Divi 5.0.0-public-beta.2.2 - en to ar_EG translation catalogue (1518 entries)

en:  Enable custom title
ar_EG:  تفعيل عنوان مخصص

en:  Enable meta description
ar_EG:  تفعيل وصف ميتا

en:  Enable meta keywords
ar_EG:  تفعيل كلمات مفتاحية ميتا

en: %1$d %2$s are Incompatible with %3$s
ar_EG: %1$d %2$s غير متوافقة مع %3$s

en: %1$d %2$s is Incompatible with %3$s
ar_EG: %1$d %2$s غير متوافق مع %3$s

en: %1$s Columns
ar_EG: أعمدة %1$s

en: %1$s Images Used From Unsplash
ar_EG: تم استخدام صور %1$s من Unsplash

en: %1$s Modules Ready to be Converted to %2$s
ar_EG: %1$s وحدة جاهزة للتحويل إلى %2$s

en: %1$s Widget is Incompatible with %2$s
ar_EG: ودجت %1$s غير متوافق مع %2$s

en: %1$s Widgets are Incompatible with %2$s
ar_EG: ودجتات %1$s غير متوافقة مع %2$s

en: %1$s could not be displayed.
ar_EG: تعذّر عرض %1$s.

en: %d Item
ar_EG: عنصر %d

en: %d Items
ar_EG: %d عناصر

en: %d Layout
ar_EG: تخطيط %d

en: %d Layout Pack
ar_EG: حزمة تخطيطات %d

en: %d Layout Packs
ar_EG: %d حزم تخطيطات

en: %d Layouts
ar_EG: %d تخطيطات

en: %d Module
ar_EG: وحدة %d

en: %d Modules
ar_EG: %d وحدات

en: %d Page
ar_EG: صفحة %d

en: %d Pages
ar_EG: %d صفحات

en: %d Reviews
ar_EG: %d مراجعة

en: %d Row
ar_EG: صف %d

en: %d Rows
ar_EG: %d صفوف

en: %d Sales
ar_EG: %d عملية بيع

en: %d Section
ar_EG: قسم %d

en: %d Sections
ar_EG: %d أقسام

en: %d Total Layouts
ar_EG: إجمالي التخطيطات %d

en: %s Name
ar_EG: اسم %s

en: %s News And Resources
ar_EG: أخبار وموارد %s

en: %s Plugin is Potentially Incompatible
ar_EG: إضافة %s قد تكون غير متوافقة

en: %s Plugins are Potentially Incompatible
ar_EG: إضافات %s قد تكون غير متوافقة

en: %s Roadmap
ar_EG: خارطة طريق %s

en: %s Theme Options
ar_EG: خيارات قالب %s

en: %s Theme Templates Are Incompatible With %s
ar_EG: قوالب الثيم في %s غير متوافقة مع %s

en: &laquo; Older Entries
ar_EG: &laquo; إدخالات أقدم

en: (no title)
ar_EG: (بدون عنوان)

en: + Add One More Tab
ar_EG: + إضافة تبويب آخر

en: 0 Comments
ar_EG: 0 تعليق

en: 0 comments
ar_EG: 0 تعليقات

en: 1 Column
ar_EG: عمود واحد

en: 1 Comment
ar_EG: تعليق واحد

en: 1 comment
ar_EG: تعليق واحد

en: 3D Render
ar_EG: رندر ثلاثي الأبعاد

en: 404 Not Found
ar_EG: 404 غير موجود

en: <div class="updated"><p>This is a fresh installation of %1$s theme. Don't forget to go to <a href="%2$s">ePanel</a> to set it up. This message will disappear once you have clicked the Save button within the <a href="%2$s">theme's options page</a>.</p></div>
ar_EG: <div class="updated"><p>ده تثبيت جديد لقالب %1$s. متنساش تروح لـ <a href="%2$s">ePanel</a> علشان تظبطه. الرسالة دي هتختفي بعد ما تضغط زر الحفظ داخل <a href="%2$s">صفحة خيارات القالب</a>.</p></div>

en: <em>Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key into the Updates Tab in your theme and plugin settings. To locate your API Key, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">log in</a> to your Elegant Themes account and navigate to the <strong>Account > API Key</strong> page. <a href="https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/update-divi/" target="_blank">Learn more here</a></em>. If you still get this message, please make sure that your Username and API Key have been entered correctly
ar_EG: <em>قبل ما تقدر تستقبل تحديثات المنتج، لازم الأول توثّق اشتراك Elegant Themes بتاعك. علشان تعمل ده، لازم تدخل اسم مستخدم Elegant Themes ومفتاح Elegant Themes API في تبويب Updates داخل إعدادات القالب والإضافات. عشان تلاقي مفتاح الـ API بتاعك، <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">سجّل الدخول</a> لحساب Elegant Themes وادخل على صفحة <strong>Account > API Key</strong>. <a href="https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/update-divi/" target="_blank">اعرف المزيد هنا</a></em>. لو لسه الرسالة دي بتظهر، من فضلك اتأكد إن اسم المستخدم ومفتاح الـ API متسجلين بشكل صحيح

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
ar_EG: <span class="meta-nav">&larr;</span> تعليقات أقدم

en: AI Default
ar_EG: الافتراضي للذكاء الاصطناعي

en: API Key
ar_EG: مفتاح API

en: About
ar_EG: حوالي

en: About %s seconds remaining
ar_EG: متبقي حوالي %s ثانية

en: About Me
ar_EG: نبذة عني

en: Abstract Art
ar_EG: فن تجريدي

en: Access Your %s From Any Website
ar_EG: ادخل إلى %s من أي موقع

en: Activate WooCommerce Plugin
ar_EG: تفعيل إضافة WooCommerce

en: Activating WooCommerce
ar_EG: جارٍ تفعيل WooCommerce

en: Active Link Color
ar_EG: لون الرابط النشط

en: Active Primary Menu Link Color
ar_EG: لون الرابط النشط في القائمة الرئيسية

en: Add A Custom Page
ar_EG: إضافة صفحة مخصصة

en: Add Author Bio
ar_EG: إضافة نبذة عن المؤلف

en: Add Background Color
ar_EG: إضافة لون خلفية

en: Add Button Icon
ar_EG: إضافة أيقونة للزر

en: Add ET Box
ar_EG: إضافة صندوق ET

en: Add ET Button
ar_EG: إضافة زر ET

en: Add ET Learn more block
ar_EG: إضافة بلوك معرفة المزيد ET

en: Add ET Tabs
ar_EG: إضافة تبويبات ET

en: Add Element
ar_EG: إضافة عنصر

en: Add From Library
ar_EG: إضافة من المكتبة

en: Add New Category
ar_EG: إضافة تصنيف جديد

en: Add New Cloud Category
ar_EG: إضافة تصنيف سحابي جديد

en: Add New Cloud Tag
ar_EG: إضافة وسم سحابي جديد

en: Add New Layout
ar_EG: إضافة تخطيط جديد

en: Add New Pack
ar_EG: إضافة حزمة جديدة

en: Add New Page
ar_EG: إضافة صفحة جديدة

en: Add New Tag
ar_EG: إضافة وسم جديد

en: Add New Theme Options
ar_EG: إضافة خيارات قالب جديدة

en: Add Theme Options
ar_EG: إضافة خيارات القالب

en: Add To Categories
ar_EG: إضافة إلى التصنيفات

en: Add To Divi Cloud
ar_EG: إضافة إلى Divi Cloud

en: Add To Favorites
ar_EG: إضافة إلى المفضلة

en: Add To Tags
ar_EG: إضافة إلى الأوسمة

en: Add a Tooltip Text
ar_EG: إضافة نص تلميح

en: Add code to the < body > (good for tracking codes such as google analytics)
ar_EG: إضافة كود إلى < body > (مفيد لأكواد التتبع زي google analytics)

en: Add code to the < head > of your blog
ar_EG: إضافة كود داخل < head > لمدونتك

en: Add code to the bottom of your posts, before the comments
ar_EG: إضافة كود أسفل مقالاتك، قبل التعليقات

en: Add code to the top of your posts
ar_EG: إضافة كود أعلى مقالاتك

en: Added Context
ar_EG: السياق المُضاف

en: Adjust Divi AI Default Styles
ar_EG: تعديل الأنماط الافتراضية لـ Divi AI

en: Adsense Code
ar_EG: كود Adsense

en: Advanced Settings
ar_EG: الإعدادات المتقدمة

en: Advertisement
ar_EG: إعلان

en: Agency About Page
ar_EG: صفحة من نحن للوكالة

en: Agency Blog Page
ar_EG: صفحة مدونة الوكالة

en: Agency Contact Page
ar_EG: صفحة تواصل معنا للوكالة

en: Agency Home Page
ar_EG: الصفحة الرئيسية للوكالة

en: Agency Landing Page
ar_EG: صفحة هبوط للوكالة

en: Agency Portfolio Page
ar_EG: صفحة أعمال الوكالة

en: Agency Pricing Page
ar_EG: صفحة الأسعار للوكالة

en: All
ar_EG: الكل

en: All %1$s are Compatible with %2$s
ar_EG: كل %1$s متوافقة مع %2$s

en: All Active Plugins are Compatible with %s
ar_EG: كل الإضافات النشطة متوافقة مع %s

en: All Body Templates are Compatible with %s
ar_EG: كل قوالب المحتوى الرئيسي متوافقة مع %s

en: All Divi users can store up to %s items to their Divi Cloud for free. To save more items to your cloud and unlock unlimited storage, upgrade your Divi Cloud membership today. If you build Divi websites for a living, Divi Cloud is an awesome add-on and an amazing time saver. You are going to love it!
ar_EG: كل مستخدمي Divi يقدروا يخزّنوا لحد %s عنصر على Divi Cloud مجانًا. علشان تحفظ عناصر أكتر على السحابة وتفتح مساحة غير محدودة، رقّي عضوية Divi Cloud بتاعتك النهارده. لو بتبني مواقع Divi كوظيفة، Divi Cloud إضافة ممتازة وموفّرة للوقت بشكل كبير. هتحبّها!

en: All Footer Templates are Compatible with %s
ar_EG: كل قوالب الفوتر متوافقة مع %s

en: All Header Templates are Compatible with %s
ar_EG: كل قوالب الهيدر متوافقة مع %s

en: All Plugins are Compatible with %s
ar_EG: كل الإضافات متوافقة مع %s

en: All Presets are Compatible with %s
ar_EG: كل الإعدادات المسبقة متوافقة مع %s

en: All Theme Builder Templates are Compatible with %s
ar_EG: كل قوالب Theme Builder متوافقة مع %s

en: All Theme Options
ar_EG: كل خيارات القالب

en: All Widget Areas are Compatible with %s
ar_EG: كل مناطق الودجات متوافقة مع %s

en: Anime
ar_EG: أنمي

en: Any code you place here will appear in body section of all pages of your blog. This is usefull if you need to input a tracking pixel for a state counter such as Google Analytics.
ar_EG: أي كود بتحطه هنا هيظهر في قسم body في كل صفحات مدونتك. ده مفيد لو محتاج تضيف tracking pixel لعداد إحصائيات زي Google Analytics.

en: Any code you place here will appear in the head section of every page of your blog. This is useful when you need to add javascript or css to all pages.
ar_EG: أي كود بتحطه هنا هيظهر في قسم head في كل صفحة من مدونتك. ده مفيد لما تحتاج تضيف JavaScript أو CSS لكل الصفحات.

en: Any code you place here will be placed at the bottom of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
ar_EG: أي كود بتحطه هنا هيتحط في أسفل كل مقال منفرد. ده مفيد لو عايز تدمج حاجات زي روابط حفظ ومشاركة المحتوى على السوشيال.

en: Any code you place here will be placed at the top of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
ar_EG: أي كود بتحطه هنا هيتحط في أعلى كل مقال منفرد. ده مفيد لو عايز تدمج حاجات زي روابط حفظ ومشاركة المحتوى على السوشيال.

[ctx: Apply layout to the page]
en: Use This Layout
ar_EG: استخدم هذا التخطيط

en: Archives
ar_EG: الأرشيف

en: Are You Sure?
ar_EG: متأكد؟

en: Are you sure want to remove this page?
ar_EG: هل أنت متأكد إنك عايز تشيل الصفحة دي؟

en: As with any major update, it's important that you back up your website and test the migration on a staging site. If something does go wrong and you forgot to back up, the Divi 5 Migrator automatically backs up your post content, and you can restore that content and roll back to Divi 4 if you choose.
ar_EG: زي أي تحديث كبير، مهم تعمل نسخة احتياطية من موقعك وتجرّب الترحيل على موقع تجريبي. لو حصلت مشكلة فعلًا ونسيت تعمل نسخة احتياطية، أداة ترحيل Divi 5 بتعمل تلقائيًا نسخة احتياطية من محتوى المقالات، وتقدر تسترجع المحتوى ده وترجع لـ Divi 4 لو حابب.

en: Aspect Ratio
ar_EG: نسبة الأبعاد

en: At Least
ar_EG: على الأقل

en: Authentication
ar_EG: المصادقة

en: Authentication Required
ar_EG: مطلوب تسجيل الدخول

en: Author
ar_EG: مؤلف

en: Author Image URL
ar_EG: URL صورة المؤلف

en: Auto
ar_EG: تلقائي

en: Auto Speed
ar_EG: سرعة التشغيل التلقائي

en: Automattic slider speed (works only if Auto is set to yes)
ar_EG: سرعة السلايدر التلقائية (تعمل فقط إذا تم تعيين "تلقائي" على نعم)

en: Back To Top Button
ar_EG: زر الرجوع لأعلى

en: Background
ar_EG: الخلفية

en: Background Color
ar_EG: لون الخلفية

en: Background Fill Description
ar_EG: وصف ملء الخلفية

en: Background Image
ar_EG: صورة الخلفية

en: Background Position
ar_EG: موضع الخلفية

en: Background Repeat
ar_EG: تكرار الخلفية

en: Background image URL or base64 string is required.
ar_EG: مطلوب URL صورة الخلفية أو سلسلة base64.

en: Backwards Compatibility Mode Enabled
ar_EG: تم تفعيل وضع التوافق مع الإصدارات السابقة

en: Banner
ar_EG: بانر

en: Before generating a new image, you must extend the image canvas using the draggable anchors.
ar_EG: قبل إنشاء صورة جديدة، لازم توسّع لوحة الصورة باستخدام نقاط السحب.

en: Before generating a new image, you must make a rough sketch of the object you want to add.
ar_EG: قبل إنشاء صورة جديدة، لازم تعمل رسم تخطيطي مبدئي للكائن اللي عايز تضيفه.

en: Before generating a new image, you must paint the area of the image you want to modify.
ar_EG: قبل إنشاء صورة جديدة، لازم تلوّن المنطقة في الصورة اللي عايز تعدّلها.

en: Before you can download Premade Layouts from the %1$s Library you must authenticate your %2$s subscription.
ar_EG: قبل ما تقدر تنزّل التخطيطات الجاهزة من مكتبة %1$s لازم توثّق اشتراكك في %2$s.

en: Before you can generate Text using the Divi AI you must authenticate your Elegant Themes subscription.
ar_EG: قبل ما تقدر تولّد نص باستخدام ذكاء Divi الاصطناعي، لازم توثّق اشتراك Elegant Themes بتاعك.

en: Blog
ar_EG: المدونة

en: Blog Post
ar_EG: مقال مدونة

en: Blog Style Mode
ar_EG: وضع نمط المدونة

en: Body Font
ar_EG: خط النص الأساسي

en: Body Font Color
ar_EG: لون خط النص الأساسي

en: Body Font Style
ar_EG: نمط خط النص الأساسي

en: Body Font Weight
ar_EG: وزن خط النص الأساسي

en: Body Line Height
ar_EG: ارتفاع السطر للنص الرئيسي

en: Body Text Color
ar_EG: لون نص النص الأساسي

en: Body Text Size
ar_EG: حجم النص الرئيسي

en: Body/Link Line Height
ar_EG: ارتفاع سطر النص الأساسي/الروابط

en: Body/Link Text Size
ar_EG: حجم نص الأساسي/الروابط

en: Bold
ar_EG: عريض

en: Border Color
ar_EG: لون الإطار

en: Border Radius
ar_EG: نصف قطر الإطار

en: Border Width
ar_EG: عرض الإطار

en: Bottom
ar_EG: أسفل

en: Bottom Bar
ar_EG: الشريط السفلي

en: Bottom to Top
ar_EG: من الأسفل إلى الأعلى

en: Browse All Divi Docs
ar_EG: تصفح كل مستندات Divi

en: Browse The Marketplace
ar_EG: تصفّح المتجر

en: Brush Blur
ar_EG: تمويه الفرشاة

en: Brush Color
ar_EG: لون الفرشاة

en: Brush Size
ar_EG: حجم الفرشاة

en: Build Your Page With AI
ar_EG: ابنِ صفحتك بالذكاء الاصطناعي

en: Building Your Website
ar_EG: جارٍ إنشاء موقعك

[ctx: Business]
en: Agency
ar_EG: وكالة

[ctx: Business]
en: Consultant
ar_EG: استشاري

en: Button
ar_EG: زر

en: Button Font Style
ar_EG: نمط خط الزر

en: Buttons
ar_EG: الأزرار

en: Buttons Font
ar_EG: خط الأزرار

en: Buttons Hover Style
ar_EG: نمط تمرير المؤشر على الأزرار

en: Buttons Style
ar_EG: نمط الأزرار

en: Buy
ar_EG: شراء

en: By %s
ar_EG: بواسطة %s

en: By Elegant Themes
ar_EG: بواسطة Elegant Themes

en: By The Community
ar_EG: بواسطة المجتمع

en: By default comments are not placed on pages, however, if you would like to allow people to comment on your pages simply enable this option.
ar_EG: افتراضيًا التعليقات مش بتكون موجودة على الصفحات، لكن لو حابب تسمح للناس يعلّقوا على صفحاتك فعّل الخيار ده.

en: By default pages are sorted by name. However if you would rather have them sorted by ID you can adjust this setting.
ar_EG: افتراضيًا يتم فرز الصفحات حسب الاسم. لكن إذا كنت تفضل فرزها حسب المعرّف، يمكنك تعديل هذا الإعداد.

en: By default the navigation bar stays on top of the screen at all times. We suggest to disable this option, if you need to use a logo taller than the default one.
ar_EG: افتراضيًا، شريط التنقل بيفضل ثابت أعلى الشاشة طول الوقت. بنقترح تعطّل الخيار ده لو محتاج تستخدم شعار أطول من الافتراضي.

en: By default the theme creates a Home link that, when clicked, leads back to your blog's homepage. If, however, you are using a static homepage and have already created a page called Home to use, this will result in a duplicate link. In this case you should disable this feature to remove the link.
ar_EG: افتراضيًا ينشئ القالب رابطًا للصفحة الرئيسية، والذي عند النقر عليه يعيدك إلى الصفحة الرئيسية للمدونة. لكن إذا كنت تستخدم صفحة رئيسية ثابتة وقد أنشأت بالفعل صفحة باسم Home لاستخدامها، فسينتج عن ذلك رابط مكرر. في هذه الحالة يجب تعطيل هذه الميزة لإزالة الرابط.

en: By default the theme creates post titles based on the title of your post and your blog name. If you would like to make your meta title different than your actual post title you can define a custom title for each post using custom fields. This option must be enabled for custom titles to work, and you must choose a custom field name for your title below.
ar_EG: افتراضيًا القالب بيعمل عناوين المقالات بناءً على عنوان مقالك واسم مدونتك. لو عايز عنوان الميتا يكون مختلف عن عنوان المقال الفعلي، تقدر تحدد عنوانًا مخصّصًا لكل مقال باستخدام الحقول المخصّصة. لازم تفعّل الخيار ده علشان العناوين المخصّصة تشتغل، وكمان لازم تختار اسم الحقل المخصّص لعنوانك بالأسفل.

en: By default the theme does not add keywords to your header. Most search engines don't use keywords to rank your site anymore, but some people define them anyway just in case. If you want to add meta keywords to your header then enable this option and fill in the custom keywords field below.
ar_EG: افتراضيًا القالب مش بيضيف كلمات مفتاحية للهيدر. أغلب محركات البحث مبقتش بتستخدم الكلمات المفتاحية لترتيب موقعك، لكن بعض الناس لسه بيحددّوها احتياطيًا. لو عايز تضيف كلمات مفتاحية ميتا للهيدر، فعّل الخيار ده واملأ حقل الكلمات المفتاحية المخصصة اللي تحت.

en: By default the theme truncates your posts on index/homepages automatically to create post previews. If you would rather show your posts in full on index pages like a traditional blog then you can activate this feature.
ar_EG: افتراضيًا، الثيم بيقصّ مقالاتك تلقائيًا في صفحات الفهرس/الرئيسية علشان يعمل معاينات للمقالات. لو تفضّل تعرض مقالاتك كاملة في صفحات الفهرس زي المدونات التقليدية، تقدر تفعّل الميزة دي.

en: By default the theme uses a combination of your blog name and your blog description, as defined when you created your blog, to create your homepage titles. However if you want to create a custom title then simply enable this option and fill in the custom title field below.
ar_EG: افتراضيًا القالب بيستخدم مزيج من اسم مدونتك ووصف المدونة، زي ما اتحددوا وقت ما أنشأت المدونة، عشان ينشئ عناوين الصفحة الرئيسية. لكن لو عايز تعمل عنوان مخصص، فعّل الخيار ده واملأ حقل العنوان المخصص اللي تحت.

en: By default the theme uses your blog description, as defined when you created your blog, to fill in the meta description field. If you would like to use a different description then enable this option and fill in the custom description field below.
ar_EG: افتراضيًا القالب بيستخدم وصف مدونتك، زي ما اتحدد وقت ما أنشأت المدونة، عشان يملأ حقل وصف الميتا. لو حابب تستخدم وصف مختلف، فعّل الخيار ده واملأ حقل الوصف المخصص اللي تحت.

en: By default thumbnail images are created using custom fields. However, if you would rather use the images that are already in your post for your thumbnail (and bypass using custom fields) you can activate this option. Once activated thumbnail images will be generated automatically using the first image in your post. The image must be hosted on your own server.
ar_EG: افتراضيًا، صور المصغّرات بتتعمل باستخدام الحقول المخصصة. لكن لو تفضّل تستخدم الصور الموجودة بالفعل في مقالك كمصغّر (وتتجاوز الحقول المخصصة)، تقدر تفعّل الخيار ده. بعد التفعيل، هيتولّد المصغّر تلقائيًا باستخدام أول صورة في مقالك. لازم تكون الصورة مستضافة على سيرفرك.

en: By default thumbnails are not placed on pages (they are only used on posts). However, if you want to use thumbnails on pages you can! Just enable this option.
ar_EG: افتراضيًا، الصور المصغّرة مش بتتحط في الصفحات (بتتستخدم في المقالات بس). لكن لو عايز تستخدم الصور المصغّرة في الصفحات، تقدر! فعّل الخيار ده.

en: By default thumbnails are placed at the beginning of your post on single post pages. If you would like to remove this initial thumbnail image to avoid repetition simply disable this option.
ar_EG: افتراضيًا، الصور المصغّرة بتتحط في بداية مقالك في صفحات المقال المفردة. لو حابب تشيل صورة المصغّر الأولى عشان تتجنب التكرار، عطّل الخيار ده.

en: CSS No Selector
ar_EG: CSS بدون محدِّد

en: CSS Snippet
ar_EG: مقتطف CSS

en: Cancel
ar_EG: إلغاء

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URLs all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treated individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
ar_EG: توحيد العناوين (Canonicalization) بيساعد يمنع فهرسة المحتوى المكرر بواسطة محركات البحث، ونتيجةً لكده ممكن يساعد تتجنب عقوبات المحتوى المكرر وتدهور ترتيب الصفحة. بعض الصفحات ممكن يكون لها URLs مختلفة وكلها بتوصل لنفس المكان. مثلًا domain.com و domain.com/index.html و www.domain.com كلها عناوين URL مختلفة بتؤدي لصفحتك الرئيسية. من وجهة نظر محرك البحث، عناوين URL المكررة دي—واللي بتحصل كتير كمان بسبب الروابط الدائمة المخصصة—ممكن تتعامل كل واحدة لوحدها بدل ما تتعامل كوجهة واحدة. تحديد عنوان URL أساسي بيقول لمحرك البحث أنهي URL تحب تستخدمه رسميًا. القالب بيبني عناوين URL الأساسية بناءً على الروابط الدائمة بتاعتك واسم النطاق المحدد في تبويب الإعدادات في wp-admin.

en: Canvas Size
ar_EG: حجم اللوحة

en: Caption
ar_EG: تسمية توضيحية

en: Caption goes here
ar_EG: ضع التسمية التوضيحية هنا

en: Caption title goes here
ar_EG: ضع عنوان التسمية التوضيحية هنا

en: Cartoon
ar_EG: كارتون

en: Categories
ar_EG: التصنيفات

en: Category
ar_EG: تصنيف

en: Center
ar_EG: منتصف

en: Centered
ar_EG: في المنتصف

en: Centered Inline Logo
ar_EG: شعار مضمّن في المنتصف

en: Change Image
ar_EG: تغيير الصورة

en: Change Image Style
ar_EG: تغيير نمط الصورة

en: Change Tone
ar_EG: تغيير النبرة

en: Characters
ar_EG: أحرف

en: Chat With An Expert
ar_EG: دردش مع خبير

en: Check this box if you want to display meta descriptions on category/archive pages. The description is based off the category description you choose when creating/edit your category in wp-admin.
ar_EG: فعّل الخيار ده لو عايز تعرض أوصاف الميتا في صفحات التصنيفات/الأرشيف. الوصف بيتحدد بناءً على وصف التصنيف اللي بتختاره وقت إنشاء/تعديل التصنيف من wp-admin.

en: Checking %1$s %2$s...
ar_EG: جارٍ فحص %1$s %2$s...

en: Checking Active Plugins...
ar_EG: التحقق من الإضافات النشطة...

en: Checking Theme Builder Compatibility
ar_EG: التحقق من توافق Theme Builder

en: Choose A Starter Site
ar_EG: اختر موقع بداية

en: Choose File
ar_EG: اختيار ملف

en: Choose Library
ar_EG: اختيار مكتبة

en: Choose Style
ar_EG: اختيار النمط

en: Choose Type
ar_EG: اختيار النوع

en: Choose an Image
ar_EG: اختيار صورة

en: Choose button color
ar_EG: اختَر لون الزر

en: Choose button type
ar_EG: اختَر نوع الزر

en: Choose how many times bigger you want your upscaled image to be.
ar_EG: اختر عدد مرات التكبير اللي عايز الصورة بعد رفع الدقة تبقى أكبر بيه.

en: Choose the aspect ratio that will be used for the generated image.
ar_EG: اختار نسبة الأبعاد اللي هتتستخدم للصورة المُولَّدة.

en: Choose the size of your new image. Blank areas of the canvas outside the bounds of your original image will be filled in with AI.
ar_EG: اختار حجم صورتك الجديدة. المناطق الفاضية في اللوحة خارج حدود صورتك الأصلية هيتم ملؤها بالذكاء الاصطناعي.

en: Choose title autogeneration method
ar_EG: اختيار طريقة إنشاء العنوان تلقائيًا

en: Choose what style of image you would like to create. Or, select none and describe the style of image in your prompt.
ar_EG: اختار ستايل الصورة اللي تحب تنشئه. أو اختار بدون ووصف ستايل الصورة في البرومبت.

en: Choose which items to display in the post info section
ar_EG: اختر العناصر التي تريد عرضها في قسم معلومات المقالة

en: Choose yes if you want for automatic slider animation
ar_EG: اختَر نعم إذا كنت تريد تشغيل السلايدر تلقائيًا

[ctx: Classes Page (Fitness, Training, etc)]
en: Classes
ar_EG: حصص

en: Clear CSS Cache
ar_EG: مسح كاش CSS

en: Click Below To Migrate Your Site to Divi 5
ar_EG: اضغط بالأسفل لترحيل موقعك إلى Divi 5

en: Click here to learn more
ar_EG: اضغط هنا لمعرفة المزيد

en: Close
ar_EG: إغلاق

en: Close Modal
ar_EG: إغلاق النافذة المنبثقة

en: Cloud
ar_EG: السحابة

en: Code
ar_EG: كود

en: Code Integration
ar_EG: دمج الكود

en: Code Snippet
ar_EG: مقتطف كود

en: Code Snippets Library
ar_EG: مكتبة مقتطفات الكود

en: Code With AI
ar_EG: برمجة بالذكاء الاصطناعي

en: Coffee Shop
ar_EG: مقهى

en: Coffee Shop About Page
ar_EG: صفحة نبذة عن مقهى القهوة

en: Coffee Shop Blog Page
ar_EG: صفحة مدونة مقهى القهوة

en: Coffee Shop Contact Page
ar_EG: صفحة تواصل مقهى القهوة

en: Coffee Shop Footer Page
ar_EG: صفحة تذييل مقهى القهوة

en: Coffee Shop Guide Page
ar_EG: صفحة دليل مقهى القهوة

en: Coffee Shop Home Page
ar_EG: الصفحة الرئيسية لمقهى القهوة

en: Coffee Shop Landing Page
ar_EG: صفحة هبوط مقهى القهوة

en: Coffee Shop Menu Page
ar_EG: صفحة قائمة مقهى القهوة

en: Coffee Shop Shop Page
ar_EG: صفحة متجر مقهى القهوة

en: Color
ar_EG: اللون

en: Color Schemes
ar_EG: مخططات الألوان

en: Column Layout
ar_EG: تخطيط الأعمدة

en: Comic Book
ar_EG: كوميكس

en: Coming Soon
ar_EG: قريبًا

en: Comments
ar_EG: التعليقات

en: Community
ar_EG: المجتمع

en: Compatibility Check in Progress...
ar_EG: جارٍ إجراء فحص التوافق...

en: Complete your purchase using the pop-up to upgrade Divi Cloud.
ar_EG: كمّل عملية الشراء باستخدام النافذة المنبثقة لترقية Divi Cloud.

en: Concept Art
ar_EG: فن تصوري

en: Configuring Theme Options
ar_EG: إعداد خيارات الثيم

en: Confirm
ar_EG: تأكيد

en: Congratulations! This site is %2$s compatible with %1$s. You can migrate your site to %1$s to take advantage of the new builder and front end page speeds. Don't forget to back up your website before migrating.
ar_EG: تهانينا! الموقع ده متوافق مع %1$s بنسبة %2$s. تقدر ترحّل موقعك لـ %1$s علشان تستفيد من البيلدر الجديد وسرعات تحميل الواجهة الأمامية. متنساش تعمل نسخة احتياطية لموقعك قبل الترحيل.

en: Congratulations! You migrated your website to the Divi 5 framework. You can return to this page anytime to run a new compatibility check to see if additional modules are ready for conversion. In the future, third party modules from the Divi Marketplace, may be updated to support Divi 5. At that point, you can convert them using the migrator. Most third-party modules will not be ready for conversion at this early stage.
ar_EG: تهانينا! رحّلت موقعك لإطار عمل Divi 5. تقدر ترجع للصفحة دي في أي وقت علشان تشغّل فحص توافق جديد وتشوف لو في وحدات إضافية جاهزة للتحويل. في المستقبل، وحدات الجهات الخارجية من Divi Marketplace ممكن تتحدّث علشان تدعم Divi 5. وقتها تقدر تحولها باستخدام أداة الترحيل. أغلب وحدات الجهات الخارجية مش هتكون جاهزة للتحويل في المرحلة المبكرة دي.

en: Content
ar_EG: المحتوى

en: Content Length
ar_EG: طول المحتوى

en: Content Results
ar_EG: نتائج المحتوى

en: Content Type
ar_EG: نوع المحتوى

en: Content goes here
ar_EG: ضع المحتوى هنا

en: Content text or html
ar_EG: نص المحتوى أو HTML

en: Continue Editing
ar_EG: متابعة التحرير

en: Convert Module To Row
ar_EG: تحويل الوحدة إلى صف

en: Convert Module To Section
ar_EG: تحويل الوحدة إلى قسم

en: Convert Row To Section
ar_EG: تحويل الصف إلى قسم

en: Copy
ar_EG: نسخ

en: Copy To
ar_EG: نسخ إلى

en: Copy To Divi Cloud
ar_EG: نسخ إلى Divi Cloud

en: Copy To Library
ar_EG: نسخ إلى المكتبة

en: Copywriter
ar_EG: كاتب إعلانات

en: Copywriter About Page
ar_EG: صفحة نبذة عن كاتب المحتوى

en: Copywriter Blog Page
ar_EG: صفحة مدونة كاتب المحتوى

en: Copywriter Contact Page
ar_EG: صفحة تواصل كاتب المحتوى

en: Copywriter FAQ Page
ar_EG: صفحة الأسئلة الشائعة لكاتب المحتوى

en: Copywriter Home Page
ar_EG: الصفحة الرئيسية لكاتب المحتوى

en: Copywriter Landing Page
ar_EG: صفحة هبوط كاتب المحتوى

en: Copywriter Portfolio Page
ar_EG: صفحة أعمال كاتب المحتوى

en: Copywriter Pricing Page
ar_EG: صفحة الأسعار لكاتب المحتوى

en: Copywriter Services Page
ar_EG: صفحة خدمات كاتب المحتوى

en: Create New Category/Categories
ar_EG: إنشاء تصنيف/تصنيفات جديدة

en: Create New Tag(s)
ar_EG: إنشاء وسم/وسوم جديدة

en: Create New Tag/Tags
ar_EG: إنشاء وسم/أوسمة جديدة

en: Creating %1$s Page
ar_EG: جارٍ إنشاء صفحة %1$s

en: Creating Imagery
ar_EG: جارٍ إنشاء الصور

en: Creating Your Menu
ar_EG: جارٍ إنشاء القائمة

en: Creative
ar_EG: إبداعي

en: Creators from the marketplace are hard at work updating their modules for Divi 5. Most third-party modules won't be ready for Divi 5 right away. You can still use these modules with Divi 5. However, pages using legacy modules will not benefit from Divi 5's performance improvements and will be more prone to quirks. You can always return to the migrator and convert them later, once they are ready.
ar_EG: المطوّرون من المتجر شغالين بجد على تحديث الوحدات بتاعتهم لـ Divi 5. أغلب وحدات الجهات الخارجية مش هتكون جاهزة لـ Divi 5 فورًا. تقدر لسه تستخدم الوحدات دي مع Divi 5. لكن الصفحات اللي بتستخدم وحدات قديمة مش هتستفيد من تحسينات الأداء في Divi 5 وهتكون أكثر عرضة للمشاكل. تقدر دايمًا ترجع لأداة الترحيل وتحولها لاحقًا لما تبقى جاهزة.

en: Critical CSS
ar_EG: CSS الحرج

en: Critical CSS greatly improves website load times and Google PageSpeed scores by deferring non-critical styles and eliminating render-blocking CSS requests.
ar_EG: يُحسّن CSS الحرج أوقات تحميل الموقع بشكل كبير ونتائج Google PageSpeed من خلال تأجيل الأنماط غير الحرجة وإزالة طلبات CSS التي تعيق العرض.

en: Critical Threshold Height
ar_EG: ارتفاع عتبة الحرج

en: Current Color
ar_EG: اللون الحالي

en: Currently viewing archives from %1$s
ar_EG: بتعرض حاليًا أرشيف %1$s

en: Custom
ar_EG: مخصّص

en: Custom CSS
ar_EG: CSS مخصص

en: Custom Size
ar_EG: مقاس مخصص

en: Custom field Name to be used for description
ar_EG: اسم الحقل المخصّص المستخدم للوصف

en: Custom field Name to be used for keywords
ar_EG: اسم الحقل المخصّص المستخدم للكلمات المفتاحية

en: Custom field Name to be used for title
ar_EG: اسم الحقل المخصّص المستخدم للعنوان

en: Customize Fonts and Colors
ar_EG: تخصيص الخطوط والألوان

en: Customize and Select Your Pages
ar_EG: خصّص صفحاتك واخترها

en: Dark
ar_EG: داكن

en: Dashboard
ar_EG: لوحة التحكم

en: Dashed
ar_EG: متقطع

en: Date
ar_EG: التاريخ

en: Date format
ar_EG: تنسيق التاريخ

en: Default
ar_EG: افتراضي

en: Default Website Template
ar_EG: قالب الموقع الافتراضي

en: Defer Additional Third Party Scripts
ar_EG: تأجيل سكربتات إضافية لجهات خارجية

en: Defer Gutenberg Block CSS
ar_EG: تأجيل CSS لكتل Gutenberg

en: Defer jQuery And jQuery Migrate
ar_EG: تأجيل jQuery وjQuery Migrate

en: Define a character to separate BlogName and Post title
ar_EG: حدّد حرفًا للفصل بين اسم المدونة وعنوان المقال

en: Define custom fonts and colors below or leave empty to let AI choose for you
ar_EG: حدّد خطوطًا وألوانًا مخصصة بالأسفل أو اتركها فارغة ليختارها الذكاء الاصطناعي بدلًا منك

en: Define how much influence your reference image has over the generated image. The less influence you give to the reference image, the more impact your image description will have.
ar_EG: حدّد قد إيه الصورة المرجعية بتأثر على الصورة الناتجة. كل ما تقلل تأثير الصورة المرجعية، كل ما يزيد تأثير وصفك للصورة.

en: Define your default fonts and colors or leave empty to let AI choose for you. The settings you define here will be used by default when you generate your next layout.
ar_EG: حدّد الخطوط والألوان الافتراضية أو سيبها فاضية علشان الذكاء الاصطناعي يختار لك. الإعدادات اللي هتحددها هنا هتتستخدم افتراضيًا لما تنشئ التخطيط الجاي.

en: Delete
ar_EG: حذف

en: Delete Page
ar_EG: حذف الصفحة

en: Delete Permanently
ar_EG: حذف نهائيًا

en: Delete Selected Items
ar_EG: حذف العناصر المحددة

en: Demo
ar_EG: نسخة تجريبية

en: Describe The Page You Want Divi AI To Create
ar_EG: اوصف الصفحة اللي عايز Divi AI ينشئها

en: Describe The Section You Want Divi AI To Create
ar_EG: اوصف القسم اللي عايز Divi AI ينشئه

en: Describe the page you want Divi AI to create. If there are specific sections, colors or fonts you want to use, let it know! Or, keep it simple and let Divi AI run with it.
ar_EG: اوصف الصفحة اللي عايز Divi AI ينشئها. لو في أقسام أو ألوان أو خطوط معينة عايز تستخدمها، قوله! أو خلّيه بسيط وسيب Divi AI يكملها.

en: Describe the section you want Divi AI to create. If there are specific elements, colors or fonts you want to use, let it know! Or, keep it simple and let Divi AI run with it.
ar_EG: اوصف القسم اللي عايز Divi AI ينشئه. لو فيه عناصر أو ألوان أو خطوط معينة عايز تستخدمها، قولّه! أو خليه بسيط وسيب Divi AI يشتغل.

en: Design Agency
ar_EG: وكالة تصميم

en: Design Agency About Page
ar_EG: صفحة نبذة عن وكالة التصميم

en: Design Agency Blog Page
ar_EG: صفحة مدونة وكالة التصميم

en: Design Agency Case Study Page
ar_EG: صفحة دراسة حالة لوكالة التصميم

en: Design Agency Contact Page
ar_EG: صفحة تواصل وكالة التصميم

en: Design Agency Home Page
ar_EG: الصفحة الرئيسية لوكالة التصميم

en: Design Agency Landing Page
ar_EG: صفحة هبوط وكالة التصميم

en: Design Agency Portfolio Page
ar_EG: صفحة أعمال وكالة التصميم

en: Design Agency Project Page 1
ar_EG: صفحة مشروع وكالة التصميم 1

en: Design Agency Project Page 2
ar_EG: صفحة مشروع وكالة التصميم 2

en: Designed by %1$s | Powered by %2$s
ar_EG: تصميم %1$s | مشغّل بواسطة %2$s

en: Designing Layout
ar_EG: جارٍ تصميم التخطيط

en: Digital Painting
ar_EG: لوحة رقمية

en: Digital Payments
ar_EG: المدفوعات الرقمية

en: Digital Payments About Page
ar_EG: صفحة نبذة عن المدفوعات الرقمية

en: Digital Payments Blog Page
ar_EG: صفحة مدونة المدفوعات الرقمية

en: Digital Payments Contact Page
ar_EG: صفحة تواصل المدفوعات الرقمية

en: Digital Payments Features Page
ar_EG: صفحة ميزات المدفوعات الرقمية

en: Digital Payments Home Page
ar_EG: الصفحة الرئيسية للمدفوعات الرقمية

en: Digital Payments Landing Page
ar_EG: صفحة هبوط المدفوعات الرقمية

en: Digital Payments Pricing Page
ar_EG: صفحة الأسعار للمدفوعات الرقمية

en: Digital Payments Sign-Up Page
ar_EG: صفحة التسجيل للمدفوعات الرقمية

en: Disable Footer Credits
ar_EG: تعطيل حقوق الفوتر

en: Disable Translations
ar_EG: تعطيل الترجمات

en: Disable WordPress Emojis
ar_EG: تعطيل رموز WordPress التعبيرية

en: Disable this option to remove the Google Fonts from your Divi Builder Pages.
ar_EG: عطّل الخيار ده علشان تشيل Google Fonts من صفحات Divi Builder.

en: Disable this option to remove the Google Maps API script from your Divi Builder Pages. This may improve compatibility with third party plugins that also enqueue this script. Please Note: Modules that rely on the Google Maps API in order to function properly, such as the Maps and Fullwidth Maps Modules, will still be available but will not function while this option is disabled (unless you manually add Google Maps API script).
ar_EG: عطّل الخيار ده علشان تشيل سكربت Google Maps API من صفحات Divi Builder. ده ممكن يحسّن التوافق مع إضافات خارجية بتعمل تحميل للسكربت ده برضه. ملحوظة: الوحدات اللي بتعتمد على Google Maps API علشان تشتغل صح، زي وحدات الخرائط وخرائط العرض الكامل، هتفضل متاحة لكن مش هتشتغل طول ما الخيار ده متعطّل (إلا لو ضفت سكربت Google Maps API يدويًا).

en: Disable top tier dropdown menu links
ar_EG: تعطيل روابط القائمة المنسدلة للمستوى الأعلى

en: Disable translations if you don't want to display translated theme strings on your site.
ar_EG: عطّل الترجمات إذا كنت لا تريد عرض سلاسل النص المترجمة الخاصة بالقالب على موقعك.

en: Disabling this option will remove the body code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
ar_EG: تعطيل الخيار ده هيشيل كود المحتوى اللي بالأسفل من مدونتك. ده بيسمح لك تشيل الكود مع الاحتفاظ بيه لاستخدامه لاحقًا.

en: Disabling this option will remove the header code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
ar_EG: تعطيل الخيار ده هيشيل كود الهيدر اللي بالأسفل من مدونتك. ده بيسمح لك تشيل الكود مع الاحتفاظ بيه لاستخدامه لاحقًا.

en: Disabling this option will remove the single bottom code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
ar_EG: تعطيل الخيار ده هيشيل كود أسفل الصفحة للمقال المفرد اللي بالأسفل من مدونتك. ده بيسمح لك تشيل الكود مع الاحتفاظ بيه لاستخدامه لاحقًا.

en: Disabling this option will remove the single top code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
ar_EG: تعطيل الخيار ده هيشيل كود أعلى الصفحة للمقال المفرد اللي بالأسفل من مدونتك. ده بيسمح لك تشيل الكود مع الاحتفاظ بيه لاستخدامه لاحقًا.

en: Display Home link
ar_EG: عرض رابط الصفحة الرئيسية

en: Displays About Me Information
ar_EG: يعرض معلومات نبذة عني

en: Displays Adsense Ads
ar_EG: يعرض إعلانات Adsense

en: Displays Advertisements
ar_EG: يعرض الإعلانات

en: Divi 5 Migrator
ar_EG: أداة ترحيل Divi 5

en: Divi 5 cannot be activated while the following plugins are active. Please deactivate these plugins and activate Divi 5 again.
ar_EG: لا يمكن تفعيل Divi 5 أثناء تفعيل الإضافات التالية. يُرجى تعطيل هذه الإضافات ثم تفعيل Divi 5 مرة أخرى.

en: Divi AI Default
ar_EG: الافتراضي لـ Divi AI

en: Divi AI Default Styles
ar_EG: أنماط Divi AI الافتراضية

en: Divi AI Server is too busy right now. Please try again in a few minutes.
ar_EG: خادم Divi AI مشغول جدًا دلوقتي. جرّب تاني خلال كام دقيقة.

en: Divi AI is finalizing your images!
ar_EG: Divi AI بيجهّز صورك النهائية!

en: Divi AI will fill your layouts with relevant photos and images automatically. Using stock photos is the fastest and most reliable option. You can also generate completely unique images using AI, which takes longer but can result in a wider variety of unique images.
ar_EG: Divi AI هيملأ التخطيطات بتاعتك بصور مناسبة تلقائيًا. استخدام صور الستوك هو الخيار الأسرع والأكثر اعتمادية. تقدر كمان تنشئ صور فريدة تمامًا بالذكاء الاصطناعي، وده بياخد وقت أطول لكنه ممكن يطلع بتشكيلة أكبر من الصور الفريدة.

en: Divi AI will fill your pages with relevant photos and images automatically. Using stock photos is the fastest and most reliable option. You can also generate completely unique images using AI, which takes longer.
ar_EG: سيملأ Divi AI صفحاتك تلقائيًا بصور ولقطات ذات صلة. استخدام الصور المخزّنة هو الخيار الأسرع والأكثر موثوقية. يمكنك أيضًا إنشاء صور فريدة بالكامل باستخدام الذكاء الاصطناعي، لكن ذلك يستغرق وقتًا أطول.

en: Divi Cloud Categories
ar_EG: تصنيفات Divi Cloud

en: Divi Cloud Tags
ar_EG: وسوم Divi Cloud

en: Divi Customizer Settings
ar_EG: إعدادات مخصص Divi

en: Divi Library
ar_EG: مكتبة Divi

[ctx: Divi Library]
en: %s Library
ar_EG: مكتبة %s

[ctx: Divi Library]
en: View Mode
ar_EG: وضع العرض

[ctx: Divi Library Global Module]
en: Global
ar_EG: عام

[ctx: Divi Library Item Type]
en: Layout
ar_EG: التخطيط

[ctx: Divi Library Item Type]
en: Module
ar_EG: وحدة

[ctx: Divi Library Layout Type]
en: Row
ar_EG: صف

[ctx: Divi Library Layout Type]
en: Section
ar_EG: قسم

en: Divi Library Snippet Name
ar_EG: اسم مقتطف مكتبة Divi

[ctx: Divi Library Title]
en: Layout Details
ar_EG: تفاصيل التخطيط

[ctx: Divi Library View Mode]
en: Grid View
ar_EG: عرض شبكي

[ctx: Divi Library View Mode]
en: List View
ar_EG: عرض قائمة

[ctx: Divi Library View Mode]
en: Tag View
ar_EG: عرض الوسوم

[ctx: Divi Library View Mode (Layout Pack)]
en: Pack View
ar_EG: عرض الحزمة

en: Divi Overview
ar_EG: نظرة عامة على Divi

en: Divi Page Settings
ar_EG: إعدادات صفحة Divi

en: Divi Theme Templates
ar_EG: قوالب ثيم Divi

en: Divi has been installed and activated. Next, you must activate your license so that your website can receive updates. Click the button below to log in to your Elegant Themes account and automatically activate this installation.
ar_EG: تم تثبيت Divi وتفعيله. بعد ذلك، يجب تفعيل ترخيصك حتى يتمكن موقعك من تلقي التحديثات. انقر الزر أدناه لتسجيل الدخول إلى حساب Elegant Themes وتفعيل هذا التثبيت تلقائيًا.

en: Divi is up to date
ar_EG: Divi محدث

en: Do you want to move selected items to your trash?
ar_EG: عايز تنقل العناصر المحددة لسلة المهملات؟

en: Do you want to permanently delete all the items in your trash? This action cannot be undone and the items cannot be recovered.
ar_EG: عايز تحذف نهائيًا كل العناصر اللي في سلة المهملات؟ الإجراء ده لا يمكن التراجع عنه ومش هتقدر تسترجع العناصر.

en: Documentation
ar_EG: التوثيق

[ctx: Documentation Page]
en: Documentation
ar_EG: التوثيق

en: Dot Navigation
ar_EG: تنقّل بالنقاط

en: Dotted
ar_EG: منقط

en: Double
ar_EG: مزدوج

en: Download Backup Before Importing
ar_EG: تنزيل نسخة احتياطية قبل الاستيراد

en: Download Compatibility Report
ar_EG: تنزيل تقرير التوافق

en: Download More Layouts From The Marketplace
ar_EG: نزّل المزيد من التخطيطات من المتجر

en: Drawing
ar_EG: رسم

en: Dropdown Menu Animation
ar_EG: حركة القائمة المنسدلة

en: Dropdown Menu Background Color
ar_EG: لون خلفية القائمة المنسدلة

en: Dropdown Menu Line Color
ar_EG: لون خطوط القائمة المنسدلة

en: Dropdown Menu Text Color
ar_EG: لون نص القائمة المنسدلة

en: Duplicate
ar_EG: تكرار

en: Duplicate Global Item To Cloud
ar_EG: تكرار العنصر العام إلى السحابة

en: Duplicate Locally
ar_EG: تكرار محليًا

en: Dynamic Icons
ar_EG: أيقونات ديناميكية

en: Dynamic Module Framework
ar_EG: إطار عمل الوحدات الديناميكي

en: ET About Me Widget
ar_EG: ودجت نبذة عني ET

en: ET Adsense Widget
ar_EG: ودجت Adsense ET

en: ET Advertisement
ar_EG: إعلان ET

en: Ecommerce
ar_EG: التجارة الإلكترونية

en: Edit
ar_EG: تعديل

en: Edit Footer Credits
ar_EG: تعديل حقوق الفوتر

en: Edit Image
ar_EG: تحرير الصورة

en: Edit Tags & Categories
ar_EG: تعديل الأوسمة والتصنيفات

en: Edit Theme Options
ar_EG: تعديل خيارات القالب

en: Edit With Divi
ar_EG: تعديل باستخدام Divi

en: Effect
ar_EG: التأثير

en: Elegant Themes Account
ar_EG: حساب Elegant Themes

en: Email
ar_EG: البريد الإلكتروني

en: Empty Trash
ar_EG: إفراغ سلة المهملات

en: Enable API Key
ar_EG: تفعيل مفتاح API

en: Enable Boxed Layout
ar_EG: تفعيل تخطيط مُؤطّر

en: Enable Divi Cloud
ar_EG: تفعيل Divi Cloud

en: Enable Divi Gallery
ar_EG: تفعيل معرض Divi

en: Enable Responsive Images
ar_EG: تفعيل الصور المتجاوبة

en: Enable Single Post 468x60 banner
ar_EG: تفعيل بانر 468x60 للمقال المنفرد

en: Enable Vertical Navigation
ar_EG: تفعيل التنقل العمودي

en: Enable body code
ar_EG: تفعيل كود المحتوى

en: Enable caching of Google Fonts and load them inline. This reduces render-blocking requests and improves page load times.
ar_EG: فعّل التخزين المؤقت لـ Google Fonts وتحميلها مضمّنة. يقلل ذلك من طلبات حجب العرض ويحسّن أوقات تحميل الصفحة.

en: Enable canonical URLs
ar_EG: تفعيل عناوين URL الأساسية

en: Enable custom description
ar_EG: تفعيل الوصف المخصّص

en: Enable custom keywords
ar_EG: تفعيل الكلمات المفتاحية المخصّصة

en: Enable custom titles
ar_EG: تفعيل العناوين المخصّصة

en: Enable header code
ar_EG: تفعيل كود الهيدر

en: Enable meta descriptions
ar_EG: تفعيل أوصاف الميتا

en: Enable single bottom code
ar_EG: تفعيل كود أسفل الصفحة للمقال المفرد

en: Enable single top code
ar_EG: تفعيل كود أعلى الصفحة للمقال المفرد

en: Enable this if you want to replace the WordPress default gallery with the Divi-style gallery.
ar_EG: فعّل ده لو عايز تستبدل معرض WordPress الافتراضي بمعرض بنمط Divi.

en: Enable this option to display Back To Top Button while scrolling
ar_EG: فعّل هذا الخيار لعرض زر الرجوع لأعلى أثناء التمرير

en: Enable this option to get responsive images size generated when uploading images and adding srcset attribute for images element.
ar_EG: فعّل هذا الخيار لإنشاء أحجام صور متجاوبة عند رفع الصور وإضافة سمة srcset لعنصر الصور.

en: Enable this option to get the smooth scrolling effect with mouse wheel
ar_EG: فعّل هذا الخيار للحصول على تأثير التمرير السلس باستخدام عجلة الماوس

en: Enable this option to show thumbnails on Index Pages.
ar_EG: فعّل الخيار ده عشان تعرض الصور المصغّرة في صفحات الفهرس.

en: Enable this to allow the Divi Framework to only load the modules that are used on the page, and process the logic for the features in use.
ar_EG: فعّل هذا للسماح لـ Divi Framework بتحميل الوحدات المستخدمة على الصفحة فقط، ومعالجة منطق الميزات قيد الاستخدام.

en: Enabling this option will display a 468x60 banner ad on the bottom of your post pages below the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
ar_EG: تفعيل الاختيار ده هيعرض إعلان بانر 468x60 في أسفل صفحات مقالاتك تحت محتوى المقال المنفرد. لو اتفعل، لازم تملأ صورة البانر ووجهة URL بالأسفل.

en: Enabling this option will lower the size of Google Fonts and improve load times, however it will limit Google Fonts support in some very old browsers. You can turn this off to increase support for older browsers at a slight cost to performance.
ar_EG: تفعيل هذا الخيار سيقلل حجم Google Fonts ويحسّن أوقات التحميل، ولكنه سيحد من دعم Google Fonts في بعض المتصفحات القديمة جدًا. يمكنك إيقافه لزيادة دعم المتصفحات الأقدم على حساب بسيط في الأداء.

en: Enhance
ar_EG: تحسين

en: Enhance Image
ar_EG: تحسين الصورة

en: Enhancement Strength
ar_EG: قوة التحسين

en: Enhancements
ar_EG: التحسينات

en: Enqueue Google Maps Script
ar_EG: تحميل سكربت Google Maps

en: Enqueue jQuery Compatibility Script
ar_EG: إدراج سكربت توافق jQuery

en: Enter new API Key
ar_EG: إدخال مفتاح API جديد

en: Enter the URL of your Facebook Profile.
ar_EG: اكتب URL ملفك الشخصي على Facebook.

en: Enter the URL of your Instagram Profile.
ar_EG: اكتب URL ملفك الشخصي على Instagram.

en: Enter the URL of your RSS feed.
ar_EG: اكتب URL موجز RSS بتاعك.

en: Enter the URL of your X Profile.
ar_EG: اكتب URL ملفك الشخصي على X.

en: Enter which type of page you want.
ar_EG: حدّد نوع الصفحة اللي عايزها.

en: Enter your ET Account API Key.
ar_EG: أدخل مفتاح API لحساب ET.

en: Enter your ET Account Username.
ar_EG: أدخل اسم المستخدم لحساب ET.

en: Enter your page title
ar_EG: اكتب عنوان الصفحة

en: Enter your website name, which will be used for meta titles and throughout your website content.
ar_EG: أدخل اسم موقعك، وسيُستخدم في عناوين الميتا وفي محتوى موقعك بالكامل.

en: Enter your website slogan, which will be used in meta descriptions and as context for Divi AI.
ar_EG: أدخل شعار موقعك، وسيُستخدم في أوصاف الميتا وكمرجع لـ Divi AI.

en: Error
ar_EG: خطأ

en: Error loading roadmap items.
ar_EG: خطأ أثناء تحميل عناصر خارطة الطريق.

[ctx: Event Details Page]
en: Details
ar_EG: تفاصيل

en: Exactly
ar_EG: بالضبط

en: Example: Create a services page that describes our solar installation services, including testimonials and a contact form to collect leads
ar_EG: مثال: اعمل صفحة خدمات بتوصف خدمات تركيب الطاقة الشمسية بتاعتنا، وتشمل شهادات عملاء ونموذج تواصل لجمع العملاء المحتملين

en: Example: Create a services section that describes our solar installation services.
ar_EG: مثال: أنشئ قسم خدمات يشرح خدمات تركيب الطاقة الشمسية بتاعتنا.

en: Example: Our company, Sunset Solar, is a solar panel installation company serving the San Francisco Bay Area
ar_EG: مثال: شركتنا، Sunset Solar، شركة تركيب ألواح شمسية بتخدم منطقة خليج سان فرانسيسكو

en: Exclude categories from the navigation bar
ar_EG: استبعاد التصنيفات من شريط التنقل

en: Exclude pages from the navigation bar
ar_EG: استبعاد الصفحات من شريط التنقل

en: Expand
ar_EG: توسيع

en: Explore Other Modules With Tag
ar_EG: استكشاف وحدات أخرى بالوسم

en: Explore Other Rows With Tag
ar_EG: استكشاف صفوف أخرى بالوسم

en: Explore Other Sections With Tag
ar_EG: استكشاف أقسام أخرى بالوسم

en: Export
ar_EG: تصدير

en: Export %s
ar_EG: تصدير %s

en: Export %s Name
ar_EG: اسم تصدير %s

en: Export Theme Options
ar_EG: تصدير خيارات القالب

en: Exporting your %s will create a JSON file that can be imported into a different area.
ar_EG: تصدير %s سيُنشئ ملف JSON يمكن استيراده في مكان مختلف.

en: Extend
ar_EG: توسيع

en: Extend Image
ar_EG: توسيع الصورة

en: Facebook Profile Url
ar_EG: رابط ملف Facebook الشخصي URL

en: Fade
ar_EG: تلاشي

en: Fade In
ar_EG: ظهور تدريجي

en: Failed to load your existing layouts. Please try again later.
ar_EG: فشل تحميل تخطيطاتك الحالية. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقًا.

en: Farmers Market
ar_EG: سوق المزارعين

en: Farmers Market About Page
ar_EG: صفحة نبذة عن سوق المزارعين

en: Farmers Market Blog Page
ar_EG: صفحة مدونة سوق المزارعين

en: Farmers Market Contact Page
ar_EG: صفحة تواصل سوق المزارعين

en: Farmers Market Donate Page
ar_EG: صفحة التبرع لسوق المزارعين

en: Farmers Market Events Page
ar_EG: صفحة فعاليات سوق المزارعين

en: Farmers Market Home Page
ar_EG: الصفحة الرئيسية لسوق المزارعين

en: Farmers Market Landing Page
ar_EG: صفحة هبوط سوق المزارعين

en: Farmers Market Market Page
ar_EG: صفحة السوق لسوق المزارعين

en: Fashion About Page
ar_EG: صفحة نبذة عن الأزياء

en: Fashion Blog Page
ar_EG: صفحة مدونة الأزياء

en: Fashion Contact Page
ar_EG: صفحة تواصل الأزياء

en: Fashion Designer Page
ar_EG: صفحة مصمم الأزياء

en: Fashion Gallery Page
ar_EG: صفحة معرض الأزياء

en: Fashion Home Page
ar_EG: الصفحة الرئيسية للأزياء

en: Fashion Landing Page
ar_EG: صفحة هبوط الأزياء

en: Fashion Shop Page
ar_EG: صفحة متجر الأزياء

en: Favorites
ar_EG: المفضلة

en: Fetching Pages
ar_EG: جارٍ جلب الصفحات

en: Fetching Pages...
ar_EG: جارٍ جلب الصفحات...

en: Filter
ar_EG: تصفية

en: Finalizing Migration
ar_EG: جارٍ إنهاء الترحيل

en: Find A Layout
ar_EG: البحث عن تخطيط

en: Find A Module
ar_EG: البحث عن وحدة

en: Find A Page
ar_EG: ابحث عن صفحة

en: Find A Row
ar_EG: ابحث عن صف

en: Find A Section
ar_EG: ابحث عن قسم

en: Find More Layouts
ar_EG: اعثر على المزيد من التخطيطات

en: Fixed
ar_EG: ثابت

en: Fixed Menu Height
ar_EG: ارتفاع القائمة الثابتة

en: Fixed Navigation Bar
ar_EG: شريط التنقل الثابت

en: Fixed Navigation Settings
ar_EG: إعدادات التنقّل الثابت

en: Flip
ar_EG: قلب

en: Florist
ar_EG: محل زهور

en: Florist About Page
ar_EG: صفحة نبذة عن محل الزهور

en: Florist Blog Page
ar_EG: صفحة مدونة محل الزهور

en: Florist Contact Page
ar_EG: صفحة تواصل محل الزهور

en: Florist Gallery Page
ar_EG: صفحة معرض محل الزهور

en: Florist Home Page
ar_EG: الصفحة الرئيسية لمحل الزهور

en: Florist Landing Page
ar_EG: صفحة هبوط محل الزهور

en: Florist Shop Page
ar_EG: صفحة متجر محل الزهور

en: Folder
ar_EG: مجلد

en: Font
ar_EG: الخط

en: Font Size
ar_EG: حجم الخط

en: Font Style
ar_EG: نمط الخط

en: Footer
ar_EG: الفوتر

en: Footer Area
ar_EG: منطقة الفوتر

en: Footer Background Color
ar_EG: لون خلفية الفوتر

en: Footer Elements
ar_EG: عناصر الفوتر

en: Footer Menu
ar_EG: قائمة الفوتر

en: Footer Menu Active Link Color
ar_EG: لون الرابط النشط في قائمة الفوتر

en: Footer Menu Background Color
ar_EG: لون خلفية قائمة الفوتر

en: Footer Menu Text Color
ar_EG: لون نص قائمة الفوتر

en: Forgot your <a href="%1$s" target="_blank">Username</a> or <a href="%1$s" target="_blank">Password</a>?
ar_EG: نسيت <a href="%1$s" target="_blank">اسم المستخدم</a> أو <a href="%1$s" target="_blank">كلمة المرور</a>؟

en: Formal
ar_EG: رسمي

en: Free Divi Cloud Limit Reached
ar_EG: تم الوصول إلى الحد المجاني لـ Divi Cloud

en: Free Trial
ar_EG: تجربة مجانية

en: Freelancer
ar_EG: مستقل

en: Frequently Asked Questions
ar_EG: الأسئلة الشائعة

en: Fullscreen
ar_EG: ملء الشاشة

en: Fullwidth
ar_EG: بالعرض الكامل

en: Funny
ar_EG: مضحك

en: General
ar_EG: عام

en: General Settings
ar_EG: الإعدادات العامة

en: Generate
ar_EG: توليد

en: Generate & Publish My Website
ar_EG: أنشئ موقعي وانشره

en: Generate A New Site
ar_EG: إنشاء موقع جديد

en: Generate Code
ar_EG: توليد كود

en: Generate Four More
ar_EG: توليد أربعة إضافية

en: Generate Image With AI
ar_EG: توليد صورة بالذكاء الاصطناعي

en: Generate Images With AI (Slower)
ar_EG: إنشاء صور بالذكاء الاصطناعي (أبطأ)

en: Generate Layout
ar_EG: إنشاء تخطيط

en: Generate Modified Image
ar_EG: إنشاء صورة معدّلة

en: Generate More Like This One
ar_EG: توليد المزيد مثل هذه

en: Generate My Website
ar_EG: أنشئ موقعي

en: Generate Page
ar_EG: توليد صفحة

en: Generate Prompt With AI
ar_EG: توليد موجه بالذكاء الاصطناعي

en: Generate Section
ar_EG: إنشاء قسم

en: Generate Section With AI
ar_EG: إنشاء قسم بالذكاء الاصطناعي

en: Generate Text
ar_EG: توليد نص

en: Generate Your Site With AI
ar_EG: ولّد موقعك بالذكاء الاصطناعي

en: Generating
ar_EG: جارٍ التوليد

en: Generating %1$s Pages
ar_EG: جارٍ إنشاء صفحات %1$s

en: Generating Images
ar_EG: جارٍ توليد الصور

en: Generating Layout
ar_EG: جارٍ إنشاء التخطيط

en: Generating Screenshot
ar_EG: جارٍ إنشاء لقطة شاشة

en: Generating Section
ar_EG: جارٍ إنشاء القسم

en: Generating Site Outline
ar_EG: جارٍ إنشاء مخطط الموقع

en: Generating Your %1$s Page
ar_EG: جارٍ توليد صفحة %1$s بتاعتك

en: Generating Your Menu
ar_EG: جارٍ إنشاء القائمة

en: Generating...
ar_EG: جارٍ التوليد...

en: Get Divi Cloud
ar_EG: احصل على Divi Cloud

en: Get Divi For Life
ar_EG: احصل على Divi مدى الحياة

en: Get Unlimited Divi Cloud Storage
ar_EG: احصل على مساحة تخزين غير محدودة على Divi Cloud

en: Get Unlimited Storage
ar_EG: احصل على مساحة تخزين غير محدودة

en: Get access to hundreds of new Divi modules and thousands of additional layouts and child themes.
ar_EG: احصل على مئات وحدات Divi الجديدة وآلاف التخطيطات والثيمات الفرعية الإضافية.

en: Get live chat support with response times under 30 minutes plus bigger discounts in the Divi Marketplace.
ar_EG: احصل على دعم دردشة مباشر بزمن استجابة أقل من 30 دقيقة، بالإضافة إلى خصومات أكبر في Divi Marketplace.

en: Give Divi AI general information about your website or business. The more context it has about you and your goals, the better layouts it will create and the more relevant content it will write.
ar_EG: ادي Divi AI معلومات عامة عن موقعك أو مشروعك. كل ما يكون عنده سياق أكتر عنك وعن أهدافك، هيعمل تخطيطات أحسن وهيكتب محتوى أكثر ملاءمة.

en: Give you content a unique spin by telling Divi AI what tone of voice to use.
ar_EG: ادي لمحتواك لمسة مميزة لما تقول لـ Divi AI نبرة الصوت اللي يستخدمها.

en: Global items
ar_EG: عناصر عامة

en: Global items cannot be added to your Divi Cloud. Would you like to save a non-global version to your Divi Cloud? The version on this website will remain a global instance
ar_EG: العناصر العامة ماينفعش تتضاف إلى Divi Cloud بتاعك. تحب تحفظ نسخة غير عامة في Divi Cloud؟ النسخة على الموقع ده هتفضل نسخة عامة

en: Google API Key
ar_EG: مفتاح Google API

en: Google Fonts Subsets
ar_EG: مجموعات Google Fonts الفرعية

en: Grab the first post image
ar_EG: التقاط أول صورة في المقال

en: Green
ar_EG: أخضر

en: Groove
ar_EG: محزز

en: Guide Me
ar_EG: إرشاد خطوة بخطوة

en: HTML/JS Snippet
ar_EG: مقتطف HTML/JS

en: Hang Tight!
ar_EG: استنى شوية!

en: Harmonize And Remove Artifacts
ar_EG: موازنة وإزالة التشوهات

en: Harness the power of AI and unlock unlimited text, image, code, layout and website generation.
ar_EG: استغل قوة الذكاء الاصطناعي وافتح إمكانيات غير محدودة لتوليد النصوص والصور والكود والتخطيطات والمواقع.

en: Header & Navigation
ar_EG: الهيدر والتنقّل

en: Header Elements
ar_EG: عناصر الهيدر

en: Header Font
ar_EG: خط الهيدر

en: Header Font Style
ar_EG: نمط خط الهيدر

en: Header Font Weight
ar_EG: وزن خط العناوين

en: Header Format
ar_EG: تنسيق الهيدر

en: Header Letter Spacing
ar_EG: تباعد الحروف للهيدر

en: Header Line Height
ar_EG: ارتفاع السطر للهيدر

en: Header Style
ar_EG: نمط الهيدر

en: Header Text Size
ar_EG: حجم نص الهيدر

en: Heading Font
ar_EG: خط العناوين

en: Heading Font Color
ar_EG: لون خط العناوين

en: Heading Text Color
ar_EG: لون نص العناوين

en: Height
ar_EG: الارتفاع

en: Help
ar_EG: مساعدة

en: Here you can add custom css to override or extend default styles.
ar_EG: هنا يمكنك إضافة CSS مخصص لتجاوز الأنماط الافتراضية أو توسيعها.

en: Here you can change which character separates your blog title and index page name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
ar_EG: من هنا تقدر تغيّر الحرف اللي بيفصل بين عنوان المدونة واسم صفحة الفهرس عند استخدام العناوين المُنشأة تلقائيًا. القيم الشائعة هي | أو -

en: Here you can change which character separates your blog title and post name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
ar_EG: من هنا تقدر تغيّر الحرف اللي بيفصل بين عنوان المدونة واسم المقال عند استخدام عناوين مقالات يتم إنشاؤها تلقائيًا. القيم الشائعة هي | أو -

en: Here you can choose Shop Page & Category Page Layout for WooCommerce.
ar_EG: هنا تقدر تختار تخطيط صفحة المتجر وصفحة التصنيف لـ WooCommerce.

en: Here you can choose default sidebar layout
ar_EG: هنا تقدر تختار تخطيط الشريط الجانبي الافتراضي

en: Here you can choose how your titles on index pages are generated. You can change which order your blog name and index title are displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
ar_EG: من هنا تقدر تختار ازاي بيتعمل إنشاء عناوين صفحات الفهرس. تقدر تغيّر ترتيب عرض اسم المدونة وعنوان الفهرس، أو تشيل اسم المدونة من العنوان تمامًا.

en: Here you can choose to display the Facebook Icon on your homepage.
ar_EG: من هنا تقدر تختار عرض أيقونة Facebook على صفحتك الرئيسية.

en: Here you can choose to display the Instagram Icon on your homepage.
ar_EG: من هنا تقدر تختار عرض أيقونة Instagram على صفحتك الرئيسية.

en: Here you can choose to display the RSS Icon.
ar_EG: من هنا تقدر تختار عرض أيقونة RSS.

en: Here you can choose to display the X Icon.
ar_EG: من هنا تقدر تختار عرض أيقونة X.

en: Here you can choose to remove certain categories from the navigation menu. All categories marked with an X will not appear in your navigation bar.
ar_EG: من هنا يمكنك اختيار إزالة تصنيفات معيّنة من قائمة التنقل. أي تصنيفات مُعلَّمة بعلامة X لن تظهر في شريط التنقل.

en: Here you can choose to remove certain pages from the navigation menu. All pages marked with an X will not appear in your navigation bar.
ar_EG: من هنا يمكنك اختيار إزالة صفحات معيّنة من قائمة التنقل. أي صفحات مُعلَّمة بعلامة X لن تظهر في شريط التنقل.

en: Here you can choose to reverse the order that your categories links are displayed. You can choose between ascending and descending.
ar_EG: من هنا يمكنك اختيار عكس ترتيب عرض روابط التصنيفات. يمكنك الاختيار بين تصاعدي وتنازلي.

en: Here you can choose to reverse the order that your pages links are displayed. You can choose between ascending and descending.
ar_EG: من هنا يمكنك اختيار عكس ترتيب عرض روابط صفحاتك. يمكنك الاختيار بين تصاعدي وتنازلي.

en: Here you can choose to sort your pages links.
ar_EG: من هنا يمكنك اختيار طريقة فرز روابط صفحاتك.

en: Here you can choose which items appear in the post info section on pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted items shown below will appear.
ar_EG: هنا تقدر تختار العناصر اللي هتظهر في قسم معلومات المقال في الصفحات. دي المنطقة اللي غالبًا بتكون تحت عنوان المقال، وبتعرض معلومات أساسية عن مقالك. العناصر المظللة اللي تحت هي اللي هتظهر.

en: Here you can choose which items appear in the post info section on single post pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted items shown below will appear.
ar_EG: هنا تقدر تختار العناصر اللي هتظهر في قسم معلومات المقال في صفحات المقال المفردة. دي المنطقة اللي غالبًا بتكون تحت عنوان المقال، وبتعرض معلومات أساسية عن مقالك. العناصر المظللة اللي تحت هي اللي هتظهر.

en: Here you can designate how many WooCommerce products are displayed on the archive page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ar_EG: من هنا تقدر تحدد عدد منتجات WooCommerce اللي بتظهر في صفحة الأرشيف. الخيار ده بيشتغل بشكل مستقل عن خيارات Settings > Reading في wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Archive pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ar_EG: من هنا تقدر تحدد عدد المقالات الحديثة اللي بتظهر في صفحات الأرشيف. الخيار ده بيشتغل بشكل مستقل عن خيارات Settings > Reading في wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Category page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ar_EG: من هنا تقدر تحدد عدد المقالات الحديثة اللي بتظهر في صفحة التصنيف. الخيار ده بيشتغل بشكل مستقل عن خيارات Settings > Reading في wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Search results pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ar_EG: من هنا تقدر تحدد عدد المقالات الحديثة اللي بتظهر في صفحات نتائج البحث. الخيار ده بيشتغل بشكل مستقل عن خيارات Settings > Reading في wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Tag pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ar_EG: من هنا تقدر تحدد عدد المقالات الحديثة اللي بتظهر في صفحات الوسوم. الخيار ده بيشتغل بشكل مستقل عن خيارات Settings > Reading في wp-admin.

en: Here you can disable automatic memory limit increase.
ar_EG: هنا يمكنك تعطيل الزيادة التلقائية لحد الذاكرة.

en: Here you can provide 468x60 banner destination url
ar_EG: هنا تقدر تزوّد URL لوجهة بانر 468x60

en: Here you can provide 468x60 banner image url
ar_EG: هنا تقدر تزوّد URL لصورة بانر 468x60

en: Hex Value
ar_EG: قيمة Hex

en: Hide
ar_EG: إخفاء

en: Hide Logo Image
ar_EG: إخفاء صورة اللوجو

en: Hide Nav Before Scroll
ar_EG: إخفاء شريط التنقّل قبل التمرير

en: Hide Navigation Until Scroll
ar_EG: إخفاء التنقل لحد التمرير

en: Hide empty categories
ar_EG: إخفاء التصنيفات الفارغة

en: High
ar_EG: مرتفع

en: Home
ar_EG: الرئيسية

en: Homepage SEO
ar_EG: تحسين محركات البحث للصفحة الرئيسية

en: Homepage custom title (if enabled)
ar_EG: عنوان مخصص للصفحة الرئيسية (إذا كان مفعّلًا)

en: Homepage meta description (if enabled)
ar_EG: وصف ميتا للصفحة الرئيسية (إذا كان مفعّلًا)

en: Homepage meta keywords (if enabled)
ar_EG: كلمات مفتاحية ميتا للصفحة الرئيسية (إذا كان مفعّلًا)

en: How do I report a bug?
ar_EG: إزاي أبلّغ عن خطأ؟

en: How would you like to change the style of this element?
ar_EG: إزاي تحب تغيّر نمط هذا العنصر؟

en: Humorous
ar_EG: ساخر

en: Icon
ar_EG: الأيقونة

en: Icon Color
ar_EG: لون الأيقونة

en: Icon Placement
ar_EG: مكان الأيقونة

en: If a page is built with the Divi Builder, the Gutenberg block CSS file is moved from the header to the footer. Since the file is most likely not used, we can load it later. This removes a render blocking request and improving performance.
ar_EG: إذا تم إنشاء صفحة باستخدام Divi Builder، يتم نقل ملف CSS لكتل Gutenberg من الترويسة إلى التذييل. وبما أن الملف على الأرجح غير مستخدم، يمكن تحميله لاحقًا. هذا يزيل طلبًا يعيق العرض ويحسّن الأداء.

en: If custom titles are disabled, choose autogeneration method
ar_EG: إذا كانت العناوين المخصصة معطّلة، اختر طريقة الإنشاء التلقائي

en: If this website contains content built with Divi 4, you can use the migrator to convert your website to the Divi 5 format. Un-migrated content will not benefit from Divi 5 performance improvements.
ar_EG: إذا كان هذا الموقع فيه محتوى مبني بـ Divi 4، تقدر تستخدم أداة الترحيل لتحويل موقعك لتنسيق Divi 5. المحتوى اللي ما تمش ترحيله مش هيستفيد من تحسينات الأداء في Divi 5.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over how your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
ar_EG: لو مش بتستخدم عناوين مقالات مخصّصة، تقدر برضه تتحكم في طريقة إنشاء العناوين. من هنا تقدر تختار ترتيب عرض عنوان المقال واسم المدونة، أو تشيل اسم المدونة من العنوان تمامًا.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over hw your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
ar_EG: لو مش بتستخدم عناوين مقالات مخصّصة، تقدر برضه تتحكم في طريقة إنشاء العناوين. من هنا تقدر تختار ترتيب عرض عنوان المقال واسم المدونة، أو تشيل اسم المدونة من العنوان تمامًا.

en: If you don't want to display some banners - leave approptiate fields blank
ar_EG: لو مش عايز تعرض بعض البانرات، سيب الحقول المناسبة فاضية

en: If you have enabled custom titles you can add your custom title here. Whatever you type here will be placed between the < title >< /title > tags in header.php
ar_EG: لو فعّلت العناوين المخصصة تقدر تضيف عنوانك المخصص هنا. أي حاجة هتكتبها هنا هتتحط بين الوسمين < title >< /title > في header.php

en: If you have enabled meta descriptions you can add your custom description here.
ar_EG: لو فعّلت أوصاف الميتا تقدر تضيف وصفك المخصص هنا.

en: If you have enabled meta keywords you can add your custom keywords here. Keywords should be separated by comas. For example: wordpress,themes,templates,elegant
ar_EG: لو فعّلت كلمات مفتاحية ميتا تقدر تضيف كلماتك المفتاحية المخصصة هنا. لازم الكلمات المفتاحية تكون مفصولة بفواصل. مثلًا: wordpress,themes,templates,elegant

en: If you would like categories to be displayed in your navigationbar that don't have any posts in them then disable this option. By default empty categories are hidden
ar_EG: إذا كنت تريد عرض التصنيفات في شريط التنقل حتى لو لم تحتوي على أي مقالات، عطّل هذا الخيار. افتراضيًا يتم إخفاء التصنيفات الفارغة

en: If you would like to add a meta description to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for descriptions to be displayed on post pages. You can add your meta description using custom fields based off the custom field name you define below.
ar_EG: لو عايز تضيف وصف ميتا لمقالك، تقدر تعمل ده باستخدام الحقول المخصّصة. لازم تفعّل الخيار ده علشان الأوصاف تظهر في صفحات المقالات. تقدر تضيف وصف الميتا باستخدام الحقول المخصّصة بناءً على اسم الحقل المخصّص اللي هتحدده بالأسفل.

en: If you would like to add meta keywords to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for keywords to be displayed on post pages. You can add your meta keywords using custom fields based off the custom field name you define below.
ar_EG: لو عايز تضيف كلمات مفتاحية ميتا لمقالك، تقدر تعمل ده باستخدام الحقول المخصّصة. لازم تفعّل الخيار ده علشان الكلمات المفتاحية تظهر في صفحات المقالات. تقدر تضيف كلماتك المفتاحية للميتا باستخدام الحقول المخصّصة بناءً على اسم الحقل المخصّص اللي هتحدده بالأسفل.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the categories navigation bar disable this feature.
ar_EG: إذا كنت تريد إزالة القوائم المنسدلة من شريط تنقل التصنيفات، عطّل هذه الميزة.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the pages navigation bar disable this feature.
ar_EG: إذا كنت تريد إزالة القوائم المنسدلة من شريط تنقل الصفحات، عطّل هذه الميزة.

en: If you would like to use your own custom logo image click the Upload Image button.
ar_EG: لو حابب تستخدم صورة شعار مخصصة بتاعتك، اضغط زر رفع صورة.

en: Image
ar_EG: صورة

en: Image Description
ar_EG: وصف الصورة

en: Image Dimensions
ar_EG: أبعاد الصورة

en: Image Fill Description
ar_EG: وصف ملء الصورة

en: Image Height
ar_EG: ارتفاع الصورة

en: Image Scale
ar_EG: مقياس الصورة

en: Image Selection
ar_EG: تحديد الصورة

en: Image Size
ar_EG: حجم الصورة

en: Image Sketch
ar_EG: رسم الصورة

en: Image Style
ar_EG: نمط الصورة

en: Image Type
ar_EG: نوع الصورة

en: Image URL or base64 string is required.
ar_EG: مطلوب URL الصورة أو سلسلة base64.

en: Image Url
ar_EG: URL الصورة

en: Image Width
ar_EG: عرض الصورة

en: Image doesn't exist
ar_EG: الصورة غير موجودة

en: Images
ar_EG: الصور

en: Images stored on a different website cannot be used as reference. The issue can be resolved by uploading the image to the WordPress media library.
ar_EG: الصور المخزّنة على موقع تاني ماينفعش تتستخدم كمرجع. ممكن تحل المشكلة برفع الصورة على مكتبة وسائط WordPress.

en: Import
ar_EG: استيراد

en: Import %s
ar_EG: استيراد %s

en: Import & Export Customizer
ar_EG: استيراد وتصدير المخصص

en: Import & Export Theme Options
ar_EG: استيراد وتصدير خيارات القالب

en: Import Theme Options
ar_EG: استيراد خيارات القالب

en: Import These Templates
ar_EG: استيراد هذه القوالب

en: Import To Cloud
ar_EG: استيراد إلى السحابة

en: Importing %1$s Page
ar_EG: جارٍ استيراد صفحة %1$s

en: Importing Customizer Settings
ar_EG: جارٍ استيراد إعدادات المخصّص

en: Importing Pages
ar_EG: جارٍ استيراد الصفحات

en: Importing Presets
ar_EG: جارٍ استيراد الإعدادات المسبقة

en: Importing Theme Builder
ar_EG: جارٍ استيراد Theme Builder

en: Improve Google Fonts Loading
ar_EG: تحسين تحميل Google Fonts

en: Improve your web design workflow and collaborate together in the cloud.
ar_EG: حسّن سير عمل تصميم الويب وتعاونوا معًا على السحابة.

en: In Progress
ar_EG: قيد التنفيذ

en: In some cases users will want to create parent categories or links as placeholders to hold a list of child links or categories. In this case it is not desirable to have the parent links lead anywhere, but instead merely serve an organizational function. Enabling this options will remove the links from all parent pages/categories so that they don't lead anywhere when clicked.
ar_EG: في بعض الحالات قد يرغب المستخدمون في إنشاء تصنيفات أب أو روابط كعناصر نائبة لاحتواء قائمة من الروابط أو التصنيفات الفرعية. في هذه الحالة لا يكون من المرغوب أن تقود الروابط الأب إلى أي مكان، بل أن تؤدي وظيفة تنظيمية فقط. تفعيل هذا الخيار سيزيل الروابط من جميع الصفحات/التصنيفات الأب بحيث لا تقود لأي مكان عند النقر عليها.

en: Inactive (%s)
ar_EG: غير نشط (%s)

en: Inactive Widgets
ar_EG: ودجات غير مفعّلة

en: Increase Contrast
ar_EG: زيادة التباين

en: Increase Detail
ar_EG: زيادة التفاصيل

en: Increase Saturation
ar_EG: زيادة التشبّع

en: Index Page SEO
ar_EG: تحسين محركات البحث لصفحة الفهرس

en: Informative
ar_EG: معلوماتي

en: Initializing Process
ar_EG: تهيئة العملية

en: Input 468x60 adsense code
ar_EG: إدخال كود أدسنس 468x60

en: Input 468x60 advertisement banner image
ar_EG: إدخال صورة بانر إعلان 468x60

en: Input 468x60 advertisement destination url
ar_EG: إدخال URL وجهة إعلان 468x60

en: Input your website information and select which pages you want to have on your website.
ar_EG: أدخل معلومات موقعك وحدّد الصفحات التي تريدها على موقعك.

en: Input your website information and tell Divi AI about your website or business. The information you provide will be used to generate content, images and make design decisions.
ar_EG: أدخل معلومات موقعك وأخبر Divi AI عن موقعك أو نشاطك التجاري. سيتم استخدام المعلومات التي تقدمها لإنشاء المحتوى والصور واتخاذ قرارات التصميم.

[ctx: Insert CSS Snippet from library]
en: Use This CSS Snippet
ar_EG: استخدم مقتطف CSS ده

en: Insert Code at Cursor
ar_EG: إدراج الكود عند المؤشر

[ctx: Insert HTML/JS Snippet from library]
en: Use This HTML/JS Snippet
ar_EG: استخدم مقتطف HTML/JS ده

[ctx: Insert Module from library]
en: Use This Module
ar_EG: استخدم هذه الوحدة

[ctx: Insert Page from library]
en: Use This Page
ar_EG: استخدم هذه الصفحة

[ctx: Insert Row from library]
en: Use This Row
ar_EG: استخدم هذا الصف

[ctx: Insert Section from library]
en: Use This Section
ar_EG: استخدم هذا القسم

en: Inset
ar_EG: غائر

en: Instagram Profile Url
ar_EG: رابط ملف Instagram الشخصي URL

en: Install WooCommerce Plugin
ar_EG: تثبيت إضافة WooCommerce

en: Install and Configure WooCommerce
ar_EG: تثبيت وتهيئة WooCommerce

en: Installing WooCommerce
ar_EG: جارٍ تثبيت WooCommerce

en: Interior Design Company
ar_EG: شركة تصميم داخلي

en: Interior Design Company About Page
ar_EG: صفحة نبذة عن شركة التصميم الداخلي

en: Interior Design Company Blog Page
ar_EG: صفحة مدونة شركة التصميم الداخلي

en: Interior Design Company Contact Page
ar_EG: صفحة تواصل شركة التصميم الداخلي

en: Interior Design Company Home Page
ar_EG: الصفحة الرئيسية لشركة التصميم الداخلي

en: Interior Design Company Landing Page
ar_EG: صفحة هبوط شركة التصميم الداخلي

en: Interior Design Company Portfolio Page
ar_EG: صفحة أعمال شركة التصميم الداخلي

en: Interior Design Company Services Page
ar_EG: صفحة خدمات شركة التصميم الداخلي

en: Interior Design Company Shop Page
ar_EG: صفحة متجر شركة التصميم الداخلي

en: Invalid API Key or Username
ar_EG: مفتاح API أو اسم مستخدم غير صالح

en: Invalid post IDs format.
ar_EG: تنسيق مُعرّفات المقالات غير صالح.

en: Invalid shortcode string.
ar_EG: سلسلة shortcode غير صالحة.

en: Invite your team members and clients and give them full access to your entire suite of Divi services.
ar_EG: ادعُ أعضاء فريقك وعملاءك وامنحهم وصولًا كاملًا إلى باقة خدمات Divi بالكامل.

en: Italic
ar_EG: مائل

en: Join Now
ar_EG: انضم الآن

en: Just another %s site
ar_EG: مجرد موقع %s آخر

en: Just another WordPress site
ar_EG: مجرد موقع WordPress آخر

en: LMS About Page
ar_EG: صفحة نبذة عن نظام إدارة التعلم

en: LMS Blog Page
ar_EG: صفحة مدونة نظام إدارة التعلم

en: LMS Contact Page
ar_EG: صفحة تواصل نظام إدارة التعلم

en: LMS Course Page
ar_EG: صفحة دورة نظام إدارة التعلم

en: LMS Courses Page
ar_EG: صفحة دورات LMS

en: LMS Home Page
ar_EG: الصفحة الرئيسية لـ LMS

en: LMS Landing Page
ar_EG: صفحة هبوط LMS

en: LMS Marketing Page
ar_EG: صفحة تسويق LMS

[ctx: LMS Page]
en: Course
ar_EG: كورس

[ctx: LMS Page]
en: Courses
ar_EG: كورسات

en: LMS Pricing Page
ar_EG: صفحة أسعار LMS

en: Landscape (8:5)
ar_EG: أفقي (8:5)

en: Language
ar_EG: اللغة

en: Language of Prompt
ar_EG: لغة البرومبت

en: Language of Website
ar_EG: لغة الموقع

en: Layout
ar_EG: التخطيط

[ctx: Layout]
en: Add New
ar_EG: إضافة جديد

[ctx: Layout Categories]
en: Manage Categories
ar_EG: إدارة التصنيفات

[ctx: Layout Categories]
en: Manage Tags
ar_EG: إدارة الوسوم

[ctx: Layout Category]
en: Art & Design
ar_EG: فن وتصميم

[ctx: Layout Category]
en: Business
ar_EG: أعمال

[ctx: Layout Category]
en: Community & Non-Profit
ar_EG: مجتمع وغير ربحي

[ctx: Layout Category]
en: Education
ar_EG: تعليم

[ctx: Layout Category]
en: Events
ar_EG: فعاليات

[ctx: Layout Category]
en: Fashion & Beauty
ar_EG: موضة وجمال

[ctx: Layout Category]
en: Food & Drink
ar_EG: أكل وشرب

[ctx: Layout Category]
en: Health & Fitness
ar_EG: صحة ولياقة

[ctx: Layout Category]
en: Online Store
ar_EG: متجر أونلاين

[ctx: Layout Category]
en: Services
ar_EG: خدمات

[ctx: Layout Category]
en: Technology
ar_EG: تكنولوجيا

en: Layout Name
ar_EG: اسم التخطيط

en: Layout Pack
ar_EG: حزمة تخطيط

[ctx: Layout Pack]
en: Fashion
ar_EG: موضة

[ctx: Layout Pack]
en: Layouts In This Pack
ar_EG: التخطيطات في الباقة دي

[ctx: Layout Packs]
en: Manage Packs
ar_EG: إدارة الحزم

en: Layout Settings
ar_EG: إعدادات التخطيط

en: Learn About Divi AI
ar_EG: تعرّف على Divi AI

en: Learn About Divi Cloud
ar_EG: تعرّف على Divi Cloud

en: Learn About Divi Teams
ar_EG: تعرّف على Divi Teams

en: Learn About Divi VIP
ar_EG: تعرّف على Divi VIP

en: Learn About VIP Support
ar_EG: اعرف أكتر عن دعم VIP

en: Learn More
ar_EG: اعرف أكتر

en: Learn More About Divi 5
ar_EG: اعرف أكتر عن Divi 5

[ctx: Learning Management System]
en: LMS
ar_EG: نظام إدارة التعلم

en: Leave a Reply to %s
ar_EG: اترك ردًا على %s

en: Left
ar_EG: يسار

en: Left Sidebar
ar_EG: شريط جانبي أيسر

en: Left to Right
ar_EG: من اليسار إلى اليمين

en: Lengthen
ar_EG: إطالة

en: Let AI Choose
ar_EG: دع الذكاء الاصطناعي يختار

en: Let AI Choose For Me
ar_EG: خلّي الذكاء الاصطناعي يختار لي

en: Letter Spacing
ar_EG: تباعد الحروف

en: Let’s Build Your Divi Website!
ar_EG: يلا نبني موقعك بـ Divi!

en: Level Up Your Divi Toolkit
ar_EG: طوّر أدوات Divi بتاعتك

en: Level up your efficiency with limitless AI content and image requests.
ar_EG: زوّد كفاءتك بمحتوى وصور بالذكاء الاصطناعي بلا حدود.

en: Library
ar_EG: المكتبة

en: Light
ar_EG: فاتح

en: Limit Google Fonts Support For Legacy Browsers
ar_EG: تقييد دعم Google Fonts للمتصفحات القديمة

en: Link
ar_EG: الرابط

en: Link Color
ar_EG: لون الرابط

en: Link text
ar_EG: نص الرابط

en: List Items
ar_EG: عناصر قائمة

en: Live Preview
ar_EG: معاينة مباشرة

en: Load From Library
ar_EG: تحميل من المكتبة

en: Load more
ar_EG: تحميل المزيد

en: Loading...
ar_EG: جارٍ التحميل...

en: Locations
ar_EG: المواقع

en: Log In
ar_EG: تسجيل الدخول

en: Log In To Divi Cloud
ar_EG: تسجيل الدخول إلى Divi Cloud

en: Log In to Activate Your License
ar_EG: سجّل الدخول لتفعيل ترخيصك

en: Login
ar_EG: تسجيل الدخول

en: Logo
ar_EG: الشعار

en: Logo Max Height
ar_EG: أقصى ارتفاع للوجو

en: Low
ar_EG: منخفض

en: Make Full Width
ar_EG: توسيع للعرض الكامل

en: Manage Layouts
ar_EG: إدارة التخطيطات

en: Manage Pages
ar_EG: إدارة الصفحات

en: Manage Posts
ar_EG: إدارة المقالات

en: Manage Templates
ar_EG: إدارة القوالب

en: Manage Theme Templates
ar_EG: إدارة قوالب الثيم

en: Manage Un-widgetized Advertisements
ar_EG: إدارة الإعلانات غير الموجودة في الودجات

en: Manage Website Pages
ar_EG: إدارة صفحات الموقع

en: Manage Your Elegant Themes Account
ar_EG: إدارة حساب Elegant Themes الخاص بك

en: Managing Website Styles
ar_EG: إدارة أنماط الموقع

en: March 28, 2024
ar_EG: 28 مارس، 2024

[ctx: Marketplace Page]
en: Seller
ar_EG: بائع

en: Maximum
ar_EG: الحد الأقصى

en: Maximum canvas size is 8192px
ar_EG: أقصى حجم للوحة هو 8192px

en: Medium
ar_EG: متوسط

en: Member Login
ar_EG: تسجيل دخول الأعضاء

en: Memory Limit Increase
ar_EG: زيادة حد الذاكرة

en: Menu Height
ar_EG: ارتفاع القائمة

en: Menu Link Color
ar_EG: لون رابط القائمة

en: Menu Text Size
ar_EG: حجم نص القائمة

en: Menu Top Margin
ar_EG: الهامش العلوي للقائمة

en: Menu Width
ar_EG: عرض القائمة

en: Meta Font Style
ar_EG: نمط خط الميتا

en: Meta Letter Spacing
ar_EG: تباعد الحروف للميتا

en: Meta Line Height
ar_EG: ارتفاع السطر للميتا

en: Meta Text Size
ar_EG: حجم نص الميتا

en: Migrate This Site to %s
ar_EG: ترحيل هذا الموقع إلى %s

en: Migrate This Website
ar_EG: ترحيل هذا الموقع

en: Migrate To Divi 5
ar_EG: الترحيل إلى Divi 5

en: Migrating Your %s
ar_EG: ترحيل %s بتاعك

en: Migrating Your Modules
ar_EG: جارٍ ترحيل وحداتك

en: Migrating Your Pages
ar_EG: جارٍ ترحيل صفحاتك

en: Migrating Your Posts
ar_EG: ترحيل مقالاتك

en: Migrating Your Settings
ar_EG: جارٍ ترحيل الإعدادات

en: Migrating Your Templates
ar_EG: جارٍ ترحيل القوالب

en: Migrating Your Widget Areas
ar_EG: ترحيل مناطق الودجات بتاعتك

en: Migrating your website will convert all Divi 4 modules to the Divi 5 format. Sweeping changes will be made to all Divi content throughout your website. It's important that you back up your website before migrating or test the migration on a staging site.
ar_EG: ترحيل موقعك هيحوّل كل وحدات Divi 4 لتنسيق Divi 5. هتتعمل تغييرات شاملة على كل محتوى Divi في موقعك. مهم تعمل نسخة احتياطية لموقعك قبل الترحيل أو تختبر الترحيل على موقع تجريبي.

en: Mobile Menu
ar_EG: قائمة الموبايل

en: Mobile Styles
ar_EG: أنماط الموبايل

en: Modification Strength
ar_EG: قوة التعديل

en: Modification Type
ar_EG: نوع التعديل

en: Modify
ar_EG: تعديل

en: Modify Element
ar_EG: تعديل عنصر

en: Modify Selected Image
ar_EG: تعديل الصورة المحددة

en: Modify With AI
ar_EG: تعديل بالذكاء الاصطناعي

en: Modify the reference image with a loose sketch
ar_EG: عدّل الصورة المرجعية برسم تخطيطي بسيط

en: Module Name
ar_EG: اسم الوحدة

en: Module Name Prefix
ar_EG: بادئة اسم الوحدة

en: Module Use
ar_EG: استخدام الوحدات

en: Modules That Will Not Be Converted (%s)
ar_EG: الوحدات اللي مش هتتحوّل (%s)

en: Modules That Will be Converted (%s)
ar_EG: الوحدات اللي هتتحوّل (%s)

en: Mood & Lighting
ar_EG: المزاج والإضاءة

en: More Options
ar_EG: خيارات أكثر

en: Most Used
ar_EG: الأكثر استخدامًا

en: Move
ar_EG: نقل

en: Move To
ar_EG: نقل إلى

en: Move To Divi Cloud
ar_EG: نقل إلى Divi Cloud

en: Must Use Keywords
ar_EG: كلمات مفتاحية إلزامية

en: My Cloud
ar_EG: السحابة الخاصة بي

en: My Divi Cloud
ar_EG: Divi Cloud الخاص بي

en: My Library
ar_EG: مكتبتي

en: Name
ar_EG: الاسم

en: Need help getting started with Divi? Our support team is available around the clock to help you with anything and everything Divi related.
ar_EG: محتاج مساعدة علشان تبدأ مع Divi؟ فريق الدعم بتاعنا متاح على مدار الساعة علشان يساعدك في أي حاجة تخص Divi.

en: New Description
ar_EG: وصف جديد

en: New Theme Options
ar_EG: خيارات قالب جديدة

en: New To Old
ar_EG: من الأحدث إلى الأقدم

en: New items are stored into %s library.
ar_EG: يتم حفظ العناصر الجديدة في مكتبة %s.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ar_EG: تعليقات أحدث <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
ar_EG: التالي

en: Next Entries &raquo;
ar_EG: إدخالات أحدث &raquo;

en: No
ar_EG: لا

en: No %s found
ar_EG: لم يتم العثور على %s

en: No Animation
ar_EG: بدون حركة

en: No Context
ar_EG: بدون سياق

en: No File Selected
ar_EG: لم يتم اختيار ملف

en: No Repeat
ar_EG: بدون تكرار

en: No Results
ar_EG: لا توجد نتائج

en: No Results Found
ar_EG: لا توجد نتائج

en: No Screenshot
ar_EG: لا توجد لقطة شاشة

en: No Sidebar
ar_EG: بدون شريط جانبي

en: No available options.
ar_EG: مفيش خيارات متاحة.

en: None
ar_EG: بدون

en: Note: Color settings set above should be applied to the Default color scheme.
ar_EG: ملاحظة: إعدادات الألوان المحددة أعلاه يجب تطبيقها على مخطط الألوان الافتراضي.

en: Nothing found
ar_EG: لم يتم العثور على شيء

en: Nothing found in Trash
ar_EG: لم يتم العثور على شيء في سلة المهملات

en: Number of Posts displayed on Archive pages
ar_EG: عدد المقالات المعروضة في صفحات الأرشيف

en: Number of Posts displayed on Category page
ar_EG: عدد المقالات المعروضة في صفحة التصنيف

en: Number of Posts displayed on Search pages
ar_EG: عدد المقالات المعروضة في صفحات البحث

en: Number of Posts displayed on Tag pages
ar_EG: عدد المقالات المعروضة في صفحات الوسوم

en: Number of Products displayed on WooCommerce archive pages
ar_EG: عدد المنتجات المعروضة في صفحات أرشيف WooCommerce

en: Number of dropdown tiers shown
ar_EG: عدد مستويات القوائم المنسدلة المعروضة

en: Off
ar_EG: إيقاف

en: Old To New
ar_EG: من الأقدم إلى الأحدث

en: On
ar_EG: تشغيل

en: On Divi Cloud
ar_EG: على Divi Cloud

en: Onboarding Primary Menu
ar_EG: القائمة الأساسية لبدء الإعداد

en: Only Show
ar_EG: إظهار فقط

en: Only Show Icon on Hover
ar_EG: إظهار الأيقونة عند المرور فقط

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
ar_EG: على

en: Open in a new window
ar_EG: فتح في نافذة جديدة

en: Open link in new window
ar_EG: فتح الرابط في نافذة جديدة

en: Options
ar_EG: خيارات

en: Orange
ar_EG: برتقالي

en: Order Category Links by Ascending/Descending
ar_EG: ترتيب روابط التصنيفات تصاعديًا/تنازليًا

en: Order Pages Links by Ascending/Descending
ar_EG: ترتيب روابط الصفحات تصاعديًا/تنازليًا

en: Outset
ar_EG: نافر

[ctx: Page]
en: About
ar_EG: من نحن

[ctx: Page]
en: Blog
ar_EG: المدونة

[ctx: Page]
en: Careers
ar_EG: وظائف

[ctx: Page]
en: Case Study
ar_EG: دراسة حالة

[ctx: Page]
en: Categories
ar_EG: التصنيفات

[ctx: Page]
en: Contact
ar_EG: اتصل بنا

[ctx: Page]
en: Designer
ar_EG: مصمم

[ctx: Page]
en: Donate
ar_EG: تبرع

[ctx: Page]
en: Events
ar_EG: فعاليات

[ctx: Page]
en: FAQ
ar_EG: الأسئلة الشائعة

[ctx: Page]
en: Features
ar_EG: المميزات

[ctx: Page]
en: Gallery
ar_EG: المعرض

[ctx: Page]
en: Gallery 1
ar_EG: معرض 1

[ctx: Page]
en: Gallery 2
ar_EG: معرض 2

[ctx: Page]
en: Gallery 3
ar_EG: معرض 3

[ctx: Page]
en: Guide
ar_EG: دليل

[ctx: Page]
en: Home
ar_EG: الرئيسية

[ctx: Page]
en: Landing
ar_EG: صفحة هبوط

[ctx: Page]
en: Market
ar_EG: سوق

[ctx: Page]
en: Marketing
ar_EG: تسويق

[ctx: Page]
en: Portfolio
ar_EG: أعمال

[ctx: Page]
en: Pricing
ar_EG: الأسعار

[ctx: Page]
en: Project 1
ar_EG: مشروع 1

[ctx: Page]
en: Project 2
ar_EG: مشروع 2

[ctx: Page]
en: Services
ar_EG: خدمات

[ctx: Page]
en: Shop
ar_EG: المتجر

[ctx: Page]
en: Team
ar_EG: الفريق

en: Page Generated Successfully
ar_EG: تم توليد الصفحة بنجاح

en: Page Layout
ar_EG: تخطيط الصفحة

en: Page Name
ar_EG: اسم الصفحة

en: Page Title
ar_EG: عنوان الصفحة

[ctx: Page layout]
en: View Live Demo
ar_EG: اعرض النسخة التجريبية الحية

en: Pages
ar_EG: الصفحات

en: Pages Built With Divi
ar_EG: الصفحات المبنية بـ Divi

en: Pages:
ar_EG: الصفحات:

en: Paint Color
ar_EG: لون الرسم

en: Paint over the area of the image that you would like to modify
ar_EG: لوّن فوق المنطقة في الصورة اللي عايز تعدّلها

en: Paintbrush Size
ar_EG: حجم فرشاة الرسم

en: Painting
ar_EG: لوحة فنية

en: Paragraph
ar_EG: فقرة

en: Paragraphs
ar_EG: فقرات

en: Password
ar_EG: كلمة المرور

en: Password Protected
ar_EG: محمي بكلمة مرور

en: Password:
ar_EG: كلمة المرور:

en: Paste image url here, if you chose "images" slider type
ar_EG: الصق URL الصورة هنا إذا اخترت نوع سلايدر "الصور"

en: Performance
ar_EG: الأداء

en: Phone
ar_EG: موبايل

en: Phone Number
ar_EG: رقم التليفون

en: Photo
ar_EG: صورة فوتوغرافية

en: Photo Marketplace
ar_EG: سوق الصور

en: Photo Marketplace About Page
ar_EG: صفحة عن سوق الصور

en: Photo Marketplace Categories Page
ar_EG: صفحة تصنيفات سوق الصور

en: Photo Marketplace Contact Page
ar_EG: صفحة تواصل سوق الصور

en: Photo Marketplace Home Page
ar_EG: الصفحة الرئيسية لسوق الصور

en: Photo Marketplace Landing Page
ar_EG: صفحة هبوط سوق الصور

en: Photo Marketplace Pricing Page
ar_EG: صفحة أسعار سوق الصور

en: Photo Marketplace Seller Page
ar_EG: صفحة البائع في سوق الصور

en: Photographer
ar_EG: مصور

en: Pick a color for your headings, or let Divi AI choose one for you.
ar_EG: اختار لون للعناوين، أو خلّي Divi AI يختاره لك.

en: Pick a color to use for things like paragraphs, or let Divi AI choose one for you.
ar_EG: اختار لون لاستخدامه في حاجات زي الفقرات، أو خلّي Divi AI يختاره لك.

en: Pick a handcrafted Starter Site created by our team. Then, jump into your finished website and customize the content.
ar_EG: اختار Starter Site متصمم يدويًا من فريقنا. بعدين ادخل على موقعك الجاهز وخصص المحتوى.

en: Pick the starter site that best suits your website. Every Starter Site can be used for any type of website. Once your website is generated, you can easily customize the content and styles using the Divi Builder.
ar_EG: اختر موقع البداية الأنسب لموقعك. يمكن استخدام كل موقع بداية لأي نوع من المواقع. بمجرد إنشاء موقعك، يمكنك تخصيص المحتوى والأنماط بسهولة باستخدام Divi Builder.

en: Pink
ar_EG: وردي

en: Place Thumbs on Pages
ar_EG: وضع الصور المصغّرة في الصفحات

en: Place Thumbs on Posts
ar_EG: وضع الصور المصغّرة في المقالات

en: Place your adsense code here.
ar_EG: حط كود أدسنس هنا.

en: Please Log In Again
ar_EG: يرجى تسجيل الدخول مرة أخرى

en: Plugins below use Divi hooks and may not yet be compatible with %s.
ar_EG: الإضافات بالأسفل تستخدم خطافات Divi وقد لا تكون متوافقة حتى الآن مع %s.

en: Plugins may be Incompatible with %s
ar_EG: قد تكون الإضافات غير متوافقة مع %s

en: Portability
ar_EG: قابلية النقل

en: Portrait (3:4)
ar_EG: عمودي (3:4)

en: Post
ar_EG: مقال

en: Post Title
ar_EG: عنوان المقال

en: Post content has been rolled back to Divi 4 format.
ar_EG: تمت استعادة محتوى المقالات لصيغة Divi 4.

en: Post info section
ar_EG: قسم معلومات المقال

en: Posted on
ar_EG: تم النشر في

en: Posts Built With Divi
ar_EG: المقالات المبنية بـ Divi

en: Premade Layouts
ar_EG: تخطيطات جاهزة

en: Presets
ar_EG: الإعدادات المسبقة

en: Preview %1$s
ar_EG: معاينة %1$s

en: Previous
ar_EG: السابق

en: Primary Color
ar_EG: اللون الأساسي

en: Primary Menu
ar_EG: القائمة الرئيسية

en: Primary Menu Background Color
ar_EG: لون خلفية القائمة الرئيسية

en: Primary Menu Bar
ar_EG: شريط القائمة الرئيسية

en: Primary Menu Link Color
ar_EG: لون روابط القائمة الرئيسية

en: Processing Imagery
ar_EG: جارٍ معالجة الصور

en: Product Content
ar_EG: محتوى المنتج

en: Progress Update: Front-End Speed Improvements (And Much More)
ar_EG: تحديث التقدّم: تحسينات سرعة الواجهة الأمامية (وأكتر بكتير)

en: Project Navigation
ar_EG: تنقّل المشروع

en: Published
ar_EG: منشور

en: Published (%s)
ar_EG: منشور (%s)

en: Purchase A Divi AI Membership
ar_EG: شراء عضوية Divi AI

en: Quick Actions
ar_EG: إجراءات سريعة

en: RSS Icon Url
ar_EG: رابط أيقونة RSS URL

en: Ratings
ar_EG: التقييمات

en: Re-Run Compatibility Check
ar_EG: إعادة تشغيل فحص التوافق

en: Re-Run Divi 5 Compatibility Check
ar_EG: إعادة تشغيل فحص توافق Divi 5

en: Read Divi Documentation
ar_EG: اقرأ توثيق Divi

en: Red
ar_EG: أحمر

en: Reference Content
ar_EG: المحتوى المرجعي

en: Reference Image (Optional)
ar_EG: صورة مرجعية (اختياري)

en: Reference Image Influence
ar_EG: تأثير الصورة المرجعية

en: Refine Result
ar_EG: تحسين النتيجة

en: Refine your prompt
ar_EG: حسّن الموجّه بتاعك

en: Regenerate
ar_EG: إعادة التوليد

en: Remove
ar_EG: إزالة

en: Remove From Cloud
ar_EG: إزالة من السحابة

en: Remove From Favorites
ar_EG: إزالة من المفضلة

en: Rename
ar_EG: إعادة تسمية

en: Renew Subscription
ar_EG: تجديد الاشتراك

en: Replace Existing Code
ar_EG: استبدال الكود الحالي

en: Replace Existing Content
ar_EG: استبدال المحتوى الحالي

en: Reset
ar_EG: إعادة تعيين

en: Reset to Defaults
ar_EG: إعادة التعيين للوضع الافتراضي

en: Respectful
ar_EG: محترم

en: Restaurant
ar_EG: مطعم

en: Restaurant About Page
ar_EG: صفحة عن المطعم

en: Restaurant Blog Page
ar_EG: صفحة مدونة المطعم

en: Restaurant Contact Page
ar_EG: صفحة تواصل المطعم

en: Restaurant Gallery Page
ar_EG: صفحة معرض المطعم

en: Restaurant Home Page
ar_EG: الصفحة الرئيسية للمطعم

en: Restaurant Landing Page
ar_EG: صفحة هبوط المطعم

[ctx: Restaurant Page]
en: Menu
ar_EG: القائمة

en: Restaurant Shop Page
ar_EG: صفحة متجر المطعم

en: Restaurant Team Page
ar_EG: صفحة فريق المطعم

en: Restore
ar_EG: استعادة

en: Restore Divi 4 Content
ar_EG: استعادة محتوى Divi 4

en: Restoring Content...
ar_EG: جاري استعادة المحتوى...

en: Results
ar_EG: النتائج

en: Retry
ar_EG: إعادة المحاولة

en: Retry Migration
ar_EG: إعادة محاولة الترحيل

en: Rewrite With AI
ar_EG: إعادة الصياغة بالذكاء الاصطناعي

en: Rewrite to be more engaging
ar_EG: إعادة الصياغة عشان يبقى أكثر تشويقًا

en: Ridge
ar_EG: بارز

en: Right
ar_EG: يمين

en: Right Sidebar
ar_EG: شريط جانبي أيمن

en: Right to Left
ar_EG: من اليمين إلى اليسار

en: Role Editor
ar_EG: محرر الأدوار

en: Roll Back to %s
ar_EG: الرجوع إلى %s

en: Row Height
ar_EG: ارتفاع الصف

en: Row Name
ar_EG: اسم الصف

en: Row Name Prefix
ar_EG: بادئة اسم الصف

en: SaaS Company
ar_EG: شركة SaaS

en: SaaS Company About Page
ar_EG: صفحة عن شركة SaaS

en: SaaS Company Careers Page
ar_EG: صفحة وظائف شركة SaaS

en: SaaS Company Contact Page
ar_EG: صفحة تواصل شركة SaaS

en: SaaS Company Documentation Page
ar_EG: صفحة توثيق شركة SaaS

en: SaaS Company Features Page
ar_EG: صفحة ميزات شركة SaaS

en: SaaS Company Landing Page
ar_EG: صفحة هبوط شركة SaaS

en: SaaS Company Pricing Page
ar_EG: صفحة أسعار شركة SaaS

en: Save
ar_EG: حفظ

en: Save %s
ar_EG: حفظ %s

en: Save Changes
ar_EG: حفظ التغييرات

en: Save Items To Divi Cloud
ar_EG: حفظ العناصر في Divi Cloud

en: Save Selection Only
ar_EG: حفظ التحديد فقط

en: Save Theme Options
ar_EG: حفظ خيارات القالب

en: Save To Divi Cloud
ar_EG: حفظ إلى Divi Cloud

en: Save To Library
ar_EG: حفظ في المكتبة

en: Save as Global
ar_EG: حفظ كعنصر عام

en: Save items to the Divi Cloud for later use.
ar_EG: احفظ العناصر في Divi Cloud لاستخدامها لاحقًا.

en: Save this %s to the Divi Library for later use.
ar_EG: احفظ %s ده في مكتبة Divi لاستخدامه لاحقًا.

en: Save unlimited layouts, theme builder templates, code snippets and more to Divi Cloud.
ar_EG: احفظ عددًا غير محدود من التخطيطات، وقوالب منشئ القالب، ومقتطفات الكود والمزيد على Divi Cloud.

en: Save your Divi assets to the cloud and access them from any website. Collaborate with your team in the cloud.
ar_EG: احفظ أصول Divi بتاعتك على السحابة ووصل لها من أي موقع. اتعاون مع فريقك على السحابة.

en: Saving Theme Builder
ar_EG: جارٍ حفظ Theme Builder

en: Scroll
ar_EG: تمرير

en: Search
ar_EG: بحث

en: Search &hellip;
ar_EG: بحث &hellip;

en: Search Bar Background Color
ar_EG: لون خلفية شريط البحث

en: Search Bar Text Color
ar_EG: لون نص شريط البحث

en: Search Fonts
ar_EG: بحث عن خطوط

en: Search For Categories
ar_EG: ابحث عن التصنيفات

en: Search For Layouts
ar_EG: ابحث عن التخطيطات

en: Search For Packs
ar_EG: ابحث عن الحزم

en: Search Results for: %s
ar_EG: نتائج البحث عن: %s

en: Search Theme Options
ar_EG: بحث في خيارات القالب

en: Search for:
ar_EG: بحث عن:

en: Search results for "%s"
ar_EG: نتائج البحث عن "%s"

en: Secondary Color
ar_EG: اللون الثانوي

en: Secondary Menu
ar_EG: القائمة الثانوية

en: Secondary Menu Background Color
ar_EG: لون خلفية القائمة الثانوية

en: Secondary Menu Bar
ar_EG: شريط القائمة الثانوية

en: Secondary Menu Link Color
ar_EG: لون روابط القائمة الثانوية

en: Section Height
ar_EG: ارتفاع القسم

en: Section Name
ar_EG: اسم القسم

en: Section Name Prefix
ar_EG: بادئة اسم القسم

en: Select
ar_EG: تحديد

en: Select All
ar_EG: تحديد الكل

en: Select Animation Effect
ar_EG: اختَر تأثير الحركة

en: Select Font
ar_EG: اختيار خط

en: Select Icon
ar_EG: اختيار أيقونة

en: Select Mood
ar_EG: اختيار المزاج

en: Select Page
ar_EG: اختَر صفحة

en: Select Slider Type here
ar_EG: اختَر نوع السلايدر هنا

en: Select a Website Template
ar_EG: اختيار قالب موقع

en: Select a primary color, or let Divi AI choose a great color for you. The primary color is used through the layout, such as background colors, button colors, etc.
ar_EG: اختار لون أساسي، أو خلّي Divi AI يختار لك لون ممتاز. اللون الأساسي بيتستخدم في التخطيط كله، زي ألوان الخلفية وألوان الأزرار، إلخ.

en: Select a secondary color, or let Divi AI choose a great color for you. The secondary color is used through the layout as a secondary accent color, such as for icon colors, text highlights, etc.
ar_EG: اختار لون ثانوي، أو خلّي Divi AI يختار لك لون ممتاز. اللون الثانوي بيتستخدم كلون إبراز ثانوي في التخطيط، زي ألوان الأيقونات وتمييز النصوص، إلخ.

en: Select between expanded and closed state
ar_EG: اختَر بين حالة التوسيع وحالة الإغلاق

en: Select the pages that you want to add to your website. You can select from pre-build pages with custom layouts, and add your own pages that will be built using a simple template.
ar_EG: حدّد الصفحات التي تريد إضافتها إلى موقعك. يمكنك الاختيار من صفحات جاهزة بتخطيطات مخصصة، وإضافة صفحاتك الخاصة التي سيتم إنشاؤها باستخدام قالب بسيط.

en: Select this option if you plan to sell products on your website. We will install WooCommerce and configure your cart and checkout pages.
ar_EG: اختر هذا الخيار إذا كنت تخطط لبيع منتجات على موقعك. سنقوم بتثبيت WooCommerce وتهيئة صفحات سلة التسوق والدفع.

en: Select yes if the link should be opened in a new window
ar_EG: اختَر نعم إذا كان يجب فتح الرابط في نافذة جديدة

en: Select your desired enhancements. Your image will be sent back through Divi AI and re-imagined to achieve the desired result.
ar_EG: اختار التحسينات اللي عايزها. هيتبعت الصورة تاني لـ Divi AI وهيُعاد تصورها لتحقيق النتيجة المطلوبة.

en: Sentences
ar_EG: جمل

[ctx: Services/Plans Page]
en: Packages
ar_EG: باقات

en: Set As Logo
ar_EG: تعيين كشعار

en: Set the height of image in pixels.
ar_EG: حدد ارتفاع الصورة بالبكسل.

en: Set the width of image in pixels.
ar_EG: حدد عرض الصورة بالبكسل.

en: Share With Team
ar_EG: مشاركة مع الفريق

en: Share Your Divi Cloud With Your Team
ar_EG: شارك Divi Cloud مع فريقك

en: Shared With Me
ar_EG: مُشاركة معي

en: Shop (selecting this will install WooCommerce)
ar_EG: المتجر (اختيار هذا سيقوم بتثبيت WooCommerce)

en: Shop Page & Category Page Layout for WooCommerce
ar_EG: تخطيط صفحة المتجر وصفحة التصنيف لـ WooCommerce

en: Shortcode Framework Constant
ar_EG: ثابت إطار عمل الشورت كود

en: Shortcode Framework Constant Value
ar_EG: قيمة ثابت إطار عمل الشورت كود

en: Shortcode Framework Hook
ar_EG: هوك إطار عمل الشورت كود

en: Shortcode Framework Option
ar_EG: خيار إطار عمل الشورت كود

en: Shortcodes
ar_EG: الأكواد المختصرة

en: Shortcodes In Widget Area Use
ar_EG: استخدام الشورتكود في منطقة الودجت

en: Shortcodes Used
ar_EG: الأكواد المختصرة المستخدمة

en: Shorten
ar_EG: تقصير

en: Show
ar_EG: إظهار

en: Show Facebook Icon
ar_EG: إظهار أيقونة Facebook

en: Show Instagram Icon
ar_EG: إظهار أيقونة Instagram

en: Show RSS Icon
ar_EG: إظهار أيقونة RSS

en: Show Search Icon
ar_EG: إظهار أيقونة البحث

en: Show Social Icons
ar_EG: إظهار أيقونات السوشيال

en: Show Thumbs on Index pages
ar_EG: إظهار الصور المصغّرة في صفحات الفهرس

en: Show Top Bar
ar_EG: إظهار الشريط العلوي

en: Show X Icon
ar_EG: إظهار أيقونة X

en: Show comments on pages
ar_EG: إظهار التعليقات على الصفحات

en: Show comments on posts
ar_EG: إظهار التعليقات على المقالات

en: Show dropdown menus
ar_EG: إظهار القوائم المنسدلة

en: Sidebar
ar_EG: الشريط الجانبي

en: Sidebar Layout
ar_EG: تخطيط الشريط الجانبي

en: Sidebar Width
ar_EG: عرض الشريط الجانبي

en: Sidebar: %1$s contains third party module(s): %2$s
ar_EG: الشريط الجانبي: %1$s يحتوي على وحدات من طرف ثالث: %2$s

en: Sidebar: %1$s, contains the following Divi WooCommerce module(s): %2$s
ar_EG: الشريط الجانبي: %1$s، يحتوي على وحدات Divi WooCommerce التالية: %2$s

en: Sign In To Divi Cloud
ar_EG: تسجيل الدخول إلى Divi Cloud

en: Sign Out Of Divi Cloud
ar_EG: تسجيل الخروج من Divi Cloud

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop-up to activate Divi Cloud.
ar_EG: سجّل الدخول لحساب Elegant Themes باستخدام النافذة المنبثقة لتفعيل Divi Cloud.

en: Simplify
ar_EG: تبسيط

en: Simply describe your website, sit back, relax, and let Divi AI create your entire website for you in less than 2 minutes.
ar_EG: وصف موقعك ببساطة، وسيب Divi AI ينشئ لك موقعك بالكامل في أقل من دقيقتين.

en: Single Page Layout
ar_EG: تخطيط الصفحة المفردة

en: Single Post Layout
ar_EG: تخطيط المقالة المفردة

en: Single Post Page SEO
ar_EG: تحسين محركات البحث لصفحة المقال المفرد

en: Site Identity
ar_EG: هوية الموقع

en: Site Name
ar_EG: اسم الموقع

en: Site Slogan
ar_EG: شعار الموقع

en: Size
ar_EG: الحجم

en: Skills
ar_EG: المهارات

en: Skip This Step & Build Manually
ar_EG: تخطَّ هذه الخطوة وابنِ يدويًا

en: Slide
ar_EG: انزلاق

en: Slide In
ar_EG: دخول منزلق

en: Slide In & Fullscreen Header Settings
ar_EG: إعدادات الهيدر المنزلق وملء الشاشة

en: Slider Type
ar_EG: نوع السلايدر

en: Smooth Scrolling
ar_EG: تمرير سلس

en: Social Icon Color
ar_EG: لون أيقونات السوشيال

en: Social Icon Size
ar_EG: حجم أيقونات السوشيال

en: Social Media Post
ar_EG: منشور سوشيال ميديا

en: Solid
ar_EG: متصل

en: Some Theme Builder Templates are Incompatible with %s
ar_EG: بعض قوالب Theme Builder غير متوافقة مع %s

en: Some third party scripts may be incorrectly enqueued without declaring jQuery as dependency. If jQuery is deferred, these scripts could break. If you are experiencing console errors after enabling the "Defer jQuery And jQuery Migrate" option, you can enable this option, which will load an additional compatibility script that will attempt to solve the issue. You can turn this feature off if everything is working fine without it.
ar_EG: قد يتم إدراج بعض سكربتات الجهات الخارجية بشكل غير صحيح بدون التصريح بـ jQuery كاعتمادية. إذا تم تأجيل jQuery، قد تتعطل هذه السكربتات. إذا كنت تواجه أخطاء في وحدة التحكم بعد تفعيل خيار "تأجيل jQuery وjQuery Migrate"، يمكنك تفعيل هذا الخيار، والذي سيحمّل سكربت توافق إضافي يحاول حل المشكلة. يمكنك إيقاف هذه الميزة إذا كان كل شيء يعمل بشكل جيد بدونها.

en: Something Went Wrong While Migrating to Divi 5
ar_EG: حصلت مشكلة أثناء الترحيل إلى Divi 5

en: Something went wrong
ar_EG: حصلت مشكلة

en: Something went wrong. Please try again later or try different request.
ar_EG: حصلت مشكلة. جرّب تاني بعدين أو جرّب طلب مختلف.

en: Sort
ar_EG: فرز

en: Sort Categories Links by Name/ID/Slug/Count/Term Group
ar_EG: فرز روابط التصنيفات حسب الاسم/المعرّف/الاسم اللطيف/العدد/مجموعة المصطلحات

en: Sort Pages Links
ar_EG: فرز روابط الصفحات

en: Split Into Modules
ar_EG: تقسيم إلى وحدات

en: Split Into Rows
ar_EG: تقسيم إلى صفوف

en: Split Into Sections
ar_EG: تقسيم إلى أقسام

en: Split Layout Into Sections
ar_EG: تقسيم التخطيط إلى أقسام

en: Split Row Into Modules
ar_EG: تقسيم الصف إلى وحدات

en: Split Section Into Rows
ar_EG: تقسيم القسم إلى صفوف

en: Split Test Usage
ar_EG: استخدام اختبار التقسيم

en: Split Test usage found
ar_EG: تم العثور على استخدام لاختبار التقسيم

en: Square (1:1)
ar_EG: مربع (1:1)

en: Start Collaborating!
ar_EG: ابدأ التعاون!

en: Start Over
ar_EG: ابدأ من جديد

en: Start With %1$s
ar_EG: ابدأ بـ %1$s

en: State
ar_EG: الحالة

en: Status
ar_EG: الحالة

en: Step %1$s: %2$s Compatibility Check
ar_EG: الخطوة %1$s: فحص توافق %2$s

en: Step %1$s: Migrate to %2$s
ar_EG: الخطوة %1$s: الترحيل إلى %2$s

en: Stretch Background Image
ar_EG: تمديد صورة الخلفية

en: Submit
ar_EG: إرسال

en: Submit Comment
ar_EG: إرسال تعليق

en: Submit a Comment
ar_EG: أضف تعليقًا

en: Subscribe to Stay Up to Date
ar_EG: اشترك عشان تفضل مُطّلع على كل جديد

en: Supply Divi AI with a reference image. This image will be combined with your image description to create the final image. Reference images are a great way to inform Divi AI about a desired composition or style while altering the subject matter of the reference image using your image description.
ar_EG: زوّد Divi AI بصورة مرجعية. الصورة دي هتتدمج مع وصفك للصورة علشان تعمل الصورة النهائية. الصور المرجعية طريقة ممتازة لتوضيح التكوين أو الأسلوب المطلوب لـ Divi AI مع تغيير موضوع الصورة المرجعية باستخدام وصفك للصورة.

en: Supply Divi AI with additional context. The chosen context will alter the results and help Divi AI create relevant content.
ar_EG: زوّد Divi AI بسياق إضافي. السياق اللي هتختاره هيغيّر النتائج وهيساعد Divi AI ينشئ محتوى مناسب.

en: Support
ar_EG: الدعم

en: Tab Content
ar_EG: محتوى التبويب

en: Tab Text
ar_EG: نص التبويب

en: Tablet
ar_EG: تابلت

en: Tag
ar_EG: وسم

en: Tags
ar_EG: وسوم

en: Team Sidebar
ar_EG: الشريط الجانبي للفريق

en: Tell Divi AI About Your Website
ar_EG: أخبر Divi AI عن موقعك

en: Tell Divi AI About Your Website (Optional)
ar_EG: احكي لـ Divi AI عن موقعك (اختياري)

en: Tell Divi AI about the content you would like it to write.
ar_EG: قل لـ Divi AI عن المحتوى اللي تحب يكتبه.

en: Tell Divi AI about the image you would like it to create.
ar_EG: قل لـ Divi AI عن الصورة اللي تحب ينشئها.

en: Tell Divi AI how long you want the content it generates to be. The output will be close to, but not exactly equal to, the length you define.
ar_EG: قل لـ Divi AI طول المحتوى اللي عايزه يولّده. الناتج هيكون قريب من الطول اللي بتحدده، لكن مش مطابق له بالظبط.

en: Tell Divi AI how you would like it to fill in the blank area of your expanded image.
ar_EG: قول لـ Divi AI إزاي تحب يملأ المنطقة الفاضية في صورتك بعد التوسيع.

en: Tell Divi AI how you would like to change the image. Your changes will be applied to the area you select using the Image Selection or Image Sketch interface.
ar_EG: قول لـ Divi AI إزاي تحب تغيّر الصورة. التغييرات هتتطبق على المنطقة اللي بتحددها باستخدام واجهة تحديد الصورة أو رسم الصورة.

en: Tell Divi AI what kind of image you want it to create. Be as descriptive as you like!
ar_EG: قل لـ Divi AI إنت عايز يعمل صورة إزاي. اوصف زي ما تحب!

en: Tell Divi AI what you want it to write about. Talk to it like you would a person.
ar_EG: قل لـ Divi AI إنت عايزه يكتب عن إيه. كلمه زي ما بتكلم شخص.

en: Tell Divi AI what you want to achieve using custom code. Divi AI will respond appropriately based on the element and code field you are editing.
ar_EG: قل لـ Divi AI إنت عايز تحقق إيه باستخدام كود مخصص. Divi AI هيرد بشكل مناسب بناءً على العنصر وحقل الكود اللي بتعدّله.

en: Tell Us About Your Website
ar_EG: أخبرنا عن موقعك

en: Text
ar_EG: نص

en: Text Color
ar_EG: لون النص

en: Text Size
ar_EG: حجم النص

en: The %s below contain modules that are not yet compatible with Divi 5. These modules will not be converted, and will continue to rely on the Divi 4 framework.
ar_EG: %s بالأسفل تحتوي على وحدات غير متوافقة حتى الآن مع Divi 5. لن يتم تحويل هذه الوحدات، وستظل تعتمد على إطار عمل Divi 4.

en: The Divi 5 Migrator will parse all your website content and look for Divi 4 shortcodes. It will convert those shortcodes to the new Divi 5 format and update each post. Modules that do not yet support Divi 5, such as modules from the Divi Marketplace, will not be converted and will continue to function using the legacy Divi 4 framework. Pages that use such modules will not benefit from Divi 5's performance improvements.
ar_EG: أداة ترحيل Divi 5 هتفحص كل محتوى موقعك وتدور على شورت كودز Divi 4. هتحوّل الشورت كودز دي للتنسيق الجديد بتاع Divi 5 وتحدّث كل مقالة. الوحدات اللي لسه مش بتدعم Divi 5، زي وحدات Divi Marketplace، مش هتتحوّل وهتفضل شغّالة باستخدام إطار العمل القديم بتاع Divi 4. الصفحات اللي بتستخدم الوحدات دي مش هتستفيد من تحسينات الأداء في Divi 5.

en: The Divi 5 migration process failed. You can try rerunning the migrator; it will pick up where it left off. If the process continues to fail, please get in touch with our support team for assistance or roll back to Divi 4.
ar_EG: فشلت عملية ترحيل Divi 5. تقدر تحاول تشغيل أداة الترحيل تاني؛ وهتكمل من آخر نقطة وقفت عندها. لو العملية فضلت بتفشل، من فضلك تواصل مع فريق الدعم للمساعدة أو ارجع لـ Divi 4.

en: The Divi Marketplace is full of thousands of additional layouts!
ar_EG: Divi Marketplace مليان بآلاف التخطيطات الإضافية!

en: The Divi icon font is broken up into various subsets. These subsets are loaded only when needed based on the modules and features used on each page. If you need access to the entire icon font on all pages (for example, if you are using our icon font in your child theme), then you can disable this option and load the entire icon font library on all pages.
ar_EG: تم تقسيم خط أيقونات Divi إلى مجموعات فرعية متعددة. يتم تحميل هذه المجموعات فقط عند الحاجة بناءً على الوحدات والميزات المستخدمة في كل صفحة. إذا كنت بحاجة إلى الوصول إلى خط الأيقونات بالكامل على جميع الصفحات (على سبيل المثال، إذا كنت تستخدم خط الأيقونات الخاص بنا في قالبك الابن)، فيمكنك تعطيل هذا الخيار وتحميل مكتبة خط الأيقونات كاملة على جميع الصفحات.

en: The Elegant Themes API key you entered is invalid. Please make sure that your API has been entered correctly and that it is enabled in your account.
ar_EG: مفتاح Elegant Themes API اللي أدخلته غير صالح. من فضلك اتأكد إن الـ API اتكتب بشكل صحيح وإنه مفعّل في حسابك.

en: The Elegant Themes username you entered is invalid. Please enter a valid username to receive product updates. If you forgot your username you can
ar_EG: اسم مستخدم Elegant Themes اللي أدخلته غير صالح. من فضلك أدخل اسم مستخدم صالح علشان تستلم تحديثات المنتج. لو نسيت اسم المستخدم تقدر

en: The Item couldn't be downloaded. Please try after a while.
ar_EG: تعذر تنزيل العنصر. برجاء المحاولة بعد قليل.

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key here. Learn more about how to create your Google API Key <a target="_blank" href="%1$s">here</a>.
ar_EG: وحدة الخرائط بتستخدم Google Maps API وبتحتاج مفتاح Google API صالح علشان تشتغل. قبل ما تستخدم وحدة الخريطة، اتأكد إنك ضفت مفتاح الـ API هنا. اعرف أكتر عن إزاي تنشئ مفتاح Google API <a target="_blank" href="%1$s">هنا</a>.

en: The WooCommerce plugin failed to install during the website generation process. You must install and activate the plugin manually.
ar_EG: فشل تثبيت إضافة WooCommerce أثناء عملية توليد الموقع. لازم تثبّت وتفعّل الإضافة يدويًا.

en: The WooCommerce plugin was installed but failed to activate during the website generation process. Visit the Plugins page to activate WooCommerce manually.
ar_EG: تم تثبيت إضافة WooCommerce لكن فشل تفعيلها أثناء عملية توليد الموقع. انتقل لصفحة الإضافات لتفعيل WooCommerce يدويًا.

en: The action failed in the following clouds.
ar_EG: فشل الإجراء في السُحب التالية.

en: The body font will be used for all text blocks throughout the layout. Let AI pick a great font for you, or choose one yourself.
ar_EG: خط النص الأساسي هيتستخدم لكل كتل النصوص في التخطيط. خلي الـ AI يختار لك خط ممتاز، أو اختار أنت واحد.

en: The creators of these plugins have chosen to opt out of the Divi 5 Public Alpha while they focus on creating new versions of their modules in preparation for the final release of Divi 5. 🎉
ar_EG: اختار مطورو هذه الإضافات الانسحاب من الإصدار التجريبي العام (Public Alpha) لـ Divi 5 بينما يركزون على إنشاء نسخ جديدة من وحداتهم استعدادًا للإصدار النهائي من Divi 5. 🎉

en: The following items are used on your website and are ready to be converted to the Divi 5 format.
ar_EG: العناصر التالية مستخدمة على موقعك وجاهزة للتحويل لصيغة Divi 5.

en: The heading font will be used for all headings throughout the layout. Let AI pick a great font for you, or choose one yourself.
ar_EG: خط العناوين هيتستخدم لكل العناوين في التخطيط. خلي الـ AI يختار لك خط ممتاز، أو اختار أنت واحد.

en: The higher the enhancement strength, the more power is given to Divi AI to re-imagine the original image. A higher strength will increase the enhancement effect, but it will also result in greater changes to the original subject matter.
ar_EG: كل ما زادت قوة التحسين، كل ما اتمنح Divi AI قدرة أكبر لإعادة تصور الصورة الأصلية. القوة الأعلى هتزود تأثير التحسين، لكنها كمان هتسبب تغييرات أكبر في موضوع الصورة الأصلي.

en: The higher the modification strength, the more power your prompt has to modify the original image. Reducing the strength will result in more minimal changes.
ar_EG: كل ما زادت قوة التعديل، كل ما كان لتوجيهك تأثير أكبر في تعديل الصورة الأصلية. تقليل القوة هيؤدي لتغييرات أقل.

en: The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.
ar_EG: تعذر العثور على الصفحة التي طلبتها. جرّب تضييق نطاق البحث، أو استخدم التنقل بالأعلى للعثور على المنشور.

en: The pages below utilize features that are not yet compatible with %s
ar_EG: الصفحات أدناه تستخدم ميزات غير متوافقة بعد مع %s

en: The plugins listed below are using the Divi 4 framework and are not fully compatible with Divi 5. These plugins will continue to function, however, since they use the Divi 4 framework, the parts of your website that use these plugins will not benefit from Divi 5's performance improvements.
ar_EG: الإضافات المدرجة أدناه بتستخدم إطار عمل Divi 4 ومش متوافقة بالكامل مع Divi 5. الإضافات دي هتفضل شغّالة، لكن بما إنها بتستخدم إطار عمل Divi 4، فأجزاء موقعك اللي بتستخدم الإضافات دي مش هتستفيد من تحسينات الأداء في Divi 5.

en: The sidebars and widget areas below contain modules that are not yet compatible with Divi 5. These modules will not be converted, and will continue to rely on the Divi 4 framework.
ar_EG: الأشرطة الجانبية ومناطق الودجات بالأسفل تحتوي على وحدات غير متوافقة حتى الآن مع Divi 5. لن يتم تحويل هذه الوحدات، وستظل تعتمد على إطار عمل Divi 4.

en: The size of the image must be less than 10MB.
ar_EG: لازم حجم الصورة يكون أقل من 10MB.

en: Theme Customizer
ar_EG: مخصص القالب

en: Theme Option
ar_EG: خيار القالب

en: Theme Options
ar_EG: خيارات القالب

en: Theme Options Library
ar_EG: مكتبة خيارات القالب

en: Theme Templates
ar_EG: قوالب الثيم

en: There are no posts to convert!
ar_EG: مفيش مقالات علشان تتحوّل!

en: There are no posts to rollback!
ar_EG: مفيش مقالات علشان ترجعها!

en: These words will be forced to appear in the content. This is useful for SEO when optimizing for specific keywords, for example.
ar_EG: الكلمات دي هيتم فرضها تظهر في المحتوى. ده مفيد للسيو عند تحسين المحتوى لكلمات مفتاحية معينة، مثلاً.

en: Third party modules aren't expected to be ready for Divi 5 during the alpha and beta phases.
ar_EG: من غير المتوقع أن تكون وحدات الجهات الخارجية جاهزة لـ Divi 5 خلال مرحلتي الألفا والبيتا.

en: This Module Content
ar_EG: محتوى هذه الوحدة

en: This Page Content
ar_EG: محتوى هذه الصفحة

en: This Plugin Can't Be Activated While Using Divi 5
ar_EG: لا يمكن تفعيل هذه الإضافة أثناء استخدام Divi 5

en: This Section Content
ar_EG: محتوى هذا القسم

en: This Website
ar_EG: هذا الموقع

en: This block will eventually be removed, so please check back again in the future. Thanks for testing Divi 5!
ar_EG: سيتم إزالة هذا التنبيه لاحقًا، لذا يُرجى العودة لاحقًا. شكرًا لاختبار Divi 5!

en: This is the username that you use to access the Members Area on elegantthemes.com.
ar_EG: ده اسم المستخدم اللي بتستخدمه علشان تدخل على منطقة الأعضاء على elegantthemes.com.

en: This may take several minutes. Do not exit or refresh this page or your progress will be lost.
ar_EG: ده ممكن ياخد كذا دقيقة. ما تخرجش أو تحدّث الصفحة دي وإلا هتفقد التقدم.

en: This option allows you to change how your dates are displayed. For more information please refer to the WordPress codex here:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>
ar_EG: يتيح لك هذا الخيار تغيير طريقة عرض التواريخ. لمزيد من المعلومات، يُرجى الرجوع إلى دليل WordPress هنا:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>

en: This options allows you to control how many teirs your pages dropdown menu has. Increasing the number allows for additional menu items to be shown.
ar_EG: يتيح لك هذا الخيار التحكم في عدد المستويات في قائمة الصفحات المنسدلة. زيادة العدد تسمح بعرض عناصر قائمة إضافية.

en: This page is running in backwards compatibility mode because it contains legacy Divi 4 modules. They will continue to function, however, this page won't benefit from all of Divi 5's performance improvements. This page may still need to be converted, or you may be using modules that aren't ready for Divi 5. This notice is for information purposes and is not an error.
ar_EG: هذه الصفحة تعمل بوضع التوافق مع الإصدارات السابقة لأنها تحتوي على وحدات Divi 4 قديمة. ستستمر في العمل، لكن هذه الصفحة لن تستفيد من كل تحسينات الأداء في Divi 5. قد تحتاج هذه الصفحة إلى التحويل، أو قد تكون تستخدم وحدات غير جاهزة لـ Divi 5 بعد. هذا التنبيه للمعلومات فقط وليس خطأ.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
ar_EG: هذا المقال محمي بكلمة مرور. أدخل كلمة المرور لعرض التعليقات.

en: This website doesn't contain any Divi 4 modules requiring conversion. Your website runs on the Divi 5 framework; you can hit the ground running! You can revisit this migration page anytime to check your website for Divi 4 content. If you import content using the WordPress importer or if you import layouts that contain unsupported modules, you can use the migrator to assess the compatibility of that content and migrate it at your convenience.
ar_EG: الموقع ده مفيهوش أي وحدات Divi 4 محتاجة تحويل. موقعك شغّال على إطار عمل Divi 5؛ تقدر تبدأ فورًا! تقدر ترجع لصفحة الترحيل دي في أي وقت علشان تفحص موقعك بحثًا عن محتوى Divi 4. لو استوردت محتوى باستخدام مستورد WordPress أو استوردت تخطيطات فيها وحدات غير مدعومة، تقدر تستخدم أداة الترحيل علشان تقيّم توافق المحتوى ده وترحّله وقت ما يناسبك.

en: This website is linked to your Divi subscriptions and ready to receive the latest Divi updates.
ar_EG: الموقع ده مرتبط باشتراكات Divi بتاعتك وجاهز يستقبل أحدث تحديثات Divi.

en: This will enable Google Fonts for Non-English languages.
ar_EG: ده هيفعّل Google Fonts للغات غير الإنجليزية.

en: This will enable the use of excerpts in posts or pages.
ar_EG: سيؤدي هذا إلى تفعيل استخدام المقتطفات في المقالات أو الصفحات.

en: This will return all of the settings throughout the options page to their default values. <strong>Are you sure you want to do this?</strong>
ar_EG: ده هيرجع كل الإعدادات في صفحة الخيارات لقيمها الافتراضية. <strong>هل أنت متأكد إنك عايز تعمل كده؟</strong>

en: Tile
ar_EG: تكرار

en: Tile Horizontally
ar_EG: تكرار أفقي

en: Tile Vertically
ar_EG: تكرار عمودي

en: Title
ar_EG: عنوان

en: To enable Divi Cloud on this website, log in to your Elegant Themes account
ar_EG: لتفعيل Divi Cloud على الموقع ده، سجّل الدخول لحساب Elegant Themes بتاعك

en: To modify or add to an element that already exists in the image, choose Modify Element. To add something brand new and unrelated to the original image, choose Add Element.
ar_EG: لتعديل عنصر موجود بالفعل في الصورة أو الإضافة عليه، اختار تعديل عنصر. ولإضافة شيء جديد تمامًا وغير مرتبط بالصورة الأصلية، اختار إضافة عنصر.

en: To view this protected post, enter the password below
ar_EG: لعرض هذا المنشور المحمي، أدخل كلمة المرور بالأسفل

en: Tone of Voice
ar_EG: نبرة الصوت

en: Top
ar_EG: أعلى

en: Top Bar Text Color
ar_EG: لون نص الشريط العلوي

en: Top Bar Text Size
ar_EG: حجم نص الشريط العلوي

en: Top to Bottom
ar_EG: من الأعلى إلى الأسفل

en: Trackbacks/Pingbacks
ar_EG: التعقيبات/إشعارات Pingback

en: Translate
ar_EG: ترجمة

en: Trash
ar_EG: سلة المهملات

en: Trash storage for Divi Cloud is limited to 50 items for free accounts. Once your trash exceeds 50 items, the oldest items in your trashed will be permanently deleted to make room for new items. Purchase a <a href="%s" target="_blank">Divi Cloud Membership</a> for unlimited storage.
ar_EG: تخزين سلة المهملات في Divi Cloud محدود بـ 50 عنصر للحسابات المجانية. لما تتجاوز سلة المهملات 50 عنصر، أقدم العناصر في سلة المهملات هيتحذفوا نهائيًا علشان يفسحوا مكان لعناصر جديدة. اشترِ <a href="%s" target="_blank">عضوية Divi Cloud</a> علشان مساحة تخزين غير محدودة.

en: Travel Agency
ar_EG: وكالة سفر

en: Travel Agency About Page
ar_EG: صفحة عن وكالة السفر

en: Travel Agency Blog Page
ar_EG: صفحة مدونة وكالة السفر

en: Travel Agency Contact Page
ar_EG: صفحة تواصل وكالة السفر

en: Travel Agency Home Page
ar_EG: الصفحة الرئيسية لوكالة السفر

en: Travel Agency Landing Page
ar_EG: صفحة هبوط وكالة السفر

en: Travel Agency Packages Page
ar_EG: صفحة باقات وكالة السفر

en: Travel Agency Shop Page
ar_EG: صفحة متجر وكالة السفر

en: Travel Agency Team Page
ar_EG: صفحة فريق وكالة السفر

en: Tutorials & Documentation
ar_EG: شروحات ووثائق

en: Tweet
ar_EG: تغريدة

en: Type
ar_EG: النوع

en: Type of the box
ar_EG: نوع الصندوق

en: Typography
ar_EG: الطباعة

en: Uh Oh!
ar_EG: يا نهار أبيض!

en: Uh Oh! Something Went Wrong
ar_EG: يا نهار أبيض! حصلت مشكلة

en: Uh Oh! You have reached your Divi Cloud quota.
ar_EG: يا خبر! وصلت لحد حصة Divi Cloud بتاعتك.

en: Unable to generate shortcode. Please try again later.
ar_EG: غير قادر على إنشاء shortcode. جرّب تاني لاحقًا.

en: Underline
ar_EG: تحته خط

en: Unlock Unlimited Divi Cloud Storage
ar_EG: افتح مساحة تخزين غير محدودة على Divi Cloud

en: Unsupported Plugins Detected
ar_EG: تم اكتشاف إضافات غير مدعومة

en: Untagged
ar_EG: بدون وسوم

en: Update
ar_EG: تحديث

en: Updating Website Information
ar_EG: جارٍ تحديث معلومات الموقع

en: Upgrade
ar_EG: ترقية

en: Upgrade Your Divi Cloud
ar_EG: قم بترقية Divi Cloud الخاص بك

en: Upgrade to Divi AI Unlimited
ar_EG: الترقية إلى Divi AI Unlimited

en: Upgrade to Unlimited Cloud Storage!
ar_EG: رقِّ إلى مساحة تخزين سحابية غير محدودة!

en: Upgrade to Unlimited Divi Cloud Storage!
ar_EG: رقِّ إلى مساحة تخزين Divi Cloud غير محدودة!

en: Upgrade your Divi membership to Lifetime and use Divi on unlimited websites forever.
ar_EG: رقِّ عضويتك في Divi إلى مدى الحياة واستخدم Divi على مواقع غير محدودة للأبد.

en: Upload
ar_EG: رفع

en: Upload a Reference Image
ar_EG: ارفع صورة مرجعية

en: Upload a logo image to be used in your website header and footer.
ar_EG: ارفع صورة شعار لاستخدامها في ترويسة موقعك وتذييله.

en: Upload your logo (optional)
ar_EG: ارفع شعارك (اختياري)

en: Uppercase
ar_EG: أحرف كبيرة

en: Upscale
ar_EG: رفع الدقة

en: Upscale Image
ar_EG: رفع دقة الصورة

en: Upscaling Images
ar_EG: جارٍ تحسين دقة الصور

en: Url
ar_EG: URL

en: Use Background Color
ar_EG: استخدام لون الخلفية

en: Use Custom Sidebar Width
ar_EG: استخدام عرض شريط جانبي مخصّص

en: Use Divi Quick Sites to generate a new website using Divi AI or premade Divi Starter Sites. Quick Sites will set up your entire site including custom pages, menu items, Theme Builder templates and more.
ar_EG: استخدم Divi Quick Sites علشان تولّد موقع جديد باستخدام Divi AI أو Starter Sites الجاهزة من Divi. Quick Sites هتجهز موقعك بالكامل، بما في ذلك صفحات مخصصة وعناصر قائمة وقوالب Theme Builder والمزيد.

en: Use Divi Quick Sites to set up your site in less than 2 minutes. We will generate pages and content, set up your website info, and configure your menu, templates, styles and presets automatically. You can build your website using AI, or pick from handcrafted Starter Sites.
ar_EG: استخدم Divi Quick Sites علشان تجهز موقعك في أقل من دقيقتين. هنولّد صفحات ومحتوى، ونضبط معلومات موقعك، ونكوّن القائمة والقوالب والأنماط والإعدادات المسبقة تلقائيًا. تقدر تبني موقعك باستخدام الذكاء الاصطناعي، أو تختار من Starter Sites المتصممة يدويًا.

en: Use Google Fonts
ar_EG: استخدام Google Fonts

en: Use Placeholder Images
ar_EG: استخدام صور مؤقتة

en: Use Pre-Made Starter Site
ar_EG: استخدم Starter Site جاهز

en: Use Relative Image Paths
ar_EG: استخدام مسارات الصور النسبية

en: Use Stock Images (Faster)
ar_EG: استخدام صور ستوك (أسرع)

en: Use This Code
ar_EG: استخدام هذا الكود

en: Use This Image
ar_EG: استخدام هذه الصورة

en: Use This Text
ar_EG: استخدام هذا النص

en: Use excerpts when defined
ar_EG: استخدام المقتطفات عند تحديدها

en: Use resizing
ar_EG: استخدام تغيير الحجم

en: Use selection as reference
ar_EG: استخدام التحديد كمرجع

en: Use your original image as reference in the selected area. Changes will be more seamlessly integrated into the modified image.
ar_EG: استخدم صورتك الأصلية كمرجع في المنطقة المحددة. التغييرات هتندمج بشكل أكثر سلاسة في الصورة المعدّلة.

en: Used for icon button type
ar_EG: يُستخدم لنوع زر الأيقونة

en: Username
ar_EG: اسم المستخدم

en: Username:
ar_EG: اسم المستخدم:

en: Using Divi AI
ar_EG: استخدام Divi AI

en: Using Divi Cloud
ar_EG: استخدام Divi Cloud

en: Using the Divi Builder
ar_EG: استخدام Divi Builder

en: Using the Divi Library
ar_EG: استخدام مكتبة Divi

en: Using the Divi Theme Builder
ar_EG: استخدام Divi Theme Builder

en: Vector Graphic
ar_EG: رسومات متجهة

en: Vertical Menu Orientation
ar_EG: اتجاه القائمة العمودية

en: Vertically Centered
ar_EG: في المنتصف عموديًا

en: View Details
ar_EG: عرض التفاصيل

en: View Full Development Roadmap
ar_EG: عرض خارطة طريق التطوير كاملة

en: View My Site
ar_EG: عرض موقعي

en: View Theme Options
ar_EG: عرض خيارات القالب

en: View in Divi Marketplace
ar_EG: عرض في Divi Marketplace

en: Visit The Migrator
ar_EG: زيارة أداة الترحيل

en: Warning: This can cause JavaScript errors in some cases and should be used with care. When enabled, scripts registered by plugins and themes will be deferred to improve performance and jQuery will always be loaded in the body.
ar_EG: تحذير: قد يسبب هذا أخطاء JavaScript في بعض الحالات ويجب استخدامه بحذر. عند التفعيل، سيتم تأجيل السكربتات المسجّلة بواسطة الإضافات والقوالب لتحسين الأداء، وسيتم دائمًا تحميل jQuery في الـ body.

en: Watch video tutorials
ar_EG: شاهد شروحات الفيديو

en: Watercolor
ar_EG: ألوان مائية

en: We are scanning your website to assess its compatibility with Divi 5. If your website is using modules that are not yet supported, we'll let you know which parts of your website will be affected so that you can decide whether or not to proceed with the migration. Unsupported modules will continue to function but won't benefit from Divi 5's performance improvements.
ar_EG: بنقوم بفحص موقعك لتقييم توافقه مع Divi 5. إذا كان موقعك بيستخدم وحدات غير مدعومة لسه، هنقولك أي أجزاء من موقعك هتتأثر علشان تقدر تقرر تكمل الترحيل ولا لأ. الوحدات غير المدعومة هتفضل شغالة، لكن مش هتستفيد من تحسينات أداء Divi 5.

en: We want to provide the community with as much information as possible about the current state of Divi 5. We give monthly updates on our progress and cover various topics related to Divi 5.
ar_EG: إحنا عايزين نوفر للمجتمع أكبر قدر ممكن من المعلومات عن الحالة الحالية لـ Divi 5. بنقدم تحديثات شهرية عن تقدّمنا وبنغطي مواضيع مختلفة متعلقة بـ Divi 5.

en: Web Agency
ar_EG: وكالة ويب

en: Web Agency Careers Page
ar_EG: صفحة وظائف وكالة الويب

en: Web Agency Contact Page
ar_EG: صفحة تواصل وكالة الويب

en: Web Agency Home Page
ar_EG: الصفحة الرئيسية لوكالة الويب

en: Web Agency Landing Page
ar_EG: صفحة هبوط وكالة الويب

en: Web Agency Portfolio Page
ar_EG: صفحة أعمال وكالة الويب

en: Web Agency Pricing Page
ar_EG: صفحة أسعار وكالة الويب

en: Web Agency Services Page
ar_EG: صفحة خدمات وكالة الويب

en: Website Build Complete!
ar_EG: اكتمل إنشاء الموقع!

en: Website Content Width
ar_EG: عرض محتوى الموقع

en: Website Default
ar_EG: الافتراضي للموقع

en: Website Description (Optional)
ar_EG: وصف الموقع (اختياري)

en: Website Gutter Width
ar_EG: عرض المسافة بين الأعمدة

en: Website Pages
ar_EG: صفحات الموقع

en: Wedding
ar_EG: زفاف

en: Wedding About Page
ar_EG: صفحة عن الزفاف

en: Wedding Blog Page
ar_EG: صفحة مدونة الزفاف

en: Wedding Contact Page
ar_EG: صفحة تواصل الزفاف

en: Wedding Details Page
ar_EG: صفحة تفاصيل الزفاف

en: Wedding Gallery Page
ar_EG: صفحة معرض الزفاف

en: Wedding Home Page
ar_EG: الصفحة الرئيسية للزفاف

en: Welcome to %s
ar_EG: مرحبًا بك في %s

en: Welcome to Divi!
ar_EG: مرحبًا بك في Divi!

en: Welcome to Divi! Before diving in to your new theme, please visit the <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Divi Documentation</a> page for access to dozens of in-depth tutorials.
ar_EG: مرحبًا بك في Divi! قبل ما تبدأ في القالب الجديد، يُرجى زيارة صفحة <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">توثيق Divi</a> للوصول إلى عشرات الشروحات التفصيلية.

en: We’re Migrating Your Site to the %s Framework!
ar_EG: بنرحّل موقعك إلى إطار عمل %s!

en: What are you writing about?
ar_EG: هتكتب عن إيه؟

en: What happens when I run the Divi 5 migrator?
ar_EG: إيه اللي بيحصل لما أشغّل أداة ترحيل Divi 5؟

en: What if something breaks after I run the migrator?
ar_EG: طيب لو حاجة اتكسرت بعد ما أشغّل أداة الترحيل؟

en: What language should Divi AI write in? Divi AI can write in over 26 languages!
ar_EG: عايز Divi AI يكتب بأي لغة؟ Divi AI بيكتب بأكتر من 26 لغة!

en: What type of content are you writing? This will help Divi AI tailor the output to your desired format.
ar_EG: إنت بتكتب نوع محتوى إيه؟ ده هيساعد Divi AI يظبط الناتج على الفورمات اللي إنت عايزه.

en: What would you like to create using custom code?
ar_EG: تحب تنشئ إيه باستخدام كود مخصص؟

en: When Critical CSS is enabled, Divi determines an "above the fold threshold" and defers all styles for elements below the fold. However, this threshold is just a estimate and can vary on different devices. Increasing threshold height will deffer fewer styles, resulting in slightly slower load times but less of a chance for Cumulative Layout Shifts to occur. If you are experiencing CLS issues you can increase the threshold height.
ar_EG: عند تفعيل CSS الحرج، يحدد Divi "عتبة ما فوق الطي" ويؤجّل جميع الأنماط للعناصر الموجودة أسفل الطي. ومع ذلك، فإن هذه العتبة مجرد تقدير وقد تختلف حسب الأجهزة. زيادة ارتفاع العتبة ستؤجل أنماطًا أقل، ما يؤدي إلى أوقات تحميل أبطأ قليلًا لكن يقلل احتمالية حدوث تغيّرات التخطيط التراكمية (CLS). إذا كنت تواجه مشاكل CLS، يمكنك زيادة ارتفاع العتبة.

en: When possible, jQuery and jQuery Migrate will be moved to the body to speed up load times. If a third party plugin registers jQuery as a dependency, it will be moved back to the head.
ar_EG: عند الإمكان، سيتم نقل jQuery وjQuery Migrate إلى الـ body لتسريع أوقات التحميل. إذا قام مكوّن إضافي لجهة خارجية بتسجيل jQuery كاعتمادية، فسيتم نقله مرة أخرى إلى الـ head.

en: When you define your keywords using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the meta keywords you would like to use, separated by comas.
ar_EG: لما تحدد كلماتك المفتاحية باستخدام الحقول المخصّصة، استخدم القيمة دي كاسم الحقل المخصّص. قيمة الحقل المخصّص بتاعك لازم تكون كلمات الميتا المفتاحية اللي عايز تستخدمها، ومفصولة بفواصل.

en: When you define your meta description using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom description you would like to use.
ar_EG: لما تحدد وصف الميتا باستخدام الحقول المخصّصة، استخدم القيمة دي كاسم الحقل المخصّص. قيمة الحقل المخصّص بتاعك لازم تكون الوصف المخصّص اللي عايز تستخدمه.

en: When you define your title using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom title you would like to use.
ar_EG: لما تحدد عنوانك باستخدام الحقول المخصّصة، استخدم القيمة دي كاسم الحقل المخصّص. قيمة الحقل المخصّص بتاعك لازم تكون العنوان المخصّص اللي عايز تستخدمه.

en: When you save layouts to Divi Cloud, they become available on every website you build.
ar_EG: عند حفظ التخطيطات في Divi Cloud، تصبح متاحة على كل موقع تبنيه.

en: When you sync %s to Divi Cloud, they become available on every website you build.
ar_EG: عند مزامنة %s مع Divi Cloud، تصبح متاحة على كل موقع تبنيه.

en: While Divi 5 was built to be backward compatible, the backward compatibility system is in its alpha stage. Some creators don't want to participate in the testing phase.
ar_EG: رغم أن Divi 5 تم تصميمه ليكون متوافقًا مع الإصدارات السابقة، فإن نظام التوافق مع الإصدارات السابقة ما زال في مرحلة ألفا. بعض المطورين لا يريدون المشاركة في مرحلة الاختبار.

en: While creating your site, something got hung up. Click Retry to resume where things left off, or Cancel to restore your site to its previous state.
ar_EG: أثناء إنشاء موقعك، اتعلّقت حاجة. اضغط إعادة المحاولة علشان تكمّل من آخر نقطة، أو إلغاء علشان ترجع موقعك لحالته السابقة.

en: Why am I getting an orange warning in the admin bar?
ar_EG: ليه بيظهرلي تحذير برتقاني في شريط الإدارة؟

en: Widget Bullet Color
ar_EG: لون التعداد النقطي للودجت

en: Widget Header Color
ar_EG: لون عنوان الودجت

en: Widget Link Color
ar_EG: لون رابط الودجت

en: Widget Text Color
ar_EG: لون نص الودجت

en: Widgets
ar_EG: الودجات

en: Widgets are Incompatible with %s
ar_EG: الودجات غير متوافقة مع %s

en: Width
ar_EG: العرض

en: Will Divi 5 work with modules from the Divi Marketplace?
ar_EG: هل Divi 5 هيشتغل مع وحدات Divi Marketplace؟

en: WooCommerce Plugin Status
ar_EG: حالة إضافة WooCommerce

[ctx: WooCommerce items number]
en: %1$s Item | %1$s Items
ar_EG[0]: عنصر %1$s
ar_EG[1]: عناصر %1$s

en: WordPress loads it's own WordPress emojis. Modern browsers support native emojis, making WordPress's emojis unnecessary in most cases. Removing WordPress emojis removes unneeded assets and improves performance.
ar_EG: يقوم WordPress بتحميل رموزه التعبيرية الخاصة. تدعم المتصفحات الحديثة الرموز التعبيرية الأصلية، ما يجعل رموز WordPress غير ضرورية في معظم الحالات. إزالة رموز WordPress التعبيرية تزيل ملفات غير لازمة وتحسّن الأداء.

en: Words
ar_EG: كلمات

en: Write %s With AI
ar_EG: كتابة %s بالذكاء الاصطناعي

en: Writing Content
ar_EG: جارٍ كتابة المحتوى

en: Writing Text Content
ar_EG: جارٍ كتابة المحتوى النصي

en: X Profile Url
ar_EG: رابط ملف X الشخصي URL

en: Yes
ar_EG: نعم

en: Yoga Studio
ar_EG: استوديو يوجا

en: Yoga Studio About Page
ar_EG: صفحة عن استوديو اليوجا

en: Yoga Studio Blog Page
ar_EG: صفحة مدونة استوديو اليوجا

en: Yoga Studio Classes Page
ar_EG: صفحة حصص استوديو اليوجا

en: Yoga Studio Contact Page
ar_EG: صفحة تواصل استوديو اليوجا

en: Yoga Studio Home Page
ar_EG: الصفحة الرئيسية لاستوديو اليوجا

en: Yoga Studio Landing Page
ar_EG: صفحة هبوط استوديو اليوجا

en: Yoga Studio Team Page
ar_EG: صفحة فريق استوديو اليوجا

en: You are using outdated version of Divi. New version is
ar_EG: إنت بتستخدم إصدار قديم من Divi. الإصدار الجديد هو

en: You are using the latest version of Divi.
ar_EG: إنت بتستخدم أحدث إصدار من Divi.

en: You can continue to alter and improve the content that was generated by giving AI further instructions.
ar_EG: تقدر تفضل تعدّل وتحسّن المحتوى اللي اتولد بإعطاء تعليمات إضافية للـ AI.

en: You can disable this option if you want to remove the comments and comment form from single post pages.
ar_EG: تقدر تعطّل الخيار ده لو عايز تشيل التعليقات ونموذج التعليق من صفحات المقال المفردة.

en: You can find your API Key <a href="%s" target="_blank">here</a>.
ar_EG: تقدر تلاقي مفتاح API <a href="%s" target="_blank">هنا</a>.

en: You can generate 10 layouts
ar_EG: تقدر تنشئ 10 تخطيطات

en: You can try out Divi AI 100 times
ar_EG: تقدر تجرّب Divi AI 100 مرة

en: You can visit Elegant Themes and contact our support team using the pink chat icon. Give them details about the bug, and we'll handle it from there!
ar_EG: تقدر تزور Elegant Themes وتتواصل مع فريق الدعم بتاعنا باستخدام أيقونة الشات الوردية. ابعت لهم تفاصيل عن الخطأ وإحنا هنتولى الباقي!

en: You don't have pages
ar_EG: معندكش صفحات

en: You have hit your 500MB Limit. To continue to save items to your Divi Cloud, you must delete some of your existing items to free up space or upgrade your Divi Cloud storage.
ar_EG: وصلت لحد 500MB. علشان تكمّل حفظ العناصر على Divi Cloud، لازم تحذف شوية من العناصر الحالية علشان تفضّي مساحة أو ترقي مساحة تخزين Divi Cloud.

en: You have to update Divi in order to use AI.
ar_EG: لازم تحدّث Divi علشان تستخدم الذكاء الاصطناعي.

en: You will see this warning if a page contains an un-converted Divi 4 module, of if one of your plugins uses the legacy Divi 4 framework. We built Divi 5 to be backwards compatible with Divi 4 plugins, such as modules from the Divi Marketplace. Until creators update their plugins for Divi 5, legacy plugins will continue to function using the legacy Divi 4 framework. However, loading the Divi 4 framework comes at a performance cost. The orange warning informs you that a plugin you are using is tapping into the legacy framework, and the page is not benefiting from Divi 5's performance improvements.
ar_EG: هتشوف التحذير ده لو الصفحة فيها وحدة Divi 4 لسه ما اتحوّلتش، أو لو واحدة من الإضافات بتاعتك بتستخدم إطار العمل القديم بتاع Divi 4. إحنا بنينا Divi 5 علشان يبقى متوافق مع إصدارات Divi 4 من الإضافات، زي وحدات Divi Marketplace. لحد ما المنشئين يحدّثوا إضافاتهم لـ Divi 5، الإضافات القديمة هتفضل شغّالة باستخدام إطار العمل القديم بتاع Divi 4. لكن تحميل إطار عمل Divi 4 بيأثر على الأداء. التحذير البرتقاني بيبلغك إن في إضافة بتستخدمها بتعتمد على إطار العمل القديم، وإن الصفحة مش بتستفيد من تحسينات الأداء في Divi 5.

en: Your %1$s subscription has expired. In order to download Premade Layouts from the %2$s Library you must <a href="%3$s" target="_blank">renew your subscription</a>.
ar_EG: انتهى اشتراكك في %1$s. علشان تقدر تنزّل التخطيطات الجاهزة من مكتبة %2$s لازم <a href="%3$s" target="_blank">تجدّد اشتراكك</a>.

en: Your Divi AI usage limit has been exceeded. Upgrade Divi AI membership to use Divi AI without any limits!
ar_EG: تم تجاوز حد استخدام Divi AI. رقّي عضوية Divi AI لاستخدام Divi AI بدون أي حدود!

en: Your Divi Cloud Session Has Ended
ar_EG: انتهت جلسة Divi Cloud الخاصة بك

en: Your Divi Cloud membership has expired
ar_EG: انتهت عضويتك في Divi Cloud

en: Your Divi Cloud membership has expired. To access items stored on your cloud, please <a href="%s" target="_blank">renew your Divi Cloud membership</a>.
ar_EG: انتهت عضويتك في Divi Cloud. للوصول إلى العناصر المخزّنة على السحابة، برجاء <a href="%s" target="_blank">تجديد عضويتك في Divi Cloud</a>.

en: Your Divi Cloud session has ended. Please try logging in again. If you continue to experience authorization failures, try closing Library modal and opening it again so that your authorization token can be regenerated.
ar_EG: انتهت جلسة Divi Cloud بتاعتك. من فضلك جرّب تسجّل الدخول تاني. لو لسه بتواجه مشاكل في التفويض، جرّب تقفل نافذة المكتبة وتفتحها تاني علشان يتعمل إعادة إنشاء لرمز التفويض.

en: Your Divi is outdated
ar_EG: Divi بتاعك قديم

en: Your Divi license key has expired
ar_EG: مفتاح ترخيص Divi بتاعك انتهت صلاحيته

en: Your Divi license key is active
ar_EG: مفتاح ترخيص Divi بتاعك نشط

en: Your Divi license key is invalid
ar_EG: مفتاح ترخيص Divi بتاعك غير صالح

en: Your Elegant Themes username is invalid
ar_EG: اسم مستخدم Elegant Themes بتاعك غير صالح

en: Your Existing Pages
ar_EG: صفحاتك الحالية

en: Your Saved Layouts
ar_EG: التخطيطات المحفوظة لديك

en: Your Site Is Ready!
ar_EG: موقعك جاهز!

en: Your Site Is Using Modules Not Fully Supported By %s
ar_EG: موقعك بيستخدم وحدات مش مدعومة بالكامل بواسطة %s

en: Your Website Doesn't require Migration. You're Ready To Go!
ar_EG: موقعك مش محتاج ترحيل. أنت جاهز!

en: Your free Divi AI usage limit has been exceeded. Purchase a Divi AI membership to use Divi AI without any limits!
ar_EG: تم تجاوز حد الاستخدام المجاني لـ Divi AI. اشترِ عضوية Divi AI لاستخدام Divi AI بدون أي حدود!

en: Your image will be upscaled to the size defined here.
ar_EG: هتترفع دقة صورتك للحجم المحدد هنا.

en: Your license key has expired.
ar_EG: انتهت صلاحية مفتاح الترخيص بتاعك.

en: Your site uses third party modules that are not currently supported by %s. That's ok; you can still migrate. However, these modules won't be converted and will run in backward compatibility mode. The parts of your website that use these modules will not benefit from Divi 5's performance improvements, and unconverted modules can't use Divi 5's new features. If your website relies heavily on incompatible modules, you may consider sticking with Divi 4 until the developers update the modules for Divi 5.
ar_EG: موقعك بيستخدم وحدات من جهات خارجية مش مدعومة حاليًا بواسطة %s. مفيش مشكلة؛ تقدر لسه ترحّل. لكن الوحدات دي مش هتتحوّل وهتشتغل في وضع التوافق مع الإصدارات السابقة. أجزاء موقعك اللي بتستخدم الوحدات دي مش هتستفيد من تحسينات الأداء في Divi 5، والوحدات غير المُحوّلة مش هتقدر تستخدم الميزات الجديدة في Divi 5. لو موقعك بيعتمد بشكل كبير على وحدات غير متوافقة، ممكن تفكّر تفضل على Divi 4 لحد ما المطوّرين يحدّثوا الوحدات لـ Divi 5.

en: Your website is being created! Sit back and relax while Divi Quick Sites generates content and configures your menu, templates, styles and presets.
ar_EG: جارٍ إنشاء موقعك! ارتح قليلًا بينما تقوم Divi Quick Sites بإنشاء المحتوى وتهيئة القائمة والقوالب والأنماط والإعدادات المسبقة.

en: Your website is ready to go. Below is a list of pages and templates that were created. Next, visit your website and jump into the Divi Builder to edit your content.
ar_EG: موقعك جاهز للاستخدام. تحت هتلاقي قائمة بالصفحات والقوالب اللي اتعملت. بعد كده، زُر موقعك وادخل على Divi Builder علشان تعدّل محتواك.

en: Your website's existing content will be returned to the state that it was in before converting to Divi 5. You will lose any changes you made while using Divi 5. Only posts and pages that existed before conversion will be affected.
ar_EG: محتوى موقعك الحالي هيرجع للحالة اللي كان عليها قبل التحويل لـ Divi 5. هتفقد أي تغييرات عملتها وإنت بتستخدم Divi 5. هتتأثر بس المقالات والصفحات اللي كانت موجودة قبل التحويل.

en: You’re Almost There!
ar_EG: باقي القليل!

en: comments
ar_EG: التعليقات

[ctx: documentation links]
en: Support
ar_EG: الدعم

en: for free. Upgrade to enjoy
ar_EG: مجانًا. رقّي عشان تستمتع بـ

[ctx: general options]
en: General
ar_EG: عام

en: hide error message
ar_EG: إخفاء رسالة الخطأ

[ctx: integrate third-party code]
en: Integration
ar_EG: التكامل

[ctx: navigation menu]
en: Navigation
ar_EG: التنقّل

[ctx: page/post]
en: Layout
ar_EG: التخطيط

en: request it here
ar_EG: اطلبه من هنا

en: settings reset.
ar_EG: تمت إعادة تعيين الإعدادات.

en: settings saved.
ar_EG: تم حفظ الإعدادات.

en: show error message
ar_EG: إظهار رسالة الخطأ

[ctx: site ads placement areas]
en: Ads
ar_EG: إعلانات

[ctx: site color scheme]
en: Colorization
ar_EG: تلوين

[ctx: theme updates]
en: Updates
ar_EG: التحديثات

en: unlimited usage.
ar_EG: استخدام غير محدود.

en: uploaded logo
ar_EG: شعار تم رفعه

en: you don't have sufficient permissions to access this page
ar_EG: أنت لا تملك الصلاحيات الكافية للوصول إلى هذه الصفحة

en: « Go Back
ar_EG: « رجوع
