Divi 5.0.0-public-beta.2.2 - en to da translation catalogue (1471 entries)

en:  Enable custom title
da:  Aktivér Brugerdefineret Titel

en:  Enable meta description
da:  Aktivér Metabeskrivelse

en:  Enable meta keywords
da:  Aktivér Metanøgleord

en: %1$d %2$s are Incompatible with %3$s
da: %1$d %2$s Er Ikke Kompatible Med %3$s

en: %1$d %2$s is Incompatible with %3$s
da: %1$d %2$s Er Ikke Kompatibel Med %3$s

en: %1$s Columns
da: %1$s kolonner

en: %1$s Images Used From Unsplash
da: %1$s Billeder Brugt Fra Unsplash

en: %1$s Modules Ready to be Converted to %2$s
da: %1$s Moduler Klar Til At Blive Konverteret Til %2$s

en: %1$s Widget is Incompatible with %2$s
da: %1$s-widget er ikke kompatibel med %2$s

en: %1$s Widgets are Incompatible with %2$s
da: %1$s-widgets er ikke kompatible med %2$s

en: %1$s could not be displayed.
da: %1$s kunne ikke vises.

en: %d Item
da: %d Element

en: %d Items
da: %d Elementer

en: %d Layout Pack
da: %d Layoutpakke

en: %d Layout Packs
da: %d Layoutpakker

en: %d Module
da: %d Modul

en: %d Modules
da: %d Moduler

en: %d Page
da: %d Side

en: %d Pages
da: %d Sider

en: %d Reviews
da: %d Anmeldelser

en: %d Row
da: %d Række

en: %d Rows
da: %d Rækker

en: %d Sales
da: %d Salg

en: %d Section
da: %d Sektion

en: %d Sections
da: %d Sektioner

en: %d Total Layouts
da: %d Layouts I Alt

en: %s Name
da: %s-navn

en: %s News And Resources
da: %s Nyheder Og Ressourcer

en: %s Plugin is Potentially Incompatible
da: %s-Plugin Er Potentielt Inkompatibelt

en: %s Plugins are Potentially Incompatible
da: %s Plugins Er Potentielt Inkompatible

en: %s Roadmap
da: %s-Køreplan

en: %s Theme Options
da: %s-temaindstillinger

en: %s Theme Templates Are Incompatible With %s
da: %s-themeskabeloner er ikke kompatible med %s

en: &laquo; Older Entries
da: &laquo; Ældre indlæg

en: (no title)
da: (ingen titel)

en: + Add One More Tab
da: + Tilføj Endnu En Fane

en: 0 Comments
da: 0 Kommentarer

en: 0 comments
da: 0 kommentarer

en: 1 Column
da: 1 kolonne

en: 1 Comment
da: 1 Kommentar

en: 1 comment
da: 1 kommentar

en: 3D Render
da: 3D-Rendering

en: 404 Not Found
da: 404 Ikke Fundet

en: <div class="updated"><p>This is a fresh installation of %1$s theme. Don't forget to go to <a href="%2$s">ePanel</a> to set it up. This message will disappear once you have clicked the Save button within the <a href="%2$s">theme's options page</a>.</p></div>
da: <div class="updated"><p>Dette er en ny installation af %1$s-temaet. Husk at gå til <a href="%2$s">ePanel</a> for at konfigurere det. Denne besked forsvinder, når du har klikket på Gem-knappen på <a href="%2$s">temaets indstillingsside</a>.</p></div>

en: <em>Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key into the Updates Tab in your theme and plugin settings. To locate your API Key, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">log in</a> to your Elegant Themes account and navigate to the <strong>Account > API Key</strong> page. <a href="https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/update-divi/" target="_blank">Learn more here</a></em>. If you still get this message, please make sure that your Username and API Key have been entered correctly
da: <em>Før du kan modtage produktopdateringer, skal du først godkende dit Elegant Themes-abonnement. Det gør du ved at indtaste både dit Elegant Themes-brugernavn og din Elegant Themes API-nøgle i fanen Opdateringer i dine tema- og pluginindstillinger. For at finde din API-nøgle skal du <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">logge ind</a> på din Elegant Themes-konto og navigere til siden <strong>Account > API Key</strong>. <a href="https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/update-divi/" target="_blank">Få mere at vide her</a></em>. Hvis du stadig får denne besked, skal du kontrollere, at dit brugernavn og din API-nøgle er indtastet korrekt

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
da: <span class="meta-nav">&larr;</span> Ældre Kommentarer

en: AI Default
da: AI-Standard

en: AI Unlimited
da: AI Ubegrænset

en: API Key
da: API-nøgle

en: About
da: Cirka

en: About %s seconds remaining
da: Omkring %s sekunder tilbage

en: About Me
da: Om Mig

en: Abstract Art
da: Abstrakt Kunst

en: Access Your %s From Any Website
da: Få Adgang Til Din %s Fra Hvilken Som Helst Hjemmeside

en: Activate WooCommerce Plugin
da: Aktivér WooCommerce-Plugin

en: Activating WooCommerce
da: Aktiverer WooCommerce

en: Active Link Color
da: Farve På Aktivt Link

en: Active Primary Menu Link Color
da: Farve På Aktivt Link I Primær Menu

en: Add A Custom Page
da: Tilføj En Brugerdefineret Side

en: Add Author Bio
da: Tilføj Forfatterbio

en: Add Background Color
da: Tilføj Baggrundsfarve

en: Add Button Icon
da: Tilføj Knapikon

en: Add ET Box
da: Tilføj ET-Boks

en: Add ET Button
da: Tilføj ET-Knap

en: Add ET Learn more block
da: Tilføj ET Læs mere-blok

en: Add ET Tabs
da: Tilføj ET-Faner

en: Add Element
da: Tilføj Element

en: Add From Library
da: Tilføj Fra Biblioteket

en: Add New Category
da: Tilføj Ny Kategori

en: Add New Cloud Category
da: Tilføj Ny Cloud-Kategori

en: Add New Cloud Tag
da: Tilføj Nyt Cloud-Tag

en: Add New Layout
da: Tilføj Nyt Layout

en: Add New Pack
da: Tilføj Ny Pakke

en: Add New Page
da: Tilføj Ny Side

en: Add New Tag
da: Tilføj Nyt Tag

en: Add New Theme Options
da: Tilføj Nye Temaindstillinger

en: Add Theme Options
da: Tilføj Temaindstillinger

en: Add To Categories
da: Føj Til Kategorier

en: Add To Divi Cloud
da: Føj Til Divi Cloud

en: Add To Favorites
da: Føj Til Favoritter

en: Add To Tags
da: Føj Til Tags

en: Add a Tooltip Text
da: Tilføj Tooltip-tekst

en: Add code to the < body > (good for tracking codes such as google analytics)
da: Tilføj kode til < body > (godt til sporingskoder som google analytics)

en: Add code to the < head > of your blog
da: Tilføj kode til < head > på din blog

en: Add code to the bottom of your posts, before the comments
da: Tilføj kode nederst i dine indlæg, før kommentarerne

en: Add code to the top of your posts
da: Tilføj kode øverst i dine indlæg

en: Added Context
da: Tilføjet Kontekst

en: Adjust Divi AI Default Styles
da: Juster Divi AI-Standardtypografier

en: Adsense Code
da: Adsense-Kode

en: Advanced Settings
da: Avancerede Indstillinger

en: Advertisement
da: Annonce

en: Agency About Page
da: Bureau Om-side

en: Agency Blog Page
da: Bureau Blogside

en: Agency Contact Page
da: Bureau Kontaktside

en: Agency Home Page
da: Bureau Forside

en: Agency Landing Page
da: Bureau Landingsside

en: Agency Portfolio Page
da: Bureau Porteføljeside

en: Agency Pricing Page
da: Bureau Prisside

en: All
da: Alle

en: All %1$s are Compatible with %2$s
da: Alle %1$s Er Kompatible Med %2$s

en: All Active Plugins are Compatible with %s
da: Alle Aktive Plugins Er Kompatible Med %s

en: All Body Templates are Compatible with %s
da: Alle Hovedindholds-Skabeloner Er Kompatible Med %s

en: All Divi users can store up to %s items to their Divi Cloud for free. To save more items to your cloud and unlock unlimited storage, upgrade your Divi Cloud membership today. If you build Divi websites for a living, Divi Cloud is an awesome add-on and an amazing time saver. You are going to love it!
da: Alle Divi-brugere kan gratis gemme op til %s elementer i deres Divi Cloud. For at gemme flere elementer i din cloud og få ubegrænset lagring skal du opgradere dit Divi Cloud-medlemskab i dag. Hvis du bygger Divi-websites som levevej, er Divi Cloud et fantastisk tilkøb og en kæmpe tidsbesparelse. Du vil elske det!

en: All Footer Templates are Compatible with %s
da: Alle Footer-Skabeloner Er Kompatible Med %s

en: All Header Templates are Compatible with %s
da: Alle Header-Skabeloner Er Kompatible Med %s

en: All Plugins are Compatible with %s
da: Alle Plugins Er Kompatible Med %s

en: All Presets are Compatible with %s
da: Alle Forudindstillinger Er Kompatible Med %s

en: All Theme Builder Templates are Compatible with %s
da: Alle Theme Builder-Skabeloner Er Kompatible Med %s

en: All Theme Options
da: Alle Temaindstillinger

en: All Widget Areas are Compatible with %s
da: Alle Widgetområder Er Kompatible Med %s

en: Any code you place here will appear in body section of all pages of your blog. This is usefull if you need to input a tracking pixel for a state counter such as Google Analytics.
da: Al kode, du indsætter her, vises i body-sektionen på alle sider i din blog. Det er nyttigt, hvis du skal indsætte en tracking pixel til en besøgstæller såsom Google Analytics.

en: Any code you place here will appear in the head section of every page of your blog. This is useful when you need to add javascript or css to all pages.
da: Al kode, du indsætter her, vises i head-sektionen på alle sider i din blog. Det er nyttigt, når du skal tilføje JavaScript eller CSS til alle sider.

en: Any code you place here will be placed at the bottom of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
da: Al kode, du indsætter her, placeres nederst i alle enkeltindlæg. Det er nyttigt, hvis du vil integrere ting som links til social bogmærkning.

en: Any code you place here will be placed at the top of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
da: Al kode, du indsætter her, placeres øverst i alle enkeltindlæg. Det er nyttigt, hvis du vil integrere ting som links til social bogmærkning.

[ctx: Apply layout to the page]
en: Use This Layout
da: Brug Dette Layout

en: Archives
da: Arkiver

en: Are You Sure?
da: Er Du Sikker?

en: Are you sure want to remove this page?
da: Er du sikker på, at du vil fjerne denne side?

en: As with any major update, it's important that you back up your website and test the migration on a staging site. If something does go wrong and you forgot to back up, the Divi 5 Migrator automatically backs up your post content, and you can restore that content and roll back to Divi 4 if you choose.
da: Som ved enhver større opdatering er det vigtigt, at du tager backup af dit website og tester migreringen på et staging-site. Hvis noget går galt, og du har glemt at tage backup, tager Divi 5-migratoren automatisk backup af dit indlægsindhold, og du kan gendanne indholdet og rulle tilbage til Divi 4, hvis du ønsker det.

en: Aspect Ratio
da: Billedformat

en: At Least
da: Mindst

en: Authentication
da: Godkendelse

en: Authentication Required
da: Godkendelse Påkrævet

en: Author
da: Forfatter

en: Author Image URL
da: Forfatterbillede URL

en: Auto Speed
da: Auto-Hastighed

en: Automattic slider speed (works only if Auto is set to yes)
da: Automattic slider-hastighed (virker kun, hvis Auto er sat til ja)

en: Back To Top Button
da: Tilbage Til Top-Knap

en: Background
da: Baggrund

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Background Fill Description
da: Beskrivelse Af Baggrundsudfyldning

en: Background Image
da: Baggrundsbillede

en: Background Position
da: Baggrundsposition

en: Background Repeat
da: Baggrundsgentagelse

en: Background image URL or base64 string is required.
da: Baggrundsbillede-URL eller base64-streng er påkrævet.

en: Backwards Compatibility Mode Enabled
da: Tilstand For Bagudkompatibilitet Aktiveret

en: Before generating a new image, you must extend the image canvas using the draggable anchors.
da: Før du genererer et nyt billede, skal du udvide billedlærredet ved hjælp af de trækbare ankre.

en: Before generating a new image, you must make a rough sketch of the object you want to add.
da: Før du genererer et nyt billede, skal du lave en grov skitse af det objekt, du vil tilføje.

en: Before generating a new image, you must paint the area of the image you want to modify.
da: Før du genererer et nyt billede, skal du male over det område af billedet, du vil redigere.

en: Before you can download Premade Layouts from the %1$s Library you must authenticate your %2$s subscription.
da: Før du kan downloade færdige layouts fra %1$s-biblioteket, skal du godkende dit %2$s-abonnement.

en: Before you can generate Text using the Divi AI you must authenticate your Elegant Themes subscription.
da: Før du kan generere tekst med Divi AI, skal du godkende dit Elegant Themes-abonnement.

en: Blog Post
da: Blogindlæg

en: Blog Style Mode
da: Blogstil-Tilstand

en: Body Font
da: Primær Tekstskrifttype

en: Body Font Color
da: Primær Tekstskrifttypefarve

en: Body Font Style
da: Skrifttypestil For Brødtekst

en: Body Font Weight
da: Skrifttykkelse For Brødtekst

en: Body Line Height
da: Brødtekstlinjehøjde

en: Body Text Color
da: Tekstfarve For Brødtekst

en: Body Text Size
da: Brødtekststørrelse

en: Body/Link Line Height
da: Linjehøjde For Brødtekst/Links

en: Body/Link Text Size
da: Tekststørrelse For Brødtekst/Links

en: Bold
da: Fed

en: Border Color
da: Kantfarve

en: Border Radius
da: Kantradius

en: Border Width
da: Kantbredde

en: Bottom
da: Bund

en: Bottom Bar
da: Nederste Linje

en: Bottom to Top
da: Bund til top

en: Browse All Divi Docs
da: Gennemse Al Divi-Dokumentation

en: Browse The Marketplace
da: Gennemse Marketplace

en: Brush Blur
da: Penselsløring

en: Brush Color
da: Penselfarve

en: Brush Size
da: Penselstørrelse

en: Build Your Page With AI
da: Byg Din Side Med AI

en: Building Your Website
da: Bygger Dit Website

[ctx: Business]
en: Agency
da: Bureau

[ctx: Business]
en: Consultant
da: Konsulent

en: Button
da: Knap

en: Button Font Style
da: Skrifttypestil For Knap

en: Buttons
da: Knapper

en: Buttons Font
da: Skrifttype For Knapper

en: Buttons Hover Style
da: Knap Hover-typografi

en: Buttons Style
da: Knaptypografi

en: Buy
da: Køb

en: By %s
da: Af %s

en: By Elegant Themes
da: Af Elegant Themes

en: By The Community
da: Af Fællesskabet

en: By default comments are not placed on pages, however, if you would like to allow people to comment on your pages simply enable this option.
da: Som standard vises kommentarer ikke på sider. Hvis du vil give folk mulighed for at kommentere på dine sider, skal du blot aktivere denne indstilling.

en: By default pages are sorted by name. However if you would rather have them sorted by ID you can adjust this setting.
da: Som standard sorteres sider efter navn. Men hvis du hellere vil have dem sorteret efter ID, kan du ændre denne indstilling.

en: By default the navigation bar stays on top of the screen at all times. We suggest to disable this option, if you need to use a logo taller than the default one.
da: Som standard bliver navigationslinjen øverst på skærmen hele tiden. Vi anbefaler at deaktivere denne indstilling, hvis du har brug for at bruge et logo, der er højere end standardlogoet.

en: By default the theme creates a Home link that, when clicked, leads back to your blog's homepage. If, however, you are using a static homepage and have already created a page called Home to use, this will result in a duplicate link. In this case you should disable this feature to remove the link.
da: Som standard opretter temaet et startside-link, der ved klik fører tilbage til din blogs startside. Hvis du derimod bruger en statisk startside og allerede har oprettet en side med navnet Startside, vil dette resultere i et dubletlink. I så fald bør du deaktivere denne funktion for at fjerne linket.

en: By default the theme creates post titles based on the title of your post and your blog name. If you would like to make your meta title different than your actual post title you can define a custom title for each post using custom fields. This option must be enabled for custom titles to work, and you must choose a custom field name for your title below.
da: Som standard opretter temaet indlægstitler baseret på titlen på dit indlæg og dit blognavn. Hvis du vil have din metatitel til at være anderledes end din faktiske indlægstitel, kan du angive en brugerdefineret titel for hvert indlæg ved hjælp af brugerdefinerede felter. Denne indstilling skal være aktiveret, for at brugerdefinerede titler virker, og du skal vælge et navn på et brugerdefineret felt til din titel nedenfor.

en: By default the theme does not add keywords to your header. Most search engines don't use keywords to rank your site anymore, but some people define them anyway just in case. If you want to add meta keywords to your header then enable this option and fill in the custom keywords field below.
da: Som standard tilføjer temaet ikke nøgleord til din header. De fleste søgemaskiner bruger ikke længere nøgleord til at rangere dit website, men nogle definerer dem alligevel for en sikkerheds skyld. Hvis du vil tilføje metanøgleord til din header, skal du aktivere denne indstilling og udfylde feltet for brugerdefinerede nøgleord nedenfor.

en: By default the theme truncates your posts on index/homepages automatically to create post previews. If you would rather show your posts in full on index pages like a traditional blog then you can activate this feature.
da: Som standard afkorter temaet automatisk dine indlæg på indeks-/forsider for at lave forhåndsvisninger. Hvis du hellere vil vise dine indlæg i fuld længde på indeks-sider som en traditionel blog, kan du aktivere denne funktion.

en: By default the theme uses a combination of your blog name and your blog description, as defined when you created your blog, to create your homepage titles. However if you want to create a custom title then simply enable this option and fill in the custom title field below.
da: Som standard bruger temaet en kombination af dit blognavn og din blogbeskrivelse, som angivet da du oprettede din blog, til at oprette titler til din forside. Men hvis du vil oprette en brugerdefineret titel, skal du blot aktivere denne indstilling og udfylde feltet for brugerdefineret titel nedenfor.

en: By default the theme uses your blog description, as defined when you created your blog, to fill in the meta description field. If you would like to use a different description then enable this option and fill in the custom description field below.
da: Som standard bruger temaet din blogbeskrivelse, som angivet da du oprettede din blog, til at udfylde feltet for metabeskrivelse. Hvis du vil bruge en anden beskrivelse, skal du aktivere denne indstilling og udfylde feltet for brugerdefineret beskrivelse nedenfor.

en: By default thumbnail images are created using custom fields. However, if you would rather use the images that are already in your post for your thumbnail (and bypass using custom fields) you can activate this option. Once activated thumbnail images will be generated automatically using the first image in your post. The image must be hosted on your own server.
da: Som standard oprettes miniaturebilleder ved hjælp af brugerdefinerede felter. Men hvis du hellere vil bruge de billeder, der allerede er i dit indlæg, som miniaturebillede (og undgå brugerdefinerede felter), kan du aktivere denne indstilling. Når den er aktiveret, genereres miniaturebilleder automatisk ud fra det første billede i dit indlæg. Billedet skal være hostet på din egen server.

en: By default thumbnails are not placed on pages (they are only used on posts). However, if you want to use thumbnails on pages you can! Just enable this option.
da: Som standard placeres miniaturebilleder ikke på sider (de bruges kun på indlæg). Men hvis du vil bruge miniaturebilleder på sider, kan du det! Aktivér blot denne indstilling.

en: By default thumbnails are placed at the beginning of your post on single post pages. If you would like to remove this initial thumbnail image to avoid repetition simply disable this option.
da: Som standard placeres miniaturebilleder i starten af dit indlæg på enkeltsider for indlæg. Hvis du vil fjerne dette indledende miniaturebillede for at undgå gentagelse, skal du blot deaktivere denne indstilling.

en: CSS No Selector
da: CSS Ingen Selector

en: CSS Snippet
da: CSS-udsnit

en: Cancel
da: Annuller

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URLs all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treated individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
da: Kanonisering hjælper med at forhindre søgemaskiner i at indeksere duplikeret indhold og kan derfor hjælpe med at undgå straffe for duplikeret indhold og forringelse af pagerank. Nogle sider kan have forskellige URL’er, som alle fører til det samme sted. For eksempel er domain.com, domain.com/index.html og www.domain.com forskellige URL’er, der alle fører til din forside. Set fra en søgemaskines perspektiv kan disse duplikerede URL’er, som også ofte opstår på grund af brugerdefinerede permanente links, blive behandlet individuelt i stedet for som én destination. Ved at definere en kanonisk URL fortæller du søgemaskinen, hvilken URL du officielt vil bruge. Temaet baserer sine kanoniske URL’er på dine permalinks og domænenavnet, der er angivet under fanen Indstillinger i wp-admin.

en: Canvas Size
da: Lærredsstørrelse

en: Caption
da: Billedtekst

en: Caption goes here
da: Billedtekst indsættes her

en: Caption title goes here
da: Billedtekstens titel indsættes her

en: Cartoon
da: Tegnefilm

en: Categories
da: Kategorier

en: Category
da: Kategori

en: Center
da: Midt

en: Centered
da: Centreret

en: Centered Inline Logo
da: Centreret Inline Logo

en: Change Image
da: Skift Billede

en: Change Image Style
da: Skift Billedstil

en: Change Tone
da: Skift Tone

en: Characters
da: Tegn

en: Chat With An Expert
da: Chat Med En Ekspert

en: Check this box if you want to display meta descriptions on category/archive pages. The description is based off the category description you choose when creating/edit your category in wp-admin.
da: Markér dette felt, hvis du vil vise metabeskrivelser på kategori-/arkivsider. Beskrivelsen er baseret på den kategoribeskrivelse, du vælger, når du opretter/redigerer din kategori i wp-admin.

en: Checking %1$s %2$s...
da: Kontrollerer %1$s %2$s...

en: Checking Active Plugins...
da: Kontrollerer Aktive Plugins...

en: Checking Theme Builder Compatibility
da: Kontrollerer Theme Builder-Kompatibilitet

en: Choose A Starter Site
da: Vælg Et Starter-Site

en: Choose File
da: Vælg Fil

en: Choose Library
da: Vælg Bibliotek

en: Choose Style
da: Vælg Stil

en: Choose Type
da: Vælg Type

en: Choose an Image
da: Vælg Et Billede

en: Choose button color
da: Vælg knapfarve

en: Choose button type
da: Vælg knaptype

en: Choose how many times bigger you want your upscaled image to be.
da: Vælg, hvor mange gange større dit opskalerede billede skal være.

en: Choose the aspect ratio that will be used for the generated image.
da: Vælg det formatforhold, der skal bruges til det genererede billede.

en: Choose the size of your new image. Blank areas of the canvas outside the bounds of your original image will be filled in with AI.
da: Vælg størrelsen på dit nye billede. Tomme områder på lærredet uden for kanten af dit oprindelige billede bliver udfyldt af AI.

en: Choose title autogeneration method
da: Vælg metode til automatisk generering af titler

en: Choose what style of image you would like to create. Or, select none and describe the style of image in your prompt.
da: Vælg hvilken billedstil du vil oprette. Eller vælg Ingen og beskriv billedstilen i din prompt.

en: Choose which items to display in the post info section
da: Vælg, hvilke elementer der skal vises i afsnittet med indlægsinfo

en: Choose yes if you want for automatic slider animation
da: Vælg ja, hvis du vil have automatisk slider-animation

[ctx: Classes Page (Fitness, Training, etc)]
en: Classes
da: Hold

en: Clear CSS Cache
da: Ryd CSS-cache

en: Click Below To Migrate Your Site to Divi 5
da: Klik Nedenfor For At Migrere Dit Websted Til Divi 5

en: Click here to learn more
da: Klik her for at læse mere

en: Close
da: Luk

en: Close Modal
da: Luk Modal

en: Code
da: Kode

en: Code Integration
da: Kodeintegration

en: Code Snippet
da: Kodeudsnit

en: Code Snippets Library
da: Bibliotek Med Kodeudsnit

en: Code With AI
da: Kod Med AI

en: Coffee Shop
da: Kaffebar

en: Coffee Shop About Page
da: Kaffebar Om-Side

en: Coffee Shop Blog Page
da: Kaffebar Blog-Side

en: Coffee Shop Contact Page
da: Kaffebar Kontakt-Side

en: Coffee Shop Footer Page
da: Kaffebar Footer-Side

en: Coffee Shop Guide Page
da: Kaffebar Guide-Side

en: Coffee Shop Home Page
da: Kaffebar Forside

en: Coffee Shop Landing Page
da: Kaffebar Landingpage

en: Coffee Shop Menu Page
da: Kaffebar Menu-Side

en: Coffee Shop Shop Page
da: Kaffebar Butik-Side

en: Color
da: Farve

en: Color Schemes
da: Farveskemaer

en: Column Layout
da: Kolonnelayout

en: Comic Book
da: Tegneserie

en: Coming Soon
da: Kommer Snart

en: Comments
da: Kommentarer

en: Community
da: Fællesskab

en: Compatibility Check in Progress...
da: Kompatibilitetstjek I Gang...

en: Complete your purchase using the pop-up to upgrade Divi Cloud.
da: Gennemfør dit køb via pop-op-vinduet for at opgradere Divi Cloud.

en: Concept Art
da: Konceptkunst

en: Configuring Theme Options
da: Konfigurerer Temaindstillinger

en: Confirm
da: Bekræft

en: Congratulations! This site is %2$s compatible with %1$s. You can migrate your site to %1$s to take advantage of the new builder and front end page speeds. Don't forget to back up your website before migrating.
da: Tillykke! Dette website er kompatibelt med %1$s i %2$s. Du kan migrere dit website til %1$s for at få glæde af den nye builder og hurtigere sideindlæsning på front end. Husk at tage backup af dit website, før du migrerer.

en: Congratulations! You migrated your website to the Divi 5 framework. You can return to this page anytime to run a new compatibility check to see if additional modules are ready for conversion. In the future, third party modules from the Divi Marketplace, may be updated to support Divi 5. At that point, you can convert them using the migrator. Most third-party modules will not be ready for conversion at this early stage.
da: Tillykke! Du har migreret dit website til Divi 5-frameworket. Du kan når som helst vende tilbage til denne side for at køre et nyt kompatibilitetstjek og se, om flere moduler er klar til konvertering. Fremover kan tredjepartsmoduler fra Divi Marketplace blive opdateret til at understøtte Divi 5. På det tidspunkt kan du konvertere dem med migratoren. De fleste tredjepartsmoduler vil ikke være klar til konvertering på dette tidlige stadie.

en: Content
da: Indhold

en: Content Length
da: Indholdslængde

en: Content Results
da: Indholdsresultater

en: Content Type
da: Indholdstype

en: Content goes here
da: Indhold indsættes her

en: Content text or html
da: Indholdstekst eller html

en: Continue Editing
da: Fortsæt Redigering

en: Convert Module To Row
da: Konvertér Modul Til Række

en: Convert Module To Section
da: Konvertér Modul Til Sektion

en: Convert Row To Section
da: Konvertér Række Til Sektion

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy To
da: Kopiér Til

en: Copy To Divi Cloud
da: Kopiér Til Divi Cloud

en: Copy To Library
da: Kopiér Til Biblioteket

en: Copywriter
da: Tekstforfatter

en: Copywriter About Page
da: Copywriter Om-Side

en: Copywriter Blog Page
da: Copywriter Blog-Side

en: Copywriter Contact Page
da: Copywriter Kontakt-Side

en: Copywriter FAQ Page
da: Copywriter FAQ-Side

en: Copywriter Home Page
da: Copywriter Forside

en: Copywriter Landing Page
da: Copywriter Landingpage

en: Copywriter Portfolio Page
da: Copywriter Portfolio-Side

en: Copywriter Pricing Page
da: Copywriter Priser-Side

en: Copywriter Services Page
da: Copywriter Tjenester-Side

en: Create New Category/Categories
da: Opret Ny Kategori/Nye Kategorier

en: Create New Tag(s)
da: Opret Nye Tag(s)

en: Create New Tag/Tags
da: Opret Nyt Tag/Nye Tags

en: Creating %1$s Page
da: Opretter %1$s-Side

en: Creating Imagery
da: Opretter Billeder

en: Creating Your Menu
da: Opretter Din Menu

en: Creative
da: Kreativ

en: Creators from the marketplace are hard at work updating their modules for Divi 5. Most third-party modules won't be ready for Divi 5 right away. You can still use these modules with Divi 5. However, pages using legacy modules will not benefit from Divi 5's performance improvements and will be more prone to quirks. You can always return to the migrator and convert them later, once they are ready.
da: Skaberne på marketplace arbejder hårdt på at opdatere deres moduler til Divi 5. De fleste tredjepartsmoduler vil ikke være klar til Divi 5 med det samme. Du kan stadig bruge disse moduler med Divi 5. Sider, der bruger legacy-moduler, får dog ikke glæde af Divi 5's performanceforbedringer og vil være mere tilbøjelige til at give uventet adfærd. Du kan altid vende tilbage til migratoren og konvertere dem senere, når de er klar.

en: Critical CSS
da: Kritisk CSS

en: Critical CSS greatly improves website load times and Google PageSpeed scores by deferring non-critical styles and eliminating render-blocking CSS requests.
da: Kritisk CSS forbedrer i høj grad webstedets indlæsningstider og Google PageSpeed-scores ved at udskyde ikke-kritiske typografier og fjerne render-blocking CSS-forespørgsler.

en: Critical Threshold Height
da: Kritisk Tærskelhøjde

en: Current Color
da: Nuværende Farve

en: Currently viewing archives from %1$s
da: Du ser i øjeblikket arkiver fra %1$s

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Custom CSS
da: Brugerdefineret CSS

en: Custom Size
da: Brugerdefineret Størrelse

en: Custom field Name to be used for description
da: Navn på brugerdefineret felt til beskrivelse

en: Custom field Name to be used for keywords
da: Navn på brugerdefineret felt til nøgleord

en: Custom field Name to be used for title
da: Navn på brugerdefineret felt til titel

en: Customize Fonts and Colors
da: Tilpas Skrifttyper Og Farver

en: Customize and Select Your Pages
da: Tilpas Og Vælg Dine Sider

en: Dark
da: Mørk

en: Dashboard
da: Kontrolpanel

en: Dashed
da: Stiplet

en: Date
da: Dato

en: Date format
da: Datoformat

en: Default
da: Standard

en: Default Website Template
da: Standard Website-Skabelon

en: Defer Additional Third Party Scripts
da: Udskyd Yderligere Tredjepartsscripts

en: Defer Gutenberg Block CSS
da: Udskyd Gutenberg-Blok CSS

en: Defer jQuery And jQuery Migrate
da: Udskyd jQuery Og jQuery Migrate

en: Define a character to separate BlogName and Post title
da: Angiv et tegn til at adskille Blognavn og Indlægstitel

en: Define custom fonts and colors below or leave empty to let AI choose for you
da: Angiv tilpassede skrifttyper og farver nedenfor, eller lad feltet være tomt, så AI kan vælge for dig

en: Define how much influence your reference image has over the generated image. The less influence you give to the reference image, the more impact your image description will have.
da: Angiv, hvor stor indflydelse dit referencebillede har på det genererede billede. Jo mindre indflydelse du giver referencebilledet, desto større effekt vil din billedbeskrivelse have.

en: Define your default fonts and colors or leave empty to let AI choose for you. The settings you define here will be used by default when you generate your next layout.
da: Angiv dine standardskrifttyper og -farver, eller lad felterne være tomme, så AI vælger for dig. De indstillinger, du angiver her, vil som standard blive brugt, når du genererer dit næste layout.

en: Delete
da: Slet

en: Delete Page
da: Slet Side

en: Delete Permanently
da: Slet Permanent

en: Delete Selected Items
da: Slet Valgte Elementer

en: Describe The Page You Want Divi AI To Create
da: Beskriv Den Side, Du Vil Have Divi AI Til At Oprette

en: Describe The Section You Want Divi AI To Create
da: Beskriv Sektionen, Du Vil Have Divi AI Til At Oprette

en: Describe the page you want Divi AI to create. If there are specific sections, colors or fonts you want to use, let it know! Or, keep it simple and let Divi AI run with it.
da: Beskriv den side, du vil have Divi AI til at oprette. Hvis der er specifikke sektioner, farver eller skrifttyper, du vil bruge, så fortæl det! Eller hold det simpelt og lad Divi AI køre med det.

en: Describe the section you want Divi AI to create. If there are specific elements, colors or fonts you want to use, let it know! Or, keep it simple and let Divi AI run with it.
da: Beskriv sektionen, du vil have Divi AI til at oprette. Hvis der er specifikke elementer, farver eller skrifttyper, du vil bruge, så sig det! Eller hold det enkelt og lad Divi AI klare resten.

en: Design Agency
da: Designbureau

en: Design Agency About Page
da: Designbureau Om-Side

en: Design Agency Blog Page
da: Designbureau Blog-Side

en: Design Agency Case Study Page
da: Designbureau Case Study-Side

en: Design Agency Contact Page
da: Designbureau Kontakt-Side

en: Design Agency Home Page
da: Designbureau Forside

en: Design Agency Landing Page
da: Designbureau Landingpage

en: Design Agency Portfolio Page
da: Designbureau Portfolio-Side

en: Design Agency Project Page 1
da: Designbureau Projekt-Side 1

en: Design Agency Project Page 2
da: Designbureau Projekt-Side 2

en: Designed by %1$s | Powered by %2$s
da: Designet af %1$s | Drevet af %2$s

en: Designing Layout
da: Designer Layout

en: Digital Painting
da: Digitalt Maleri

en: Digital Payments
da: Digitale Betalinger

en: Digital Payments About Page
da: Digitale Betalinger Om-Side

en: Digital Payments Blog Page
da: Digitale Betalinger Blog-Side

en: Digital Payments Contact Page
da: Digitale Betalinger Kontakt-Side

en: Digital Payments Features Page
da: Digitale Betalinger Funktioner-Side

en: Digital Payments Home Page
da: Digitale Betalinger Forside

en: Digital Payments Landing Page
da: Digitale Betalinger Landingpage

en: Digital Payments Pricing Page
da: Digitale Betalinger Priser-Side

en: Digital Payments Sign-Up Page
da: Digitale Betalinger Tilmeldingsside

en: Disable Footer Credits
da: Deaktivér Sidefodskrediteringer

en: Disable Translations
da: Deaktivér Oversættelser

en: Disable WordPress Emojis
da: Deaktivér WordPress-Emojis

en: Disable this option to remove the Google Fonts from your Divi Builder Pages.
da: Deaktiver denne indstilling for at fjerne Google Fonts fra dine Divi Builder-sider.

en: Disable this option to remove the Google Maps API script from your Divi Builder Pages. This may improve compatibility with third party plugins that also enqueue this script. Please Note: Modules that rely on the Google Maps API in order to function properly, such as the Maps and Fullwidth Maps Modules, will still be available but will not function while this option is disabled (unless you manually add Google Maps API script).
da: Deaktiver denne indstilling for at fjerne Google Maps API-scriptet fra dine Divi Builder-sider. Dette kan forbedre kompatibiliteten med tredjeparts-plugins, der også indlæser dette script. Bemærk: Moduler, der er afhængige af Google Maps API for at fungere korrekt, såsom modulerne Kort og Kort i fuld bredde, vil stadig være tilgængelige, men vil ikke fungere, mens denne indstilling er deaktiveret (medmindre du manuelt tilføjer Google Maps API-scriptet).

en: Disable top tier dropdown menu links
da: Deaktivér links i øverste rullemenu-niveau

en: Disable translations if you don't want to display translated theme strings on your site.
da: Deaktivér oversættelser, hvis du ikke vil vise oversatte tema-strenge på dit websted.

en: Disabling this option will remove the body code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
da: Hvis du deaktiverer denne indstilling, fjernes body-koden nedenfor fra din blog. Det gør det muligt at fjerne koden, mens du gemmer den til senere brug.

en: Disabling this option will remove the header code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
da: Hvis du deaktiverer denne indstilling, fjernes header-koden nedenfor fra din blog. Det gør det muligt at fjerne koden, mens du gemmer den til senere brug.

en: Disabling this option will remove the single bottom code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
da: Hvis du deaktiverer denne indstilling, fjernes single bottom-koden nedenfor fra din blog. Det gør det muligt at fjerne koden, mens du gemmer den til senere brug.

en: Disabling this option will remove the single top code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
da: Hvis du deaktiverer denne indstilling, fjernes single top-koden nedenfor fra din blog. Det gør det muligt at fjerne koden, mens du gemmer den til senere brug.

en: Display Home link
da: Vis startside-link

en: Displays About Me Information
da: Viser Om Mig-Information

en: Displays Adsense Ads
da: Viser Adsense-Annoncer

en: Displays Advertisements
da: Viser Annoncer

en: Divi 5 Migrator
da: Divi 5-migrering

en: Divi 5 cannot be activated while the following plugins are active. Please deactivate these plugins and activate Divi 5 again.
da: Divi 5 kan ikke aktiveres, mens følgende plugins er aktive. Deaktivér disse plugins, og aktivér Divi 5 igen.

en: Divi AI Default
da: Divi AI-Standard

en: Divi AI Default Styles
da: Divi AI-Standardtypografier

en: Divi AI Server is too busy right now. Please try again in a few minutes.
da: Divi AI-serveren er for travl lige nu. Prøv igen om et par minutter.

en: Divi AI is finalizing your images!
da: Divi AI færdiggør dine billeder!

en: Divi AI will fill your layouts with relevant photos and images automatically. Using stock photos is the fastest and most reliable option. You can also generate completely unique images using AI, which takes longer but can result in a wider variety of unique images.
da: Divi AI udfylder automatisk dine layouts med relevante fotos og billeder. Brug af stockfotos er den hurtigste og mest pålidelige mulighed. Du kan også generere helt unikke billeder med AI, hvilket tager længere tid, men kan give en større variation af unikke billeder.

en: Divi AI will fill your pages with relevant photos and images automatically. Using stock photos is the fastest and most reliable option. You can also generate completely unique images using AI, which takes longer.
da: Divi AI udfylder dine sider med relevante fotos og billeder automatisk. Stockfotos er den hurtigste og mest pålidelige løsning. Du kan også generere helt unikke billeder med AI, men det tager længere tid.

en: Divi Cloud Categories
da: Divi Cloud-Kategorier

en: Divi Cloud Tags
da: Divi Cloud-Tags

en: Divi Customizer Settings
da: Indstillinger for Divi-Tilpasser

en: Divi Library
da: Divi-bibliotek

[ctx: Divi Library]
en: %s Library
da: %s-bibliotek

[ctx: Divi Library]
en: View Mode
da: Visningstilstand

[ctx: Divi Library Item Type]
en: Module
da: Modul

[ctx: Divi Library Layout Type]
en: Row
da: Række

[ctx: Divi Library Layout Type]
en: Section
da: Sektion

en: Divi Library Snippet Name
da: Navn På Divi-biblioteksudsnit

[ctx: Divi Library Title]
en: Layout Details
da: Layoutdetaljer

[ctx: Divi Library View Mode]
en: Grid View
da: Gittervisning

[ctx: Divi Library View Mode]
en: List View
da: Listevisning

[ctx: Divi Library View Mode]
en: Tag View
da: Tagvisning

[ctx: Divi Library View Mode (Layout Pack)]
en: Pack View
da: Pakkevisning

en: Divi Overview
da: Divi-Oversigt

en: Divi Page Settings
da: Divi Sideindstillinger

en: Divi Theme Templates
da: Divi-Tema Skabeloner

en: Divi has been installed and activated. Next, you must activate your license so that your website can receive updates. Click the button below to log in to your Elegant Themes account and automatically activate this installation.
da: Divi er blevet installeret og aktiveret. Derefter skal du aktivere din licens, så dit website kan modtage opdateringer. Klik på knappen nedenfor for at logge ind på din Elegant Themes-konto og automatisk aktivere denne installation.

en: Divi is up to date
da: Divi er opdateret

en: Do you want to move selected items to your trash?
da: Vil du flytte de valgte elementer til din papirkurv?

en: Do you want to permanently delete all the items in your trash? This action cannot be undone and the items cannot be recovered.
da: Vil du slette alle elementerne i papirkurven permanent? Denne handling kan ikke fortrydes, og elementerne kan ikke gendannes.

en: Documentation
da: Dokumentation

[ctx: Documentation Page]
en: Documentation
da: Dokumentation

en: Dot Navigation
da: Punktnavigation

en: Dotted
da: Prikket

en: Double
da: Dobbelt

en: Download Backup Before Importing
da: Download Backup Før Import

en: Download Compatibility Report
da: Download Kompatibilitetsrapport

en: Download More Layouts From The Marketplace
da: Download Flere Layouts Fra Markedspladsen

en: Drawing
da: Tegning

en: Dropdown Menu Animation
da: Animation For Dropdownmenu

en: Dropdown Menu Background Color
da: Baggrundsfarve For Dropdownmenu

en: Dropdown Menu Line Color
da: Linjefarve For Dropdownmenu

en: Dropdown Menu Text Color
da: Tekstfarve For Dropdownmenu

en: Duplicate
da: Duplikér

en: Duplicate Global Item To Cloud
da: Duplikér Globalt Element Til Cloud

en: Duplicate Locally
da: Duplikér Lokalt

en: Dynamic Icons
da: Dynamiske Ikoner

en: Dynamic Module Framework
da: Dynamisk Modul-Framework

en: ET About Me Widget
da: ET Om Mig-Widget

en: ET Adsense Widget
da: ET Adsense-Widget

en: ET Advertisement
da: ET Annonce

en: Ecommerce
da: E-handel

en: Edit
da: Redigér

en: Edit Footer Credits
da: Redigér Sidefodskrediteringer

en: Edit Image
da: Rediger Billede

en: Edit Tags & Categories
da: Redigér Tags Og Kategorier

en: Edit Theme Options
da: Rediger Temaindstillinger

en: Edit With Divi
da: Redigér Med Divi

en: Effect
da: Effekt

en: Elegant Themes Account
da: Elegant Themes-Konto

en: Email
da: E-mail

en: Empty Trash
da: Tøm Papirkurv

en: Enable API Key
da: Aktivér API-Nøgle

en: Enable Boxed Layout
da: Aktivér Indrammet Layout

en: Enable Divi Cloud
da: Aktivér Divi Cloud

en: Enable Divi Gallery
da: Aktivér Divi-Galleri

en: Enable Responsive Images
da: Aktivér Responsive Billeder

en: Enable Single Post 468x60 banner
da: Aktivér 468x60-banner for enkeltindlæg

en: Enable Vertical Navigation
da: Aktivér Lodret Navigation

en: Enable body code
da: Aktivér body-kode

en: Enable caching of Google Fonts and load them inline. This reduces render-blocking requests and improves page load times.
da: Aktivér caching af Google Fonts og indlæs dem inline. Dette reducerer render-blocking forespørgsler og forbedrer sidens indlæsningstid.

en: Enable canonical URLs
da: Aktivér Kanoniske URL’er

en: Enable custom description
da: Aktivér brugerdefineret beskrivelse

en: Enable custom keywords
da: Aktivér brugerdefinerede nøgleord

en: Enable custom titles
da: Aktivér brugerdefinerede titler

en: Enable header code
da: Aktivér header-kode

en: Enable meta descriptions
da: Aktivér metabeskrivelser

en: Enable single bottom code
da: Aktivér single bottom-kode

en: Enable single top code
da: Aktivér single top-kode

en: Enable this if you want to replace the WordPress default gallery with the Divi-style gallery.
da: Aktivér dette, hvis du vil erstatte WordPress' standardgalleri med et galleri i Divi-stil.

en: Enable this option to display Back To Top Button while scrolling
da: Aktivér denne indstilling for at vise Tilbage Til Top-knappen under rulning

en: Enable this option to get responsive images size generated when uploading images and adding srcset attribute for images element.
da: Aktivér denne indstilling for at generere responsive billedstørrelser ved upload af billeder og tilføje srcset-attributten til billedelementer.

en: Enable this option to get the smooth scrolling effect with mouse wheel
da: Aktivér denne indstilling for at få jævn rulning med musehjulet

en: Enable this option to show thumbnails on Index Pages.
da: Aktivér denne indstilling for at vise miniaturebilleder på indekssider.

en: Enable this to allow the Divi Framework to only load the modules that are used on the page, and process the logic for the features in use.
da: Aktivér dette for at få Divi Framework til kun at indlæse de moduler, der bruges på siden, og behandle logikken for de funktioner, der er i brug.

en: Enabling this option will display a 468x60 banner ad on the bottom of your post pages below the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
da: Hvis du aktiverer denne indstilling, vises en 468x60 bannerannonce nederst på dine indlægssider under indholdet for enkeltindlæg. Hvis den aktiveres, skal du udfylde bannerbilledet og destinations-URL nedenfor.

en: Enabling this option will lower the size of Google Fonts and improve load times, however it will limit Google Fonts support in some very old browsers. You can turn this off to increase support for older browsers at a slight cost to performance.
da: Aktivering af denne indstilling vil reducere størrelsen på Google Fonts og forbedre indlæsningstiderne, men det vil begrænse Google Fonts-understøttelsen i nogle meget gamle browsere. Du kan slå dette fra for at øge understøttelsen af ældre browsere med en lille omkostning i ydeevne.

en: Enhance
da: Forbedr

en: Enhance Image
da: Forbedr Billede

en: Enhancement Strength
da: Forbedringsstyrke

en: Enhancements
da: Forbedringer

en: Enqueue Google Maps Script
da: Indlæs Google Maps-script

en: Enqueue jQuery Compatibility Script
da: Indlæs jQuery-Kompatibilitetsscript

en: Enter new API Key
da: Indtast Ny API-Nøgle

en: Enter the URL of your Facebook Profile.
da: Indtast URL'en til din Facebook-profil.

en: Enter the URL of your Instagram Profile.
da: Indtast URL'en til din Instagram-profil.

en: Enter the URL of your RSS feed.
da: Indtast URL'en til dit RSS-feed.

en: Enter the URL of your X Profile.
da: Indtast URL'en til din X-profil.

en: Enter which type of page you want.
da: Angiv, hvilken type side du ønsker.

en: Enter your ET Account API Key.
da: Indtast din ET-konto-API-nøgle.

en: Enter your ET Account Username.
da: Indtast dit ET-konto-brugernavn.

en: Enter your page title
da: Indtast din sidetitel

en: Enter your website name, which will be used for meta titles and throughout your website content.
da: Indtast dit websitenavn, som bruges til meta titles og i hele dit websiteindhold.

en: Enter your website slogan, which will be used in meta descriptions and as context for Divi AI.
da: Indtast dit websiteslogan, som bruges i meta descriptions og som kontekst for Divi AI.

en: Error
da: Fejl

en: Error loading roadmap items.
da: Fejl ved indlæsning af roadmap-elementer.

[ctx: Event Details Page]
en: Details
da: Detaljer

en: Exactly
da: Præcis

en: Example: Create a services page that describes our solar installation services, including testimonials and a contact form to collect leads
da: Eksempel: Opret en serviceside, der beskriver vores solcelleinstallationsservices, inklusiv udtalelser og en kontaktformular til at indsamle leads

en: Example: Create a services section that describes our solar installation services.
da: Eksempel: Opret en tjenestesektion, der beskriver vores solcelleinstallationsydelser.

en: Example: Our company, Sunset Solar, is a solar panel installation company serving the San Francisco Bay Area
da: Eksempel: Vores virksomhed, Sunset Solar, er en virksomhed, der installerer solpaneler, og vi betjener San Francisco Bay Area

en: Exclude categories from the navigation bar
da: Udelad kategorier fra navigationslinjen

en: Exclude pages from the navigation bar
da: Udelad sider fra navigationslinjen

en: Expand
da: Udvid

en: Explore Other Modules With Tag
da: Udforsk Andre Moduler Med Tag

en: Explore Other Rows With Tag
da: Udforsk Andre Rækker Med Tag

en: Explore Other Sections With Tag
da: Udforsk Andre Sektioner Med Tag

en: Export
da: Eksportér

en: Export %s
da: Eksportér %s

en: Export %s Name
da: Eksportér %s-navn

en: Export Theme Options
da: Eksportér Temaindstillinger

en: Exporting your %s will create a JSON file that can be imported into a different area.
da: Når du eksporterer din %s, oprettes der en JSON-fil, som kan importeres til et andet område.

en: Extend
da: Udvid

en: Extend Image
da: Udvid Billede

en: Facebook Profile Url
da: Facebook-profil-URL

en: Fade In
da: Fade ind

en: Failed to load your existing layouts. Please try again later.
da: Kunne ikke indlæse dine eksisterende layouts. Prøv igen senere.

en: Farmers Market
da: Landbrugsmarked

en: Farmers Market About Page
da: Bondemarked Om-Side

en: Farmers Market Blog Page
da: Bondemarked Blog-Side

en: Farmers Market Contact Page
da: Bondemarked Kontakt-Side

en: Farmers Market Donate Page
da: Bondemarked Donér-Side

en: Farmers Market Events Page
da: Bondemarked Events-Side

en: Farmers Market Home Page
da: Bondemarked Forside

en: Farmers Market Landing Page
da: Bondemarked Landingpage

en: Farmers Market Market Page
da: Bondemarked Marked-Side

en: Fashion About Page
da: Mode Om-Side

en: Fashion Blog Page
da: Mode Blog-Side

en: Fashion Contact Page
da: Mode Kontakt-Side

en: Fashion Designer Page
da: Mode Designer-Side

en: Fashion Gallery Page
da: Mode Galleri-Side

en: Fashion Home Page
da: Mode Forside

en: Fashion Landing Page
da: Mode Landingpage

en: Fashion Shop Page
da: Mode Butik-Side

en: Favorites
da: Favoritter

en: Fetching Pages
da: Henter Sider

en: Fetching Pages...
da: Henter Sider...

en: Filter
da: Filtrer

en: Finalizing Migration
da: Afslutter Migrering

en: Find A Layout
da: Find Et Layout

en: Find A Module
da: Find Et Modul

en: Find A Page
da: Find En Side

en: Find A Row
da: Find En Række

en: Find A Section
da: Find En Sektion

en: Find More Layouts
da: Find Flere Layouts

en: Fixed
da: Fast

en: Fixed Menu Height
da: Fast Menühøjde

en: Fixed Navigation Bar
da: Fast Navigation

en: Fixed Navigation Settings
da: Indstillinger For Fast Navigation

en: Flip
da: Vend

en: Florist
da: Blomsterhandler

en: Florist About Page
da: Blomsterhandler Om-Side

en: Florist Blog Page
da: Blomsterhandler Blog-Side

en: Florist Contact Page
da: Blomsterhandler Kontakt-Side

en: Florist Gallery Page
da: Blomsterhandler Galleri-Side

en: Florist Home Page
da: Blomsterhandler Forside

en: Florist Landing Page
da: Blomsterhandler Landingpage

en: Florist Shop Page
da: Blomsterhandler Butik-Side

en: Folder
da: Mappe

en: Font
da: Skrifttype

en: Font Size
da: Skriftstørrelse

en: Font Style
da: Skrifttypestil

en: Footer Area
da: Sidefodsområde

en: Footer Background Color
da: Baggrundsfarve For Sidefod

en: Footer Elements
da: Footerelementer

en: Footer Menu
da: Footer-Menu

en: Footer Menu Active Link Color
da: Farve På Aktivt Link I Sidefodsmenu

en: Footer Menu Background Color
da: Baggrundsfarve For Sidefodsmenu

en: Footer Menu Text Color
da: Tekstfarve For Sidefodsmenu

en: Forgot your <a href="%1$s" target="_blank">Username</a> or <a href="%1$s" target="_blank">Password</a>?
da: Glemt dit <a href="%1$s" target="_blank">brugernavn</a> eller din <a href="%1$s" target="_blank">adgangskode</a>?

en: Formal
da: Formel

en: Free Divi Cloud Limit Reached
da: Grænsen For Gratis Divi Cloud Er Nået

en: Free Trial
da: Gratis Prøveperiode

en: Frequently Asked Questions
da: Ofte Stillede Spørgsmål

en: Fullscreen
da: Fuld skærm

en: Fullwidth
da: Fuld Bredde

en: Funny
da: Sjov

en: General
da: Generelt

en: General Settings
da: Generelle Indstillinger

en: Generate
da: Generér

en: Generate & Publish My Website
da: Generér Og Udgiv Mit Website

en: Generate A New Site
da: Generér En Ny Hjemmeside

en: Generate Code
da: Generér Kode

en: Generate Four More
da: Generér Fire Mere

en: Generate Image With AI
da: Generér Billede Med AI

en: Generate Images With AI (Slower)
da: Generer Billeder Med AI (Langsommere)

en: Generate Layout
da: Generer Layout

en: Generate Modified Image
da: Generer Redigeret Billede

en: Generate More Like This One
da: Generér Flere Som Denne

en: Generate My Website
da: Generér Mit Website

en: Generate Page
da: Generér Side

en: Generate Prompt With AI
da: Generér Prompt Med AI

en: Generate Section
da: Generer Sektion

en: Generate Section With AI
da: Generer Sektion Med AI

en: Generate Text
da: Generér Tekst

en: Generate Your Site With AI
da: Generér Din Hjemmeside Med AI

en: Generating
da: Genererer

en: Generating %1$s Pages
da: Genererer %1$s-Sider

en: Generating Images
da: Genererer Billeder

en: Generating Layout
da: Genererer Layout

en: Generating Screenshot
da: Genererer Skærmbillede

en: Generating Section
da: Genererer Sektion

en: Generating Site Outline
da: Genererer Sitestruktur

en: Generating Your %1$s Page
da: Genererer Din %1$s-Side

en: Generating Your Menu
da: Genererer Din Menu

en: Generating...
da: Genererer...

en: Get Divi Cloud
da: Få Divi Cloud

en: Get Divi For Life
da: Få Divi For Livet

en: Get Unlimited Divi Cloud Storage
da: Få Ubegrænset Divi Cloud-Lagring

en: Get Unlimited Storage
da: Få Ubegrænset Lagerplads

en: Get access to hundreds of new Divi modules and thousands of additional layouts and child themes.
da: Få adgang til hundredvis af nye Divi-moduler og tusindvis af ekstra layouts og child themes.

en: Get live chat support with response times under 30 minutes plus bigger discounts in the Divi Marketplace.
da: Få live chat-support med svartider under 30 minutter samt større rabatter i Divi Marketplace.

en: Give Divi AI general information about your website or business. The more context it has about you and your goals, the better layouts it will create and the more relevant content it will write.
da: Giv Divi AI generel information om dit website eller din virksomhed. Jo mere kontekst den har om dig og dine mål, desto bedre layouts vil den skabe, og desto mere relevant indhold vil den skrive.

en: Give you content a unique spin by telling Divi AI what tone of voice to use.
da: Giv dit indhold et unikt præg ved at fortælle Divi AI, hvilken tone du vil have den til at bruge.

en: Global items
da: Globale Elementer

en: Global items cannot be added to your Divi Cloud. Would you like to save a non-global version to your Divi Cloud? The version on this website will remain a global instance
da: Globale elementer kan ikke føjes til din Divi Cloud. Vil du gemme en ikke-global version i din Divi Cloud? Versionen på dette website forbliver en global instans

en: Google API Key
da: Google API-Nøgle

en: Google Fonts Subsets
da: Google Fonts-undermængder

en: Grab the first post image
da: Brug det første indlægsbillede

en: Green
da: Grøn

en: Groove
da: Rille

en: Guide Me
da: Vejled Mig

en: HTML/JS Snippet
da: HTML/JS-udsnit

en: Hang Tight!
da: Hæng På!

en: Harmonize And Remove Artifacts
da: Harmoniser Og Fjern Artefakter

en: Harness the power of AI and unlock unlimited text, image, code, layout and website generation.
da: Udnyt kraften i AI, og få ubegrænset generering af tekst, billeder, kode, layouts og hjemmesider.

en: Header Elements
da: Headerelementer

en: Header Font
da: Header-skrifttype

en: Header Font Style
da: Header Skrifttypografi

en: Header Font Weight
da: Skrifttykkelse For Sidehoved

en: Header Format
da: Headerformat

en: Header Letter Spacing
da: Headertegnafstand

en: Header Line Height
da: Headerlinjehøjde

en: Header Style
da: Sidehovedstil

en: Header Text Size
da: Headertekststørrelse

en: Heading Font
da: Overskriftsskrifttype

en: Heading Font Color
da: Overskriftsskrifttypefarve

en: Heading Text Color
da: Tekstfarve For Overskrift

en: Height
da: Højde

en: Help
da: Hjælp

en: Here you can add custom css to override or extend default styles.
da: Her kan du tilføje brugerdefineret CSS for at tilsidesætte eller udvide standardtypografien.

en: Here you can change which character separates your blog title and index page name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
da: Her kan du ændre, hvilket tegn der adskiller din blogtitel og indekssidens navn, når du bruger automatisk genererede indlægstitler. Almindelige værdier er | eller -

en: Here you can change which character separates your blog title and post name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
da: Her kan du ændre, hvilket tegn der adskiller din blogtitel og dit indlægsnavn, når du bruger automatisk genererede indlægstitler. Almindelige værdier er | eller -

en: Here you can choose Shop Page & Category Page Layout for WooCommerce.
da: Her kan du vælge layout for butiksside og kategoriside for WooCommerce.

en: Here you can choose default sidebar layout
da: Her kan du vælge standardlayout for sidepanelet

en: Here you can choose how your titles on index pages are generated. You can change which order your blog name and index title are displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
da: Her kan du vælge, hvordan dine titler på indekssider genereres. Du kan ændre, i hvilken rækkefølge dit blognavn og indekstitlen vises, eller du kan helt fjerne blognavnet fra titlen.

en: Here you can choose to display the Facebook Icon on your homepage.
da: Her kan du vælge at vise Facebook-ikonet på din forside.

en: Here you can choose to display the Instagram Icon on your homepage.
da: Her kan du vælge at vise Instagram-ikonet på din forside.

en: Here you can choose to display the RSS Icon.
da: Her kan du vælge at vise RSS-ikonet.

en: Here you can choose to display the X Icon.
da: Her kan du vælge at vise X-ikonet.

en: Here you can choose to remove certain categories from the navigation menu. All categories marked with an X will not appear in your navigation bar.
da: Her kan du vælge at fjerne bestemte kategorier fra navigationsmenuen. Alle kategorier markeret med et X vises ikke i din navigationslinje.

en: Here you can choose to remove certain pages from the navigation menu. All pages marked with an X will not appear in your navigation bar.
da: Her kan du vælge at fjerne bestemte sider fra navigationsmenuen. Alle sider markeret med et X vises ikke i din navigationslinje.

en: Here you can choose to reverse the order that your categories links are displayed. You can choose between ascending and descending.
da: Her kan du vælge at vende rækkefølgen for visning af dine kategorilinks. Du kan vælge mellem stigende og faldende.

en: Here you can choose to reverse the order that your pages links are displayed. You can choose between ascending and descending.
da: Her kan du vælge at vende rækkefølgen for visning af dine sidelinks. Du kan vælge mellem stigende og faldende.

en: Here you can choose to sort your pages links.
da: Her kan du vælge at sortere dine sidelinks.

en: Here you can choose which items appear in the post info section on pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted items shown below will appear.
da: Her kan du vælge, hvilke elementer der vises i afsnittet med indlægsinfo på sider. Dette er området, typisk under indlægstitlen, som viser grundlæggende oplysninger om dit indlæg. De fremhævede elementer vist nedenfor vil blive vist.

en: Here you can choose which items appear in the post info section on single post pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted items shown below will appear.
da: Her kan du vælge, hvilke elementer der vises i afsnittet med indlægsinfo på enkeltsider for indlæg. Dette er området, typisk under indlægstitlen, som viser grundlæggende oplysninger om dit indlæg. De fremhævede elementer vist nedenfor vil blive vist.

en: Here you can designate how many WooCommerce products are displayed on the archive page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
da: Her kan du angive, hvor mange WooCommerce-produkter der vises på arkivsiden. Denne indstilling fungerer uafhængigt af indstillingerne Indstillinger > Læsning i wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Archive pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
da: Her kan du angive, hvor mange seneste artikler der vises på arkivsiderne. Denne indstilling fungerer uafhængigt af indstillingerne Indstillinger > Læsning i wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Category page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
da: Her kan du angive, hvor mange seneste artikler der vises på kategorisiden. Denne indstilling fungerer uafhængigt af indstillingerne Indstillinger > Læsning i wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Search results pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
da: Her kan du angive, hvor mange seneste artikler der vises på søgeresultatsiderne. Denne indstilling fungerer uafhængigt af indstillingerne Indstillinger > Læsning i wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Tag pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
da: Her kan du angive, hvor mange seneste artikler der vises på tagsiderne. Denne indstilling fungerer uafhængigt af indstillingerne Indstillinger > Læsning i wp-admin.

en: Here you can disable automatic memory limit increase.
da: Her kan du deaktivere automatisk øgning af hukommelsesgrænsen.

en: Here you can provide 468x60 banner destination url
da: Her kan du angive destinations-URL til 468x60 banner

en: Here you can provide 468x60 banner image url
da: Her kan du angive URL til 468x60 bannerbillede

en: Hex Value
da: Hex-værdi

en: Hide
da: Skjul

en: Hide Logo Image
da: Skjul Logobillede

en: Hide Nav Before Scroll
da: Skjul Navigation Før Scroll

en: Hide Navigation Until Scroll
da: Skjul Navigation Indtil Rulning

en: Hide empty categories
da: Skjul tomme kategorier

en: High
da: Høj

en: Home
da: Forside

en: Homepage SEO
da: SEO For Forside

en: Homepage custom title (if enabled)
da: Brugerdefineret Forsidetitel (Hvis Aktiveret)

en: Homepage meta description (if enabled)
da: Metabeskrivelse For Forside (Hvis Aktiveret)

en: Homepage meta keywords (if enabled)
da: Metanøgleord For Forside (Hvis Aktiveret)

en: How do I report a bug?
da: Hvordan rapporterer jeg en fejl?

en: How would you like to change the style of this element?
da: Hvordan vil du ændre stilen for dette element?

en: Humorous
da: Humoristisk

en: Icon
da: Ikon

en: Icon Color
da: Ikonfarve

en: Icon Placement
da: Ikonplacering

en: If a page is built with the Divi Builder, the Gutenberg block CSS file is moved from the header to the footer. Since the file is most likely not used, we can load it later. This removes a render blocking request and improving performance.
da: Hvis en side er bygget med Divi Builder, flyttes Gutenberg-blok CSS-filen fra headeren til footeren. Da filen sandsynligvis ikke bruges, kan vi indlæse den senere. Dette fjerner en render-blocking forespørgsel og forbedrer ydeevnen.

en: If custom titles are disabled, choose autogeneration method
da: Hvis brugerdefinerede titler er deaktiveret, skal du vælge metode til automatisk generering

en: If this website contains content built with Divi 4, you can use the migrator to convert your website to the Divi 5 format. Un-migrated content will not benefit from Divi 5 performance improvements.
da: Hvis dette website indeholder indhold bygget med Divi 4, kan du bruge migreringsværktøjet til at konvertere dit website til Divi 5-formatet. Ikke-migreret indhold får ikke gavn af Divi 5's ydeevneforbedringer.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over how your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
da: Hvis du ikke bruger brugerdefinerede indlægstitler, kan du stadig styre, hvordan dine titler genereres. Her kan du vælge, i hvilken rækkefølge du vil have din indlægstitel og dit blognavn vist, eller du kan helt fjerne blognavnet fra titlen.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over hw your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
da: Hvis du ikke bruger brugerdefinerede indlægstitler, kan du stadig styre, hvordan dine titler genereres. Her kan du vælge, i hvilken rækkefølge du vil have din indlægstitel og dit blognavn vist, eller du kan helt fjerne blognavnet fra titlen.

en: If you don't want to display some banners - leave approptiate fields blank
da: Hvis du ikke vil vise nogle bannere, skal du lade de relevante felter være tomme

en: If you have enabled custom titles you can add your custom title here. Whatever you type here will be placed between the < title >< /title > tags in header.php
da: Hvis du har aktiveret brugerdefinerede titler, kan du tilføje din brugerdefinerede titel her. Det, du skriver her, placeres mellem < title >< /title >-tagsene i header.php

en: If you have enabled meta descriptions you can add your custom description here.
da: Hvis du har aktiveret metabeskrivelser, kan du tilføje din brugerdefinerede beskrivelse her.

en: If you have enabled meta keywords you can add your custom keywords here. Keywords should be separated by comas. For example: wordpress,themes,templates,elegant
da: Hvis du har aktiveret metanøgleord, kan du tilføje dine brugerdefinerede nøgleord her. Nøgleord skal adskilles med kommaer. For eksempel: wordpress,themes,templates,elegant

en: If you would like categories to be displayed in your navigationbar that don't have any posts in them then disable this option. By default empty categories are hidden
da: Hvis du vil have kategorier vist i din navigationslinje, selv om de ikke indeholder indlæg, skal du deaktivere denne indstilling. Som standard skjules tomme kategorier.

en: If you would like to add a meta description to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for descriptions to be displayed on post pages. You can add your meta description using custom fields based off the custom field name you define below.
da: Hvis du vil tilføje en metabeskrivelse til dit indlæg, kan du gøre det ved hjælp af brugerdefinerede felter. Denne indstilling skal være aktiveret, for at beskrivelser vises på indlægssider. Du kan tilføje din metabeskrivelse ved hjælp af brugerdefinerede felter ud fra det navn på det brugerdefinerede felt, du angiver nedenfor.

en: If you would like to add meta keywords to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for keywords to be displayed on post pages. You can add your meta keywords using custom fields based off the custom field name you define below.
da: Hvis du vil tilføje metanøgleord til dit indlæg, kan du gøre det ved hjælp af brugerdefinerede felter. Denne indstilling skal være aktiveret, for at nøgleord vises på indlægssider. Du kan tilføje dine metanøgleord ved hjælp af brugerdefinerede felter ud fra det navn på det brugerdefinerede felt, du angiver nedenfor.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the categories navigation bar disable this feature.
da: Hvis du vil fjerne rullemenuer fra kategorinavigationen, skal du deaktivere denne funktion.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the pages navigation bar disable this feature.
da: Hvis du vil fjerne rullemenuer fra sidenavigationen, skal du deaktivere denne funktion.

en: If you would like to use your own custom logo image click the Upload Image button.
da: Hvis du vil bruge dit eget brugerdefinerede logo, skal du klikke på knappen Upload Billede.

en: Image
da: Billede

en: Image Description
da: Billedbeskrivelse

en: Image Dimensions
da: Billeddimensioner

en: Image Fill Description
da: Beskrivelse Af Billedudfyldning

en: Image Height
da: Billedhøjde

en: Image Scale
da: Billedskalering

en: Image Selection
da: Billedmarkering

en: Image Size
da: Billedstørrelse

en: Image Sketch
da: Billedskitse

en: Image Style
da: Billedstil

en: Image Type
da: Billedtype

en: Image URL or base64 string is required.
da: Billede-URL eller base64-streng er påkrævet.

en: Image Url
da: Billede URL

en: Image Width
da: Billedbredde

en: Image doesn't exist
da: Billedet findes ikke

en: Images
da: Billeder

en: Images stored on a different website cannot be used as reference. The issue can be resolved by uploading the image to the WordPress media library.
da: Billeder, der er gemt på et andet website, kan ikke bruges som reference. Problemet kan løses ved at uploade billedet til WordPress-mediebiblioteket.

en: Import
da: Importér

en: Import %s
da: Importér %s

en: Import & Export Customizer
da: Importér og Eksportér Tilpasser

en: Import & Export Theme Options
da: Importér Og Eksportér Temaindstillinger

en: Import Theme Options
da: Importér Temaindstillinger

en: Import These Templates
da: Importer Disse Skabeloner

en: Import To Cloud
da: Importér Til Cloud

en: Importing %1$s Page
da: Importerer %1$s-Side

en: Importing Customizer Settings
da: Importerer Indstillinger Til Tilpasser

en: Importing Pages
da: Importerer Sider

en: Importing Presets
da: Importerer Presets

en: Importing Theme Builder
da: Importerer Theme Builder

en: Improve Google Fonts Loading
da: Forbedr Indlæsning Af Google Fonts

en: Improve your web design workflow and collaborate together in the cloud.
da: Forbedr din webdesign-workflow og samarbejd sammen i cloud'en.

en: In Progress
da: I Gang

en: In some cases users will want to create parent categories or links as placeholders to hold a list of child links or categories. In this case it is not desirable to have the parent links lead anywhere, but instead merely serve an organizational function. Enabling this options will remove the links from all parent pages/categories so that they don't lead anywhere when clicked.
da: I nogle tilfælde ønsker brugere at oprette overordnede kategorier eller links som pladsholdere til en liste med underordnede links eller kategorier. I dette tilfælde er det ikke ønskeligt, at de overordnede links fører nogen steder hen, men i stedet blot har en organiserende funktion. Aktivering af denne indstilling fjerner links fra alle overordnede sider/kategorier, så de ikke fører nogen steder hen ved klik.

en: Inactive (%s)
da: Inaktiv (%s)

en: Inactive Widgets
da: Inaktive Widgets

en: Increase Contrast
da: Øg Kontrast

en: Increase Detail
da: Øg Detaljeniveau

en: Increase Saturation
da: Øg Mætning

en: Index Page SEO
da: SEO For Indeksside

en: Informative
da: Informativ

en: Initializing Process
da: Initialiserer Proces

en: Input 468x60 adsense code
da: Indtast 468x60 adsense-kode

en: Input 468x60 advertisement banner image
da: Indtast 468x60 annoncebanner-billede

en: Input 468x60 advertisement destination url
da: Indtast destinations-URL til 468x60 annonce

en: Input your website information and select which pages you want to have on your website.
da: Indtast dine websiteoplysninger, og vælg hvilke sider du vil have på dit website.

en: Input your website information and tell Divi AI about your website or business. The information you provide will be used to generate content, images and make design decisions.
da: Indtast dine websiteoplysninger, og fortæl Divi AI om dit website eller din virksomhed. De oplysninger, du angiver, bruges til at generere indhold, billeder og træffe designvalg.

[ctx: Insert CSS Snippet from library]
en: Use This CSS Snippet
da: Brug Dette CSS-Udklip

en: Insert Code at Cursor
da: Indsæt Kode Ved Markøren

[ctx: Insert HTML/JS Snippet from library]
en: Use This HTML/JS Snippet
da: Brug Dette HTML/JS-Udklip

[ctx: Insert Module from library]
en: Use This Module
da: Brug Dette Modul

[ctx: Insert Page from library]
en: Use This Page
da: Brug Denne Side

[ctx: Insert Row from library]
en: Use This Row
da: Brug Denne Række

[ctx: Insert Section from library]
en: Use This Section
da: Brug Denne Sektion

en: Inset
da: Forsænket

en: Instagram Profile Url
da: Instagram-profil-URL

en: Install WooCommerce Plugin
da: Installer WooCommerce-Plugin

en: Install and Configure WooCommerce
da: Installer Og Konfigurer WooCommerce

en: Installing WooCommerce
da: Installerer WooCommerce

en: Interior Design Company
da: Interiørdesignvirksomhed

en: Interior Design Company About Page
da: Indretningsfirma Om-Side

en: Interior Design Company Blog Page
da: Indretningsfirma Blog-Side

en: Interior Design Company Contact Page
da: Indretningsfirma Kontakt-Side

en: Interior Design Company Home Page
da: Indretningsfirma Forside

en: Interior Design Company Landing Page
da: Indretningsfirma Landingpage

en: Interior Design Company Portfolio Page
da: Indretningsfirma Portfolio-Side

en: Interior Design Company Services Page
da: Indretningsfirma Tjenester-Side

en: Interior Design Company Shop Page
da: Indretningsfirma Butik-Side

en: Invalid API Key or Username
da: Ugyldig API-nøgle eller brugernavn

en: Invalid post IDs format.
da: Ugyldigt format for indlægs-id'er.

en: Invalid shortcode string.
da: Ugyldig shortcode-streng.

en: Invite your team members and clients and give them full access to your entire suite of Divi services.
da: Invitér dine teammedlemmer og kunder, og giv dem fuld adgang til hele din pakke af Divi-tjenester.

en: Italic
da: Kursiv

en: Join Now
da: Tilmeld Dig Nu

en: Just another %s site
da: Bare endnu et %s-site

en: Just another WordPress site
da: Bare endnu et WordPress-site

en: LMS About Page
da: LMS Om-Side

en: LMS Blog Page
da: LMS Blog-Side

en: LMS Contact Page
da: LMS Kontakt-Side

en: LMS Course Page
da: LMS Kursus-Side

en: LMS Courses Page
da: LMS Kursusside

en: LMS Home Page
da: LMS Forside

en: LMS Landing Page
da: LMS Landingsside

en: LMS Marketing Page
da: LMS Marketingside

[ctx: LMS Page]
en: Course
da: Kursus

[ctx: LMS Page]
en: Courses
da: Kurser

en: LMS Pricing Page
da: LMS Prisside

en: Landscape (8:5)
da: Liggende (8:5)

en: Language
da: Sprog

en: Language of Prompt
da: Promptens Sprog

en: Language of Website
da: Websitets Sprog

[ctx: Layout]
en: Add New
da: Tilføj Ny

[ctx: Layout Categories]
en: Manage Categories
da: Administrer Kategorier

[ctx: Layout Categories]
en: Manage Tags
da: Administrer Tags

[ctx: Layout Category]
en: Art & Design
da: Kunst & Design

[ctx: Layout Category]
en: Business
da: Erhverv

[ctx: Layout Category]
en: Community & Non-Profit
da: Fællesskab & Nonprofit

[ctx: Layout Category]
en: Education
da: Uddannelse

[ctx: Layout Category]
en: Fashion & Beauty
da: Mode & Skønhed

[ctx: Layout Category]
en: Food & Drink
da: Mad & Drikke

[ctx: Layout Category]
en: Health & Fitness
da: Sundhed & Fitness

[ctx: Layout Category]
en: Online Store
da: Webshop

[ctx: Layout Category]
en: Services
da: Ydelser

[ctx: Layout Category]
en: Technology
da: Teknologi

en: Layout Name
da: Layoutnavn

en: Layout Pack
da: Layoutpakke

[ctx: Layout Pack]
en: Fashion
da: Mode

[ctx: Layout Pack]
en: Layouts In This Pack
da: Layouts I Denne Pakke

[ctx: Layout Packs]
en: Manage Packs
da: Administrer Pakker

en: Layout Settings
da: Layoutindstillinger

en: Learn About Divi AI
da: Få Mere At Vide Om Divi AI

en: Learn About Divi Cloud
da: Få Mere At Vide Om Divi Cloud

en: Learn About Divi Teams
da: Få Mere At Vide Om Divi Teams

en: Learn About Divi VIP
da: Få Mere At Vide Om Divi VIP

en: Learn About VIP Support
da: Få Mere At Vide Om VIP-Support

en: Learn More
da: Få Mere At Vide

en: Learn More About Divi 5
da: Få Mere At Vide Om Divi 5

en: Leave a Reply to %s
da: Skriv Et Svar Til %s

en: Left
da: Venstre

en: Left Sidebar
da: Venstre Sidebar

en: Left to Right
da: Venstre til højre

en: Lengthen
da: Gør Længere

en: Let AI Choose
da: Lad AI Vælge

en: Let AI Choose For Me
da: Lad AI Vælge For Mig

en: Letter Spacing
da: Bogstavafstand

en: Let’s Build Your Divi Website!
da: Lad Os Bygge Din Divi-Hjemmeside!

en: Level Up Your Divi Toolkit
da: Opgrader Dit Divi-Værktøjssæt

en: Level up your efficiency with limitless AI content and image requests.
da: Øg din effektivitet med ubegrænsede AI-anmodninger om indhold og billeder.

en: Library
da: Bibliotek

en: Light
da: Lys

en: Limit Google Fonts Support For Legacy Browsers
da: Begræns Google Fonts-Understøttelse For Ældre Browsere

en: Link Color
da: Linkfarve

en: Link text
da: Linktekst

en: List Items
da: Listepunkter

en: Live Preview
da: Liveforhåndsvisning

en: Load From Library
da: Indlæs Fra Bibliotek

en: Load more
da: Indlæs flere

en: Loading...
da: Indlæser...

en: Locations
da: Placeringer

en: Log In
da: Log Ind

en: Log In To Divi Cloud
da: Log Ind På Divi Cloud

en: Log In to Activate Your License
da: Log Ind For At Aktivere Din Licens

en: Login
da: Log Ind

en: Logo Max Height
da: Maks. Logohøjde

en: Low
da: Lav

en: Make Full Width
da: Gør Til Fuld Bredde

en: Manage Layouts
da: Administrer Layouts

en: Manage Pages
da: Administrér Sider

en: Manage Posts
da: Administrér Indlæg

en: Manage Templates
da: Administrér Skabeloner

en: Manage Theme Templates
da: Administrer Tema-Skabeloner

en: Manage Un-widgetized Advertisements
da: Administrer Annoncer Uden Widgets

en: Manage Website Pages
da: Administrer Website-Sider

en: Manage Your Elegant Themes Account
da: Administrer Din Elegant Themes-Konto

en: Managing Website Styles
da: Administrér Hjemmesidestile

en: March 28, 2024
da: 28. marts 2024

[ctx: Marketplace Page]
en: Seller
da: Sælger

en: Maximum
da: Maksimum

en: Maximum canvas size is 8192px
da: Maksimal lærredsstørrelse er 8192px

en: Medium
da: Mellem

en: Member Login
da: Medlemslogin

en: Memory Limit Increase
da: Øgning Af Hukommelsesgrænse

en: Menu Height
da: Menuhøjde

en: Menu Link Color
da: Farve På Menulink

en: Menu Text Size
da: Tekststørrelse For Menu

en: Menu Top Margin
da: Topmargen For Menu

en: Menu Width
da: Menubredde

en: Meta Font Style
da: Meta Skrifttypografi

en: Meta Letter Spacing
da: Metategnafstand

en: Meta Line Height
da: Metalinjehøjde

en: Meta Text Size
da: Metatekststørrelse

en: Migrate This Site to %s
da: Migrér Dette Website Til %s

en: Migrate This Website
da: Migrér Dette Website

en: Migrate To Divi 5
da: Migrér Til Divi 5

en: Migrating Your %s
da: Migrering af Din %s

en: Migrating Your Modules
da: Migrerer Dine Moduler

en: Migrating Your Pages
da: Migrerer Dine Sider

en: Migrating Your Posts
da: Migrering Af Dine Indlæg

en: Migrating Your Settings
da: Migrerer Dine Indstillinger

en: Migrating Your Templates
da: Migrerer Dine Skabeloner

en: Migrating Your Widget Areas
da: Migrering af Dine Widgetområder

en: Migrating your website will convert all Divi 4 modules to the Divi 5 format. Sweeping changes will be made to all Divi content throughout your website. It's important that you back up your website before migrating or test the migration on a staging site.
da: Migrering af dit website vil konvertere alle Divi 4-moduler til Divi 5-formatet. Der vil blive foretaget omfattende ændringer i alt Divi-indhold på hele dit website. Det er vigtigt, at du tager en backup af dit website før migreringen eller tester migreringen på et staging-site.

en: Mobile Menu
da: Mobilmenu

en: Mobile Styles
da: Mobilstile

en: Modification Strength
da: Redigeringsstyrke

en: Modification Type
da: Redigeringstype

en: Modify
da: Rediger

en: Modify Element
da: Rediger Element

en: Modify Selected Image
da: Redigér Valgt Billede

en: Modify With AI
da: Redigér Med AI

en: Modify the reference image with a loose sketch
da: Rediger referencebilledet med en løs skitse

en: Module Name
da: Modulnavn

en: Module Name Prefix
da: Præfiks For Modulnavn

en: Module Use
da: Modulbrug

en: Modules That Will Not Be Converted (%s)
da: Moduler Der Ikke Bliver Konverteret (%s)

en: Modules That Will be Converted (%s)
da: Moduler Der Bliver Konverteret (%s)

en: Mood & Lighting
da: Stemning Og Belysning

en: More Options
da: Flere Valgmuligheder

en: Most Used
da: Mest Brugte

en: Move
da: Flyt

en: Move To
da: Flyt Til

en: Move To Divi Cloud
da: Flyt Til Divi Cloud

en: Must Use Keywords
da: Skal Indeholde Søgeord

en: My Cloud
da: Min Cloud

en: My Divi Cloud
da: Min Divi Cloud

en: My Library
da: Mit Bibliotek

en: Name
da: Navn

en: Need help getting started with Divi? Our support team is available around the clock to help you with anything and everything Divi related.
da: Har du brug for hjælp til at komme i gang med Divi? Vores supportteam er tilgængeligt døgnet rundt for at hjælpe dig med alt, der vedrører Divi.

en: New Description
da: Ny Beskrivelse

en: New Theme Options
da: Nye Temaindstillinger

en: New To Old
da: Ny Til Gammel

en: New items are stored into %s library.
da: Nye elementer gemmes i %s-biblioteket.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
da: Nyere Kommentarer <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
da: Næste

en: Next Entries &raquo;
da: Nyere indlæg &raquo;

en: No
da: Nej

en: No %s found
da: Ingen %s fundet

en: No Animation
da: Ingen animation

en: No Context
da: Ingen Kontekst

en: No File Selected
da: Ingen Fil Valgt

en: No Repeat
da: Ingen gentagelse

en: No Results
da: Ingen Resultater

en: No Results Found
da: Ingen resultater fundet

en: No Screenshot
da: Intet Skærmbillede

en: No Sidebar
da: Ingen Sidebar

en: No available options.
da: Ingen tilgængelige indstillinger.

en: None
da: Ingen

en: Note: Color settings set above should be applied to the Default color scheme.
da: Bemærk: Farveindstillingerne angivet ovenfor skal anvendes på farveskemaet Standard.

en: Nothing found
da: Intet fundet

en: Nothing found in Trash
da: Intet fundet i papirkurven

en: Number of Posts displayed on Archive pages
da: Antal indlæg vist på arkivsider

en: Number of Posts displayed on Category page
da: Antal indlæg vist på kategoriside

en: Number of Posts displayed on Search pages
da: Antal indlæg vist på søgesider

en: Number of Posts displayed on Tag pages
da: Antal indlæg vist på tagsider

en: Number of Products displayed on WooCommerce archive pages
da: Antal produkter vist på WooCommerce-arkivsider

en: Number of dropdown tiers shown
da: Antal viste rullemenu-niveauer

en: Off
da: Fra

en: Old To New
da: Gammel Til Ny

en: On
da: Til

en: On Divi Cloud
da: På Divi Cloud

en: Onboarding Primary Menu
da: Onboarding Primær Menu

en: Only Show
da: Vis Kun

en: Only Show Icon on Hover
da: Vis Kun Ikon Ved Hover

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
da: på

en: Open in a new window
da: Åbn i et nyt vindue

en: Open link in new window
da: Åbn link i nyt vindue

en: Options
da: Indstillinger

en: Order Category Links by Ascending/Descending
da: Sortér Kategorilinks Stigende/Faldende

en: Order Pages Links by Ascending/Descending
da: Sortér Sidelinks Stigende/Faldende

en: Outset
da: Fremhævet

[ctx: Page]
en: About
da: Om

[ctx: Page]
en: Careers
da: Karriere

[ctx: Page]
en: Case Study
da: Casestudie

[ctx: Page]
en: Categories
da: Kategorier

[ctx: Page]
en: Contact
da: Kontakt

[ctx: Page]
en: Donate
da: Donér

[ctx: Page]
en: Features
da: Funktioner

[ctx: Page]
en: Gallery
da: Galleri

[ctx: Page]
en: Gallery 1
da: Galleri 1

[ctx: Page]
en: Gallery 2
da: Galleri 2

[ctx: Page]
en: Gallery 3
da: Galleri 3

[ctx: Page]
en: Home
da: Forside

[ctx: Page]
en: Landing
da: Landingsside

[ctx: Page]
en: Market
da: Marked

[ctx: Page]
en: Pricing
da: Priser

[ctx: Page]
en: Project 1
da: Projekt 1

[ctx: Page]
en: Project 2
da: Projekt 2

[ctx: Page]
en: Services
da: Ydelser

[ctx: Page]
en: Shop
da: Butik

en: Page Generated Successfully
da: Siden Blev Genereret

en: Page Layout
da: Sidelayout

en: Page Name
da: Sidenavn

en: Page Title
da: Sidetitel

[ctx: Page layout]
en: View Live Demo
da: Se Live Demo

en: Pages
da: Sider

en: Pages Built With Divi
da: Sider Bygget Med Divi

en: Pages:
da: Sider:

en: Paint Color
da: Malefarve

en: Paint over the area of the image that you would like to modify
da: Mal over det område af billedet, du vil redigere

en: Paintbrush Size
da: Penselstørrelse

en: Painting
da: Maleri

en: Paragraph
da: Afsnit

en: Paragraphs
da: Afsnit

en: Password
da: Adgangskode

en: Password Protected
da: Adgangskodebeskyttet

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Paste image url here, if you chose "images" slider type
da: Indsæt billedets URL her, hvis du valgte slider-typen "images"

en: Performance
da: Ydeevne

en: Phone
da: Telefon

en: Phone Number
da: Telefonnummer

en: Photo
da: Foto

en: Photo Marketplace
da: Foto-Markedsplads

en: Photo Marketplace About Page
da: Foto-Markedsplads Om-Side

en: Photo Marketplace Categories Page
da: Foto-Markedsplads Kategoriside

en: Photo Marketplace Contact Page
da: Foto-Markedsplads Kontaktside

en: Photo Marketplace Home Page
da: Foto-Markedsplads Forside

en: Photo Marketplace Landing Page
da: Foto-Markedsplads Landingsside

en: Photo Marketplace Pricing Page
da: Foto-Markedsplads Prisside

en: Photo Marketplace Seller Page
da: Foto-Markedsplads Sælgerside

en: Photographer
da: Fotograf

en: Pick a color for your headings, or let Divi AI choose one for you.
da: Vælg en farve til dine overskrifter, eller lad Divi AI vælge en for dig.

en: Pick a color to use for things like paragraphs, or let Divi AI choose one for you.
da: Vælg en farve til f.eks. brødtekst, eller lad Divi AI vælge en for dig.

en: Pick a handcrafted Starter Site created by our team. Then, jump into your finished website and customize the content.
da: Vælg et håndlavet Starter Site, som er lavet af vores team. Hop derefter ind på din færdige hjemmeside og tilpas indholdet.

en: Pick the starter site that best suits your website. Every Starter Site can be used for any type of website. Once your website is generated, you can easily customize the content and styles using the Divi Builder.
da: Vælg det starter-site, der passer bedst til dit website. Hvert Starter-Site kan bruges til alle typer websites. Når dit website er genereret, kan du nemt tilpasse indhold og typografier med Divi Builder.

en: Place Thumbs on Pages
da: Placér miniaturebilleder på sider

en: Place Thumbs on Posts
da: Placér miniaturebilleder på indlæg

en: Place your adsense code here.
da: Indsæt din adsense-kode her.

en: Please Log In Again
da: Log Ind Igen

en: Plugins below use Divi hooks and may not yet be compatible with %s.
da: Plugins nedenfor bruger Divi-hooks og er muligvis endnu ikke kompatible med %s.

en: Plugins may be Incompatible with %s
da: Plugins Kan Være Inkompatible Med %s

en: Portability
da: Portabilitet

en: Portrait (3:4)
da: Stående (3:4)

en: Post
da: Indlæg

en: Post Title
da: Indlægstitel

en: Post content has been rolled back to Divi 4 format.
da: Indholdsdata er rullet tilbage til Divi 4-format.

en: Post info section
da: Afsnit med indlægsinfo

en: Posted on
da: Udgivet den

en: Posts Built With Divi
da: Indlæg Bygget Med Divi

en: Premade Layouts
da: Færdige Layouts

en: Presets
da: Forudindstillinger

en: Preview %1$s
da: Forhåndsvis %1$s

en: Previous
da: Forrige

en: Primary Color
da: Primær Farve

en: Primary Menu
da: Primær Menu

en: Primary Menu Background Color
da: Baggrundsfarve For Primær Menu

en: Primary Menu Bar
da: Primær Menulinje

en: Primary Menu Link Color
da: Linkfarve For Primær Menu

en: Processing Imagery
da: Behandler Billeder

en: Product Content
da: Produktindhold

en: Progress Update: Front-End Speed Improvements (And Much More)
da: Statusopdatering: Forbedringer Af Hastighed På Frontend (Og Meget Mere)

en: Project Navigation
da: Projektnavigation

en: Published
da: Udgivet

en: Published (%s)
da: Udgivet (%s)

en: Purchase A Divi AI Membership
da: Køb Et Divi AI-Medlemskab

en: Quick Actions
da: Hurtige Handlinger

en: RSS Icon Url
da: RSS-ikon-URL

en: Ratings
da: Bedømmelser

en: Re-Run Compatibility Check
da: Kør Kompatibilitetstjek Igen

en: Re-Run Divi 5 Compatibility Check
da: Kør Divi 5-kompatibilitetstjek Igen

en: Read Divi Documentation
da: Læs Divi-dokumentationen

en: Red
da: Rød

en: Reference Content
da: Referenceindhold

en: Reference Image (Optional)
da: Referencebillede (Valgfrit)

en: Reference Image Influence
da: Indflydelse Fra Referencebillede

en: Refine Result
da: Forfin Resultat

en: Refine your prompt
da: Forfin Din Prompt

en: Regenerate
da: Generér Igen

en: Remove
da: Fjern

en: Remove From Cloud
da: Fjern Fra Cloud

en: Remove From Favorites
da: Fjern Fra Favoritter

en: Rename
da: Omdøb

en: Renew Subscription
da: Forny Abonnement

en: Replace Existing Code
da: Erstat Eksisterende Kode

en: Replace Existing Content
da: Erstat Eksisterende Indhold

en: Reset
da: Nulstil

en: Reset to Defaults
da: Nulstil Til Standarder

en: Respectful
da: Respektfuld

en: Restaurant About Page
da: Restaurant Om-Side

en: Restaurant Blog Page
da: Restaurant Blogside

en: Restaurant Contact Page
da: Restaurant Kontaktside

en: Restaurant Gallery Page
da: Restaurant Galleriside

en: Restaurant Home Page
da: Restaurant Forside

en: Restaurant Landing Page
da: Restaurant Landingsside

en: Restaurant Shop Page
da: Restaurant Butiksside

en: Restaurant Team Page
da: Restaurant Team-Side

en: Restore
da: Gendan

en: Restore Divi 4 Content
da: Gendan Divi 4-Indhold

en: Restoring Content...
da: Gendanner Indhold...

en: Results
da: Resultater

en: Retry
da: Prøv Igen

en: Retry Migration
da: Prøv Migrering Igen

en: Rewrite With AI
da: Omskriv Med AI

en: Rewrite to be more engaging
da: Omskriv til at være mere engagerende

en: Ridge
da: Ryg

en: Right
da: Højre

en: Right Sidebar
da: Højre Sidebar

en: Right to Left
da: Højre til venstre

en: Role Editor
da: Rolleeditor

en: Roll Back to %s
da: Rul Tilbage Til %s

en: Row Height
da: Rækkehøjde

en: Row Name
da: Rækkenavn

en: Row Name Prefix
da: Præfiks For Rækkenavn

en: SaaS Company
da: SaaS-Virksomhed

en: SaaS Company About Page
da: SaaS-Virksomhed Om-Side

en: SaaS Company Careers Page
da: SaaS-Virksomhed Karriereside

en: SaaS Company Contact Page
da: SaaS-Virksomhed Kontaktside

en: SaaS Company Documentation Page
da: SaaS-Virksomhed Dokumentationsside

en: SaaS Company Features Page
da: SaaS-Virksomhed Funktionsside

en: SaaS Company Landing Page
da: SaaS-Virksomhed Landingsside

en: SaaS Company Pricing Page
da: SaaS-Virksomhed Prisside

en: Save
da: Gem

en: Save %s
da: Gem %s

en: Save Changes
da: Gem Ændringer

en: Save Items To Divi Cloud
da: Gem Elementer I Divi Cloud

en: Save Selection Only
da: Gem Kun Markering

en: Save Theme Options
da: Gem Temaindstillinger

en: Save To Divi Cloud
da: Gem I Divi Cloud

en: Save To Library
da: Gem I Biblioteket

en: Save as Global
da: Gem Som Global

en: Save items to the Divi Cloud for later use.
da: Gem elementer i Divi Cloud til senere brug.

en: Save this %s to the Divi Library for later use.
da: Gem denne %s i Divi-biblioteket til senere brug.

en: Save unlimited layouts, theme builder templates, code snippets and more to Divi Cloud.
da: Gem ubegrænsede layouts, Theme Builder-skabeloner, kodestykker og meget mere i Divi Cloud.

en: Save your Divi assets to the cloud and access them from any website. Collaborate with your team in the cloud.
da: Gem dine Divi-aktiver i skyen, og få adgang til dem fra enhver hjemmeside. Samarbejd med dit team i skyen.

en: Saving Theme Builder
da: Gemmer Theme Builder

en: Scroll
da: Rul

en: Search
da: Søg

en: Search &hellip;
da: Søg &hellip;

en: Search Bar Background Color
da: Baggrundsfarve For Søgefelt

en: Search Bar Text Color
da: Tekstfarve For Søgefelt

en: Search Fonts
da: Søg I Skrifttyper

en: Search For Categories
da: Søg Efter Kategorier

en: Search For Layouts
da: Søg Efter Layouts

en: Search For Packs
da: Søg Efter Pakker

en: Search Results for: %s
da: Søgeresultater For: %s

en: Search Theme Options
da: Søg I Temaindstillinger

en: Search for:
da: Søg efter:

en: Search results for "%s"
da: Søgeresultater for "%s"

en: Secondary Color
da: Sekundær Farve

en: Secondary Menu
da: Sekundær Menu

en: Secondary Menu Background Color
da: Baggrundsfarve For Sekundær Menu

en: Secondary Menu Bar
da: Sekundær Menulinje

en: Secondary Menu Link Color
da: Linkfarve For Sekundær Menu

en: Section Height
da: Sektionshøjde

en: Section Name
da: Sektionsnavn

en: Section Name Prefix
da: Præfiks For Sektionsnavn

en: Select
da: Vælg

en: Select All
da: Vælg Alle

en: Select Animation Effect
da: Vælg animationseffekt

en: Select Font
da: Vælg Skrifttype

en: Select Icon
da: Vælg Ikon

en: Select Mood
da: Vælg Stemning

en: Select Page
da: Vælg Side

en: Select Slider Type here
da: Vælg Slider-Type her

en: Select a Website Template
da: Vælg En Hjemmesideskabelon

en: Select a primary color, or let Divi AI choose a great color for you. The primary color is used through the layout, such as background colors, button colors, etc.
da: Vælg en primær farve, eller lad Divi AI vælge en god farve til dig. Den primære farve bruges i hele layoutet, f.eks. til baggrundsfarver, knapfarver osv.

en: Select a secondary color, or let Divi AI choose a great color for you. The secondary color is used through the layout as a secondary accent color, such as for icon colors, text highlights, etc.
da: Vælg en sekundær farve, eller lad Divi AI vælge en god farve til dig. Den sekundære farve bruges i hele layoutet som en sekundær accentfarve, f.eks. til ikonfarver, tekstfremhævninger osv.

en: Select between expanded and closed state
da: Vælg mellem udvidet og lukket tilstand

en: Select the pages that you want to add to your website. You can select from pre-build pages with custom layouts, and add your own pages that will be built using a simple template.
da: Vælg de sider, du vil tilføje til dit website. Du kan vælge blandt forbyggede sider med tilpassede layouts og tilføje dine egne sider, som bliver bygget med en enkel skabelon.

en: Select this option if you plan to sell products on your website. We will install WooCommerce and configure your cart and checkout pages.
da: Vælg denne mulighed, hvis du planlægger at sælge produkter på dit website. Vi installerer WooCommerce og konfigurerer dine kurv- og betalingssider.

en: Select yes if the link should be opened in a new window
da: Vælg ja, hvis linket skal åbnes i et nyt vindue

en: Select your desired enhancements. Your image will be sent back through Divi AI and re-imagined to achieve the desired result.
da: Vælg de ønskede forbedringer. Dit billede sendes gennem Divi AI igen og nyfortolkes for at opnå det ønskede resultat.

en: Sentences
da: Sætninger

[ctx: Services/Plans Page]
en: Packages
da: Pakker

en: Set As Logo
da: Angiv Som Logo

en: Set the height of image in pixels.
da: Angiv billedets højde i pixels.

en: Set the width of image in pixels.
da: Angiv billedets bredde i pixels.

en: Share With Team
da: Del Med Team

en: Share Your Divi Cloud With Your Team
da: Del Din Divi Cloud Med Dit Team

en: Shared With Me
da: Delt Med Mig

en: Shop (selecting this will install WooCommerce)
da: Shop (hvis du vælger dette, installeres WooCommerce)

en: Shop Page & Category Page Layout for WooCommerce
da: Layout For Butiksside Og Kategoriside For WooCommerce

en: Shortcode Framework Constant
da: Shortcode Framework-Konstant

en: Shortcode Framework Constant Value
da: Shortcode Framework-Konstantværdi

en: Shortcode Framework Hook
da: Shortcode Framework-Hook

en: Shortcode Framework Option
da: Shortcode Framework-Indstilling

en: Shortcodes In Widget Area Use
da: Brug Af Shortcodes I Widget-område

en: Shortcodes Used
da: Shortcodes Brugt

en: Shorten
da: Gør Kortere

en: Show
da: Vis

en: Show Facebook Icon
da: Vis Facebook-ikon

en: Show Instagram Icon
da: Vis Instagram-ikon

en: Show RSS Icon
da: Vis RSS-ikon

en: Show Search Icon
da: Vis Søgeikon

en: Show Social Icons
da: Vis Sociale Ikoner

en: Show Thumbs on Index pages
da: Vis Miniaturebilleder På Indekssider

en: Show Top Bar
da: Vis Topbjælke

en: Show X Icon
da: Vis X-ikon

en: Show comments on pages
da: Vis kommentarer på sider

en: Show comments on posts
da: Vis kommentarer på indlæg

en: Show dropdown menus
da: Vis rullemenuer

en: Sidebar
da: Sidepanel

en: Sidebar Layout
da: Layout For Sidepanel

en: Sidebar Width
da: Sidebarbredde

en: Sidebar: %1$s contains third party module(s): %2$s
da: Sidebar: %1$s indeholder tredjepartsmodul(er): %2$s

en: Sidebar: %1$s, contains the following Divi WooCommerce module(s): %2$s
da: Sidebar: %1$s, indeholder følgende Divi WooCommerce-modul(er): %2$s

en: Sign In To Divi Cloud
da: Log Ind På Divi Cloud

en: Sign Out Of Divi Cloud
da: Log Ud Af Divi Cloud

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop-up to activate Divi Cloud.
da: Log ind på din Elegant Themes-konto via pop-op-vinduet for at aktivere Divi Cloud.

en: Simplify
da: Forenkl

en: Simply describe your website, sit back, relax, and let Divi AI create your entire website for you in less than 2 minutes.
da: Beskriv blot din hjemmeside, læn dig tilbage, slap af, og lad Divi AI oprette hele din hjemmeside for dig på under 2 minutter.

en: Single Page Layout
da: Layout For Enkelt Side

en: Single Post Layout
da: Layout For Enkeltindlæg

en: Single Post Page SEO
da: SEO For Enkelt Indlægsside

en: Site Identity
da: Webstedets Identitet

en: Site Name
da: Websitenavn

en: Site Slogan
da: Websiteslogan

en: Size
da: Størrelse

en: Skills
da: Færdigheder

en: Skip This Step & Build Manually
da: Spring Dette Trin Over Og Byg Manuelt

en: Slide
da: Glid

en: Slide In
da: Glid ind

en: Slide In & Fullscreen Header Settings
da: Indstillinger For Indskydnings- & Fuldskærmsheader

en: Slider Type
da: Slider-Type

en: Smooth Scrolling
da: Jævn Rulning

en: Social Icon Color
da: Farve På Sociale Ikoner

en: Social Icon Size
da: Størrelse På Sociale Ikoner

en: Social Media Post
da: Opslag På Sociale Medier

en: Solid
da: Massiv

en: Some Theme Builder Templates are Incompatible with %s
da: Nogle Theme Builder-Skabeloner Er Ikke Kompatible Med %s

en: Some third party scripts may be incorrectly enqueued without declaring jQuery as dependency. If jQuery is deferred, these scripts could break. If you are experiencing console errors after enabling the "Defer jQuery And jQuery Migrate" option, you can enable this option, which will load an additional compatibility script that will attempt to solve the issue. You can turn this feature off if everything is working fine without it.
da: Nogle tredjepartsscripts kan være indlæst forkert uden at angive jQuery som afhængighed. Hvis jQuery udsættes, kan disse scripts gå i stykker. Hvis du oplever konsolfejl efter aktivering af indstillingen "Udskyd jQuery Og jQuery Migrate", kan du aktivere denne indstilling, som indlæser et ekstra kompatibilitetsscript, der forsøger at løse problemet. Du kan slå funktionen fra, hvis alt fungerer fint uden den.

en: Something Went Wrong While Migrating to Divi 5
da: Noget Gik Galt Under Migrering Til Divi 5

en: Something went wrong
da: Noget gik galt

en: Something went wrong. Please try again later or try different request.
da: Noget gik galt. Prøv igen senere, eller prøv en anden anmodning.

en: Sort
da: Sorter

en: Sort Categories Links by Name/ID/Slug/Count/Term Group
da: Sortér Kategorilinks Efter Navn/ID/Slug/Antal/Termgruppe

en: Sort Pages Links
da: Sortér Sidelinks

en: Split Into Modules
da: Opdel I Moduler

en: Split Into Rows
da: Opdel I Rækker

en: Split Into Sections
da: Opdel I Sektioner

en: Split Layout Into Sections
da: Opdel Layout I Sektioner

en: Split Row Into Modules
da: Opdel Række I Moduler

en: Split Section Into Rows
da: Opdel Sektion I Rækker

en: Split Test Usage
da: Brug Af Split Test

en: Split Test usage found
da: Der blev fundet brug af split test

en: Square (1:1)
da: Kvadrat (1:1)

en: Start Collaborating!
da: Start Samarbejdet!

en: Start Over
da: Start Forfra

en: Start With %1$s
da: Start Med %1$s

en: State
da: Tilstand

en: Step %1$s: %2$s Compatibility Check
da: Trin %1$s: %2$s Kompatibilitetstjek

en: Step %1$s: Migrate to %2$s
da: Trin %1$s: Migrér Til %2$s

en: Stretch Background Image
da: Stræk Baggrundsbillede

en: Submit
da: Send

en: Submit Comment
da: Indsend Kommentar

en: Submit a Comment
da: Indsend En Kommentar

en: Subscribe to Stay Up to Date
da: Abonnér for At Holde Dig Opdateret

en: Supply Divi AI with a reference image. This image will be combined with your image description to create the final image. Reference images are a great way to inform Divi AI about a desired composition or style while altering the subject matter of the reference image using your image description.
da: Giv Divi AI et referencebillede. Dette billede bliver kombineret med din billedbeskrivelse for at skabe det endelige billede. Referencebilleder er en god måde at informere Divi AI om en ønsket komposition eller stil, samtidig med at motivet i referencebilledet ændres ved hjælp af din billedbeskrivelse.

en: Supply Divi AI with additional context. The chosen context will alter the results and help Divi AI create relevant content.
da: Giv Divi AI ekstra kontekst. Den valgte kontekst vil ændre resultaterne og hjælpe Divi AI med at skabe relevant indhold.

en: Tab Content
da: Faneindhold

en: Tab Text
da: Fanetekst

en: Team Sidebar
da: Team-Sidepanel

en: Tell Divi AI About Your Website
da: Fortæl Divi AI Om Dit Website

en: Tell Divi AI About Your Website (Optional)
da: Fortæl Divi AI Om Dit Website (Valgfrit)

en: Tell Divi AI about the content you would like it to write.
da: Fortæl Divi AI om det indhold, du vil have den til at skrive.

en: Tell Divi AI about the image you would like it to create.
da: Fortæl Divi AI om det billede, du vil have den til at skabe.

en: Tell Divi AI how long you want the content it generates to be. The output will be close to, but not exactly equal to, the length you define.
da: Fortæl Divi AI, hvor langt du vil have det genererede indhold til at være. Outputtet vil være tæt på, men ikke præcis lig med, den længde du angiver.

en: Tell Divi AI how you would like it to fill in the blank area of your expanded image.
da: Fortæl Divi AI, hvordan det skal udfylde det tomme område i dit udvidede billede.

en: Tell Divi AI how you would like to change the image. Your changes will be applied to the area you select using the Image Selection or Image Sketch interface.
da: Fortæl Divi AI, hvordan du vil ændre billedet. Dine ændringer anvendes på det område, du vælger med grænsefladen Billedmarkering eller Billedskitse.

en: Tell Divi AI what kind of image you want it to create. Be as descriptive as you like!
da: Fortæl Divi AI, hvilken slags billede du vil have den til at skabe. Vær så beskrivende, som du har lyst til!

en: Tell Divi AI what you want it to write about. Talk to it like you would a person.
da: Fortæl Divi AI, hvad du vil have den til at skrive om. Tal til den, som du ville tale til en person.

en: Tell Divi AI what you want to achieve using custom code. Divi AI will respond appropriately based on the element and code field you are editing.
da: Fortæl Divi AI, hvad du vil opnå ved hjælp af brugerdefineret kode. Divi AI svarer passende baseret på det element og det kodefelt, du redigerer.

en: Tell Us About Your Website
da: Fortæl Os Om Dit Website

en: Text
da: Tekst

en: Text Color
da: Tekstfarve

en: Text Size
da: Tekststørrelse

en: The %s below contain modules that are not yet compatible with Divi 5. These modules will not be converted, and will continue to rely on the Divi 4 framework.
da: %s nedenfor indeholder moduler, der endnu ikke er kompatible med Divi 5. Disse moduler bliver ikke konverteret og vil fortsat være afhængige af Divi 4-frameworket.

en: The Divi 5 Migrator will parse all your website content and look for Divi 4 shortcodes. It will convert those shortcodes to the new Divi 5 format and update each post. Modules that do not yet support Divi 5, such as modules from the Divi Marketplace, will not be converted and will continue to function using the legacy Divi 4 framework. Pages that use such modules will not benefit from Divi 5's performance improvements.
da: Divi 5-migratoren gennemgår alt dit websiteindhold og leder efter Divi 4-shortcodes. Den konverterer disse shortcodes til det nye Divi 5-format og opdaterer hvert indlæg. Moduler, der endnu ikke understøtter Divi 5, f.eks. moduler fra Divi Marketplace, bliver ikke konverteret og vil fortsat fungere via det gamle Divi 4-framework. Sider, der bruger sådanne moduler, får ikke glæde af Divi 5's forbedringer af ydeevnen.

en: The Divi 5 migration process failed. You can try rerunning the migrator; it will pick up where it left off. If the process continues to fail, please get in touch with our support team for assistance or roll back to Divi 4.
da: Migreringsprocessen til Divi 5 mislykkedes. Du kan prøve at køre migratoren igen; den fortsætter, hvor den slap. Hvis processen bliver ved med at mislykkes, kan du kontakte vores supportteam for hjælp eller rulle tilbage til Divi 4.

en: The Divi Marketplace is full of thousands of additional layouts!
da: Divi Marketplace har tusindvis af ekstra layouts!

en: The Divi icon font is broken up into various subsets. These subsets are loaded only when needed based on the modules and features used on each page. If you need access to the entire icon font on all pages (for example, if you are using our icon font in your child theme), then you can disable this option and load the entire icon font library on all pages.
da: Divi-ikonfonten er opdelt i forskellige delmængder. Disse delmængder indlæses kun efter behov baseret på de moduler og funktioner, der bruges på hver side. Hvis du har brug for adgang til hele ikonfonten på alle sider (for eksempel hvis du bruger vores ikonfont i dit child theme), kan du deaktivere denne indstilling og indlæse hele ikonfont-biblioteket på alle sider.

en: The Elegant Themes API key you entered is invalid. Please make sure that your API has been entered correctly and that it is enabled in your account.
da: Den Elegant Themes API-nøgle, du indtastede, er ugyldig. Sørg for, at din API-nøgle er indtastet korrekt, og at den er aktiveret på din konto.

en: The Elegant Themes username you entered is invalid. Please enter a valid username to receive product updates. If you forgot your username you can
da: Det Elegant Themes-brugernavn, du indtastede, er ugyldigt. Indtast et gyldigt brugernavn for at modtage produktopdateringer. Hvis du har glemt dit brugernavn, kan du

en: The Item couldn't be downloaded. Please try after a while.
da: Elementet kunne ikke downloades. Prøv igen om lidt.

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key here. Learn more about how to create your Google API Key <a target="_blank" href="%1$s">here</a>.
da: Modulet Kort bruger Google Maps API og kræver en gyldig Google API-nøgle for at fungere. Før du bruger kortmodulet, skal du sikre dig, at du har tilføjet din API-nøgle her. Læs mere om, hvordan du opretter din Google API-nøgle <a target="_blank" href="%1$s">her</a>.

en: The WooCommerce plugin failed to install during the website generation process. You must install and activate the plugin manually.
da: WooCommerce-pluginet kunne ikke installeres under processen med at generere websitet. Du skal installere og aktivere pluginet manuelt.

en: The WooCommerce plugin was installed but failed to activate during the website generation process. Visit the Plugins page to activate WooCommerce manually.
da: WooCommerce-pluginet blev installeret, men kunne ikke aktiveres under processen med at generere websitet. Gå til Plugins-siden for at aktivere WooCommerce manuelt.

en: The action failed in the following clouds.
da: Handlingen mislykkedes i følgende clouds.

en: The body font will be used for all text blocks throughout the layout. Let AI pick a great font for you, or choose one yourself.
da: Brødtekstskrifttypen vil blive brugt til alle tekstblokke i hele layoutet. Lad AI vælge en god skrifttype til dig, eller vælg en selv.

en: The creators of these plugins have chosen to opt out of the Divi 5 Public Alpha while they focus on creating new versions of their modules in preparation for the final release of Divi 5. 🎉
da: Udviklerne af disse plugins har valgt at fravælge Divi 5 Public Alpha, mens de fokuserer på at lave nye versioner af deres moduler som forberedelse til den endelige udgivelse af Divi 5. 🎉

en: The following items are used on your website and are ready to be converted to the Divi 5 format.
da: Følgende elementer bruges på dit websted og er klar til at blive konverteret til Divi 5-formatet.

en: The heading font will be used for all headings throughout the layout. Let AI pick a great font for you, or choose one yourself.
da: Overskriftskrifttypen vil blive brugt til alle overskrifter i hele layoutet. Lad AI vælge en god skrifttype til dig, eller vælg en selv.

en: The higher the enhancement strength, the more power is given to Divi AI to re-imagine the original image. A higher strength will increase the enhancement effect, but it will also result in greater changes to the original subject matter.
da: Jo højere forbedringsstyrke, desto mere kan Divi AI nyfortolke det oprindelige billede. Højere styrke øger forbedringseffekten, men giver også større ændringer i det oprindelige motiv.

en: The higher the modification strength, the more power your prompt has to modify the original image. Reducing the strength will result in more minimal changes.
da: Jo højere redigeringsstyrke, desto mere kan din prompt ændre det oprindelige billede. Lavere styrke giver mere minimale ændringer.

en: The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.
da: Den side, du har anmodet om, blev ikke fundet. Prøv at afgrænse din søgning, eller brug navigationen ovenfor til at finde indlægget.

en: The pages below utilize features that are not yet compatible with %s
da: Siderne nedenfor bruger funktioner, som endnu ikke er kompatible med %s

en: The plugins listed below are using the Divi 4 framework and are not fully compatible with Divi 5. These plugins will continue to function, however, since they use the Divi 4 framework, the parts of your website that use these plugins will not benefit from Divi 5's performance improvements.
da: Pluginsene nedenfor bruger Divi 4-frameworket og er ikke fuldt kompatible med Divi 5. Disse plugins vil fortsat fungere, men da de bruger Divi 4-frameworket, vil de dele af dit website, der bruger disse plugins, ikke drage fordel af Divi 5's forbedringer af ydeevnen.

en: The sidebars and widget areas below contain modules that are not yet compatible with Divi 5. These modules will not be converted, and will continue to rely on the Divi 4 framework.
da: Sidepanelerne og widgetområderne nedenfor indeholder moduler, der endnu ikke er kompatible med Divi 5. Disse moduler bliver ikke konverteret og vil fortsat være afhængige af Divi 4-frameworket.

en: The size of the image must be less than 10MB.
da: Billedets størrelse skal være under 10 MB.

en: Theme Customizer
da: Tema-Tilpasser

en: Theme Option
da: Temaindstilling

en: Theme Options Library
da: Bibliotek For Temaindstillinger

en: Theme Templates
da: Tema-Skabeloner

en: There are no posts to convert!
da: Der er ingen indlæg at konvertere!

en: There are no posts to rollback!
da: Der er ingen indlæg at rulle tilbage!

en: These words will be forced to appear in the content. This is useful for SEO when optimizing for specific keywords, for example.
da: Disse ord vil blive tvunget til at indgå i indholdet. Det er f.eks. nyttigt til SEO, når du optimerer efter bestemte søgeord.

en: Third party modules aren't expected to be ready for Divi 5 during the alpha and beta phases.
da: Tredjepartsmoduler forventes ikke at være klar til Divi 5 i alfa- og betafaserne.

en: This Module Content
da: Dette Moduls Indhold

en: This Page Content
da: Denne Sides Indhold

en: This Plugin Can't Be Activated While Using Divi 5
da: Dette plugin kan ikke aktiveres, mens du bruger Divi 5

en: This Section Content
da: Dette Afsnits Indhold

en: This Website
da: Dette Website

en: This block will eventually be removed, so please check back again in the future. Thanks for testing Divi 5!
da: Denne blok bliver fjernet på et tidspunkt, så kig forbi igen senere. Tak fordi du tester Divi 5!

en: This is the username that you use to access the Members Area on elegantthemes.com.
da: Dette er det brugernavn, som du bruger til at få adgang til medlemsområdet på elegantthemes.com.

en: This may take several minutes. Do not exit or refresh this page or your progress will be lost.
da: Dette kan tage flere minutter. Forlad eller opdater ikke denne side, ellers går din fremdrift tabt.

en: This option allows you to change how your dates are displayed. For more information please refer to the WordPress codex here:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>
da: Denne indstilling giver dig mulighed for at ændre, hvordan dine datoer vises. Du kan finde flere oplysninger i WordPress-codex her:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>

en: This options allows you to control how many teirs your pages dropdown menu has. Increasing the number allows for additional menu items to be shown.
da: Denne indstilling giver dig mulighed for at styre, hvor mange niveauer sidernes rullemenu har. Et højere antal gør, at flere menupunkter kan vises.

en: This page is running in backwards compatibility mode because it contains legacy Divi 4 modules. They will continue to function, however, this page won't benefit from all of Divi 5's performance improvements. This page may still need to be converted, or you may be using modules that aren't ready for Divi 5. This notice is for information purposes and is not an error.
da: Denne side kører i tilstand for bagudkompatibilitet, fordi den indeholder ældre Divi 4-moduler. De vil fortsat fungere, men denne side får ikke glæde af alle Divi 5's ydeevneforbedringer. Denne side skal muligvis stadig konverteres, eller du bruger muligvis moduler, der ikke er klar til Divi 5. Denne meddelelse er kun til information og er ikke en fejl.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
da: Dette indlæg er adgangskodebeskyttet. Indtast adgangskoden for at se kommentarer.

en: This website doesn't contain any Divi 4 modules requiring conversion. Your website runs on the Divi 5 framework; you can hit the ground running! You can revisit this migration page anytime to check your website for Divi 4 content. If you import content using the WordPress importer or if you import layouts that contain unsupported modules, you can use the migrator to assess the compatibility of that content and migrate it at your convenience.
da: Dette website indeholder ingen Divi 4-moduler, der kræver konvertering. Dit website kører på Divi 5-frameworket; du kan gå i gang med det samme! Du kan når som helst vende tilbage til denne migreringsside for at tjekke dit website for Divi 4-indhold. Hvis du importerer indhold med WordPress-importøren, eller hvis du importerer layouts, der indeholder moduler, som ikke understøttes, kan du bruge migreringsværktøjet til at vurdere kompatibiliteten af indholdet og migrere det, når det passer dig.

en: This website is linked to your Divi subscriptions and ready to receive the latest Divi updates.
da: Denne hjemmeside er knyttet til dine Divi-abonnementer og klar til at modtage de seneste Divi-opdateringer.

en: This will enable Google Fonts for Non-English languages.
da: Dette aktiverer Google Fonts for ikke-engelske sprog.

en: This will enable the use of excerpts in posts or pages.
da: Dette aktiverer brugen af uddrag i indlæg eller sider.

en: This will return all of the settings throughout the options page to their default values. <strong>Are you sure you want to do this?</strong>
da: Dette vil gendanne alle indstillinger på indstillingssiden til deres standardværdier. <strong>Er du sikker på, at du vil gøre dette?</strong>

en: Tile
da: Flise

en: Tile Horizontally
da: Fliser vandret

en: Tile Vertically
da: Fliser lodret

en: Title
da: Overskrift

en: To enable Divi Cloud on this website, log in to your Elegant Themes account
da: For at aktivere Divi Cloud på dette website skal du logge ind på din Elegant Themes-konto

en: To modify or add to an element that already exists in the image, choose Modify Element. To add something brand new and unrelated to the original image, choose Add Element.
da: Hvis du vil redigere eller tilføje til et element, der allerede findes i billedet, skal du vælge Rediger Element. Hvis du vil tilføje noget helt nyt og uden forbindelse til det oprindelige billede, skal du vælge Tilføj Element.

en: To view this protected post, enter the password below
da: For at se dette beskyttede indlæg skal du indtaste adgangskoden nedenfor

en: Tone of Voice
da: Tone Of Voice

en: Top Bar Text Color
da: Tekstfarve For Topbjælke

en: Top Bar Text Size
da: Tekststørrelse For Topbjælke

en: Top to Bottom
da: Top til bund

en: Translate
da: Oversæt

en: Trash
da: Papirkurv

en: Trash storage for Divi Cloud is limited to 50 items for free accounts. Once your trash exceeds 50 items, the oldest items in your trashed will be permanently deleted to make room for new items. Purchase a <a href="%s" target="_blank">Divi Cloud Membership</a> for unlimited storage.
da: Papirkurvslagring for Divi Cloud er begrænset til 50 elementer for gratis konti. Når din papirkurv overstiger 50 elementer, bliver de ældste elementer i papirkurven slettet permanent for at give plads til nye elementer. Køb et <a href="%s" target="_blank">Divi Cloud-medlemskab</a> for ubegrænset lagring.

en: Travel Agency
da: Rejsebureau

en: Travel Agency About Page
da: Rejsebureau Om-Side

en: Travel Agency Blog Page
da: Rejsebureau Blogside

en: Travel Agency Contact Page
da: Rejsebureau Kontaktside

en: Travel Agency Home Page
da: Rejsebureau Forside

en: Travel Agency Landing Page
da: Rejsebureau Landingsside

en: Travel Agency Packages Page
da: Rejsebureau Pakkeside

en: Travel Agency Shop Page
da: Rejsebureau Butiksside

en: Travel Agency Team Page
da: Rejsebureau Team-Side

en: Tutorials & Documentation
da: Vejledninger Og Dokumentation

en: Type of the box
da: Bokstype

en: Typography
da: Typografi

en: Uh Oh!
da: Hovsa!

en: Uh Oh! Something Went Wrong
da: Ups! Noget Gik Galt

en: Uh Oh! You have reached your Divi Cloud quota.
da: Åh Nej! Du har nået din Divi Cloud-kvote.

en: Unable to generate shortcode. Please try again later.
da: Kan ikke generere shortcode. Prøv igen senere.

en: Underline
da: Understreg

en: Unlock Unlimited Divi Cloud Storage
da: Lås Op For Ubegrænset Divi Cloud-Lagring

en: Unsupported Plugins Detected
da: Ikke-understøttede Plugins Registreret

en: Untagged
da: Uden Tags

en: Update
da: Opdater

en: Updating Website Information
da: Opdaterer Websiteoplysninger

en: Upgrade
da: Opgrader

en: Upgrade Your Divi Cloud
da: Opgrader Din Divi Cloud

en: Upgrade to Divi AI Unlimited
da: Opgrader Til Divi AI Ubegrænset

en: Upgrade to Unlimited Cloud Storage!
da: Opgrader Til Ubegrænset Cloud-lagerplads!

en: Upgrade to Unlimited Divi Cloud Storage!
da: Opgrader Til Ubegrænset Divi Cloud-lagerplads!

en: Upgrade your Divi membership to Lifetime and use Divi on unlimited websites forever.
da: Opgradér dit Divi-medlemskab til Lifetime, og brug Divi på et ubegrænset antal websites for altid.

en: Upload a Reference Image
da: Upload Et Referencebillede

en: Upload a logo image to be used in your website header and footer.
da: Upload et logobillede til brug i dit websites header og footer.

en: Upload your logo (optional)
da: Upload dit logo (valgfrit)

en: Uppercase
da: Versaler

en: Upscale
da: Opskalér

en: Upscale Image
da: Opskalér Billede

en: Upscaling Images
da: Opskalerer Billeder

en: Url
da: URL

en: Use Background Color
da: Brug Baggrundsfarve

en: Use Custom Sidebar Width
da: Brug Brugerdefineret Sidebarbredde

en: Use Divi Quick Sites to generate a new website using Divi AI or premade Divi Starter Sites. Quick Sites will set up your entire site including custom pages, menu items, Theme Builder templates and more.
da: Brug Divi Quick Sites til at generere en ny hjemmeside med Divi AI eller forudlavede Divi Starter Sites. Quick Sites opsætter hele din hjemmeside, inklusive tilpassede sider, menupunkter, Theme Builder-skabeloner og meget mere.

en: Use Divi Quick Sites to set up your site in less than 2 minutes. We will generate pages and content, set up your website info, and configure your menu, templates, styles and presets automatically. You can build your website using AI, or pick from handcrafted Starter Sites.
da: Brug Divi Quick Sites til at opsætte din hjemmeside på under 2 minutter. Vi genererer sider og indhold, opsætter dine hjemmesideoplysninger og konfigurerer din menu, skabeloner, stilarter og forudindstillinger automatisk. Du kan bygge din hjemmeside med AI eller vælge blandt håndlavede Starter Sites.

en: Use Google Fonts
da: Brug Google Fonts

en: Use Placeholder Images
da: Brug Pladsholderbilleder

en: Use Pre-Made Starter Site
da: Brug Forudlavet Starter Site

en: Use Relative Image Paths
da: Brug Relative Billedstier

en: Use Stock Images (Faster)
da: Brug Stockbilleder (Hurtigere)

en: Use This Code
da: Brug Denne Kode

en: Use This Image
da: Brug Dette Billede

en: Use This Text
da: Brug Denne Tekst

en: Use excerpts when defined
da: Brug uddrag, når de er defineret

en: Use resizing
da: Brug størrelsestilpasning

en: Use selection as reference
da: Brug markering som reference

en: Use your original image as reference in the selected area. Changes will be more seamlessly integrated into the modified image.
da: Brug dit oprindelige billede som reference i det valgte område. Ændringerne integreres mere sømløst i det redigerede billede.

en: Used for icon button type
da: Bruges til ikonknaptypen

en: Username
da: Brugernavn

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Using Divi AI
da: Brug Af Divi AI

en: Using Divi Cloud
da: Brug Af Divi Cloud

en: Using the Divi Builder
da: Brug Af Divi Builder

en: Using the Divi Library
da: Brug Af Divi-Biblioteket

en: Using the Divi Theme Builder
da: Brug Af Divi Theme Builder

en: Vector Graphic
da: Vektorgrafik

en: Vertical Menu Orientation
da: Orientering Af Lodret Menu

en: Vertically Centered
da: Centreret lodret

en: View Details
da: Se Detaljer

en: View Full Development Roadmap
da: Se Den Fulde Udviklingskøreplan

en: View My Site
da: Vis Mit Site

en: View Theme Options
da: Vis Temaindstillinger

en: View in Divi Marketplace
da: Se i Divi Marketplace

en: Visit The Migrator
da: Besøg Migratoren

en: Warning: This can cause JavaScript errors in some cases and should be used with care. When enabled, scripts registered by plugins and themes will be deferred to improve performance and jQuery will always be loaded in the body.
da: Advarsel: Dette kan i nogle tilfælde forårsage JavaScript-fejl og bør bruges med omtanke. Når den er aktiveret, udsættes scripts registreret af plugins og temaer for at forbedre ydeevnen, og jQuery indlæses altid i body.

en: Watch video tutorials
da: Se videotutorials

en: Watercolor
da: Akvarel

en: We are scanning your website to assess its compatibility with Divi 5. If your website is using modules that are not yet supported, we'll let you know which parts of your website will be affected so that you can decide whether or not to proceed with the migration. Unsupported modules will continue to function but won't benefit from Divi 5's performance improvements.
da: Vi scanner dit websted for at vurdere dets kompatibilitet med Divi 5. Hvis dit websted bruger moduler, der endnu ikke understøttes, fortæller vi dig, hvilke dele af webstedet der bliver påvirket, så du kan beslutte, om du vil fortsætte med migreringen. Moduler, der ikke understøttes, vil fortsat fungere, men får ikke glæde af Divi 5's forbedringer af ydeevnen.

en: We want to provide the community with as much information as possible about the current state of Divi 5. We give monthly updates on our progress and cover various topics related to Divi 5.
da: Vi vil gerne give fællesskabet så mange oplysninger som muligt om den aktuelle status for Divi 5. Vi giver månedlige opdateringer om vores fremskridt og dækker forskellige emner relateret til Divi 5.

en: Web Agency
da: Webbureau

en: Web Agency Careers Page
da: Webbureau Karriereside

en: Web Agency Contact Page
da: Webbureau Kontaktside

en: Web Agency Home Page
da: Webbureau Forside

en: Web Agency Landing Page
da: Webbureau Landingsside

en: Web Agency Portfolio Page
da: Webbureau Porteføljeside

en: Web Agency Pricing Page
da: Webbureau Prisside

en: Web Agency Services Page
da: Webbureau Serviceside

en: Website Build Complete!
da: Websitebygning Fuldført!

en: Website Content Width
da: Indholdsbredde

en: Website Default
da: Website-Standard

en: Website Description (Optional)
da: Websitebeskrivelse (Valgfrit)

en: Website Gutter Width
da: Kolonneafstand

en: Website Pages
da: Website-Sider

en: Wedding
da: Bryllup

en: Wedding About Page
da: Bryllup Om-Side

en: Wedding Blog Page
da: Bryllup Blogside

en: Wedding Contact Page
da: Bryllup Kontaktside

en: Wedding Details Page
da: Bryllup Detaljeside

en: Wedding Gallery Page
da: Bryllup Galleriside

en: Wedding Home Page
da: Bryllup Forside

en: Welcome to %s
da: Velkommen Til %s

en: Welcome to Divi!
da: Velkommen Til Divi!

en: Welcome to Divi! Before diving in to your new theme, please visit the <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Divi Documentation</a> page for access to dozens of in-depth tutorials.
da: Velkommen til Divi! Før du dykker ned i dit nye tema, kan du besøge siden <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Divi Documentation</a> for at få adgang til snesevis af dybdegående vejledninger.

en: We’re Migrating Your Site to the %s Framework!
da: Vi Migrerer Dit Website Til %s-Frameworket!

en: What are you writing about?
da: Hvad skriver du om?

en: What happens when I run the Divi 5 migrator?
da: Hvad sker der, når jeg kører Divi 5-migratoren?

en: What if something breaks after I run the migrator?
da: Hvad nu, hvis noget går i stykker, efter jeg kører migratoren?

en: What language should Divi AI write in? Divi AI can write in over 26 languages!
da: Hvilket sprog skal Divi AI skrive på? Divi AI kan skrive på over 26 sprog!

en: What type of content are you writing? This will help Divi AI tailor the output to your desired format.
da: Hvilken type indhold skriver du? Dette hjælper Divi AI med at tilpasse outputtet til dit ønskede format.

en: What would you like to create using custom code?
da: Hvad vil du gerne oprette med brugerdefineret kode?

en: When Critical CSS is enabled, Divi determines an "above the fold threshold" and defers all styles for elements below the fold. However, this threshold is just a estimate and can vary on different devices. Increasing threshold height will deffer fewer styles, resulting in slightly slower load times but less of a chance for Cumulative Layout Shifts to occur. If you are experiencing CLS issues you can increase the threshold height.
da: Når Kritisk CSS er aktiveret, bestemmer Divi en "above the fold-tærskel" og udskyder alle typografier for elementer under folden. Denne tærskel er dog kun et estimat og kan variere på forskellige enheder. Hvis du øger tærskelhøjden, udskydes færre typografier, hvilket resulterer i lidt langsommere indlæsningstider, men mindsker risikoen for, at Cumulative Layout Shifts opstår. Hvis du oplever CLS-problemer, kan du øge tærskelhøjden.

en: When possible, jQuery and jQuery Migrate will be moved to the body to speed up load times. If a third party plugin registers jQuery as a dependency, it will be moved back to the head.
da: Når det er muligt, flyttes jQuery og jQuery Migrate til body for at forbedre indlæsningstiden. Hvis et tredjepartsplugin registrerer jQuery som en afhængighed, flyttes det tilbage til head.

en: When you define your keywords using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the meta keywords you would like to use, separated by comas.
da: Når du angiver dine nøgleord ved hjælp af brugerdefinerede felter, skal du bruge denne værdi som navn på det brugerdefinerede felt. Værdien for dit brugerdefinerede felt skal være de metanøgleord, du vil bruge, adskilt af kommaer.

en: When you define your meta description using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom description you would like to use.
da: Når du angiver din metabeskrivelse ved hjælp af brugerdefinerede felter, skal du bruge denne værdi som navn på det brugerdefinerede felt. Værdien for dit brugerdefinerede felt skal være den brugerdefinerede beskrivelse, du vil bruge.

en: When you define your title using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom title you would like to use.
da: Når du angiver din titel ved hjælp af brugerdefinerede felter, skal du bruge denne værdi som navn på det brugerdefinerede felt. Værdien for dit brugerdefinerede felt skal være den brugerdefinerede titel, du vil bruge.

en: When you save layouts to Divi Cloud, they become available on every website you build.
da: Når du gemmer layouts i Divi Cloud, bliver de tilgængelige på alle de hjemmesider, du bygger.

en: When you sync %s to Divi Cloud, they become available on every website you build.
da: Når du synkroniserer %s til Divi Cloud, bliver de tilgængelige på alle de hjemmesider, du bygger.

en: While Divi 5 was built to be backward compatible, the backward compatibility system is in its alpha stage. Some creators don't want to participate in the testing phase.
da: Selvom Divi 5 er bygget til at være bagudkompatibel, er systemet til bagudkompatibilitet i alfafasen. Nogle udviklere ønsker ikke at deltage i testfasen.

en: While creating your site, something got hung up. Click Retry to resume where things left off, or Cancel to restore your site to its previous state.
da: Under oprettelsen af dit website gik noget i stå. Klik på Prøv Igen for at fortsætte der, hvor du slap, eller Annuller for at gendanne dit website til dets tidligere tilstand.

en: Why am I getting an orange warning in the admin bar?
da: Hvorfor får jeg en orange advarsel i adminbaren?

en: Widget Bullet Color
da: Punktfarve For Widgets

en: Widget Header Color
da: Overskriftsfarve For Widgets

en: Widget Link Color
da: Linkfarve For Widgets

en: Widget Text Color
da: Tekstfarve For Widgets

en: Widgets are Incompatible with %s
da: Widgets Er Ikke Kompatible Med %s

en: Width
da: Bredde

en: Will Divi 5 work with modules from the Divi Marketplace?
da: Virker Divi 5 med moduler fra Divi Marketplace?

en: WooCommerce Plugin Status
da: WooCommerce Pluginstatus

[ctx: WooCommerce items number]
en: %1$s Item | %1$s Items
da[0]: %1$s-Element
da[1]: %1$s-Elementer

en: WordPress loads it's own WordPress emojis. Modern browsers support native emojis, making WordPress's emojis unnecessary in most cases. Removing WordPress emojis removes unneeded assets and improves performance.
da: WordPress indlæser sine egne WordPress-emojis. Moderne browsere understøtter indbyggede emojis, hvilket gør WordPress' emojis unødvendige i de fleste tilfælde. Fjernelse af WordPress-emojis fjerner unødvendige aktiver og forbedrer ydeevnen.

en: Words
da: Ord

en: Write %s With AI
da: Skriv %s Med AI

en: Writing Content
da: Skriver Indhold

en: Writing Text Content
da: Skriver Tekstindhold

en: X Profile Url
da: X-profil-URL

en: Yes
da: Ja

en: Yoga Studio
da: Yogastudie

en: Yoga Studio About Page
da: Yoga-Studio Om-Side

en: Yoga Studio Blog Page
da: Yoga-Studio Blogside

en: Yoga Studio Classes Page
da: Yoga-Studio Klassesside

en: Yoga Studio Contact Page
da: Yoga-Studio Kontaktside

en: Yoga Studio Home Page
da: Yoga-Studio Forside

en: Yoga Studio Landing Page
da: Yoga-Studio Landingsside

en: Yoga Studio Team Page
da: Yoga-Studio Team-Side

en: You are using outdated version of Divi. New version is
da: Du bruger en forældet version af Divi. Den nye version er

en: You are using the latest version of Divi.
da: Du bruger den nyeste version af Divi.

en: You can continue to alter and improve the content that was generated by giving AI further instructions.
da: Du kan fortsætte med at ændre og forbedre det genererede indhold ved at give AI yderligere instruktioner.

en: You can disable this option if you want to remove the comments and comment form from single post pages.
da: Du kan deaktivere denne indstilling, hvis du vil fjerne kommentarer og kommentarfeltet fra enkeltsider for indlæg.

en: You can find your API Key <a href="%s" target="_blank">here</a>.
da: Du kan finde din API-nøgle <a href="%s" target="_blank">her</a>.

en: You can generate 10 layouts
da: Du kan generere 10 layouts

en: You can try out Divi AI 100 times
da: Du kan prøve Divi AI 100 gange

en: You can visit Elegant Themes and contact our support team using the pink chat icon. Give them details about the bug, and we'll handle it from there!
da: Du kan besøge Elegant Themes og kontakte vores supportteam via det lyserøde chat-ikon. Giv dem detaljer om fejlen, så tager vi den derfra!

en: You don't have pages
da: Du har ingen sider

en: You have hit your 500MB Limit. To continue to save items to your Divi Cloud, you must delete some of your existing items to free up space or upgrade your Divi Cloud storage.
da: Du har ramt din grænse på 500MB. For at fortsætte med at gemme elementer i din Divi Cloud skal du enten slette nogle af dine eksisterende elementer for at frigøre plads eller opgradere din Divi Cloud-lagring.

en: You have to update Divi in order to use AI.
da: Du skal opdatere Divi for at bruge AI.

en: You will see this warning if a page contains an un-converted Divi 4 module, of if one of your plugins uses the legacy Divi 4 framework. We built Divi 5 to be backwards compatible with Divi 4 plugins, such as modules from the Divi Marketplace. Until creators update their plugins for Divi 5, legacy plugins will continue to function using the legacy Divi 4 framework. However, loading the Divi 4 framework comes at a performance cost. The orange warning informs you that a plugin you are using is tapping into the legacy framework, and the page is not benefiting from Divi 5's performance improvements.
da: Du ser denne advarsel, hvis en side indeholder et ikke-konverteret Divi 4-modul, eller hvis et af dine plugins bruger det gamle Divi 4-framework. Vi byggede Divi 5 til at være bagudkompatibelt med Divi 4-plugins, f.eks. moduler fra Divi Marketplace. Indtil skaberne opdaterer deres plugins til Divi 5, vil ældre plugins fortsat fungere via det gamle Divi 4-framework. Indlæsning af Divi 4-frameworket koster dog på ydeevnen. Den orange advarsel informerer dig om, at et plugin, du bruger, benytter det gamle framework, og at siden ikke får glæde af Divi 5's forbedringer af ydeevnen.

en: Your %1$s subscription has expired. In order to download Premade Layouts from the %2$s Library you must <a href="%3$s" target="_blank">renew your subscription</a>.
da: Dit %1$s-abonnement er udløbet. For at downloade færdige layouts fra %2$s-biblioteket skal du <a href="%3$s" target="_blank">forny dit abonnement</a>.

en: Your Divi AI usage limit has been exceeded. Upgrade Divi AI membership to use Divi AI without any limits!
da: Din brugsgrænse for Divi AI er overskredet. Opgrader Divi AI-medlemskab for at bruge Divi AI uden begrænsninger!

en: Your Divi Cloud Session Has Ended
da: Din Divi Cloud-Session Er Udløbet

en: Your Divi Cloud membership has expired
da: Dit Divi Cloud-medlemskab er udløbet

en: Your Divi Cloud membership has expired. To access items stored on your cloud, please <a href="%s" target="_blank">renew your Divi Cloud membership</a>.
da: Dit Divi Cloud-medlemskab er udløbet. For at få adgang til elementer, der er gemt i din cloud, skal du <a href="%s" target="_blank">forny dit Divi Cloud-medlemskab</a>.

en: Your Divi Cloud session has ended. Please try logging in again. If you continue to experience authorization failures, try closing Library modal and opening it again so that your authorization token can be regenerated.
da: Din Divi Cloud-session er afsluttet. Prøv at logge ind igen. Hvis du fortsat oplever godkendelsesfejl, så prøv at lukke bibliotekets modal og åbne den igen, så din godkendelsestoken kan blive gendannet.

en: Your Divi is outdated
da: Din Divi er forældet

en: Your Divi license key has expired
da: Din Divi-licensnøgle er udløbet

en: Your Divi license key is active
da: Din Divi-licensnøgle er aktiv

en: Your Divi license key is invalid
da: Din Divi-licensnøgle er ugyldig

en: Your Elegant Themes username is invalid
da: Dit Elegant Themes-brugernavn er ugyldigt

en: Your Existing Pages
da: Dine Eksisterende Sider

en: Your Saved Layouts
da: Dine Gemte Layouts

en: Your Site Is Ready!
da: Dit Site Er Klar!

en: Your Site Is Using Modules Not Fully Supported By %s
da: Dit Website Bruger Moduler, Der Ikke Er Fuldt Understøttet Af %s

en: Your Website Doesn't require Migration. You're Ready To Go!
da: Dit Website Kræver Ikke Migrering. Du Er Klar Til At Gå I Gang!

en: Your free Divi AI usage limit has been exceeded. Purchase a Divi AI membership to use Divi AI without any limits!
da: Din gratis brugsgrænse for Divi AI er overskredet. Køb et Divi AI-medlemskab for at bruge Divi AI uden begrænsninger!

en: Your image will be upscaled to the size defined here.
da: Dit billede bliver opskaleret til den størrelse, der er angivet her.

en: Your license key has expired.
da: Din licensnøgle er udløbet.

en: Your site uses third party modules that are not currently supported by %s. That's ok; you can still migrate. However, these modules won't be converted and will run in backward compatibility mode. The parts of your website that use these modules will not benefit from Divi 5's performance improvements, and unconverted modules can't use Divi 5's new features. If your website relies heavily on incompatible modules, you may consider sticking with Divi 4 until the developers update the modules for Divi 5.
da: Dit website bruger tredjepartsmoduler, der i øjeblikket ikke understøttes af %s. Det er ok; du kan stadig migrere. Disse moduler bliver dog ikke konverteret og vil køre i bagudkompatibilitetstilstand. De dele af dit website, der bruger disse moduler, får ikke glæde af Divi 5's performanceforbedringer, og ikke-konverterede moduler kan ikke bruge Divi 5's nye funktioner. Hvis dit website i høj grad er afhængigt af inkompatible moduler, kan du overveje at blive på Divi 4, indtil udviklerne opdaterer modulerne til Divi 5.

en: Your website is being created! Sit back and relax while Divi Quick Sites generates content and configures your menu, templates, styles and presets.
da: Dit website bliver oprettet! Læn dig tilbage og slap af, mens Divi Quick Sites genererer indhold og konfigurerer din menu, skabeloner, typografier og forudindstillinger.

en: Your website is ready to go. Below is a list of pages and templates that were created. Next, visit your website and jump into the Divi Builder to edit your content.
da: Dit website er klar. Nedenfor er en liste over sider og skabeloner, der blev oprettet. Gå nu til dit website og åbn Divi Builder for at redigere dit indhold.

en: Your website's existing content will be returned to the state that it was in before converting to Divi 5. You will lose any changes you made while using Divi 5. Only posts and pages that existed before conversion will be affected.
da: Dit websites eksisterende indhold bliver gendannet til den tilstand, det var i, før konverteringen til Divi 5. Du mister alle ændringer, du har foretaget, mens du brugte Divi 5. Kun indlæg og sider, der eksisterede før konverteringen, bliver påvirket.

en: You’re Almost There!
da: Du Er Næsten I Mål!

en: comments
da: kommentarer

en: for free. Upgrade to enjoy
da: gratis. Opgrader for at få

[ctx: general options]
en: General
da: Generelt

en: hide error message
da: skjul fejlmeddelelse

en: request it here
da: anmod om det her

en: settings reset.
da: indstillinger nulstillet.

en: settings saved.
da: indstillinger gemt.

en: show error message
da: vis fejlmeddelelse

[ctx: site ads placement areas]
en: Ads
da: Annoncer

[ctx: site color scheme]
en: Colorization
da: Farvelægning

[ctx: theme updates]
en: Updates
da: Opdateringer

en: unlimited usage.
da: ubegrænset brug.

en: uploaded logo
da: uploadet logo

en: you don't have sufficient permissions to access this page
da: du har ikke tilstrækkelige tilladelser til at få adgang til denne side

en: « Go Back
da: « Gå tilbage
