Divi 5.0.0-public-beta.2.2 - en to el translation catalogue (1506 entries)

en:  Enable custom title
el:  Ενεργοποίηση προσαρμοσμένου τίτλου

en:  Enable meta description
el:  Ενεργοποίηση meta description

en:  Enable meta keywords
el:  Ενεργοποίηση meta keywords

en: %1$d %2$s are Incompatible with %3$s
el: Τα %1$d %2$s Δεν Είναι Συμβατά Με Το %3$s

en: %1$d %2$s is Incompatible with %3$s
el: Το %1$d %2$s Δεν Είναι Συμβατό Με Το %3$s

en: %1$s Columns
el: %1$s Στήλες

en: %1$s Images Used From Unsplash
el: Χρησιμοποιήθηκαν Εικόνες %1$s Από Το Unsplash

en: %1$s Modules Ready to be Converted to %2$s
el: %1$s Μονάδες Έτοιμες Να Μετατραπούν Σε %2$s

en: %1$s Widget is Incompatible with %2$s
el: Το Widget %1$s Δεν Είναι Συμβατό με %2$s

en: %1$s Widgets are Incompatible with %2$s
el: Τα Widgets %1$s Δεν Είναι Συμβατά με %2$s

en: %1$s could not be displayed.
el: Δεν ήταν δυνατή η εμφάνιση του %1$s.

en: %d Item
el: %d Στοιχείο

en: %d Items
el: %d Στοιχεία

en: %d Layout
el: Διάταξη %d

en: %d Layout Pack
el: Πακέτο Διατάξεων %d

en: %d Layout Packs
el: Πακέτα Διατάξεων %d

en: %d Layouts
el: Διατάξεις %d

en: %d Module
el: Άρθρωμα %d

en: %d Modules
el: Αρθρώματα %d

en: %d Page
el: Σελίδα %d

en: %d Pages
el: Σελίδες %d

en: %d Reviews
el: %d Αξιολογήσεις

en: %d Row
el: Γραμμή %d

en: %d Rows
el: Γραμμές %d

en: %d Sales
el: %d Πωλήσεις

en: %d Section
el: Ενότητα %d

en: %d Sections
el: Ενότητες %d

en: %d Total Layouts
el: Σύνολο Διατάξεων %d

en: %s Name
el: Όνομα %s

en: %s News And Resources
el: Νέα Και Πόροι %s

en: %s Plugin is Potentially Incompatible
el: Το Πρόσθετο %s Είναι Πιθανώς Μη Συμβατό

en: %s Plugins are Potentially Incompatible
el: Τα Πρόσθετα %s Είναι Πιθανώς Μη Συμβατά

en: %s Roadmap
el: Οδικός Χάρτης %s

en: %s Theme Options
el: Επιλογές Θέματος %s

en: %s Theme Templates Are Incompatible With %s
el: Τα Πρότυπα Θέματος %s Δεν Είναι Συμβατά Με Το %s

en: &laquo; Older Entries
el: &laquo; Παλαιότερες Καταχωρίσεις

en: (no title)
el: (χωρίς τίτλο)

en: + Add One More Tab
el: + Προσθήκη Μίας Ακόμη Καρτέλας

en: 0 Comments
el: 0 Σχόλια

en: 0 comments
el: 0 σχόλια

en: 1 Column
el: 1 Στήλη

en: 1 Comment
el: 1 Σχόλιο

en: 1 comment
el: 1 σχόλιο

en: 3D Render
el: Απόδοση 3D

en: 404 Not Found
el: 404 Δεν Βρέθηκε

en: <div class="updated"><p>This is a fresh installation of %1$s theme. Don't forget to go to <a href="%2$s">ePanel</a> to set it up. This message will disappear once you have clicked the Save button within the <a href="%2$s">theme's options page</a>.</p></div>
el: <div class="updated"><p>Αυτή είναι μια νέα εγκατάσταση του θέματος %1$s. Μην ξεχάσετε να μεταβείτε στο <a href="%2$s">ePanel</a> για να το ρυθμίσετε. Αυτό το μήνυμα θα εξαφανιστεί μόλις κάνετε κλικ στο κουμπί Αποθήκευση μέσα στη <a href="%2$s">σελίδα επιλογών του θέματος</a>.</p></div>

en: <em>Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key into the Updates Tab in your theme and plugin settings. To locate your API Key, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">log in</a> to your Elegant Themes account and navigate to the <strong>Account > API Key</strong> page. <a href="https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/update-divi/" target="_blank">Learn more here</a></em>. If you still get this message, please make sure that your Username and API Key have been entered correctly
el: <em>Πριν μπορέσετε να λαμβάνετε ενημερώσεις προϊόντος, πρέπει πρώτα να επαληθεύσετε τη συνδρομή σας στο Elegant Themes. Για να το κάνετε αυτό, πρέπει να εισαγάγετε τόσο το Όνομα Χρήστη Elegant Themes όσο και το Κλειδί Elegant Themes API στην καρτέλα Updates στις ρυθμίσεις του θέματος και των προσθέτων σας. Για να εντοπίσετε το Κλειδί API σας, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">συνδεθείτε</a> στον λογαριασμό σας στο Elegant Themes και μεταβείτε στη σελίδα <strong>Account > API Key</strong>. <a href="https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/update-divi/" target="_blank">Μάθετε περισσότερα εδώ</a></em>. Αν εξακολουθείτε να βλέπετε αυτό το μήνυμα, βεβαιωθείτε ότι το Όνομα Χρήστη και το Κλειδί API έχουν εισαχθεί σωστά

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
el: <span class="meta-nav">&larr;</span> Παλαιότερα Σχόλια

en: AI Default
el: Προεπιλογή AI

en: AI Unlimited
el: AI Απεριόριστο

en: API Key
el: Κλειδί API

en: About
el: Περίπου

en: About %s seconds remaining
el: Απομένουν περίπου %s δευτερόλεπτα

en: About Me
el: Σχετικά Με Εμένα

en: Abstract Art
el: Αφηρημένη Τέχνη

en: Access Your %s From Any Website
el: Πρόσβαση Στο %s Από Οποιονδήποτε Ιστότοπο

en: Activate WooCommerce Plugin
el: Ενεργοποίηση Προσθήκης WooCommerce

en: Activating WooCommerce
el: Ενεργοποίηση WooCommerce

en: Active Link Color
el: Χρώμα Ενεργού Συνδέσμου

en: Active Primary Menu Link Color
el: Χρώμα Ενεργού Συνδέσμου Κύριου Μενού

en: Add A Custom Page
el: Προσθήκη Προσαρμοσμένης Σελίδας

en: Add Author Bio
el: Προσθήκη Βιογραφικού Συγγραφέα

en: Add Background Color
el: Προσθήκη Χρώματος Φόντου

en: Add Button Icon
el: Προσθήκη Εικονιδίου Κουμπιού

en: Add ET Box
el: Προσθήκη Πλαισίου ET

en: Add ET Button
el: Προσθήκη Κουμπιού ET

en: Add ET Learn more block
el: Προσθήκη μπλοκ Μάθετε περισσότερα ET

en: Add ET Tabs
el: Προσθήκη Καρτελών ET

en: Add Element
el: Προσθήκη Στοιχείου

en: Add From Library
el: Προσθήκη Από Τη Βιβλιοθήκη

en: Add New Category
el: Προσθήκη Νέας Κατηγορίας

en: Add New Cloud Category
el: Προσθήκη Νέας Κατηγορίας Cloud

en: Add New Cloud Tag
el: Προσθήκη Νέας Ετικέτας Cloud

en: Add New Layout
el: Προσθήκη Νέας Διάταξης

en: Add New Pack
el: Προσθήκη Νέου Πακέτου

en: Add New Page
el: Προσθήκη Νέας Σελίδας

en: Add New Tag
el: Προσθήκη Νέας Ετικέτας

en: Add New Theme Options
el: Προσθήκη Νέων Επιλογών Θέματος

en: Add Theme Options
el: Προσθήκη Επιλογών Θέματος

en: Add To Categories
el: Προσθήκη Στις Κατηγορίες

en: Add To Divi Cloud
el: Προσθήκη Στο Divi Cloud

en: Add To Favorites
el: Προσθήκη Στα Αγαπημένα

en: Add To Tags
el: Προσθήκη Στις Ετικέτες

en: Add a Tooltip Text
el: Προσθήκη Κειμένου Tooltip

en: Add code to the < body > (good for tracking codes such as google analytics)
el: Προσθήκη κώδικα στο < body > (κατάλληλο για κώδικες παρακολούθησης όπως το google analytics)

en: Add code to the < head > of your blog
el: Προσθέστε κώδικα στο < head > του ιστολογίου σας

en: Add code to the bottom of your posts, before the comments
el: Προσθήκη κώδικα στο κάτω μέρος των άρθρων σας, πριν από τα σχόλια

en: Add code to the top of your posts
el: Προσθήκη κώδικα στην κορυφή των άρθρων σας

en: Added Context
el: Προστέθηκε Περιεχόμενο

en: Adjust Divi AI Default Styles
el: Προσαρμόστε Τα Προεπιλεγμένα Στυλ Του Divi AI

en: Adsense Code
el: Κώδικας Adsense

en: Advanced Settings
el: Ρυθμίσεις Για Προχωρημένους

en: Advertisement
el: Διαφήμιση

en: Agency About Page
el: Σελίδα Σχετικά Με Το Πρακτορείο

en: Agency Blog Page
el: Σελίδα Blog Πρακτορείου

en: Agency Contact Page
el: Σελίδα Επικοινωνίας Πρακτορείου

en: Agency Home Page
el: Αρχική Σελίδα Πρακτορείου

en: Agency Landing Page
el: Σελίδα Προορισμού Πρακτορείου

en: Agency Portfolio Page
el: Σελίδα Portfolio Πρακτορείου

en: Agency Pricing Page
el: Σελίδα Τιμολόγησης Πρακτορείου

en: All
el: Όλα

en: All %1$s are Compatible with %2$s
el: Όλα Τα %1$s Είναι Συμβατά Με Το %2$s

en: All Active Plugins are Compatible with %s
el: Όλα Τα Ενεργά Πρόσθετα Είναι Συμβατά Με %s

en: All Body Templates are Compatible with %s
el: Όλα Τα Πρότυπα Κύριου Περιεχομένου Είναι Συμβατά Με %s

en: All Divi users can store up to %s items to their Divi Cloud for free. To save more items to your cloud and unlock unlimited storage, upgrade your Divi Cloud membership today. If you build Divi websites for a living, Divi Cloud is an awesome add-on and an amazing time saver. You are going to love it!
el: Όλοι οι χρήστες του Divi μπορούν να αποθηκεύουν έως %s στοιχεία στο Divi Cloud τους δωρεάν. Για να αποθηκεύσετε περισσότερα στοιχεία στο cloud σας και να ξεκλειδώσετε απεριόριστο αποθηκευτικό χώρο, αναβαθμίστε σήμερα τη συνδρομή σας στο Divi Cloud. Αν δημιουργείτε ιστότοπους Divi επαγγελματικά, το Divi Cloud είναι ένα εξαιρετικό πρόσθετο και ένας απίστευτος εξοικονομητής χρόνου. Θα το λατρέψετε!

en: All Footer Templates are Compatible with %s
el: Όλα Τα Πρότυπα Υποσέλιδου Είναι Συμβατά Με %s

en: All Header Templates are Compatible with %s
el: Όλα Τα Πρότυπα Κεφαλίδας Είναι Συμβατά Με %s

en: All Plugins are Compatible with %s
el: Όλα Τα Πρόσθετα Είναι Συμβατά Με Το %s

en: All Presets are Compatible with %s
el: Όλες Οι Προεπιλογές Είναι Συμβατές Με Το %s

en: All Theme Builder Templates are Compatible with %s
el: Όλα Τα Πρότυπα Theme Builder Είναι Συμβατά Με Το %s

en: All Theme Options
el: Όλες Οι Επιλογές Θέματος

en: All Widget Areas are Compatible with %s
el: Όλες Οι Περιοχές Widget Είναι Συμβατές Με Το %s

en: Any code you place here will appear in body section of all pages of your blog. This is usefull if you need to input a tracking pixel for a state counter such as Google Analytics.
el: Οποιοσδήποτε κώδικας τοποθετήσετε εδώ θα εμφανίζεται στην ενότητα body σε όλες τις σελίδες του ιστολογίου σας. Αυτό είναι χρήσιμο αν χρειάζεται να εισαγάγετε ένα pixel παρακολούθησης για μετρητή στατιστικών όπως το Google Analytics.

en: Any code you place here will appear in the head section of every page of your blog. This is useful when you need to add javascript or css to all pages.
el: Οποιοσδήποτε κώδικας τοποθετήσετε εδώ θα εμφανίζεται στην ενότητα head σε κάθε σελίδα του ιστολογίου σας. Αυτό είναι χρήσιμο όταν χρειάζεται να προσθέσετε JavaScript ή CSS σε όλες τις σελίδες.

en: Any code you place here will be placed at the bottom of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
el: Οποιοσδήποτε κώδικας τοποθετήσετε εδώ θα τοποθετηθεί στο κάτω μέρος όλων των μεμονωμένων άρθρων. Αυτό είναι χρήσιμο αν θέλετε να ενσωματώσετε στοιχεία όπως σύνδεσμους κοινωνικής αποθήκευσης σελιδοδεικτών.

en: Any code you place here will be placed at the top of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
el: Οποιοσδήποτε κώδικας τοποθετήσετε εδώ θα τοποθετηθεί στην κορυφή όλων των μεμονωμένων άρθρων. Αυτό είναι χρήσιμο αν θέλετε να ενσωματώσετε στοιχεία όπως σύνδεσμους κοινωνικής αποθήκευσης σελιδοδεικτών.

[ctx: Apply layout to the page]
en: Use This Layout
el: Χρησιμοποιήστε Αυτή Τη Διάταξη

en: Archives
el: Αρχεία

en: Are You Sure?
el: Είστε Σίγουροι;

en: Are you sure want to remove this page?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να αφαιρέσετε αυτή τη σελίδα;

en: As with any major update, it's important that you back up your website and test the migration on a staging site. If something does go wrong and you forgot to back up, the Divi 5 Migrator automatically backs up your post content, and you can restore that content and roll back to Divi 4 if you choose.
el: Όπως σε κάθε μεγάλη ενημέρωση, είναι σημαντικό να δημιουργήσετε αντίγραφο ασφαλείας του ιστότοπού σας και να δοκιμάσετε τη μετεγκατάσταση σε έναν ιστότοπο staging. Αν κάτι πάει στραβά και ξεχάσατε να κρατήσετε αντίγραφο ασφαλείας, το εργαλείο μετεγκατάστασης Divi 5 δημιουργεί αυτόματα αντίγραφο ασφαλείας του περιεχομένου των άρθρων σας και μπορείτε να το επαναφέρετε και να επιστρέψετε στο Divi 4, αν το επιλέξετε.

en: Aspect Ratio
el: Αναλογία Διαστάσεων

en: At Least
el: Τουλάχιστον

en: Authentication
el: Ταυτοποίηση

en: Authentication Required
el: Απαιτείται Ταυτοποίηση

en: Author
el: Συγγραφέας

en: Author Image URL
el: URL Εικόνας Συγγραφέα

en: Auto
el: Αυτόματο

en: Auto Speed
el: Ταχύτητα Αυτόματου

en: Automattic slider speed (works only if Auto is set to yes)
el: Ταχύτητα αυτόματου slider (λειτουργεί μόνο αν το Αυτόματο έχει οριστεί σε ναι)

en: Back To Top Button
el: Κουμπί Επιστροφή Στην Κορυφή

en: Background
el: Φόντο

en: Background Color
el: Χρώμα Φόντου

en: Background Fill Description
el: Περιγραφή Συμπλήρωσης Φόντου

en: Background Image
el: Εικόνα Φόντου

en: Background Position
el: Θέση Φόντου

en: Background Repeat
el: Επανάληψη Φόντου

en: Background image URL or base64 string is required.
el: Απαιτείται URL εικόνας φόντου ή συμβολοσειρά base64.

en: Backwards Compatibility Mode Enabled
el: Η Λειτουργία Συμβατότητας Με Παλαιότερες Εκδόσεις Είναι Ενεργή

en: Before generating a new image, you must extend the image canvas using the draggable anchors.
el: Πριν δημιουργήσετε μια νέα εικόνα, πρέπει να επεκτείνετε τον καμβά της εικόνας χρησιμοποιώντας τις άγκυρες μεταφοράς.

en: Before generating a new image, you must make a rough sketch of the object you want to add.
el: Πριν δημιουργήσετε μια νέα εικόνα, πρέπει να κάνετε ένα πρόχειρο σκίτσο του αντικειμένου που θέλετε να προσθέσετε.

en: Before generating a new image, you must paint the area of the image you want to modify.
el: Πριν δημιουργήσετε μια νέα εικόνα, πρέπει να βάψετε την περιοχή της εικόνας που θέλετε να τροποποιήσετε.

en: Before you can download Premade Layouts from the %1$s Library you must authenticate your %2$s subscription.
el: Πριν μπορέσετε να κατεβάσετε Έτοιμες Διατάξεις από τη Βιβλιοθήκη %1$s πρέπει να επαληθεύσετε τη συνδρομή σας στο %2$s.

en: Before you can generate Text using the Divi AI you must authenticate your Elegant Themes subscription.
el: Για να δημιουργήσετε Κείμενο με το Divi AI, πρέπει να πιστοποιήσετε τη συνδρομή σας στο Elegant Themes.

en: Blog Post
el: Άρθρο Blog

en: Blog Style Mode
el: Λειτουργία Στυλ Ιστολογίου

en: Body Font
el: Γραμματοσειρά Κύριου Κειμένου

en: Body Font Color
el: Χρώμα Γραμματοσειράς Κύριου Κειμένου

en: Body Font Style
el: Στυλ Γραμματοσειράς Κύριου Κειμένου

en: Body Font Weight
el: Βάρος Γραμματοσειράς Κύριου Κειμένου

en: Body Line Height
el: Ύψος Γραμμής Κύριου Κειμένου

en: Body Text Color
el: Χρώμα Κύριου Κειμένου

en: Body Text Size
el: Μέγεθος Κύριου Κειμένου

en: Body/Link Line Height
el: Ύψος Γραμμής Κύριου Κειμένου/Συνδέσμων

en: Body/Link Text Size
el: Μέγεθος Κειμένου Κύριου/Συνδέσμων

en: Bold
el: Έντονα

en: Border Color
el: Χρώμα Περιγράμματος

en: Border Radius
el: Ακτίνα Περιγράμματος

en: Border Width
el: Πλάτος Περιγράμματος

en: Bottom
el: Κάτω

en: Bottom Bar
el: Κάτω Γραμμή

en: Bottom to Top
el: Κάτω Προς Πάνω

en: Browse All Divi Docs
el: Περιήγηση Σε Όλα Τα Έγγραφα Divi

en: Browse The Marketplace
el: Περιηγηθείτε Στο Marketplace

en: Brush Blur
el: Θόλωση Πινέλου

en: Brush Color
el: Χρώμα Πινέλου

en: Brush Size
el: Μέγεθος Πινέλου

en: Build Your Page With AI
el: Δημιουργήστε Τη Σελίδα Σας Με AI

en: Building Your Website
el: Δημιουργία Του Ιστότοπού Σας

[ctx: Business]
en: Agency
el: Πρακτορείο

[ctx: Business]
en: Consultant
el: Σύμβουλος

en: Button
el: Κουμπί

en: Button Font Style
el: Στυλ Γραμματοσειράς Κουμπιού

en: Buttons
el: Κουμπιά

en: Buttons Font
el: Γραμματοσειρά Κουμπιών

en: Buttons Hover Style
el: Στυλ Κουμπιών Κατά Το Hover

en: Buttons Style
el: Στυλ Κουμπιών

en: Buy
el: Αγορά

en: By %s
el: Από %s

en: By Elegant Themes
el: Από Elegant Themes

en: By The Community
el: Από Την Κοινότητα

en: By default comments are not placed on pages, however, if you would like to allow people to comment on your pages simply enable this option.
el: Από προεπιλογή, τα σχόλια δεν εμφανίζονται στις σελίδες. Ωστόσο, αν θέλετε να επιτρέψετε στους επισκέπτες να σχολιάζουν στις σελίδες σας, απλώς ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή.

en: By default pages are sorted by name. However if you would rather have them sorted by ID you can adjust this setting.
el: Από προεπιλογή, οι σελίδες ταξινομούνται κατά όνομα. Ωστόσο, αν προτιμάτε να ταξινομούνται κατά ID, μπορείτε να προσαρμόσετε αυτή τη ρύθμιση.

en: By default the navigation bar stays on top of the screen at all times. We suggest to disable this option, if you need to use a logo taller than the default one.
el: Από προεπιλογή, η μπάρα πλοήγησης παραμένει πάντα στην κορυφή της οθόνης. Προτείνουμε να απενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή, αν χρειάζεται να χρησιμοποιήσετε λογότυπο πιο ψηλό από το προεπιλεγμένο.

en: By default the theme creates a Home link that, when clicked, leads back to your blog's homepage. If, however, you are using a static homepage and have already created a page called Home to use, this will result in a duplicate link. In this case you should disable this feature to remove the link.
el: Από προεπιλογή, το θέμα δημιουργεί έναν σύνδεσμο Αρχική που, όταν κάνετε κλικ, επιστρέφει στην αρχική σελίδα του ιστολογίου σας. Αν όμως χρησιμοποιείτε στατική αρχική σελίδα και έχετε ήδη δημιουργήσει μια σελίδα με όνομα Αρχική για χρήση, αυτό θα δημιουργήσει διπλό σύνδεσμο. Σε αυτή την περίπτωση, απενεργοποιήστε αυτή τη λειτουργία για να αφαιρέσετε τον σύνδεσμο.

en: By default the theme creates post titles based on the title of your post and your blog name. If you would like to make your meta title different than your actual post title you can define a custom title for each post using custom fields. This option must be enabled for custom titles to work, and you must choose a custom field name for your title below.
el: Από προεπιλογή, το θέμα δημιουργεί τίτλους άρθρων με βάση τον τίτλο του άρθρου σας και το όνομα του ιστολογίου σας. Αν θέλετε ο meta τίτλος να είναι διαφορετικός από τον πραγματικό τίτλο του άρθρου, μπορείτε να ορίσετε έναν προσαρμοσμένο τίτλο για κάθε άρθρο χρησιμοποιώντας προσαρμοσμένα πεδία. Αυτή η επιλογή πρέπει να είναι ενεργοποιημένη για να λειτουργούν οι προσαρμοσμένοι τίτλοι και πρέπει να επιλέξετε παρακάτω ένα όνομα προσαρμοσμένου πεδίου για τον τίτλο σας.

en: By default the theme does not add keywords to your header. Most search engines don't use keywords to rank your site anymore, but some people define them anyway just in case. If you want to add meta keywords to your header then enable this option and fill in the custom keywords field below.
el: Από προεπιλογή, το θέμα δεν προσθέτει λέξεις-κλειδιά στην κεφαλίδα σας. Οι περισσότερες μηχανές αναζήτησης δεν χρησιμοποιούν πλέον λέξεις-κλειδιά για την κατάταξη του ιστότοπού σας, αλλά ορισμένοι τις ορίζουν έτσι κι αλλιώς, για παν ενδεχόμενο. Αν θέλετε να προσθέσετε meta keywords στην κεφαλίδα σας, ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή και συμπληρώστε το πεδίο προσαρμοσμένων λέξεων-κλειδιών παρακάτω.

en: By default the theme truncates your posts on index/homepages automatically to create post previews. If you would rather show your posts in full on index pages like a traditional blog then you can activate this feature.
el: Από προεπιλογή, το θέμα περικόπτει αυτόματα τα άρθρα σας στις σελίδες ευρετηρίου/αρχικές σελίδες για να δημιουργεί προεπισκοπήσεις άρθρων. Αν προτιμάτε να εμφανίζονται τα άρθρα σας πλήρη στις σελίδες ευρετηρίου όπως σε ένα παραδοσιακό ιστολόγιο, μπορείτε να ενεργοποιήσετε αυτή τη λειτουργία.

en: By default the theme uses a combination of your blog name and your blog description, as defined when you created your blog, to create your homepage titles. However if you want to create a custom title then simply enable this option and fill in the custom title field below.
el: Από προεπιλογή, το θέμα χρησιμοποιεί έναν συνδυασμό του ονόματος και της περιγραφής του ιστολογίου σας, όπως ορίστηκαν όταν δημιουργήσατε το ιστολόγιό σας, για να δημιουργεί τους τίτλους της αρχικής σελίδας. Ωστόσο, αν θέλετε να δημιουργήσετε έναν προσαρμοσμένο τίτλο, απλώς ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή και συμπληρώστε το πεδίο προσαρμοσμένου τίτλου παρακάτω.

en: By default the theme uses your blog description, as defined when you created your blog, to fill in the meta description field. If you would like to use a different description then enable this option and fill in the custom description field below.
el: Από προεπιλογή, το θέμα χρησιμοποιεί την περιγραφή του ιστολογίου σας, όπως ορίστηκε όταν δημιουργήσατε το ιστολόγιό σας, για να συμπληρώσει το πεδίο meta description. Αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε διαφορετική περιγραφή, ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή και συμπληρώστε το πεδίο προσαρμοσμένης περιγραφής παρακάτω.

en: By default thumbnail images are created using custom fields. However, if you would rather use the images that are already in your post for your thumbnail (and bypass using custom fields) you can activate this option. Once activated thumbnail images will be generated automatically using the first image in your post. The image must be hosted on your own server.
el: Από προεπιλογή, οι μικρογραφίες δημιουργούνται μέσω προσαρμοσμένων πεδίων. Ωστόσο, αν προτιμάτε να χρησιμοποιήσετε τις εικόνες που υπάρχουν ήδη στο άρθρο σας για μικρογραφία (και να παρακάμψετε τα προσαρμοσμένα πεδία), μπορείτε να ενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή. Μόλις ενεργοποιηθεί, οι μικρογραφίες θα δημιουργούνται αυτόματα χρησιμοποιώντας την πρώτη εικόνα στο άρθρο σας. Η εικόνα πρέπει να φιλοξενείται στον δικό σας διακομιστή.

en: By default thumbnails are not placed on pages (they are only used on posts). However, if you want to use thumbnails on pages you can! Just enable this option.
el: Από προεπιλογή, οι μικρογραφίες δεν εμφανίζονται στις σελίδες (χρησιμοποιούνται μόνο στα άρθρα). Ωστόσο, αν θέλετε να χρησιμοποιείτε μικρογραφίες στις σελίδες, μπορείτε! Απλώς ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή.

en: By default thumbnails are placed at the beginning of your post on single post pages. If you would like to remove this initial thumbnail image to avoid repetition simply disable this option.
el: Από προεπιλογή, οι μικρογραφίες τοποθετούνται στην αρχή του άρθρου σας στις σελίδες μεμονωμένου άρθρου. Αν θέλετε να αφαιρέσετε αυτήν την αρχική μικρογραφία για να αποφύγετε την επανάληψη, απλώς απενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή.

en: CSS No Selector
el: Χωρίς επιλογέα CSS

en: CSS Snippet
el: Απόσπασμα CSS

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URLs all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treated individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
el: Η κανονικοποίηση βοηθά στην αποτροπή της ευρετηρίασης διπλότυπου περιεχομένου από τις μηχανές αναζήτησης και, ως αποτέλεσμα, μπορεί να βοηθήσει στην αποφυγή ποινών για διπλότυπο περιεχόμενο και υποβάθμισης του pagerank. Ορισμένες σελίδες μπορεί να έχουν διαφορετικά URLs που οδηγούν όλα στο ίδιο σημείο. Για παράδειγμα, τα domain.com, domain.com/index.html και www.domain.com είναι όλα διαφορετικά URLs που οδηγούν στην αρχική σας σελίδα. Από την οπτική μιας μηχανής αναζήτησης, αυτά τα διπλότυπα URL, που εμφανίζονται συχνά και λόγω προσαρμοσμένων μόνιμων συνδέσμων, μπορεί να αντιμετωπίζονται μεμονωμένα αντί ως ένας ενιαίος προορισμός. Ο ορισμός ενός κανονικού URL ενημερώνει τη μηχανή αναζήτησης ποιο URL θέλετε να χρησιμοποιείται επίσημα. Το θέμα βασίζει τα κανονικά URL του στους μόνιμους συνδέσμους σας και στο όνομα τομέα που έχει οριστεί στην καρτέλα ρυθμίσεων του wp-admin.

en: Canvas Size
el: Μέγεθος Καμβά

en: Caption
el: Λεζάντα

en: Caption goes here
el: Η λεζάντα μπαίνει εδώ

en: Caption title goes here
el: Ο τίτλος λεζάντας μπαίνει εδώ

en: Cartoon
el: Καρτούν

en: Categories
el: Κατηγορίες

en: Category
el: Κατηγορία

en: Center
el: Κέντρο

en: Centered
el: Στο Κέντρο

en: Centered Inline Logo
el: Λογότυπο Στο Κέντρο Σε Μία Γραμμή

en: Change Image
el: Αλλαγή Εικόνας

en: Change Image Style
el: Αλλαγή Στυλ Εικόνας

en: Change Tone
el: Αλλαγή Τόνου

en: Characters
el: Χαρακτήρες

en: Chat With An Expert
el: Συνομιλία Με Έναν Ειδικό

en: Check this box if you want to display meta descriptions on category/archive pages. The description is based off the category description you choose when creating/edit your category in wp-admin.
el: Επιλέξτε αυτό το πλαίσιο αν θέλετε να εμφανίζονται meta περιγραφές στις σελίδες κατηγορίας/αρχείου. Η περιγραφή βασίζεται στην περιγραφή κατηγορίας που επιλέγετε όταν δημιουργείτε/επεξεργάζεστε την κατηγορία σας στο wp-admin.

en: Checking %1$s %2$s...
el: Έλεγχος %1$s %2$s...

en: Checking Active Plugins...
el: Έλεγχος Ενεργών Πρόσθετων...

en: Checking Theme Builder Compatibility
el: Έλεγχος Συμβατότητας Theme Builder

en: Choose A Starter Site
el: Επιλέξτε Έναν Αρχικό Ιστότοπο

en: Choose File
el: Επιλογή Αρχείου

en: Choose Library
el: Επιλογή Βιβλιοθήκης

en: Choose Style
el: Επιλογή Στυλ

en: Choose Type
el: Επιλογή Τύπου

en: Choose an Image
el: Επιλογή Εικόνας

en: Choose button color
el: Επιλέξτε χρώμα κουμπιού

en: Choose button type
el: Επιλέξτε τύπο κουμπιού

en: Choose how many times bigger you want your upscaled image to be.
el: Επιλέξτε πόσες φορές μεγαλύτερη θέλετε να γίνει η μεγεθυμένη εικόνα σας.

en: Choose the aspect ratio that will be used for the generated image.
el: Επιλέξτε την αναλογία διαστάσεων που θα χρησιμοποιηθεί για την παραγόμενη εικόνα.

en: Choose the size of your new image. Blank areas of the canvas outside the bounds of your original image will be filled in with AI.
el: Επιλέξτε το μέγεθος της νέας σας εικόνας. Οι κενές περιοχές του καμβά έξω από τα όρια της αρχικής εικόνας θα συμπληρωθούν με AI.

en: Choose title autogeneration method
el: Επιλογή μεθόδου αυτόματης δημιουργίας τίτλων

en: Choose what style of image you would like to create. Or, select none and describe the style of image in your prompt.
el: Επιλέξτε ποιο στυλ εικόνας θέλετε να δημιουργήσετε. Ή, επιλέξτε κανένα και περιγράψτε το στυλ της εικόνας στο μήνυμά σας.

en: Choose which items to display in the post info section
el: Επιλέξτε ποια στοιχεία θα εμφανίζονται στην ενότητα πληροφοριών δημοσίευσης

en: Choose yes if you want for automatic slider animation
el: Επιλέξτε ναι αν θέλετε αυτόματη κίνηση του slider

[ctx: Classes Page (Fitness, Training, etc)]
en: Classes
el: Τάξεις

en: Clear CSS Cache
el: Εκκαθάριση Cache CSS

en: Click Below To Migrate Your Site to Divi 5
el: Κάντε Κλικ Παρακάτω Για Να Μετεγκαταστήσετε Τον Ιστότοπό Σας Στο Divi 5

en: Click here to learn more
el: Κάντε κλικ εδώ για να μάθετε περισσότερα

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Close Modal
el: Κλείσιμο Παραθύρου

en: Code
el: Κώδικας

en: Code Integration
el: Ενσωμάτωση Κώδικα

en: Code Snippet
el: Απόσπασμα Κώδικα

en: Code Snippets Library
el: Βιβλιοθήκη Αποσπασμάτων Κώδικα

en: Code With AI
el: Κώδικας Με AI

en: Coffee Shop
el: Καφετέρια

en: Coffee Shop About Page
el: Σελίδα Σχετικά Για Καφετέρια

en: Coffee Shop Blog Page
el: Σελίδα Blog Για Καφετέρια

en: Coffee Shop Contact Page
el: Σελίδα Επικοινωνίας Για Καφετέρια

en: Coffee Shop Footer Page
el: Σελίδα Υποσέλιδου Για Καφετέρια

en: Coffee Shop Guide Page
el: Σελίδα Οδηγού Για Καφετέρια

en: Coffee Shop Home Page
el: Αρχική Σελίδα Για Καφετέρια

en: Coffee Shop Landing Page
el: Σελίδα Προορισμού Για Καφετέρια

en: Coffee Shop Menu Page
el: Σελίδα Μενού Για Καφετέρια

en: Coffee Shop Shop Page
el: Σελίδα Καταστήματος Για Καφετέρια

en: Color
el: Χρώμα

en: Color Schemes
el: Χρωματικά Σχήματα

en: Column Layout
el: Διάταξη Στηλών

en: Comic Book
el: Κόμικ

en: Coming Soon
el: Έρχεται Σύντομα

en: Comments
el: Σχόλια

en: Community
el: Κοινότητα

en: Compatibility Check in Progress...
el: Ο Έλεγχος Συμβατότητας Βρίσκεται Σε Εξέλιξη...

en: Complete your purchase using the pop-up to upgrade Divi Cloud.
el: Ολοκληρώστε την αγορά σας μέσω του αναδυόμενου παραθύρου για να αναβαθμίσετε το Divi Cloud.

en: Configuring Theme Options
el: Ρύθμιση Επιλογών Θέματος

en: Confirm
el: Επιβεβαίωση

en: Congratulations! This site is %2$s compatible with %1$s. You can migrate your site to %1$s to take advantage of the new builder and front end page speeds. Don't forget to back up your website before migrating.
el: Συγχαρητήρια! Αυτός ο ιστότοπος είναι συμβατός με το %1$s (%2$s). Μπορείτε να μεταφέρετε τον ιστότοπό σας στο %1$s για να αξιοποιήσετε τον νέο builder και τις ταχύτητες σελίδας στο front end. Μην ξεχάσετε να δημιουργήσετε αντίγραφο ασφαλείας του ιστότοπού σας πριν από τη μεταφορά.

en: Congratulations! You migrated your website to the Divi 5 framework. You can return to this page anytime to run a new compatibility check to see if additional modules are ready for conversion. In the future, third party modules from the Divi Marketplace, may be updated to support Divi 5. At that point, you can convert them using the migrator. Most third-party modules will not be ready for conversion at this early stage.
el: Συγχαρητήρια! Μεταφέρατε τον ιστότοπό σας στο framework του Divi 5. Μπορείτε να επιστρέψετε σε αυτή τη σελίδα οποιαδήποτε στιγμή για να εκτελέσετε έναν νέο έλεγχο συμβατότητας και να δείτε αν επιπλέον modules είναι έτοιμα για μετατροπή. Στο μέλλον, τα modules τρίτων από το Divi Marketplace μπορεί να ενημερωθούν ώστε να υποστηρίζουν το Divi 5. Τότε, μπορείτε να τα μετατρέψετε χρησιμοποιώντας τον migrator. Τα περισσότερα modules τρίτων δεν θα είναι έτοιμα για μετατροπή σε αυτό το αρχικό στάδιο.

en: Content
el: Περιεχόμενο

en: Content Length
el: Μήκος Περιεχομένου

en: Content Results
el: Αποτελέσματα Περιεχομένου

en: Content Type
el: Τύπος Περιεχομένου

en: Content goes here
el: Το περιεχόμενο μπαίνει εδώ

en: Content text or html
el: Κείμενο περιεχομένου ή html

en: Continue Editing
el: Συνέχιση Επεξεργασίας

en: Convert Module To Row
el: Μετατροπή Αρθρώματος Σε Γραμμή

en: Convert Module To Section
el: Μετατροπή Αρθρώματος Σε Ενότητα

en: Convert Row To Section
el: Μετατροπή Γραμμής Σε Ενότητα

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copy To
el: Αντιγραφή Σε

en: Copy To Divi Cloud
el: Αντιγραφή Στο Divi Cloud

en: Copy To Library
el: Αντιγραφή Στη Βιβλιοθήκη

en: Copywriter
el: Κειμενογράφος

en: Copywriter About Page
el: Σελίδα Σχετικά Για Copywriter

en: Copywriter Blog Page
el: Σελίδα Blog Για Copywriter

en: Copywriter Contact Page
el: Σελίδα Επικοινωνίας Για Copywriter

en: Copywriter FAQ Page
el: Σελίδα Συχνών Ερωτήσεων Για Copywriter

en: Copywriter Home Page
el: Αρχική Σελίδα Για Copywriter

en: Copywriter Landing Page
el: Σελίδα Προορισμού Για Copywriter

en: Copywriter Portfolio Page
el: Σελίδα Portfolio Για Copywriter

en: Copywriter Pricing Page
el: Σελίδα Τιμολόγησης Για Copywriter

en: Copywriter Services Page
el: Σελίδα Υπηρεσιών Για Copywriter

en: Create New Category/Categories
el: Δημιουργία Νέας Κατηγορίας/Κατηγοριών

en: Create New Tag(s)
el: Δημιουργία Νέας Ετικέτας(ών)

en: Create New Tag/Tags
el: Δημιουργία Νέας Ετικέτας/Ετικετών

en: Creating %1$s Page
el: Δημιουργία Σελίδας %1$s

en: Creating Imagery
el: Δημιουργία Εικόνων

en: Creating Your Menu
el: Δημιουργία Του Μενού Σας

en: Creative
el: Δημιουργικό

en: Creators from the marketplace are hard at work updating their modules for Divi 5. Most third-party modules won't be ready for Divi 5 right away. You can still use these modules with Divi 5. However, pages using legacy modules will not benefit from Divi 5's performance improvements and will be more prone to quirks. You can always return to the migrator and convert them later, once they are ready.
el: Οι δημιουργοί στο marketplace εργάζονται πυρετωδώς για να ενημερώσουν τα modules τους για το Divi 5. Τα περισσότερα modules τρίτων δεν θα είναι άμεσα έτοιμα για το Divi 5. Μπορείτε να συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε αυτά τα modules με το Divi 5. Ωστόσο, οι σελίδες που χρησιμοποιούν legacy modules δεν θα επωφεληθούν από τις βελτιώσεις απόδοσης του Divi 5 και θα είναι πιο επιρρεπείς σε ιδιορρυθμίες. Μπορείτε πάντα να επιστρέψετε στον migrator και να τα μετατρέψετε αργότερα, όταν θα είναι έτοιμα.

en: Critical CSS
el: Κρίσιμο CSS

en: Critical CSS greatly improves website load times and Google PageSpeed scores by deferring non-critical styles and eliminating render-blocking CSS requests.
el: Το Κρίσιμο CSS βελτιώνει σημαντικά τους χρόνους φόρτωσης του ιστότοπου και τα σκορ του Google PageSpeed, αναβάλλοντας μη κρίσιμα στυλ και εξαλείφοντας αιτήματα CSS που μπλοκάρουν την απόδοση.

en: Critical Threshold Height
el: Ύψος Ορίου Κρίσιμου Περιεχομένου

en: Current Color
el: Τρέχον Χρώμα

en: Currently viewing archives from %1$s
el: Προβάλλονται αυτή τη στιγμή αρχεία από %1$s

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Custom CSS
el: Προσαρμοσμένο CSS

en: Custom Size
el: Προσαρμοσμένο Μέγεθος

en: Custom field Name to be used for description
el: Όνομα Προσαρμοσμένου Πεδίου που θα χρησιμοποιηθεί για την περιγραφή

en: Custom field Name to be used for keywords
el: Όνομα Προσαρμοσμένου Πεδίου που θα χρησιμοποιηθεί για τις λέξεις-κλειδιά

en: Custom field Name to be used for title
el: Όνομα Προσαρμοσμένου Πεδίου που θα χρησιμοποιηθεί για τον τίτλο

en: Customize Fonts and Colors
el: Προσαρμόστε Γραμματοσειρές Και Χρώματα

en: Customize and Select Your Pages
el: Προσαρμόστε Και Επιλέξτε Τις Σελίδες Σας

en: Dark
el: Σκούρο

en: Dashboard
el: Πίνακας Ελέγχου

en: Dashed
el: Διακεκομμένο

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Date format
el: Μορφή ημερομηνίας

en: Default
el: Προεπιλογή

en: Default Website Template
el: Προεπιλεγμένο Πρότυπο Ιστότοπου

en: Defer Additional Third Party Scripts
el: Αναβολή Επιπλέον Scripts Τρίτων

en: Defer Gutenberg Block CSS
el: Αναβολή CSS Blocks του Gutenberg

en: Defer jQuery And jQuery Migrate
el: Αναβολή jQuery Και jQuery Migrate

en: Define a character to separate BlogName and Post title
el: Ορίστε έναν χαρακτήρα διαχωρισμού για το Όνομα Ιστολογίου και τον Τίτλο Άρθρου

en: Define custom fonts and colors below or leave empty to let AI choose for you
el: Ορίστε παρακάτω προσαρμοσμένες γραμματοσειρές και χρώματα ή αφήστε το κενό για να τα επιλέξει το AI για εσάς

en: Define how much influence your reference image has over the generated image. The less influence you give to the reference image, the more impact your image description will have.
el: Ορίστε πόση επιρροή έχει η εικόνα αναφοράς σας στην παραγόμενη εικόνα. Όσο λιγότερη επιρροή δίνετε στην εικόνα αναφοράς, τόσο μεγαλύτερη επίδραση θα έχει η περιγραφή της εικόνας σας.

en: Define your default fonts and colors or leave empty to let AI choose for you. The settings you define here will be used by default when you generate your next layout.
el: Ορίστε τις προεπιλεγμένες γραμματοσειρές και τα χρώματά σας ή αφήστε το κενό ώστε να επιλέξει το AI για εσάς. Οι ρυθμίσεις που ορίζετε εδώ θα χρησιμοποιούνται ως προεπιλογή όταν δημιουργήσετε την επόμενη διάταξή σας.

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete Page
el: Διαγραφή Σελίδας

en: Delete Permanently
el: Οριστική Διαγραφή

en: Delete Selected Items
el: Διαγραφή Επιλεγμένων Στοιχείων

en: Demo
el: Επίδειξη

en: Describe The Page You Want Divi AI To Create
el: Περιγράψτε Τη Σελίδα Που Θέλετε Να Δημιουργήσει Το Divi AI

en: Describe The Section You Want Divi AI To Create
el: Περιγράψτε Την Ενότητα Που Θέλετε Να Δημιουργήσει Το Divi AI

en: Describe the page you want Divi AI to create. If there are specific sections, colors or fonts you want to use, let it know! Or, keep it simple and let Divi AI run with it.
el: Περιγράψτε τη σελίδα που θέλετε να δημιουργήσει το Divi AI. Αν υπάρχουν συγκεκριμένες ενότητες, χρώματα ή γραμματοσειρές που θέλετε να χρησιμοποιήσετε, ενημερώστε το! Ή, κρατήστε το απλό και αφήστε το Divi AI να το αναλάβει.

en: Describe the section you want Divi AI to create. If there are specific elements, colors or fonts you want to use, let it know! Or, keep it simple and let Divi AI run with it.
el: Περιγράψτε την ενότητα που θέλετε να δημιουργήσει το Divi AI. Αν υπάρχουν συγκεκριμένα στοιχεία, χρώματα ή γραμματοσειρές που θέλετε να χρησιμοποιήσει, ενημερώστε το! Ή κρατήστε το απλό και αφήστε το Divi AI να το αναλάβει.

en: Design Agency
el: Εταιρεία Σχεδιασμού

en: Design Agency About Page
el: Σελίδα Σχετικά Για Design Agency

en: Design Agency Blog Page
el: Σελίδα Blog Για Design Agency

en: Design Agency Case Study Page
el: Σελίδα Μελέτης Περίπτωσης Για Design Agency

en: Design Agency Contact Page
el: Σελίδα Επικοινωνίας Για Design Agency

en: Design Agency Home Page
el: Αρχική Σελίδα Για Design Agency

en: Design Agency Landing Page
el: Σελίδα Προορισμού Για Design Agency

en: Design Agency Portfolio Page
el: Σελίδα Portfolio Για Design Agency

en: Design Agency Project Page 1
el: Σελίδα Έργου 1 Για Design Agency

en: Design Agency Project Page 2
el: Σελίδα Έργου 2 Για Design Agency

en: Designed by %1$s | Powered by %2$s
el: Σχεδιασμός από %1$s | Με την υποστήριξη του %2$s

en: Designing Layout
el: Σχεδίαση Διάταξης

en: Digital Painting
el: Ψηφιακή Ζωγραφική

en: Digital Payments
el: Ψηφιακές Πληρωμές

en: Digital Payments About Page
el: Σελίδα Σχετικά Για Ψηφιακές Πληρωμές

en: Digital Payments Blog Page
el: Σελίδα Blog Για Ψηφιακές Πληρωμές

en: Digital Payments Contact Page
el: Σελίδα Επικοινωνίας Για Ψηφιακές Πληρωμές

en: Digital Payments Features Page
el: Σελίδα Χαρακτηριστικών Για Ψηφιακές Πληρωμές

en: Digital Payments Home Page
el: Αρχική Σελίδα Για Ψηφιακές Πληρωμές

en: Digital Payments Landing Page
el: Σελίδα Προορισμού Για Ψηφιακές Πληρωμές

en: Digital Payments Pricing Page
el: Σελίδα Τιμολόγησης Για Ψηφιακές Πληρωμές

en: Digital Payments Sign-Up Page
el: Σελίδα Εγγραφής Για Ψηφιακές Πληρωμές

en: Disable Footer Credits
el: Απενεργοποίηση Πιστώσεων Υποσέλιδου

en: Disable Translations
el: Απενεργοποίηση Μεταφράσεων

en: Disable WordPress Emojis
el: Απενεργοποίηση Emoji του WordPress

en: Disable this option to remove the Google Fonts from your Divi Builder Pages.
el: Απενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να αφαιρέσετε τα Google Fonts από τις Σελίδες Divi Builder.

en: Disable this option to remove the Google Maps API script from your Divi Builder Pages. This may improve compatibility with third party plugins that also enqueue this script. Please Note: Modules that rely on the Google Maps API in order to function properly, such as the Maps and Fullwidth Maps Modules, will still be available but will not function while this option is disabled (unless you manually add Google Maps API script).
el: Απενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να αφαιρέσετε το script Google Maps API από τις Σελίδες Divi Builder. Αυτό μπορεί να βελτιώσει τη συμβατότητα με πρόσθετα τρίτων που επίσης φορτώνουν αυτό το script. Σημείωση: Οι μονάδες που βασίζονται στο Google Maps API για να λειτουργούν σωστά, όπως οι μονάδες Χάρτες και Χάρτες Πλήρους Πλάτους, θα εξακολουθούν να είναι διαθέσιμες, αλλά δεν θα λειτουργούν όσο αυτή η επιλογή είναι απενεργοποιημένη (εκτός αν προσθέσετε χειροκίνητα το script Google Maps API).

en: Disable top tier dropdown menu links
el: Απενεργοποίηση Συνδέσμων Κορυφαίου Επιπέδου Σε Αναπτυσσόμενα Μενού

en: Disable translations if you don't want to display translated theme strings on your site.
el: Απενεργοποιήστε τις μεταφράσεις αν δεν θέλετε να εμφανίζονται μεταφρασμένες συμβολοσειρές του θέματος στον ιστότοπό σας.

en: Disabling this option will remove the body code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
el: Απενεργοποιώντας αυτήν την επιλογή θα αφαιρεθεί ο παρακάτω κώδικας κύριου περιεχομένου από το ιστολόγιό σας. Αυτό σας επιτρέπει να αφαιρέσετε τον κώδικα, διατηρώντας τον αποθηκευμένο για μελλοντική χρήση.

en: Disabling this option will remove the header code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
el: Απενεργοποιώντας αυτήν την επιλογή θα αφαιρεθεί ο παρακάτω κώδικας κεφαλίδας από το ιστολόγιό σας. Αυτό σας επιτρέπει να αφαιρέσετε τον κώδικα, διατηρώντας τον αποθηκευμένο για μελλοντική χρήση.

en: Disabling this option will remove the single bottom code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
el: Απενεργοποιώντας αυτήν την επιλογή θα αφαιρεθεί ο παρακάτω κώδικας κάτω μέρους μεμονωμένης ανάρτησης από το ιστολόγιό σας. Αυτό σας επιτρέπει να αφαιρέσετε τον κώδικα, διατηρώντας τον αποθηκευμένο για μελλοντική χρήση.

en: Disabling this option will remove the single top code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
el: Απενεργοποιώντας αυτήν την επιλογή θα αφαιρεθεί ο παρακάτω κώδικας κορυφής μεμονωμένης ανάρτησης από το ιστολόγιό σας. Αυτό σας επιτρέπει να αφαιρέσετε τον κώδικα, διατηρώντας τον αποθηκευμένο για μελλοντική χρήση.

en: Display Home link
el: Εμφάνιση Συνδέσμου Αρχική

en: Displays About Me Information
el: Εμφανίζει Πληροφορίες Σχετικά Με Εμένα

en: Displays Adsense Ads
el: Εμφανίζει Διαφημίσεις Adsense

en: Displays Advertisements
el: Εμφανίζει Διαφημίσεις

en: Divi 5 Migrator
el: Εργαλείο Μετεγκατάστασης Divi 5

en: Divi 5 cannot be activated while the following plugins are active. Please deactivate these plugins and activate Divi 5 again.
el: Το Divi 5 δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί όσο είναι ενεργά τα ακόλουθα πρόσθετα. Απενεργοποιήστε αυτά τα πρόσθετα και ενεργοποιήστε ξανά το Divi 5.

en: Divi AI Default
el: Προεπιλογή Divi AI

en: Divi AI Default Styles
el: Προεπιλεγμένα Στυλ Divi AI

en: Divi AI Server is too busy right now. Please try again in a few minutes.
el: Ο διακομιστής του Divi AI είναι πολύ απασχολημένος αυτή τη στιγμή. Δοκιμάστε ξανά σε λίγα λεπτά.

en: Divi AI is finalizing your images!
el: Το Divi AI οριστικοποιεί τις εικόνες σας!

en: Divi AI will fill your layouts with relevant photos and images automatically. Using stock photos is the fastest and most reliable option. You can also generate completely unique images using AI, which takes longer but can result in a wider variety of unique images.
el: Το Divi AI θα συμπληρώσει αυτόματα τις διατάξεις σας με σχετικές φωτογραφίες και εικόνες. Η χρήση φωτογραφιών stock είναι η ταχύτερη και πιο αξιόπιστη επιλογή. Μπορείτε επίσης να δημιουργήσετε εντελώς μοναδικές εικόνες με AI, κάτι που απαιτεί περισσότερο χρόνο αλλά μπορεί να οδηγήσει σε μεγαλύτερη ποικιλία μοναδικών εικόνων.

en: Divi AI will fill your pages with relevant photos and images automatically. Using stock photos is the fastest and most reliable option. You can also generate completely unique images using AI, which takes longer.
el: Το Divi AI θα γεμίσει αυτόματα τις σελίδες σας με σχετικές φωτογραφίες και εικόνες. Η χρήση stock φωτογραφιών είναι η πιο γρήγορη και αξιόπιστη επιλογή. Μπορείτε επίσης να δημιουργήσετε εντελώς μοναδικές εικόνες με AI, κάτι που απαιτεί περισσότερο χρόνο.

en: Divi Cloud Categories
el: Κατηγορίες Divi Cloud

en: Divi Cloud Tags
el: Ετικέτες Divi Cloud

en: Divi Customizer Settings
el: Ρυθμίσεις Προσαρμογέα Divi

en: Divi Library
el: Βιβλιοθήκη Divi

[ctx: Divi Library]
en: %s Library
el: Βιβλιοθήκη %s

[ctx: Divi Library]
en: View Mode
el: Λειτουργία Προβολής

[ctx: Divi Library Global Module]
en: Global
el: Καθολικό

[ctx: Divi Library Item Type]
en: Layout
el: Διάταξη

[ctx: Divi Library Item Type]
en: Module
el: Άρθρωμα

[ctx: Divi Library Layout Type]
en: Row
el: Γραμμή

[ctx: Divi Library Layout Type]
en: Section
el: Ενότητα

en: Divi Library Snippet Name
el: Όνομα Αποσπάσματος Βιβλιοθήκης Divi

[ctx: Divi Library Title]
en: Layout Details
el: Λεπτομέρειες Διάταξης

[ctx: Divi Library View Mode]
en: Grid View
el: Προβολή Πλέγματος

[ctx: Divi Library View Mode]
en: List View
el: Προβολή Λίστας

[ctx: Divi Library View Mode]
en: Tag View
el: Προβολή Ετικετών

[ctx: Divi Library View Mode (Layout Pack)]
en: Pack View
el: Προβολή Πακέτου

en: Divi Overview
el: Επισκόπηση Divi

en: Divi Page Settings
el: Ρυθμίσεις Σελίδας Divi

en: Divi Theme Templates
el: Πρότυπα Θέματος Divi

en: Divi has been installed and activated. Next, you must activate your license so that your website can receive updates. Click the button below to log in to your Elegant Themes account and automatically activate this installation.
el: Το Divi εγκαταστάθηκε και ενεργοποιήθηκε. Στη συνέχεια, πρέπει να ενεργοποιήσετε την άδειά σας ώστε ο ιστότοπός σας να μπορεί να λαμβάνει ενημερώσεις. Κάντε κλικ στο παρακάτω κουμπί για να συνδεθείτε στον λογαριασμό σας Elegant Themes και να ενεργοποιήσετε αυτόματα αυτήν την εγκατάσταση.

en: Divi is up to date
el: Το Divi Είναι Ενημερωμένο

en: Do you want to move selected items to your trash?
el: Θέλετε να μετακινήσετε τα επιλεγμένα στοιχεία στον κάδο απορριμμάτων σας;

en: Do you want to permanently delete all the items in your trash? This action cannot be undone and the items cannot be recovered.
el: Θέλετε να διαγράψετε οριστικά όλα τα στοιχεία από τον κάδο απορριμμάτων σας; Αυτή η ενέργεια δεν μπορεί να αναιρεθεί και τα στοιχεία δεν μπορούν να ανακτηθούν.

en: Documentation
el: Τεκμηρίωση

[ctx: Documentation Page]
en: Documentation
el: Τεκμηρίωση

en: Dot Navigation
el: Πλοήγηση με Τελείες

en: Dotted
el: Με Τελείες

en: Double
el: Διπλό

en: Download Backup Before Importing
el: Λήψη Αντιγράφου Ασφαλείας Πριν Την Εισαγωγή

en: Download Compatibility Report
el: Λήψη Αναφοράς Συμβατότητας

en: Download More Layouts From The Marketplace
el: Κατεβάστε Περισσότερες Διατάξεις Από Το Marketplace

en: Drawing
el: Σχέδιο

en: Dropdown Menu Animation
el: Κίνηση Αναπτυσσόμενου Μενού

en: Dropdown Menu Background Color
el: Χρώμα Φόντου Αναπτυσσόμενου Μενού

en: Dropdown Menu Line Color
el: Χρώμα Γραμμής Αναπτυσσόμενου Μενού

en: Dropdown Menu Text Color
el: Χρώμα Κειμένου Αναπτυσσόμενου Μενού

en: Duplicate
el: Διπλότυπο

en: Duplicate Global Item To Cloud
el: Δημιουργία Αντιγράφου Καθολικού Στοιχείου στο Cloud

en: Duplicate Locally
el: Τοπικό Αντίγραφο

en: Dynamic Icons
el: Δυναμικά Εικονίδια

en: Dynamic Module Framework
el: Δυναμικό Πλαίσιο Λειτουργίας Module

en: ET About Me Widget
el: Widget Σχετικά Με Εμένα ET

en: ET Adsense Widget
el: Widget Adsense ET

en: ET Advertisement
el: Διαφήμιση ET

en: Ecommerce
el: Ηλεκτρονικό Εμπόριο

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit Footer Credits
el: Επεξεργασία Πιστώσεων Υποσέλιδου

en: Edit Image
el: Επεξεργασία Εικόνας

en: Edit Tags & Categories
el: Επεξεργασία Ετικετών & Κατηγοριών

en: Edit Theme Options
el: Επεξεργασία Επιλογών Θέματος

en: Edit With Divi
el: Επεξεργασία Με Το Divi

en: Effect
el: Εφέ

en: Elegant Themes Account
el: Λογαριασμός Elegant Themes

en: Empty Trash
el: Άδειασμα Κάδου

en: Enable API Key
el: Ενεργοποίηση Κλειδιού API

en: Enable Boxed Layout
el: Ενεργοποίηση Διάταξης Σε Κουτί

en: Enable Divi Cloud
el: Ενεργοποίηση Divi Cloud

en: Enable Divi Gallery
el: Ενεργοποίηση Συλλογής Divi

en: Enable Responsive Images
el: Ενεργοποίηση Αποκριτικών Εικόνων

en: Enable Single Post 468x60 banner
el: Ενεργοποίηση banner 468x60 σε μεμονωμένο άρθρο

en: Enable Vertical Navigation
el: Ενεργοποίηση Κάθετης Πλοήγησης

en: Enable body code
el: Ενεργοποίηση κώδικα κύριου περιεχομένου

en: Enable caching of Google Fonts and load them inline. This reduces render-blocking requests and improves page load times.
el: Ενεργοποιήστε την προσωρινή αποθήκευση των Google Fonts και φορτώστε τες inline. Αυτό μειώνει τα αιτήματα που μπλοκάρουν την απόδοση και βελτιώνει τους χρόνους φόρτωσης της σελίδας.

en: Enable canonical URLs
el: Ενεργοποίηση κανονικών URL

en: Enable custom description
el: Ενεργοποίηση προσαρμοσμένης περιγραφής

en: Enable custom keywords
el: Ενεργοποίηση προσαρμοσμένων λέξεων-κλειδιών

en: Enable custom titles
el: Ενεργοποίηση προσαρμοσμένων τίτλων

en: Enable header code
el: Ενεργοποίηση κώδικα κεφαλίδας

en: Enable meta descriptions
el: Ενεργοποίηση meta περιγραφών

en: Enable single bottom code
el: Ενεργοποίηση κώδικα στο κάτω μέρος μεμονωμένης ανάρτησης

en: Enable single top code
el: Ενεργοποίηση κώδικα στην κορυφή μεμονωμένης ανάρτησης

en: Enable this if you want to replace the WordPress default gallery with the Divi-style gallery.
el: Ενεργοποιήστε το αν θέλετε να αντικαταστήσετε την προεπιλεγμένη συλλογή του WordPress με συλλογή τύπου Divi.

en: Enable this option to display Back To Top Button while scrolling
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για εμφάνιση του κουμπιού Επιστροφή Στην Κορυφή κατά την κύλιση

en: Enable this option to get responsive images size generated when uploading images and adding srcset attribute for images element.
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για δημιουργία αποκριτικών μεγεθών εικόνων κατά τη μεταφόρτωση και προσθήκη του χαρακτηριστικού srcset στο στοιχείο εικόνας.

en: Enable this option to get the smooth scrolling effect with mouse wheel
el: Ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή για εφέ ομαλής κύλισης με τη ροδέλα του ποντικιού

en: Enable this option to show thumbnails on Index Pages.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να εμφανίζονται μικρογραφίες στις Σελίδες Ευρετηρίου.

en: Enable this to allow the Divi Framework to only load the modules that are used on the page, and process the logic for the features in use.
el: Ενεργοποιήστε το, ώστε το Divi Framework να φορτώνει μόνο τα modules που χρησιμοποιούνται στη σελίδα και να επεξεργάζεται τη λογική για τις λειτουργίες που χρησιμοποιούνται.

en: Enabling this option will display a 468x60 banner ad on the bottom of your post pages below the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
el: Η ενεργοποίηση αυτής της επιλογής θα εμφανίζει μια διαφημιστική καταχώριση banner 468x60 στο κάτω μέρος των σελίδων άρθρων σας, κάτω από το περιεχόμενο του μεμονωμένου άρθρου. Αν ενεργοποιηθεί, πρέπει να συμπληρώσετε παρακάτω την εικόνα banner και το URL προορισμού.

en: Enabling this option will lower the size of Google Fonts and improve load times, however it will limit Google Fonts support in some very old browsers. You can turn this off to increase support for older browsers at a slight cost to performance.
el: Η ενεργοποίηση αυτής της επιλογής θα μειώσει το μέγεθος των Google Fonts και θα βελτιώσει τους χρόνους φόρτωσης, ωστόσο θα περιορίσει την υποστήριξη των Google Fonts σε ορισμένα πολύ παλιά προγράμματα περιήγησης. Μπορείτε να το απενεργοποιήσετε για να αυξήσετε την υποστήριξη για παλαιότερα προγράμματα περιήγησης, με ένα μικρό κόστος στην απόδοση.

en: Enhance
el: Βελτίωση

en: Enhance Image
el: Βελτίωση Εικόνας

en: Enhancement Strength
el: Ένταση Βελτίωσης

en: Enhancements
el: Βελτιώσεις

en: Enqueue Google Maps Script
el: Φόρτωση Script Google Maps

en: Enqueue jQuery Compatibility Script
el: Προσθήκη Script Συμβατότητας jQuery

en: Enter new API Key
el: Εισαγωγή Νέου Κλειδιού API

en: Enter the URL of your Facebook Profile.
el: Εισαγάγετε το URL του Προφίλ Facebook σας.

en: Enter the URL of your Instagram Profile.
el: Εισαγάγετε το URL του Προφίλ Instagram σας.

en: Enter the URL of your RSS feed.
el: Εισαγάγετε το URL της ροής RSS σας.

en: Enter the URL of your X Profile.
el: Εισαγάγετε το URL του Προφίλ X σας.

en: Enter which type of page you want.
el: Εισάγετε τον τύπο σελίδας που θέλετε.

en: Enter your ET Account API Key.
el: Εισαγάγετε το Κλειδί API του Λογαριασμού ET.

en: Enter your ET Account Username.
el: Εισαγάγετε το Όνομα Χρήστη του Λογαριασμού ET.

en: Enter your page title
el: Εισάγετε τον τίτλο της σελίδας σας

en: Enter your website name, which will be used for meta titles and throughout your website content.
el: Εισαγάγετε το όνομα του ιστοτόπου σας, το οποίο θα χρησιμοποιείται για meta τίτλους και σε όλο το περιεχόμενο του ιστοτόπου σας.

en: Enter your website slogan, which will be used in meta descriptions and as context for Divi AI.
el: Εισαγάγετε το σλόγκαν του ιστοτόπου σας, το οποίο θα χρησιμοποιείται στις meta περιγραφές και ως πλαίσιο για το Divi AI.

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error loading roadmap items.
el: Σφάλμα φόρτωσης στοιχείων οδικού χάρτη.

[ctx: Event Details Page]
en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Exactly
el: Ακριβώς

en: Example: Create a services page that describes our solar installation services, including testimonials and a contact form to collect leads
el: Παράδειγμα: Δημιουργήστε μια σελίδα υπηρεσιών που περιγράφει τις υπηρεσίες εγκατάστασης ηλιακών συστημάτων μας, συμπεριλαμβανομένων μαρτυριών και μιας φόρμας επικοινωνίας για τη συλλογή leads

en: Example: Create a services section that describes our solar installation services.
el: Παράδειγμα: Δημιουργήστε μια ενότητα υπηρεσιών που περιγράφει τις υπηρεσίες μας για εγκαταστάσεις ηλιακής ενέργειας.

en: Example: Our company, Sunset Solar, is a solar panel installation company serving the San Francisco Bay Area
el: Παράδειγμα: Η εταιρεία μας, Sunset Solar, είναι μια εταιρεία εγκατάστασης ηλιακών πάνελ που εξυπηρετεί την περιοχή του Κόλπου του Σαν Φρανσίσκο

en: Exclude categories from the navigation bar
el: Εξαίρεση Κατηγοριών Από Τη Γραμμή Πλοήγησης

en: Exclude pages from the navigation bar
el: Εξαίρεση Σελίδων Από Τη Γραμμή Πλοήγησης

en: Expand
el: Ανάπτυξη

en: Explore Other Modules With Tag
el: Εξερεύνηση Άλλων Αρθρωμάτων Με Ετικέτα

en: Explore Other Rows With Tag
el: Εξερεύνηση Άλλων Γραμμών Με Ετικέτα

en: Explore Other Sections With Tag
el: Εξερεύνηση Άλλων Ενοτήτων Με Ετικέτα

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Export %s
el: Εξαγωγή %s

en: Export %s Name
el: Όνομα Εξαγωγής %s

en: Export Theme Options
el: Εξαγωγή Επιλογών Θέματος

en: Exporting your %s will create a JSON file that can be imported into a different area.
el: Η εξαγωγή του %s θα δημιουργήσει ένα αρχείο JSON που μπορεί να εισαχθεί σε διαφορετική περιοχή.

en: Extend
el: Επέκταση

en: Extend Image
el: Επέκταση Εικόνας

en: Facebook Profile Url
el: URL Προφίλ Facebook

en: Fade
el: Σβήσιμο

en: Fade In
el: Ομαλή Εμφάνιση

en: Failed to load your existing layouts. Please try again later.
el: Αποτυχία φόρτωσης των υπαρχουσών διατάξεών σας. Δοκιμάστε ξανά αργότερα.

en: Farmers Market
el: Αγορά Παραγωγών

en: Farmers Market About Page
el: Σελίδα Σχετικά Για Αγορά Παραγωγών

en: Farmers Market Blog Page
el: Σελίδα Blog Για Αγορά Παραγωγών

en: Farmers Market Contact Page
el: Σελίδα Επικοινωνίας Για Αγορά Παραγωγών

en: Farmers Market Donate Page
el: Σελίδα Δωρεάς Για Αγορά Παραγωγών

en: Farmers Market Events Page
el: Σελίδα Εκδηλώσεων Για Αγορά Παραγωγών

en: Farmers Market Home Page
el: Αρχική Σελίδα Για Αγορά Παραγωγών

en: Farmers Market Landing Page
el: Σελίδα Προορισμού Για Αγορά Παραγωγών

en: Farmers Market Market Page
el: Σελίδα Αγοράς Για Αγορά Παραγωγών

en: Fashion About Page
el: Σελίδα Σχετικά Μόδας

en: Fashion Blog Page
el: Σελίδα Blog Μόδας

en: Fashion Contact Page
el: Σελίδα Επικοινωνίας Μόδας

en: Fashion Designer Page
el: Σελίδα Σχεδιαστή Μόδας

en: Fashion Gallery Page
el: Σελίδα Γκαλερί Μόδας

en: Fashion Home Page
el: Αρχική Σελίδα Μόδας

en: Fashion Landing Page
el: Σελίδα Προορισμού Μόδας

en: Fashion Shop Page
el: Σελίδα Καταστήματος Μόδας

en: Favorites
el: Αγαπημένα

en: Fetching Pages
el: Λήψη Σελίδων

en: Fetching Pages...
el: Λήψη Σελίδων...

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Finalizing Migration
el: Ολοκλήρωση Μετεγκατάστασης

en: Find A Layout
el: Εύρεση Διάταξης

en: Find A Module
el: Εύρεση Αρθρώματος

en: Find A Page
el: Εύρεση Σελίδας

en: Find A Row
el: Εύρεση Σειράς

en: Find A Section
el: Εύρεση Ενότητας

en: Find More Layouts
el: Βρείτε Περισσότερες Διατάξεις

en: Fixed
el: Σταθερό

en: Fixed Menu Height
el: Ύψος Σταθερού Μενού

en: Fixed Navigation Bar
el: Σταθερή Μπάρα Πλοήγησης

en: Fixed Navigation Settings
el: Ρυθμίσεις Σταθερής Πλοήγησης

en: Flip
el: Αναστροφή

en: Florist
el: Ανθοπωλείο

en: Florist About Page
el: Σελίδα Σχετικά Για Ανθοπωλείο

en: Florist Blog Page
el: Σελίδα Blog Για Ανθοπωλείο

en: Florist Contact Page
el: Σελίδα Επικοινωνίας Για Ανθοπωλείο

en: Florist Gallery Page
el: Σελίδα Γκαλερί Για Ανθοπωλείο

en: Florist Home Page
el: Αρχική Σελίδα Για Ανθοπωλείο

en: Florist Landing Page
el: Σελίδα Προορισμού Για Ανθοπωλείο

en: Florist Shop Page
el: Σελίδα Καταστήματος Για Ανθοπωλείο

en: Folder
el: Φάκελος

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Font Size
el: Μέγεθος Γραμματοσειράς

en: Font Style
el: Στυλ Γραμματοσειράς

en: Footer
el: Υποσέλιδο

en: Footer Area
el: Περιοχή Υποσέλιδου

en: Footer Background Color
el: Χρώμα Φόντου Υποσέλιδου

en: Footer Elements
el: Στοιχεία Υποσέλιδου

en: Footer Menu
el: Μενού Υποσέλιδου

en: Footer Menu Active Link Color
el: Χρώμα Ενεργού Συνδέσμου Μενού Υποσέλιδου

en: Footer Menu Background Color
el: Χρώμα Φόντου Μενού Υποσέλιδου

en: Footer Menu Text Color
el: Χρώμα Κειμένου Μενού Υποσέλιδου

en: Forgot your <a href="%1$s" target="_blank">Username</a> or <a href="%1$s" target="_blank">Password</a>?
el: Ξεχάσατε το <a href="%1$s" target="_blank">Όνομα Χρήστη</a> ή τον <a href="%1$s" target="_blank">Κωδικό Πρόσβασης</a> σας;

en: Formal
el: Επίσημο

en: Free Divi Cloud Limit Reached
el: Το Δωρεάν Όριο Του Divi Cloud Εξαντλήθηκε

en: Free Trial
el: Δωρεάν Δοκιμή

en: Freelancer
el: Ελεύθερος Επαγγελματίας

en: Frequently Asked Questions
el: Συχνές Ερωτήσεις

en: Fullscreen
el: Πλήρης Οθόνη

en: Fullwidth
el: Πλήρες Πλάτος

en: Funny
el: Αστείο

en: General
el: Γενικά

en: General Settings
el: Γενικές Ρυθμίσεις

en: Generate
el: Δημιουργία

en: Generate & Publish My Website
el: Δημιουργία & Δημοσίευση Του Ιστότοπού Μου

en: Generate A New Site
el: Δημιουργία Νέου Ιστότοπου

en: Generate Code
el: Δημιουργία Κώδικα

en: Generate Four More
el: Δημιουργία Άλλων Τεσσάρων

en: Generate Image With AI
el: Δημιουργία Εικόνας Με AI

en: Generate Images With AI (Slower)
el: Δημιουργία Εικόνων Με AI (Πιο Αργά)

en: Generate Layout
el: Δημιουργία Διάταξης

en: Generate Modified Image
el: Δημιουργία Τροποποιημένης Εικόνας

en: Generate More Like This One
el: Δημιουργία Περισσότερων Όπως Αυτό

en: Generate My Website
el: Δημιουργία Του Ιστότοπού Μου

en: Generate Page
el: Δημιουργία Σελίδας

en: Generate Prompt With AI
el: Δημιουργία Prompt Με AI

en: Generate Section
el: Δημιουργία Ενότητας

en: Generate Section With AI
el: Δημιουργία Ενότητας Με AI

en: Generate Text
el: Δημιουργία Κειμένου

en: Generate Your Site With AI
el: Δημιουργία Του Ιστότοπού Σας Με AI

en: Generating
el: Δημιουργία Σε Εξέλιξη

en: Generating %1$s Pages
el: Δημιουργία Σελίδων %1$s

en: Generating Images
el: Δημιουργία Εικόνων

en: Generating Layout
el: Δημιουργία Διάταξης

en: Generating Screenshot
el: Δημιουργία Στιγμιότυπου

en: Generating Section
el: Δημιουργία Ενότητας

en: Generating Site Outline
el: Δημιουργία Δομής Ιστότοπου

en: Generating Your %1$s Page
el: Δημιουργία Της Σελίδας %1$s

en: Generating Your Menu
el: Δημιουργία Του Μενού Σας

en: Generating...
el: Δημιουργία...

en: Get Divi Cloud
el: Αποκτήστε Το Divi Cloud

en: Get Divi For Life
el: Αποκτήστε Το Divi Εφ’ Όρου Ζωής

en: Get Unlimited Divi Cloud Storage
el: Αποκτήστε Απεριόριστο Αποθηκευτικό Χώρο Divi Cloud

en: Get Unlimited Storage
el: Αποκτήστε Απεριόριστο Χώρο Αποθήκευσης

en: Get access to hundreds of new Divi modules and thousands of additional layouts and child themes.
el: Αποκτήστε Πρόσβαση Σε Εκατοντάδες Νέα Modules Divi Και Χιλιάδες Επιπλέον Διατάξεις Και Child Themes.

en: Get live chat support with response times under 30 minutes plus bigger discounts in the Divi Marketplace.
el: Αποκτήστε υποστήριξη μέσω ζωντανής συνομιλίας με χρόνους απόκρισης κάτω από 30 λεπτά, καθώς και μεγαλύτερες εκπτώσεις στο Divi Marketplace.

en: Give Divi AI general information about your website or business. The more context it has about you and your goals, the better layouts it will create and the more relevant content it will write.
el: Δώστε στο Divi AI γενικές πληροφορίες για τον ιστότοπο ή την επιχείρησή σας. Όσο περισσότερο πλαίσιο έχει για εσάς και τους στόχους σας, τόσο καλύτερες διατάξεις θα δημιουργήσει και τόσο πιο σχετικό περιεχόμενο θα γράψει.

en: Give you content a unique spin by telling Divi AI what tone of voice to use.
el: Δώστε στο περιεχόμενό σας μια μοναδική πινελιά, λέγοντας στο Divi AI ποιο ύφος να χρησιμοποιήσει.

en: Global items
el: Καθολικά Στοιχεία

en: Global items cannot be added to your Divi Cloud. Would you like to save a non-global version to your Divi Cloud? The version on this website will remain a global instance
el: Τα καθολικά στοιχεία δεν μπορούν να προστεθούν στο Divi Cloud σας. Θέλετε να αποθηκεύσετε μια μη καθολική έκδοση στο Divi Cloud σας; Η έκδοση σε αυτόν τον ιστότοπο θα παραμείνει ως καθολική παρουσία

en: Google API Key
el: Κλειδί Google API

en: Google Fonts Subsets
el: Υποσύνολα Google Fonts

en: Grab the first post image
el: Λήψη Της Πρώτης Εικόνας Άρθρου

en: Green
el: Πράσινο

en: Groove
el: Αυλακωτό

en: Guide Me
el: Καθοδήγησέ Με

en: HTML/JS Snippet
el: Απόσπασμα HTML/JS

en: Hang Tight!
el: Κάντε Λίγη Υπομονή!

en: Harmonize And Remove Artifacts
el: Εναρμόνιση Και Αφαίρεση Τεχνητών Ατελειών

en: Harness the power of AI and unlock unlimited text, image, code, layout and website generation.
el: Αξιοποιήστε Τη Δύναμη Του AI Και Ξεκλειδώστε Απεριόριστη Δημιουργία Κειμένου, Εικόνων, Κώδικα, Διατάξεων Και Ιστότοπων.

en: Header & Navigation
el: Κεφαλίδα & Πλοήγηση

en: Header Elements
el: Στοιχεία Κεφαλίδας

en: Header Font
el: Γραμματοσειρά Κεφαλίδας

en: Header Font Style
el: Στυλ Γραμματοσειράς Κεφαλίδας

en: Header Font Weight
el: Βάρος Γραμματοσειράς Κεφαλίδας

en: Header Format
el: Μορφή Κεφαλίδας

en: Header Letter Spacing
el: Απόσταση Γραμμάτων Κεφαλίδας

en: Header Line Height
el: Ύψος Γραμμής Κεφαλίδας

en: Header Style
el: Στυλ Κεφαλίδας

en: Header Text Size
el: Μέγεθος Κειμένου Κεφαλίδας

en: Heading Font
el: Γραμματοσειρά Κεφαλίδων

en: Heading Font Color
el: Χρώμα Γραμματοσειράς Κεφαλίδων

en: Heading Text Color
el: Χρώμα Κειμένου Επικεφαλίδων

en: Height
el: Ύψος

en: Help
el: Βοήθεια

en: Here you can add custom css to override or extend default styles.
el: Εδώ μπορείτε να προσθέσετε προσαρμοσμένο CSS για να αντικαταστήσετε ή να επεκτείνετε τα προεπιλεγμένα στυλ.

en: Here you can change which character separates your blog title and index page name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
el: Εδώ μπορείτε να αλλάξετε ποιος χαρακτήρας διαχωρίζει τον τίτλο του ιστολογίου σας και το όνομα της σελίδας ευρετηρίου όταν χρησιμοποιούνται αυτόματα δημιουργημένοι τίτλοι άρθρων. Συνήθεις τιμές είναι | ή -

en: Here you can change which character separates your blog title and post name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
el: Εδώ μπορείτε να αλλάξετε ποιος χαρακτήρας διαχωρίζει τον τίτλο του ιστολογίου σας και το όνομα του άρθρου όταν χρησιμοποιούνται αυτόματα δημιουργημένοι τίτλοι άρθρων. Συνήθεις τιμές είναι | ή -

en: Here you can choose Shop Page & Category Page Layout for WooCommerce.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε Διάταξη Σελίδας Καταστήματος & Σελίδας Κατηγορίας για WooCommerce.

en: Here you can choose default sidebar layout
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε την προεπιλεγμένη διάταξη πλευρικής στήλης

en: Here you can choose how your titles on index pages are generated. You can change which order your blog name and index title are displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε πώς δημιουργούνται οι τίτλοι σας στις σελίδες ευρετηρίου. Μπορείτε να αλλάξετε με ποια σειρά εμφανίζονται το όνομα του ιστολογίου και ο τίτλος ευρετηρίου ή να αφαιρέσετε εντελώς το όνομα του ιστολογίου από τον τίτλο.

en: Here you can choose to display the Facebook Icon on your homepage.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε να εμφανίζεται το Εικονίδιο Facebook στην αρχική σας σελίδα.

en: Here you can choose to display the Instagram Icon on your homepage.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε να εμφανίζεται το Εικονίδιο Instagram στην αρχική σας σελίδα.

en: Here you can choose to display the RSS Icon.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε να εμφανίζεται το Εικονίδιο RSS.

en: Here you can choose to display the X Icon.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε να εμφανίζεται το Εικονίδιο X.

en: Here you can choose to remove certain categories from the navigation menu. All categories marked with an X will not appear in your navigation bar.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε να αφαιρέσετε συγκεκριμένες κατηγορίες από το μενού πλοήγησης. Όλες οι κατηγορίες που σημειώνονται με X δεν θα εμφανίζονται στη γραμμή πλοήγησης.

en: Here you can choose to remove certain pages from the navigation menu. All pages marked with an X will not appear in your navigation bar.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε να αφαιρέσετε συγκεκριμένες σελίδες από το μενού πλοήγησης. Όλες οι σελίδες που σημειώνονται με X δεν θα εμφανίζονται στη γραμμή πλοήγησης.

en: Here you can choose to reverse the order that your categories links are displayed. You can choose between ascending and descending.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε να αντιστρέψετε τη σειρά εμφάνισης των συνδέσμων κατηγοριών. Μπορείτε να επιλέξετε ανάμεσα σε αύξουσα και φθίνουσα.

en: Here you can choose to reverse the order that your pages links are displayed. You can choose between ascending and descending.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε να αντιστρέψετε τη σειρά εμφάνισης των συνδέσμων σελίδων. Μπορείτε να επιλέξετε ανάμεσα σε αύξουσα και φθίνουσα.

en: Here you can choose to sort your pages links.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε πώς θα ταξινομηθούν οι σύνδεσμοι των σελίδων σας.

en: Here you can choose which items appear in the post info section on pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted items shown below will appear.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε ποια στοιχεία εμφανίζονται στην ενότητα πληροφοριών άρθρου στις σελίδες. Αυτή είναι η περιοχή, συνήθως κάτω από τον τίτλο του άρθρου, που εμφανίζει βασικές πληροφορίες για το άρθρο σας. Θα εμφανίζονται τα επισημασμένα στοιχεία που βλέπετε παρακάτω.

en: Here you can choose which items appear in the post info section on single post pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted items shown below will appear.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε ποια στοιχεία εμφανίζονται στην ενότητα πληροφοριών άρθρου στις σελίδες μεμονωμένου άρθρου. Αυτή είναι η περιοχή, συνήθως κάτω από τον τίτλο του άρθρου, που εμφανίζει βασικές πληροφορίες για το άρθρο σας. Θα εμφανίζονται τα επισημασμένα στοιχεία που βλέπετε παρακάτω.

en: Here you can designate how many WooCommerce products are displayed on the archive page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε πόσα προϊόντα WooCommerce εμφανίζονται στη σελίδα αρχείου. Αυτή η επιλογή λειτουργεί ανεξάρτητα από τις επιλογές Ρυθμίσεις > Ανάγνωση στο wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Archive pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε πόσα πρόσφατα άρθρα εμφανίζονται στις σελίδες Αρχείου. Αυτή η επιλογή λειτουργεί ανεξάρτητα από τις επιλογές Ρυθμίσεις > Ανάγνωση στο wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Category page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε πόσα πρόσφατα άρθρα εμφανίζονται στη σελίδα Κατηγορίας. Αυτή η επιλογή λειτουργεί ανεξάρτητα από τις επιλογές Ρυθμίσεις > Ανάγνωση στο wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Search results pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε πόσα πρόσφατα άρθρα εμφανίζονται στις σελίδες αποτελεσμάτων Αναζήτησης. Αυτή η επιλογή λειτουργεί ανεξάρτητα από τις επιλογές Ρυθμίσεις > Ανάγνωση στο wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Tag pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε πόσα πρόσφατα άρθρα εμφανίζονται στις σελίδες Ετικετών. Αυτή η επιλογή λειτουργεί ανεξάρτητα από τις επιλογές Ρυθμίσεις > Ανάγνωση στο wp-admin.

en: Here you can disable automatic memory limit increase.
el: Εδώ μπορείτε να απενεργοποιήσετε την αυτόματη αύξηση του ορίου μνήμης.

en: Here you can provide 468x60 banner destination url
el: Εδώ μπορείτε να δώσετε το URL προορισμού banner 468x60

en: Here you can provide 468x60 banner image url
el: Εδώ μπορείτε να δώσετε το URL της εικόνας banner 468x60

en: Hex Value
el: Τιμή Hex

en: Hide
el: Απόκρυψη

en: Hide Logo Image
el: Απόκρυψη Εικόνας Λογότυπου

en: Hide Nav Before Scroll
el: Απόκρυψη Πλοήγησης Πριν Από Την Κύλιση

en: Hide Navigation Until Scroll
el: Απόκρυψη Πλοήγησης Έως Την Κύλιση

en: Hide empty categories
el: Απόκρυψη Κενών Κατηγοριών

en: High
el: Υψηλό

en: Home
el: Αρχική

en: Homepage SEO
el: SEO αρχικής σελίδας

en: Homepage custom title (if enabled)
el: Προσαρμοσμένος τίτλος αρχικής σελίδας (αν είναι ενεργοποιημένο)

en: Homepage meta description (if enabled)
el: Meta description αρχικής σελίδας (αν είναι ενεργοποιημένο)

en: Homepage meta keywords (if enabled)
el: Meta keywords αρχικής σελίδας (αν είναι ενεργοποιημένο)

en: How do I report a bug?
el: Πώς αναφέρω ένα σφάλμα;

en: How would you like to change the style of this element?
el: Πώς θα θέλατε να αλλάξετε το στυλ αυτού του στοιχείου;

en: Humorous
el: Χιουμοριστικό

en: Icon
el: Εικονίδιο

en: Icon Color
el: Χρώμα Εικονιδίου

en: Icon Placement
el: Τοποθέτηση Εικονιδίου

en: If a page is built with the Divi Builder, the Gutenberg block CSS file is moved from the header to the footer. Since the file is most likely not used, we can load it later. This removes a render blocking request and improving performance.
el: Αν μια σελίδα έχει δημιουργηθεί με το Divi Builder, το αρχείο CSS των blocks του Gutenberg μετακινείται από την κεφαλίδα στο υποσέλιδο. Εφόσον το αρχείο πιθανότατα δεν χρησιμοποιείται, μπορούμε να το φορτώσουμε αργότερα. Αυτό αφαιρεί ένα αίτημα που μπλοκάρει την απόδοση και βελτιώνει την απόδοση.

en: If custom titles are disabled, choose autogeneration method
el: Αν οι προσαρμοσμένοι τίτλοι είναι απενεργοποιημένοι, επιλέξτε μέθοδο αυτόματης δημιουργίας

en: If this website contains content built with Divi 4, you can use the migrator to convert your website to the Divi 5 format. Un-migrated content will not benefit from Divi 5 performance improvements.
el: Αν αυτός ο ιστότοπος περιέχει περιεχόμενο που δημιουργήθηκε με το Divi 4, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το εργαλείο μετεγκατάστασης για να μετατρέψετε τον ιστότοπό σας στη μορφή Divi 5. Το μη μετεγκατεστημένο περιεχόμενο δεν θα επωφεληθεί από τις βελτιώσεις απόδοσης του Divi 5.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over how your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
el: Αν δεν χρησιμοποιείτε προσαρμοσμένους τίτλους άρθρων, μπορείτε παρόλα αυτά να ελέγχετε τον τρόπο δημιουργίας των τίτλων σας. Εδώ μπορείτε να επιλέξετε με ποια σειρά θέλετε να εμφανίζονται ο τίτλος του άρθρου και το όνομα του ιστολογίου σας ή να αφαιρέσετε εντελώς το όνομα του ιστολογίου από τον τίτλο.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over hw your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
el: Αν δεν χρησιμοποιείτε προσαρμοσμένους τίτλους άρθρων, μπορείτε παρόλα αυτά να ελέγχετε τον τρόπο δημιουργίας των τίτλων σας. Εδώ μπορείτε να επιλέξετε με ποια σειρά θέλετε να εμφανίζονται ο τίτλος του άρθρου και το όνομα του ιστολογίου σας ή να αφαιρέσετε εντελώς το όνομα του ιστολογίου από τον τίτλο.

en: If you don't want to display some banners - leave approptiate fields blank
el: Αν Δεν Θέλετε Να Εμφανίζονται Κάποια Banner, Αφήστε Τα Κατάλληλα Πεδία Κενά

en: If you have enabled custom titles you can add your custom title here. Whatever you type here will be placed between the < title >< /title > tags in header.php
el: Αν έχετε ενεργοποιήσει προσαρμοσμένους τίτλους, μπορείτε να προσθέσετε εδώ τον προσαρμοσμένο τίτλο σας. Ό,τι πληκτρολογήσετε εδώ θα τοποθετηθεί ανάμεσα στις ετικέτες < title >< /title > στο header.php

en: If you have enabled meta descriptions you can add your custom description here.
el: Αν έχετε ενεργοποιήσει meta descriptions, μπορείτε να προσθέσετε εδώ την προσαρμοσμένη περιγραφή σας.

en: If you have enabled meta keywords you can add your custom keywords here. Keywords should be separated by comas. For example: wordpress,themes,templates,elegant
el: Αν έχετε ενεργοποιήσει meta keywords, μπορείτε να προσθέσετε εδώ τις προσαρμοσμένες λέξεις-κλειδιά σας. Οι λέξεις-κλειδιά πρέπει να διαχωρίζονται με κόμματα. Για παράδειγμα: wordpress,themes,templates,elegant

en: If you would like categories to be displayed in your navigationbar that don't have any posts in them then disable this option. By default empty categories are hidden
el: Αν θέλετε να εμφανίζονται στη γραμμή πλοήγησης κατηγορίες που δεν έχουν καμία δημοσίευση, απενεργοποιήστε αυτή την επιλογή. Από προεπιλογή, οι κενές κατηγορίες αποκρύπτονται.

en: If you would like to add a meta description to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for descriptions to be displayed on post pages. You can add your meta description using custom fields based off the custom field name you define below.
el: Αν θέλετε να προσθέσετε μια meta περιγραφή στο άρθρο σας, μπορείτε να το κάνετε χρησιμοποιώντας προσαρμοσμένα πεδία. Αυτή η επιλογή πρέπει να είναι ενεργοποιημένη για να εμφανίζονται οι περιγραφές στις σελίδες άρθρων. Μπορείτε να προσθέσετε τη meta περιγραφή σας χρησιμοποιώντας προσαρμοσμένα πεδία με βάση το όνομα προσαρμοσμένου πεδίου που ορίζετε παρακάτω.

en: If you would like to add meta keywords to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for keywords to be displayed on post pages. You can add your meta keywords using custom fields based off the custom field name you define below.
el: Αν θέλετε να προσθέσετε meta λέξεις-κλειδιά στο άρθρο σας, μπορείτε να το κάνετε χρησιμοποιώντας προσαρμοσμένα πεδία. Αυτή η επιλογή πρέπει να είναι ενεργοποιημένη για να εμφανίζονται οι λέξεις-κλειδιά στις σελίδες άρθρων. Μπορείτε να προσθέσετε τις meta λέξεις-κλειδιά σας χρησιμοποιώντας προσαρμοσμένα πεδία με βάση το όνομα προσαρμοσμένου πεδίου που ορίζετε παρακάτω.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the categories navigation bar disable this feature.
el: Αν θέλετε να αφαιρέσετε τα αναπτυσσόμενα μενού από τη γραμμή πλοήγησης κατηγοριών, απενεργοποιήστε αυτή τη λειτουργία.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the pages navigation bar disable this feature.
el: Αν θέλετε να αφαιρέσετε τα αναπτυσσόμενα μενού από τη γραμμή πλοήγησης σελίδων, απενεργοποιήστε αυτή τη λειτουργία.

en: If you would like to use your own custom logo image click the Upload Image button.
el: Αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε τη δική σας προσαρμοσμένη εικόνα λογοτύπου, κάντε κλικ στο κουμπί Μεταφόρτωση Εικόνας.

en: Image
el: Εικόνα

en: Image Description
el: Περιγραφή Εικόνας

en: Image Dimensions
el: Διαστάσεις Εικόνας

en: Image Fill Description
el: Περιγραφή Συμπλήρωσης Εικόνας

en: Image Height
el: Ύψος Εικόνας

en: Image Scale
el: Κλίμακα Εικόνας

en: Image Selection
el: Επιλογή Εικόνας

en: Image Size
el: Μέγεθος Εικόνας

en: Image Sketch
el: Σκίτσο Εικόνας

en: Image Style
el: Στυλ Εικόνας

en: Image Type
el: Τύπος Εικόνας

en: Image URL or base64 string is required.
el: Απαιτείται URL εικόνας ή συμβολοσειρά base64.

en: Image Url
el: URL Εικόνας

en: Image Width
el: Πλάτος Εικόνας

en: Image doesn't exist
el: Η εικόνα δεν υπάρχει

en: Images
el: Εικόνες

en: Images stored on a different website cannot be used as reference. The issue can be resolved by uploading the image to the WordPress media library.
el: Οι εικόνες που φιλοξενούνται σε διαφορετικό ιστότοπο δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως αναφορά. Το πρόβλημα μπορεί να λυθεί ανεβάζοντας την εικόνα στη βιβλιοθήκη πολυμέσων του WordPress.

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Import %s
el: Εισαγωγή %s

en: Import & Export Customizer
el: Εισαγωγή & Εξαγωγή Προσαρμογέα

en: Import & Export Theme Options
el: Εισαγωγή & Εξαγωγή Επιλογών Θέματος

en: Import Theme Options
el: Εισαγωγή Επιλογών Θέματος

en: Import These Templates
el: Εισαγωγή Αυτών Των Προτύπων

en: Import To Cloud
el: Εισαγωγή Στο Cloud

en: Importing %1$s Page
el: Εισαγωγή Σελίδας %1$s

en: Importing Customizer Settings
el: Εισαγωγή Ρυθμίσεων Προσαρμογέα

en: Importing Pages
el: Εισαγωγή Σελίδων

en: Importing Presets
el: Εισαγωγή Προκαθορισμένων

en: Importing Theme Builder
el: Εισαγωγή Theme Builder

en: Improve Google Fonts Loading
el: Βελτίωση Φόρτωσης Google Fonts

en: Improve your web design workflow and collaborate together in the cloud.
el: Βελτιώστε τη ροή εργασίας του web design και συνεργαστείτε μαζί στο cloud.

en: In Progress
el: Σε Εξέλιξη

en: In some cases users will want to create parent categories or links as placeholders to hold a list of child links or categories. In this case it is not desirable to have the parent links lead anywhere, but instead merely serve an organizational function. Enabling this options will remove the links from all parent pages/categories so that they don't lead anywhere when clicked.
el: Σε ορισμένες περιπτώσεις, οι χρήστες θα θέλουν να δημιουργήσουν γονικές κατηγορίες ή συνδέσμους ως placeholders για να περιέχουν μια λίστα από θυγατρικούς συνδέσμους ή κατηγορίες. Σε αυτή την περίπτωση, δεν είναι επιθυμητό οι γονικοί σύνδεσμοι να οδηγούν κάπου, αλλά να εξυπηρετούν μόνο οργανωτικό σκοπό. Η ενεργοποίηση αυτής της επιλογής θα αφαιρέσει τους συνδέσμους από όλες τις γονικές σελίδες/κατηγορίες, ώστε να μην οδηγούν πουθενά όταν γίνεται κλικ.

en: Inactive (%s)
el: Ανενεργό (%s)

en: Inactive Widgets
el: Ανενεργά Widgets

en: Increase Contrast
el: Αύξηση Αντίθεσης

en: Increase Detail
el: Αύξηση Λεπτομέρειας

en: Increase Saturation
el: Αύξηση Κορεσμού

en: Index Page SEO
el: SEO σελίδας ευρετηρίου

en: Informative
el: Ενημερωτικό

en: Initializing Process
el: Αρχικοποίηση Διαδικασίας

en: Input 468x60 adsense code
el: Εισαγωγή κώδικα adsense 468x60

en: Input 468x60 advertisement banner image
el: Εισαγωγή εικόνας banner διαφήμισης 468x60

en: Input 468x60 advertisement destination url
el: Εισαγωγή URL προορισμού διαφήμισης 468x60

en: Input your website information and select which pages you want to have on your website.
el: Εισαγάγετε τις πληροφορίες του ιστοτόπου σας και επιλέξτε ποιες σελίδες θέλετε να υπάρχουν στον ιστότοπό σας.

en: Input your website information and tell Divi AI about your website or business. The information you provide will be used to generate content, images and make design decisions.
el: Εισαγάγετε τις πληροφορίες του ιστοτόπου σας και ενημερώστε το Divi AI για τον ιστότοπο ή την επιχείρησή σας. Οι πληροφορίες που παρέχετε θα χρησιμοποιηθούν για τη δημιουργία περιεχομένου, εικόνων και για λήψη σχεδιαστικών αποφάσεων.

[ctx: Insert CSS Snippet from library]
en: Use This CSS Snippet
el: Χρησιμοποιήστε Αυτό Το Απόσπασμα CSS

en: Insert Code at Cursor
el: Εισαγωγή Κώδικα Στον Κέρσορα

[ctx: Insert HTML/JS Snippet from library]
en: Use This HTML/JS Snippet
el: Χρησιμοποιήστε Αυτό Το Απόσπασμα HTML/JS

[ctx: Insert Module from library]
en: Use This Module
el: Χρησιμοποιήστε Αυτό Το Άρθρωμα

[ctx: Insert Page from library]
en: Use This Page
el: Χρησιμοποιήστε Αυτή Τη Σελίδα

[ctx: Insert Row from library]
en: Use This Row
el: Χρησιμοποιήστε Αυτή Τη Γραμμή

[ctx: Insert Section from library]
en: Use This Section
el: Χρησιμοποιήστε Αυτή Την Ενότητα

en: Inset
el: Εσωτερικό

en: Instagram Profile Url
el: URL Προφίλ Instagram

en: Install WooCommerce Plugin
el: Εγκατάσταση Προσθήκης WooCommerce

en: Install and Configure WooCommerce
el: Εγκατάσταση Και Ρύθμιση WooCommerce

en: Installing WooCommerce
el: Εγκατάσταση WooCommerce

en: Interior Design Company
el: Εταιρεία Εσωτερικής Διακόσμησης

en: Interior Design Company About Page
el: Σελίδα Σχετικά Για Εταιρεία Εσωτερικής Διακόσμησης

en: Interior Design Company Blog Page
el: Σελίδα Blog Για Εταιρεία Εσωτερικής Διακόσμησης

en: Interior Design Company Contact Page
el: Σελίδα Επικοινωνίας Για Εταιρεία Εσωτερικής Διακόσμησης

en: Interior Design Company Home Page
el: Αρχική Σελίδα Για Εταιρεία Εσωτερικής Διακόσμησης

en: Interior Design Company Landing Page
el: Σελίδα Προορισμού Για Εταιρεία Εσωτερικής Διακόσμησης

en: Interior Design Company Portfolio Page
el: Σελίδα Portfolio Για Εταιρεία Εσωτερικής Διακόσμησης

en: Interior Design Company Services Page
el: Σελίδα Υπηρεσιών Για Εταιρεία Εσωτερικής Διακόσμησης

en: Interior Design Company Shop Page
el: Σελίδα Καταστήματος Για Εταιρεία Εσωτερικής Διακόσμησης

en: Invalid API Key or Username
el: Μη έγκυρο Κλειδί API ή Όνομα Χρήστη

en: Invalid post IDs format.
el: Μη έγκυρη μορφή αναγνωριστικών άρθρων.

en: Invalid shortcode string.
el: Μη έγκυρη συμβολοσειρά shortcode.

en: Invite your team members and clients and give them full access to your entire suite of Divi services.
el: Προσκαλέστε τα μέλη της ομάδας σας και τους πελάτες σας και δώστε τους πλήρη πρόσβαση σε όλη τη σουίτα υπηρεσιών Divi.

en: Italic
el: Πλάγια

en: Join Now
el: Εγγραφείτε Τώρα

en: Just another %s site
el: Απλώς άλλο ένα site %s

en: Just another WordPress site
el: Απλώς άλλο ένα site WordPress

en: LMS About Page
el: Σελίδα Σχετικά Για LMS

en: LMS Blog Page
el: Σελίδα Blog Για LMS

en: LMS Contact Page
el: Σελίδα Επικοινωνίας Για LMS

en: LMS Course Page
el: Σελίδα Μαθήματος Για LMS

en: LMS Courses Page
el: Σελίδα Μαθημάτων LMS

en: LMS Home Page
el: Αρχική Σελίδα LMS

en: LMS Landing Page
el: Σελίδα Προορισμού LMS

en: LMS Marketing Page
el: Σελίδα Μάρκετινγκ LMS

[ctx: LMS Page]
en: Course
el: Μάθημα

[ctx: LMS Page]
en: Courses
el: Μαθήματα

en: LMS Pricing Page
el: Σελίδα Τιμολόγησης LMS

en: Landscape (8:5)
el: Οριζόντιο (8:5)

en: Language
el: Γλώσσα

en: Language of Prompt
el: Γλώσσα Προτροπής

en: Language of Website
el: Γλώσσα Ιστότοπου

en: Layout
el: Διάταξη

[ctx: Layout]
en: Add New
el: Προσθήκη Νέου

[ctx: Layout Categories]
en: Manage Categories
el: Διαχείριση Κατηγοριών

[ctx: Layout Categories]
en: Manage Tags
el: Διαχείριση Ετικετών

[ctx: Layout Category]
en: Art & Design
el: Τέχνη & Σχεδιασμός

[ctx: Layout Category]
en: Business
el: Επιχειρήσεις

[ctx: Layout Category]
en: Community & Non-Profit
el: Κοινότητα & Μη Κερδοσκοπικός Οργανισμός

[ctx: Layout Category]
en: Education
el: Εκπαίδευση

[ctx: Layout Category]
en: Events
el: Εκδηλώσεις

[ctx: Layout Category]
en: Fashion & Beauty
el: Μόδα & Ομορφιά

[ctx: Layout Category]
en: Food & Drink
el: Φαγητό & Ποτό

[ctx: Layout Category]
en: Health & Fitness
el: Υγεία & Fitness

[ctx: Layout Category]
en: Online Store
el: Ηλεκτρονικό Κατάστημα

[ctx: Layout Category]
en: Services
el: Υπηρεσίες

[ctx: Layout Category]
en: Technology
el: Τεχνολογία

en: Layout Name
el: Όνομα Διάταξης

en: Layout Pack
el: Πακέτο Διάταξης

[ctx: Layout Pack]
en: Fashion
el: Μόδα

[ctx: Layout Pack]
en: Layouts In This Pack
el: Διατάξεις Σε Αυτό Το Πακέτο

[ctx: Layout Packs]
en: Manage Packs
el: Διαχείριση Πακέτων

en: Layout Settings
el: Ρυθμίσεις Διάταξης

en: Learn About Divi AI
el: Μάθετε Για Το Divi AI

en: Learn About Divi Cloud
el: Μάθετε Για Το Divi Cloud

en: Learn About Divi Teams
el: Μάθετε Για Το Divi Teams

en: Learn About Divi VIP
el: Μάθετε Για Το Divi VIP

en: Learn About VIP Support
el: Μάθετε Για Την VIP Υποστήριξη

en: Learn More
el: Μάθετε Περισσότερα

en: Learn More About Divi 5
el: Μάθετε Περισσότερα Για Το Divi 5

en: Leave a Reply to %s
el: Αφήστε Απάντηση Στον/Στην %s

en: Left
el: Αριστερά

en: Left Sidebar
el: Αριστερή Πλευρική Στήλη

en: Left to Right
el: Αριστερά Προς Δεξιά

en: Lengthen
el: Επιμήκυνση

en: Let AI Choose
el: Αφήστε Το AI Να Επιλέξει

en: Let AI Choose For Me
el: Αφήστε Το AI Να Επιλέξει Για Μένα

en: Letter Spacing
el: Απόσταση Γραμμάτων

en: Let’s Build Your Divi Website!
el: Ας Δημιουργήσουμε Τον Ιστότοπό Σας Με Divi!

en: Level Up Your Divi Toolkit
el: Αναβαθμίστε Το Εργαλειοθήκη Divi Σας

en: Level up your efficiency with limitless AI content and image requests.
el: Απογειώστε την αποδοτικότητά σας με απεριόριστα αιτήματα AI για περιεχόμενο και εικόνες.

en: Library
el: Βιβλιοθήκη

en: Light
el: Ανοιχτό

en: Limit Google Fonts Support For Legacy Browsers
el: Περιορισμός Υποστήριξης Google Fonts Για Παλαιά Προγράμματα Περιήγησης

en: Link
el: Σύνδεσμος

en: Link Color
el: Χρώμα Συνδέσμου

en: Link text
el: Κείμενο συνδέσμου

en: List Items
el: Στοιχεία Λίστας

en: Live Preview
el: Ζωντανή Προεπισκόπηση

en: Load From Library
el: Φόρτωση Από Τη Βιβλιοθήκη

en: Load more
el: Φόρτωση περισσότερων

en: Loading...
el: Φόρτωση...

en: Locations
el: Τοποθεσίες

en: Log In
el: Σύνδεση

en: Log In To Divi Cloud
el: Σύνδεση Στο Divi Cloud

en: Log In to Activate Your License
el: Συνδεθείτε Για Να Ενεργοποιήσετε Την Άδειά Σας

en: Login
el: Σύνδεση

en: Logo
el: Λογότυπο

en: Logo Max Height
el: Μέγιστο Ύψος Λογότυπου

en: Low
el: Χαμηλό

en: Make Full Width
el: Πλήρους Πλάτους

en: Manage Layouts
el: Διαχείριση Διατάξεων

en: Manage Pages
el: Διαχείριση Σελίδων

en: Manage Posts
el: Διαχείριση Άρθρων

en: Manage Templates
el: Διαχείριση Προτύπων

en: Manage Theme Templates
el: Διαχείριση Προτύπων Θέματος

en: Manage Un-widgetized Advertisements
el: Διαχείριση Διαφημίσεων Εκτός Widget

en: Manage Website Pages
el: Διαχείριση Σελίδων Ιστότοπου

en: Manage Your Elegant Themes Account
el: Διαχείριση Του Λογαριασμού Elegant Themes

en: Managing Website Styles
el: Διαχείριση Στυλ Ιστότοπου

en: March 28, 2024
el: 28 Μαρτίου 2024

[ctx: Marketplace Page]
en: Seller
el: Πωλητής

en: Maximum
el: Μέγιστο

en: Maximum canvas size is 8192px
el: Το μέγιστο μέγεθος καμβά είναι 8192px

en: Medium
el: Μεσαίο

en: Member Login
el: Σύνδεση Μέλους

en: Memory Limit Increase
el: Αύξηση Ορίου Μνήμης

en: Menu Height
el: Ύψος Μενού

en: Menu Link Color
el: Χρώμα Συνδέσμου Μενού

en: Menu Text Size
el: Μέγεθος Κειμένου Μενού

en: Menu Top Margin
el: Πάνω Περιθώριο Μενού

en: Menu Width
el: Πλάτος Μενού

en: Meta Font Style
el: Στυλ Γραμματοσειράς Meta

en: Meta Letter Spacing
el: Απόσταση Γραμμάτων Meta

en: Meta Line Height
el: Ύψος Γραμμής Meta

en: Meta Text Size
el: Μέγεθος Κειμένου Meta

en: Migrate This Site to %s
el: Μετεγκατάσταση Αυτού Του Ιστότοπου Στο %s

en: Migrate This Website
el: Μετεγκατάσταση Αυτού Του Ιστότοπου

en: Migrate To Divi 5
el: Μετεγκατάσταση Στο Divi 5

en: Migrating Your %s
el: Μετεγκατάσταση Του/Της %s Σας

en: Migrating Your Modules
el: Μετεγκατάσταση Μονάδων

en: Migrating Your Pages
el: Μετεγκατάσταση Σελίδων

en: Migrating Your Posts
el: Μετατροπή Των Άρθρων Σας

en: Migrating Your Settings
el: Μετεγκατάσταση Ρυθμίσεων

en: Migrating Your Templates
el: Μετεγκατάσταση Προτύπων

en: Migrating Your Widget Areas
el: Μετεγκατάσταση Των Περιοχών Widget Σας

en: Migrating your website will convert all Divi 4 modules to the Divi 5 format. Sweeping changes will be made to all Divi content throughout your website. It's important that you back up your website before migrating or test the migration on a staging site.
el: Η μετεγκατάσταση του ιστότοπού σας θα μετατρέψει όλες τις ενότητες Divi 4 στη μορφή Divi 5. Θα γίνουν εκτεταμένες αλλαγές σε όλο το περιεχόμενο Divi σε ολόκληρο τον ιστότοπό σας. Είναι σημαντικό να δημιουργήσετε αντίγραφο ασφαλείας του ιστότοπού σας πριν από τη μετεγκατάσταση ή να δοκιμάσετε τη μετεγκατάσταση σε έναν ιστότοπο staging.

en: Mobile Menu
el: Μενού Κινητών

en: Mobile Styles
el: Στυλ Κινητών

en: Modification Strength
el: Ένταση Τροποποίησης

en: Modification Type
el: Τύπος Τροποποίησης

en: Modify
el: Τροποποίηση

en: Modify Element
el: Τροποποίηση Στοιχείου

en: Modify Selected Image
el: Τροποποίηση Επιλεγμένης Εικόνας

en: Modify With AI
el: Τροποποίηση Με AI

en: Modify the reference image with a loose sketch
el: Τροποποιήστε την εικόνα αναφοράς με ένα πρόχειρο σκίτσο

en: Module Name
el: Όνομα Μονάδας

en: Module Name Prefix
el: Πρόθεμα Ονόματος Αρθρώματος

en: Module Use
el: Χρήση Μονάδων

en: Modules That Will Not Be Converted (%s)
el: Μονάδες Που Δεν Θα Μετατραπούν (%s)

en: Modules That Will be Converted (%s)
el: Μονάδες Που Θα Μετατραπούν (%s)

en: Mood & Lighting
el: Διάθεση & Φωτισμός

en: More Options
el: Περισσότερες Επιλογές

en: Most Used
el: Πιο Συχνά Χρησιμοποιούμενα

en: Move
el: Μετακίνηση

en: Move To
el: Μετακίνηση Σε

en: Move To Divi Cloud
el: Μεταφορά Στο Divi Cloud

en: Must Use Keywords
el: Λέξεις-Κλειδιά Υποχρεωτικές

en: My Cloud
el: Το Cloud Μου

en: My Divi Cloud
el: Το Divi Cloud Μου

en: My Library
el: Η Βιβλιοθήκη Μου

en: Name
el: Όνομα

en: Need help getting started with Divi? Our support team is available around the clock to help you with anything and everything Divi related.
el: Χρειάζεστε Βοήθεια Για Να Ξεκινήσετε Με Το Divi; Η Ομάδα Υποστήριξής Μας Είναι Διαθέσιμη 24/7 Για Να Σας Βοηθήσει Με Οτιδήποτε Σχετικό Με Το Divi.

en: New Description
el: Νέα Περιγραφή

en: New Theme Options
el: Νέες Επιλογές Θέματος

en: New To Old
el: Από Νέο Σε Παλαιό

en: New items are stored into %s library.
el: Τα νέα στοιχεία αποθηκεύονται στη βιβλιοθήκη %s.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
el: Νεότερα Σχόλια <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
el: Επόμενο

en: Next Entries &raquo;
el: Επόμενες Καταχωρίσεις &raquo;

en: No
el: Όχι

en: No %s found
el: Δεν βρέθηκε %s

en: No Animation
el: Χωρίς Κίνηση

en: No Context
el: Χωρίς Περιεχόμενο

en: No File Selected
el: Δεν Έχει Επιλεγεί Αρχείο

en: No Repeat
el: Χωρίς Επανάληψη

en: No Results
el: Κανένα Αποτέλεσμα

en: No Results Found
el: Δεν Βρέθηκαν Αποτελέσματα

en: No Screenshot
el: Χωρίς Στιγμιότυπο

en: No Sidebar
el: Χωρίς Πλευρική Στήλη

en: No available options.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες επιλογές.

en: None
el: Κανένα

en: Note: Color settings set above should be applied to the Default color scheme.
el: Σημείωση: Οι ρυθμίσεις χρωμάτων που ορίστηκαν παραπάνω πρέπει να εφαρμοστούν στο προεπιλεγμένο χρωματικό σχήμα.

en: Nothing found
el: Δεν βρέθηκε τίποτα

en: Nothing found in Trash
el: Δεν βρέθηκε τίποτα στον Κάδο

en: Number of Posts displayed on Archive pages
el: Αριθμός Άρθρων που εμφανίζονται στις σελίδες Αρχείου

en: Number of Posts displayed on Category page
el: Αριθμός Άρθρων που εμφανίζονται στη σελίδα Κατηγορίας

en: Number of Posts displayed on Search pages
el: Αριθμός Άρθρων που εμφανίζονται στις σελίδες Αναζήτησης

en: Number of Posts displayed on Tag pages
el: Αριθμός Άρθρων που εμφανίζονται στις σελίδες Ετικετών

en: Number of Products displayed on WooCommerce archive pages
el: Αριθμός Προϊόντων που εμφανίζονται στις σελίδες αρχείου WooCommerce

en: Number of dropdown tiers shown
el: Αριθμός Επιπέδων Αναπτυσσόμενου Μενού

en: Off
el: Ανενεργό

en: Old To New
el: Από Παλαιό Σε Νέο

en: On
el: Ενεργό

en: On Divi Cloud
el: Στο Divi Cloud

en: Onboarding Primary Menu
el: Κύριο Μενού Onboarding

en: Only Show
el: Εμφάνιση Μόνο

en: Only Show Icon on Hover
el: Εμφάνιση Εικονιδίου Μόνο Σε Αιώρηση

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
el: σε

en: Open in a new window
el: Άνοιγμα Σε Νέο Παράθυρο

en: Open link in new window
el: Άνοιγμα συνδέσμου σε νέο παράθυρο

en: Options
el: Επιλογές

en: Orange
el: Πορτοκαλί

en: Order Category Links by Ascending/Descending
el: Ταξινόμηση Συνδέσμων Κατηγοριών Σε Αύξουσα/Φθίνουσα

en: Order Pages Links by Ascending/Descending
el: Ταξινόμηση Συνδέσμων Σελίδων Σε Αύξουσα/Φθίνουσα

en: Outset
el: Εξωτερικό

[ctx: Page]
en: About
el: Σχετικά

[ctx: Page]
en: Blog
el: Ιστολόγιο

[ctx: Page]
en: Careers
el: Καριέρα

[ctx: Page]
en: Case Study
el: Μελέτη Περίπτωσης

[ctx: Page]
en: Categories
el: Κατηγορίες

[ctx: Page]
en: Contact
el: Επικοινωνία

[ctx: Page]
en: Designer
el: Σχεδιαστής

[ctx: Page]
en: Donate
el: Δωρεά

[ctx: Page]
en: Events
el: Εκδηλώσεις

[ctx: Page]
en: FAQ
el: Συχνές Ερωτήσεις

[ctx: Page]
en: Features
el: Χαρακτηριστικά

[ctx: Page]
en: Gallery
el: Συλλογή

[ctx: Page]
en: Gallery 1
el: Συλλογή 1

[ctx: Page]
en: Gallery 2
el: Συλλογή 2

[ctx: Page]
en: Gallery 3
el: Συλλογή 3

[ctx: Page]
en: Guide
el: Οδηγός

[ctx: Page]
en: Home
el: Αρχική

[ctx: Page]
en: Landing
el: Σελίδα Προορισμού

[ctx: Page]
en: Market
el: Αγορά

[ctx: Page]
en: Pricing
el: Τιμολόγηση

[ctx: Page]
en: Project 1
el: Έργο 1

[ctx: Page]
en: Project 2
el: Έργο 2

[ctx: Page]
en: Services
el: Υπηρεσίες

[ctx: Page]
en: Shop
el: Κατάστημα

[ctx: Page]
en: Team
el: Ομάδα

en: Page Generated Successfully
el: Η Σελίδα Δημιουργήθηκε Επιτυχώς

en: Page Layout
el: Διάταξη Σελίδας

en: Page Name
el: Όνομα Σελίδας

en: Page Title
el: Τίτλος Σελίδας

[ctx: Page layout]
en: View Live Demo
el: Προβολή Ζωντανού Demo

en: Pages
el: Σελίδες

en: Pages Built With Divi
el: Σελίδες Που Δημιουργήθηκαν Με Divi

en: Pages:
el: Σελίδες:

en: Paint Color
el: Χρώμα Ζωγραφικής

en: Paint over the area of the image that you would like to modify
el: Βάψτε πάνω στην περιοχή της εικόνας που θέλετε να τροποποιήσετε

en: Paintbrush Size
el: Μέγεθος Πινέλου

en: Painting
el: Ζωγραφική

en: Paragraph
el: Παράγραφος

en: Paragraphs
el: Παράγραφοι

en: Password
el: Κωδικός

en: Password Protected
el: Προστατευμένο Με Κωδικό

en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

en: Paste image url here, if you chose "images" slider type
el: Επικολλήστε εδώ το URL της εικόνας, αν επιλέξατε τύπο slider "images"

en: Performance
el: Απόδοση

en: Phone
el: Τηλέφωνο

en: Phone Number
el: Αριθμός Τηλεφώνου

en: Photo
el: Φωτογραφία

en: Photo Marketplace
el: Marketplace Φωτογραφιών

en: Photo Marketplace About Page
el: Σελίδα Σχετικά Με Το Marketplace Φωτογραφιών

en: Photo Marketplace Categories Page
el: Σελίδα Κατηγοριών Marketplace Φωτογραφιών

en: Photo Marketplace Contact Page
el: Σελίδα Επικοινωνίας Marketplace Φωτογραφιών

en: Photo Marketplace Home Page
el: Αρχική Σελίδα Marketplace Φωτογραφιών

en: Photo Marketplace Landing Page
el: Σελίδα Προορισμού Marketplace Φωτογραφιών

en: Photo Marketplace Pricing Page
el: Σελίδα Τιμολόγησης Marketplace Φωτογραφιών

en: Photo Marketplace Seller Page
el: Σελίδα Πωλητή Marketplace Φωτογραφιών

en: Photographer
el: Φωτογράφος

en: Pick a color for your headings, or let Divi AI choose one for you.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για τις επικεφαλίδες σας ή αφήστε το Divi AI να διαλέξει ένα για εσάς.

en: Pick a color to use for things like paragraphs, or let Divi AI choose one for you.
el: Επιλέξτε ένα χρώμα για στοιχεία όπως οι παράγραφοι ή αφήστε το Divi AI να διαλέξει ένα για εσάς.

en: Pick a handcrafted Starter Site created by our team. Then, jump into your finished website and customize the content.
el: Επιλέξτε Ένα Χειροποίητο Starter Site Που Δημιούργησε Η Ομάδα Μας. Έπειτα, Μπείτε Στον Ολοκληρωμένο Ιστότοπό Σας Και Προσαρμόστε Το Περιεχόμενο.

en: Pick the starter site that best suits your website. Every Starter Site can be used for any type of website. Once your website is generated, you can easily customize the content and styles using the Divi Builder.
el: Επιλέξτε τον αρχικό ιστότοπο που ταιριάζει καλύτερα στον ιστότοπό σας. Κάθε Αρχικός Ιστότοπος μπορεί να χρησιμοποιηθεί για οποιονδήποτε τύπο ιστοτόπου. Μόλις δημιουργηθεί ο ιστότοπός σας, μπορείτε εύκολα να προσαρμόσετε το περιεχόμενο και τα στυλ χρησιμοποιώντας το Divi Builder.

en: Pink
el: Ροζ

en: Place Thumbs on Pages
el: Εμφάνιση μικρογραφιών στις σελίδες

en: Place Thumbs on Posts
el: Εμφάνιση μικρογραφιών στα άρθρα

en: Place your adsense code here.
el: Τοποθετήστε εδώ τον κώδικα adsense σας.

en: Please Log In Again
el: Παρακαλούμε Συνδεθείτε Ξανά

en: Plugins below use Divi hooks and may not yet be compatible with %s.
el: Τα παρακάτω πρόσθετα χρησιμοποιούν hooks του Divi και μπορεί να μην είναι ακόμη συμβατά με το %s.

en: Plugins may be Incompatible with %s
el: Τα Πρόσθετα Μπορεί Να Είναι Μη Συμβατά Με Το %s

en: Portability
el: Φορητότητα

en: Portrait (3:4)
el: Κατακόρυφο (3:4)

en: Post
el: Άρθρο

en: Post Title
el: Τίτλος Άρθρου

en: Post content has been rolled back to Divi 4 format.
el: Το περιεχόμενο άρθρου επανήλθε σε μορφή Divi 4.

en: Post info section
el: Ενότητα πληροφοριών άρθρου

en: Posted on
el: Δημοσιεύτηκε στις

en: Posts Built With Divi
el: Άρθρα Που Δημιουργήθηκαν Με Divi

en: Premade Layouts
el: Έτοιμες Διατάξεις

en: Presets
el: Προεπιλογές

en: Preview %1$s
el: Προεπισκόπηση %1$s

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Primary Color
el: Βασικό Χρώμα

en: Primary Menu
el: Κύριο Μενού

en: Primary Menu Background Color
el: Χρώμα Φόντου Κύριου Μενού

en: Primary Menu Bar
el: Γραμμή Κύριου Μενού

en: Primary Menu Link Color
el: Χρώμα Συνδέσμου Κύριου Μενού

en: Processing Imagery
el: Επεξεργασία Εικόνων

en: Product Content
el: Περιεχόμενο Προϊόντος

en: Progress Update: Front-End Speed Improvements (And Much More)
el: Ενημέρωση Προόδου: Βελτιώσεις Ταχύτητας Front-End (Και Πολλά Ακόμα)

en: Project Navigation
el: Πλοήγηση Έργων

en: Published
el: Δημοσιευμένο

en: Published (%s)
el: Δημοσιευμένο (%s)

en: Purchase A Divi AI Membership
el: Αγορά Συνδρομής Divi AI

en: Quick Actions
el: Γρήγορες Ενέργειες

en: RSS Icon Url
el: URL Εικονιδίου RSS

en: Ratings
el: Αξιολογήσεις

en: Re-Run Compatibility Check
el: Επανάληψη Ελέγχου Συμβατότητας

en: Re-Run Divi 5 Compatibility Check
el: Επανεκτέλεση Ελέγχου Συμβατότητας Divi 5

en: Read Divi Documentation
el: Διαβάστε Την Τεκμηρίωση Divi

en: Red
el: Κόκκινο

en: Reference Content
el: Περιεχόμενο Αναφοράς

en: Reference Image (Optional)
el: Εικόνα Αναφοράς (Προαιρετικό)

en: Reference Image Influence
el: Επιρροή Εικόνας Αναφοράς

en: Refine Result
el: Βελτίωση Αποτελέσματος

en: Refine your prompt
el: Βελτιώστε το prompt σας

en: Regenerate
el: Δημιουργία Ξανά

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Remove From Cloud
el: Αφαίρεση Από Το Cloud

en: Remove From Favorites
el: Αφαίρεση Από Τα Αγαπημένα

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Renew Subscription
el: Ανανέωση Συνδρομής

en: Replace Existing Code
el: Αντικατάσταση Υπάρχοντος Κώδικα

en: Replace Existing Content
el: Αντικατάσταση Υπάρχοντος Περιεχομένου

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Reset to Defaults
el: Επαναφορά Στα Προεπιλεγμένα

en: Respectful
el: Με Σεβασμό

en: Restaurant
el: Εστιατόριο

en: Restaurant About Page
el: Σελίδα Σχετικά Με Το Εστιατόριο

en: Restaurant Blog Page
el: Σελίδα Ιστολογίου Εστιατορίου

en: Restaurant Contact Page
el: Σελίδα Επικοινωνίας Εστιατορίου

en: Restaurant Gallery Page
el: Σελίδα Γκαλερί Εστιατορίου

en: Restaurant Home Page
el: Αρχική Σελίδα Εστιατορίου

en: Restaurant Landing Page
el: Σελίδα Προορισμού Εστιατορίου

[ctx: Restaurant Page]
en: Menu
el: Μενού

en: Restaurant Shop Page
el: Σελίδα Καταστήματος Εστιατορίου

en: Restaurant Team Page
el: Σελίδα Ομάδας Εστιατορίου

en: Restore
el: Επαναφορά

en: Restore Divi 4 Content
el: Επαναφορά Περιεχομένου Divi 4

en: Restoring Content...
el: Γίνεται Επαναφορά Περιεχομένου...

en: Results
el: Αποτελέσματα

en: Retry
el: Δοκιμή Ξανά

en: Retry Migration
el: Επανάληψη Μετεγκατάστασης

en: Rewrite With AI
el: Επανεγγραφή Με AI

en: Rewrite to be more engaging
el: Ξαναγράψτε το για να είναι πιο ελκυστικό

en: Ridge
el: Ραβδωτό

en: Right
el: Δεξιά

en: Right Sidebar
el: Δεξιά Πλευρική Στήλη

en: Right to Left
el: Δεξιά Προς Αριστερά

en: Role Editor
el: Επεξεργαστής Ρόλων

en: Roll Back to %s
el: Επαναφορά Στο %s

en: Row Height
el: Ύψος Γραμμής

en: Row Name
el: Όνομα Σειράς

en: Row Name Prefix
el: Πρόθεμα Ονόματος Γραμμής

en: SaaS Company
el: Εταιρεία SaaS

en: SaaS Company About Page
el: Σελίδα Σχετικά Με Την Εταιρεία SaaS

en: SaaS Company Careers Page
el: Σελίδα Καριέρας Εταιρείας SaaS

en: SaaS Company Contact Page
el: Σελίδα Επικοινωνίας Εταιρείας SaaS

en: SaaS Company Documentation Page
el: Σελίδα Τεκμηρίωσης Εταιρείας SaaS

en: SaaS Company Features Page
el: Σελίδα Χαρακτηριστικών Εταιρείας SaaS

en: SaaS Company Landing Page
el: Σελίδα Προορισμού Εταιρείας SaaS

en: SaaS Company Pricing Page
el: Σελίδα Τιμολόγησης Εταιρείας SaaS

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save %s
el: Αποθήκευση %s

en: Save Changes
el: Αποθήκευση Αλλαγών

en: Save Items To Divi Cloud
el: Αποθήκευση Στοιχείων Στο Divi Cloud

en: Save Selection Only
el: Αποθήκευση Μόνο Της Επιλογής

en: Save Theme Options
el: Αποθήκευση Επιλογών Θέματος

en: Save To Divi Cloud
el: Αποθήκευση Στο Divi Cloud

en: Save To Library
el: Αποθήκευση Στη Βιβλιοθήκη

en: Save as Global
el: Αποθήκευση Ως Καθολικό

en: Save items to the Divi Cloud for later use.
el: Αποθηκεύστε στοιχεία στο Divi Cloud για μελλοντική χρήση.

en: Save this %s to the Divi Library for later use.
el: Αποθηκεύστε αυτό το %s στη Βιβλιοθήκη Divi για μελλοντική χρήση.

en: Save unlimited layouts, theme builder templates, code snippets and more to Divi Cloud.
el: Αποθηκεύστε απεριόριστες διατάξεις, πρότυπα του Theme Builder, αποσπάσματα κώδικα και πολλά άλλα στο Divi Cloud.

en: Save your Divi assets to the cloud and access them from any website. Collaborate with your team in the cloud.
el: Αποθηκεύστε Τα Στοιχεία Divi Σας Στο Cloud Και Αποκτήστε Πρόσβαση Σε Αυτά Από Κάθε Ιστότοπο. Συνεργαστείτε Με Την Ομάδα Σας Στο Cloud.

en: Saving Theme Builder
el: Αποθήκευση Theme Builder

en: Scroll
el: Κύλιση

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search &hellip;
el: Αναζήτηση &hellip;

en: Search Bar Background Color
el: Χρώμα Φόντου Γραμμής Αναζήτησης

en: Search Bar Text Color
el: Χρώμα Κειμένου Γραμμής Αναζήτησης

en: Search Fonts
el: Αναζήτηση Γραμματοσειρών

en: Search For Categories
el: Αναζήτηση Κατηγοριών

en: Search For Layouts
el: Αναζήτηση Διατάξεων

en: Search For Packs
el: Αναζήτηση Πακέτων

en: Search Results for: %s
el: Αποτελέσματα Αναζήτησης για: %s

en: Search Theme Options
el: Αναζήτηση Επιλογών Θέματος

en: Search for:
el: Αναζήτηση για:

en: Search results for "%s"
el: Αποτελέσματα αναζήτησης για "%s"

en: Secondary Color
el: Δευτερεύον Χρώμα

en: Secondary Menu
el: Δευτερεύον Μενού

en: Secondary Menu Background Color
el: Χρώμα Φόντου Δευτερεύοντος Μενού

en: Secondary Menu Bar
el: Γραμμή Δευτερεύοντος Μενού

en: Secondary Menu Link Color
el: Χρώμα Συνδέσμου Δευτερεύοντος Μενού

en: Section Height
el: Ύψος Ενότητας

en: Section Name
el: Όνομα Ενότητας

en: Section Name Prefix
el: Πρόθεμα Ονόματος Ενότητας

en: Select
el: Επιλογή

en: Select All
el: Επιλογή Όλων

en: Select Animation Effect
el: Επιλέξτε Εφέ Κίνησης

en: Select Font
el: Επιλογή Γραμματοσειράς

en: Select Icon
el: Επιλογή Εικονιδίου

en: Select Mood
el: Επιλογή Διάθεσης

en: Select Page
el: Επιλογή Σελίδας

en: Select Slider Type here
el: Επιλέξτε εδώ Τύπο Slider

en: Select a Website Template
el: Επιλογή Προτύπου Ιστότοπου

en: Select a primary color, or let Divi AI choose a great color for you. The primary color is used through the layout, such as background colors, button colors, etc.
el: Επιλέξτε ένα βασικό χρώμα ή αφήστε το Divi AI να επιλέξει ένα εξαιρετικό χρώμα για εσάς. Το βασικό χρώμα χρησιμοποιείται σε όλη τη διάταξη, όπως χρώματα φόντου, χρώματα κουμπιών κ.λπ.

en: Select a secondary color, or let Divi AI choose a great color for you. The secondary color is used through the layout as a secondary accent color, such as for icon colors, text highlights, etc.
el: Επιλέξτε ένα δευτερεύον χρώμα ή αφήστε το Divi AI να επιλέξει ένα εξαιρετικό χρώμα για εσάς. Το δευτερεύον χρώμα χρησιμοποιείται σε όλη τη διάταξη ως δευτερεύον χρώμα έμφασης, όπως για χρώματα εικονιδίων, επισημάνσεις κειμένου κ.λπ.

en: Select between expanded and closed state
el: Επιλέξτε ανάμεσα σε αναπτυγμένη και κλειστή κατάσταση

en: Select the pages that you want to add to your website. You can select from pre-build pages with custom layouts, and add your own pages that will be built using a simple template.
el: Επιλέξτε τις σελίδες που θέλετε να προσθέσετε στον ιστότοπό σας. Μπορείτε να επιλέξετε από προ-κατασκευασμένες σελίδες με προσαρμοσμένες διατάξεις και να προσθέσετε τις δικές σας σελίδες που θα δημιουργηθούν με ένα απλό πρότυπο.

en: Select this option if you plan to sell products on your website. We will install WooCommerce and configure your cart and checkout pages.
el: Επιλέξτε αυτήν την επιλογή αν σκοπεύετε να πουλήσετε προϊόντα στον ιστότοπό σας. Θα εγκαταστήσουμε το WooCommerce και θα ρυθμίσουμε τις σελίδες καλαθιού και ολοκλήρωσης αγοράς.

en: Select yes if the link should be opened in a new window
el: Επιλέξτε ναι αν ο σύνδεσμος πρέπει να ανοίγει σε νέο παράθυρο

en: Select your desired enhancements. Your image will be sent back through Divi AI and re-imagined to achieve the desired result.
el: Επιλέξτε τις επιθυμητές βελτιώσεις. Η εικόνα σας θα περάσει ξανά από το Divi AI και θα αναδημιουργηθεί για να επιτευχθεί το επιθυμητό αποτέλεσμα.

en: Sentences
el: Προτάσεις

[ctx: Services/Plans Page]
en: Packages
el: Πακέτα

en: Set As Logo
el: Ορισμός Ως Λογότυπο

en: Set the height of image in pixels.
el: Ορίστε το ύψος της εικόνας σε pixel.

en: Set the width of image in pixels.
el: Ορίστε το πλάτος της εικόνας σε pixel.

en: Share With Team
el: Κοινοποίηση Στην Ομάδα

en: Share Your Divi Cloud With Your Team
el: Μοιραστείτε Το Divi Cloud Με Την Ομάδα Σας

en: Shared With Me
el: Κοινοποιημένα Σε Εμένα

en: Shop (selecting this will install WooCommerce)
el: Κατάστημα (η επιλογή αυτή θα εγκαταστήσει το WooCommerce)

en: Shop Page & Category Page Layout for WooCommerce
el: Διάταξη Σελίδας Καταστήματος & Σελίδας Κατηγορίας Για WooCommerce

en: Shortcode Framework Constant
el: Σταθερά Πλαισίου Εργασίας Σύντομων Κωδικών

en: Shortcode Framework Constant Value
el: Τιμή Σταθεράς Πλαισίου Εργασίας Σύντομων Κωδικών

en: Shortcode Framework Hook
el: Hook Πλαισίου Εργασίας Σύντομων Κωδικών

en: Shortcode Framework Option
el: Επιλογή Πλαισίου Εργασίας Σύντομων Κωδικών

en: Shortcodes
el: Σύντομοι Κωδικοί

en: Shortcodes In Widget Area Use
el: Χρήση Shortcodes Στην Περιοχή Widget

en: Shortcodes Used
el: Χρησιμοποιημένοι Σύντομοι Κωδικοί

en: Shorten
el: Συντόμευση

en: Show
el: Εμφάνιση

en: Show Facebook Icon
el: Εμφάνιση Εικονιδίου Facebook

en: Show Instagram Icon
el: Εμφάνιση Εικονιδίου Instagram

en: Show RSS Icon
el: Εμφάνιση Εικονιδίου RSS

en: Show Search Icon
el: Εμφάνιση Εικονιδίου Αναζήτησης

en: Show Social Icons
el: Εμφάνιση Εικονιδίων Κοινωνικών Δικτύων

en: Show Thumbs on Index pages
el: Εμφάνιση μικρογραφιών στις σελίδες ευρετηρίου

en: Show Top Bar
el: Εμφάνιση Πάνω Γραμμής

en: Show X Icon
el: Εμφάνιση Εικονιδίου X

en: Show comments on pages
el: Εμφάνιση σχολίων στις σελίδες

en: Show comments on posts
el: Εμφάνιση σχολίων στα άρθρα

en: Show dropdown menus
el: Εμφάνιση Αναπτυσσόμενων Μενού

en: Sidebar
el: Πλαϊνή Στήλη

en: Sidebar Layout
el: Διάταξη Πλευρικής Στήλης

en: Sidebar Width
el: Πλάτος Πλευρικής Στήλης

en: Sidebar: %1$s contains third party module(s): %2$s
el: Πλαϊνή Στήλη: %1$s περιέχει μονάδες τρίτων: %2$s

en: Sidebar: %1$s, contains the following Divi WooCommerce module(s): %2$s
el: Πλαϊνή Στήλη: %1$s, περιέχει τις ακόλουθες μονάδες Divi WooCommerce: %2$s

en: Sign In To Divi Cloud
el: Σύνδεση Στο Divi Cloud

en: Sign Out Of Divi Cloud
el: Αποσύνδεση Από Το Divi Cloud

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop-up to activate Divi Cloud.
el: Συνδεθείτε στον λογαριασμό σας στο Elegant Themes μέσω του αναδυόμενου παραθύρου για να ενεργοποιήσετε το Divi Cloud.

en: Simplify
el: Απλοποίηση

en: Simply describe your website, sit back, relax, and let Divi AI create your entire website for you in less than 2 minutes.
el: Απλώς Περιγράψτε Τον Ιστότοπό Σας, Καθίστε Αναπαυτικά Και Αφήστε Το Divi AI Να Δημιουργήσει Ολόκληρο Τον Ιστότοπό Σας Σε Λιγότερο Από 2 Λεπτά.

en: Single Page Layout
el: Διάταξη Μεμονωμένης Σελίδας

en: Single Post Layout
el: Διάταξη Μεμονωμένης Δημοσίευσης

en: Single Post Page SEO
el: SEO σελίδας μεμονωμένου άρθρου

en: Site Identity
el: Ταυτότητα Ιστότοπου

en: Site Name
el: Όνομα Ιστότοπου

en: Site Slogan
el: Σλόγκαν Ιστότοπου

en: Size
el: Μέγεθος

en: Skills
el: Δεξιότητες

en: Skip This Step & Build Manually
el: Παράλειψη Αυτού Του Βήματος & Χειροκίνητη Δημιουργία

en: Slide
el: Ολίσθηση

en: Slide In
el: Ολίσθηση Προς Τα Μέσα

en: Slide In & Fullscreen Header Settings
el: Ρυθμίσεις Κεφαλίδας Εισόδου & Πλήρους Οθόνης

en: Slider Type
el: Τύπος Slider

en: Smooth Scrolling
el: Ομαλή Κύλιση

en: Social Icon Color
el: Χρώμα Εικονιδίου Κοινωνικών Δικτύων

en: Social Icon Size
el: Μέγεθος Εικονιδίου Κοινωνικών Δικτύων

en: Social Media Post
el: Ανάρτηση Στα Κοινωνικά Δίκτυα

en: Solid
el: Συνεχές

en: Some Theme Builder Templates are Incompatible with %s
el: Ορισμένα Πρότυπα Theme Builder Δεν Είναι Συμβατά Με Το %s

en: Some third party scripts may be incorrectly enqueued without declaring jQuery as dependency. If jQuery is deferred, these scripts could break. If you are experiencing console errors after enabling the "Defer jQuery And jQuery Migrate" option, you can enable this option, which will load an additional compatibility script that will attempt to solve the issue. You can turn this feature off if everything is working fine without it.
el: Ορισμένα scripts τρίτων μπορεί να γίνουν enqueue λανθασμένα χωρίς να δηλώνουν το jQuery ως εξάρτηση. Αν το jQuery τεθεί σε αναβολή, αυτά τα scripts μπορεί να σταματήσουν να λειτουργούν. Αν αντιμετωπίζετε σφάλματα στην κονσόλα μετά την ενεργοποίηση της επιλογής «Αναβολή jQuery Και jQuery Migrate», μπορείτε να ενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή, η οποία θα φορτώσει ένα πρόσθετο script συμβατότητας που θα προσπαθήσει να λύσει το πρόβλημα. Μπορείτε να απενεργοποιήσετε αυτή τη δυνατότητα αν όλα λειτουργούν σωστά χωρίς αυτή.

en: Something Went Wrong While Migrating to Divi 5
el: Κάτι Πήγε Στραβά Κατά Τη Μετεγκατάσταση Σε Divi 5

en: Something went wrong
el: Κάτι πήγε στραβά

en: Something went wrong. Please try again later or try different request.
el: Κάτι πήγε στραβά. Δοκιμάστε ξανά αργότερα ή δοκιμάστε διαφορετικό αίτημα.

en: Sort
el: Ταξινόμηση

en: Sort Categories Links by Name/ID/Slug/Count/Term Group
el: Ταξινόμηση Συνδέσμων Κατηγοριών Κατά Όνομα/ID/Slug/Πλήθος/Ομάδα Όρων

en: Sort Pages Links
el: Ταξινόμηση Συνδέσμων Σελίδων

en: Split Into Modules
el: Διαχωρισμός Σε Αρθρώματα

en: Split Into Rows
el: Διαχωρισμός Σε Γραμμές

en: Split Into Sections
el: Διαχωρισμός Σε Ενότητες

en: Split Layout Into Sections
el: Διαχωρισμός Διάταξης Σε Ενότητες

en: Split Row Into Modules
el: Διαχωρισμός Γραμμής Σε Αρθρώματα

en: Split Section Into Rows
el: Διαχωρισμός Ενότητας Σε Γραμμές

en: Split Test Usage
el: Χρήση Split Test

en: Split Test usage found
el: Βρέθηκε χρήση Split Test

en: Square (1:1)
el: Τετράγωνο (1:1)

en: Start Collaborating!
el: Ξεκινήστε Τη Συνεργασία!

en: Start Over
el: Επανεκκίνηση

en: Start With %1$s
el: Ξεκινήστε Με %1$s

en: State
el: Κατάσταση

en: Status
el: Κατάσταση

en: Step %1$s: %2$s Compatibility Check
el: Βήμα %1$s: Έλεγχος Συμβατότητας %2$s

en: Step %1$s: Migrate to %2$s
el: Βήμα %1$s: Μετεγκατάσταση Στο %2$s

en: Stretch Background Image
el: Τέντωμα Εικόνας Φόντου

en: Submit
el: Υποβολή

en: Submit Comment
el: Υποβολή Σχολίου

en: Submit a Comment
el: Υποβολή Σχολίου

en: Subscribe to Stay Up to Date
el: Εγγραφείτε Για Να Μείνετε Ενημερωμένοι

en: Supply Divi AI with a reference image. This image will be combined with your image description to create the final image. Reference images are a great way to inform Divi AI about a desired composition or style while altering the subject matter of the reference image using your image description.
el: Δώστε στο Divi AI μια εικόνα αναφοράς. Αυτή η εικόνα θα συνδυαστεί με την περιγραφή της εικόνας σας για να δημιουργηθεί η τελική εικόνα. Οι εικόνες αναφοράς είναι ένας εξαιρετικός τρόπος να ενημερώσετε το Divi AI για την επιθυμητή σύνθεση ή το στυλ, ενώ αλλάζετε το θέμα της εικόνας αναφοράς χρησιμοποιώντας την περιγραφή της εικόνας σας.

en: Supply Divi AI with additional context. The chosen context will alter the results and help Divi AI create relevant content.
el: Δώστε στο Divi AI επιπλέον πλαίσιο. Το επιλεγμένο πλαίσιο θα αλλάξει τα αποτελέσματα και θα βοηθήσει το Divi AI να δημιουργήσει σχετικό περιεχόμενο.

en: Support
el: Υποστήριξη

en: Tab Content
el: Περιεχόμενο Καρτέλας

en: Tab Text
el: Κείμενο Καρτέλας

en: Tag
el: Ετικέτα

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Team Sidebar
el: Πλευρική Στήλη Ομάδας

en: Tell Divi AI About Your Website
el: Ενημερώστε Το Divi AI Για Τον Ιστότοπό Σας

en: Tell Divi AI About Your Website (Optional)
el: Πείτε Στο Divi AI Σχετικά Με Τον Ιστότοπό Σας (Προαιρετικό)

en: Tell Divi AI about the content you would like it to write.
el: Πείτε στο Divi AI για το περιεχόμενο που θέλετε να γράψει.

en: Tell Divi AI about the image you would like it to create.
el: Πείτε στο Divi AI για την εικόνα που θέλετε να δημιουργήσει.

en: Tell Divi AI how long you want the content it generates to be. The output will be close to, but not exactly equal to, the length you define.
el: Πείτε στο Divi AI πόσο μεγάλο θέλετε να είναι το περιεχόμενο που δημιουργεί. Το αποτέλεσμα θα είναι κοντά, αλλά όχι ακριβώς ίσο, με το μήκος που ορίζετε.

en: Tell Divi AI how you would like it to fill in the blank area of your expanded image.
el: Πείτε στο Divi AI πώς θα θέλατε να συμπληρώσει την κενή περιοχή της επεκταμένης εικόνας σας.

en: Tell Divi AI how you would like to change the image. Your changes will be applied to the area you select using the Image Selection or Image Sketch interface.
el: Πείτε στο Divi AI πώς θα θέλατε να αλλάξετε την εικόνα. Οι αλλαγές θα εφαρμοστούν στην περιοχή που επιλέγετε μέσω του περιβάλλοντος Επιλογή Εικόνας ή Σκίτσο Εικόνας.

en: Tell Divi AI what kind of image you want it to create. Be as descriptive as you like!
el: Πείτε στο Divi AI τι είδους εικόνα θέλετε να δημιουργήσει. Περιγράψτε τη όσο αναλυτικά θέλετε!

en: Tell Divi AI what you want it to write about. Talk to it like you would a person.
el: Πείτε στο Divi AI τι θέλετε να γράψει. Μιλήστε του όπως θα μιλούσατε σε έναν άνθρωπο.

en: Tell Divi AI what you want to achieve using custom code. Divi AI will respond appropriately based on the element and code field you are editing.
el: Πείτε στο Divi AI τι θέλετε να πετύχετε χρησιμοποιώντας προσαρμοσμένο κώδικα. Το Divi AI θα απαντήσει κατάλληλα με βάση το στοιχείο και το πεδίο κώδικα που επεξεργάζεστε.

en: Tell Us About Your Website
el: Πείτε Μας Για Τον Ιστότοπό Σας

en: Text
el: Κείμενο

en: Text Color
el: Χρώμα Κειμένου

en: Text Size
el: Μέγεθος Κειμένου

en: The %s below contain modules that are not yet compatible with Divi 5. These modules will not be converted, and will continue to rely on the Divi 4 framework.
el: Τα παρακάτω %s περιέχουν μονάδες που δεν είναι ακόμη συμβατές με το Divi 5. Αυτές οι μονάδες δεν θα μετατραπούν και θα συνεχίσουν να βασίζονται στο πλαίσιο Divi 4.

en: The Divi 5 Migrator will parse all your website content and look for Divi 4 shortcodes. It will convert those shortcodes to the new Divi 5 format and update each post. Modules that do not yet support Divi 5, such as modules from the Divi Marketplace, will not be converted and will continue to function using the legacy Divi 4 framework. Pages that use such modules will not benefit from Divi 5's performance improvements.
el: Το εργαλείο μετεγκατάστασης Divi 5 θα αναλύσει όλο το περιεχόμενο του ιστότοπού σας και θα αναζητήσει shortcodes του Divi 4. Θα μετατρέψει αυτά τα shortcodes στη νέα μορφή του Divi 5 και θα ενημερώσει κάθε άρθρο. Τα αρθρώματα που δεν υποστηρίζουν ακόμα το Divi 5, όπως αρθρώματα από το Divi Marketplace, δεν θα μετατραπούν και θα συνεχίσουν να λειτουργούν με το παλιό πλαίσιο του Divi 4. Οι σελίδες που χρησιμοποιούν τέτοια αρθρώματα δεν θα επωφεληθούν από τις βελτιώσεις απόδοσης του Divi 5.

en: The Divi 5 migration process failed. You can try rerunning the migrator; it will pick up where it left off. If the process continues to fail, please get in touch with our support team for assistance or roll back to Divi 4.
el: Η διαδικασία μετεγκατάστασης σε Divi 5 απέτυχε. Μπορείτε να δοκιμάσετε να εκτελέσετε ξανά το εργαλείο μετεγκατάστασης· θα συνεχίσει από το σημείο που σταμάτησε. Αν η διαδικασία συνεχίζει να αποτυγχάνει, επικοινωνήστε με την ομάδα υποστήριξής μας για βοήθεια ή επαναφέρετε σε Divi 4.

en: The Divi Marketplace is full of thousands of additional layouts!
el: Το Divi Marketplace είναι γεμάτο με χιλιάδες επιπλέον διατάξεις!

en: The Divi icon font is broken up into various subsets. These subsets are loaded only when needed based on the modules and features used on each page. If you need access to the entire icon font on all pages (for example, if you are using our icon font in your child theme), then you can disable this option and load the entire icon font library on all pages.
el: Η γραμματοσειρά εικονιδίων του Divi είναι χωρισμένη σε διάφορα υποσύνολα. Αυτά τα υποσύνολα φορτώνονται μόνο όταν χρειάζεται, ανάλογα με τα modules και τις λειτουργίες που χρησιμοποιούνται σε κάθε σελίδα. Αν χρειάζεστε πρόσβαση σε ολόκληρη τη γραμματοσειρά εικονιδίων σε όλες τις σελίδες (για παράδειγμα, αν χρησιμοποιείτε τη γραμματοσειρά εικονιδίων μας στο child theme σας), τότε μπορείτε να απενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή και να φορτώνετε ολόκληρη τη βιβλιοθήκη γραμματοσειράς εικονιδίων σε όλες τις σελίδες.

en: The Elegant Themes API key you entered is invalid. Please make sure that your API has been entered correctly and that it is enabled in your account.
el: Το Κλειδί Elegant Themes API Που Εισαγάγατε Δεν Είναι Έγκυρο. Βεβαιωθείτε Ότι Το API Έχει Εισαχθεί Σωστά Και Ότι Είναι Ενεργοποιημένο Στον Λογαριασμό Σας.

en: The Elegant Themes username you entered is invalid. Please enter a valid username to receive product updates. If you forgot your username you can
el: Το Όνομα Χρήστη Elegant Themes Που Εισαγάγατε Δεν Είναι Έγκυρο. Παρακαλούμε Εισαγάγετε Ένα Έγκυρο Όνομα Χρήστη Για Να Λαμβάνετε Ενημερώσεις Προϊόντων. Αν Ξεχάσατε Το Όνομα Χρήστη Σας Μπορείτε

en: The Item couldn't be downloaded. Please try after a while.
el: Δεν ήταν δυνατή η λήψη του στοιχείου. Δοκιμάστε ξανά σε λίγο.

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key here. Learn more about how to create your Google API Key <a target="_blank" href="%1$s">here</a>.
el: Η μονάδα Χάρτες χρησιμοποιεί το Google Maps API και απαιτεί έγκυρο Κλειδί Google API για να λειτουργήσει. Πριν χρησιμοποιήσετε τη μονάδα χάρτη, βεβαιωθείτε ότι έχετε προσθέσει εδώ το κλειδί API σας. Μάθετε περισσότερα για το πώς να δημιουργήσετε το Κλειδί Google API <a target="_blank" href="%1$s">εδώ</a>.

en: The WooCommerce plugin failed to install during the website generation process. You must install and activate the plugin manually.
el: Η προσθήκη WooCommerce απέτυχε να εγκατασταθεί κατά τη διαδικασία δημιουργίας του ιστότοπου. Πρέπει να εγκαταστήσετε και να ενεργοποιήσετε την προσθήκη χειροκίνητα.

en: The WooCommerce plugin was installed but failed to activate during the website generation process. Visit the Plugins page to activate WooCommerce manually.
el: Η προσθήκη WooCommerce εγκαταστάθηκε, αλλά απέτυχε να ενεργοποιηθεί κατά τη διαδικασία δημιουργίας του ιστότοπου. Επισκεφθείτε τη σελίδα Πρόσθετα για να ενεργοποιήσετε το WooCommerce χειροκίνητα.

en: The action failed in the following clouds.
el: Η ενέργεια απέτυχε στα παρακάτω clouds.

en: The body font will be used for all text blocks throughout the layout. Let AI pick a great font for you, or choose one yourself.
el: Η γραμματοσειρά κύριου κειμένου θα χρησιμοποιηθεί για όλα τα μπλοκ κειμένου σε όλη τη διάταξη. Αφήστε το AI να διαλέξει μια εξαιρετική γραμματοσειρά για εσάς ή επιλέξτε μία μόνοι σας.

en: The creators of these plugins have chosen to opt out of the Divi 5 Public Alpha while they focus on creating new versions of their modules in preparation for the final release of Divi 5. 🎉
el: Οι δημιουργοί αυτών των προσθέτων επέλεξαν να αποχωρήσουν από το Public Alpha του Divi 5, καθώς επικεντρώνονται στη δημιουργία νέων εκδόσεων των modules τους ενόψει της τελικής έκδοσης του Divi 5. 🎉

en: The following items are used on your website and are ready to be converted to the Divi 5 format.
el: Τα παρακάτω στοιχεία χρησιμοποιούνται στον ιστότοπό σας και είναι έτοιμα να μετατραπούν στη μορφή Divi 5.

en: The heading font will be used for all headings throughout the layout. Let AI pick a great font for you, or choose one yourself.
el: Η γραμματοσειρά επικεφαλίδων θα χρησιμοποιηθεί για όλες τις επικεφαλίδες σε όλη τη διάταξη. Αφήστε το AI να διαλέξει μια εξαιρετική γραμματοσειρά για εσάς ή επιλέξτε μία μόνοι σας.

en: The higher the enhancement strength, the more power is given to Divi AI to re-imagine the original image. A higher strength will increase the enhancement effect, but it will also result in greater changes to the original subject matter.
el: Όσο υψηλότερη είναι η ένταση βελτίωσης, τόσο μεγαλύτερη δυνατότητα δίνεται στο Divi AI να αναδημιουργήσει την αρχική εικόνα. Η υψηλότερη ένταση θα ενισχύσει το αποτέλεσμα της βελτίωσης, αλλά θα οδηγήσει και σε μεγαλύτερες αλλαγές στο αρχικό θέμα.

en: The higher the modification strength, the more power your prompt has to modify the original image. Reducing the strength will result in more minimal changes.
el: Όσο υψηλότερη είναι η ένταση τροποποίησης, τόσο μεγαλύτερη είναι η δυνατότητα του prompt να τροποποιήσει την αρχική εικόνα. Η μείωση της έντασης θα οδηγήσει σε πιο ελάχιστες αλλαγές.

en: The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.
el: Η σελίδα που ζητήσατε δεν βρέθηκε. Δοκιμάστε να βελτιώσετε την αναζήτησή σας ή χρησιμοποιήστε την παραπάνω πλοήγηση για να εντοπίσετε την ανάρτηση.

en: The pages below utilize features that are not yet compatible with %s
el: Οι παρακάτω σελίδες χρησιμοποιούν λειτουργίες που δεν είναι ακόμη συμβατές με το %s

en: The plugins listed below are using the Divi 4 framework and are not fully compatible with Divi 5. These plugins will continue to function, however, since they use the Divi 4 framework, the parts of your website that use these plugins will not benefit from Divi 5's performance improvements.
el: Τα πρόσθετα που παρατίθενται παρακάτω χρησιμοποιούν το πλαίσιο Divi 4 και δεν είναι πλήρως συμβατά με το Divi 5. Αυτά τα πρόσθετα θα συνεχίσουν να λειτουργούν, ωστόσο, επειδή χρησιμοποιούν το πλαίσιο Divi 4, τα τμήματα του ιστότοπού σας που χρησιμοποιούν αυτά τα πρόσθετα δεν θα επωφεληθούν από τις βελτιώσεις απόδοσης του Divi 5.

en: The sidebars and widget areas below contain modules that are not yet compatible with Divi 5. These modules will not be converted, and will continue to rely on the Divi 4 framework.
el: Οι πλευρικές στήλες και οι παρακάτω περιοχές widget περιέχουν λειτουργικές μονάδες που δεν είναι ακόμη συμβατές με το Divi 5. Αυτές οι μονάδες δεν θα μετατραπούν και θα συνεχίσουν να βασίζονται στο πλαίσιο Divi 4.

en: The size of the image must be less than 10MB.
el: Το μέγεθος της εικόνας πρέπει να είναι μικρότερο από 10MB.

en: Theme Customizer
el: Προσαρμογέας Θέματος

en: Theme Option
el: Επιλογή Θέματος

en: Theme Options
el: Ρυθμίσεις Θέματος

en: Theme Options Library
el: Βιβλιοθήκη Επιλογών Θέματος

en: Theme Templates
el: Πρότυπα Θέματος

en: There are no posts to convert!
el: Δεν υπάρχουν άρθρα για μετατροπή!

en: There are no posts to rollback!
el: Δεν υπάρχουν άρθρα για επαναφορά!

en: These words will be forced to appear in the content. This is useful for SEO when optimizing for specific keywords, for example.
el: Αυτές οι λέξεις θα εμφανίζονται υποχρεωτικά στο περιεχόμενο. Αυτό είναι χρήσιμο για SEO, για παράδειγμα όταν γίνεται βελτιστοποίηση για συγκεκριμένες λέξεις-κλειδιά.

en: Third party modules aren't expected to be ready for Divi 5 during the alpha and beta phases.
el: Τα modules τρίτων δεν αναμένεται να είναι έτοιμα για το Divi 5 κατά τις φάσεις alpha και beta.

en: This Module Content
el: Περιεχόμενο Αυτής Της Μονάδας

en: This Page Content
el: Περιεχόμενο Αυτής Της Σελίδας

en: This Plugin Can't Be Activated While Using Divi 5
el: Αυτό Το Πρόσθετο Δεν Μπορεί Να Ενεργοποιηθεί Ενώ Χρησιμοποιείτε Το Divi 5

en: This Section Content
el: Περιεχόμενο Αυτής Της Ενότητας

en: This Website
el: Αυτός Ο Ιστότοπος

en: This block will eventually be removed, so please check back again in the future. Thanks for testing Divi 5!
el: Αυτό το μπλοκ θα αφαιρεθεί τελικά, οπότε ελέγξτε ξανά στο μέλλον. Ευχαριστούμε που δοκιμάζετε το Divi 5!

en: This is the username that you use to access the Members Area on elegantthemes.com.
el: Αυτό είναι το όνομα χρήστη που χρησιμοποιείτε για να αποκτήσετε πρόσβαση στην Περιοχή Μελών στο elegantthemes.com.

en: This may take several minutes. Do not exit or refresh this page or your progress will be lost.
el: Αυτό μπορεί να διαρκέσει αρκετά λεπτά. Μην κλείσετε και μην ανανεώσετε αυτήν τη σελίδα, αλλιώς η πρόοδός σας θα χαθεί.

en: This option allows you to change how your dates are displayed. For more information please refer to the WordPress codex here:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>
el: Αυτή η επιλογή σάς επιτρέπει να αλλάξετε τον τρόπο εμφάνισης των ημερομηνιών. Για περισσότερες πληροφορίες, ανατρέξτε στο codex του WordPress εδώ:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>

en: This options allows you to control how many teirs your pages dropdown menu has. Increasing the number allows for additional menu items to be shown.
el: Αυτή η επιλογή σάς επιτρέπει να ελέγχετε πόσα επίπεδα έχει το αναπτυσσόμενο μενού σελίδων. Η αύξηση του αριθμού επιτρέπει την εμφάνιση περισσότερων στοιχείων μενού.

en: This page is running in backwards compatibility mode because it contains legacy Divi 4 modules. They will continue to function, however, this page won't benefit from all of Divi 5's performance improvements. This page may still need to be converted, or you may be using modules that aren't ready for Divi 5. This notice is for information purposes and is not an error.
el: Αυτή η σελίδα εκτελείται σε λειτουργία συμβατότητας με παλαιότερες εκδόσεις επειδή περιέχει παλαιού τύπου αρθρώματα Divi 4. Θα συνεχίσουν να λειτουργούν, ωστόσο, αυτή η σελίδα δεν θα επωφεληθεί από όλες τις βελτιώσεις απόδοσης του Divi 5. Ίσως χρειαστεί ακόμη να μετατραπεί αυτή η σελίδα ή μπορεί να χρησιμοποιείτε αρθρώματα που δεν είναι έτοιμα για το Divi 5. Αυτή η ειδοποίηση είναι ενημερωτική και δεν αποτελεί σφάλμα.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
el: Αυτή η δημοσίευση προστατεύεται με κωδικό. Εισαγάγετε τον κωδικό για να δείτε τα σχόλια.

en: This website doesn't contain any Divi 4 modules requiring conversion. Your website runs on the Divi 5 framework; you can hit the ground running! You can revisit this migration page anytime to check your website for Divi 4 content. If you import content using the WordPress importer or if you import layouts that contain unsupported modules, you can use the migrator to assess the compatibility of that content and migrate it at your convenience.
el: Αυτός ο ιστότοπος δεν περιέχει ενότητες Divi 4 που απαιτούν μετατροπή. Ο ιστότοπός σας εκτελείται στο πλαίσιο Divi 5· μπορείτε να ξεκινήσετε άμεσα! Μπορείτε να επιστρέφετε σε αυτήν τη σελίδα μετεγκατάστασης οποιαδήποτε στιγμή για να ελέγχετε τον ιστότοπό σας για περιεχόμενο Divi 4. Αν εισαγάγετε περιεχόμενο μέσω του εργαλείου εισαγωγής WordPress ή αν εισαγάγετε διατάξεις που περιέχουν μη υποστηριζόμενες ενότητες, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το εργαλείο μετεγκατάστασης για να αξιολογήσετε τη συμβατότητα αυτού του περιεχομένου και να το μετεγκαταστήσετε όποτε σας βολεύει.

en: This website is linked to your Divi subscriptions and ready to receive the latest Divi updates.
el: Αυτός Ο Ιστότοπος Είναι Συνδεδεμένος Με Τις Συνδρομές Divi Σας Και Είναι Έτοιμος Να Λαμβάνει Τις Τελευταίες Ενημερώσεις Divi.

en: This will enable Google Fonts for Non-English languages.
el: Αυτό θα ενεργοποιήσει τα Google Fonts για μη αγγλικές γλώσσες.

en: This will enable the use of excerpts in posts or pages.
el: Αυτό θα ενεργοποιήσει τη χρήση αποσπασμάτων σε άρθρα ή σελίδες.

en: This will return all of the settings throughout the options page to their default values. <strong>Are you sure you want to do this?</strong>
el: Αυτό θα επαναφέρει όλες τις ρυθμίσεις σε όλη τη σελίδα επιλογών στις προεπιλεγμένες τιμές τους. <strong>Είστε σίγουροι ότι θέλετε να το κάνετε;</strong>

en: Tile
el: Παράθεση

en: Tile Horizontally
el: Παράθεση Οριζόντια

en: Tile Vertically
el: Παράθεση Κάθετα

en: Title
el: Τίτλος

en: To enable Divi Cloud on this website, log in to your Elegant Themes account
el: Για να ενεργοποιήσετε το Divi Cloud σε αυτόν τον ιστότοπο, συνδεθείτε στον λογαριασμό σας στο Elegant Themes

en: To modify or add to an element that already exists in the image, choose Modify Element. To add something brand new and unrelated to the original image, choose Add Element.
el: Για να τροποποιήσετε ή να προσθέσετε σε ένα στοιχείο που υπάρχει ήδη στην εικόνα, επιλέξτε Τροποποίηση Στοιχείου. Για να προσθέσετε κάτι εντελώς νέο και άσχετο με την αρχική εικόνα, επιλέξτε Προσθήκη Στοιχείου.

en: To view this protected post, enter the password below
el: Για να δείτε αυτή την προστατευμένη ανάρτηση, εισαγάγετε τον κωδικό παρακάτω

en: Tone of Voice
el: Τόνος Φωνής

en: Top
el: Πάνω

en: Top Bar Text Color
el: Χρώμα Κειμένου Πάνω Γραμμής

en: Top Bar Text Size
el: Μέγεθος Κειμένου Πάνω Γραμμής

en: Top to Bottom
el: Πάνω Προς Κάτω

en: Translate
el: Μετάφραση

en: Trash
el: Κάδος

en: Trash storage for Divi Cloud is limited to 50 items for free accounts. Once your trash exceeds 50 items, the oldest items in your trashed will be permanently deleted to make room for new items. Purchase a <a href="%s" target="_blank">Divi Cloud Membership</a> for unlimited storage.
el: Ο αποθηκευτικός χώρος κάδου απορριμμάτων για το Divi Cloud περιορίζεται σε 50 στοιχεία για δωρεάν λογαριασμούς. Μόλις ο κάδος απορριμμάτων σας ξεπεράσει τα 50 στοιχεία, τα παλαιότερα στοιχεία στον κάδο θα διαγράφονται οριστικά για να δημιουργηθεί χώρος για νέα στοιχεία. Αγοράστε μια <a href="%s" target="_blank">Συνδρομή Divi Cloud</a> για απεριόριστο αποθηκευτικό χώρο.

en: Travel Agency
el: Ταξιδιωτικό Πρακτορείο

en: Travel Agency About Page
el: Σελίδα Σχετικά Με Το Ταξιδιωτικό Πρακτορείο

en: Travel Agency Blog Page
el: Σελίδα Ιστολογίου Ταξιδιωτικού Πρακτορείου

en: Travel Agency Contact Page
el: Σελίδα Επικοινωνίας Ταξιδιωτικού Πρακτορείου

en: Travel Agency Home Page
el: Αρχική Σελίδα Ταξιδιωτικού Πρακτορείου

en: Travel Agency Landing Page
el: Σελίδα Προορισμού Ταξιδιωτικού Πρακτορείου

en: Travel Agency Packages Page
el: Σελίδα Πακέτων Ταξιδιωτικού Πρακτορείου

en: Travel Agency Shop Page
el: Σελίδα Καταστήματος Ταξιδιωτικού Πρακτορείου

en: Travel Agency Team Page
el: Σελίδα Ομάδας Ταξιδιωτικού Πρακτορείου

en: Tutorials & Documentation
el: Οδηγοί & Τεκμηρίωση

en: Type
el: Τύπος

en: Type of the box
el: Τύπος πλαισίου

en: Typography
el: Τυπογραφία

en: Uh Oh!
el: Ωχ!

en: Uh Oh! Something Went Wrong
el: Ωχ! Κάτι Πήγε Στραβά

en: Uh Oh! You have reached your Divi Cloud quota.
el: Ωχ! Έχετε φτάσει το όριό σας στο Divi Cloud.

en: Unable to generate shortcode. Please try again later.
el: Δεν είναι δυνατή η δημιουργία shortcode. Δοκιμάστε ξανά αργότερα.

en: Underline
el: Υπογράμμιση

en: Unlock Unlimited Divi Cloud Storage
el: Ξεκλειδώστε Απεριόριστο Αποθηκευτικό Χώρο Divi Cloud

en: Unsupported Plugins Detected
el: Εντοπίστηκαν Μη Υποστηριζόμενα Πρόσθετα

en: Untagged
el: Χωρίς Ετικέτες

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Updating Website Information
el: Ενημέρωση Πληροφοριών Ιστότοπου

en: Upgrade
el: Αναβάθμιση

en: Upgrade Your Divi Cloud
el: Αναβάθμιση Του Divi Cloud Σας

en: Upgrade to Divi AI Unlimited
el: Αναβαθμίστε Σε Divi AI Απεριόριστο

en: Upgrade to Unlimited Cloud Storage!
el: Αναβαθμίστε Σε Απεριόριστο Χώρο Αποθήκευσης Cloud!

en: Upgrade to Unlimited Divi Cloud Storage!
el: Αναβαθμίστε Σε Απεριόριστο Χώρο Αποθήκευσης Divi Cloud!

en: Upgrade your Divi membership to Lifetime and use Divi on unlimited websites forever.
el: Αναβαθμίστε τη συνδρομή σας στο Divi σε Lifetime και χρησιμοποιήστε το Divi σε απεριόριστους ιστότοπους για πάντα.

en: Upload
el: Μεταφόρτωση

en: Upload a Reference Image
el: Ανεβάστε Μια Εικόνα Αναφοράς

en: Upload a logo image to be used in your website header and footer.
el: Μεταφορτώστε μια εικόνα λογοτύπου για χρήση στην κεφαλίδα και στο υποσέλιδο του ιστοτόπου σας.

en: Upload your logo (optional)
el: Μεταφορτώστε το λογότυπό σας (προαιρετικό)

en: Uppercase
el: Κεφαλαία

en: Upscale
el: Μεγέθυνση

en: Upscale Image
el: Μεγέθυνση Εικόνας

en: Upscaling Images
el: Αναβάθμιση Ανάλυσης Εικόνων

en: Url
el: URL

en: Use Background Color
el: Χρήση Χρώματος Φόντου

en: Use Custom Sidebar Width
el: Χρήση Προσαρμοσμένου Πλάτους Πλευρικής Στήλης

en: Use Divi Quick Sites to generate a new website using Divi AI or premade Divi Starter Sites. Quick Sites will set up your entire site including custom pages, menu items, Theme Builder templates and more.
el: Χρησιμοποιήστε Τα Divi Quick Sites Για Να Δημιουργήσετε Έναν Νέο Ιστότοπο Με Το Divi AI Ή Με Έτοιμα Divi Starter Sites. Τα Quick Sites Θα Ρυθμίσουν Ολόκληρο Τον Ιστότοπό Σας, Συμπεριλαμβανομένων Προσαρμοσμένων Σελίδων, Στοιχείων Μενού, Προτύπων Theme Builder Και Άλλων.

en: Use Divi Quick Sites to set up your site in less than 2 minutes. We will generate pages and content, set up your website info, and configure your menu, templates, styles and presets automatically. You can build your website using AI, or pick from handcrafted Starter Sites.
el: Χρησιμοποιήστε Τα Divi Quick Sites Για Να Ρυθμίσετε Τον Ιστότοπό Σας Σε Λιγότερο Από 2 Λεπτά. Θα Δημιουργήσουμε Σελίδες Και Περιεχόμενο, Θα Ρυθμίσουμε Τα Στοιχεία Του Ιστότοπού Σας Και Θα Διαμορφώσουμε Αυτόματα Το Μενού, Τα Πρότυπα, Τα Στυλ Και Τα Presets Σας. Μπορείτε Να Δημιουργήσετε Τον Ιστότοπό Σας Με AI, Ή Να Επιλέξετε Από Χειροποίητα Starter Sites.

en: Use Google Fonts
el: Χρήση Google Fonts

en: Use Placeholder Images
el: Χρήση Εικόνων Placeholder

en: Use Pre-Made Starter Site
el: Χρήση Έτοιμου Starter Site

en: Use Relative Image Paths
el: Χρήση Σχετικών Διαδρομών Εικόνων

en: Use Stock Images (Faster)
el: Χρήση Εικόνων Stock (Πιο Γρήγορα)

en: Use This Code
el: Χρήση Αυτού Του Κώδικα

en: Use This Image
el: Χρήση Αυτής Της Εικόνας

en: Use This Text
el: Χρήση Αυτού Του Κειμένου

en: Use excerpts when defined
el: Χρήση αποσπασμάτων όταν ορίζονται

en: Use resizing
el: Χρήση αλλαγής μεγέθους

en: Use selection as reference
el: Χρήση επιλογής ως αναφορά

en: Use your original image as reference in the selected area. Changes will be more seamlessly integrated into the modified image.
el: Χρησιμοποιήστε την αρχική εικόνα ως αναφορά στην επιλεγμένη περιοχή. Οι αλλαγές θα ενσωματωθούν πιο ομαλά στην τροποποιημένη εικόνα.

en: Used for icon button type
el: Χρησιμοποιείται για τον τύπο κουμπιού εικονιδίου

en: Username
el: Όνομα Χρήστη

en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

en: Using Divi AI
el: Χρήση Του Divi AI

en: Using Divi Cloud
el: Χρήση Του Divi Cloud

en: Using the Divi Builder
el: Χρήση Του Divi Builder

en: Using the Divi Library
el: Χρήση Της Βιβλιοθήκης Divi

en: Using the Divi Theme Builder
el: Χρήση Του Divi Theme Builder

en: Vector Graphic
el: Διανυσματικό Γραφικό

en: Vertical Menu Orientation
el: Προσανατολισμός Κάθετου Μενού

en: Vertically Centered
el: Κάθετα Στο Κέντρο

en: View Details
el: Προβολή Λεπτομερειών

en: View Full Development Roadmap
el: Προβολή Πλήρους Οδικού Χάρτη Ανάπτυξης

en: View My Site
el: Προβολή Του Ιστότοπού Μου

en: View Theme Options
el: Προβολή Επιλογών Θέματος

en: View in Divi Marketplace
el: Προβολή στο Divi Marketplace

en: Visit The Migrator
el: Επίσκεψη Στο Migrator

en: Warning: This can cause JavaScript errors in some cases and should be used with care. When enabled, scripts registered by plugins and themes will be deferred to improve performance and jQuery will always be loaded in the body.
el: Προειδοποίηση: Αυτό μπορεί να προκαλέσει σφάλματα JavaScript σε ορισμένες περιπτώσεις και πρέπει να χρησιμοποιείται με προσοχή. Όταν είναι ενεργοποιημένο, τα scripts που καταχωρούνται από πρόσθετα και θέματα θα τεθούν σε αναβολή για βελτίωση της απόδοσης και το jQuery θα φορτώνεται πάντα στο body.

en: Watch video tutorials
el: Παρακολουθήστε Βιντεομαθήματα

en: Watercolor
el: Υδατογραφία

en: We are scanning your website to assess its compatibility with Divi 5. If your website is using modules that are not yet supported, we'll let you know which parts of your website will be affected so that you can decide whether or not to proceed with the migration. Unsupported modules will continue to function but won't benefit from Divi 5's performance improvements.
el: Σαρώνουμε τον ιστότοπό σας για να αξιολογήσουμε τη συμβατότητά του με το Divi 5. Αν ο ιστότοπός σας χρησιμοποιεί δομοστοιχεία που δεν υποστηρίζονται ακόμη, θα σας ενημερώσουμε ποια μέρη του ιστότοπού σας θα επηρεαστούν, ώστε να αποφασίσετε αν θα προχωρήσετε ή όχι με τη μετεγκατάσταση. Τα μη υποστηριζόμενα δομοστοιχεία θα συνεχίσουν να λειτουργούν, αλλά δεν θα επωφεληθούν από τις βελτιώσεις απόδοσης του Divi 5.

en: We want to provide the community with as much information as possible about the current state of Divi 5. We give monthly updates on our progress and cover various topics related to Divi 5.
el: Θέλουμε να παρέχουμε στην κοινότητα όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες για την τρέχουσα κατάσταση του Divi 5. Δίνουμε μηνιαίες ενημερώσεις για την πρόοδό μας και καλύπτουμε διάφορα θέματα που σχετίζονται με το Divi 5.

en: Web Agency Careers Page
el: Σελίδα Καριέρας Web Agency

en: Web Agency Contact Page
el: Σελίδα Επικοινωνίας Web Agency

en: Web Agency Home Page
el: Αρχική Σελίδα Web Agency

en: Web Agency Landing Page
el: Σελίδα Προορισμού Web Agency

en: Web Agency Portfolio Page
el: Σελίδα Portfolio Web Agency

en: Web Agency Pricing Page
el: Σελίδα Τιμολόγησης Web Agency

en: Web Agency Services Page
el: Σελίδα Υπηρεσιών Web Agency

en: Website Build Complete!
el: Η Δημιουργία Ιστότοπου Ολοκληρώθηκε!

en: Website Content Width
el: Πλάτος Περιεχομένου Ιστότοπου

en: Website Default
el: Προεπιλογή Ιστότοπου

en: Website Description (Optional)
el: Περιγραφή Ιστότοπου (Προαιρετικό)

en: Website Gutter Width
el: Πλάτος Gutter Ιστότοπου

en: Website Pages
el: Σελίδες Ιστότοπου

en: Wedding
el: Γάμος

en: Wedding About Page
el: Σελίδα Σχετικά Με Τον Γάμο

en: Wedding Blog Page
el: Σελίδα Ιστολογίου Γάμου

en: Wedding Contact Page
el: Σελίδα Επικοινωνίας Γάμου

en: Wedding Details Page
el: Σελίδα Λεπτομερειών Γάμου

en: Wedding Gallery Page
el: Σελίδα Γκαλερί Γάμου

en: Wedding Home Page
el: Αρχική Σελίδα Γάμου

en: Welcome to %s
el: Καλώς Ήρθατε Στο %s

en: Welcome to Divi!
el: Καλώς Ήρθατε Στο Divi!

en: Welcome to Divi! Before diving in to your new theme, please visit the <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Divi Documentation</a> page for access to dozens of in-depth tutorials.
el: Καλώς ήρθατε στο Divi! Πριν ξεκινήσετε με το νέο σας θέμα, επισκεφθείτε τη σελίδα <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Τεκμηρίωση Divi</a> για πρόσβαση σε δεκάδες αναλυτικά σεμινάρια.

en: We’re Migrating Your Site to the %s Framework!
el: Γίνεται Μετεγκατάσταση Του Ιστότοπού Σας Στο Πλαίσιο %s!

en: What are you writing about?
el: Για τι γράφετε;

en: What happens when I run the Divi 5 migrator?
el: Τι συμβαίνει όταν εκτελέσω το εργαλείο μετεγκατάστασης Divi 5;

en: What if something breaks after I run the migrator?
el: Τι γίνεται αν κάτι χαλάσει μετά την εκτέλεση του εργαλείου μετεγκατάστασης;

en: What language should Divi AI write in? Divi AI can write in over 26 languages!
el: Σε ποια γλώσσα θα πρέπει να γράφει το Divi AI; Το Divi AI μπορεί να γράψει σε πάνω από 26 γλώσσες!

en: What type of content are you writing? This will help Divi AI tailor the output to your desired format.
el: Τι είδους περιεχόμενο γράφετε; Αυτό θα βοηθήσει το Divi AI να προσαρμόσει το αποτέλεσμα στην επιθυμητή μορφή σας.

en: What would you like to create using custom code?
el: Τι θα θέλατε να δημιουργήσετε με προσαρμοσμένο κώδικα;

en: When Critical CSS is enabled, Divi determines an "above the fold threshold" and defers all styles for elements below the fold. However, this threshold is just a estimate and can vary on different devices. Increasing threshold height will deffer fewer styles, resulting in slightly slower load times but less of a chance for Cumulative Layout Shifts to occur. If you are experiencing CLS issues you can increase the threshold height.
el: Όταν είναι ενεργό το Critical CSS, το Divi καθορίζει ένα «όριο πάνω από την αναδίπλωση» και αναβάλλει όλα τα στυλ για στοιχεία κάτω από την αναδίπλωση. Ωστόσο, αυτό το όριο είναι μόνο μια εκτίμηση και μπορεί να διαφέρει σε διαφορετικές συσκευές. Η αύξηση του ύψους ορίου θα αναβάλει λιγότερα στυλ, με αποτέλεσμα ελαφρώς πιο αργούς χρόνους φόρτωσης αλλά μικρότερη πιθανότητα να προκύψουν Cumulative Layout Shifts. Αν αντιμετωπίζετε ζητήματα CLS, μπορείτε να αυξήσετε το ύψος ορίου.

en: When possible, jQuery and jQuery Migrate will be moved to the body to speed up load times. If a third party plugin registers jQuery as a dependency, it will be moved back to the head.
el: Όταν είναι δυνατό, τα jQuery και jQuery Migrate θα μεταφέρονται στο body για ταχύτερους χρόνους φόρτωσης. Αν ένα πρόσθετο τρίτου κατασκευαστή δηλώσει το jQuery ως εξάρτηση, θα μεταφερθεί ξανά στο head.

en: When you define your keywords using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the meta keywords you would like to use, separated by comas.
el: Όταν ορίζετε τις λέξεις-κλειδιά σας μέσω προσαρμοσμένων πεδίων, θα πρέπει να χρησιμοποιείτε αυτήν την τιμή ως Όνομα του προσαρμοσμένου πεδίου. Η Τιμή του προσαρμοσμένου πεδίου θα πρέπει να είναι οι meta λέξεις-κλειδιά που θέλετε να χρησιμοποιήσετε, διαχωρισμένες με κόμματα.

en: When you define your meta description using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom description you would like to use.
el: Όταν ορίζετε τη meta περιγραφή σας μέσω προσαρμοσμένων πεδίων, θα πρέπει να χρησιμοποιείτε αυτήν την τιμή ως Όνομα του προσαρμοσμένου πεδίου. Η Τιμή του προσαρμοσμένου πεδίου θα πρέπει να είναι η προσαρμοσμένη περιγραφή που θέλετε να χρησιμοποιήσετε.

en: When you define your title using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom title you would like to use.
el: Όταν ορίζετε τον τίτλο σας μέσω προσαρμοσμένων πεδίων, θα πρέπει να χρησιμοποιείτε αυτήν την τιμή ως Όνομα του προσαρμοσμένου πεδίου. Η Τιμή του προσαρμοσμένου πεδίου θα πρέπει να είναι ο προσαρμοσμένος τίτλος που θέλετε να χρησιμοποιήσετε.

en: When you save layouts to Divi Cloud, they become available on every website you build.
el: Όταν αποθηκεύετε διατάξεις στο Divi Cloud, γίνονται διαθέσιμες σε κάθε ιστότοπο που δημιουργείτε.

en: When you sync %s to Divi Cloud, they become available on every website you build.
el: Όταν συγχρονίζετε το %s με το Divi Cloud, γίνεται διαθέσιμο σε κάθε ιστότοπο που δημιουργείτε.

en: While Divi 5 was built to be backward compatible, the backward compatibility system is in its alpha stage. Some creators don't want to participate in the testing phase.
el: Παρότι το Divi 5 δημιουργήθηκε για να είναι συμβατό με παλαιότερες εκδόσεις, το σύστημα συμβατότητας με προηγούμενες εκδόσεις βρίσκεται στο στάδιο alpha. Κάποιοι δημιουργοί δεν θέλουν να συμμετάσχουν στη φάση δοκιμών.

en: While creating your site, something got hung up. Click Retry to resume where things left off, or Cancel to restore your site to its previous state.
el: Κατά τη δημιουργία του ιστότοπού σας, κάτι κόλλησε. Κάντε κλικ στο Επανάληψη για να συνεχίσετε από εκεί που σταμάτησε, ή στο Άκυρο για να επαναφέρετε τον ιστότοπό σας στην προηγούμενη κατάστασή του.

en: Why am I getting an orange warning in the admin bar?
el: Γιατί λαμβάνω μια πορτοκαλί προειδοποίηση στη γραμμή διαχείρισης;

en: Widget Bullet Color
el: Χρώμα Κουκκίδας Widget

en: Widget Header Color
el: Χρώμα Επικεφαλίδας Widget

en: Widget Link Color
el: Χρώμα Συνδέσμου Widget

en: Widget Text Color
el: Χρώμα Κειμένου Widget

en: Widgets
el: Μικροεφαρμογές

en: Widgets are Incompatible with %s
el: Τα Widget Δεν Είναι Συμβατά Με Το %s

en: Width
el: Πλάτος

en: Will Divi 5 work with modules from the Divi Marketplace?
el: Θα λειτουργεί το Divi 5 με αρθρώματα από το Divi Marketplace;

en: WooCommerce Plugin Status
el: Κατάσταση Προσθήκης WooCommerce

[ctx: WooCommerce items number]
en: %1$s Item | %1$s Items
el[0]: Στοιχείο %1$s
el[1]: Στοιχεία %1$s

en: WordPress loads it's own WordPress emojis. Modern browsers support native emojis, making WordPress's emojis unnecessary in most cases. Removing WordPress emojis removes unneeded assets and improves performance.
el: Το WordPress φορτώνει τα δικά του emoji του WordPress. Τα σύγχρονα προγράμματα περιήγησης υποστηρίζουν εγγενή emoji, καθιστώντας τα emoji του WordPress περιττά στις περισσότερες περιπτώσεις. Η αφαίρεση των emoji του WordPress αφαιρεί περιττά αρχεία και βελτιώνει την απόδοση.

en: Words
el: Λέξεις

en: Write %s With AI
el: Συγγραφή %s Με AI

en: Writing Content
el: Συγγραφή Περιεχομένου

en: Writing Text Content
el: Σύνταξη Περιεχομένου Κειμένου

en: X Profile Url
el: URL Προφίλ X

en: Yes
el: Ναι

en: Yoga Studio
el: Στούντιο Γιόγκα

en: Yoga Studio About Page
el: Σελίδα Σχετικά Με Το Στούντιο Yoga

en: Yoga Studio Blog Page
el: Σελίδα Ιστολογίου Στούντιο Yoga

en: Yoga Studio Classes Page
el: Σελίδα Μαθημάτων Στούντιο Yoga

en: Yoga Studio Contact Page
el: Σελίδα Επικοινωνίας Στούντιο Yoga

en: Yoga Studio Home Page
el: Αρχική Σελίδα Στούντιο Yoga

en: Yoga Studio Landing Page
el: Σελίδα Προορισμού Στούντιο Yoga

en: Yoga Studio Team Page
el: Σελίδα Ομάδας Στούντιο Yoga

en: You are using outdated version of Divi. New version is
el: Χρησιμοποιείτε Παρωχημένη Έκδοση Του Divi. Η Νέα Έκδοση Είναι

en: You are using the latest version of Divi.
el: Χρησιμοποιείτε Την Τελευταία Έκδοση Του Divi.

en: You can continue to alter and improve the content that was generated by giving AI further instructions.
el: Μπορείτε να συνεχίσετε να τροποποιείτε και να βελτιώνετε το περιεχόμενο που δημιουργήθηκε δίνοντας στο AI περισσότερες οδηγίες.

en: You can disable this option if you want to remove the comments and comment form from single post pages.
el: Μπορείτε να απενεργοποιήσετε αυτήν την επιλογή αν θέλετε να αφαιρέσετε τα σχόλια και τη φόρμα σχολιασμού από τις σελίδες μεμονωμένου άρθρου.

en: You can find your API Key <a href="%s" target="_blank">here</a>.
el: Μπορείτε να βρείτε το Κλειδί API σας <a href="%s" target="_blank">εδώ</a>.

en: You can generate 10 layouts
el: Μπορείτε να δημιουργήσετε 10 διατάξεις

en: You can try out Divi AI 100 times
el: Μπορείτε να δοκιμάσετε το Divi AI 100 φορές

en: You can visit Elegant Themes and contact our support team using the pink chat icon. Give them details about the bug, and we'll handle it from there!
el: Μπορείτε να επισκεφθείτε το Elegant Themes και να επικοινωνήσετε με την ομάδα υποστήριξής μας χρησιμοποιώντας το ροζ εικονίδιο συνομιλίας. Δώστε τους λεπτομέρειες για το σφάλμα και θα το αναλάβουμε από εκεί!

en: You don't have pages
el: Δεν έχετε σελίδες

en: You have hit your 500MB Limit. To continue to save items to your Divi Cloud, you must delete some of your existing items to free up space or upgrade your Divi Cloud storage.
el: Έχετε φτάσει το όριο των 500MB. Για να συνεχίσετε να αποθηκεύετε στοιχεία στο Divi Cloud σας, πρέπει να διαγράψετε κάποια από τα υπάρχοντα στοιχεία σας για να ελευθερώσετε χώρο ή να αναβαθμίσετε τον αποθηκευτικό χώρο Divi Cloud.

en: You have to update Divi in order to use AI.
el: Πρέπει να ενημερώσετε το Divi για να χρησιμοποιήσετε το AI.

en: You will see this warning if a page contains an un-converted Divi 4 module, of if one of your plugins uses the legacy Divi 4 framework. We built Divi 5 to be backwards compatible with Divi 4 plugins, such as modules from the Divi Marketplace. Until creators update their plugins for Divi 5, legacy plugins will continue to function using the legacy Divi 4 framework. However, loading the Divi 4 framework comes at a performance cost. The orange warning informs you that a plugin you are using is tapping into the legacy framework, and the page is not benefiting from Divi 5's performance improvements.
el: Θα δείτε αυτή την προειδοποίηση αν μια σελίδα περιέχει ένα μη μετατραπέν άρθρωμα Divi 4 ή αν κάποιο από τα πρόσθετά σας χρησιμοποιεί το παλιό πλαίσιο του Divi 4. Δημιουργήσαμε το Divi 5 ώστε να είναι συμβατό με παλαιότερα πρόσθετα του Divi 4, όπως αρθρώματα από το Divi Marketplace. Μέχρι οι δημιουργοί να ενημερώσουν τα πρόσθετά τους για το Divi 5, τα παλιά πρόσθετα θα συνεχίσουν να λειτουργούν χρησιμοποιώντας το παλιό πλαίσιο του Divi 4. Ωστόσο, η φόρτωση του πλαισίου Divi 4 έχει κόστος στην απόδοση. Η πορτοκαλί προειδοποίηση σάς ενημερώνει ότι ένα πρόσθετο που χρησιμοποιείτε αξιοποιεί το παλιό πλαίσιο και ότι η σελίδα δεν επωφελείται από τις βελτιώσεις απόδοσης του Divi 5.

en: Your %1$s subscription has expired. In order to download Premade Layouts from the %2$s Library you must <a href="%3$s" target="_blank">renew your subscription</a>.
el: Η συνδρομή σας στο %1$s έχει λήξει. Για να κατεβάσετε Έτοιμες Διατάξεις από τη Βιβλιοθήκη %2$s πρέπει να <a href="%3$s" target="_blank">ανανεώσετε τη συνδρομή σας</a>.

en: Your Divi AI usage limit has been exceeded. Upgrade Divi AI membership to use Divi AI without any limits!
el: Έχετε υπερβεί το όριο χρήσης του Divi AI. Αναβαθμίστε τη συνδρομή Divi AI για να χρησιμοποιείτε το Divi AI χωρίς κανένα όριο!

en: Your Divi Cloud Session Has Ended
el: Η Συνεδρία Σας Στο Divi Cloud Έληξε

en: Your Divi Cloud membership has expired
el: Η συνδρομή σας στο Divi Cloud έχει λήξει

en: Your Divi Cloud membership has expired. To access items stored on your cloud, please <a href="%s" target="_blank">renew your Divi Cloud membership</a>.
el: Η συνδρομή σας στο Divi Cloud έληξε. Για να αποκτήσετε πρόσβαση στα στοιχεία που είναι αποθηκευμένα στο cloud σας, παρακαλούμε <a href="%s" target="_blank">ανανεώστε τη συνδρομή σας στο Divi Cloud</a>.

en: Your Divi Cloud session has ended. Please try logging in again. If you continue to experience authorization failures, try closing Library modal and opening it again so that your authorization token can be regenerated.
el: Η συνεδρία σας στο Divi Cloud έληξε. Δοκιμάστε να συνδεθείτε ξανά. Αν συνεχίζετε να αντιμετωπίζετε αποτυχίες εξουσιοδότησης, δοκιμάστε να κλείσετε το αναδυόμενο παράθυρο της Βιβλιοθήκης και να το ανοίξετε ξανά, ώστε να δημιουργηθεί εκ νέου το διακριτικό εξουσιοδότησης.

en: Your Divi is outdated
el: Το Divi Σας Δεν Είναι Ενημερωμένο

en: Your Divi license key has expired
el: Το Κλειδί Άδειας Χρήσης Divi Έχει Λήξει

en: Your Divi license key is active
el: Το Κλειδί Άδειας Χρήσης Divi Είναι Ενεργό

en: Your Divi license key is invalid
el: Το Κλειδί Άδειας Χρήσης Divi Δεν Είναι Έγκυρο

en: Your Elegant Themes username is invalid
el: Το Όνομα Χρήστη Elegant Themes Δεν Είναι Έγκυρο

en: Your Existing Pages
el: Οι Υπάρχουσες Σελίδες Σας

en: Your Saved Layouts
el: Οι Αποθηκευμένες Διατάξεις Σας

en: Your Site Is Ready!
el: Ο Ιστότοπός Σας Είναι Έτοιμος!

en: Your Site Is Using Modules Not Fully Supported By %s
el: Ο Ιστότοπός Σας Χρησιμοποιεί Μονάδες Που Δεν Υποστηρίζονται Πλήρως Από Το %s

en: Your Website Doesn't require Migration. You're Ready To Go!
el: Ο Ιστότοπός Σας Δεν Απαιτεί Μετεγκατάσταση. Είστε Έτοιμοι!

en: Your free Divi AI usage limit has been exceeded. Purchase a Divi AI membership to use Divi AI without any limits!
el: Έχετε υπερβεί το δωρεάν όριο χρήσης του Divi AI. Αγοράστε συνδρομή Divi AI για να χρησιμοποιείτε το Divi AI χωρίς κανένα όριο!

en: Your image will be upscaled to the size defined here.
el: Η εικόνα σας θα μεγεθυνθεί στο μέγεθος που ορίζεται εδώ.

en: Your license key has expired.
el: Το Κλειδί Άδειας Χρήσης Σας Έχει Λήξει.

en: Your site uses third party modules that are not currently supported by %s. That's ok; you can still migrate. However, these modules won't be converted and will run in backward compatibility mode. The parts of your website that use these modules will not benefit from Divi 5's performance improvements, and unconverted modules can't use Divi 5's new features. If your website relies heavily on incompatible modules, you may consider sticking with Divi 4 until the developers update the modules for Divi 5.
el: Ο ιστότοπός σας χρησιμοποιεί modules τρίτων που δεν υποστηρίζονται αυτή τη στιγμή από το %s. Δεν πειράζει—μπορείτε να κάνετε μεταφορά. Ωστόσο, αυτά τα modules δεν θα μετατραπούν και θα εκτελούνται σε λειτουργία συμβατότητας προς τα πίσω. Τα μέρη του ιστότοπού σας που χρησιμοποιούν αυτά τα modules δεν θα επωφεληθούν από τις βελτιώσεις απόδοσης του Divi 5 και τα modules που δεν έχουν μετατραπεί δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν τις νέες δυνατότητες του Divi 5. Αν ο ιστότοπός σας βασίζεται σε μεγάλο βαθμό σε μη συμβατά modules, ίσως να προτιμήσετε να παραμείνετε στο Divi 4 έως ότου οι προγραμματιστές ενημερώσουν τα modules για το Divi 5.

en: Your website is being created! Sit back and relax while Divi Quick Sites generates content and configures your menu, templates, styles and presets.
el: Ο ιστότοπός σας δημιουργείται! Καθίστε αναπαυτικά και χαλαρώστε όσο το Divi Quick Sites δημιουργεί περιεχόμενο και ρυθμίζει το μενού, τα πρότυπα, τα στυλ και τα presets σας.

en: Your website is ready to go. Below is a list of pages and templates that were created. Next, visit your website and jump into the Divi Builder to edit your content.
el: Ο ιστότοπός σας είναι έτοιμος. Παρακάτω υπάρχει μια λίστα με τις σελίδες και τα πρότυπα που δημιουργήθηκαν. Στη συνέχεια, επισκεφθείτε τον ιστότοπό σας και μπείτε στο Divi Builder για να επεξεργαστείτε το περιεχόμενό σας.

en: Your website's existing content will be returned to the state that it was in before converting to Divi 5. You will lose any changes you made while using Divi 5. Only posts and pages that existed before conversion will be affected.
el: Το υπάρχον περιεχόμενο του ιστότοπού σας θα επιστραφεί στην κατάσταση στην οποία ήταν πριν από τη μετατροπή σε Divi 5. Θα χάσετε οποιεσδήποτε αλλαγές κάνατε ενώ χρησιμοποιούσατε το Divi 5. Θα επηρεαστούν μόνο τα άρθρα και οι σελίδες που υπήρχαν πριν από τη μετατροπή.

en: You’re Almost There!
el: Είστε Σχεδόν Έτοιμοι!

en: comments
el: σχόλια

[ctx: documentation links]
en: Support
el: Υποστήριξη

en: for free. Upgrade to enjoy
el: δωρεάν. Αναβαθμίστε για να απολαύσετε

[ctx: general options]
en: General
el: Γενικά

en: hide error message
el: απόκρυψη μηνύματος σφάλματος

[ctx: integrate third-party code]
en: Integration
el: Ενσωμάτωση

[ctx: navigation menu]
en: Navigation
el: Πλοήγηση

[ctx: page/post]
en: Layout
el: Διάταξη

en: request it here
el: ζητήστε το εδώ

en: settings reset.
el: οι ρυθμίσεις επαναφέρθηκαν.

en: settings saved.
el: οι ρυθμίσεις αποθηκεύτηκαν.

en: show error message
el: εμφάνιση μηνύματος σφάλματος

[ctx: site ads placement areas]
en: Ads
el: Διαφημίσεις

[ctx: site color scheme]
en: Colorization
el: Χρωματισμός

[ctx: theme updates]
en: Updates
el: Ενημερώσεις

en: unlimited usage.
el: απεριόριστη χρήση.

en: uploaded logo
el: μεταφορτωμένο λογότυπο

en: you don't have sufficient permissions to access this page
el: δεν έχετε επαρκή δικαιώματα για πρόσβαση σε αυτή τη σελίδα

en: « Go Back
el: « Επιστροφή
