Divi 5.0.0-public-beta.2.2 - en to it translation catalogue (1483 entries)

en:  Enable custom title
it:  Abilita titolo personalizzato

en:  Enable meta description
it:  Abilita meta description

en:  Enable meta keywords
it:  Abilita meta keyword

en: %1$d %2$s are Incompatible with %3$s
it: %1$d %2$s Sono Incompatibili Con %3$s

en: %1$d %2$s is Incompatible with %3$s
it: %1$d %2$s È Incompatibile Con %3$s

en: %1$s Columns
it: Colonne %1$s

en: %1$s Images Used From Unsplash
it: Immagini %1$s Usate Da Unsplash

en: %1$s Modules Ready to be Converted to %2$s
it: %1$s Moduli Pronti Per Essere Convertiti In %2$s

en: %1$s Widget is Incompatible with %2$s
it: Il Widget %1$s è incompatibile con %2$s

en: %1$s Widgets are Incompatible with %2$s
it: I Widget %1$s sono incompatibili con %2$s

en: %1$s could not be displayed.
it: Impossibile visualizzare %1$s.

en: %d Item
it: %d Elemento

en: %d Items
it: %d Elementi

en: %d Layout
it: Layout %d

en: %d Layout Pack
it: Pacchetto Layout %d

en: %d Layout Packs
it: Pacchetti Layout %d

en: %d Layouts
it: Layout %d

en: %d Module
it: Modulo %d

en: %d Modules
it: Moduli %d

en: %d Page
it: Pagina %d

en: %d Pages
it: Pagine %d

en: %d Reviews
it: %d Recensioni

en: %d Row
it: Riga %d

en: %d Rows
it: Righe %d

en: %d Sales
it: %d Vendite

en: %d Section
it: Sezione %d

en: %d Sections
it: Sezioni %d

en: %d Total Layouts
it: Layout Totali %d

en: %s Name
it: Nome %s

en: %s News And Resources
it: Notizie E Risorse Di %s

en: %s Plugin is Potentially Incompatible
it: Il Plugin %s È Potenzialmente Incompatibile

en: %s Plugins are Potentially Incompatible
it: I Plugin %s Sono Potenzialmente Incompatibili

en: %s Roadmap
it: Roadmap %s

en: %s Theme Options
it: Opzioni Tema %s

en: %s Theme Templates Are Incompatible With %s
it: I Template Del Tema %s Sono Incompatibili Con %s

en: &laquo; Older Entries
it: &laquo; Articoli Precedenti

en: (no title)
it: (senza titolo)

en: + Add One More Tab
it: + Aggiungi Un'Altra Scheda

en: 0 Comments
it: 0 Commenti

en: 0 comments
it: 0 commenti

en: 1 Column
it: 1 Colonna

en: 1 Comment
it: 1 Commento

en: 1 comment
it: 1 commento

en: 3D Render
it: Rendering 3D

en: 404 Not Found
it: 404 Non Trovato

en: <div class="updated"><p>This is a fresh installation of %1$s theme. Don't forget to go to <a href="%2$s">ePanel</a> to set it up. This message will disappear once you have clicked the Save button within the <a href="%2$s">theme's options page</a>.</p></div>
it: <div class="updated"><p>Questa è una nuova installazione del tema %1$s. Non dimenticare di andare su <a href="%2$s">ePanel</a> per configurarlo. Questo messaggio scomparirà una volta che avrai fatto clic sul pulsante Salva all’interno della <a href="%2$s">pagina delle opzioni del tema</a>.</p></div>

en: <em>Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key into the Updates Tab in your theme and plugin settings. To locate your API Key, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">log in</a> to your Elegant Themes account and navigate to the <strong>Account > API Key</strong> page. <a href="https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/update-divi/" target="_blank">Learn more here</a></em>. If you still get this message, please make sure that your Username and API Key have been entered correctly
it: <em>Prima di poter ricevere gli aggiornamenti del prodotto, devi prima autenticare il tuo abbonamento Elegant Themes. Per farlo, devi inserire sia il tuo Username Elegant Themes sia la tua chiave Elegant Themes API nella scheda Aggiornamenti nelle impostazioni del tema e dei plugin. Per trovare la tua chiave API, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">accedi</a> al tuo account Elegant Themes e vai alla pagina <strong>Account > API Key</strong>. <a href="https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/update-divi/" target="_blank">Scopri di più qui</a></em>. Se visualizzi ancora questo messaggio, assicurati che Username e chiave API siano stati inseriti correttamente

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
it: <span class="meta-nav">&larr;</span> Commenti Precedenti

en: AI Default
it: Predefiniti AI

en: AI Unlimited
it: AI Senza Limiti

en: API Key
it: Chiave API

en: About
it: Circa

en: About %s seconds remaining
it: Circa %s secondi rimanenti

en: About Me
it: Chi Sono

en: Abstract Art
it: Arte Astratta

en: Access Your %s From Any Website
it: Accedi Al Tuo %s Da Qualsiasi Sito Web

en: Activate WooCommerce Plugin
it: Attiva Plugin WooCommerce

en: Activating WooCommerce
it: Attivazione Di WooCommerce

en: Active Link Color
it: Colore Link Attivo

en: Active Primary Menu Link Color
it: Colore Link Attivo Menu Primario

en: Add A Custom Page
it: Aggiungi Una Pagina Personalizzata

en: Add Author Bio
it: Aggiungi Bio Autore

en: Add Background Color
it: Aggiungi Colore Di Sfondo

en: Add Button Icon
it: Aggiungi Icona Pulsante

en: Add ET Box
it: Aggiungi Box ET

en: Add ET Button
it: Aggiungi Pulsante ET

en: Add ET Learn more block
it: Aggiungi Blocco ET Scopri di più

en: Add ET Tabs
it: Aggiungi Schede ET

en: Add Element
it: Aggiungi Elemento

en: Add From Library
it: Aggiungi Dalla Libreria

en: Add New Category
it: Aggiungi Nuova Categoria

en: Add New Cloud Category
it: Aggiungi Nuova Categoria Cloud

en: Add New Cloud Tag
it: Aggiungi Nuovo Tag Cloud

en: Add New Layout
it: Aggiungi Nuovo Layout

en: Add New Pack
it: Aggiungi Nuovo Pacchetto

en: Add New Page
it: Aggiungi Nuova Pagina

en: Add New Tag
it: Aggiungi Nuovo Tag

en: Add New Theme Options
it: Aggiungi Nuove Opzioni Tema

en: Add Theme Options
it: Aggiungi Opzioni Tema

en: Add To Categories
it: Aggiungi Alle Categorie

en: Add To Divi Cloud
it: Aggiungi A Divi Cloud

en: Add To Favorites
it: Aggiungi Ai Preferiti

en: Add To Tags
it: Aggiungi Ai Tag

en: Add a Tooltip Text
it: Aggiungi Testo Tooltip

en: Add code to the < body > (good for tracking codes such as google analytics)
it: Aggiungi codice al < body > (ideale per codici di tracciamento come google analytics)

en: Add code to the < head > of your blog
it: Aggiungi Codice Nel < head > Del Tuo Blog

en: Add code to the bottom of your posts, before the comments
it: Aggiungi codice alla fine dei tuoi articoli, prima dei commenti

en: Add code to the top of your posts
it: Aggiungi codice all’inizio dei tuoi articoli

en: Added Context
it: Contesto Aggiunto

en: Adjust Divi AI Default Styles
it: Modifica Stili Predefiniti Di Divi AI

en: Adsense Code
it: Codice Adsense

en: Advanced Settings
it: Impostazioni Avanzate

en: Advertisement
it: Pubblicità

en: Agency About Page
it: Pagina Chi Siamo Agenzia

en: Agency Blog Page
it: Pagina Blog Agenzia

en: Agency Contact Page
it: Pagina Contatti Agenzia

en: Agency Home Page
it: Pagina Home Agenzia

en: Agency Landing Page
it: Pagina Landing Agenzia

en: Agency Portfolio Page
it: Pagina Portfolio Agenzia

en: Agency Pricing Page
it: Pagina Prezzi Agenzia

en: All
it: Tutti

en: All %1$s are Compatible with %2$s
it: Tutti I/le %1$s Sono Compatibili Con %2$s

en: All Active Plugins are Compatible with %s
it: Tutti I Plugin Attivi Sono Compatibili Con %s

en: All Body Templates are Compatible with %s
it: Tutti I Template Del Testo Principale Sono Compatibili Con %s

en: All Divi users can store up to %s items to their Divi Cloud for free. To save more items to your cloud and unlock unlimited storage, upgrade your Divi Cloud membership today. If you build Divi websites for a living, Divi Cloud is an awesome add-on and an amazing time saver. You are going to love it!
it: Tutti gli utenti Divi possono archiviare gratuitamente fino a %s elementi su Divi Cloud. Per salvare più elementi nel cloud e sbloccare spazio illimitato, effettua oggi stesso l’upgrade della tua iscrizione a Divi Cloud. Se crei siti web Divi per lavoro, Divi Cloud è un’ottima estensione e fa risparmiare un sacco di tempo. Ti piacerà un sacco!

en: All Footer Templates are Compatible with %s
it: Tutti I Template Footer Sono Compatibili Con %s

en: All Header Templates are Compatible with %s
it: Tutti I Template Header Sono Compatibili Con %s

en: All Plugins are Compatible with %s
it: Tutti I Plugin Sono Compatibili Con %s

en: All Presets are Compatible with %s
it: Tutti I Predefiniti Sono Compatibili Con %s

en: All Theme Builder Templates are Compatible with %s
it: Tutti I Template di Theme Builder Sono Compatibili con %s

en: All Theme Options
it: Tutte Le Opzioni Tema

en: All Widget Areas are Compatible with %s
it: Tutte Le Aree Widget Sono Compatibili Con %s

en: Any code you place here will appear in body section of all pages of your blog. This is usefull if you need to input a tracking pixel for a state counter such as Google Analytics.
it: Qualsiasi codice inserito qui verrà visualizzato nella sezione body di tutte le pagine del tuo blog. È utile se devi inserire un pixel di tracciamento per un contatore di statistiche come Google Analytics.

en: Any code you place here will appear in the head section of every page of your blog. This is useful when you need to add javascript or css to all pages.
it: Qualsiasi codice inserito qui verrà visualizzato nella sezione head di ogni pagina del tuo blog. È utile quando devi aggiungere JavaScript o CSS a tutte le pagine.

en: Any code you place here will be placed at the bottom of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
it: Qualsiasi codice inserito qui verrà posizionato alla fine di tutti i singoli articoli. È utile se vuoi integrare elementi come i link ai social bookmarking.

en: Any code you place here will be placed at the top of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
it: Qualsiasi codice inserito qui verrà posizionato all’inizio di tutti i singoli articoli. È utile se vuoi integrare elementi come i link ai social bookmarking.

[ctx: Apply layout to the page]
en: Use This Layout
it: Usa Questo Layout

en: Archives
it: Archivi

en: Are You Sure?
it: Sei Sicuro?

en: Are you sure want to remove this page?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questa pagina?

en: As with any major update, it's important that you back up your website and test the migration on a staging site. If something does go wrong and you forgot to back up, the Divi 5 Migrator automatically backs up your post content, and you can restore that content and roll back to Divi 4 if you choose.
it: Come per qualsiasi aggiornamento importante, è fondamentale eseguire un backup del sito e testare la migrazione su un sito di staging. Se qualcosa dovesse andare storto e hai dimenticato di fare un backup, il Migratore di Divi 5 esegue automaticamente un backup dei contenuti dei tuoi articoli e puoi ripristinare tali contenuti e tornare a Divi 4, se lo desideri.

en: Aspect Ratio
it: Proporzioni

en: At Least
it: Almeno

en: Authentication
it: Autenticazione

en: Authentication Required
it: Autenticazione Richiesta

en: Author
it: Autore

en: Author Image URL
it: URL Immagine Autore

en: Auto Speed
it: Velocità Auto

en: Automattic slider speed (works only if Auto is set to yes)
it: Velocità automatica dello slider (funziona solo se Auto è impostato su sì)

en: Back To Top Button
it: Pulsante Torna In Alto

en: Background
it: Sfondo

en: Background Color
it: Colore Di Sfondo

en: Background Fill Description
it: Descrizione Riempimento Sfondo

en: Background Image
it: Immagine Di Sfondo

en: Background Position
it: Posizione Sfondo

en: Background Repeat
it: Ripetizione Sfondo

en: Background image URL or base64 string is required.
it: È richiesto l’URL dell’immagine di sfondo o una stringa base64.

en: Backwards Compatibility Mode Enabled
it: Modalità Di Compatibilità Con Le Versioni Precedenti Attivata

en: Before generating a new image, you must extend the image canvas using the draggable anchors.
it: Prima di generare una nuova immagine, devi estendere il canvas dell’immagine usando gli ancoraggi trascinabili.

en: Before generating a new image, you must make a rough sketch of the object you want to add.
it: Prima di generare una nuova immagine, devi realizzare uno schizzo approssimativo dell’oggetto che vuoi aggiungere.

en: Before generating a new image, you must paint the area of the image you want to modify.
it: Prima di generare una nuova immagine, devi dipingere l’area dell’immagine che vuoi modificare.

en: Before you can download Premade Layouts from the %1$s Library you must authenticate your %2$s subscription.
it: Prima di poter scaricare i Layout Predefiniti dalla Libreria %1$s devi autenticare il tuo abbonamento a %2$s.

en: Before you can generate Text using the Divi AI you must authenticate your Elegant Themes subscription.
it: Prima di poter generare testo con Divi AI, devi autenticare il tuo abbonamento a Elegant Themes.

en: Blog Post
it: Articolo Del Blog

en: Blog Style Mode
it: Modalità Stile Blog

en: Body Font
it: Font Testo Principale

en: Body Font Color
it: Colore Font Testo Principale

en: Body Font Style
it: Stile Font Testo Principale

en: Body Font Weight
it: Spessore Font Testo Principale

en: Body Line Height
it: Altezza Riga Testo Principale

en: Body Text Color
it: Colore Testo Principale

en: Body Text Size
it: Dimensione Testo Principale

en: Body/Link Line Height
it: Altezza Riga Testo Principale/Link

en: Body/Link Text Size
it: Dimensione Testo Principale/Link

en: Bold
it: Grassetto

en: Border Color
it: Colore Bordo

en: Border Radius
it: Raggio Bordo

en: Border Width
it: Spessore Bordo

en: Bottom
it: In Basso

en: Bottom Bar
it: Barra Inferiore

en: Bottom to Top
it: Dal Basso all'Alto

en: Browse All Divi Docs
it: Sfoglia Tutta La Documentazione Divi

en: Browse The Marketplace
it: Sfoglia Il Marketplace

en: Brush Blur
it: Sfocatura Pennello

en: Brush Color
it: Colore Pennello

en: Brush Size
it: Dimensione Pennello

en: Build Your Page With AI
it: Crea La Tua Pagina Con L’AI

en: Building Your Website
it: Creazione Del Tuo Sito Web

[ctx: Business]
en: Agency
it: Agenzia

[ctx: Business]
en: Consultant
it: Consulente

en: Button
it: Pulsante

en: Button Font Style
it: Stile Font Pulsante

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Buttons Font
it: Font Pulsanti

en: Buttons Hover Style
it: Stile Hover Pulsanti

en: Buttons Style
it: Stile Pulsanti

en: Buy
it: Acquista

en: By %s
it: Di %s

en: By Elegant Themes
it: Di Elegant Themes

en: By The Community
it: Della Community

en: By default comments are not placed on pages, however, if you would like to allow people to comment on your pages simply enable this option.
it: Per impostazione predefinita i commenti non sono abilitati nelle pagine; tuttavia, se vuoi consentire alle persone di commentare le tue pagine, attiva semplicemente questa opzione.

en: By default pages are sorted by name. However if you would rather have them sorted by ID you can adjust this setting.
it: Per impostazione predefinita, le pagine sono ordinate per nome. Tuttavia, se preferisci ordinarle per ID, puoi modificare questa impostazione.

en: By default the navigation bar stays on top of the screen at all times. We suggest to disable this option, if you need to use a logo taller than the default one.
it: Per impostazione predefinita, la barra di navigazione rimane sempre in alto sullo schermo. Ti consigliamo di disattivare questa opzione se devi usare un logo più alto di quello predefinito.

en: By default the theme creates a Home link that, when clicked, leads back to your blog's homepage. If, however, you are using a static homepage and have already created a page called Home to use, this will result in a duplicate link. In this case you should disable this feature to remove the link.
it: Per impostazione predefinita il tema crea un link Home che, se cliccato, riporta alla homepage del blog. Se però stai usando una homepage statica e hai già creato una pagina chiamata Home da utilizzare, si creerà un link duplicato. In questo caso dovresti disattivare questa funzionalità per rimuovere il link.

en: By default the theme creates post titles based on the title of your post and your blog name. If you would like to make your meta title different than your actual post title you can define a custom title for each post using custom fields. This option must be enabled for custom titles to work, and you must choose a custom field name for your title below.
it: Per Impostazione Predefinita Il Tema Crea I Titoli Degli Articoli In Base Al Titolo Del Tuo Articolo E Al Nome Del Tuo Blog. Se Desideri Che Il Meta Title Sia Diverso Dal Titolo Effettivo Dell’Articolo, Puoi Definire Un Titolo Personalizzato Per Ogni Articolo Usando I Campi Personalizzati. Questa Opzione Deve Essere Abilitata Perché I Titoli Personalizzati Funzionino E Devi Scegliere Qui Sotto Il Nome Del Campo Personalizzato Per Il Titolo.

en: By default the theme does not add keywords to your header. Most search engines don't use keywords to rank your site anymore, but some people define them anyway just in case. If you want to add meta keywords to your header then enable this option and fill in the custom keywords field below.
it: Per impostazione predefinita il tema non aggiunge keyword nell’header. La maggior parte dei motori di ricerca non usa più le keyword per classificare il tuo sito, ma alcune persone le definiscono comunque per sicurezza. Se vuoi aggiungere meta keyword nell’header, attiva questa opzione e compila il campo delle keyword personalizzate qui sotto.

en: By default the theme truncates your posts on index/homepages automatically to create post previews. If you would rather show your posts in full on index pages like a traditional blog then you can activate this feature.
it: Per impostazione predefinita, il tema tronca automaticamente gli articoli nelle pagine indice/home per creare le anteprime. Se preferisci mostrare gli articoli per intero nelle pagine indice, come in un blog tradizionale, puoi attivare questa funzionalità.

en: By default the theme uses a combination of your blog name and your blog description, as defined when you created your blog, to create your homepage titles. However if you want to create a custom title then simply enable this option and fill in the custom title field below.
it: Per impostazione predefinita il tema usa una combinazione del nome del tuo blog e della descrizione del blog, come definita quando hai creato il blog, per creare i titoli della homepage. Tuttavia, se vuoi creare un titolo personalizzato, attiva semplicemente questa opzione e compila il campo del titolo personalizzato qui sotto.

en: By default the theme uses your blog description, as defined when you created your blog, to fill in the meta description field. If you would like to use a different description then enable this option and fill in the custom description field below.
it: Per impostazione predefinita il tema usa la descrizione del tuo blog, come definita quando hai creato il blog, per compilare il campo della meta description. Se vuoi usare una descrizione diversa, attiva questa opzione e compila il campo della descrizione personalizzata qui sotto.

en: By default thumbnail images are created using custom fields. However, if you would rather use the images that are already in your post for your thumbnail (and bypass using custom fields) you can activate this option. Once activated thumbnail images will be generated automatically using the first image in your post. The image must be hosted on your own server.
it: Per impostazione predefinita, le immagini in miniatura vengono create usando i campi personalizzati. Tuttavia, se preferisci usare le immagini già presenti nell’articolo come miniatura (senza usare i campi personalizzati), puoi attivare questa opzione. Una volta attivata, le immagini in miniatura verranno generate automaticamente usando la prima immagine dell’articolo. L’immagine deve essere ospitata sul tuo server.

en: By default thumbnails are not placed on pages (they are only used on posts). However, if you want to use thumbnails on pages you can! Just enable this option.
it: Per impostazione predefinita le miniature non vengono mostrate nelle pagine (vengono usate solo negli articoli). Tuttavia, se vuoi usare le miniature nelle pagine, puoi farlo! Ti basta attivare questa opzione.

en: By default thumbnails are placed at the beginning of your post on single post pages. If you would like to remove this initial thumbnail image to avoid repetition simply disable this option.
it: Per impostazione predefinita le miniature vengono inserite all’inizio dell’articolo nelle pagine del singolo articolo. Se vuoi rimuovere questa miniatura iniziale per evitare ripetizioni, disattiva semplicemente questa opzione.

en: CSS No Selector
it: Nessun selettore CSS

en: CSS Snippet
it: Snippet CSS

en: Cancel
it: Annulla

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URLs all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treated individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
it: La canonicalizzazione aiuta a impedire ai motori di ricerca di indicizzare contenuti duplicati e, di conseguenza, può aiutare a evitare penalizzazioni per contenuti duplicati e il peggioramento del pagerank. Alcune pagine possono avere URL diversi che portano allo stesso contenuto. Ad esempio domain.com, domain.com/index.html e www.domain.com sono tutti URL diversi che portano alla tua homepage. Dal punto di vista di un motore di ricerca, questi URL duplicati, che spesso si verificano anche a causa di permalink personalizzati, possono essere trattati singolarmente invece che come un’unica destinazione. Definire un URL canonico indica al motore di ricerca quale URL vuoi usare ufficialmente. Il tema basa i propri URL canonici sui tuoi permalink e sul nome di dominio definito nella scheda impostazioni di wp-admin.

en: Canvas Size
it: Dimensione Canvas

en: Caption
it: Didascalia

en: Caption goes here
it: La didascalia va qui

en: Caption title goes here
it: Il titolo della didascalia va qui

en: Cartoon
it: Cartone Animato

en: Categories
it: Categorie

en: Category
it: Categoria

en: Center
it: Centro

en: Centered
it: Centrato

en: Centered Inline Logo
it: Logo Inline Centrato

en: Change Image
it: Cambia Immagine

en: Change Image Style
it: Cambia Stile Immagine

en: Change Tone
it: Cambia Tono

en: Characters
it: Caratteri

en: Chat With An Expert
it: Chatta Con Un Esperto

en: Check this box if you want to display meta descriptions on category/archive pages. The description is based off the category description you choose when creating/edit your category in wp-admin.
it: Seleziona Questa Casella Se Vuoi Mostrare Le Meta Description Nelle Pagine Di Categoria/Archivio. La Descrizione Si Basa Sulla Descrizione Della Categoria Che Scegli Quando Crei/Modifichi La Categoria In wp-admin.

en: Checking %1$s %2$s...
it: Verifica di %1$s %2$s...

en: Checking Active Plugins...
it: Verifica Dei Plugin Attivi...

en: Checking Theme Builder Compatibility
it: Verifica Della Compatibilità Di Theme Builder

en: Choose A Starter Site
it: Scegli Un Sito Starter

en: Choose File
it: Scegli File

en: Choose Library
it: Scegli Libreria

en: Choose Style
it: Scegli Stile

en: Choose Type
it: Scegli Tipo

en: Choose an Image
it: Scegli un’Immagine

en: Choose button color
it: Scegli il colore del pulsante

en: Choose button type
it: Scegli il tipo di pulsante

en: Choose how many times bigger you want your upscaled image to be.
it: Scegli di quante volte vuoi aumentare le dimensioni dell’immagine.

en: Choose the aspect ratio that will be used for the generated image.
it: Scegli le proporzioni da usare per l’immagine generata.

en: Choose the size of your new image. Blank areas of the canvas outside the bounds of your original image will be filled in with AI.
it: Scegli le dimensioni della nuova immagine. Le aree vuote del canvas, al di fuori dei confini dell’immagine originale, verranno riempite dall’AI.

en: Choose title autogeneration method
it: Scegli Il Metodo Di Generazione Automatica Del Titolo

en: Choose what style of image you would like to create. Or, select none and describe the style of image in your prompt.
it: Scegli lo stile dell’immagine che vuoi creare. In alternativa, seleziona Nessuno e descrivi lo stile dell’immagine nel prompt.

en: Choose which items to display in the post info section
it: Scegli quali elementi visualizzare nella sezione info dell'articolo

en: Choose yes if you want for automatic slider animation
it: Scegli sì se vuoi l'animazione automatica dello slider

[ctx: Classes Page (Fitness, Training, etc)]
en: Classes
it: Corsi

en: Clear CSS Cache
it: Svuota Cache CSS

en: Click Below To Migrate Your Site to Divi 5
it: Fai Clic Qui Sotto Per Migrare Il Tuo Sito A Divi 5

en: Click here to learn more
it: Fai clic qui per saperne di più

en: Close
it: Chiudi

en: Close Modal
it: Chiudi Modale

en: Code
it: Codice

en: Code Integration
it: Integrazione Codice

en: Code Snippet
it: Snippet di Codice

en: Code Snippets Library
it: Libreria di Snippet di Codice

en: Code With AI
it: Codice Con IA

en: Coffee Shop
it: Caffetteria

en: Coffee Shop About Page
it: Pagina Chi Siamo Caffetteria

en: Coffee Shop Blog Page
it: Pagina Blog Caffetteria

en: Coffee Shop Contact Page
it: Pagina Contatti Caffetteria

en: Coffee Shop Footer Page
it: Pagina Footer Caffetteria

en: Coffee Shop Guide Page
it: Pagina Guida Caffetteria

en: Coffee Shop Home Page
it: Home Page Caffetteria

en: Coffee Shop Landing Page
it: Landing Page Caffetteria

en: Coffee Shop Menu Page
it: Pagina Menu Caffetteria

en: Coffee Shop Shop Page
it: Pagina Negozio Caffetteria

en: Color
it: Colore

en: Color Schemes
it: Schemi Colore

en: Column Layout
it: Layout Colonne

en: Comic Book
it: Fumetto

en: Coming Soon
it: In Arrivo

en: Comments
it: Commenti

en: Compatibility Check in Progress...
it: Controllo Compatibilità In Corso...

en: Complete your purchase using the pop-up to upgrade Divi Cloud.
it: Completa l’acquisto tramite il pop-up per eseguire l’upgrade di Divi Cloud.

en: Configuring Theme Options
it: Configurazione Opzioni Tema

en: Confirm
it: Conferma

en: Congratulations! This site is %2$s compatible with %1$s. You can migrate your site to %1$s to take advantage of the new builder and front end page speeds. Don't forget to back up your website before migrating.
it: Congratulazioni! Questo sito è compatibile con %2$s e %1$s. Puoi migrare il tuo sito a %1$s per sfruttare il nuovo builder e le maggiori velocità delle pagine sul front-end. Non dimenticare di eseguire un backup del tuo sito web prima della migrazione.

en: Congratulations! You migrated your website to the Divi 5 framework. You can return to this page anytime to run a new compatibility check to see if additional modules are ready for conversion. In the future, third party modules from the Divi Marketplace, may be updated to support Divi 5. At that point, you can convert them using the migrator. Most third-party modules will not be ready for conversion at this early stage.
it: Congratulazioni! Hai migrato il tuo sito web al framework Divi 5. Puoi tornare a questa pagina in qualsiasi momento per eseguire un nuovo controllo di compatibilità e verificare se altri moduli sono pronti per la conversione. In futuro, i moduli di terze parti del Divi Marketplace potrebbero essere aggiornati per supportare Divi 5. A quel punto, potrai convertirli usando il migratore. In questa fase iniziale, la maggior parte dei moduli di terze parti non sarà pronta per la conversione.

en: Content
it: Contenuto

en: Content Length
it: Lunghezza Contenuto

en: Content Results
it: Risultati Contenuto

en: Content Type
it: Tipo Di Contenuto

en: Content goes here
it: Il contenuto va qui

en: Content text or html
it: Testo o HTML del contenuto

en: Continue Editing
it: Continua La Modifica

en: Convert Module To Row
it: Converti Modulo In Riga

en: Convert Module To Section
it: Converti Modulo In Sezione

en: Convert Row To Section
it: Converti Riga In Sezione

en: Copy
it: Copia

en: Copy To
it: Copia In

en: Copy To Divi Cloud
it: Copia In Divi Cloud

en: Copy To Library
it: Copia Nella Libreria

en: Copywriter About Page
it: Pagina Chi Siamo Copywriter

en: Copywriter Blog Page
it: Pagina Blog Copywriter

en: Copywriter Contact Page
it: Pagina Contatti Copywriter

en: Copywriter FAQ Page
it: Pagina FAQ Copywriter

en: Copywriter Home Page
it: Home Page Copywriter

en: Copywriter Landing Page
it: Landing Page Copywriter

en: Copywriter Portfolio Page
it: Pagina Portfolio Copywriter

en: Copywriter Pricing Page
it: Pagina Prezzi Copywriter

en: Copywriter Services Page
it: Pagina Servizi Copywriter

en: Create New Category/Categories
it: Crea Nuova Categoria/Nuove Categorie

en: Create New Tag(s)
it: Crea Nuovi Tag

en: Create New Tag/Tags
it: Crea Nuovo Tag/Nuovi Tag

en: Creating %1$s Page
it: Creazione Pagina %1$s

en: Creating Imagery
it: Creazione Immagini

en: Creating Your Menu
it: Creazione Del Tuo Menu

en: Creative
it: Creativo

en: Creators from the marketplace are hard at work updating their modules for Divi 5. Most third-party modules won't be ready for Divi 5 right away. You can still use these modules with Divi 5. However, pages using legacy modules will not benefit from Divi 5's performance improvements and will be more prone to quirks. You can always return to the migrator and convert them later, once they are ready.
it: I creator del marketplace stanno lavorando intensamente per aggiornare i loro moduli per Divi 5. La maggior parte dei moduli di terze parti non sarà pronta per Divi 5 da subito. Puoi comunque usare questi moduli con Divi 5. Tuttavia, le pagine che utilizzano moduli legacy non beneficeranno dei miglioramenti prestazionali di Divi 5 e saranno più soggette ad anomalie. Puoi sempre tornare al migratore e convertirli in un secondo momento, quando saranno pronti.

en: Critical CSS
it: CSS Critico

en: Critical CSS greatly improves website load times and Google PageSpeed scores by deferring non-critical styles and eliminating render-blocking CSS requests.
it: Il CSS critico migliora notevolmente i tempi di caricamento del sito e i punteggi di Google PageSpeed rimandando gli stili non critici ed eliminando le richieste CSS che bloccano il rendering.

en: Critical Threshold Height
it: Altezza Soglia Critica

en: Current Color
it: Colore Corrente

en: Currently viewing archives from %1$s
it: Stai visualizzando gli archivi di %1$s

en: Custom
it: Personalizzati

en: Custom CSS
it: CSS Personalizzato

en: Custom Size
it: Dimensione Personalizzata

en: Custom field Name to be used for description
it: Nome Del Campo Personalizzato Da Usare Per La Descrizione

en: Custom field Name to be used for keywords
it: Nome Del Campo Personalizzato Da Usare Per Le Parole Chiave

en: Custom field Name to be used for title
it: Nome Del Campo Personalizzato Da Usare Per Il Titolo

en: Customize Fonts and Colors
it: Personalizza Font E Colori

en: Customize and Select Your Pages
it: Personalizza E Seleziona Le Tue Pagine

en: Dark
it: Scuro

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Dashed
it: Tratteggiato

en: Date
it: Data

en: Date format
it: Formato data

en: Default
it: Predefinito

en: Default Website Template
it: Template Sito Web Predefinito

en: Defer Additional Third Party Scripts
it: Rinvia Script Aggiuntivi Di Terze Parti

en: Defer Gutenberg Block CSS
it: Rimanda CSS Blocchi Gutenberg

en: Defer jQuery And jQuery Migrate
it: Rinvia jQuery E jQuery Migrate

en: Define a character to separate BlogName and Post title
it: Definisci Un Carattere Per Separare Nome Blog E Titolo Articolo

en: Define custom fonts and colors below or leave empty to let AI choose for you
it: Definisci qui sotto font e colori personalizzati oppure lascia vuoto per consentire all’AI di scegliere per te

en: Define how much influence your reference image has over the generated image. The less influence you give to the reference image, the more impact your image description will have.
it: Definisci quanta influenza ha l’immagine di riferimento sull’immagine generata. Meno influenza dai all’immagine di riferimento, maggiore sarà l’impatto della descrizione dell’immagine.

en: Define your default fonts and colors or leave empty to let AI choose for you. The settings you define here will be used by default when you generate your next layout.
it: Definisci i font e i colori predefiniti oppure lascia vuoto per far scegliere all’AI. Le impostazioni definite qui verranno usate come predefinite quando generi il tuo prossimo layout.

en: Delete
it: Elimina

en: Delete Page
it: Elimina Pagina

en: Delete Permanently
it: Elimina Definitivamente

en: Delete Selected Items
it: Elimina Elementi Selezionati

en: Describe The Page You Want Divi AI To Create
it: Descrivi La Pagina Che Vuoi Che Divi AI Crei

en: Describe The Section You Want Divi AI To Create
it: Descrivi La Sezione Che Vuoi Che Divi AI Crei

en: Describe the page you want Divi AI to create. If there are specific sections, colors or fonts you want to use, let it know! Or, keep it simple and let Divi AI run with it.
it: Descrivi la pagina che vuoi che Divi AI crei. Se ci sono sezioni, colori o font specifici che vuoi usare, faglielo sapere! Oppure mantienilo semplice e lascia che Divi AI faccia il resto.

en: Describe the section you want Divi AI to create. If there are specific elements, colors or fonts you want to use, let it know! Or, keep it simple and let Divi AI run with it.
it: Descrivi la sezione che vuoi che Divi AI crei. Se ci sono elementi, colori o font specifici che vuoi usare, faglielo sapere! Oppure, mantienilo semplice e lascia fare a Divi AI.

en: Design Agency
it: Agenzia Di Design

en: Design Agency About Page
it: Pagina Chi Siamo Agenzia di Design

en: Design Agency Blog Page
it: Pagina Blog Agenzia di Design

en: Design Agency Case Study Page
it: Pagina Case Study Agenzia di Design

en: Design Agency Contact Page
it: Pagina Contatti Agenzia di Design

en: Design Agency Home Page
it: Home Page Agenzia di Design

en: Design Agency Landing Page
it: Landing Page Agenzia di Design

en: Design Agency Portfolio Page
it: Pagina Portfolio Agenzia di Design

en: Design Agency Project Page 1
it: Pagina Progetto 1 Agenzia di Design

en: Design Agency Project Page 2
it: Pagina Progetto 2 Agenzia di Design

en: Designed by %1$s | Powered by %2$s
it: Progettato da %1$s | Offerto da %2$s

en: Designing Layout
it: Progettazione Layout

en: Digital Painting
it: Pittura Digitale

en: Digital Payments
it: Pagamenti Digitali

en: Digital Payments About Page
it: Pagina Chi Siamo Pagamenti Digitali

en: Digital Payments Blog Page
it: Pagina Blog Pagamenti Digitali

en: Digital Payments Contact Page
it: Pagina Contatti Pagamenti Digitali

en: Digital Payments Features Page
it: Pagina Funzionalità Pagamenti Digitali

en: Digital Payments Home Page
it: Home Page Pagamenti Digitali

en: Digital Payments Landing Page
it: Landing Page Pagamenti Digitali

en: Digital Payments Pricing Page
it: Pagina Prezzi Pagamenti Digitali

en: Digital Payments Sign-Up Page
it: Pagina Registrazione Pagamenti Digitali

en: Disable Footer Credits
it: Disabilita Crediti Footer

en: Disable Translations
it: Disattiva Traduzioni

en: Disable WordPress Emojis
it: Disattiva Emoji Di WordPress

en: Disable this option to remove the Google Fonts from your Divi Builder Pages.
it: Disattiva questa opzione per rimuovere i Google Fonts dalle tue pagine Divi Builder.

en: Disable this option to remove the Google Maps API script from your Divi Builder Pages. This may improve compatibility with third party plugins that also enqueue this script. Please Note: Modules that rely on the Google Maps API in order to function properly, such as the Maps and Fullwidth Maps Modules, will still be available but will not function while this option is disabled (unless you manually add Google Maps API script).
it: Disattiva questa opzione per rimuovere lo script Google Maps API dalle tue pagine Divi Builder. Questo potrebbe migliorare la compatibilità con plugin di terze parti che accodano anch'essi questo script. Nota: i moduli che si basano sulla Google Maps API per funzionare correttamente, come i moduli Mappe e Mappe a Larghezza Piena, saranno comunque disponibili ma non funzioneranno finché questa opzione è disattivata (a meno che tu non aggiunga manualmente lo script Google Maps API).

en: Disable top tier dropdown menu links
it: Disattiva Link Dei Livelli Superiori Nei Menu A Discesa

en: Disable translations if you don't want to display translated theme strings on your site.
it: Disattiva le traduzioni se non vuoi visualizzare sul tuo sito le stringhe del tema tradotte.

en: Disabling this option will remove the body code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
it: Disabilitando Questa Opzione, Il Codice Nel Body Qui Sotto Verrà Rimosso Dal Tuo Blog. Questo Ti Consente Di Rimuovere Il Codice Salvandolo Per Un Utilizzo Successivo.

en: Disabling this option will remove the header code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
it: Disabilitando Questa Opzione, Il Codice Nell’Header Qui Sotto Verrà Rimosso Dal Tuo Blog. Questo Ti Consente Di Rimuovere Il Codice Salvandolo Per Un Utilizzo Successivo.

en: Disabling this option will remove the single bottom code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
it: Disabilitando Questa Opzione, Il Codice In Basso Nei Singoli Post Qui Sotto Verrà Rimosso Dal Tuo Blog. Questo Ti Consente Di Rimuovere Il Codice Salvandolo Per Un Utilizzo Successivo.

en: Disabling this option will remove the single top code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
it: Disabilitando Questa Opzione, Il Codice In Alto Nei Singoli Post Qui Sotto Verrà Rimosso Dal Tuo Blog. Questo Ti Consente Di Rimuovere Il Codice Salvandolo Per Un Utilizzo Successivo.

en: Display Home link
it: Mostra Link Home

en: Displays About Me Information
it: Visualizza Le Informazioni Chi Sono

en: Displays Adsense Ads
it: Visualizza Annunci Adsense

en: Displays Advertisements
it: Visualizza Pubblicità

en: Divi 5 Migrator
it: Migrazione Divi 5

en: Divi 5 cannot be activated while the following plugins are active. Please deactivate these plugins and activate Divi 5 again.
it: Divi 5 non può essere attivato mentre i seguenti plugin sono attivi. Disattiva questi plugin e attiva nuovamente Divi 5.

en: Divi AI Default
it: Predefiniti Divi AI

en: Divi AI Default Styles
it: Stili Predefiniti Di Divi AI

en: Divi AI Server is too busy right now. Please try again in a few minutes.
it: Il server di Divi AI è troppo occupato al momento. Riprova tra qualche minuto.

en: Divi AI is finalizing your images!
it: Divi AI sta finalizzando le tue immagini!

en: Divi AI will fill your layouts with relevant photos and images automatically. Using stock photos is the fastest and most reliable option. You can also generate completely unique images using AI, which takes longer but can result in a wider variety of unique images.
it: Divi AI riempirà automaticamente i tuoi layout con foto e immagini pertinenti. Usare foto stock è l’opzione più veloce e affidabile. Puoi anche generare immagini completamente uniche con l’AI: richiede più tempo, ma può offrire una maggiore varietà di immagini originali.

en: Divi AI will fill your pages with relevant photos and images automatically. Using stock photos is the fastest and most reliable option. You can also generate completely unique images using AI, which takes longer.
it: Divi AI riempirà automaticamente le tue pagine con foto e immagini pertinenti. Usare foto stock è l’opzione più rapida e affidabile. Puoi anche generare immagini completamente uniche con l’AI, ma richiede più tempo.

en: Divi Cloud Categories
it: Categorie Divi Cloud

en: Divi Cloud Tags
it: Tag Divi Cloud

en: Divi Customizer Settings
it: Impostazioni del Personalizzatore Divi

en: Divi Library
it: Libreria Divi

[ctx: Divi Library]
en: %s Library
it: Libreria %s

[ctx: Divi Library]
en: View Mode
it: Modalità Visualizzazione

[ctx: Divi Library Global Module]
en: Global
it: Globale

[ctx: Divi Library Item Type]
en: Module
it: Modulo

[ctx: Divi Library Layout Type]
en: Row
it: Riga

[ctx: Divi Library Layout Type]
en: Section
it: Sezione

en: Divi Library Snippet Name
it: Nome Snippet Della Libreria Divi

[ctx: Divi Library Title]
en: Layout Details
it: Dettagli Layout

[ctx: Divi Library View Mode]
en: Grid View
it: Vista Griglia

[ctx: Divi Library View Mode]
en: List View
it: Vista Elenco

[ctx: Divi Library View Mode]
en: Tag View
it: Vista Tag

[ctx: Divi Library View Mode (Layout Pack)]
en: Pack View
it: Vista Pacchetto

en: Divi Overview
it: Panoramica Di Divi

en: Divi Page Settings
it: Impostazioni Pagina Divi

en: Divi Theme Templates
it: Template Tema Divi

en: Divi has been installed and activated. Next, you must activate your license so that your website can receive updates. Click the button below to log in to your Elegant Themes account and automatically activate this installation.
it: Divi è stato installato e attivato. Ora devi attivare la licenza affinché il tuo sito web possa ricevere gli aggiornamenti. Fai clic sul pulsante qui sotto per accedere al tuo account Elegant Themes e attivare automaticamente questa installazione.

en: Divi is up to date
it: Divi È Aggiornato

en: Do you want to move selected items to your trash?
it: Vuoi spostare nel cestino gli elementi selezionati?

en: Do you want to permanently delete all the items in your trash? This action cannot be undone and the items cannot be recovered.
it: Vuoi eliminare definitivamente tutti gli elementi nel cestino? Questa azione non può essere annullata e gli elementi non possono essere recuperati.

en: Documentation
it: Documentazione

[ctx: Documentation Page]
en: Documentation
it: Documentazione

en: Dot Navigation
it: Navigazione A Punti

en: Dotted
it: Punteggiato

en: Double
it: Doppio

en: Download Backup Before Importing
it: Scarica Un Backup Prima Di Importare

en: Download Compatibility Report
it: Scarica Report Di Compatibilità

en: Download More Layouts From The Marketplace
it: Scarica Altri Layout Dal Marketplace

en: Drawing
it: Disegno

en: Dropdown Menu Animation
it: Animazione Menu A Discesa

en: Dropdown Menu Background Color
it: Colore Sfondo Menu A Discesa

en: Dropdown Menu Line Color
it: Colore Linea Menu A Discesa

en: Dropdown Menu Text Color
it: Colore Testo Menu A Discesa

en: Duplicate
it: Duplica

en: Duplicate Global Item To Cloud
it: Duplica Elemento Globale Nel Cloud

en: Duplicate Locally
it: Duplica Localmente

en: Dynamic Icons
it: Icone Dinamiche

en: Dynamic Module Framework
it: Framework Moduli Dinamici

en: ET About Me Widget
it: Widget Chi Sono ET

en: ET Adsense Widget
it: Widget Adsense ET

en: ET Advertisement
it: Pubblicità ET

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Footer Credits
it: Modifica Crediti Footer

en: Edit Image
it: Modifica Immagine

en: Edit Tags & Categories
it: Modifica Tag E Categorie

en: Edit Theme Options
it: Modifica Opzioni Tema

en: Edit With Divi
it: Modifica Con Divi

en: Effect
it: Effetto

en: Elegant Themes Account
it: Account Elegant Themes

en: Empty Trash
it: Svuota Cestino

en: Enable API Key
it: Abilita Chiave API

en: Enable Boxed Layout
it: Abilita Layout Boxed

en: Enable Divi Cloud
it: Abilita Divi Cloud

en: Enable Divi Gallery
it: Abilita Galleria Divi

en: Enable Responsive Images
it: Abilita Immagini Responsive

en: Enable Single Post 468x60 banner
it: Abilita Banner 468x60 Nei Singoli Articoli

en: Enable Vertical Navigation
it: Abilita Navigazione Verticale

en: Enable body code
it: Abilita Codice Nel Body

en: Enable caching of Google Fonts and load them inline. This reduces render-blocking requests and improves page load times.
it: Abilita la cache di Google Fonts e caricali inline. Questo riduce le richieste che bloccano il rendering e migliora i tempi di caricamento della pagina.

en: Enable canonical URLs
it: Abilita URL canonici

en: Enable custom description
it: Abilita Descrizione Personalizzata

en: Enable custom keywords
it: Abilita Parole Chiave Personalizzate

en: Enable custom titles
it: Abilita Titoli Personalizzati

en: Enable header code
it: Abilita Codice Nell’Header

en: Enable meta descriptions
it: Abilita Meta Description

en: Enable single bottom code
it: Abilita Codice In Basso Nei Singoli Post

en: Enable single top code
it: Abilita Codice In Alto Nei Singoli Post

en: Enable this if you want to replace the WordPress default gallery with the Divi-style gallery.
it: Abilita questa opzione se vuoi sostituire la galleria predefinita di WordPress con la galleria in stile Divi.

en: Enable this option to display Back To Top Button while scrolling
it: Abilita questa opzione per visualizzare il pulsante Torna In Alto durante lo scorrimento

en: Enable this option to get responsive images size generated when uploading images and adding srcset attribute for images element.
it: Abilita questa opzione per generare dimensioni immagini responsive durante il caricamento e aggiungere l’attributo srcset all’elemento immagine.

en: Enable this option to get the smooth scrolling effect with mouse wheel
it: Abilita questa opzione per ottenere l’effetto di scorrimento fluido con la rotellina del mouse

en: Enable this option to show thumbnails on Index Pages.
it: Attiva questa opzione per mostrare le miniature nelle pagine indice.

en: Enable this to allow the Divi Framework to only load the modules that are used on the page, and process the logic for the features in use.
it: Abilita questa opzione per consentire al Divi Framework di caricare solo i moduli usati nella pagina ed elaborare la logica delle funzionalità in uso.

en: Enabling this option will display a 468x60 banner ad on the bottom of your post pages below the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
it: Abilitando questa opzione verrà visualizzato un banner pubblicitario 468x60 in fondo alle pagine degli articoli, sotto il contenuto del singolo articolo. Se abilitata, devi compilare qui sotto l’immagine del banner e l’URL di destinazione.

en: Enabling this option will lower the size of Google Fonts and improve load times, however it will limit Google Fonts support in some very old browsers. You can turn this off to increase support for older browsers at a slight cost to performance.
it: Abilitare questa opzione ridurrà le dimensioni di Google Fonts e migliorerà i tempi di caricamento; tuttavia limiterà il supporto di Google Fonts in alcuni browser molto datati. Puoi disattivarla per aumentare il supporto per i browser più vecchi, con un leggero impatto sulle prestazioni.

en: Enhance
it: Migliora

en: Enhance Image
it: Migliora Immagine

en: Enhancement Strength
it: Intensità Miglioramento

en: Enhancements
it: Miglioramenti

en: Enqueue Google Maps Script
it: Accoda lo script Google Maps

en: Enqueue jQuery Compatibility Script
it: Accoda Script Di Compatibilità jQuery

en: Enter new API Key
it: Inserisci Una Nuova Chiave API

en: Enter the URL of your Facebook Profile.
it: Inserisci l'URL del tuo profilo Facebook.

en: Enter the URL of your Instagram Profile.
it: Inserisci l'URL del tuo profilo Instagram.

en: Enter the URL of your RSS feed.
it: Inserisci l'URL del tuo feed RSS.

en: Enter the URL of your X Profile.
it: Inserisci l'URL del tuo profilo X.

en: Enter which type of page you want.
it: Inserisci il tipo di pagina che desideri.

en: Enter your ET Account API Key.
it: Inserisci la Chiave API del tuo Account ET.

en: Enter your ET Account Username.
it: Inserisci il Nome Utente del tuo Account ET.

en: Enter your page title
it: Inserisci il titolo della pagina

en: Enter your website name, which will be used for meta titles and throughout your website content.
it: Inserisci il nome del tuo sito web, che verrà usato per i meta title e in tutto il contenuto del sito.

en: Enter your website slogan, which will be used in meta descriptions and as context for Divi AI.
it: Inserisci lo slogan del tuo sito web, che verrà usato nelle meta description e come contesto per Divi AI.

en: Error
it: Errore

en: Error loading roadmap items.
it: Errore durante il caricamento degli elementi della roadmap.

[ctx: Event Details Page]
en: Details
it: Dettagli

en: Exactly
it: Esattamente

en: Example: Create a services page that describes our solar installation services, including testimonials and a contact form to collect leads
it: Esempio: Crea una pagina dei servizi che descriva i nostri servizi di installazione solare, includendo testimonianze e un modulo di contatto per raccogliere lead

en: Example: Create a services section that describes our solar installation services.
it: Esempio: Crea una sezione servizi che descriva i nostri servizi di installazione di pannelli solari.

en: Example: Our company, Sunset Solar, is a solar panel installation company serving the San Francisco Bay Area
it: Esempio: La nostra azienda, Sunset Solar, è una società di installazione di pannelli solari che opera nell’area della Baia di San Francisco

en: Exclude categories from the navigation bar
it: Escludi Categorie Dalla Barra Di Navigazione

en: Exclude pages from the navigation bar
it: Escludi Pagine Dalla Barra Di Navigazione

en: Expand
it: Espandi

en: Explore Other Modules With Tag
it: Esplora Altri Moduli Con Tag

en: Explore Other Rows With Tag
it: Esplora Altre Righe Con Tag

en: Explore Other Sections With Tag
it: Esplora Altre Sezioni Con Tag

en: Export
it: Esporta

en: Export %s
it: Esporta %s

en: Export %s Name
it: Nome Esportazione %s

en: Export Theme Options
it: Esporta Opzioni Tema

en: Exporting your %s will create a JSON file that can be imported into a different area.
it: L'esportazione del tuo %s creerà un file JSON che può essere importato in un'area diversa.

en: Extend
it: Estendi

en: Extend Image
it: Estendi Immagine

en: Facebook Profile Url
it: Facebook Profilo URL

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Fade In
it: Dissolvenza in Entrata

en: Failed to load your existing layouts. Please try again later.
it: Impossibile caricare i layout esistenti. Riprova più tardi.

en: Farmers Market
it: Mercato Contadino

en: Farmers Market About Page
it: Pagina Chi Siamo Mercato Agricolo

en: Farmers Market Blog Page
it: Pagina Blog Mercato Agricolo

en: Farmers Market Contact Page
it: Pagina Contatti Mercato Agricolo

en: Farmers Market Donate Page
it: Pagina Donazioni Mercato Agricolo

en: Farmers Market Events Page
it: Pagina Eventi Mercato Agricolo

en: Farmers Market Home Page
it: Home Page Mercato Agricolo

en: Farmers Market Landing Page
it: Landing Page Mercato Agricolo

en: Farmers Market Market Page
it: Pagina Mercato Mercato Agricolo

en: Fashion About Page
it: Pagina Chi Siamo Moda

en: Fashion Blog Page
it: Pagina Blog Moda

en: Fashion Contact Page
it: Pagina Contatti Moda

en: Fashion Designer Page
it: Pagina Stilista Moda

en: Fashion Gallery Page
it: Pagina Galleria Moda

en: Fashion Home Page
it: Home Page Moda

en: Fashion Landing Page
it: Landing Page Moda

en: Fashion Shop Page
it: Pagina Negozio Moda

en: Favorites
it: Preferiti

en: Fetching Pages
it: Recupero Pagine

en: Fetching Pages...
it: Recupero Pagine...

en: Filter
it: Filtra

en: Finalizing Migration
it: Finalizzazione Della Migrazione

en: Find A Layout
it: Trova Un Layout

en: Find A Module
it: Trova Un Modulo

en: Find A Page
it: Trova Una Pagina

en: Find A Row
it: Trova Una Riga

en: Find A Section
it: Trova Una Sezione

en: Find More Layouts
it: Trova Altri Layout

en: Fixed
it: Fisso

en: Fixed Menu Height
it: Altezza Menu Fisso

en: Fixed Navigation Bar
it: Barra Di Navigazione Fissa

en: Fixed Navigation Settings
it: Impostazioni Navigazione Fissa

en: Flip
it: Ribaltamento

en: Florist
it: Fiorista

en: Florist About Page
it: Pagina Chi Siamo Fiorista

en: Florist Blog Page
it: Pagina Blog Fiorista

en: Florist Contact Page
it: Pagina Contatti Fiorista

en: Florist Gallery Page
it: Pagina Galleria Fiorista

en: Florist Home Page
it: Home Page Fiorista

en: Florist Landing Page
it: Landing Page Fiorista

en: Florist Shop Page
it: Pagina Negozio Fiorista

en: Folder
it: Cartella

en: Font Size
it: Dimensione Font

en: Font Style
it: Stile Font

en: Footer Area
it: Area Footer

en: Footer Background Color
it: Colore Sfondo Footer

en: Footer Elements
it: Elementi Footer

en: Footer Menu
it: Menu Footer

en: Footer Menu Active Link Color
it: Colore Link Attivo Menu Footer

en: Footer Menu Background Color
it: Colore Sfondo Menu Footer

en: Footer Menu Text Color
it: Colore Testo Menu Footer

en: Forgot your <a href="%1$s" target="_blank">Username</a> or <a href="%1$s" target="_blank">Password</a>?
it: Hai dimenticato il <a href="%1$s" target="_blank">Nome Utente</a> o la <a href="%1$s" target="_blank">Password</a>?

en: Formal
it: Formale

en: Free Divi Cloud Limit Reached
it: Limite Gratuito Di Divi Cloud Raggiunto

en: Free Trial
it: Prova Gratuita

en: Freelancer
it: Freelance

en: Frequently Asked Questions
it: Domande Frequenti

en: Fullscreen
it: Schermo Intero

en: Fullwidth
it: A Larghezza Piena

en: Funny
it: Divertente

en: General
it: Generale

en: General Settings
it: Impostazioni Generali

en: Generate
it: Genera

en: Generate & Publish My Website
it: Genera E Pubblica Il Mio Sito Web

en: Generate A New Site
it: Genera Un Nuovo Sito

en: Generate Code
it: Genera Codice

en: Generate Four More
it: Genera Altri Quattro

en: Generate Image With AI
it: Genera Immagine Con AI

en: Generate Images With AI (Slower)
it: Genera Immagini Con L’AI (Più Lento)

en: Generate Layout
it: Genera Layout

en: Generate Modified Image
it: Genera Immagine Modificata

en: Generate More Like This One
it: Genera Altre Simili A Questa

en: Generate My Website
it: Genera Il Mio Sito Web

en: Generate Page
it: Genera Pagina

en: Generate Prompt With AI
it: Genera Prompt Con AI

en: Generate Section
it: Genera Sezione

en: Generate Section With AI
it: Genera Sezione Con L’AI

en: Generate Text
it: Genera Testo

en: Generate Your Site With AI
it: Genera Il Tuo Sito Con L'AI

en: Generating
it: Generazione In Corso

en: Generating %1$s Pages
it: Generazione Delle Pagine %1$s

en: Generating Images
it: Generazione Immagini In Corso

en: Generating Layout
it: Generazione Layout

en: Generating Screenshot
it: Generazione Screenshot

en: Generating Section
it: Generazione Sezione

en: Generating Site Outline
it: Generazione Della Struttura Del Sito

en: Generating Your %1$s Page
it: Generazione Pagina %1$s

en: Generating Your Menu
it: Generazione Del Tuo Menu

en: Generating...
it: Generazione...

en: Get Divi Cloud
it: Ottieni Divi Cloud

en: Get Divi For Life
it: Ottieni Divi Per Sempre

en: Get Unlimited Divi Cloud Storage
it: Ottieni Spazio Di Archiviazione Illimitato Su Divi Cloud

en: Get Unlimited Storage
it: Ottieni Archiviazione Illimitata

en: Get access to hundreds of new Divi modules and thousands of additional layouts and child themes.
it: Accedi a centinaia di nuovi moduli Divi e a migliaia di layout e temi child aggiuntivi.

en: Get live chat support with response times under 30 minutes plus bigger discounts in the Divi Marketplace.
it: Ricevi supporto via chat dal vivo con tempi di risposta inferiori a 30 minuti, oltre a sconti maggiori nel Divi Marketplace.

en: Give Divi AI general information about your website or business. The more context it has about you and your goals, the better layouts it will create and the more relevant content it will write.
it: Fornisci a Divi AI informazioni generali sul tuo sito web o sulla tua attività. Più contesto ha su di te e sui tuoi obiettivi, migliori saranno i layout che creerà e più pertinenti saranno i contenuti che scriverà.

en: Give you content a unique spin by telling Divi AI what tone of voice to use.
it: Dai ai tuoi contenuti un tocco unico dicendo a Divi AI che tono di voce usare.

en: Global items
it: Elementi Globali

en: Global items cannot be added to your Divi Cloud. Would you like to save a non-global version to your Divi Cloud? The version on this website will remain a global instance
it: Gli elementi globali non possono essere aggiunti a Divi Cloud. Vuoi salvare una versione non globale su Divi Cloud? La versione su questo sito web rimarrà un’istanza globale

en: Google API Key
it: Chiave Google API

en: Google Fonts Subsets
it: Sottoinsiemi Google Fonts

en: Grab the first post image
it: Usa la prima immagine dell’articolo

en: Green
it: Verde

en: Groove
it: Scanalatura

en: Guide Me
it: Guidami

en: HTML/JS Snippet
it: Snippet HTML/JS

en: Hang Tight!
it: Un Attimo!

en: Harmonize And Remove Artifacts
it: Armonizza E Rimuovi Artefatti

en: Harness the power of AI and unlock unlimited text, image, code, layout and website generation.
it: Sfrutta la potenza dell'AI e sblocca la generazione illimitata di testo, immagini, codice, layout e siti web.

en: Header & Navigation
it: Header E Navigazione

en: Header Elements
it: Elementi Header

en: Header Font
it: Font Header

en: Header Font Style
it: Stile Font Header

en: Header Font Weight
it: Spessore Font Intestazione

en: Header Format
it: Formato Header

en: Header Letter Spacing
it: Spaziatura Caratteri Header

en: Header Line Height
it: Altezza Riga Header

en: Header Style
it: Stile Intestazione

en: Header Text Size
it: Dimensione Testo Header

en: Heading Font
it: Font Intestazioni

en: Heading Font Color
it: Colore Font Intestazioni

en: Heading Text Color
it: Colore Testo Titoli

en: Height
it: Altezza

en: Help
it: Aiuto

en: Here you can add custom css to override or extend default styles.
it: Qui puoi aggiungere CSS personalizzato per sovrascrivere o estendere gli stili predefiniti.

en: Here you can change which character separates your blog title and index page name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
it: Qui Puoi Modificare Il Carattere Che Separa Il Titolo Del Blog E Il Nome Della Pagina Indice Quando Usi Titoli Generati Automaticamente. I Valori Comuni Sono | O -

en: Here you can change which character separates your blog title and post name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
it: Qui Puoi Modificare Il Carattere Che Separa Il Titolo Del Blog E Il Nome Dell’Articolo Quando Usi Titoli Generati Automaticamente. I Valori Comuni Sono | O -

en: Here you can choose Shop Page & Category Page Layout for WooCommerce.
it: Qui puoi scegliere il layout della Pagina Negozio e della Pagina Categoria per WooCommerce.

en: Here you can choose default sidebar layout
it: Qui puoi scegliere il layout predefinito della barra laterale

en: Here you can choose how your titles on index pages are generated. You can change which order your blog name and index title are displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
it: Qui Puoi Scegliere Come Vengono Generati I Titoli Nelle Pagine Indice. Puoi Modificare L’Ordine In Cui Vengono Visualizzati Il Nome Del Blog E Il Titolo Dell’Indice, Oppure Puoi Rimuovere Completamente Il Nome Del Blog Dal Titolo.

en: Here you can choose to display the Facebook Icon on your homepage.
it: Qui puoi scegliere di visualizzare l'icona Facebook nella tua homepage.

en: Here you can choose to display the Instagram Icon on your homepage.
it: Qui puoi scegliere di visualizzare l'icona Instagram nella tua homepage.

en: Here you can choose to display the RSS Icon.
it: Qui puoi scegliere di visualizzare l'icona RSS.

en: Here you can choose to display the X Icon.
it: Qui puoi scegliere di visualizzare l'icona X.

en: Here you can choose to remove certain categories from the navigation menu. All categories marked with an X will not appear in your navigation bar.
it: Qui puoi scegliere di rimuovere determinate categorie dal menu di navigazione. Tutte le categorie contrassegnate con una X non compariranno nella barra di navigazione.

en: Here you can choose to remove certain pages from the navigation menu. All pages marked with an X will not appear in your navigation bar.
it: Qui puoi scegliere di rimuovere determinate pagine dal menu di navigazione. Tutte le pagine contrassegnate con una X non compariranno nella barra di navigazione.

en: Here you can choose to reverse the order that your categories links are displayed. You can choose between ascending and descending.
it: Qui puoi scegliere di invertire l'ordine di visualizzazione dei link delle categorie. Puoi scegliere tra crescente e decrescente.

en: Here you can choose to reverse the order that your pages links are displayed. You can choose between ascending and descending.
it: Qui puoi scegliere di invertire l'ordine di visualizzazione dei link delle pagine. Puoi scegliere tra crescente e decrescente.

en: Here you can choose to sort your pages links.
it: Qui puoi scegliere come ordinare i link delle pagine.

en: Here you can choose which items appear in the post info section on pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted items shown below will appear.
it: Qui puoi scegliere quali elementi vengono mostrati nella sezione info articolo nelle pagine. Questa è l’area, di solito sotto il titolo dell’articolo, che visualizza le informazioni di base sul tuo articolo. Verranno mostrati gli elementi evidenziati qui sotto.

en: Here you can choose which items appear in the post info section on single post pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted items shown below will appear.
it: Qui puoi scegliere quali elementi vengono mostrati nella sezione info articolo nelle pagine del singolo articolo. Questa è l’area, di solito sotto il titolo dell’articolo, che visualizza le informazioni di base sul tuo articolo. Verranno mostrati gli elementi evidenziati qui sotto.

en: Here you can designate how many WooCommerce products are displayed on the archive page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
it: Qui puoi indicare quanti prodotti WooCommerce vengono visualizzati nella pagina archivio. Questa opzione funziona in modo indipendente dalle opzioni Impostazioni > Lettura in wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Archive pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
it: Qui puoi indicare quanti articoli recenti vengono visualizzati nelle pagine Archivio. Questa opzione funziona in modo indipendente dalle opzioni Impostazioni > Lettura in wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Category page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
it: Qui puoi indicare quanti articoli recenti vengono visualizzati nella pagina Categoria. Questa opzione funziona in modo indipendente dalle opzioni Impostazioni > Lettura in wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Search results pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
it: Qui puoi indicare quanti articoli recenti vengono visualizzati nelle pagine dei risultati di ricerca. Questa opzione funziona in modo indipendente dalle opzioni Impostazioni > Lettura in wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Tag pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
it: Qui puoi indicare quanti articoli recenti vengono visualizzati nelle pagine Tag. Questa opzione funziona in modo indipendente dalle opzioni Impostazioni > Lettura in wp-admin.

en: Here you can disable automatic memory limit increase.
it: Qui puoi disattivare l’aumento automatico del limite di memoria.

en: Here you can provide 468x60 banner destination url
it: Qui puoi indicare l’URL di destinazione del banner 468x60

en: Here you can provide 468x60 banner image url
it: Qui puoi indicare l’URL dell’immagine del banner 468x60

en: Hex Value
it: Valore Hex

en: Hide
it: Nascondi

en: Hide Logo Image
it: Nascondi Immagine Logo

en: Hide Nav Before Scroll
it: Nascondi La Navigazione Prima Dello Scorrimento

en: Hide Navigation Until Scroll
it: Nascondi Navigazione Fino Allo Scorrimento

en: Hide empty categories
it: Nascondi Categorie Vuote

en: High
it: Alta

en: Homepage SEO
it: SEO Della Homepage

en: Homepage custom title (if enabled)
it: Titolo personalizzato della homepage (se abilitato)

en: Homepage meta description (if enabled)
it: Meta description della homepage (se abilitato)

en: Homepage meta keywords (if enabled)
it: Meta keyword della homepage (se abilitato)

en: How do I report a bug?
it: Come posso segnalare un bug?

en: How would you like to change the style of this element?
it: Come vorresti cambiare lo stile di questo elemento?

en: Humorous
it: Umoristico

en: Icon
it: Icona

en: Icon Color
it: Colore Icona

en: Icon Placement
it: Posizione Icona

en: If a page is built with the Divi Builder, the Gutenberg block CSS file is moved from the header to the footer. Since the file is most likely not used, we can load it later. This removes a render blocking request and improving performance.
it: Se una pagina è creata con Divi Builder, il file CSS dei blocchi Gutenberg viene spostato dall’header al footer. Poiché molto probabilmente non viene utilizzato, possiamo caricarlo in un secondo momento. Questo rimuove una richiesta che blocca il rendering e migliora le prestazioni.

en: If custom titles are disabled, choose autogeneration method
it: Se i titoli personalizzati sono disattivati, scegli il metodo di generazione automatica

en: If this website contains content built with Divi 4, you can use the migrator to convert your website to the Divi 5 format. Un-migrated content will not benefit from Divi 5 performance improvements.
it: Se questo sito contiene contenuti creati con Divi 4, puoi usare lo strumento di migrazione per convertire il sito nel formato Divi 5. I contenuti non migrati non beneficeranno dei miglioramenti alle prestazioni di Divi 5.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over how your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
it: Se Non Stai Utilizzando Titoli Articolo Personalizzati, Puoi Comunque Controllare La Generazione Dei Titoli. Qui Puoi Scegliere L’Ordine In Cui Visualizzare Il Titolo Dell’Articolo E Il Nome Del Blog, Oppure Puoi Rimuovere Completamente Il Nome Del Blog Dal Titolo.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over hw your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
it: Se Non Stai Utilizzando Titoli Articolo Personalizzati, Puoi Comunque Controllare La Generazione Dei Titoli. Qui Puoi Scegliere L’Ordine In Cui Visualizzare Il Titolo Dell’Articolo E Il Nome Del Blog, Oppure Puoi Rimuovere Completamente Il Nome Del Blog Dal Titolo.

en: If you don't want to display some banners - leave approptiate fields blank
it: Se non vuoi visualizzare alcuni banner, lascia vuoti i campi corrispondenti

en: If you have enabled custom titles you can add your custom title here. Whatever you type here will be placed between the < title >< /title > tags in header.php
it: Se hai abilitato i titoli personalizzati, puoi aggiungere qui il tuo titolo personalizzato. Qualsiasi cosa tu inserisca qui verrà inserita tra i tag < title >< /title > in header.php

en: If you have enabled meta descriptions you can add your custom description here.
it: Se hai abilitato le meta description, puoi aggiungere qui la tua descrizione personalizzata.

en: If you have enabled meta keywords you can add your custom keywords here. Keywords should be separated by comas. For example: wordpress,themes,templates,elegant
it: Se hai abilitato le meta keyword, puoi aggiungere qui le tue keyword personalizzate. Le keyword devono essere separate da virgole. Ad esempio: wordpress,themes,templates,elegant

en: If you would like categories to be displayed in your navigationbar that don't have any posts in them then disable this option. By default empty categories are hidden
it: Se desideri che nella barra di navigazione vengano mostrate anche le categorie che non contengono articoli, disattiva questa opzione. Per impostazione predefinita le categorie vuote sono nascoste

en: If you would like to add a meta description to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for descriptions to be displayed on post pages. You can add your meta description using custom fields based off the custom field name you define below.
it: Se Vuoi Aggiungere Una Meta Description Al Tuo Articolo, Puoi Farlo Tramite I Campi Personalizzati. Questa Opzione Deve Essere Abilitata Per Visualizzare Le Descrizioni Nelle Pagine Degli Articoli. Puoi Aggiungere La Meta Description Usando I Campi Personalizzati In Base Al Nome Del Campo Personalizzato Che Definisci Qui Sotto.

en: If you would like to add meta keywords to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for keywords to be displayed on post pages. You can add your meta keywords using custom fields based off the custom field name you define below.
it: Se Vuoi Aggiungere Meta Keywords Al Tuo Articolo, Puoi Farlo Tramite I Campi Personalizzati. Questa Opzione Deve Essere Abilitata Per Visualizzare Le Parole Chiave Nelle Pagine Degli Articoli. Puoi Aggiungere Le Meta Keywords Usando I Campi Personalizzati In Base Al Nome Del Campo Personalizzato Che Definisci Qui Sotto.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the categories navigation bar disable this feature.
it: Se desideri rimuovere i menu a discesa dalla barra di navigazione delle categorie, disattiva questa funzionalità.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the pages navigation bar disable this feature.
it: Se desideri rimuovere i menu a discesa dalla barra di navigazione delle pagine, disattiva questa funzionalità.

en: If you would like to use your own custom logo image click the Upload Image button.
it: Se desideri usare un’immagine logo personalizzata, fai clic sul pulsante Carica Immagine.

en: Image
it: Immagine

en: Image Description
it: Descrizione Immagine

en: Image Dimensions
it: Dimensioni Immagine

en: Image Fill Description
it: Descrizione Riempimento Immagine

en: Image Height
it: Altezza Immagine

en: Image Scale
it: Scala Immagine

en: Image Selection
it: Selezione Immagine

en: Image Size
it: Dimensione Immagine

en: Image Sketch
it: Schizzo Immagine

en: Image Style
it: Stile Immagine

en: Image Type
it: Tipo Di Immagine

en: Image URL or base64 string is required.
it: È richiesto l’URL dell’immagine o una stringa base64.

en: Image Url
it: URL Immagine

en: Image Width
it: Larghezza Immagine

en: Image doesn't exist
it: L’immagine non esiste

en: Images
it: Immagini

en: Images stored on a different website cannot be used as reference. The issue can be resolved by uploading the image to the WordPress media library.
it: Le immagini memorizzate su un altro sito web non possono essere usate come riferimento. Il problema può essere risolto caricando l’immagine nella libreria media di WordPress.

en: Import
it: Importa

en: Import %s
it: Importa %s

en: Import & Export Customizer
it: Importazione ed Esportazione del Personalizzatore

en: Import & Export Theme Options
it: Importa ed Esporta Opzioni Tema

en: Import Theme Options
it: Importa Opzioni Tema

en: Import These Templates
it: Importa Questi Template

en: Import To Cloud
it: Importa Nel Cloud

en: Importing %1$s Page
it: Importazione Della Pagina %1$s

en: Importing Customizer Settings
it: Importazione Impostazioni Personalizzatore

en: Importing Pages
it: Importazione Pagine

en: Importing Presets
it: Importazione Preset

en: Importing Theme Builder
it: Importazione Di Theme Builder

en: Improve Google Fonts Loading
it: Migliora Il Caricamento Di Google Fonts

en: Improve your web design workflow and collaborate together in the cloud.
it: Migliora il flusso di lavoro di web design e collabora nel cloud.

en: In Progress
it: In Corso

en: In some cases users will want to create parent categories or links as placeholders to hold a list of child links or categories. In this case it is not desirable to have the parent links lead anywhere, but instead merely serve an organizational function. Enabling this options will remove the links from all parent pages/categories so that they don't lead anywhere when clicked.
it: In alcuni casi gli utenti vorranno creare categorie principali o link come segnaposto per contenere un elenco di link o categorie figlie. In questo caso non è desiderabile che i link principali portino da qualche parte, ma che svolgano semplicemente una funzione organizzativa. Abilitando questa opzione verranno rimossi i link da tutte le pagine/categorie principali, in modo che non portino da nessuna parte quando vengono cliccati.

en: Inactive (%s)
it: Inattivi (%s)

en: Inactive Widgets
it: Widget Inattivi

en: Increase Contrast
it: Aumenta Contrasto

en: Increase Detail
it: Aumenta Dettagli

en: Increase Saturation
it: Aumenta Saturazione

en: Index Page SEO
it: SEO Della Pagina Indice

en: Informative
it: Informativo

en: Initializing Process
it: Inizializzazione Del Processo

en: Input 468x60 adsense code
it: Inserisci il codice adsense 468x60

en: Input 468x60 advertisement banner image
it: Inserisci l’immagine del banner pubblicitario 468x60

en: Input 468x60 advertisement destination url
it: Inserisci l’URL di destinazione della pubblicità 468x60

en: Input your website information and select which pages you want to have on your website.
it: Inserisci le informazioni del tuo sito web e seleziona quali pagine vuoi avere sul tuo sito.

en: Input your website information and tell Divi AI about your website or business. The information you provide will be used to generate content, images and make design decisions.
it: Inserisci le informazioni del tuo sito web e descrivi il tuo sito o la tua attività a Divi AI. Le informazioni fornite verranno usate per generare contenuti e immagini e per prendere decisioni di design.

[ctx: Insert CSS Snippet from library]
en: Use This CSS Snippet
it: Usa Questo Snippet CSS

en: Insert Code at Cursor
it: Inserisci Il Codice Al Cursore

[ctx: Insert HTML/JS Snippet from library]
en: Use This HTML/JS Snippet
it: Usa Questo Snippet HTML/JS

[ctx: Insert Module from library]
en: Use This Module
it: Usa Questo Modulo

[ctx: Insert Page from library]
en: Use This Page
it: Usa Questa Pagina

[ctx: Insert Row from library]
en: Use This Row
it: Usa Questa Riga

[ctx: Insert Section from library]
en: Use This Section
it: Usa Questa Sezione

en: Inset
it: Incassato

en: Instagram Profile Url
it: Instagram Profilo URL

en: Install WooCommerce Plugin
it: Installa Plugin WooCommerce

en: Install and Configure WooCommerce
it: Installa E Configura WooCommerce

en: Installing WooCommerce
it: Installazione Di WooCommerce

en: Interior Design Company
it: Azienda Di Interior Design

en: Interior Design Company About Page
it: Pagina Chi Siamo Azienda di Interior Design

en: Interior Design Company Blog Page
it: Pagina Blog Azienda di Interior Design

en: Interior Design Company Contact Page
it: Pagina Contatti Azienda di Interior Design

en: Interior Design Company Home Page
it: Home Page Azienda di Interior Design

en: Interior Design Company Landing Page
it: Landing Page Azienda di Interior Design

en: Interior Design Company Portfolio Page
it: Pagina Portfolio Azienda di Interior Design

en: Interior Design Company Services Page
it: Pagina Servizi Azienda di Interior Design

en: Interior Design Company Shop Page
it: Pagina Negozio Azienda di Interior Design

en: Invalid API Key or Username
it: Chiave API o Nome Utente non validi

en: Invalid post IDs format.
it: Formato ID articolo non valido.

en: Invalid shortcode string.
it: Stringa shortcode non valida.

en: Invite your team members and clients and give them full access to your entire suite of Divi services.
it: Invita i membri del tuo team e i clienti e concedi loro l’accesso completo all’intera suite di servizi Divi.

en: Italic
it: Corsivo

en: Join Now
it: Iscriviti Ora

en: Just another %s site
it: Solo un altro sito %s

en: Just another WordPress site
it: Solo un altro sito WordPress

en: LMS About Page
it: Pagina Chi Siamo LMS

en: LMS Blog Page
it: Pagina Blog LMS

en: LMS Contact Page
it: Pagina Contatti LMS

en: LMS Course Page
it: Pagina Corso LMS

en: LMS Courses Page
it: Pagina Corsi LMS

en: LMS Home Page
it: Home Page LMS

en: LMS Landing Page
it: Landing Page LMS

en: LMS Marketing Page
it: Pagina Marketing LMS

[ctx: LMS Page]
en: Course
it: Corso

[ctx: LMS Page]
en: Courses
it: Corsi

en: LMS Pricing Page
it: Pagina Prezzi LMS

en: Landscape (8:5)
it: Orizzontale (8:5)

en: Language
it: Lingua

en: Language of Prompt
it: Lingua Del Prompt

en: Language of Website
it: Lingua Del Sito Web

[ctx: Layout]
en: Add New
it: Aggiungi Nuovo

[ctx: Layout Categories]
en: Manage Categories
it: Gestisci Categorie

[ctx: Layout Categories]
en: Manage Tags
it: Gestisci Tag

[ctx: Layout Category]
en: Art & Design
it: Arte E Design

[ctx: Layout Category]
en: Community & Non-Profit
it: Community E Non Profit

[ctx: Layout Category]
en: Education
it: Istruzione

[ctx: Layout Category]
en: Events
it: Eventi

[ctx: Layout Category]
en: Fashion & Beauty
it: Moda E Bellezza

[ctx: Layout Category]
en: Food & Drink
it: Cibo E Bevande

[ctx: Layout Category]
en: Health & Fitness
it: Salute E Fitness

[ctx: Layout Category]
en: Online Store
it: Negozio Online

[ctx: Layout Category]
en: Services
it: Servizi

[ctx: Layout Category]
en: Technology
it: Tecnologia

en: Layout Name
it: Nome Layout

en: Layout Pack
it: Pacchetto Layout

[ctx: Layout Pack]
en: Fashion
it: Moda

[ctx: Layout Pack]
en: Layouts In This Pack
it: Layout In Questo Pacchetto

[ctx: Layout Packs]
en: Manage Packs
it: Gestisci Pacchetti

en: Layout Settings
it: Impostazioni Layout

en: Learn About Divi AI
it: Scopri Divi AI

en: Learn About Divi Cloud
it: Scopri Divi Cloud

en: Learn About Divi Teams
it: Scopri Divi Teams

en: Learn About Divi VIP
it: Scopri Divi VIP

en: Learn About VIP Support
it: Scopri L'Assistenza VIP

en: Learn More
it: Scopri Di Più

en: Learn More About Divi 5
it: Scopri Di Più Su Divi 5

en: Leave a Reply to %s
it: Lascia Una Risposta A %s

en: Left
it: Sinistra

en: Left Sidebar
it: Barra Laterale Sinistra

en: Left to Right
it: Da Sinistra a Destra

en: Lengthen
it: Allunga

en: Let AI Choose
it: Lascia Scegliere All’AI

en: Let AI Choose For Me
it: Lascia Scegliere All’AI

en: Letter Spacing
it: Spaziatura Lettere

en: Let’s Build Your Divi Website!
it: Creiamo Il Tuo Sito Web Divi!

en: Level Up Your Divi Toolkit
it: Potenzia Il Tuo Toolkit Divi

en: Level up your efficiency with limitless AI content and image requests.
it: Aumenta la tua efficienza con richieste AI illimitate di contenuti e immagini.

en: Library
it: Libreria

en: Light
it: Chiaro

en: Limit Google Fonts Support For Legacy Browsers
it: Limita Il Supporto Google Fonts Per Browser Legacy

en: Link Color
it: Colore Link

en: Link text
it: Testo del link

en: List Items
it: Voci Elenco

en: Live Preview
it: Anteprima Live

en: Load From Library
it: Carica Dalla Libreria

en: Load more
it: Carica altro

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Locations
it: Posizioni

en: Log In
it: Accedi

en: Log In To Divi Cloud
it: Accedi A Divi Cloud

en: Log In to Activate Your License
it: Accedi Per Attivare La Tua Licenza

en: Login
it: Accedi

en: Logo Max Height
it: Altezza Massima Logo

en: Low
it: Bassa

en: Make Full Width
it: Rendi A Larghezza Intera

en: Manage Layouts
it: Gestisci Layout

en: Manage Pages
it: Gestisci Pagine

en: Manage Posts
it: Gestisci Articoli

en: Manage Templates
it: Gestisci Template

en: Manage Theme Templates
it: Gestisci Template Del Tema

en: Manage Un-widgetized Advertisements
it: Gestisci Pubblicità Non Inserite Nei Widget

en: Manage Website Pages
it: Gestisci Pagine Del Sito Web

en: Manage Your Elegant Themes Account
it: Gestisci Il Tuo Account Elegant Themes

en: Managing Website Styles
it: Gestione Degli Stili Del Sito Web

en: March 28, 2024
it: 28 Marzo 2024

[ctx: Marketplace Page]
en: Seller
it: Venditore

en: Maximum
it: Massimo

en: Maximum canvas size is 8192px
it: La dimensione massima del canvas è 8192px

en: Medium
it: Media

en: Member Login
it: Accesso Membri

en: Memory Limit Increase
it: Aumento Limite Di Memoria

en: Menu Height
it: Altezza Menu

en: Menu Link Color
it: Colore Link Menu

en: Menu Text Size
it: Dimensione Testo Menu

en: Menu Top Margin
it: Margine Superiore Menu

en: Menu Width
it: Larghezza Menu

en: Meta Font Style
it: Stile Font Meta

en: Meta Letter Spacing
it: Spaziatura Caratteri Meta

en: Meta Line Height
it: Altezza Riga Meta

en: Meta Text Size
it: Dimensione Testo Meta

en: Migrate This Site to %s
it: Migra Questo Sito A %s

en: Migrate This Website
it: Migra Questo Sito Web

en: Migrate To Divi 5
it: Migra A Divi 5

en: Migrating Your %s
it: Migrazione Di %s

en: Migrating Your Modules
it: Migrazione Dei Moduli

en: Migrating Your Pages
it: Migrazione Delle Pagine

en: Migrating Your Posts
it: Migrazione Dei Tuoi Articoli

en: Migrating Your Settings
it: Migrazione Delle Impostazioni

en: Migrating Your Templates
it: Migrazione Dei Template

en: Migrating Your Widget Areas
it: Migrazione Delle Aree Widget

en: Migrating your website will convert all Divi 4 modules to the Divi 5 format. Sweeping changes will be made to all Divi content throughout your website. It's important that you back up your website before migrating or test the migration on a staging site.
it: La migrazione del tuo sito web convertirà tutti i moduli Divi 4 nel formato Divi 5. Verranno apportate modifiche significative a tutti i contenuti Divi in tutto il sito. È importante eseguire un backup del sito prima della migrazione o testare la migrazione su un sito di staging.

en: Mobile Menu
it: Menu Mobile

en: Mobile Styles
it: Stili Per Mobile

en: Modification Strength
it: Intensità Modifica

en: Modification Type
it: Tipo Di Modifica

en: Modify
it: Modifica

en: Modify Element
it: Modifica Elemento

en: Modify Selected Image
it: Modifica Immagine Selezionata

en: Modify With AI
it: Modifica Con AI

en: Modify the reference image with a loose sketch
it: Modifica l’immagine di riferimento con uno schizzo approssimativo

en: Module Name
it: Nome Modulo

en: Module Name Prefix
it: Prefisso Nome Modulo

en: Module Use
it: Utilizzo Moduli

en: Modules That Will Not Be Converted (%s)
it: Moduli Che Non Verranno Convertiti (%s)

en: Modules That Will be Converted (%s)
it: Moduli Che Verranno Convertiti (%s)

en: Mood & Lighting
it: Atmosfera E Illuminazione

en: More Options
it: Altre Opzioni

en: Most Used
it: Più Usati

en: Move
it: Sposta

en: Move To
it: Sposta In

en: Move To Divi Cloud
it: Sposta In Divi Cloud

en: Must Use Keywords
it: Parole Chiave Obbligatorie

en: My Cloud
it: Il Mio Cloud

en: My Divi Cloud
it: Il Mio Divi Cloud

en: My Library
it: La Mia Libreria

en: Name
it: Nome

en: Need help getting started with Divi? Our support team is available around the clock to help you with anything and everything Divi related.
it: Hai bisogno di aiuto per iniziare con Divi? Il nostro team di supporto è disponibile 24 ore su 24 per aiutarti con qualsiasi cosa relativa a Divi.

en: New Description
it: Nuova Descrizione

en: New Theme Options
it: Nuove Opzioni Tema

en: New To Old
it: Dal Più Recente Al Più Vecchio

en: New items are stored into %s library.
it: I nuovi elementi vengono archiviati nella libreria %s.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
it: Commenti Successivi <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
it: Successivo

en: Next Entries &raquo;
it: Articoli Successivi &raquo;

en: No %s found
it: Nessun %s trovato

en: No Animation
it: Nessuna Animazione

en: No Context
it: Nessun Contesto

en: No File Selected
it: Nessun File Selezionato

en: No Repeat
it: Nessuna Ripetizione

en: No Results
it: Nessun Risultato

en: No Results Found
it: Nessun Risultato Trovato

en: No Screenshot
it: Nessuno Screenshot

en: No Sidebar
it: Nessuna Barra Laterale

en: No available options.
it: Nessuna opzione disponibile.

en: None
it: Nessuno

en: Note: Color settings set above should be applied to the Default color scheme.
it: Nota: Le Impostazioni Colore Impostate Sopra Dovrebbero Essere Applicate Allo Schema Colore Predefinito.

en: Nothing found
it: Nessun risultato

en: Nothing found in Trash
it: Nessun risultato nel Cestino

en: Number of Posts displayed on Archive pages
it: Numero di Articoli visualizzati nelle pagine Archivio

en: Number of Posts displayed on Category page
it: Numero di Articoli visualizzati nella pagina Categoria

en: Number of Posts displayed on Search pages
it: Numero di Articoli visualizzati nelle pagine di Ricerca

en: Number of Posts displayed on Tag pages
it: Numero di Articoli visualizzati nelle pagine Tag

en: Number of Products displayed on WooCommerce archive pages
it: Numero di Prodotti visualizzati nelle pagine archivio WooCommerce

en: Number of dropdown tiers shown
it: Numero Di Livelli Del Menu A Discesa Visualizzati

en: Off
it: Disattivato

en: Old To New
it: Dal Più Vecchio Al Più Recente

en: On
it: Attivo

en: On Divi Cloud
it: Su Divi Cloud

en: Onboarding Primary Menu
it: Menu Principale Di Onboarding

en: Only Show
it: Mostra Solo

en: Only Show Icon on Hover
it: Mostra L'Icona Solo Al Passaggio Del Mouse

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
it: su

en: Open in a new window
it: Apri in una nuova finestra

en: Open link in new window
it: Apri il link in una nuova finestra

en: Options
it: Opzioni

en: Orange
it: Arancione

en: Order Category Links by Ascending/Descending
it: Ordina Link Delle Categorie In Crescente/Decrescente

en: Order Pages Links by Ascending/Descending
it: Ordina Link Delle Pagine In Crescente/Decrescente

en: Outset
it: In Rilievo

[ctx: Page]
en: About
it: Chi Siamo

[ctx: Page]
en: Careers
it: Lavora Con Noi

[ctx: Page]
en: Case Study
it: Caso Di Studio

[ctx: Page]
en: Categories
it: Categorie

[ctx: Page]
en: Contact
it: Contatti

[ctx: Page]
en: Donate
it: Dona

[ctx: Page]
en: Events
it: Eventi

[ctx: Page]
en: Features
it: Funzionalità

[ctx: Page]
en: Gallery
it: Galleria

[ctx: Page]
en: Gallery 1
it: Galleria 1

[ctx: Page]
en: Gallery 2
it: Galleria 2

[ctx: Page]
en: Gallery 3
it: Galleria 3

[ctx: Page]
en: Guide
it: Guida

[ctx: Page]
en: Market
it: Mercato

[ctx: Page]
en: Pricing
it: Prezzi

[ctx: Page]
en: Project 1
it: Progetto 1

[ctx: Page]
en: Project 2
it: Progetto 2

[ctx: Page]
en: Services
it: Servizi

en: Page Generated Successfully
it: Pagina Generata Correttamente

en: Page Layout
it: Layout Di Pagina

en: Page Name
it: Nome Pagina

en: Page Title
it: Titolo Pagina

[ctx: Page layout]
en: View Live Demo
it: Visualizza Demo Live

en: Pages
it: Pagine

en: Pages Built With Divi
it: Pagine Create Con Divi

en: Pages:
it: Pagine:

en: Paint Color
it: Colore Pittura

en: Paint over the area of the image that you would like to modify
it: Dipingi sull’area dell’immagine che desideri modificare

en: Paintbrush Size
it: Dimensione Pennello

en: Painting
it: Pittura

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Paragraphs
it: Paragrafi

en: Password Protected
it: Protetto da Password

en: Paste image url here, if you chose "images" slider type
it: Incolla qui l'URL dell'immagine, se hai scelto il tipo di slider "images"

en: Performance
it: Prestazioni

en: Phone
it: Telefono

en: Phone Number
it: Numero Di Telefono

en: Photo
it: Foto

en: Photo Marketplace
it: Marketplace Fotografico

en: Photo Marketplace About Page
it: Pagina Chi Siamo Marketplace Fotografico

en: Photo Marketplace Categories Page
it: Pagina Categorie Marketplace Fotografico

en: Photo Marketplace Contact Page
it: Pagina Contatti Marketplace Fotografico

en: Photo Marketplace Home Page
it: Home Page Marketplace Fotografico

en: Photo Marketplace Landing Page
it: Landing Page Marketplace Fotografico

en: Photo Marketplace Pricing Page
it: Pagina Prezzi Marketplace Fotografico

en: Photo Marketplace Seller Page
it: Pagina Venditore Marketplace Fotografico

en: Photographer
it: Fotografo

en: Pick a color for your headings, or let Divi AI choose one for you.
it: Scegli un colore per i tuoi titoli, oppure lascia che Divi AI ne scelga uno per te.

en: Pick a color to use for things like paragraphs, or let Divi AI choose one for you.
it: Scegli un colore da usare per elementi come i paragrafi, oppure lascia che Divi AI ne scelga uno per te.

en: Pick a handcrafted Starter Site created by our team. Then, jump into your finished website and customize the content.
it: Scegli uno Starter Site realizzato a mano dal nostro team. Poi entra nel tuo sito web finito e personalizza i contenuti.

en: Pick the starter site that best suits your website. Every Starter Site can be used for any type of website. Once your website is generated, you can easily customize the content and styles using the Divi Builder.
it: Scegli il sito starter più adatto al tuo sito web. Ogni Sito Starter può essere usato per qualsiasi tipo di sito web. Una volta generato il tuo sito, puoi personalizzare facilmente contenuti e stili usando il Divi Builder.

en: Pink
it: Rosa

en: Place Thumbs on Pages
it: Mostra Miniature Nelle Pagine

en: Place Thumbs on Posts
it: Mostra Miniature Negli Articoli

en: Place your adsense code here.
it: Inserisci qui il tuo codice adsense.

en: Please Log In Again
it: Accedi Di Nuovo

en: Plugins below use Divi hooks and may not yet be compatible with %s.
it: I plugin di seguito utilizzano hook di Divi e potrebbero non essere ancora compatibili con %s.

en: Plugins may be Incompatible with %s
it: I Plugin Potrebbero Essere Incompatibili Con %s

en: Portability
it: Portabilità

en: Portrait (3:4)
it: Verticale (3:4)

en: Post
it: Articolo

en: Post Title
it: Titolo Articolo

en: Post content has been rolled back to Divi 4 format.
it: Il contenuto dell’articolo è stato ripristinato al formato Divi 4.

en: Post info section
it: Sezione info articolo

en: Posted on
it: Pubblicato il

en: Posts Built With Divi
it: Articoli Creati Con Divi

en: Premade Layouts
it: Layout Predefiniti

en: Presets
it: Preset

en: Preview %1$s
it: Anteprima %1$s

en: Previous
it: Precedente

en: Primary Color
it: Colore Primario

en: Primary Menu
it: Menu Principale

en: Primary Menu Background Color
it: Colore Sfondo Menu Primario

en: Primary Menu Bar
it: Barra Menu Principale

en: Primary Menu Link Color
it: Colore Link Menu Primario

en: Processing Imagery
it: Elaborazione Immagini

en: Product Content
it: Contenuto Prodotto

en: Progress Update: Front-End Speed Improvements (And Much More)
it: Aggiornamento Progressi: Miglioramenti Della Velocità Front-End (E Molto Altro)

en: Project Navigation
it: Navigazione Progetto

en: Published
it: Pubblicato

en: Published (%s)
it: Pubblicati (%s)

en: Purchase A Divi AI Membership
it: Acquista Un Abbonamento Divi AI

en: Quick Actions
it: Azioni Rapide

en: RSS Icon Url
it: Icona RSS URL

en: Ratings
it: Valutazioni

en: Re-Run Compatibility Check
it: Esegui Di Nuovo Il Controllo Compatibilità

en: Re-Run Divi 5 Compatibility Check
it: Riesegui Controllo Compatibilità Divi 5

en: Read Divi Documentation
it: Leggi la Documentazione di Divi

en: Red
it: Rosso

en: Reference Content
it: Contenuto Di Riferimento

en: Reference Image (Optional)
it: Immagine Di Riferimento (Facoltativa)

en: Reference Image Influence
it: Influenza Dell’Immagine Di Riferimento

en: Refine Result
it: Perfeziona Risultato

en: Refine your prompt
it: Perfeziona Il Tuo Prompt

en: Regenerate
it: Rigenera

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove From Cloud
it: Rimuovi Dal Cloud

en: Remove From Favorites
it: Rimuovi Dai Preferiti

en: Rename
it: Rinomina

en: Renew Subscription
it: Rinnova Abbonamento

en: Replace Existing Code
it: Sostituisci Il Codice Esistente

en: Replace Existing Content
it: Sostituisci Contenuto Esistente

en: Reset
it: Reimposta

en: Reset to Defaults
it: Ripristina Predefiniti

en: Respectful
it: Rispettoso

en: Restaurant
it: Ristorante

en: Restaurant About Page
it: Pagina Chi Siamo Ristorante

en: Restaurant Blog Page
it: Pagina Blog Ristorante

en: Restaurant Contact Page
it: Pagina Contatti Ristorante

en: Restaurant Gallery Page
it: Pagina Galleria Ristorante

en: Restaurant Home Page
it: Home Page Ristorante

en: Restaurant Landing Page
it: Landing Page Ristorante

en: Restaurant Shop Page
it: Pagina Negozio Ristorante

en: Restaurant Team Page
it: Pagina Team Ristorante

en: Restore
it: Ripristina

en: Restore Divi 4 Content
it: Ripristina Contenuti Di Divi 4

en: Restoring Content...
it: Ripristino Dei Contenuti...

en: Results
it: Risultati

en: Retry
it: Riprova

en: Retry Migration
it: Riprova Migrazione

en: Rewrite With AI
it: Riscrivi Con AI

en: Rewrite to be more engaging
it: Riscrivi Per Essere Più Coinvolgente

en: Ridge
it: Rilievo

en: Right
it: Destra

en: Right Sidebar
it: Barra Laterale Destra

en: Right to Left
it: Da Destra a Sinistra

en: Role Editor
it: Editor dei Ruoli

en: Roll Back to %s
it: Ripristina %s

en: Row Height
it: Altezza Riga

en: Row Name
it: Nome Riga

en: Row Name Prefix
it: Prefisso Nome Riga

en: SaaS Company
it: Azienda SaaS

en: SaaS Company About Page
it: Pagina Chi Siamo Azienda SaaS

en: SaaS Company Careers Page
it: Pagina Lavora Con Noi Azienda SaaS

en: SaaS Company Contact Page
it: Pagina Contatti Azienda SaaS

en: SaaS Company Documentation Page
it: Pagina Documentazione Azienda SaaS

en: SaaS Company Features Page
it: Pagina Funzionalità Azienda SaaS

en: SaaS Company Landing Page
it: Landing Page Azienda SaaS

en: SaaS Company Pricing Page
it: Pagina Prezzi Azienda SaaS

en: Save
it: Salva

en: Save %s
it: Salva %s

en: Save Changes
it: Salva Modifiche

en: Save Items To Divi Cloud
it: Salva Elementi Su Divi Cloud

en: Save Selection Only
it: Salva Solo La Selezione

en: Save Theme Options
it: Salva Opzioni Tema

en: Save To Divi Cloud
it: Salva Su Divi Cloud

en: Save To Library
it: Salva Nella Libreria

en: Save as Global
it: Salva Come Globale

en: Save items to the Divi Cloud for later use.
it: Salva gli elementi su Divi Cloud per usarli in seguito.

en: Save this %s to the Divi Library for later use.
it: Salva questo %s nella Libreria Divi per un uso successivo.

en: Save unlimited layouts, theme builder templates, code snippets and more to Divi Cloud.
it: Salva layout illimitati, template del Theme Builder, snippet di codice e altro su Divi Cloud.

en: Save your Divi assets to the cloud and access them from any website. Collaborate with your team in the cloud.
it: Salva le tue risorse Divi nel cloud e accedici da qualsiasi sito web. Collabora con il tuo team nel cloud.

en: Saving Theme Builder
it: Salvataggio Di Theme Builder

en: Scroll
it: Scorri

en: Search
it: Cerca

en: Search &hellip;
it: Cerca &hellip;

en: Search Bar Background Color
it: Colore Sfondo Barra Di Ricerca

en: Search Bar Text Color
it: Colore Testo Barra Di Ricerca

en: Search Fonts
it: Cerca Font

en: Search For Categories
it: Cerca Categorie

en: Search For Layouts
it: Cerca Layout

en: Search For Packs
it: Cerca Pacchetti

en: Search Results for: %s
it: Risultati di Ricerca per: %s

en: Search Theme Options
it: Cerca Opzioni Tema

en: Search for:
it: Cerca:

en: Search results for "%s"
it: Risultati di ricerca per "%s"

en: Secondary Color
it: Colore Secondario

en: Secondary Menu
it: Menu Secondario

en: Secondary Menu Background Color
it: Colore Sfondo Menu Secondario

en: Secondary Menu Bar
it: Barra Menu Secondaria

en: Secondary Menu Link Color
it: Colore Link Menu Secondario

en: Section Height
it: Altezza Sezione

en: Section Name
it: Nome Sezione

en: Section Name Prefix
it: Prefisso Nome Sezione

en: Select
it: Seleziona

en: Select All
it: Seleziona Tutto

en: Select Animation Effect
it: Seleziona Effetto Animazione

en: Select Font
it: Seleziona Font

en: Select Icon
it: Seleziona Icona

en: Select Mood
it: Seleziona Atmosfera

en: Select Page
it: Seleziona Pagina

en: Select Slider Type here
it: Seleziona Qui Il Tipo Di Slider

en: Select a Website Template
it: Seleziona Un Template Sito Web

en: Select a primary color, or let Divi AI choose a great color for you. The primary color is used through the layout, such as background colors, button colors, etc.
it: Seleziona un colore primario, oppure lascia che Divi AI ne scelga uno perfetto per te. Il colore primario viene usato in tutto il layout, ad esempio per colori di sfondo, colori dei pulsanti, ecc.

en: Select a secondary color, or let Divi AI choose a great color for you. The secondary color is used through the layout as a secondary accent color, such as for icon colors, text highlights, etc.
it: Seleziona un colore secondario, oppure lascia che Divi AI ne scelga uno perfetto per te. Il colore secondario viene usato nel layout come accento secondario, ad esempio per colori delle icone, evidenziazioni del testo, ecc.

en: Select between expanded and closed state
it: Seleziona tra stato espanso e chiuso

en: Select the pages that you want to add to your website. You can select from pre-build pages with custom layouts, and add your own pages that will be built using a simple template.
it: Seleziona le pagine che vuoi aggiungere al tuo sito web. Puoi scegliere tra pagine predefinite con layout personalizzati e aggiungere le tue pagine, che verranno create usando un modello semplice.

en: Select this option if you plan to sell products on your website. We will install WooCommerce and configure your cart and checkout pages.
it: Seleziona questa opzione se prevedi di vendere prodotti sul tuo sito web. Installeremo WooCommerce e configureremo le pagine del carrello e del checkout.

en: Select yes if the link should be opened in a new window
it: Seleziona sì se il link deve essere aperto in una nuova finestra

en: Select your desired enhancements. Your image will be sent back through Divi AI and re-imagined to achieve the desired result.
it: Seleziona i miglioramenti desiderati. L’immagine verrà elaborata di nuovo tramite Divi AI e rielaborata per ottenere il risultato desiderato.

en: Sentences
it: Frasi

[ctx: Services/Plans Page]
en: Packages
it: Pacchetti

en: Set As Logo
it: Imposta Come Logo

en: Set the height of image in pixels.
it: Imposta l’altezza dell’immagine in pixel.

en: Set the width of image in pixels.
it: Imposta la larghezza dell’immagine in pixel.

en: Share With Team
it: Condividi Con Il Team

en: Share Your Divi Cloud With Your Team
it: Condividi Il Tuo Divi Cloud Con Il Tuo Team

en: Shared With Me
it: Condivisi Con Me

en: Shop (selecting this will install WooCommerce)
it: Negozio (selezionando questa opzione verrà installato WooCommerce)

en: Shop Page & Category Page Layout for WooCommerce
it: Layout Pagina Negozio E Pagina Categoria Per WooCommerce

en: Shortcode Framework Constant
it: Costante Framework Shortcode

en: Shortcode Framework Constant Value
it: Valore Costante Framework Shortcode

en: Shortcode Framework Hook
it: Hook Framework Shortcode

en: Shortcode Framework Option
it: Opzione Framework Shortcode

en: Shortcodes
it: Shortcode

en: Shortcodes In Widget Area Use
it: Utilizzo Shortcode Nell’Area Widget

en: Shortcodes Used
it: Shortcode Utilizzati

en: Shorten
it: Accorcia

en: Show
it: Mostra

en: Show Facebook Icon
it: Mostra Icona Facebook

en: Show Instagram Icon
it: Mostra Icona Instagram

en: Show RSS Icon
it: Mostra Icona RSS

en: Show Search Icon
it: Mostra Icona Di Ricerca

en: Show Social Icons
it: Mostra Icone Social

en: Show Thumbs on Index pages
it: Mostra Miniature Nelle Pagine Indice

en: Show Top Bar
it: Mostra Barra Superiore

en: Show X Icon
it: Mostra Icona X

en: Show comments on pages
it: Mostra i commenti nelle pagine

en: Show comments on posts
it: Mostra i commenti negli articoli

en: Show dropdown menus
it: Mostra Menu A Discesa

en: Sidebar
it: Barra Laterale

en: Sidebar Layout
it: Layout Barra Laterale

en: Sidebar Width
it: Larghezza Sidebar

en: Sidebar: %1$s contains third party module(s): %2$s
it: Sidebar: %1$s contiene moduli di terze parti: %2$s

en: Sidebar: %1$s, contains the following Divi WooCommerce module(s): %2$s
it: Sidebar: %1$s, contiene i seguenti moduli Divi WooCommerce: %2$s

en: Sign In To Divi Cloud
it: Accedi A Divi Cloud

en: Sign Out Of Divi Cloud
it: Disconnettiti Da Divi Cloud

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop-up to activate Divi Cloud.
it: Accedi al tuo account Elegant Themes tramite il pop-up per attivare Divi Cloud.

en: Simplify
it: Semplifica

en: Simply describe your website, sit back, relax, and let Divi AI create your entire website for you in less than 2 minutes.
it: Descrivi semplicemente il tuo sito web, mettiti comodo e lascia che Divi AI crei l'intero sito per te in meno di 2 minuti.

en: Single Page Layout
it: Layout Pagina Singola

en: Single Post Layout
it: Layout Articolo Singolo

en: Single Post Page SEO
it: SEO Della Pagina Del Singolo Articolo

en: Site Identity
it: Identità Del Sito

en: Site Name
it: Nome Del Sito

en: Site Slogan
it: Slogan Del Sito

en: Size
it: Dimensione

en: Skills
it: Competenze

en: Skip This Step & Build Manually
it: Salta Questo Passaggio E Crea Manualmente

en: Slide
it: Scorrimento

en: Slide In
it: Entrata a Scorrimento

en: Slide In & Fullscreen Header Settings
it: Impostazioni Header A Comparsa E A Schermo Intero

en: Slider Type
it: Tipo Di Slider

en: Smooth Scrolling
it: Scorrimento Fluido

en: Social Icon Color
it: Colore Icone Social

en: Social Icon Size
it: Dimensione Icone Social

en: Social Media Post
it: Post Per I Social Media

en: Solid
it: Pieno

en: Some Theme Builder Templates are Incompatible with %s
it: Alcuni Template di Theme Builder Sono Incompatibili con %s

en: Some third party scripts may be incorrectly enqueued without declaring jQuery as dependency. If jQuery is deferred, these scripts could break. If you are experiencing console errors after enabling the "Defer jQuery And jQuery Migrate" option, you can enable this option, which will load an additional compatibility script that will attempt to solve the issue. You can turn this feature off if everything is working fine without it.
it: Alcuni script di terze parti potrebbero essere accodati in modo errato senza dichiarare jQuery come dipendenza. Se jQuery viene rinviato, questi script potrebbero interrompersi. Se riscontri errori nella console dopo aver attivato l'opzione "Rinvia jQuery E jQuery Migrate", puoi abilitare questa opzione, che caricherà uno script di compatibilità aggiuntivo che tenterà di risolvere il problema. Puoi disattivare questa funzionalità se tutto funziona correttamente anche senza.

en: Something Went Wrong While Migrating to Divi 5
it: Si È Verificato un Problema Durante la Migrazione a Divi 5

en: Something went wrong
it: Qualcosa è andato storto

en: Something went wrong. Please try again later or try different request.
it: Qualcosa è andato storto. Riprova più tardi o prova una richiesta diversa.

en: Sort
it: Ordina

en: Sort Categories Links by Name/ID/Slug/Count/Term Group
it: Ordina Link Delle Categorie Per Nome/ID/Slug/Conteggio/Gruppo Termini

en: Sort Pages Links
it: Ordina Link Delle Pagine

en: Split Into Modules
it: Dividi In Moduli

en: Split Into Rows
it: Dividi In Righe

en: Split Into Sections
it: Dividi In Sezioni

en: Split Layout Into Sections
it: Dividi Layout In Sezioni

en: Split Row Into Modules
it: Dividi Riga In Moduli

en: Split Section Into Rows
it: Dividi Sezione In Righe

en: Split Test Usage
it: Utilizzo Split Test

en: Split Test usage found
it: Trovato utilizzo Split Test

en: Square (1:1)
it: Quadrato (1:1)

en: Start Collaborating!
it: Inizia A Collaborare!

en: Start Over
it: Ricomincia

en: Start With %1$s
it: Inizia Con %1$s

en: State
it: Stato

en: Status
it: Stato

en: Step %1$s: %2$s Compatibility Check
it: Passaggio %1$s: Controllo Compatibilità %2$s

en: Step %1$s: Migrate to %2$s
it: Passaggio %1$s: Migra A %2$s

en: Stretch Background Image
it: Estendi Immagine Di Sfondo

en: Submit
it: Invia

en: Submit Comment
it: Invia Commento

en: Submit a Comment
it: Invia Un Commento

en: Subscribe to Stay Up to Date
it: Iscriviti Per Restare Aggiornato

en: Supply Divi AI with a reference image. This image will be combined with your image description to create the final image. Reference images are a great way to inform Divi AI about a desired composition or style while altering the subject matter of the reference image using your image description.
it: Fornisci a Divi AI un’immagine di riferimento. Questa immagine verrà combinata con la descrizione dell’immagine per creare l’immagine finale. Le immagini di riferimento sono un ottimo modo per comunicare a Divi AI una composizione o uno stile desiderati, modificando al contempo il soggetto dell’immagine di riferimento tramite la descrizione dell’immagine.

en: Supply Divi AI with additional context. The chosen context will alter the results and help Divi AI create relevant content.
it: Fornisci a Divi AI ulteriore contesto. Il contesto scelto modificherà i risultati e aiuterà Divi AI a creare contenuti pertinenti.

en: Support
it: Assistenza

en: Tab Content
it: Contenuto Scheda

en: Tab Text
it: Testo Scheda

en: Tags
it: Tag

en: Team Sidebar
it: Barra Laterale Del Team

en: Tell Divi AI About Your Website
it: Descrivi Il Tuo Sito Web A Divi AI

en: Tell Divi AI About Your Website (Optional)
it: Parla Del Tuo Sito Web A Divi AI (Opzionale)

en: Tell Divi AI about the content you would like it to write.
it: Di’ a Divi AI che contenuto vorresti che scrivesse.

en: Tell Divi AI about the image you would like it to create.
it: Di’ a Divi AI che immagine vorresti che creasse.

en: Tell Divi AI how long you want the content it generates to be. The output will be close to, but not exactly equal to, the length you define.
it: Di’ a Divi AI quanto lungo vuoi che sia il contenuto che genera. L’output sarà vicino, ma non esattamente uguale, alla lunghezza che definisci.

en: Tell Divi AI how you would like it to fill in the blank area of your expanded image.
it: Di’ a Divi AI come desideri riempire l’area vuota dell’immagine estesa.

en: Tell Divi AI how you would like to change the image. Your changes will be applied to the area you select using the Image Selection or Image Sketch interface.
it: Di’ a Divi AI come desideri modificare l’immagine. Le modifiche verranno applicate all’area selezionata tramite l’interfaccia Selezione Immagine o Schizzo Immagine.

en: Tell Divi AI what kind of image you want it to create. Be as descriptive as you like!
it: Di’ a Divi AI che tipo di immagine vuoi che crei. Sii descrittivo quanto vuoi!

en: Tell Divi AI what you want it to write about. Talk to it like you would a person.
it: Di’ a Divi AI di cosa vuoi che scriva. Parlagli come faresti con una persona.

en: Tell Divi AI what you want to achieve using custom code. Divi AI will respond appropriately based on the element and code field you are editing.
it: Di’ a Divi AI cosa vuoi ottenere usando codice personalizzato. Divi AI risponderà in modo appropriato in base all’elemento e al campo di codice che stai modificando.

en: Tell Us About Your Website
it: Parlaci Del Tuo Sito Web

en: Text
it: Testo

en: Text Color
it: Colore Testo

en: Text Size
it: Dimensione Testo

en: The %s below contain modules that are not yet compatible with Divi 5. These modules will not be converted, and will continue to rely on the Divi 4 framework.
it: Gli/le %s di seguito contengono moduli che non sono ancora compatibili con Divi 5. Questi moduli non verranno convertiti e continueranno a basarsi sul framework di Divi 4.

en: The Divi 5 Migrator will parse all your website content and look for Divi 4 shortcodes. It will convert those shortcodes to the new Divi 5 format and update each post. Modules that do not yet support Divi 5, such as modules from the Divi Marketplace, will not be converted and will continue to function using the legacy Divi 4 framework. Pages that use such modules will not benefit from Divi 5's performance improvements.
it: Il Migratore di Divi 5 analizzerà tutti i contenuti del tuo sito e cercherà gli shortcode di Divi 4. Convertirà questi shortcode nel nuovo formato di Divi 5 e aggiornerà ogni articolo. I moduli che non supportano ancora Divi 5, come i moduli del Divi Marketplace, non verranno convertiti e continueranno a funzionare utilizzando il framework legacy di Divi 4. Le pagine che usano tali moduli non beneficeranno dei miglioramenti delle prestazioni di Divi 5.

en: The Divi 5 migration process failed. You can try rerunning the migrator; it will pick up where it left off. If the process continues to fail, please get in touch with our support team for assistance or roll back to Divi 4.
it: Il processo di migrazione a Divi 5 non è riuscito. Puoi provare a eseguire di nuovo lo strumento di migrazione; riprenderà da dove si era interrotto. Se il processo continua a non riuscire, contatta il nostro team di assistenza per ricevere supporto oppure torna a Divi 4.

en: The Divi Marketplace is full of thousands of additional layouts!
it: Il Divi Marketplace è pieno di migliaia di layout aggiuntivi!

en: The Divi icon font is broken up into various subsets. These subsets are loaded only when needed based on the modules and features used on each page. If you need access to the entire icon font on all pages (for example, if you are using our icon font in your child theme), then you can disable this option and load the entire icon font library on all pages.
it: Il font di icone di Divi è suddiviso in vari sottoinsiemi. Questi sottoinsiemi vengono caricati solo quando necessario, in base ai moduli e alle funzionalità utilizzati in ogni pagina. Se ti serve l’accesso all’intero font di icone su tutte le pagine (ad esempio se utilizzi il nostro font di icone nel tuo tema child), puoi disattivare questa opzione e caricare l’intera libreria del font di icone su tutte le pagine.

en: The Elegant Themes API key you entered is invalid. Please make sure that your API has been entered correctly and that it is enabled in your account.
it: La chiave Elegant Themes API che hai inserito non è valida. Assicurati che l'API sia stata inserita correttamente e che sia abilitata nel tuo account.

en: The Elegant Themes username you entered is invalid. Please enter a valid username to receive product updates. If you forgot your username you can
it: Il nome utente Elegant Themes che hai inserito non è valido. Inserisci un nome utente valido per ricevere gli aggiornamenti del prodotto. Se hai dimenticato il tuo nome utente, puoi

en: The Item couldn't be downloaded. Please try after a while.
it: Impossibile scaricare l'elemento. Riprova tra poco.

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key here. Learn more about how to create your Google API Key <a target="_blank" href="%1$s">here</a>.
it: Il modulo Mappe utilizza la Google Maps API e richiede una chiave Google API valida per funzionare. Prima di usare il modulo mappa, assicurati di aver aggiunto qui la tua chiave API. Scopri di più su come creare la tua chiave Google API <a target="_blank" href="%1$s">qui</a>.

en: The WooCommerce plugin failed to install during the website generation process. You must install and activate the plugin manually.
it: Il plugin WooCommerce non è stato installato durante il processo di generazione del sito. Devi installare e attivare il plugin manualmente.

en: The WooCommerce plugin was installed but failed to activate during the website generation process. Visit the Plugins page to activate WooCommerce manually.
it: Il plugin WooCommerce è stato installato ma non è stato attivato durante il processo di generazione del sito. Visita la pagina Plugin per attivare WooCommerce manualmente.

en: The action failed in the following clouds.
it: L'azione non è riuscita nei seguenti cloud.

en: The body font will be used for all text blocks throughout the layout. Let AI pick a great font for you, or choose one yourself.
it: Il font del testo principale verrà usato per tutti i blocchi di testo del layout. Lascia che l’AI scelga un ottimo font per te, oppure scegline uno tu.

en: The creators of these plugins have chosen to opt out of the Divi 5 Public Alpha while they focus on creating new versions of their modules in preparation for the final release of Divi 5. 🎉
it: I creatori di questi plugin hanno scelto di non partecipare alla Public Alpha di Divi 5, mentre si concentrano sulla creazione di nuove versioni dei loro moduli in preparazione al rilascio finale di Divi 5. 🎉

en: The following items are used on your website and are ready to be converted to the Divi 5 format.
it: I seguenti elementi sono utilizzati sul tuo sito web e sono pronti per essere convertiti nel formato Divi 5.

en: The heading font will be used for all headings throughout the layout. Let AI pick a great font for you, or choose one yourself.
it: Il font dei titoli verrà usato per tutti i titoli del layout. Lascia che l’AI scelga un ottimo font per te, oppure scegline uno tu.

en: The higher the enhancement strength, the more power is given to Divi AI to re-imagine the original image. A higher strength will increase the enhancement effect, but it will also result in greater changes to the original subject matter.
it: Maggiore è l’intensità di miglioramento, maggiore è la libertà data a Divi AI di re-immaginare l’immagine originale. Un’intensità più alta aumenterà l’effetto del miglioramento, ma comporterà anche cambiamenti maggiori rispetto al soggetto originale.

en: The higher the modification strength, the more power your prompt has to modify the original image. Reducing the strength will result in more minimal changes.
it: Maggiore è l’intensità di modifica, maggiore è la capacità del prompt di modificare l’immagine originale. Ridurre l’intensità produrrà cambiamenti più minimi.

en: The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.
it: La pagina richiesta non è stata trovata. Prova a perfezionare la ricerca oppure usa la navigazione qui sopra per trovare l'articolo.

en: The pages below utilize features that are not yet compatible with %s
it: Le pagine qui sotto utilizzano funzionalità non ancora compatibili con %s

en: The plugins listed below are using the Divi 4 framework and are not fully compatible with Divi 5. These plugins will continue to function, however, since they use the Divi 4 framework, the parts of your website that use these plugins will not benefit from Divi 5's performance improvements.
it: I plugin elencati di seguito utilizzano il framework Divi 4 e non sono completamente compatibili con Divi 5. Questi plugin continueranno a funzionare; tuttavia, poiché usano il framework Divi 4, le parti del tuo sito che utilizzano questi plugin non beneficeranno dei miglioramenti delle prestazioni di Divi 5.

en: The sidebars and widget areas below contain modules that are not yet compatible with Divi 5. These modules will not be converted, and will continue to rely on the Divi 4 framework.
it: Le barre laterali e le aree widget di seguito contengono moduli che non sono ancora compatibili con Divi 5. Questi moduli non verranno convertiti e continueranno a basarsi sul framework di Divi 4.

en: The size of the image must be less than 10MB.
it: La dimensione dell’immagine deve essere inferiore a 10MB.

en: Theme Customizer
it: Personalizzatore del Tema

en: Theme Option
it: Opzione Tema

en: Theme Options
it: Opzioni Tema

en: Theme Options Library
it: Libreria Opzioni Tema

en: Theme Templates
it: Template Del Tema

en: There are no posts to convert!
it: Non ci sono articoli da convertire!

en: There are no posts to rollback!
it: Non ci sono articoli da ripristinare!

en: These words will be forced to appear in the content. This is useful for SEO when optimizing for specific keywords, for example.
it: Queste parole verranno forzate a comparire nel contenuto. È utile, ad esempio, per la SEO quando si ottimizza per parole chiave specifiche.

en: Third party modules aren't expected to be ready for Divi 5 during the alpha and beta phases.
it: Non è previsto che i moduli di terze parti siano pronti per Divi 5 durante le fasi alpha e beta.

en: This Module Content
it: Contenuto Di Questo Modulo

en: This Page Content
it: Contenuto Di Questa Pagina

en: This Plugin Can't Be Activated While Using Divi 5
it: Questo Plugin Non Può Essere Attivato Durante l'Uso di Divi 5

en: This Section Content
it: Contenuto Di Questa Sezione

en: This Website
it: Questo Sito Web

en: This block will eventually be removed, so please check back again in the future. Thanks for testing Divi 5!
it: Questo blocco verrà eventualmente rimosso, quindi riprova in futuro. Grazie per aver testato Divi 5!

en: This is the username that you use to access the Members Area on elegantthemes.com.
it: Questo è il nome utente che usi per accedere all’Area Membri su elegantthemes.com.

en: This may take several minutes. Do not exit or refresh this page or your progress will be lost.
it: L’operazione potrebbe richiedere alcuni minuti. Non uscire né aggiornare questa pagina, altrimenti l’avanzamento andrà perso.

en: This option allows you to change how your dates are displayed. For more information please refer to the WordPress codex here:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>
it: Questa opzione ti consente di modificare il modo in cui vengono visualizzate le date. Per maggiori informazioni, fai riferimento al codex di WordPress qui:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>

en: This options allows you to control how many teirs your pages dropdown menu has. Increasing the number allows for additional menu items to be shown.
it: Questa opzione ti consente di controllare quanti livelli ha il menu a discesa delle pagine. Aumentando il numero, verranno mostrati ulteriori elementi di menu.

en: This page is running in backwards compatibility mode because it contains legacy Divi 4 modules. They will continue to function, however, this page won't benefit from all of Divi 5's performance improvements. This page may still need to be converted, or you may be using modules that aren't ready for Divi 5. This notice is for information purposes and is not an error.
it: Questa pagina è in esecuzione in modalità di compatibilità con le versioni precedenti perché contiene moduli legacy di Divi 4. Continueranno a funzionare, tuttavia questa pagina non beneficerà di tutti i miglioramenti delle prestazioni di Divi 5. Potrebbe essere necessario convertire questa pagina, oppure potresti utilizzare moduli che non sono pronti per Divi 5. Questo avviso è a scopo informativo e non è un errore.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
it: Questo articolo è protetto da password. Inserisci la password per visualizzare i commenti.

en: This website doesn't contain any Divi 4 modules requiring conversion. Your website runs on the Divi 5 framework; you can hit the ground running! You can revisit this migration page anytime to check your website for Divi 4 content. If you import content using the WordPress importer or if you import layouts that contain unsupported modules, you can use the migrator to assess the compatibility of that content and migrate it at your convenience.
it: Questo sito non contiene alcun modulo Divi 4 che richieda la conversione. Il tuo sito utilizza il framework Divi 5: puoi partire subito! Puoi tornare a questa pagina di migrazione in qualsiasi momento per verificare la presenza di contenuti Divi 4. Se importi contenuti tramite l’importatore di WordPress o importi layout che contengono moduli non supportati, puoi usare il migratore per valutare la compatibilità di quei contenuti e migrarli quando preferisci.

en: This website is linked to your Divi subscriptions and ready to receive the latest Divi updates.
it: Questo sito web è collegato ai tuoi abbonamenti Divi ed è pronto a ricevere gli ultimi aggiornamenti di Divi.

en: This will enable Google Fonts for Non-English languages.
it: Questo abiliterà i Google Fonts per le lingue non inglesi.

en: This will enable the use of excerpts in posts or pages.
it: Questo abiliterà l’uso degli estratti negli articoli o nelle pagine.

en: This will return all of the settings throughout the options page to their default values. <strong>Are you sure you want to do this?</strong>
it: Questa operazione ripristinerà tutte le impostazioni nella pagina delle opzioni ai valori predefiniti. <strong>Sei sicuro di volerlo fare?</strong>

en: Tile
it: Ripeti

en: Tile Horizontally
it: Ripeti Orizzontalmente

en: Tile Vertically
it: Ripeti Verticalmente

en: Title
it: Titolo

en: To enable Divi Cloud on this website, log in to your Elegant Themes account
it: Per abilitare Divi Cloud su questo sito web, accedi al tuo account Elegant Themes

en: To modify or add to an element that already exists in the image, choose Modify Element. To add something brand new and unrelated to the original image, choose Add Element.
it: Per modificare o aggiungere a un elemento già presente nell’immagine, scegli Modifica Elemento. Per aggiungere qualcosa di completamente nuovo e non correlato all’immagine originale, scegli Aggiungi Elemento.

en: To view this protected post, enter the password below
it: Per visualizzare questo articolo protetto, inserisci la password qui sotto

en: Tone of Voice
it: Tono Di Voce

en: Top
it: In Alto

en: Top Bar Text Color
it: Colore Testo Barra Superiore

en: Top Bar Text Size
it: Dimensione Testo Barra Superiore

en: Top to Bottom
it: Dall'Alto al Basso

en: Trackbacks/Pingbacks
it: Trackback/Pingback

en: Translate
it: Traduci

en: Trash
it: Cestino

en: Trash storage for Divi Cloud is limited to 50 items for free accounts. Once your trash exceeds 50 items, the oldest items in your trashed will be permanently deleted to make room for new items. Purchase a <a href="%s" target="_blank">Divi Cloud Membership</a> for unlimited storage.
it: Lo spazio del cestino di Divi Cloud è limitato a 50 elementi per gli account gratuiti. Quando il cestino supera i 50 elementi, gli elementi più vecchi nel cestino verranno eliminati definitivamente per fare spazio a quelli nuovi. Acquista una <a href="%s" target="_blank">Iscrizione a Divi Cloud</a> per spazio illimitato.

en: Travel Agency
it: Agenzia Viaggi

en: Travel Agency About Page
it: Pagina Chi Siamo Agenzia Viaggi

en: Travel Agency Blog Page
it: Pagina Blog Agenzia Viaggi

en: Travel Agency Contact Page
it: Pagina Contatti Agenzia Viaggi

en: Travel Agency Home Page
it: Home Page Agenzia Viaggi

en: Travel Agency Landing Page
it: Landing Page Agenzia Viaggi

en: Travel Agency Packages Page
it: Pagina Pacchetti Agenzia Viaggi

en: Travel Agency Shop Page
it: Pagina Negozio Agenzia Viaggi

en: Travel Agency Team Page
it: Pagina Team Agenzia Viaggi

en: Tutorials & Documentation
it: Tutorial E Documentazione

en: Tweet
it: Twitta

en: Type
it: Tipo

en: Type of the box
it: Tipo di riquadro

en: Typography
it: Tipografia

en: Uh Oh!
it: Oh Oh!

en: Uh Oh! Something Went Wrong
it: Ops! Qualcosa È Andato Storto

en: Uh Oh! You have reached your Divi Cloud quota.
it: Ops! Hai raggiunto la quota di Divi Cloud.

en: Unable to generate shortcode. Please try again later.
it: Impossibile generare lo shortcode. Riprova più tardi.

en: Underline
it: Sottolineato

en: Unlock Unlimited Divi Cloud Storage
it: Sblocca Spazio Illimitato su Divi Cloud

en: Unsupported Plugins Detected
it: Rilevati Plugin Non Supportati

en: Untagged
it: Senza Tag

en: Update
it: Aggiorna

en: Updating Website Information
it: Aggiornamento Delle Informazioni Del Sito Web

en: Upgrade
it: Esegui L’Upgrade

en: Upgrade Your Divi Cloud
it: Aggiorna Il Tuo Divi Cloud

en: Upgrade to Divi AI Unlimited
it: Esegui L’Upgrade A Divi AI Unlimited

en: Upgrade to Unlimited Cloud Storage!
it: Passa All'Archiviazione Cloud Illimitata!

en: Upgrade to Unlimited Divi Cloud Storage!
it: Passa All'Archiviazione Illimitata Di Divi Cloud!

en: Upgrade your Divi membership to Lifetime and use Divi on unlimited websites forever.
it: Passa al piano Lifetime del tuo abbonamento Divi e usa Divi su siti web illimitati per sempre.

en: Upload
it: Carica

en: Upload a Reference Image
it: Carica Un’Immagine Di Riferimento

en: Upload a logo image to be used in your website header and footer.
it: Carica un’immagine del logo da usare nell’header e nel footer del sito.

en: Upload your logo (optional)
it: Carica il tuo logo (facoltativo)

en: Uppercase
it: Maiuscolo

en: Upscale
it: Aumenta Risoluzione

en: Upscale Image
it: Aumenta Risoluzione Immagine

en: Upscaling Images
it: Upscaling Immagini

en: Url
it: URL

en: Use Background Color
it: Usa Colore Di Sfondo

en: Use Custom Sidebar Width
it: Usa Larghezza Sidebar Personalizzata

en: Use Divi Quick Sites to generate a new website using Divi AI or premade Divi Starter Sites. Quick Sites will set up your entire site including custom pages, menu items, Theme Builder templates and more.
it: Usa Divi Quick Sites per generare un nuovo sito web usando Divi AI o gli Starter Site Divi predefiniti. Quick Sites configurerà l'intero sito, incluse pagine personalizzate, voci di menu, template di Theme Builder e altro ancora.

en: Use Divi Quick Sites to set up your site in less than 2 minutes. We will generate pages and content, set up your website info, and configure your menu, templates, styles and presets automatically. You can build your website using AI, or pick from handcrafted Starter Sites.
it: Usa Divi Quick Sites per configurare il tuo sito in meno di 2 minuti. Genereremo pagine e contenuti, imposteremo le informazioni del tuo sito web e configureremo automaticamente menu, template, stili e preset. Puoi creare il tuo sito web con l'AI oppure scegliere tra gli Starter Site realizzati a mano.

en: Use Google Fonts
it: Usa Google Fonts

en: Use Placeholder Images
it: Usa Immagini Segnaposto

en: Use Pre-Made Starter Site
it: Usa Uno Starter Site Pronto

en: Use Relative Image Paths
it: Usa Percorsi Immagine Relativi

en: Use Stock Images (Faster)
it: Usa Immagini Stock (Più Veloce)

en: Use This Code
it: Usa Questo Codice

en: Use This Image
it: Usa Questa Immagine

en: Use This Text
it: Usa Questo Testo

en: Use excerpts when defined
it: Usa estratti quando definiti

en: Use resizing
it: Usa ridimensionamento

en: Use selection as reference
it: Usa la selezione come riferimento

en: Use your original image as reference in the selected area. Changes will be more seamlessly integrated into the modified image.
it: Usa l’immagine originale come riferimento nell’area selezionata. Le modifiche verranno integrate in modo più uniforme nell’immagine modificata.

en: Used for icon button type
it: Utilizzato per il tipo di pulsante con icona

en: Username
it: Nome Utente

en: Username:
it: Nome utente:

en: Using Divi AI
it: Usare Divi AI

en: Using Divi Cloud
it: Uso Di Divi Cloud

en: Using the Divi Builder
it: Usare Il Divi Builder

en: Using the Divi Library
it: Uso Della Libreria Divi

en: Using the Divi Theme Builder
it: Usare Il Divi Theme Builder

en: Vector Graphic
it: Grafica Vettoriale

en: Vertical Menu Orientation
it: Orientamento Menu Verticale

en: Vertically Centered
it: Centrato Verticalmente

en: View Details
it: Visualizza Dettagli

en: View Full Development Roadmap
it: Visualizza La Roadmap Di Sviluppo Completa

en: View My Site
it: Visualizza Il Mio Sito

en: View Theme Options
it: Visualizza Opzioni Tema

en: View in Divi Marketplace
it: Visualizza su Divi Marketplace

en: Visit The Migrator
it: Visita Il Migrator

en: Warning: This can cause JavaScript errors in some cases and should be used with care. When enabled, scripts registered by plugins and themes will be deferred to improve performance and jQuery will always be loaded in the body.
it: Avviso: in alcuni casi può causare errori JavaScript e va usato con cautela. Se abilitata, gli script registrati da plugin e temi verranno rinviati per migliorare le prestazioni e jQuery verrà sempre caricato nel body.

en: Watch video tutorials
it: Guarda i Video Tutorial

en: Watercolor
it: Acquerello

en: We are scanning your website to assess its compatibility with Divi 5. If your website is using modules that are not yet supported, we'll let you know which parts of your website will be affected so that you can decide whether or not to proceed with the migration. Unsupported modules will continue to function but won't benefit from Divi 5's performance improvements.
it: Stiamo scansionando il tuo sito web per valutarne la compatibilità con Divi 5. Se il tuo sito utilizza moduli non ancora supportati, ti indicheremo quali parti del sito saranno interessate, così potrai decidere se procedere o meno con la migrazione. I moduli non supportati continueranno a funzionare, ma non beneficeranno dei miglioramenti delle prestazioni di Divi 5.

en: We want to provide the community with as much information as possible about the current state of Divi 5. We give monthly updates on our progress and cover various topics related to Divi 5.
it: Vogliamo fornire alla community quante più informazioni possibili sullo stato attuale di Divi 5. Pubblicheremo aggiornamenti mensili sui nostri progressi e tratteremo vari argomenti relativi a Divi 5.

en: Web Agency
it: Agenzia Web

en: Web Agency Careers Page
it: Pagina Lavora Con Noi Agenzia Web

en: Web Agency Contact Page
it: Pagina Contatti Agenzia Web

en: Web Agency Home Page
it: Home Page Agenzia Web

en: Web Agency Landing Page
it: Landing Page Agenzia Web

en: Web Agency Portfolio Page
it: Pagina Portfolio Agenzia Web

en: Web Agency Pricing Page
it: Pagina Prezzi Agenzia Web

en: Web Agency Services Page
it: Pagina Servizi Agenzia Web

en: Website Build Complete!
it: Creazione Del Sito Web Completata!

en: Website Content Width
it: Larghezza Contenuti Sito

en: Website Default
it: Predefiniti Del Sito Web

en: Website Description (Optional)
it: Descrizione Del Sito Web (Facoltativa)

en: Website Gutter Width
it: Larghezza Gutter Sito

en: Website Pages
it: Pagine Del Sito Web

en: Wedding
it: Matrimonio

en: Wedding About Page
it: Pagina Chi Siamo Matrimonio

en: Wedding Blog Page
it: Pagina Blog Matrimonio

en: Wedding Contact Page
it: Pagina Contatti Matrimonio

en: Wedding Details Page
it: Pagina Dettagli Matrimonio

en: Wedding Gallery Page
it: Pagina Galleria Matrimonio

en: Wedding Home Page
it: Home Page Matrimonio

en: Welcome to %s
it: Benvenuto In %s

en: Welcome to Divi!
it: Benvenuto In Divi!

en: Welcome to Divi! Before diving in to your new theme, please visit the <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Divi Documentation</a> page for access to dozens of in-depth tutorials.
it: Benvenuto in Divi! Prima di iniziare con il tuo nuovo tema, visita la pagina <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Documentazione Divi</a> per accedere a decine di tutorial dettagliati.

en: We’re Migrating Your Site to the %s Framework!
it: Stiamo Migrando Il Tuo Sito Al Framework %s!

en: What are you writing about?
it: Di cosa stai scrivendo?

en: What happens when I run the Divi 5 migrator?
it: Cosa succede quando avvio il migratore di Divi 5?

en: What if something breaks after I run the migrator?
it: E se qualcosa si rompe dopo aver eseguito il migratore?

en: What language should Divi AI write in? Divi AI can write in over 26 languages!
it: In che lingua deve scrivere Divi AI? Divi AI può scrivere in oltre 26 lingue!

en: What type of content are you writing? This will help Divi AI tailor the output to your desired format.
it: Che tipo di contenuto stai scrivendo? Questo aiuterà Divi AI ad adattare l’output al formato desiderato.

en: What would you like to create using custom code?
it: Cosa vorresti creare usando codice personalizzato?

en: When Critical CSS is enabled, Divi determines an "above the fold threshold" and defers all styles for elements below the fold. However, this threshold is just a estimate and can vary on different devices. Increasing threshold height will deffer fewer styles, resulting in slightly slower load times but less of a chance for Cumulative Layout Shifts to occur. If you are experiencing CLS issues you can increase the threshold height.
it: Quando il CSS critico è abilitato, Divi determina una "soglia above the fold" e rimanda tutti gli stili degli elementi below the fold. Tuttavia, questa soglia è solo una stima e può variare su dispositivi diversi. Aumentare l’altezza della soglia rimanderà meno stili, con tempi di caricamento leggermente più lenti ma con meno probabilità che si verifichino Cumulative Layout Shift. Se riscontri problemi di CLS, puoi aumentare l’altezza della soglia.

en: When possible, jQuery and jQuery Migrate will be moved to the body to speed up load times. If a third party plugin registers jQuery as a dependency, it will be moved back to the head.
it: Quando possibile, jQuery e jQuery Migrate verranno spostati nel body per velocizzare i tempi di caricamento. Se un plugin di terze parti registra jQuery come dipendenza, verrà spostato di nuovo nell'head.

en: When you define your keywords using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the meta keywords you would like to use, separated by comas.
it: Quando Definisci Le Parole Chiave Tramite I Campi Personalizzati, Dovresti Usare Questo Valore Come Nome Del Campo Personalizzato. Il Valore Del Campo Personalizzato Deve Essere Le Meta Keywords Che Vuoi Utilizzare, Separate Da Virgole.

en: When you define your meta description using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom description you would like to use.
it: Quando Definisci La Meta Description Tramite I Campi Personalizzati, Dovresti Usare Questo Valore Come Nome Del Campo Personalizzato. Il Valore Del Campo Personalizzato Deve Essere La Descrizione Personalizzata Che Vuoi Utilizzare.

en: When you define your title using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom title you would like to use.
it: Quando Definisci Il Titolo Tramite I Campi Personalizzati, Dovresti Usare Questo Valore Come Nome Del Campo Personalizzato. Il Valore Del Campo Personalizzato Deve Essere Il Titolo Personalizzato Che Vuoi Utilizzare.

en: When you save layouts to Divi Cloud, they become available on every website you build.
it: Quando salvi i layout su Divi Cloud, diventano disponibili su ogni sito web che crei.

en: When you sync %s to Divi Cloud, they become available on every website you build.
it: Quando sincronizzi %s con Divi Cloud, diventano disponibili su ogni sito web che crei.

en: While Divi 5 was built to be backward compatible, the backward compatibility system is in its alpha stage. Some creators don't want to participate in the testing phase.
it: Sebbene Divi 5 sia stato progettato per essere retrocompatibile, il sistema di retrocompatibilità è in fase alpha. Alcuni creatori non vogliono partecipare alla fase di test.

en: While creating your site, something got hung up. Click Retry to resume where things left off, or Cancel to restore your site to its previous state.
it: Durante la creazione del tuo sito, qualcosa si è bloccato. Fai clic su Riprova per riprendere da dove eri rimasto, oppure su Annulla per ripristinare il sito allo stato precedente.

en: Why am I getting an orange warning in the admin bar?
it: Perché ricevo un avviso arancione nella barra di amministrazione?

en: Widget Bullet Color
it: Colore Elenchi Puntati Widget

en: Widget Header Color
it: Colore Intestazione Widget

en: Widget Link Color
it: Colore Link Widget

en: Widget Text Color
it: Colore Testo Widget

en: Widgets
it: Widget

en: Widgets are Incompatible with %s
it: I Widget Sono Incompatibili Con %s

en: Width
it: Larghezza

en: Will Divi 5 work with modules from the Divi Marketplace?
it: Divi 5 funzionerà con i moduli del Divi Marketplace?

en: WooCommerce Plugin Status
it: Stato Plugin WooCommerce

[ctx: WooCommerce items number]
en: %1$s Item | %1$s Items
it[0]: Elemento %1$s
it[1]: Elementi %1$s

en: WordPress loads it's own WordPress emojis. Modern browsers support native emojis, making WordPress's emojis unnecessary in most cases. Removing WordPress emojis removes unneeded assets and improves performance.
it: WordPress carica le proprie emoji di WordPress. I browser moderni supportano emoji native, rendendo le emoji di WordPress nella maggior parte dei casi non necessarie. La rimozione delle emoji di WordPress elimina risorse non necessarie e migliora le prestazioni.

en: Words
it: Parole

en: Write %s With AI
it: Scrivi %s Con AI

en: Writing Content
it: Scrittura Contenuti

en: Writing Text Content
it: Scrittura Contenuti Testuali

en: X Profile Url
it: Profilo X URL

en: Yes
it: Sì

en: Yoga Studio
it: Studio Yoga

en: Yoga Studio About Page
it: Pagina Chi Siamo Studio Yoga

en: Yoga Studio Blog Page
it: Pagina Blog Studio Yoga

en: Yoga Studio Classes Page
it: Pagina Corsi Studio Yoga

en: Yoga Studio Contact Page
it: Pagina Contatti Studio Yoga

en: Yoga Studio Home Page
it: Home Page Studio Yoga

en: Yoga Studio Landing Page
it: Landing Page Studio Yoga

en: Yoga Studio Team Page
it: Pagina Team Studio Yoga

en: You are using outdated version of Divi. New version is
it: Stai usando una versione non aggiornata di Divi. La nuova versione è

en: You are using the latest version of Divi.
it: Stai usando l'ultima versione di Divi.

en: You can continue to alter and improve the content that was generated by giving AI further instructions.
it: Puoi continuare a modificare e migliorare il contenuto generato dando ulteriori istruzioni all’AI.

en: You can disable this option if you want to remove the comments and comment form from single post pages.
it: Puoi disattivare questa opzione se vuoi rimuovere i commenti e il modulo dei commenti dalle pagine del singolo articolo.

en: You can find your API Key <a href="%s" target="_blank">here</a>.
it: Puoi trovare la tua Chiave API <a href="%s" target="_blank">qui</a>.

en: You can generate 10 layouts
it: Puoi generare 10 layout

en: You can try out Divi AI 100 times
it: Puoi provare Divi AI 100 volte

en: You can visit Elegant Themes and contact our support team using the pink chat icon. Give them details about the bug, and we'll handle it from there!
it: Puoi visitare Elegant Themes e contattare il nostro team di supporto usando l’icona della chat rosa. Fornisci i dettagli del bug e ce ne occuperemo noi!

en: You don't have pages
it: Non hai pagine

en: You have hit your 500MB Limit. To continue to save items to your Divi Cloud, you must delete some of your existing items to free up space or upgrade your Divi Cloud storage.
it: Hai raggiunto il limite di 500MB. Per continuare a salvare elementi su Divi Cloud, devi eliminare alcuni elementi esistenti per liberare spazio oppure aumentare lo spazio di archiviazione di Divi Cloud.

en: You have to update Divi in order to use AI.
it: Devi aggiornare Divi per usare l’AI.

en: You will see this warning if a page contains an un-converted Divi 4 module, of if one of your plugins uses the legacy Divi 4 framework. We built Divi 5 to be backwards compatible with Divi 4 plugins, such as modules from the Divi Marketplace. Until creators update their plugins for Divi 5, legacy plugins will continue to function using the legacy Divi 4 framework. However, loading the Divi 4 framework comes at a performance cost. The orange warning informs you that a plugin you are using is tapping into the legacy framework, and the page is not benefiting from Divi 5's performance improvements.
it: Vedrai questo avviso se una pagina contiene un modulo di Divi 4 non convertito, oppure se uno dei tuoi plugin utilizza il framework legacy di Divi 4. Abbiamo creato Divi 5 per essere retrocompatibile con i plugin di Divi 4, come i moduli del Divi Marketplace. Finché i creator non aggiorneranno i loro plugin per Divi 5, i plugin legacy continueranno a funzionare utilizzando il framework legacy di Divi 4. Tuttavia, il caricamento del framework di Divi 4 ha un impatto sulle prestazioni. L’avviso arancione ti informa che un plugin che stai utilizzando sfrutta il framework legacy e che la pagina non sta beneficiando dei miglioramenti delle prestazioni di Divi 5.

en: Your %1$s subscription has expired. In order to download Premade Layouts from the %2$s Library you must <a href="%3$s" target="_blank">renew your subscription</a>.
it: Il tuo abbonamento a %1$s è scaduto. Per scaricare i Layout Predefiniti dalla Libreria %2$s devi <a href="%3$s" target="_blank">rinnovare l’abbonamento</a>.

en: Your Divi AI usage limit has been exceeded. Upgrade Divi AI membership to use Divi AI without any limits!
it: Hai superato il limite di utilizzo di Divi AI. Esegui l’upgrade dell’abbonamento Divi AI per usare Divi AI senza limiti!

en: Your Divi Cloud Session Has Ended
it: La Tua Sessione Divi Cloud È Terminata

en: Your Divi Cloud membership has expired
it: La tua iscrizione a Divi Cloud è scaduta

en: Your Divi Cloud membership has expired. To access items stored on your cloud, please <a href="%s" target="_blank">renew your Divi Cloud membership</a>.
it: Il tuo abbonamento a Divi Cloud è scaduto. Per accedere agli elementi archiviati nel tuo cloud, <a href="%s" target="_blank">rinnova l’abbonamento a Divi Cloud</a>.

en: Your Divi Cloud session has ended. Please try logging in again. If you continue to experience authorization failures, try closing Library modal and opening it again so that your authorization token can be regenerated.
it: La tua sessione Divi Cloud è terminata. Riprova ad accedere. Se continui a riscontrare errori di autorizzazione, prova a chiudere la modale della Libreria e riaprirla, così il token di autorizzazione potrà essere rigenerato.

en: Your Divi is outdated
it: Il Tuo Divi Non È Aggiornato

en: Your Divi license key has expired
it: La Tua Chiave Di Licenza Divi È Scaduta

en: Your Divi license key is active
it: La Tua Chiave Di Licenza Divi È Attiva

en: Your Divi license key is invalid
it: La Tua Chiave Di Licenza Divi Non È Valida

en: Your Elegant Themes username is invalid
it: Il Tuo Nome Utente Elegant Themes Non È Valido

en: Your Existing Pages
it: Le Tue Pagine Esistenti

en: Your Saved Layouts
it: I Tuoi Layout Salvati

en: Your Site Is Ready!
it: Il Tuo Sito È Pronto!

en: Your Site Is Using Modules Not Fully Supported By %s
it: Il Tuo Sito Sta Utilizzando Moduli Non Pienamente Supportati Da %s

en: Your Website Doesn't require Migration. You're Ready To Go!
it: Il Tuo Sito Non Richiede La Migrazione. Sei Pronto A Partire!

en: Your free Divi AI usage limit has been exceeded. Purchase a Divi AI membership to use Divi AI without any limits!
it: Hai superato il limite di utilizzo gratuito di Divi AI. Acquista un abbonamento Divi AI per usare Divi AI senza limiti!

en: Your image will be upscaled to the size defined here.
it: L’immagine verrà ingrandita alle dimensioni definite qui.

en: Your license key has expired.
it: La tua chiave di licenza è scaduta.

en: Your site uses third party modules that are not currently supported by %s. That's ok; you can still migrate. However, these modules won't be converted and will run in backward compatibility mode. The parts of your website that use these modules will not benefit from Divi 5's performance improvements, and unconverted modules can't use Divi 5's new features. If your website relies heavily on incompatible modules, you may consider sticking with Divi 4 until the developers update the modules for Divi 5.
it: Il tuo sito utilizza moduli di terze parti che al momento non sono supportati da %s. Non c'è problema: puoi comunque migrare. Tuttavia, questi moduli non verranno convertiti e verranno eseguiti in modalità di compatibilità con versioni precedenti. Le parti del tuo sito web che utilizzano questi moduli non beneficeranno dei miglioramenti prestazionali di Divi 5 e i moduli non convertiti non possono usare le nuove funzionalità di Divi 5. Se il tuo sito web si basa in larga misura su moduli incompatibili, potresti valutare di restare su Divi 4 finché gli sviluppatori non aggiornano i moduli per Divi 5.

en: Your website is being created! Sit back and relax while Divi Quick Sites generates content and configures your menu, templates, styles and presets.
it: Il tuo sito web è in fase di creazione! Rilassati mentre Divi Quick Sites genera i contenuti e configura menu, template, stili e preset.

en: Your website is ready to go. Below is a list of pages and templates that were created. Next, visit your website and jump into the Divi Builder to edit your content.
it: Il tuo sito web è pronto. Di seguito trovi un elenco di pagine e template creati. Ora visita il tuo sito e apri Divi Builder per modificare i contenuti.

en: Your website's existing content will be returned to the state that it was in before converting to Divi 5. You will lose any changes you made while using Divi 5. Only posts and pages that existed before conversion will be affected.
it: I contenuti esistenti del tuo sito verranno ripristinati allo stato in cui si trovavano prima della conversione a Divi 5. Perderai tutte le modifiche apportate mentre utilizzavi Divi 5. Verranno interessati solo articoli e pagine che esistevano prima della conversione.

en: You’re Almost There!
it: Ci Sei Quasi!

en: comments
it: commenti

[ctx: documentation links]
en: Support
it: Supporto

en: for free. Upgrade to enjoy
it: gratuitamente. Esegui l’upgrade per usufruire

[ctx: general options]
en: General
it: Generale

en: hide error message
it: nascondi messaggio di errore

[ctx: integrate third-party code]
en: Integration
it: Integrazione

[ctx: navigation menu]
en: Navigation
it: Navigazione

en: request it here
it: richiedilo qui

en: settings reset.
it: impostazioni ripristinate.

en: settings saved.
it: impostazioni salvate.

en: show error message
it: mostra messaggio di errore

[ctx: site ads placement areas]
en: Ads
it: Annunci

[ctx: site color scheme]
en: Colorization
it: Colorazione

[ctx: theme updates]
en: Updates
it: Aggiornamenti

en: unlimited usage.
it: di utilizzo illimitato.

en: uploaded logo
it: logo caricato

en: you don't have sufficient permissions to access this page
it: non hai autorizzazioni sufficienti per accedere a questa pagina

en: « Go Back
it: « Indietro
