Divi 5.0.0-public-beta.2.2 - en to ja translation catalogue (1514 entries)

en:  Enable custom title
ja:  カスタムタイトルを有効化

en:  Enable meta description
ja:  メタディスクリプションを有効化

en:  Enable meta keywords
ja:  メタキーワードを有効化

en: %1$d %2$s are Incompatible with %3$s
ja: %1$d 件の %2$s は %3$s と互換性がありません

en: %1$d %2$s is Incompatible with %3$s
ja: %1$d 件の %2$s は %3$s と互換性がありません

en: %1$s Columns
ja: %1$s 列

en: %1$s Images Used From Unsplash
ja: Unsplash から使用した %1$s 枚の画像

en: %1$s Modules Ready to be Converted to %2$s
ja: %2$s に変換可能な %1$s 個のモジュール

en: %1$s Widget is Incompatible with %2$s
ja: %1$s ウィジェットは %2$s と互換性がありません

en: %1$s Widgets are Incompatible with %2$s
ja: %1$s ウィジェットは %2$s と互換性がありません

en: %1$s could not be displayed.
ja: %1$s を表示できませんでした。

en: %d Item
ja: %d 件

en: %d Items
ja: %d 件

en: %d Layout
ja: %d レイアウト

en: %d Layout Pack
ja: %d レイアウトパック

en: %d Layout Packs
ja: %d レイアウトパック

en: %d Layouts
ja: %d レイアウト

en: %d Module
ja: %d モジュール

en: %d Modules
ja: %d モジュール

en: %d Page
ja: %d ページ

en: %d Pages
ja: %d ページ

en: %d Reviews
ja: %d 件のレビュー

en: %d Row
ja: %d 行

en: %d Rows
ja: %d 行

en: %d Sales
ja: %d 件の販売

en: %d Section
ja: %d セクション

en: %d Sections
ja: %d セクション

en: %d Total Layouts
ja: 合計レイアウト数: %d

en: %s Name
ja: %s 名

en: %s News And Resources
ja: %s ニュースとリソース

en: %s Plugin is Potentially Incompatible
ja: %s プラグインは互換性がない可能性があります

en: %s Plugins are Potentially Incompatible
ja: %s 個のプラグインは互換性がない可能性があります

en: %s Roadmap
ja: %s ロードマップ

en: %s Theme Options
ja: %s テーマオプション

en: %s Theme Templates Are Incompatible With %s
ja: %s のテーマテンプレートは %s と互換性がありません

en: &laquo; Older Entries
ja: &laquo; 前の記事

en: (no title)
ja: （タイトルなし）

en: + Add One More Tab
ja: + タブをもう1つ追加

en: 0 Comments
ja: 0件のコメント

en: 0 comments
ja: 0件のコメント

en: 1 Column
ja: 1 列

en: 1 Comment
ja: 1件のコメント

en: 1 comment
ja: 1件のコメント

en: 3D Render
ja: 3D レンダリング

en: 404 Not Found
ja: 404 見つかりません

en: <div class="updated"><p>This is a fresh installation of %1$s theme. Don't forget to go to <a href="%2$s">ePanel</a> to set it up. This message will disappear once you have clicked the Save button within the <a href="%2$s">theme's options page</a>.</p></div>
ja: <div class="updated"><p>これは %1$s テーマの新規インストールです。<a href="%2$s">ePanel</a> に移動して設定することをお忘れなく。このメッセージは、<a href="%2$s">テーマオプションページ</a> 内の保存ボタンをクリックすると表示されなくなります。</p></div>

en: <em>Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key into the Updates Tab in your theme and plugin settings. To locate your API Key, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">log in</a> to your Elegant Themes account and navigate to the <strong>Account > API Key</strong> page. <a href="https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/update-divi/" target="_blank">Learn more here</a></em>. If you still get this message, please make sure that your Username and API Key have been entered correctly
ja: <em>製品アップデートを受け取るには、まず Elegant Themes のサブスクリプションを認証する必要があります。そのためには、テーマとプラグイン設定の「更新」タブに Elegant Themes のユーザー名と Elegant Themes API キーの両方を入力してください。APIキーを確認するには、<a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">ログイン</a>して Elegant Themes アカウントの <strong>Account > API Key</strong> ページに移動します。<a href="https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/update-divi/" target="_blank" >詳しくはこちら</a></em>。このメッセージが引き続き表示される場合は、ユーザー名とAPIキーが正しく入力されていることを確認してください

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
ja: <span class="meta-nav">&larr;</span> 過去のコメント

en: AI Default
ja: AIデフォルト

en: AI Unlimited
ja: AI 無制限

en: API Key
ja: API キー

en: About
ja: 約

en: About %s seconds remaining
ja: 残り約%s秒

en: About Me
ja: プロフィール

en: Abstract Art
ja: 抽象アート

en: Access Your %s From Any Website
ja: どのサイトからでも %s にアクセス

en: Activate WooCommerce Plugin
ja: WooCommerce プラグインを有効化

en: Activating WooCommerce
ja: WooCommerce を有効化中

en: Active Link Color
ja: アクティブリンクの色

en: Active Primary Menu Link Color
ja: アクティブなプライマリメニュー リンクの色

en: Add A Custom Page
ja: カスタムページを追加

en: Add Author Bio
ja: 著者プロフィールを追加

en: Add Background Color
ja: 背景色を追加

en: Add Button Icon
ja: ボタンアイコンを追加

en: Add ET Box
ja: ET ボックスを追加

en: Add ET Button
ja: ET ボタンを追加

en: Add ET Learn more block
ja: ET 詳細ブロックを追加

en: Add ET Tabs
ja: ET タブを追加

en: Add Element
ja: 要素を追加

en: Add From Library
ja: ライブラリから追加

en: Add New Category
ja: 新規カテゴリーを追加

en: Add New Cloud Category
ja: 新規クラウドカテゴリーを追加

en: Add New Cloud Tag
ja: 新規クラウドタグを追加

en: Add New Layout
ja: 新規レイアウトを追加

en: Add New Pack
ja: 新規パックを追加

en: Add New Page
ja: 新規ページを追加

en: Add New Tag
ja: 新規タグを追加

en: Add New Theme Options
ja: 新しいテーマオプションを追加

en: Add Theme Options
ja: テーマオプションを追加

en: Add To Categories
ja: カテゴリーに追加

en: Add To Divi Cloud
ja: Divi Cloud に追加

en: Add To Favorites
ja: お気に入りに追加

en: Add To Tags
ja: タグに追加

en: Add a Tooltip Text
ja: ツールチップテキストを追加

en: Add code to the < body > (good for tracking codes such as google analytics)
ja: < body > にコードを追加（google analytics などのトラッキングコードに最適）

en: Add code to the < head > of your blog
ja: ブログの < head > にコードを追加

en: Add code to the bottom of your posts, before the comments
ja: 投稿の末尾（コメントの前）にコードを追加

en: Add code to the top of your posts
ja: 投稿の先頭にコードを追加

en: Added Context
ja: 追加コンテキスト

en: Adjust Divi AI Default Styles
ja: Divi AIデフォルトスタイルを調整

en: Adsense Code
ja: Adsense コード

en: Advanced Settings
ja: 詳細設定

en: Advertisement
ja: 広告

en: Agency About Page
ja: Agency 会社概要ページ

en: Agency Blog Page
ja: Agency ブログページ

en: Agency Contact Page
ja: Agency お問い合わせページ

en: Agency Home Page
ja: Agency ホームページ

en: Agency Landing Page
ja: Agency ランディングページ

en: Agency Portfolio Page
ja: Agency ポートフォリオページ

en: Agency Pricing Page
ja: Agency 料金ページ

en: All
ja: すべて

en: All %1$s are Compatible with %2$s
ja: すべての %1$s は %2$s と互換性があります

en: All Active Plugins are Compatible with %s
ja: すべての有効なプラグインは %s と互換性があります

en: All Body Templates are Compatible with %s
ja: すべてのメインコンテンツテンプレートは %s と互換性があります

en: All Divi users can store up to %s items to their Divi Cloud for free. To save more items to your cloud and unlock unlimited storage, upgrade your Divi Cloud membership today. If you build Divi websites for a living, Divi Cloud is an awesome add-on and an amazing time saver. You are going to love it!
ja: すべての Divi ユーザーは、無料で最大 %s 個のアイテムを Divi Cloud に保存できます。さらに多くのアイテムをクラウドに保存して無制限のストレージを利用するには、今すぐ Divi Cloud メンバーシップをアップグレードしてください。仕事として Divi サイトを制作しているなら、Divi Cloud は便利なアドオンで、大幅な時間短縮になります。きっと気に入るはずです！

en: All Footer Templates are Compatible with %s
ja: すべてのフッターテンプレートは %s と互換性があります

en: All Header Templates are Compatible with %s
ja: すべてのヘッダーテンプレートは %s と互換性があります

en: All Plugins are Compatible with %s
ja: すべてのプラグインは %s と互換性があります

en: All Presets are Compatible with %s
ja: すべてのプリセットは %s と互換性があります

en: All Theme Builder Templates are Compatible with %s
ja: すべての Theme Builder テンプレートは %s と互換性があります

en: All Theme Options
ja: すべてのテーマオプション

en: All Widget Areas are Compatible with %s
ja: すべてのウィジェットエリアは %s と互換性があります

en: Anime
ja: アニメ

en: Any code you place here will appear in body section of all pages of your blog. This is usefull if you need to input a tracking pixel for a state counter such as Google Analytics.
ja: ここに追加したコードは、ブログ内のすべてのページのbodyセクションに表示されます。Google Analytics などのアクセス解析用トラッキングピクセルを埋め込む場合に便利です。

en: Any code you place here will appear in the head section of every page of your blog. This is useful when you need to add javascript or css to all pages.
ja: ここに追加したコードは、ブログ内のすべてのページのheadセクションに表示されます。すべてのページに JavaScript や CSS を追加したい場合に便利です。

en: Any code you place here will be placed at the bottom of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
ja: ここに追加したコードは、すべての個別投稿の末尾に配置されます。ソーシャルブックマークリンクなどを統合したい場合に便利です。

en: Any code you place here will be placed at the top of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
ja: ここに追加したコードは、すべての個別投稿の先頭に配置されます。ソーシャルブックマークリンクなどを統合したい場合に便利です。

[ctx: Apply layout to the page]
en: Use This Layout
ja: このレイアウトを使用

en: Archives
ja: アーカイブ

en: Are You Sure?
ja: よろしいですか？

en: Are you sure want to remove this page?
ja: このページを削除してもよろしいですか？

en: As with any major update, it's important that you back up your website and test the migration on a staging site. If something does go wrong and you forgot to back up, the Divi 5 Migrator automatically backs up your post content, and you can restore that content and roll back to Divi 4 if you choose.
ja: 大規模なアップデートと同様に、サイトをバックアップし、ステージングサイトで移行をテストすることが重要です。万一問題が発生してバックアップを取っていなかった場合でも、Divi 5 移行ツールが投稿コンテンツを自動でバックアップしているため、そのコンテンツを復元し、必要に応じて Divi 4 にロールバックできます。

en: Aspect Ratio
ja: アスペクト比

en: At Least
ja: 少なくとも

en: Authentication
ja: 認証

en: Authentication Required
ja: 認証が必要です

en: Author
ja: 著者

en: Author Image URL
ja: 著者画像URL

en: Auto
ja: 自動

en: Auto Speed
ja: 自動速度

en: Automattic slider speed (works only if Auto is set to yes)
ja: 自動スライダーの速度（自動が「はい」の場合のみ動作）

en: Back To Top Button
ja: トップへ戻るボタン

en: Background
ja: 背景

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background Fill Description
ja: 背景の塗りつぶし説明

en: Background Image
ja: 背景画像

en: Background Position
ja: 背景位置

en: Background Repeat
ja: 背景の繰り返し

en: Background image URL or base64 string is required.
ja: 背景画像の URL または base64 文字列が必要です。

en: Backwards Compatibility Mode Enabled
ja: 後方互換モードが有効

en: Banner
ja: バナー

en: Before generating a new image, you must extend the image canvas using the draggable anchors.
ja: 新しい画像を生成する前に、ドラッグ可能なアンカーを使って画像キャンバスを拡張する必要があります。

en: Before generating a new image, you must make a rough sketch of the object you want to add.
ja: 新しい画像を生成する前に、追加したいオブジェクトの大まかなスケッチを作成する必要があります。

en: Before generating a new image, you must paint the area of the image you want to modify.
ja: 新しい画像を生成する前に、変更したい画像の範囲を塗りつぶす必要があります。

en: Before you can download Premade Layouts from the %1$s Library you must authenticate your %2$s subscription.
ja: %1$s ライブラリから事前作成レイアウトをダウンロードする前に、%2$s サブスクリプションを認証する必要があります。

en: Before you can generate Text using the Divi AI you must authenticate your Elegant Themes subscription.
ja: Divi AI を使ってテキストを生成する前に、Elegant Themes サブスクリプションの認証が必要です。

en: Blog
ja: ブログ

en: Blog Post
ja: ブログ記事

en: Blog Style Mode
ja: ブログスタイルモード

en: Body Font
ja: 本文フォント

en: Body Font Color
ja: 本文フォントカラー

en: Body Font Style
ja: 本文フォントスタイル

en: Body Font Weight
ja: 本文フォントの太さ

en: Body Line Height
ja: 本文行の高さ

en: Body Text Color
ja: 本文テキストの色

en: Body Text Size
ja: 本文テキストサイズ

en: Body/Link Line Height
ja: 本文/リンク 行の高さ

en: Body/Link Text Size
ja: 本文/リンク テキストサイズ

en: Bold
ja: 太字

en: Border Color
ja: 枠線の色

en: Border Radius
ja: 枠線の角丸

en: Border Width
ja: 枠線の幅

en: Bottom
ja: 下

en: Bottom Bar
ja: ボトムバー

en: Bottom to Top
ja: 下から上

en: Browse All Divi Docs
ja: すべての Divi ドキュメントを参照

en: Browse The Marketplace
ja: マーケットプレイスを見る

en: Brush Blur
ja: ブラシのぼかし

en: Brush Color
ja: ブラシの色

en: Brush Size
ja: ブラシサイズ

en: Build Your Page With AI
ja: AIでページを作成

en: Building Your Website
ja: Webサイトを作成中

[ctx: Business]
en: Agency
ja: 代理店

[ctx: Business]
en: Consultant
ja: コンサルタント

en: Button
ja: ボタン

en: Button Font Style
ja: ボタン フォントスタイル

en: Buttons
ja: ボタン

en: Buttons Font
ja: ボタン フォント

en: Buttons Hover Style
ja: ボタンのホバースタイル

en: Buttons Style
ja: ボタンスタイル

en: Buy
ja: 購入

en: By %s
ja: 提供: %s

en: By Elegant Themes
ja: 提供: Elegant Themes

en: By The Community
ja: 提供: コミュニティ

en: By default comments are not placed on pages, however, if you would like to allow people to comment on your pages simply enable this option.
ja: デフォルトでは固定ページにコメントは表示されませんが、固定ページにコメントを許可したい場合は、このオプションを有効にしてください。

en: By default pages are sorted by name. However if you would rather have them sorted by ID you can adjust this setting.
ja: デフォルトではページは名前で並べ替えられます。ただし、ID で並べ替えたい場合はこの設定を調整できます。

en: By default the navigation bar stays on top of the screen at all times. We suggest to disable this option, if you need to use a logo taller than the default one.
ja: デフォルトでは、ナビゲーションバーは常に画面上部に固定されます。デフォルトより背の高いロゴを使用する必要がある場合は、このオプションを無効にすることをおすすめします。

en: By default the theme creates a Home link that, when clicked, leads back to your blog's homepage. If, however, you are using a static homepage and have already created a page called Home to use, this will result in a duplicate link. In this case you should disable this feature to remove the link.
ja: デフォルトでは、テーマが「ホーム」リンクを作成し、クリックするとブログのホームページに戻ります。ただし、固定フロントページを使用していて、すでに「ホーム」というページを作成している場合、リンクが重複します。この場合は、この機能を無効にしてリンクを削除してください。

en: By default the theme creates post titles based on the title of your post and your blog name. If you would like to make your meta title different than your actual post title you can define a custom title for each post using custom fields. This option must be enabled for custom titles to work, and you must choose a custom field name for your title below.
ja: デフォルトでは、テーマは投稿タイトルとブログ名に基づいて投稿タイトルを作成します。メタタイトルを実際の投稿タイトルとは別にしたい場合は、カスタムフィールドを使用して各投稿にカスタムタイトルを設定できます。カスタムタイトルを機能させるには、このオプションを有効にし、下でタイトル用のカスタムフィールド名を選択する必要があります。

en: By default the theme does not add keywords to your header. Most search engines don't use keywords to rank your site anymore, but some people define them anyway just in case. If you want to add meta keywords to your header then enable this option and fill in the custom keywords field below.
ja: デフォルトでは、テーマはヘッダーにキーワードを追加しません。ほとんどの検索エンジンは、サイトのランキングにキーワードを使用しなくなっていますが、念のために定義する人もいます。ヘッダーにメタキーワードを追加したい場合は、このオプションを有効にして、下のカスタムキーワード欄に入力してください。

en: By default the theme truncates your posts on index/homepages automatically to create post previews. If you would rather show your posts in full on index pages like a traditional blog then you can activate this feature.
ja: デフォルトでは、テーマがインデックス/ホームページ上の投稿を自動的に短縮し、投稿プレビューを作成します。従来のブログのようにインデックスページで投稿全文を表示したい場合は、この機能を有効化できます。

en: By default the theme uses a combination of your blog name and your blog description, as defined when you created your blog, to create your homepage titles. However if you want to create a custom title then simply enable this option and fill in the custom title field below.
ja: デフォルトでは、テーマはブログ作成時に設定したブログ名とブログの説明を組み合わせてホームページのタイトルを作成します。カスタムタイトルを作成したい場合は、このオプションを有効にして、下のカスタムタイトル欄に入力してください。

en: By default the theme uses your blog description, as defined when you created your blog, to fill in the meta description field. If you would like to use a different description then enable this option and fill in the custom description field below.
ja: デフォルトでは、テーマはブログ作成時に設定したブログの説明を使用してメタディスクリプション欄を埋めます。別の説明を使用したい場合は、このオプションを有効にして、下のカスタム説明欄に入力してください。

en: By default thumbnail images are created using custom fields. However, if you would rather use the images that are already in your post for your thumbnail (and bypass using custom fields) you can activate this option. Once activated thumbnail images will be generated automatically using the first image in your post. The image must be hosted on your own server.
ja: デフォルトでは、サムネイル画像はカスタムフィールドを使用して作成されます。ただし、カスタムフィールドを使わずに投稿内にすでにある画像をサムネイルに使用したい場合は、このオプションを有効化できます。有効化すると、投稿内の最初の画像を使用してサムネイル画像が自動的に生成されます。画像は自分のサーバー上でホストされている必要があります。

en: By default thumbnails are not placed on pages (they are only used on posts). However, if you want to use thumbnails on pages you can! Just enable this option.
ja: デフォルトでは、固定ページにはサムネイルは表示されません（投稿のみで使用されます）。ただし、固定ページでサムネイルを使用したい場合は可能です。このオプションを有効にしてください。

en: By default thumbnails are placed at the beginning of your post on single post pages. If you would like to remove this initial thumbnail image to avoid repetition simply disable this option.
ja: デフォルトでは、個別投稿ページでサムネイルは投稿の先頭に表示されます。繰り返しを避けるためにこの最初のサムネイル画像を表示しない場合は、このオプションを無効にしてください。

en: CSS No Selector
ja: CSS セレクタなし

en: CSS Snippet
ja: CSS スニペット

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URLs all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treated individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
ja: 正規化は、検索エンジンによる重複コンテンツのインデックス化を防ぐのに役立ち、その結果、重複コンテンツによるペナルティやPageRankの低下を回避できる可能性があります。異なるURLが同じ場所に向いているページがある場合があります。例えば、domain.com、domain.com/index.html、www.domain.com はすべてホームページに向かう別々のURLです。検索エンジンの観点では、カスタムパーマリンクなどが原因でよく発生するこれらの重複URLは、単一の目的地としてではなく個別に扱われることがあります。正規URLを定義すると、公式に使用したいURLを検索エンジンに伝えることができます。テーマの正規URLは、パーマリンクと、wp-adminの設定タブで定義されたドメイン名に基づいています。

en: Canvas Size
ja: キャンバスサイズ

en: Caption
ja: キャプション

en: Caption goes here
ja: ここにキャプションが入ります

en: Caption title goes here
ja: ここにキャプションタイトルが入ります

en: Cartoon
ja: カートゥーン

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Category
ja: カテゴリー

en: Center
ja: 中央

en: Centered
ja: 中央揃え

en: Centered Inline Logo
ja: インラインロゴを中央配置

en: Change Image
ja: 画像を変更

en: Change Image Style
ja: 画像スタイルを変更

en: Change Tone
ja: トーンを変更

en: Characters
ja: 文字

en: Chat With An Expert
ja: エキスパートとチャット

en: Check this box if you want to display meta descriptions on category/archive pages. The description is based off the category description you choose when creating/edit your category in wp-admin.
ja: カテゴリ/アーカイブページにメタディスクリプションを表示したい場合は、このボックスにチェックを入れてください。説明は、wp-admin でカテゴリを作成/編集する際に設定するカテゴリ説明に基づきます。

en: Checking %1$s %2$s...
ja: %1$s %2$s を確認しています...

en: Checking Active Plugins...
ja: 有効なプラグインを確認中...

en: Checking Theme Builder Compatibility
ja: Theme Builder の互換性を確認中

en: Choose A Starter Site
ja: スターターサイトを選択

en: Choose File
ja: ファイルを選択

en: Choose Library
ja: ライブラリを選択

en: Choose Style
ja: スタイルを選択

en: Choose Type
ja: タイプを選択

en: Choose an Image
ja: 画像を選択

en: Choose button color
ja: ボタンカラーを選択

en: Choose button type
ja: ボタンタイプを選択

en: Choose how many times bigger you want your upscaled image to be.
ja: アップスケール後の画像を何倍にするか選択してください。

en: Choose the aspect ratio that will be used for the generated image.
ja: 生成画像に使用するアスペクト比を選択してください。

en: Choose the size of your new image. Blank areas of the canvas outside the bounds of your original image will be filled in with AI.
ja: 新しい画像のサイズを選択してください。元の画像の範囲外にあるキャンバスの空白部分は AI によって埋められます。

en: Choose title autogeneration method
ja: タイトルの自動生成方法を選択

en: Choose what style of image you would like to create. Or, select none and describe the style of image in your prompt.
ja: 作成したい画像のスタイルを選択してください。または「なし」を選び、プロンプトで画像スタイルを説明してください。

en: Choose which items to display in the post info section
ja: 投稿情報セクションに表示する項目を選択

en: Choose yes if you want for automatic slider animation
ja: スライダーを自動アニメーションさせる場合は「はい」を選択

[ctx: Classes Page (Fitness, Training, etc)]
en: Classes
ja: クラス

en: Clear CSS Cache
ja: CSS キャッシュをクリア

en: Click Below To Migrate Your Site to Divi 5
ja: 下をクリックしてサイトを Divi 5 に移行

en: Click here to learn more
ja: 詳しくはこちら

en: Close
ja: 閉じる

en: Close Modal
ja: モーダルを閉じる

en: Cloud
ja: クラウド

en: Code
ja: コード

en: Code Integration
ja: コード統合

en: Code Snippet
ja: コードスニペット

en: Code Snippets Library
ja: コードスニペットライブラリ

en: Code With AI
ja: AIでコーディング

en: Coffee Shop
ja: コーヒーショップ

en: Coffee Shop About Page
ja: コーヒーショップについてページ

en: Coffee Shop Blog Page
ja: コーヒーショップブログページ

en: Coffee Shop Contact Page
ja: コーヒーショップお問い合わせページ

en: Coffee Shop Footer Page
ja: コーヒーショップフッターページ

en: Coffee Shop Guide Page
ja: コーヒーショップガイドページ

en: Coffee Shop Home Page
ja: コーヒーショップホームページ

en: Coffee Shop Landing Page
ja: コーヒーショップランディングページ

en: Coffee Shop Menu Page
ja: コーヒーショップメニューページ

en: Coffee Shop Shop Page
ja: コーヒーショップショップページ

en: Color
ja: カラー

en: Color Schemes
ja: 配色

en: Column Layout
ja: 列レイアウト

en: Comic Book
ja: コミック

en: Coming Soon
ja: 近日公開

en: Comments
ja: コメント

en: Community
ja: コミュニティ

en: Compatibility Check in Progress...
ja: 互換性チェックを実行中...

en: Complete your purchase using the pop-up to upgrade Divi Cloud.
ja: ポップアップを使用して購入手続きを完了し、Divi Cloud をアップグレードしてください。

en: Concept Art
ja: コンセプトアート

en: Configuring Theme Options
ja: テーマオプションを設定中

en: Confirm
ja: 確認

en: Congratulations! This site is %2$s compatible with %1$s. You can migrate your site to %1$s to take advantage of the new builder and front end page speeds. Don't forget to back up your website before migrating.
ja: おめでとうございます！このサイトは %1$s と互換性のある %2$s です。新しいビルダーとフロントエンドのページ表示速度を活用するために、サイトを %1$s に移行できます。移行前にウェブサイトのバックアップを忘れずに行ってください。

en: Congratulations! You migrated your website to the Divi 5 framework. You can return to this page anytime to run a new compatibility check to see if additional modules are ready for conversion. In the future, third party modules from the Divi Marketplace, may be updated to support Divi 5. At that point, you can convert them using the migrator. Most third-party modules will not be ready for conversion at this early stage.
ja: おめでとうございます！ウェブサイトを Divi 5 フレームワークへ移行しました。このページにはいつでも戻って互換性チェックを再実行し、追加のモジュールが変換可能になったか確認できます。今後、Divi Marketplace のサードパーティ製モジュールが Divi 5 をサポートするよう更新される可能性があります。その時点で、移行ツールを使って変換できます。この初期段階では、ほとんどのサードパーティ製モジュールは変換の準備ができていません。

en: Content
ja: コンテンツ

en: Content Length
ja: コンテンツの長さ

en: Content Results
ja: コンテンツ結果

en: Content Type
ja: コンテンツタイプ

en: Content goes here
ja: ここにコンテンツが入ります

en: Content text or html
ja: コンテンツテキストまたはHTML

en: Continue Editing
ja: 編集を続行

en: Convert Module To Row
ja: モジュールを行に変換

en: Convert Module To Section
ja: モジュールをセクションに変換

en: Convert Row To Section
ja: 行をセクションに変換

en: Copy
ja: コピー

en: Copy To
ja: コピー先

en: Copy To Divi Cloud
ja: Divi Cloud にコピー

en: Copy To Library
ja: ライブラリにコピー

en: Copywriter
ja: コピーライター

en: Copywriter About Page
ja: コピーライターについてページ

en: Copywriter Blog Page
ja: コピーライターブログページ

en: Copywriter Contact Page
ja: コピーライターお問い合わせページ

en: Copywriter FAQ Page
ja: コピーライターFAQページ

en: Copywriter Home Page
ja: コピーライターホームページ

en: Copywriter Landing Page
ja: コピーライターランディングページ

en: Copywriter Portfolio Page
ja: コピーライターポートフォリオページ

en: Copywriter Pricing Page
ja: コピーライター料金ページ

en: Copywriter Services Page
ja: コピーライターサービスページ

en: Create New Category/Categories
ja: 新規カテゴリーを作成

en: Create New Tag(s)
ja: 新しいタグを作成

en: Create New Tag/Tags
ja: 新規タグを作成

en: Creating %1$s Page
ja: %1$s ページを作成中

en: Creating Imagery
ja: 画像を作成中

en: Creating Your Menu
ja: メニューを作成中

en: Creative
ja: クリエイティブ

en: Creators from the marketplace are hard at work updating their modules for Divi 5. Most third-party modules won't be ready for Divi 5 right away. You can still use these modules with Divi 5. However, pages using legacy modules will not benefit from Divi 5's performance improvements and will be more prone to quirks. You can always return to the migrator and convert them later, once they are ready.
ja: マーケットプレイスのクリエイターは、Divi 5 向けにモジュールの更新作業を進めています。ほとんどのサードパーティ製モジュールは、すぐには Divi 5 に対応しません。それでも、これらのモジュールは Divi 5 で引き続き使用できます。ただし、レガシーモジュールを使用しているページは Divi 5 のパフォーマンス改善の恩恵を受けられず、不具合が起きやすくなります。準備が整い次第、いつでも移行ツールに戻って後から変換できます。

en: Critical CSS
ja: クリティカル CSS

en: Critical CSS greatly improves website load times and Google PageSpeed scores by deferring non-critical styles and eliminating render-blocking CSS requests.
ja: クリティカル CSS は、重要でないスタイルを遅延させ、レンダリングをブロックする CSS リクエストを排除することで、サイトの読み込み時間と Google PageSpeed スコアを大幅に改善します。

en: Critical Threshold Height
ja: クリティカルしきい値の高さ

en: Current Color
ja: 現在の色

en: Currently viewing archives from %1$s
ja: 現在、%1$s のアーカイブを表示しています

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom CSS
ja: カスタム CSS

en: Custom Size
ja: カスタムサイズ

en: Custom field Name to be used for description
ja: 説明に使用するカスタムフィールド名

en: Custom field Name to be used for keywords
ja: キーワードに使用するカスタムフィールド名

en: Custom field Name to be used for title
ja: タイトルに使用するカスタムフィールド名

en: Customize Fonts and Colors
ja: フォントとカラーをカスタマイズ

en: Customize and Select Your Pages
ja: ページをカスタマイズして選択

en: Dark
ja: ダーク

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Dashed
ja: 破線

en: Date
ja: 日付

en: Date format
ja: 日付形式

en: Default
ja: デフォルト

en: Default Website Template
ja: デフォルトのウェブサイトテンプレート

en: Defer Additional Third Party Scripts
ja: 追加のサードパーティスクリプトを遅延読み込み

en: Defer Gutenberg Block CSS
ja: Gutenberg ブロック CSS を遅延読み込み

en: Defer jQuery And jQuery Migrate
ja: jQuery と jQuery Migrate を遅延読み込み

en: Define a character to separate BlogName and Post title
ja: ブログ名と投稿タイトルを区切る文字を指定

en: Define custom fonts and colors below or leave empty to let AI choose for you
ja: 下でカスタムフォントとカラーを定義するか、空欄のままにして AI に選ばせてください

en: Define how much influence your reference image has over the generated image. The less influence you give to the reference image, the more impact your image description will have.
ja: 参照画像が生成画像に与える影響の度合いを設定します。参照画像の影響を小さくするほど、画像の説明の影響が大きくなります。

en: Define your default fonts and colors or leave empty to let AI choose for you. The settings you define here will be used by default when you generate your next layout.
ja: デフォルトのフォントとカラーを設定するか、空欄のままにしてAIに選ばせてください。ここで設定した内容は、次回レイアウト生成時にデフォルトとして使用されます。

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Page
ja: ページを削除

en: Delete Permanently
ja: 完全に削除

en: Delete Selected Items
ja: 選択したアイテムを削除

en: Demo
ja: デモ

en: Describe The Page You Want Divi AI To Create
ja: Divi AI に作成させたいページを説明してください

en: Describe The Section You Want Divi AI To Create
ja: Divi AIに作成させたいセクションを説明してください

en: Describe the page you want Divi AI to create. If there are specific sections, colors or fonts you want to use, let it know! Or, keep it simple and let Divi AI run with it.
ja: Divi AI に作成させたいページを説明してください。使いたい特定のセクション、色、フォントがある場合は伝えてください。あるいはシンプルにして、Divi AI に任せることもできます。

en: Describe the section you want Divi AI to create. If there are specific elements, colors or fonts you want to use, let it know! Or, keep it simple and let Divi AI run with it.
ja: Divi AIに作成させたいセクションを説明してください。使用したい要素、カラー、フォントがある場合は伝えてください。シンプルにして、Divi AIにお任せすることもできます。

en: Design Agency
ja: デザインエージェンシー

en: Design Agency About Page
ja: デザインエージェンシーについてページ

en: Design Agency Blog Page
ja: デザインエージェンシーブログページ

en: Design Agency Case Study Page
ja: デザインエージェンシー事例ページ

en: Design Agency Contact Page
ja: デザインエージェンシーお問い合わせページ

en: Design Agency Home Page
ja: デザインエージェンシーホームページ

en: Design Agency Landing Page
ja: デザインエージェンシーランディングページ

en: Design Agency Portfolio Page
ja: デザインエージェンシーポートフォリオページ

en: Design Agency Project Page 1
ja: デザインエージェンシープロジェクトページ 1

en: Design Agency Project Page 2
ja: デザインエージェンシープロジェクトページ 2

en: Designing Layout
ja: レイアウトをデザイン中

en: Digital Painting
ja: デジタルペイント

en: Digital Payments
ja: デジタル決済

en: Digital Payments About Page
ja: デジタル決済についてページ

en: Digital Payments Blog Page
ja: デジタル決済ブログページ

en: Digital Payments Contact Page
ja: デジタル決済お問い合わせページ

en: Digital Payments Features Page
ja: デジタル決済機能ページ

en: Digital Payments Home Page
ja: デジタル決済ホームページ

en: Digital Payments Landing Page
ja: デジタル決済ランディングページ

en: Digital Payments Pricing Page
ja: デジタル決済料金ページ

en: Digital Payments Sign-Up Page
ja: デジタル決済登録ページ

en: Disable Footer Credits
ja: フッタークレジットを無効化

en: Disable Translations
ja: 翻訳を無効化

en: Disable WordPress Emojis
ja: WordPress 絵文字を無効化

en: Disable this option to remove the Google Fonts from your Divi Builder Pages.
ja: このオプションを無効にすると、Divi Builder ページから Google Fonts が削除されます。

en: Disable this option to remove the Google Maps API script from your Divi Builder Pages. This may improve compatibility with third party plugins that also enqueue this script. Please Note: Modules that rely on the Google Maps API in order to function properly, such as the Maps and Fullwidth Maps Modules, will still be available but will not function while this option is disabled (unless you manually add Google Maps API script).
ja: このオプションを無効にすると、Divi Builder ページから Google Maps API スクリプトが削除されます。これにより、同じスクリプトを読み込むサードパーティプラグインとの互換性が向上する場合があります。注意: マップモジュールや全幅マップモジュールなど、正常に動作するために Google Maps API に依存するモジュールは引き続き利用できますが、このオプションが無効の間は動作しません（手動で Google Maps API スクリプトを追加しない限り）。

en: Disable top tier dropdown menu links
ja: 最上位階層のドロップダウンメニューリンクを無効化

en: Disable translations if you don't want to display translated theme strings on your site.
ja: サイトで翻訳されたテーマ文字列を表示したくない場合は、翻訳を無効にします。

en: Disabling this option will remove the body code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
ja: このオプションを無効にすると、以下のボディコードがブログから削除されます。後で使用できるようにコードを保存したまま、適用だけを外せます。

en: Disabling this option will remove the header code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
ja: このオプションを無効にすると、以下のヘッダーコードがブログから削除されます。後で使用できるようにコードを保存したまま、適用だけを外せます。

en: Disabling this option will remove the single bottom code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
ja: このオプションを無効にすると、以下のシングル下部コードがブログから削除されます。後で使用できるようにコードを保存したまま、適用だけを外せます。

en: Disabling this option will remove the single top code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
ja: このオプションを無効にすると、以下のシングル上部コードがブログから削除されます。後で使用できるようにコードを保存したまま、適用だけを外せます。

en: Display Home link
ja: ホームリンクを表示

en: Displays About Me Information
ja: プロフィール情報を表示

en: Displays Adsense Ads
ja: Adsense 広告を表示

en: Displays Advertisements
ja: 広告を表示

en: Divi 5 Migrator
ja: Divi 5 移行ツール

en: Divi 5 cannot be activated while the following plugins are active. Please deactivate these plugins and activate Divi 5 again.
ja: 以下のプラグインが有効な間は Divi 5 を有効化できません。これらのプラグインを無効化してから、Divi 5 を再度有効化してください。

en: Divi AI Default
ja: Divi AIデフォルト

en: Divi AI Default Styles
ja: Divi AI デフォルトスタイル

en: Divi AI Server is too busy right now. Please try again in a few minutes.
ja: 現在Divi AIサーバーが混み合っています。数分後にもう一度お試しください。

en: Divi AI is finalizing your images!
ja: Divi AI が画像を仕上げています！

en: Divi AI will fill your layouts with relevant photos and images automatically. Using stock photos is the fastest and most reliable option. You can also generate completely unique images using AI, which takes longer but can result in a wider variety of unique images.
ja: Divi AIは、レイアウトに関連性の高い写真や画像を自動で挿入します。ストック写真を使用するのが最速で最も安定した方法です。AIで完全にユニークな画像を生成することもできますが、時間がかかる一方で、より多様なユニーク画像を得られる場合があります。

en: Divi AI will fill your pages with relevant photos and images automatically. Using stock photos is the fastest and most reliable option. You can also generate completely unique images using AI, which takes longer.
ja: Divi AI が、関連する写真や画像でページを自動的に埋めます。ストックフォトの使用が最も速く、信頼できる選択肢です。AI を使って完全に独自の画像を生成することもできますが、時間がかかります。

en: Divi Cloud Categories
ja: Divi Cloud カテゴリ

en: Divi Cloud Tags
ja: Divi Cloud タグ

en: Divi Customizer Settings
ja: Divi カスタマイザー設定

en: Divi Library
ja: Divi ライブラリ

[ctx: Divi Library]
en: %s Library
ja: %s ライブラリ

[ctx: Divi Library]
en: View Mode
ja: 表示モード

[ctx: Divi Library Global Module]
en: Global
ja: グローバル

[ctx: Divi Library Item Type]
en: Layout
ja: レイアウト

[ctx: Divi Library Item Type]
en: Module
ja: モジュール

[ctx: Divi Library Layout Type]
en: Row
ja: 行

[ctx: Divi Library Layout Type]
en: Section
ja: セクション

en: Divi Library Snippet Name
ja: Divi ライブラリスニペット名

[ctx: Divi Library Title]
en: Layout Details
ja: レイアウトの詳細

[ctx: Divi Library View Mode]
en: Grid View
ja: グリッド表示

[ctx: Divi Library View Mode]
en: List View
ja: リスト表示

[ctx: Divi Library View Mode]
en: Tag View
ja: タグ表示

[ctx: Divi Library View Mode (Layout Pack)]
en: Pack View
ja: パック表示

en: Divi Overview
ja: Divi 概要

en: Divi Page Settings
ja: Divi ページ設定

en: Divi Quick Sites
ja: Divi クイックサイト

en: Divi Theme Templates
ja: Divi テーマテンプレート

en: Divi has been installed and activated. Next, you must activate your license so that your website can receive updates. Click the button below to log in to your Elegant Themes account and automatically activate this installation.
ja: Divi をインストールして有効化しました。次に、Webサイトでアップデートを受け取れるようにするため、ライセンスを有効化する必要があります。下のボタンをクリックして Elegant Themes アカウントにログインし、このインストールを自動的に有効化してください。

en: Divi is up to date
ja: Divi は最新です

en: Do you want to move selected items to your trash?
ja: 選択したアイテムをゴミ箱に移動しますか？

en: Do you want to permanently delete all the items in your trash? This action cannot be undone and the items cannot be recovered.
ja: ゴミ箱内のすべてのアイテムを完全に削除しますか？この操作は元に戻せず、アイテムは復元できません。

en: Documentation
ja: ドキュメント

[ctx: Documentation Page]
en: Documentation
ja: ドキュメント

en: Dot Navigation
ja: ドットナビゲーション

en: Dotted
ja: 点線

en: Double
ja: 二重線

en: Download Backup Before Importing
ja: インポート前にバックアップをダウンロード

en: Download Compatibility Report
ja: 互換性レポートをダウンロード

en: Download More Layouts From The Marketplace
ja: マーケットプレイスからさらにレイアウトをダウンロード

en: Drawing
ja: ドローイング

en: Dropdown Menu Animation
ja: ドロップダウンメニュー アニメーション

en: Dropdown Menu Background Color
ja: ドロップダウンメニュー 背景色

en: Dropdown Menu Line Color
ja: ドロップダウンメニュー 線の色

en: Dropdown Menu Text Color
ja: ドロップダウンメニュー テキストの色

en: Duplicate
ja: 複製

en: Duplicate Global Item To Cloud
ja: グローバルアイテムをクラウドに複製

en: Duplicate Locally
ja: ローカルに複製

en: Dynamic Icons
ja: 動的アイコン

en: Dynamic Module Framework
ja: 動的モジュールフレームワーク

en: ET About Me Widget
ja: ET プロフィールウィジェット

en: ET Adsense Widget
ja: ET Adsense ウィジェット

en: ET Advertisement
ja: ET 広告

en: Ecommerce
ja: Eコマース

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Footer Credits
ja: フッタークレジットを編集

en: Edit Image
ja: 画像を編集

en: Edit Tags & Categories
ja: タグとカテゴリーを編集

en: Edit Theme Options
ja: テーマオプションを編集

en: Edit With Divi
ja: Divi で編集

en: Effect
ja: エフェクト

en: Elegant Themes Account
ja: Elegant Themes アカウント

en: Email
ja: メールアドレス

en: Empty Trash
ja: ゴミ箱を空にする

en: Enable API Key
ja: API キーを有効化

en: Enable Boxed Layout
ja: ボックスレイアウトを有効化

en: Enable Divi Cloud
ja: Divi Cloud を有効化

en: Enable Divi Gallery
ja: Divi ギャラリーを有効化

en: Enable Responsive Images
ja: レスポンシブ画像を有効化

en: Enable Single Post 468x60 banner
ja: 個別投稿の468x60バナーを有効化

en: Enable Vertical Navigation
ja: 縦型ナビゲーションを有効化

en: Enable body code
ja: ボディコードを有効化

en: Enable caching of Google Fonts and load them inline. This reduces render-blocking requests and improves page load times.
ja: Google Fonts のキャッシュを有効にし、インラインで読み込みます。これによりレンダリングをブロックするリクエストが減り、ページの読み込み時間が改善されます。

en: Enable canonical URLs
ja: 正規URLを有効化

en: Enable custom description
ja: カスタム説明を有効化

en: Enable custom keywords
ja: カスタムキーワードを有効化

en: Enable custom titles
ja: カスタムタイトルを有効化

en: Enable header code
ja: ヘッダーコードを有効化

en: Enable meta descriptions
ja: メタディスクリプションを有効化

en: Enable single bottom code
ja: シングル下部コードを有効化

en: Enable single top code
ja: シングル上部コードを有効化

en: Enable this if you want to replace the WordPress default gallery with the Divi-style gallery.
ja: WordPress のデフォルトギャラリーを Divi スタイルのギャラリーに置き換える場合は有効にしてください。

en: Enable this option to display Back To Top Button while scrolling
ja: スクロール中にトップへ戻るボタンを表示するには、このオプションを有効にします

en: Enable this option to get responsive images size generated when uploading images and adding srcset attribute for images element.
ja: 画像のアップロード時にレスポンシブ用の画像サイズを生成し、画像要素に srcset 属性を追加するには、このオプションを有効にします。

en: Enable this option to get the smooth scrolling effect with mouse wheel
ja: マウスホイールでのスムーズスクロール効果を有効にするには、このオプションを有効にします

en: Enable this option to show thumbnails on Index Pages.
ja: このオプションを有効にすると、一覧ページにサムネイルが表示されます。

en: Enable this to allow the Divi Framework to only load the modules that are used on the page, and process the logic for the features in use.
ja: 有効にすると、Divi Framework はページで使用されているモジュールのみを読み込み、使用中の機能のロジックを処理します。

en: Enabling this option will display a 468x60 banner ad on the bottom of your post pages below the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
ja: このオプションを有効にすると、個別投稿コンテンツの下（投稿ページの下部）に 468x60 のバナー広告が表示されます。有効にした場合は、下でバナー画像と遷移先 URL を入力する必要があります。

en: Enabling this option will lower the size of Google Fonts and improve load times, however it will limit Google Fonts support in some very old browsers. You can turn this off to increase support for older browsers at a slight cost to performance.
ja: このオプションを有効にすると Google Fonts のサイズが小さくなり、読み込み時間が改善されますが、一部の非常に古いブラウザーでの Google Fonts サポートが制限されます。パフォーマンスをわずかに犠牲にして古いブラウザーのサポートを強化したい場合は、これをオフにできます。

en: Enhance
ja: 補正

en: Enhance Image
ja: 画像を補正

en: Enhancement Strength
ja: 補正強度

en: Enhancements
ja: 補正

en: Enqueue Google Maps Script
ja: Google Maps スクリプトを読み込む

en: Enqueue jQuery Compatibility Script
ja: jQuery 互換スクリプトを読み込み

en: Enter new API Key
ja: 新しい API キーを入力

en: Enter the URL of your Facebook Profile.
ja: Facebook プロフィールの URL を入力してください。

en: Enter the URL of your Instagram Profile.
ja: Instagram プロフィールの URL を入力してください。

en: Enter the URL of your RSS feed.
ja: RSS フィードの URL を入力してください。

en: Enter the URL of your X Profile.
ja: X プロフィールの URL を入力してください。

en: Enter which type of page you want.
ja: 作成するページの種類を入力してください。

en: Enter your ET Account API Key.
ja: ET アカウントの API キーを入力してください。

en: Enter your ET Account Username.
ja: ET アカウントのユーザー名を入力してください。

en: Enter your page title
ja: ページタイトルを入力してください

en: Enter your website name, which will be used for meta titles and throughout your website content.
ja: Webサイト名を入力してください。メタタイトルやWebサイト全体のコンテンツで使用されます。

en: Enter your website slogan, which will be used in meta descriptions and as context for Divi AI.
ja: Webサイトのキャッチフレーズを入力してください。メタディスクリプションで使用され、Divi AI のコンテキストにもなります。

en: Error
ja: エラー

en: Error loading roadmap items.
ja: ロードマップ項目の読み込みエラー。

[ctx: Event Details Page]
en: Details
ja: 詳細

en: Exactly
ja: ちょうど

en: Example: Create a services page that describes our solar installation services, including testimonials and a contact form to collect leads
ja: 例: お客様の声とリード獲得用の問い合わせフォームを含め、当社の太陽光設置サービスを紹介するサービスページを作成してください

en: Example: Create a services section that describes our solar installation services.
ja: 例：太陽光発電の設置サービスを紹介するサービスセクションを作成してください。

en: Example: Our company, Sunset Solar, is a solar panel installation company serving the San Francisco Bay Area
ja: 例: 当社 Sunset Solar は、サンフランシスコ・ベイエリアでサービスを提供するソーラーパネル設置会社です

en: Exclude categories from the navigation bar
ja: ナビゲーションバーからカテゴリーを除外

en: Exclude pages from the navigation bar
ja: ナビゲーションバーからページを除外

en: Expand
ja: 拡大

en: Explore Other Modules With Tag
ja: タグ付きの他のモジュールを探す

en: Explore Other Rows With Tag
ja: タグ付きの他の行を探す

en: Explore Other Sections With Tag
ja: タグ付きの他のセクションを探す

en: Export
ja: エクスポート

en: Export %s
ja: %s をエクスポート

en: Export %s Name
ja: エクスポートする %s 名

en: Export Theme Options
ja: テーマオプションをエクスポート

en: Exporting your %s will create a JSON file that can be imported into a different area.
ja: %s をエクスポートすると、別の場所にインポートできる JSON ファイルが作成されます。

en: Extend
ja: 拡張

en: Extend Image
ja: 画像を拡張

en: Facebook Profile Url
ja: Facebook プロフィール URL

en: Fade
ja: フェード

en: Fade In
ja: フェードイン

en: Failed to load your existing layouts. Please try again later.
ja: 既存のレイアウトを読み込めませんでした。時間をおいて再度お試しください。

en: Farmers Market
ja: ファーマーズマーケット

en: Farmers Market About Page
ja: ファーマーズマーケットについてページ

en: Farmers Market Blog Page
ja: ファーマーズマーケットブログページ

en: Farmers Market Contact Page
ja: ファーマーズマーケットお問い合わせページ

en: Farmers Market Donate Page
ja: ファーマーズマーケット寄付ページ

en: Farmers Market Events Page
ja: ファーマーズマーケットイベントページ

en: Farmers Market Home Page
ja: ファーマーズマーケットホームページ

en: Farmers Market Landing Page
ja: ファーマーズマーケットランディングページ

en: Farmers Market Market Page
ja: ファーマーズマーケットマーケットページ

en: Fashion About Page
ja: ファッションについてページ

en: Fashion Blog Page
ja: ファッションブログページ

en: Fashion Contact Page
ja: ファッションお問い合わせページ

en: Fashion Designer Page
ja: ファッションデザイナーページ

en: Fashion Gallery Page
ja: ファッションギャラリーページ

en: Fashion Home Page
ja: ファッションホームページ

en: Fashion Landing Page
ja: ファッションランディングページ

en: Fashion Shop Page
ja: ファッションショップページ

en: Favorites
ja: お気に入り

en: Fetching Pages
ja: ページを取得中

en: Fetching Pages...
ja: ページを取得中...

en: Filter
ja: フィルター

en: Finalizing Migration
ja: 移行を完了中

en: Find A Layout
ja: レイアウトを検索

en: Find A Module
ja: モジュールを検索

en: Find A Page
ja: ページを検索

en: Find A Row
ja: 行を検索

en: Find A Section
ja: セクションを検索

en: Find More Layouts
ja: さらにレイアウトを探す

en: Fixed
ja: 固定

en: Fixed Menu Height
ja: 固定メニューの高さ

en: Fixed Navigation Bar
ja: 固定ナビゲーションバー

en: Fixed Navigation Settings
ja: 固定ナビゲーション設定

en: Flip
ja: 反転

en: Florist
ja: 花屋

en: Florist About Page
ja: フローリストについてページ

en: Florist Blog Page
ja: フローリストブログページ

en: Florist Contact Page
ja: フローリストお問い合わせページ

en: Florist Gallery Page
ja: フローリストギャラリーページ

en: Florist Home Page
ja: フローリストホームページ

en: Florist Landing Page
ja: フローリストランディングページ

en: Florist Shop Page
ja: フローリストショップページ

en: Folder
ja: フォルダー

en: Font
ja: フォント

en: Font Size
ja: フォントサイズ

en: Font Style
ja: フォントスタイル

en: Footer
ja: フッター

en: Footer Area
ja: フッターエリア

en: Footer Background Color
ja: フッター 背景色

en: Footer Elements
ja: フッター要素

en: Footer Menu
ja: フッターメニュー

en: Footer Menu Active Link Color
ja: フッターメニュー アクティブリンクの色

en: Footer Menu Background Color
ja: フッターメニュー 背景色

en: Footer Menu Text Color
ja: フッターメニュー テキストの色

en: Forgot your <a href="%1$s" target="_blank">Username</a> or <a href="%1$s" target="_blank">Password</a>?
ja: <a href="%1$s" target="_blank">ユーザー名</a>または<a href="%1$s" target="_blank">パスワード</a>をお忘れですか？

en: Formal
ja: フォーマル

en: Free Divi Cloud Limit Reached
ja: 無料の Divi Cloud 上限に達しました

en: Free Trial
ja: 無料トライアル

en: Freelancer
ja: フリーランサー

en: Frequently Asked Questions
ja: よくある質問

en: Fullscreen
ja: フルスクリーン

en: Fullwidth
ja: 全幅

en: Funny
ja: ユーモラス

en: General
ja: 一般

en: General Settings
ja: 一般設定

en: Generate
ja: 生成

en: Generate & Publish My Website
ja: Webサイトを生成して公開

en: Generate A New Site
ja: 新しいサイトを生成

en: Generate Code
ja: コードを生成

en: Generate Four More
ja: さらに 4 件生成

en: Generate Image With AI
ja: AI で画像を生成

en: Generate Images With AI (Slower)
ja: AIで画像を生成（低速）

en: Generate Layout
ja: レイアウトを生成

en: Generate Modified Image
ja: 変更後の画像を生成

en: Generate More Like This One
ja: これに似たものをさらに生成

en: Generate My Website
ja: Webサイトを生成

en: Generate Page
ja: ページを生成

en: Generate Prompt With AI
ja: AI でプロンプトを生成

en: Generate Section
ja: セクションを生成

en: Generate Section With AI
ja: AIでセクションを生成

en: Generate Text
ja: テキストを生成

en: Generate Your Site With AI
ja: AI でサイトを生成

en: Generating
ja: 生成中

en: Generating %1$s Pages
ja: %1$s ページを生成中

en: Generating Images
ja: 画像を生成中

en: Generating Layout
ja: レイアウトを生成中

en: Generating Screenshot
ja: スクリーンショットを生成中

en: Generating Section
ja: セクションを生成中

en: Generating Site Outline
ja: サイト構成を生成中

en: Generating Your %1$s Page
ja: %1$s ページを生成中

en: Generating Your Menu
ja: メニューを生成中

en: Generating...
ja: 生成中...

en: Get Divi Cloud
ja: Divi Cloud を入手

en: Get Divi For Life
ja: Divi を生涯利用する

en: Get Unlimited Divi Cloud Storage
ja: Divi Cloud ストレージを無制限に取得

en: Get Unlimited Storage
ja: 無制限ストレージを入手

en: Get access to hundreds of new Divi modules and thousands of additional layouts and child themes.
ja: 数百の新しい Divi モジュールと、数千の追加レイアウトおよび子テーマにアクセスできます。

en: Get live chat support with response times under 30 minutes plus bigger discounts in the Divi Marketplace.
ja: 30分未満の応答時間でライブチャットサポートを利用でき、さらに Divi Marketplace でより大きな割引を受けられます。

en: Give Divi AI general information about your website or business. The more context it has about you and your goals, the better layouts it will create and the more relevant content it will write.
ja: あなたの Web サイトやビジネスについて、Divi AI に一般的な情報を伝えてください。あなたや目標に関するコンテキストが多いほど、より良いレイアウトを作成し、より関連性の高いコンテンツを書けるようになります。

en: Give you content a unique spin by telling Divi AI what tone of voice to use.
ja: 使用するトーンを Divi AI に伝えて、コンテンツに独自のニュアンスを加えましょう。

en: Global items
ja: グローバルアイテム

en: Global items cannot be added to your Divi Cloud. Would you like to save a non-global version to your Divi Cloud? The version on this website will remain a global instance
ja: グローバルアイテムは Divi Cloud に追加できません。非グローバル版を Divi Cloud に保存しますか？このサイト上のバージョンはグローバルインスタンスのまま維持されます

en: Google API Key
ja: Google API キー

en: Google Fonts Subsets
ja: Google Fonts サブセット

en: Grab the first post image
ja: 最初の投稿画像を使用

en: Green
ja: グリーン

en: Groove
ja: 溝付き

en: Guide Me
ja: ガイドしてもらう

en: HTML/JS Snippet
ja: HTML/JS スニペット

en: Hang Tight!
ja: そのままお待ちください！

en: Harmonize And Remove Artifacts
ja: 調和させてアーティファクトを除去

en: Harness the power of AI and unlock unlimited text, image, code, layout and website generation.
ja: AI の力を活用して、テキスト、画像、コード、レイアウト、サイト生成を無制限に利用できます。

en: Header & Navigation
ja: ヘッダーとナビゲーション

en: Header Elements
ja: ヘッダー要素

en: Header Font
ja: ヘッダーフォント

en: Header Font Style
ja: ヘッダーフォントスタイル

en: Header Font Weight
ja: ヘッダー フォントの太さ

en: Header Format
ja: ヘッダーフォーマット

en: Header Letter Spacing
ja: ヘッダー文字間隔

en: Header Line Height
ja: ヘッダー行の高さ

en: Header Style
ja: ヘッダー スタイル

en: Header Text Size
ja: ヘッダーテキストサイズ

en: Heading Font
ja: 見出しフォント

en: Heading Font Color
ja: 見出しフォントカラー

en: Heading Text Color
ja: 見出しテキストの色

en: Height
ja: 高さ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Here you can add custom css to override or extend default styles.
ja: ここでカスタム CSS を追加して、デフォルトのスタイルを上書きまたは拡張できます。

en: Here you can change which character separates your blog title and index page name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
ja: 自動生成された投稿タイトルを使用する場合に、ブログタイトルとインデックスページ名を区切る文字を変更できます。一般的な値は | または - です。

en: Here you can change which character separates your blog title and post name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
ja: 自動生成された投稿タイトルを使用する場合に、ブログタイトルと投稿名を区切る文字を変更できます。一般的な値は | または - です。

en: Here you can choose Shop Page & Category Page Layout for WooCommerce.
ja: ここで WooCommerce のショップページとカテゴリーページのレイアウトを選択できます。

en: Here you can choose default sidebar layout
ja: ここでデフォルトのサイドバーレイアウトを選択できます

en: Here you can choose how your titles on index pages are generated. You can change which order your blog name and index title are displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
ja: インデックスページのタイトルをどのように生成するかを選択できます。ブログ名とインデックスタイトルの表示順を変更したり、タイトルからブログ名を完全に削除したりできます。

en: Here you can choose to display the Facebook Icon on your homepage.
ja: ここで、ホームページに Facebook アイコンを表示するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose to display the Instagram Icon on your homepage.
ja: ここで、ホームページに Instagram アイコンを表示するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose to display the RSS Icon.
ja: ここで、RSS アイコンを表示するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose to display the X Icon.
ja: ここで、X アイコンを表示するかどうかを選択できます。

en: Here you can choose to remove certain categories from the navigation menu. All categories marked with an X will not appear in your navigation bar.
ja: ここでは、ナビゲーションメニューから特定のカテゴリーを削除できます。X が付いたカテゴリーはナビゲーションバーに表示されません。

en: Here you can choose to remove certain pages from the navigation menu. All pages marked with an X will not appear in your navigation bar.
ja: ここでは、ナビゲーションメニューから特定のページを削除できます。X が付いたページはナビゲーションバーに表示されません。

en: Here you can choose to reverse the order that your categories links are displayed. You can choose between ascending and descending.
ja: ここでは、カテゴリーリンクの表示順序を反転できます。昇順または降順を選択できます。

en: Here you can choose to reverse the order that your pages links are displayed. You can choose between ascending and descending.
ja: ここでは、ページリンクの表示順序を反転できます。昇順または降順を選択できます。

en: Here you can choose to sort your pages links.
ja: ここでは、ページリンクの並べ替え方法を選択できます。

en: Here you can choose which items appear in the post info section on pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted items shown below will appear.
ja: ここでは、固定ページの投稿情報セクションに表示する項目を選択できます。通常は投稿タイトルの下にあり、投稿の基本情報を表示するエリアです。下のハイライトされた項目が表示されます。

en: Here you can choose which items appear in the post info section on single post pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted items shown below will appear.
ja: ここでは、個別投稿ページの投稿情報セクションに表示する項目を選択できます。通常は投稿タイトルの下にあり、投稿の基本情報を表示するエリアです。下のハイライトされた項目が表示されます。

en: Here you can designate how many WooCommerce products are displayed on the archive page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ja: ここで、アーカイブページに表示する WooCommerce 商品数を指定できます。このオプションは、wp-admin の「設定」>「表示設定」とは独立して動作します。

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Archive pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ja: ここで、アーカイブページに表示する最新記事数を指定できます。このオプションは、wp-admin の「設定」>「表示設定」とは独立して動作します。

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Category page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ja: ここで、カテゴリーページに表示する最新記事数を指定できます。このオプションは、wp-admin の「設定」>「表示設定」とは独立して動作します。

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Search results pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ja: ここで、検索結果ページに表示する最新記事数を指定できます。このオプションは、wp-admin の「設定」>「表示設定」とは独立して動作します。

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Tag pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ja: ここで、タグページに表示する最新記事数を指定できます。このオプションは、wp-admin の「設定」>「表示設定」とは独立して動作します。

en: Here you can disable automatic memory limit increase.
ja: ここで自動的なメモリ上限の増加を無効にできます。

en: Here you can provide 468x60 banner destination url
ja: ここで 468x60 バナーの遷移先 URL を指定できます

en: Here you can provide 468x60 banner image url
ja: ここで 468x60 バナー画像の URL を指定できます

en: Hex Value
ja: 16進数値

en: Hide
ja: 非表示

en: Hide Logo Image
ja: ロゴ画像を非表示

en: Hide Nav Before Scroll
ja: スクロール前はナビを非表示

en: Hide Navigation Until Scroll
ja: スクロールするまでナビゲーションを非表示

en: Hide empty categories
ja: 空のカテゴリーを非表示

en: High
ja: 高

en: Home
ja: ホーム

en: Homepage SEO
ja: ホームページSEO

en: Homepage custom title (if enabled)
ja: ホームページのカスタムタイトル（有効時）

en: Homepage meta description (if enabled)
ja: ホームページのメタディスクリプション（有効時）

en: Homepage meta keywords (if enabled)
ja: ホームページのメタキーワード（有効時）

en: How do I report a bug?
ja: バグの報告方法は？

en: How would you like to change the style of this element?
ja: この要素のスタイルをどのように変更しますか？

en: Humorous
ja: ユーモラス

en: Icon
ja: アイコン

en: Icon Color
ja: アイコンの色

en: Icon Placement
ja: アイコンの配置

en: If a page is built with the Divi Builder, the Gutenberg block CSS file is moved from the header to the footer. Since the file is most likely not used, we can load it later. This removes a render blocking request and improving performance.
ja: ページが Divi Builder で作成されている場合、Gutenberg ブロック CSS ファイルはヘッダーからフッターへ移動されます。そのファイルはほとんどの場合使用されないため、後から読み込めます。これによりレンダリングをブロックするリクエストが削除され、パフォーマンスが向上します。

en: If custom titles are disabled, choose autogeneration method
ja: カスタムタイトルが無効の場合、自動生成方法を選択

en: If this website contains content built with Divi 4, you can use the migrator to convert your website to the Divi 5 format. Un-migrated content will not benefit from Divi 5 performance improvements.
ja: このウェブサイトに Divi 4 で作成したコンテンツが含まれている場合、移行ツールを使用してウェブサイトを Divi 5 形式に変換できます。未移行のコンテンツは Divi 5 のパフォーマンス改善の恩恵を受けられません。

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over how your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
ja: カスタム投稿タイトルを使用していない場合でも、タイトルの生成方法を制御できます。ここでは、投稿タイトルとブログ名の表示順を選択したり、タイトルからブログ名を完全に削除したりできます。

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over hw your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
ja: カスタム投稿タイトルを使用していない場合でも、タイトルの生成方法を制御できます。ここでは、投稿タイトルとブログ名の表示順を選択したり、タイトルからブログ名を完全に削除したりできます。

en: If you don't want to display some banners - leave approptiate fields blank
ja: 表示したくないバナーがある場合は、該当するフィールドを空欄にしてください

en: If you have enabled custom titles you can add your custom title here. Whatever you type here will be placed between the < title >< /title > tags in header.php
ja: カスタムタイトルを有効にしている場合、ここにカスタムタイトルを追加できます。ここに入力した内容は、header.php の < title >< /title > タグの間に挿入されます

en: If you have enabled meta descriptions you can add your custom description here.
ja: メタディスクリプションを有効にしている場合、ここにカスタム説明を追加できます。

en: If you have enabled meta keywords you can add your custom keywords here. Keywords should be separated by comas. For example: wordpress,themes,templates,elegant
ja: メタキーワードを有効にしている場合、ここにカスタムキーワードを追加できます。キーワードはカンマで区切ってください。例：wordpress,themes,templates,elegant

en: If you would like categories to be displayed in your navigationbar that don't have any posts in them then disable this option. By default empty categories are hidden
ja: 投稿が1件もないカテゴリーもナビゲーションバーに表示したい場合は、このオプションを無効にしてください。デフォルトでは空のカテゴリーは非表示です。

en: If you would like to add a meta description to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for descriptions to be displayed on post pages. You can add your meta description using custom fields based off the custom field name you define below.
ja: 投稿にメタディスクリプションを追加したい場合は、カスタムフィールドで追加できます。投稿ページに説明を表示するには、このオプションを有効にする必要があります。下で指定するカスタムフィールド名に基づいて、カスタムフィールドからメタディスクリプションを追加できます。

en: If you would like to add meta keywords to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for keywords to be displayed on post pages. You can add your meta keywords using custom fields based off the custom field name you define below.
ja: 投稿にメタキーワードを追加したい場合は、カスタムフィールドで追加できます。投稿ページにキーワードを表示するには、このオプションを有効にする必要があります。下で指定するカスタムフィールド名に基づいて、カスタムフィールドからメタキーワードを追加できます。

en: If you would like to remove the dropdown menus from the categories navigation bar disable this feature.
ja: カテゴリーのナビゲーションバーからドロップダウンメニューを削除したい場合は、この機能を無効にしてください。

en: If you would like to remove the dropdown menus from the pages navigation bar disable this feature.
ja: ページのナビゲーションバーからドロップダウンメニューを削除したい場合は、この機能を無効にしてください。

en: If you would like to use your own custom logo image click the Upload Image button.
ja: 独自のカスタムロゴ画像を使用する場合は、「画像をアップロード」ボタンをクリックしてください。

en: Image
ja: 画像

en: Image Description
ja: 画像の説明

en: Image Dimensions
ja: 画像サイズ

en: Image Fill Description
ja: 画像の塗りつぶし説明

en: Image Height
ja: 画像の高さ

en: Image Scale
ja: 画像スケール

en: Image Selection
ja: 画像選択

en: Image Size
ja: 画像サイズ

en: Image Sketch
ja: 画像スケッチ

en: Image Style
ja: 画像スタイル

en: Image Type
ja: 画像タイプ

en: Image URL or base64 string is required.
ja: 画像の URL または base64 文字列が必要です。

en: Image Url
ja: 画像URL

en: Image Width
ja: 画像の幅

en: Image doesn't exist
ja: 画像が存在しません

en: Images
ja: 画像

en: Images stored on a different website cannot be used as reference. The issue can be resolved by uploading the image to the WordPress media library.
ja: 別のWebサイトに保存されている画像は参照として使用できません。画像をWordPressメディアライブラリにアップロードすることで解決できます。

en: Import
ja: インポート

en: Import %s
ja: %s をインポート

en: Import & Export Customizer
ja: カスタマイザーのインポート＆エクスポート

en: Import & Export Theme Options
ja: テーマオプションのインポート/エクスポート

en: Import Theme Options
ja: テーマオプションをインポート

en: Import These Templates
ja: これらのテンプレートをインポート

en: Import To Cloud
ja: クラウドにインポート

en: Importing %1$s Page
ja: %1$s ページをインポート中

en: Importing Customizer Settings
ja: カスタマイザー設定をインポート中

en: Importing Pages
ja: ページをインポート中

en: Importing Presets
ja: プリセットをインポート中

en: Importing Theme Builder
ja: Theme Builder をインポート中

en: Improve Google Fonts Loading
ja: Google Fonts の読み込みを改善

en: Improve your web design workflow and collaborate together in the cloud.
ja: Webデザインのワークフローを改善し、クラウドで共同作業しましょう。

en: In Progress
ja: 進行中

en: In some cases users will want to create parent categories or links as placeholders to hold a list of child links or categories. In this case it is not desirable to have the parent links lead anywhere, but instead merely serve an organizational function. Enabling this options will remove the links from all parent pages/categories so that they don't lead anywhere when clicked.
ja: 場合によっては、子リンクや子カテゴリーの一覧を保持するためのプレースホルダーとして、親カテゴリーや親リンクを作成したいことがあります。この場合、親リンクがどこかに遷移するのは望ましくなく、整理目的のみで機能させたいことがあります。このオプションを有効にすると、すべての親ページ/カテゴリーのリンクが削除され、クリックしてもどこにも移動しなくなります。

en: Inactive (%s)
ja: 無効（%s）

en: Inactive Widgets
ja: 無効なウィジェット

en: Increase Contrast
ja: コントラストを上げる

en: Increase Detail
ja: ディテールを増やす

en: Increase Saturation
ja: 彩度を上げる

en: Index Page SEO
ja: 一覧ページSEO

en: Informative
ja: 情報重視

en: Initializing Process
ja: プロセスを初期化中

en: Input 468x60 adsense code
ja: 468x60 AdSenseコードを入力

en: Input 468x60 advertisement banner image
ja: 468x60 広告バナー画像を入力

en: Input 468x60 advertisement destination url
ja: 468x60 広告の遷移先 URL を入力

en: Input your website information and select which pages you want to have on your website.
ja: Webサイト情報を入力し、Webサイトに追加するページを選択してください。

en: Input your website information and tell Divi AI about your website or business. The information you provide will be used to generate content, images and make design decisions.
ja: Webサイト情報を入力し、Webサイトやビジネスについて Divi AI に伝えてください。提供された情報は、コンテンツや画像の生成、デザインの判断に使用されます。

[ctx: Insert CSS Snippet from library]
en: Use This CSS Snippet
ja: このCSSスニペットを使用

en: Insert Code at Cursor
ja: カーソル位置にコードを挿入

[ctx: Insert HTML/JS Snippet from library]
en: Use This HTML/JS Snippet
ja: このHTML/JSスニペットを使用

[ctx: Insert Module from library]
en: Use This Module
ja: このモジュールを使用

[ctx: Insert Page from library]
en: Use This Page
ja: このページを使用

[ctx: Insert Row from library]
en: Use This Row
ja: この行を使用

[ctx: Insert Section from library]
en: Use This Section
ja: このセクションを使用

en: Inset
ja: 内側

en: Instagram Profile Url
ja: Instagram プロフィール URL

en: Install WooCommerce Plugin
ja: WooCommerce プラグインをインストール

en: Install and Configure WooCommerce
ja: WooCommerce をインストールして設定

en: Installing WooCommerce
ja: WooCommerce をインストール中

en: Interior Design Company
ja: インテリアデザイン会社

en: Interior Design Company About Page
ja: インテリアデザイン会社についてページ

en: Interior Design Company Blog Page
ja: インテリアデザイン会社ブログページ

en: Interior Design Company Contact Page
ja: インテリアデザイン会社お問い合わせページ

en: Interior Design Company Home Page
ja: インテリアデザイン会社ホームページ

en: Interior Design Company Landing Page
ja: インテリアデザイン会社ランディングページ

en: Interior Design Company Portfolio Page
ja: インテリアデザイン会社ポートフォリオページ

en: Interior Design Company Services Page
ja: インテリアデザイン会社サービスページ

en: Interior Design Company Shop Page
ja: インテリアデザイン会社ショップページ

en: Invalid API Key or Username
ja: API キーまたはユーザー名が無効です

en: Invalid post IDs format.
ja: 投稿IDの形式が無効です。

en: Invalid shortcode string.
ja: 無効な shortcode 文字列です。

en: Invite your team members and clients and give them full access to your entire suite of Divi services.
ja: チームメンバーやクライアントを招待し、Divi サービス一式へのフルアクセスを付与できます。

en: Italic
ja: 斜体

en: Join Now
ja: 今すぐ参加

en: LMS About Page
ja: LMSについてページ

en: LMS Blog Page
ja: LMSブログページ

en: LMS Contact Page
ja: LMSお問い合わせページ

en: LMS Course Page
ja: LMSコースページ

en: LMS Courses Page
ja: LMS コースページ

en: LMS Home Page
ja: LMS ホームページ

en: LMS Landing Page
ja: LMS ランディングページ

en: LMS Marketing Page
ja: LMS マーケティングページ

[ctx: LMS Page]
en: Course
ja: コース

[ctx: LMS Page]
en: Courses
ja: コース

en: LMS Pricing Page
ja: LMS 料金ページ

en: Landscape (8:5)
ja: 横長 (8:5)

en: Language
ja: 言語

en: Language of Prompt
ja: プロンプトの言語

en: Language of Website
ja: Web サイトの言語

en: Layout
ja: レイアウト

[ctx: Layout]
en: Add New
ja: 新規追加

[ctx: Layout Categories]
en: Manage Categories
ja: カテゴリーを管理

[ctx: Layout Categories]
en: Manage Tags
ja: タグを管理

[ctx: Layout Category]
en: Art & Design
ja: アート＆デザイン

[ctx: Layout Category]
en: Business
ja: ビジネス

[ctx: Layout Category]
en: Community & Non-Profit
ja: コミュニティ＆非営利

[ctx: Layout Category]
en: Education
ja: 教育

[ctx: Layout Category]
en: Events
ja: イベント

[ctx: Layout Category]
en: Fashion & Beauty
ja: ファッション＆ビューティー

[ctx: Layout Category]
en: Food & Drink
ja: フード＆ドリンク

[ctx: Layout Category]
en: Health & Fitness
ja: ヘルス＆フィットネス

[ctx: Layout Category]
en: Online Store
ja: オンラインストア

[ctx: Layout Category]
en: Services
ja: サービス

[ctx: Layout Category]
en: Technology
ja: テクノロジー

en: Layout Name
ja: レイアウト名

en: Layout Pack
ja: レイアウトパック

[ctx: Layout Pack]
en: Fashion
ja: ファッション

[ctx: Layout Pack]
en: Layouts In This Pack
ja: このパックのレイアウト

[ctx: Layout Packs]
en: Manage Packs
ja: パックを管理

en: Layout Settings
ja: レイアウト設定

en: Learn About Divi AI
ja: Divi AI について

en: Learn About Divi Cloud
ja: Divi Cloud について

en: Learn About Divi Teams
ja: Divi Teams について

en: Learn About Divi VIP
ja: Divi VIP について

en: Learn About VIP Support
ja: VIP サポートについて

en: Learn More
ja: 詳細を見る

en: Learn More About Divi 5
ja: Divi 5 について詳しく見る

en: Leave a Reply to %s
ja: %s への返信

en: Left
ja: 左

en: Left Sidebar
ja: 左サイドバー

en: Left to Right
ja: 左から右

en: Lengthen
ja: 長くする

en: Let AI Choose
ja: AI に選ばせる

en: Let AI Choose For Me
ja: AIに選んでもらう

en: Letter Spacing
ja: 文字間隔

en: Let’s Build Your Divi Website!
ja: Divi サイトを作成しましょう！

en: Level Up Your Divi Toolkit
ja: Divi ツールキットを強化

en: Level up your efficiency with limitless AI content and image requests.
ja: 無制限のAIコンテンツと画像リクエストで作業効率を向上させましょう。

en: Library
ja: ライブラリ

en: Light
ja: ライト

en: Limit Google Fonts Support For Legacy Browsers
ja: レガシーブラウザー向けの Google Fonts サポートを制限

en: Link
ja: リンク

en: Link Color
ja: リンクの色

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: List Items
ja: リスト項目

en: Live Preview
ja: ライブプレビュー

en: Load From Library
ja: ライブラリから読み込む

en: Load more
ja: さらに読み込む

en: Loading...
ja: 読み込み中...

en: Locations
ja: 場所

en: Log In
ja: ログイン

en: Log In To Divi Cloud
ja: Divi Cloud にログイン

en: Log In to Activate Your License
ja: ログインしてライセンスを有効化

en: Login
ja: ログイン

en: Logo
ja: ロゴ

en: Logo Max Height
ja: ロゴの最大高さ

en: Low
ja: 低

en: Make Full Width
ja: 全幅にする

en: Manage Layouts
ja: レイアウトを管理

en: Manage Pages
ja: ページを管理

en: Manage Posts
ja: 投稿を管理

en: Manage Templates
ja: テンプレートを管理

en: Manage Theme Templates
ja: テーマテンプレートを管理

en: Manage Un-widgetized Advertisements
ja: ウィジェット未使用の広告を管理

en: Manage Website Pages
ja: ウェブサイトのページを管理

en: Manage Your Elegant Themes Account
ja: Elegant Themes アカウントを管理

en: Managing Website Styles
ja: サイトスタイルの管理

en: March 28, 2024
ja: 2024年3月28日

[ctx: Marketplace Page]
en: Seller
ja: 販売者

en: Maximum
ja: 最大

en: Maximum canvas size is 8192px
ja: 最大キャンバスサイズは 8192px です

en: Medium
ja: 中

en: Member Login
ja: メンバーログイン

en: Memory Limit Increase
ja: メモリ上限の増加

en: Menu Height
ja: メニューの高さ

en: Menu Link Color
ja: メニューリンクの色

en: Menu Text Size
ja: メニューテキストサイズ

en: Menu Top Margin
ja: メニュー上マージン

en: Menu Width
ja: メニュー幅

en: Meta Font Style
ja: メタフォントスタイル

en: Meta Letter Spacing
ja: メタ文字間隔

en: Meta Line Height
ja: メタ行の高さ

en: Meta Text Size
ja: メタテキストサイズ

en: Migrate This Site to %s
ja: このサイトを %s に移行

en: Migrate This Website
ja: このウェブサイトを移行

en: Migrate To Divi 5
ja: Divi 5 へ移行

en: Migrating Your %s
ja: %s を移行中

en: Migrating Your Modules
ja: モジュールを移行中

en: Migrating Your Pages
ja: ページを移行中

en: Migrating Your Posts
ja: 投稿を移行しています

en: Migrating Your Settings
ja: 設定を移行中

en: Migrating Your Templates
ja: テンプレートを移行中

en: Migrating Your Widget Areas
ja: ウィジェットエリアを移行中

en: Migrating your website will convert all Divi 4 modules to the Divi 5 format. Sweeping changes will be made to all Divi content throughout your website. It's important that you back up your website before migrating or test the migration on a staging site.
ja: サイトを移行すると、すべての Divi 4 モジュールが Divi 5 形式に変換されます。サイト全体の Divi コンテンツに大幅な変更が加えられます。移行前にサイトをバックアップするか、ステージングサイトで移行をテストすることが重要です。

en: Mobile Menu
ja: モバイルメニュー

en: Mobile Styles
ja: モバイルスタイル

en: Modification Strength
ja: 変更強度

en: Modification Type
ja: 変更タイプ

en: Modify
ja: 変更

en: Modify Element
ja: 要素を変更

en: Modify Selected Image
ja: 選択した画像を編集

en: Modify With AI
ja: AI で編集

en: Modify the reference image with a loose sketch
ja: 大まかなスケッチで参照画像を変更してください

en: Module Name
ja: モジュール名

en: Module Name Prefix
ja: モジュール名の接頭辞

en: Module Use
ja: モジュール使用状況

en: Modules That Will Not Be Converted (%s)
ja: 変換されないモジュール（%s）

en: Modules That Will be Converted (%s)
ja: 変換されるモジュール（%s）

en: Mood & Lighting
ja: 雰囲気とライティング

en: More Options
ja: その他のオプション

en: Most Used
ja: よく使う

en: Move
ja: 移動

en: Move To
ja: 移動先

en: Move To Divi Cloud
ja: Divi Cloud に移動

en: Must Use Keywords
ja: 必須キーワード

en: My Library
ja: マイライブラリ

en: Name
ja: 名前

en: Need help getting started with Divi? Our support team is available around the clock to help you with anything and everything Divi related.
ja: Divi を始めるのにお困りですか？サポートチームが 24 時間体制で、Divi に関するあらゆることをお手伝いします。

en: New Description
ja: 新しい説明

en: New Theme Options
ja: 新規テーマオプション

en: New To Old
ja: 新しい順

en: New items are stored into %s library.
ja: 新しいアイテムは %s ライブラリに保存されます。

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ja: 新しいコメント <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
ja: 次へ

en: Next Entries &raquo;
ja: 次の記事 &raquo;

en: No
ja: いいえ

en: No %s found
ja: %s が見つかりません

en: No Animation
ja: アニメーションなし

en: No Context
ja: コンテキストなし

en: No File Selected
ja: ファイルが選択されていません

en: No Repeat
ja: 繰り返しなし

en: No Results
ja: 結果なし

en: No Results Found
ja: 結果が見つかりませんでした

en: No Screenshot
ja: スクリーンショットなし

en: No Sidebar
ja: サイドバーなし

en: No available options.
ja: 利用可能なオプションはありません。

en: None
ja: なし

en: Note: Color settings set above should be applied to the Default color scheme.
ja: 注: 上で設定したカラー設定は、デフォルトの配色に適用されます。

en: Nothing found
ja: 見つかりませんでした

en: Nothing found in Trash
ja: ゴミ箱内に見つかりませんでした

en: Number of Posts displayed on Archive pages
ja: アーカイブページに表示する投稿数

en: Number of Posts displayed on Category page
ja: カテゴリーページに表示する投稿数

en: Number of Posts displayed on Search pages
ja: 検索ページに表示する投稿数

en: Number of Posts displayed on Tag pages
ja: タグページに表示する投稿数

en: Number of Products displayed on WooCommerce archive pages
ja: WooCommerce アーカイブページに表示する商品数

en: Number of dropdown tiers shown
ja: 表示するドロップダウン階層数

en: Off
ja: オフ

en: Old To New
ja: 古い順

en: On
ja: オン

en: On Divi Cloud
ja: Divi Cloud 上

en: Onboarding Primary Menu
ja: オンボーディング用メインメニュー

en: Only Show
ja: 表示のみ

en: Only Show Icon on Hover
ja: ホバー時のみアイコンを表示

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
ja: の

en: Open in a new window
ja: 新しいウィンドウで開く

en: Open link in new window
ja: リンクを新しいウィンドウで開く

en: Options
ja: オプション

en: Orange
ja: オレンジ

en: Order Category Links by Ascending/Descending
ja: カテゴリーリンクの順序（昇順/降順）

en: Order Pages Links by Ascending/Descending
ja: ページリンクの順序（昇順/降順）

en: Outset
ja: 外側

[ctx: Page]
en: About
ja: 会社概要

[ctx: Page]
en: Blog
ja: ブログ

[ctx: Page]
en: Careers
ja: 採用情報

[ctx: Page]
en: Case Study
ja: 事例

[ctx: Page]
en: Categories
ja: カテゴリー

[ctx: Page]
en: Contact
ja: お問い合わせ

[ctx: Page]
en: Designer
ja: デザイナー

[ctx: Page]
en: Donate
ja: 寄付

[ctx: Page]
en: Events
ja: イベント

[ctx: Page]
en: FAQ
ja: よくある質問

[ctx: Page]
en: Features
ja: 機能

[ctx: Page]
en: Gallery
ja: ギャラリー

[ctx: Page]
en: Gallery 1
ja: ギャラリー 1

[ctx: Page]
en: Gallery 2
ja: ギャラリー 2

[ctx: Page]
en: Gallery 3
ja: ギャラリー 3

[ctx: Page]
en: Guide
ja: ガイド

[ctx: Page]
en: Home
ja: ホーム

[ctx: Page]
en: Landing
ja: ランディング

[ctx: Page]
en: Market
ja: マーケット

[ctx: Page]
en: Marketing
ja: マーケティング

[ctx: Page]
en: Portfolio
ja: ポートフォリオ

[ctx: Page]
en: Pricing
ja: 料金

[ctx: Page]
en: Project 1
ja: プロジェクト 1

[ctx: Page]
en: Project 2
ja: プロジェクト 2

[ctx: Page]
en: Services
ja: サービス

[ctx: Page]
en: Shop
ja: ショップ

[ctx: Page]
en: Team
ja: チーム

en: Page Generated Successfully
ja: ページが正常に生成されました

en: Page Layout
ja: ページレイアウト

en: Page Name
ja: ページ名

en: Page Title
ja: ページタイトル

[ctx: Page layout]
en: View Live Demo
ja: ライブデモを表示

en: Pages
ja: ページ

en: Pages Built With Divi
ja: Divi で作成したページ

en: Pages:
ja: ページ：

en: Paint Color
ja: ペイントの色

en: Paint over the area of the image that you would like to modify
ja: 変更したい画像の範囲を塗りつぶしてください

en: Paintbrush Size
ja: 筆のサイズ

en: Painting
ja: ペインティング

en: Paragraph
ja: 段落

en: Paragraphs
ja: 段落

en: Password
ja: パスワード

en: Password Protected
ja: パスワード保護

en: Password:
ja: パスワード:

en: Paste image url here, if you chose "images" slider type
ja: スライダータイプで「images」を選択した場合は、ここに画像のURLを貼り付けてください

en: Performance
ja: パフォーマンス

en: Phone
ja: スマートフォン

en: Phone Number
ja: 電話番号

en: Photo
ja: 写真

en: Photo Marketplace
ja: 写真マーケットプレイス

en: Photo Marketplace About Page
ja: 写真マーケットプレイス 会社概要ページ

en: Photo Marketplace Categories Page
ja: 写真マーケットプレイス カテゴリーページ

en: Photo Marketplace Contact Page
ja: 写真マーケットプレイス お問い合わせページ

en: Photo Marketplace Home Page
ja: 写真マーケットプレイス ホームページ

en: Photo Marketplace Landing Page
ja: 写真マーケットプレイス ランディングページ

en: Photo Marketplace Pricing Page
ja: 写真マーケットプレイス 料金ページ

en: Photo Marketplace Seller Page
ja: 写真マーケットプレイス 販売者ページ

en: Photographer
ja: フォトグラファー

en: Pick a color for your headings, or let Divi AI choose one for you.
ja: 見出しの色を選択するか、Divi AI に選ばせてください。

en: Pick a color to use for things like paragraphs, or let Divi AI choose one for you.
ja: 段落などに使用する色を選択するか、Divi AI に選ばせてください。

en: Pick a handcrafted Starter Site created by our team. Then, jump into your finished website and customize the content.
ja: チームが作成した手作りのスターターサイトを選択します。完成したサイトに移動してコンテンツをカスタマイズできます。

en: Pick the starter site that best suits your website. Every Starter Site can be used for any type of website. Once your website is generated, you can easily customize the content and styles using the Divi Builder.
ja: あなたのWebサイトに最適なスターターサイトを選択してください。すべてのスターターサイトは、どのような種類のWebサイトにも使用できます。Webサイト生成後は、Divi Builder を使ってコンテンツとスタイルを簡単にカスタマイズできます。

en: Pink
ja: ピンク

en: Place Thumbs on Pages
ja: 固定ページにサムネイルを表示

en: Place Thumbs on Posts
ja: 投稿にサムネイルを表示

en: Place your adsense code here.
ja: ここにAdSenseコードを貼り付けてください。

en: Please Log In Again
ja: 再度ログインしてください

en: Plugins below use Divi hooks and may not yet be compatible with %s.
ja: 以下のプラグインは Divi フックを使用しており、まだ %s と互換性がない可能性があります。

en: Plugins may be Incompatible with %s
ja: プラグインが %s と互換性がない可能性があります

en: Portability
ja: ポータビリティ

en: Portrait (3:4)
ja: 縦長 (3:4)

en: Post
ja: 投稿

en: Post Title
ja: 投稿タイトル

en: Post content has been rolled back to Divi 4 format.
ja: 投稿コンテンツを Divi 4 形式にロールバックしました。

en: Post info section
ja: 投稿情報セクション

en: Posted on
ja: 投稿日

en: Posts Built With Divi
ja: Divi で作成した投稿

en: Premade Layouts
ja: 事前作成レイアウト

en: Presets
ja: プリセット

en: Preview %1$s
ja: %1$s をプレビュー

en: Previous
ja: 前へ

en: Primary Color
ja: メインカラー

en: Primary Menu
ja: メインメニュー

en: Primary Menu Background Color
ja: プライマリメニュー 背景色

en: Primary Menu Bar
ja: プライマリメニューバー

en: Primary Menu Link Color
ja: プライマリメニュー リンクの色

en: Processing Imagery
ja: 画像を処理中

en: Product Content
ja: 商品コンテンツ

en: Progress Update: Front-End Speed Improvements (And Much More)
ja: 進捗アップデート: フロントエンド速度の改善（ほか多数）

en: Project Navigation
ja: プロジェクトナビゲーション

en: Published
ja: 公開済み

en: Published (%s)
ja: 公開済み（%s）

en: Purchase A Divi AI Membership
ja: Divi AI メンバーシップを購入

en: Quick Actions
ja: クイックアクション

en: RSS Icon Url
ja: RSS アイコン URL

en: Ratings
ja: 評価

en: Re-Run Compatibility Check
ja: 互換性チェックを再実行

en: Re-Run Divi 5 Compatibility Check
ja: Divi 5 互換性チェックを再実行

en: Read Divi Documentation
ja: Divi ドキュメントを読む

en: Red
ja: レッド

en: Reference Content
ja: 参照コンテンツ

en: Reference Image (Optional)
ja: 参照画像（任意）

en: Reference Image Influence
ja: 参照画像の影響度

en: Refine Result
ja: 結果を調整

en: Refine your prompt
ja: プロンプトを調整

en: Regenerate
ja: 再生成

en: Remove
ja: 削除

en: Remove From Cloud
ja: クラウドから削除

en: Remove From Favorites
ja: お気に入りから削除

en: Rename
ja: 名前を変更

en: Renew Subscription
ja: サブスクリプションを更新

en: Replace Existing Code
ja: 既存のコードを置き換える

en: Replace Existing Content
ja: 既存のコンテンツを置き換える

en: Reset
ja: リセット

en: Reset to Defaults
ja: 既定値にリセット

en: Respectful
ja: 丁寧

en: Restaurant
ja: レストラン

en: Restaurant About Page
ja: レストラン 会社概要ページ

en: Restaurant Blog Page
ja: レストラン ブログページ

en: Restaurant Contact Page
ja: レストラン お問い合わせページ

en: Restaurant Gallery Page
ja: レストラン ギャラリーページ

en: Restaurant Home Page
ja: レストラン ホームページ

en: Restaurant Landing Page
ja: レストラン ランディングページ

[ctx: Restaurant Page]
en: Menu
ja: メニュー

en: Restaurant Shop Page
ja: レストラン ショップページ

en: Restaurant Team Page
ja: レストラン チームページ

en: Restore
ja: 復元

en: Restore Divi 4 Content
ja: Divi 4 コンテンツを復元

en: Restoring Content...
ja: コンテンツを復元中…

en: Results
ja: 結果

en: Retry
ja: 再試行

en: Retry Migration
ja: 移行を再試行

en: Rewrite With AI
ja: AI で書き直す

en: Rewrite to be more engaging
ja: より魅力的になるように書き直す

en: Ridge
ja: 浮き出し

en: Right
ja: 右

en: Right Sidebar
ja: 右サイドバー

en: Right to Left
ja: 右から左

en: Role Editor
ja: 権限エディター

en: Roll Back to %s
ja: %s にロールバック

en: Row Height
ja: 行の高さ

en: Row Name
ja: 行名

en: Row Name Prefix
ja: 行名の接頭辞

en: SaaS Company
ja: SaaS 企業

en: SaaS Company About Page
ja: SaaS 企業 会社概要ページ

en: SaaS Company Careers Page
ja: SaaS 企業 採用情報ページ

en: SaaS Company Contact Page
ja: SaaS 企業 お問い合わせページ

en: SaaS Company Documentation Page
ja: SaaS 企業 ドキュメントページ

en: SaaS Company Features Page
ja: SaaS 企業 機能ページ

en: SaaS Company Landing Page
ja: SaaS 企業 ランディングページ

en: SaaS Company Pricing Page
ja: SaaS 企業 料金ページ

en: Save
ja: 保存

en: Save %s
ja: %s を保存

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Save Items To Divi Cloud
ja: アイテムを Divi Cloud に保存

en: Save Selection Only
ja: 選択範囲のみ保存

en: Save Theme Options
ja: テーマオプションを保存

en: Save To Divi Cloud
ja: Divi Cloud に保存

en: Save To Library
ja: ライブラリに保存

en: Save as Global
ja: グローバルとして保存

en: Save items to the Divi Cloud for later use.
ja: 後で使用できるようにアイテムを Divi Cloud に保存します。

en: Save this %s to the Divi Library for later use.
ja: この %s を後で使用できるように Divi ライブラリに保存します。

en: Save unlimited layouts, theme builder templates, code snippets and more to Divi Cloud.
ja: レイアウト、テーマビルダーテンプレート、コードスニペットなどを無制限に Divi Cloud に保存できます。

en: Save your Divi assets to the cloud and access them from any website. Collaborate with your team in the cloud.
ja: Divi アセットをクラウドに保存し、どのサイトからでもアクセスできます。クラウドでチームと共同作業できます。

en: Saving Theme Builder
ja: Theme Builder を保存中

en: Scroll
ja: スクロール

en: Search
ja: 検索

en: Search &hellip;
ja: 検索 &hellip;

en: Search Bar Background Color
ja: 検索バー 背景色

en: Search Bar Text Color
ja: 検索バー テキストの色

en: Search Fonts
ja: フォントを検索

en: Search For Categories
ja: カテゴリを検索

en: Search For Layouts
ja: レイアウトを検索

en: Search For Packs
ja: パックを検索

en: Search Results for: %s
ja: 検索結果: %s

en: Search Theme Options
ja: テーマオプションを検索

en: Search for:
ja: 検索:

en: Search results for "%s"
ja: 「%s」の検索結果

en: Secondary Color
ja: サブカラー

en: Secondary Menu
ja: サブメニュー

en: Secondary Menu Background Color
ja: セカンダリメニュー 背景色

en: Secondary Menu Bar
ja: セカンダリメニューバー

en: Secondary Menu Link Color
ja: セカンダリメニュー リンクの色

en: Section Height
ja: セクションの高さ

en: Section Name
ja: セクション名

en: Section Name Prefix
ja: セクション名の接頭辞

en: Select
ja: 選択

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select Animation Effect
ja: アニメーション効果を選択

en: Select Font
ja: フォントを選択

en: Select Icon
ja: アイコンを選択

en: Select Mood
ja: 雰囲気を選択

en: Select Page
ja: ページを選択

en: Select Slider Type here
ja: ここでスライダータイプを選択

en: Select a Website Template
ja: サイトテンプレートを選択

en: Select a primary color, or let Divi AI choose a great color for you. The primary color is used through the layout, such as background colors, button colors, etc.
ja: プライマリカラーを選択するか、Divi AI に最適な色を選ばせてください。プライマリカラーは、背景色やボタン色など、レイアウト全体で使用されます。

en: Select a secondary color, or let Divi AI choose a great color for you. The secondary color is used through the layout as a secondary accent color, such as for icon colors, text highlights, etc.
ja: セカンダリカラーを選択するか、Divi AI に最適な色を選ばせてください。セカンダリカラーは、アイコン色やテキストのハイライトなど、レイアウト全体で第2のアクセントカラーとして使用されます。

en: Select between expanded and closed state
ja: 展開状態と閉じた状態を選択

en: Select the pages that you want to add to your website. You can select from pre-build pages with custom layouts, and add your own pages that will be built using a simple template.
ja: Webサイトに追加するページを選択してください。カスタムレイアウトのプリビルドページから選択でき、シンプルなテンプレートで作成される独自ページを追加することもできます。

en: Select this option if you plan to sell products on your website. We will install WooCommerce and configure your cart and checkout pages.
ja: Webサイトで商品を販売する予定がある場合は、このオプションを選択してください。WooCommerce をインストールし、カートとチェックアウトページを設定します。

en: Select yes if the link should be opened in a new window
ja: リンクを新しいウィンドウで開く場合は「はい」を選択

en: Select your desired enhancements. Your image will be sent back through Divi AI and re-imagined to achieve the desired result.
ja: 希望する補正を選択してください。画像は Divi AI に再送され、目的の結果を得られるよう再生成されます。

en: Sentences
ja: 文

[ctx: Services/Plans Page]
en: Packages
ja: パッケージ

en: Set As Logo
ja: ロゴに設定

en: Set the height of image in pixels.
ja: 画像の高さをピクセルで設定します。

en: Set the width of image in pixels.
ja: 画像の幅をピクセルで設定します。

en: Share With Team
ja: チームと共有

en: Share Your Divi Cloud With Your Team
ja: チームと Divi Cloud を共有

en: Shared With Me
ja: 自分と共有

en: Shop (selecting this will install WooCommerce)
ja: ショップ（選択すると WooCommerce がインストールされます）

en: Shop Page & Category Page Layout for WooCommerce
ja: WooCommerce のショップページとカテゴリーページのレイアウト

en: Shortcode Framework Constant
ja: ショートコードフレームワーク定数

en: Shortcode Framework Constant Value
ja: ショートコードフレームワーク定数値

en: Shortcode Framework Hook
ja: ショートコードフレームワークフック

en: Shortcode Framework Option
ja: ショートコードフレームワークオプション

en: Shortcodes
ja: ショートコード

en: Shortcodes In Widget Area Use
ja: ウィジェットエリアでのショートコード使用

en: Shortcodes Used
ja: 使用中のショートコード

en: Shorten
ja: 短くする

en: Show
ja: 表示

en: Show Facebook Icon
ja: Facebook アイコンを表示

en: Show Instagram Icon
ja: Instagram アイコンを表示

en: Show RSS Icon
ja: RSS アイコンを表示

en: Show Search Icon
ja: 検索アイコンを表示

en: Show Social Icons
ja: ソーシャルアイコンを表示

en: Show Thumbs on Index pages
ja: 一覧ページにサムネイルを表示

en: Show Top Bar
ja: トップバーを表示

en: Show X Icon
ja: X アイコンを表示

en: Show comments on pages
ja: 固定ページにコメントを表示

en: Show comments on posts
ja: 投稿にコメントを表示

en: Show dropdown menus
ja: ドロップダウンメニューを表示

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Sidebar Layout
ja: サイドバーのレイアウト

en: Sidebar Width
ja: サイドバー幅

en: Sidebar: %1$s contains third party module(s): %2$s
ja: サイドバー: %1$s に含まれるサードパーティモジュール: %2$s

en: Sidebar: %1$s, contains the following Divi WooCommerce module(s): %2$s
ja: サイドバー: %1$s に含まれる Divi WooCommerce モジュール: %2$s

en: Sign In To Divi Cloud
ja: Divi Cloud にサインイン

en: Sign Out Of Divi Cloud
ja: Divi Cloud からサインアウト

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop-up to activate Divi Cloud.
ja: ポップアップを使用して Elegant Themes アカウントにサインインし、Divi Cloud を有効化してください。

en: Simplify
ja: 簡潔にする

en: Simply describe your website, sit back, relax, and let Divi AI create your entire website for you in less than 2 minutes.
ja: サイトの内容を簡単に説明するだけ。あとは Divi AI が 2 分以内にサイト全体を作成します。

en: Single Page Layout
ja: 固定ページ（個別）レイアウト

en: Single Post Layout
ja: 投稿（個別）レイアウト

en: Single Post Page SEO
ja: 個別投稿ページSEO

en: Site Identity
ja: サイトアイデンティティ

en: Site Name
ja: サイト名

en: Site Slogan
ja: サイトのキャッチフレーズ

en: Size
ja: サイズ

en: Skills
ja: スキル

en: Skip This Step & Build Manually
ja: この手順をスキップして手動で作成

en: Slide
ja: スライド

en: Slide In
ja: スライドイン

en: Slide In & Fullscreen Header Settings
ja: スライドインとフルスクリーンヘッダー設定

en: Slider Type
ja: スライダータイプ

en: Smooth Scrolling
ja: スムーズスクロール

en: Social Icon Color
ja: ソーシャルアイコンの色

en: Social Icon Size
ja: ソーシャルアイコン サイズ

en: Social Media Post
ja: SNS 投稿

en: Solid
ja: 実線

en: Some Theme Builder Templates are Incompatible with %s
ja: 一部の Theme Builder テンプレートは %s と互換性がありません

en: Some third party scripts may be incorrectly enqueued without declaring jQuery as dependency. If jQuery is deferred, these scripts could break. If you are experiencing console errors after enabling the "Defer jQuery And jQuery Migrate" option, you can enable this option, which will load an additional compatibility script that will attempt to solve the issue. You can turn this feature off if everything is working fine without it.
ja: 一部のサードパーティスクリプトは、jQuery を依存関係として宣言せずに誤って読み込まれる場合があります。jQuery を遅延読み込みすると、これらのスクリプトが動作しなくなる可能性があります。「jQuery と jQuery Migrate を遅延読み込み」オプションを有効にした後にコンソールエラーが発生する場合は、このオプションを有効にしてください。問題の解決を試みる追加の互換スクリプトが読み込まれます。これがなくても問題なく動作する場合は、この機能をオフにできます。

en: Something Went Wrong While Migrating to Divi 5
ja: Divi 5 への移行中に問題が発生しました

en: Something went wrong
ja: 問題が発生しました

en: Something went wrong. Please try again later or try different request.
ja: 問題が発生しました。しばらくしてからもう一度お試しいただくか、別のリクエストをお試しください。

en: Sort
ja: 並び替え

en: Sort Categories Links by Name/ID/Slug/Count/Term Group
ja: カテゴリーリンクを名前/ID/スラッグ/件数/タームグループで並べ替え

en: Sort Pages Links
ja: ページリンクを並べ替え

en: Split Into Modules
ja: モジュールに分割

en: Split Into Rows
ja: 行に分割

en: Split Into Sections
ja: セクションに分割

en: Split Layout Into Sections
ja: レイアウトをセクションに分割

en: Split Row Into Modules
ja: 行をモジュールに分割

en: Split Section Into Rows
ja: セクションを行に分割

en: Split Test Usage
ja: スプリットテスト使用状況

en: Split Test usage found
ja: スプリットテストの使用が見つかりました

en: Square (1:1)
ja: 正方形 (1:1)

en: Start Collaborating!
ja: 共同作業を開始！

en: Start Over
ja: 最初からやり直す

en: Start With %1$s
ja: %1$s で開始

en: State
ja: 状態

en: Status
ja: ステータス

en: Step %1$s: %2$s Compatibility Check
ja: 手順 %1$s: %2$s 互換性チェック

en: Step %1$s: Migrate to %2$s
ja: 手順 %1$s: %2$s に移行

en: Stretch Background Image
ja: 背景画像を拡大

en: Submit
ja: 送信

en: Submit Comment
ja: コメントを送信

en: Submit a Comment
ja: コメントを投稿

en: Subscribe to Stay Up to Date
ja: 最新情報を受け取るために登録

en: Supply Divi AI with a reference image. This image will be combined with your image description to create the final image. Reference images are a great way to inform Divi AI about a desired composition or style while altering the subject matter of the reference image using your image description.
ja: Divi AIに参照画像を提供します。この画像は、画像の説明と組み合わせて最終画像を生成します。参照画像は、希望する構図やスタイルをDivi AIに伝えつつ、画像の説明によって参照画像の被写体を変更できる便利な方法です。

en: Supply Divi AI with additional context. The chosen context will alter the results and help Divi AI create relevant content.
ja: 追加のコンテキストを Divi AI に提供してください。選択したコンテキストにより結果が変わり、Divi AI が関連性の高いコンテンツを作成しやすくなります。

en: Support
ja: サポート

en: Tab Content
ja: タブコンテンツ

en: Tab Text
ja: タブテキスト

en: Tablet
ja: タブレット

en: Tag
ja: タグ

en: Tags
ja: タグ

en: Team Sidebar
ja: チームサイドバー

en: Tell Divi AI About Your Website
ja: Webサイトについて Divi AI に伝える

en: Tell Divi AI About Your Website (Optional)
ja: あなたの Web サイトについて Divi AI に伝える (任意)

en: Tell Divi AI about the content you would like it to write.
ja: 書いてほしいコンテンツについて Divi AI に伝えてください。

en: Tell Divi AI about the image you would like it to create.
ja: 作成してほしい画像について Divi AI に伝えてください。

en: Tell Divi AI how long you want the content it generates to be. The output will be close to, but not exactly equal to, the length you define.
ja: 生成するコンテンツの長さを Divi AI に伝えてください。出力は指定した長さに近くなりますが、完全に一致するとは限りません。

en: Tell Divi AI how you would like it to fill in the blank area of your expanded image.
ja: 拡張した画像の空白部分をどのように埋めたいか Divi AI に伝えてください。

en: Tell Divi AI how you would like to change the image. Your changes will be applied to the area you select using the Image Selection or Image Sketch interface.
ja: 画像をどのように変更したいか Divi AI に伝えてください。変更は、画像選択または画像スケッチのインターフェースで選択した範囲に適用されます。

en: Tell Divi AI what kind of image you want it to create. Be as descriptive as you like!
ja: 作成してほしい画像の内容を Divi AI に伝えてください。できるだけ詳しく説明してください！

en: Tell Divi AI what you want it to write about. Talk to it like you would a person.
ja: Divi AI に、書いてほしい内容を伝えてください。人に話すように話しかけてください。

en: Tell Divi AI what you want to achieve using custom code. Divi AI will respond appropriately based on the element and code field you are editing.
ja: カスタムコードで実現したいことを Divi AI に伝えてください。Divi AI は、編集中の要素とコードフィールドに基づいて適切に回答します。

en: Tell Us About Your Website
ja: Webサイトについて教えてください

en: Text
ja: テキスト

en: Text Color
ja: テキストカラー

en: Text Size
ja: テキストサイズ

en: The %s below contain modules that are not yet compatible with Divi 5. These modules will not be converted, and will continue to rely on the Divi 4 framework.
ja: 以下の %s には、まだ Divi 5 と互換性のないモジュールが含まれています。これらのモジュールは変換されず、引き続き Divi 4 フレームワークに依存します。

en: The Divi 5 Migrator will parse all your website content and look for Divi 4 shortcodes. It will convert those shortcodes to the new Divi 5 format and update each post. Modules that do not yet support Divi 5, such as modules from the Divi Marketplace, will not be converted and will continue to function using the legacy Divi 4 framework. Pages that use such modules will not benefit from Divi 5's performance improvements.
ja: Divi 5 移行ツールは、サイト内のすべてのコンテンツを解析し、Divi 4 のショートコードを探します。見つかったショートコードを新しい Divi 5 形式に変換し、各投稿を更新します。Divi Marketplace のモジュールなど、まだ Divi 5 に対応していないモジュールは変換されず、従来の Divi 4 フレームワークを使用したまま動作し続けます。こうしたモジュールを使用しているページは、Divi 5 のパフォーマンス改善の恩恵を受けられません。

en: The Divi 5 migration process failed. You can try rerunning the migrator; it will pick up where it left off. If the process continues to fail, please get in touch with our support team for assistance or roll back to Divi 4.
ja: Divi 5 への移行処理に失敗しました。移行ツールを再実行すると、続きから再開されます。引き続き失敗する場合は、サポートチームまでお問い合わせいただくか、Divi 4 にロールバックしてください。

en: The Divi Marketplace is full of thousands of additional layouts!
ja: Divi Marketplace には追加のレイアウトが数千種類揃っています！

en: The Divi icon font is broken up into various subsets. These subsets are loaded only when needed based on the modules and features used on each page. If you need access to the entire icon font on all pages (for example, if you are using our icon font in your child theme), then you can disable this option and load the entire icon font library on all pages.
ja: Divi のアイコンフォントは複数のサブセットに分割されています。これらのサブセットは、各ページで使用されるモジュールや機能に基づいて必要なときだけ読み込まれます。すべてのページでアイコンフォント全体にアクセスする必要がある場合（例：子テーマで当社のアイコンフォントを使用している場合）は、このオプションを無効にして、すべてのページでアイコンフォントライブラリ全体を読み込むことができます。

en: The Elegant Themes API key you entered is invalid. Please make sure that your API has been entered correctly and that it is enabled in your account.
ja: 入力した Elegant Themes API キーが無効です。API が正しく入力されていることと、アカウントで有効になっていることを確認してください。

en: The Elegant Themes username you entered is invalid. Please enter a valid username to receive product updates. If you forgot your username you can
ja: 入力した Elegant Themes ユーザー名が無効です。製品アップデートを受け取るには、有効なユーザー名を入力してください。ユーザー名を忘れた場合は、

en: The Item couldn't be downloaded. Please try after a while.
ja: アイテムをダウンロードできませんでした。しばらくしてからお試しください。

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key here. Learn more about how to create your Google API Key <a target="_blank" href="%1$s">here</a>.
ja: マップモジュールは Google Maps API を使用し、動作には有効な Google API キーが必要です。マップモジュールを使用する前に、ここに API キーが追加されていることを確認してください。Google API キーの作成方法については <a target="_blank" href="%1$s">こちら</a> をご覧ください。

en: The WooCommerce plugin failed to install during the website generation process. You must install and activate the plugin manually.
ja: ウェブサイト生成プロセス中に WooCommerce プラグインのインストールに失敗しました。プラグインを手動でインストールして有効化してください。

en: The WooCommerce plugin was installed but failed to activate during the website generation process. Visit the Plugins page to activate WooCommerce manually.
ja: ウェブサイト生成プロセス中に WooCommerce プラグインはインストールされましたが、有効化に失敗しました。「プラグイン」ページに移動して WooCommerce を手動で有効化してください。

en: The action failed in the following clouds.
ja: 次のクラウドでアクションが失敗しました。

en: The body font will be used for all text blocks throughout the layout. Let AI pick a great font for you, or choose one yourself.
ja: 本文フォントは、レイアウト全体のすべてのテキストブロックに使用されます。AI に最適なフォントを選ばせるか、自分で選択してください。

en: The creators of these plugins have chosen to opt out of the Divi 5 Public Alpha while they focus on creating new versions of their modules in preparation for the final release of Divi 5. 🎉
ja: これらのプラグインの作成者は、最終リリース版の Divi 5 に向けてモジュールの新バージョン作成に注力するため、Divi 5 パブリックアルファへの参加を見送ることを選択しました。 🎉

en: The following items are used on your website and are ready to be converted to the Divi 5 format.
ja: 次の項目はサイトで使用されており、Divi 5 形式に変換できます。

en: The heading font will be used for all headings throughout the layout. Let AI pick a great font for you, or choose one yourself.
ja: 見出しフォントは、レイアウト全体のすべての見出しに使用されます。AI に最適なフォントを選ばせるか、自分で選択してください。

en: The higher the enhancement strength, the more power is given to Divi AI to re-imagine the original image. A higher strength will increase the enhancement effect, but it will also result in greater changes to the original subject matter.
ja: 補正強度が高いほど、Divi AI が元画像を再生成する力が強くなります。強度を上げると補正効果は高まりますが、元の被写体に対する変更も大きくなります。

en: The higher the modification strength, the more power your prompt has to modify the original image. Reducing the strength will result in more minimal changes.
ja: 変更強度が高いほど、プロンプトによる元画像への変更が強くなります。強度を下げると、より最小限の変更になります。

en: The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.
ja: お探しのページが見つかりませんでした。検索条件を見直すか、上部のナビゲーションから投稿をお探しください。

en: The pages below utilize features that are not yet compatible with %s
ja: 以下のページは、まだ %s と互換性のない機能を使用しています

en: The plugins listed below are using the Divi 4 framework and are not fully compatible with Divi 5. These plugins will continue to function, however, since they use the Divi 4 framework, the parts of your website that use these plugins will not benefit from Divi 5's performance improvements.
ja: 以下に表示されているプラグインは Divi 4 フレームワークを使用しており、Divi 5 と完全には互換性がありません。これらのプラグインは引き続き機能しますが、Divi 4 フレームワークを使用しているため、これらのプラグインを使用しているサイトの部分では Divi 5 のパフォーマンス改善の恩恵を受けられません。

en: The sidebars and widget areas below contain modules that are not yet compatible with Divi 5. These modules will not be converted, and will continue to rely on the Divi 4 framework.
ja: 以下のサイドバーとウィジェットエリアには、まだ Divi 5 と互換性のないモジュールが含まれています。これらのモジュールは変換されず、引き続き Divi 4 フレームワークに依存します。

en: The size of the image must be less than 10MB.
ja: 画像サイズは10MB未満である必要があります。

en: Theme Customizer
ja: テーマカスタマイザー

en: Theme Option
ja: テーマオプション

en: Theme Options
ja: テーマオプション

en: Theme Options Library
ja: テーマオプションライブラリ

en: Theme Templates
ja: テーマテンプレート

en: There are no posts to convert!
ja: 変換する投稿がありません！

en: There are no posts to rollback!
ja: ロールバックする投稿がありません！

en: These words will be forced to appear in the content. This is useful for SEO when optimizing for specific keywords, for example.
ja: これらの単語は、コンテンツに必ず含まれます。たとえば特定のキーワードで SEO を最適化する際に便利です。

en: Third party modules aren't expected to be ready for Divi 5 during the alpha and beta phases.
ja: サードパーティ製モジュールは、アルファおよびベータ段階では Divi 5 に対応できない見込みです。

en: This Module Content
ja: このモジュールのコンテンツ

en: This Page Content
ja: このページのコンテンツ

en: This Plugin Can't Be Activated While Using Divi 5
ja: Divi 5 の使用中はこのプラグインを有効化できません

en: This Section Content
ja: このセクションのコンテンツ

en: This Website
ja: このサイト

en: This block will eventually be removed, so please check back again in the future. Thanks for testing Divi 5!
ja: このブロックはいずれ削除される予定ですので、今後またご確認ください。Divi 5 のテストにご協力いただきありがとうございます！

en: This is the username that you use to access the Members Area on elegantthemes.com.
ja: これは、elegantthemes.com のメンバーエリアにアクセスする際に使用するユーザー名です。

en: This may take several minutes. Do not exit or refresh this page or your progress will be lost.
ja: 数分かかる場合があります。このページを閉じたり更新したりしないでください。進行状況が失われます。

en: This option allows you to change how your dates are displayed. For more information please refer to the WordPress codex here:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>
ja: このオプションでは、日付の表示形式を変更できます。詳しくは、WordPress codex のこちらをご参照ください：<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>

en: This options allows you to control how many teirs your pages dropdown menu has. Increasing the number allows for additional menu items to be shown.
ja: このオプションでは、ページのドロップダウンメニューの階層数を調整できます。数を増やすと、より多くのメニュー項目が表示されます。

en: This page is running in backwards compatibility mode because it contains legacy Divi 4 modules. They will continue to function, however, this page won't benefit from all of Divi 5's performance improvements. This page may still need to be converted, or you may be using modules that aren't ready for Divi 5. This notice is for information purposes and is not an error.
ja: このページには従来の Divi 4 モジュールが含まれているため、後方互換モードで実行されています。これらは引き続き動作しますが、このページでは Divi 5 のすべてのパフォーマンス改善の恩恵を受けられません。このページは変換が必要な場合があるほか、Divi 5 に未対応のモジュールを使用している可能性があります。このお知らせは情報提供を目的としたもので、エラーではありません。

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
ja: この投稿はパスワードで保護されています。コメントを表示するにはパスワードを入力してください。

en: This website doesn't contain any Divi 4 modules requiring conversion. Your website runs on the Divi 5 framework; you can hit the ground running! You can revisit this migration page anytime to check your website for Divi 4 content. If you import content using the WordPress importer or if you import layouts that contain unsupported modules, you can use the migrator to assess the compatibility of that content and migrate it at your convenience.
ja: このサイトには、変換が必要な Divi 4 モジュールが含まれていません。サイトは Divi 5 フレームワークで動作しているため、すぐに使い始められます！この移行ページは、いつでも再訪してサイト内の Divi 4 コンテンツを確認できます。WordPress インポーターでコンテンツを取り込んだ場合や、未対応モジュールを含むレイアウトをインポートした場合は、移行ツールでそのコンテンツの互換性を評価し、都合のよいタイミングで移行できます。

en: This website is linked to your Divi subscriptions and ready to receive the latest Divi updates.
ja: このサイトはあなたの Divi サブスクリプションにリンクされており、最新の Divi アップデートを受け取る準備ができています。

en: This will enable Google Fonts for Non-English languages.
ja: これにより、英語以外の言語で Google Fonts が有効になります。

en: This will enable the use of excerpts in posts or pages.
ja: 投稿またはページで抜粋を使用できるようになります。

en: This will return all of the settings throughout the options page to their default values. <strong>Are you sure you want to do this?</strong>
ja: これにより、オプションページ全体のすべての設定が既定値に戻ります。<strong>本当に実行しますか？</strong>

en: Tile
ja: タイル

en: Tile Horizontally
ja: 横方向にタイル

en: Tile Vertically
ja: 縦方向にタイル

en: Title
ja: タイトル

en: To enable Divi Cloud on this website, log in to your Elegant Themes account
ja: このサイトで Divi Cloud を有効にするには、Elegant Themes アカウントにログインしてください

en: To modify or add to an element that already exists in the image, choose Modify Element. To add something brand new and unrelated to the original image, choose Add Element.
ja: 画像内にすでに存在する要素を変更したり追加したりするには「要素を変更」を選択してください。元画像と無関係のまったく新しいものを追加するには「要素を追加」を選択してください。

en: To view this protected post, enter the password below
ja: この保護された投稿を表示するには、以下にパスワードを入力してください

en: Tone of Voice
ja: 口調

en: Top
ja: 上

en: Top Bar Text Color
ja: トップバー テキストの色

en: Top Bar Text Size
ja: トップバー テキストサイズ

en: Top to Bottom
ja: 上から下

en: Trackbacks/Pingbacks
ja: トラックバック/ピンバック

en: Translate
ja: 翻訳

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Trash storage for Divi Cloud is limited to 50 items for free accounts. Once your trash exceeds 50 items, the oldest items in your trashed will be permanently deleted to make room for new items. Purchase a <a href="%s" target="_blank">Divi Cloud Membership</a> for unlimited storage.
ja: Divi Cloud のゴミ箱ストレージは、無料アカウントでは 50 アイテムまでに制限されています。ゴミ箱が 50 アイテムを超えると、新しいアイテムのための空きを確保するため、ゴミ箱内の最も古いアイテムが完全に削除されます。無制限のストレージを利用するには、<a href="%s" target="_blank">Divi Cloud メンバーシップ</a>を購入してください。

en: Travel Agency
ja: 旅行代理店

en: Travel Agency About Page
ja: 旅行代理店 会社概要ページ

en: Travel Agency Blog Page
ja: 旅行代理店 ブログページ

en: Travel Agency Contact Page
ja: 旅行代理店 お問い合わせページ

en: Travel Agency Home Page
ja: 旅行代理店 ホームページ

en: Travel Agency Landing Page
ja: 旅行代理店 ランディングページ

en: Travel Agency Packages Page
ja: 旅行代理店 パッケージページ

en: Travel Agency Shop Page
ja: 旅行代理店 ショップページ

en: Travel Agency Team Page
ja: 旅行代理店 チームページ

en: Tutorials & Documentation
ja: チュートリアルとドキュメント

en: Tweet
ja: ツイート

en: Type
ja: タイプ

en: Type of the box
ja: ボックスのタイプ

en: Typography
ja: タイポグラフィ

en: Uh Oh!
ja: おっと！

en: Uh Oh! Something Went Wrong
ja: おっと！問題が発生しました

en: Uh Oh! You have reached your Divi Cloud quota.
ja: おっと！Divi Cloud の上限に達しました。

en: Unable to generate shortcode. Please try again later.
ja: shortcodeを生成できません。しばらくしてからもう一度お試しください。

en: Underline
ja: 下線

en: Unlock Unlimited Divi Cloud Storage
ja: 無制限の Divi Cloud ストレージをアンロック

en: Unsupported Plugins Detected
ja: 未対応のプラグインが検出されました

en: Untagged
ja: タグなし

en: Update
ja: 更新

en: Updating Website Information
ja: Webサイト情報を更新中

en: Upgrade
ja: アップグレード

en: Upgrade Your Divi Cloud
ja: Divi Cloud をアップグレード

en: Upgrade to Divi AI Unlimited
ja: Divi AI 無制限にアップグレード

en: Upgrade to Unlimited Cloud Storage!
ja: 無制限のクラウドストレージにアップグレード！

en: Upgrade to Unlimited Divi Cloud Storage!
ja: 無制限の Divi Cloud ストレージにアップグレード！

en: Upgrade your Divi membership to Lifetime and use Divi on unlimited websites forever.
ja: Divi メンバーシップをライフタイムにアップグレードして、無制限のWebサイトで永久に Divi を利用できます。

en: Upload
ja: アップロード

en: Upload a Reference Image
ja: 参照画像をアップロード

en: Upload a logo image to be used in your website header and footer.
ja: Webサイトのヘッダーとフッターで使用するロゴ画像をアップロードしてください。

en: Upload your logo (optional)
ja: ロゴをアップロード（任意）

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Upscale
ja: アップスケール

en: Upscale Image
ja: 画像をアップスケール

en: Upscaling Images
ja: 画像をアップスケール中

en: Url
ja: URL

en: Use Background Color
ja: 背景色を使用

en: Use Custom Sidebar Width
ja: カスタムサイドバー幅を使用

en: Use Divi Quick Sites to generate a new website using Divi AI or premade Divi Starter Sites. Quick Sites will set up your entire site including custom pages, menu items, Theme Builder templates and more.
ja: Divi クイックサイトを使って、Divi AI または事前作成済みの Divi スターターサイトで新しいサイトを生成できます。クイックサイトは、カスタムページ、メニュー項目、Theme Builder テンプレートなど、サイト全体を設定します。

en: Use Divi Quick Sites to set up your site in less than 2 minutes. We will generate pages and content, set up your website info, and configure your menu, templates, styles and presets automatically. You can build your website using AI, or pick from handcrafted Starter Sites.
ja: Divi クイックサイトを使えば、2 分以内にサイトをセットアップできます。ページとコンテンツを生成し、サイト情報を設定し、メニュー、テンプレート、スタイル、プリセットを自動で設定します。AI を使ってサイトを作成することも、手作りのスターターサイトを選ぶこともできます。

en: Use Google Fonts
ja: Google Fonts を使用

en: Use Placeholder Images
ja: プレースホルダー画像を使用

en: Use Pre-Made Starter Site
ja: 事前作成済みのスターターサイトを使用

en: Use Relative Image Paths
ja: 相対パスを使用

en: Use Stock Images (Faster)
ja: ストック画像を使用（高速）

en: Use This Code
ja: このコードを使用

en: Use This Image
ja: この画像を使用

en: Use This Text
ja: このテキストを使用

en: Use excerpts when defined
ja: 定義されている場合は抜粋を使用

en: Use resizing
ja: リサイズを使用

en: Use selection as reference
ja: 選択範囲を参照として使用

en: Use your original image as reference in the selected area. Changes will be more seamlessly integrated into the modified image.
ja: 選択した範囲で元の画像を参照として使用します。変更内容が、変更後の画像により自然になじみます。

en: Used for icon button type
ja: アイコンボタンタイプで使用

en: Username
ja: ユーザー名

en: Username:
ja: ユーザー名:

en: Using Divi AI
ja: Divi AI の使い方

en: Using Divi Cloud
ja: Divi Cloud を使用

en: Using the Divi Builder
ja: Divi Builder の使い方

en: Using the Divi Library
ja: Divi ライブラリを使用

en: Using the Divi Theme Builder
ja: Divi Theme Builder の使い方

en: Vector Graphic
ja: ベクターグラフィック

en: Vertical Menu Orientation
ja: 縦型メニューの方向

en: Vertically Centered
ja: 垂直方向に中央揃え

en: View Details
ja: 詳細を表示

en: View Full Development Roadmap
ja: 開発ロードマップをすべて表示

en: View My Site
ja: サイトを表示

en: View Theme Options
ja: テーマオプションを表示

en: View in Divi Marketplace
ja: Divi Marketplace で表示

en: Visit The Migrator
ja: Migrator に移動

en: Warning: This can cause JavaScript errors in some cases and should be used with care. When enabled, scripts registered by plugins and themes will be deferred to improve performance and jQuery will always be loaded in the body.
ja: 警告: 場合によっては JavaScript エラーが発生することがあるため、注意して使用してください。有効にすると、プラグインとテーマによって登録されたスクリプトがパフォーマンス向上のため遅延読み込みされ、jQuery は常に body で読み込まれます。

en: Watch video tutorials
ja: 動画チュートリアルを見る

en: Watercolor
ja: 水彩画

en: We are scanning your website to assess its compatibility with Divi 5. If your website is using modules that are not yet supported, we'll let you know which parts of your website will be affected so that you can decide whether or not to proceed with the migration. Unsupported modules will continue to function but won't benefit from Divi 5's performance improvements.
ja: Webサイトをスキャンして Divi 5 との互換性を確認しています。Webサイトでまだサポートされていないモジュールを使用している場合は、影響を受ける箇所をお知らせしますので、移行を続行するかどうか判断できます。未対応のモジュールは引き続き機能しますが、Divi 5 のパフォーマンス改善の恩恵は受けられません。

en: We want to provide the community with as much information as possible about the current state of Divi 5. We give monthly updates on our progress and cover various topics related to Divi 5.
ja: コミュニティの皆さまに、Divi 5 の現状についてできる限り多くの情報を提供したいと考えています。進捗は毎月更新し、Divi 5 に関するさまざまなトピックを取り上げます。

en: Web Agency
ja: Web 制作会社

en: Web Agency Careers Page
ja: Web 制作会社 採用情報ページ

en: Web Agency Contact Page
ja: Web 制作会社 お問い合わせページ

en: Web Agency Home Page
ja: Web 制作会社 ホームページ

en: Web Agency Landing Page
ja: Web 制作会社 ランディングページ

en: Web Agency Portfolio Page
ja: Web 制作会社 ポートフォリオページ

en: Web Agency Pricing Page
ja: Web 制作会社 料金ページ

en: Web Agency Services Page
ja: Web 制作会社 サービスページ

en: Website Build Complete!
ja: Webサイトの作成が完了しました！

en: Website Content Width
ja: サイトコンテンツ幅

en: Website Default
ja: サイトのデフォルト

en: Website Description (Optional)
ja: Webサイトの説明（任意）

en: Website Gutter Width
ja: サイトガター幅

en: Website Pages
ja: ウェブサイトのページ

en: Wedding
ja: ウェディング

en: Wedding About Page
ja: ウェディング 会社概要ページ

en: Wedding Blog Page
ja: ウェディング ブログページ

en: Wedding Contact Page
ja: ウェディング お問い合わせページ

en: Wedding Details Page
ja: ウェディング 詳細ページ

en: Wedding Gallery Page
ja: ウェディング ギャラリーページ

en: Wedding Home Page
ja: ウェディング ホームページ

en: Welcome to %s
ja: %s へようこそ

en: Welcome to Divi!
ja: Divi へようこそ！

en: Welcome to Divi! Before diving in to your new theme, please visit the <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Divi Documentation</a> page for access to dozens of in-depth tutorials.
ja: Divi へようこそ！新しいテーマを使い始める前に、数十本の詳しいチュートリアルを参照できる <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Divi ドキュメント</a> ページをご覧ください。

en: We’re Migrating Your Site to the %s Framework!
ja: サイトを %s フレームワークへ移行しています！

en: What are you writing about?
ja: 何について書きますか？

en: What happens when I run the Divi 5 migrator?
ja: Divi 5 移行ツールを実行するとどうなりますか？

en: What if something breaks after I run the migrator?
ja: 移行ツールを実行した後に何かが壊れたらどうすればいいですか？

en: What language should Divi AI write in? Divi AI can write in over 26 languages!
ja: Divi AI はどの言語で書くべきですか？ Divi AI は 26 以上の言語で書けます！

en: What type of content are you writing? This will help Divi AI tailor the output to your desired format.
ja: どの種類のコンテンツを書きますか？ これにより Divi AI が出力を希望の形式に合わせて調整できます。

en: What would you like to create using custom code?
ja: カスタムコードを使って何を作成しますか？

en: When Critical CSS is enabled, Divi determines an "above the fold threshold" and defers all styles for elements below the fold. However, this threshold is just a estimate and can vary on different devices. Increasing threshold height will deffer fewer styles, resulting in slightly slower load times but less of a chance for Cumulative Layout Shifts to occur. If you are experiencing CLS issues you can increase the threshold height.
ja: クリティカル CSS が有効な場合、Divi は「ファーストビューのしきい値」を決定し、ファーストビュー下にある要素のスタイルをすべて遅延します。ただし、このしきい値は推定値であり、デバイスによって異なる場合があります。しきい値の高さを上げると、遅延されるスタイルが少なくなり、読み込み時間はわずかに遅くなりますが、Cumulative Layout Shifts が発生する可能性を低減できます。CLS の問題が発生している場合は、しきい値の高さを上げてください。

en: When possible, jQuery and jQuery Migrate will be moved to the body to speed up load times. If a third party plugin registers jQuery as a dependency, it will be moved back to the head.
ja: 可能な場合、読み込み速度を向上させるために jQuery と jQuery Migrate は body に移動されます。サードパーティプラグインが jQuery を依存関係として登録している場合は、head に戻されます。

en: When you define your keywords using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the meta keywords you would like to use, separated by comas.
ja: カスタムフィールドでキーワードを設定する場合は、カスタムフィールド名にこの値を使用してください。カスタムフィールドの値には、使用したいメタキーワードをカンマ区切りで入力します。

en: When you define your meta description using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom description you would like to use.
ja: カスタムフィールドでメタディスクリプションを設定する場合は、カスタムフィールド名にこの値を使用してください。カスタムフィールドの値には、使用したいカスタム説明を入力します。

en: When you define your title using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom title you would like to use.
ja: カスタムフィールドでタイトルを設定する場合は、カスタムフィールド名にこの値を使用してください。カスタムフィールドの値には、使用したいカスタムタイトルを入力します。

en: When you save layouts to Divi Cloud, they become available on every website you build.
ja: レイアウトを Divi Cloud に保存すると、作成するすべてのサイトで利用できるようになります。

en: When you sync %s to Divi Cloud, they become available on every website you build.
ja: %s を Divi Cloud に同期すると、作成するすべてのサイトで利用できるようになります。

en: While Divi 5 was built to be backward compatible, the backward compatibility system is in its alpha stage. Some creators don't want to participate in the testing phase.
ja: Divi 5 は後方互換性を備えるように構築されていますが、後方互換システムはアルファ段階です。一部の作成者はテスト段階への参加を望んでいません。

en: While creating your site, something got hung up. Click Retry to resume where things left off, or Cancel to restore your site to its previous state.
ja: サイトの作成中に処理が停止しました。「再試行」をクリックして中断したところから再開するか、「キャンセル」をクリックしてサイトを以前の状態に復元してください。

en: Why am I getting an orange warning in the admin bar?
ja: 管理バーにオレンジ色の警告が表示されるのはなぜですか？

en: Widget Bullet Color
ja: ウィジェット 箇条書きの色

en: Widget Header Color
ja: ウィジェット 見出しの色

en: Widget Link Color
ja: ウィジェット リンクの色

en: Widget Text Color
ja: ウィジェット テキストの色

en: Widgets
ja: ウィジェット

en: Widgets are Incompatible with %s
ja: ウィジェットは %s と互換性がありません

en: Width
ja: 幅

en: Will Divi 5 work with modules from the Divi Marketplace?
ja: Divi 5 は Divi Marketplace のモジュールで動作しますか？

en: WooCommerce Plugin Status
ja: WooCommerce プラグインのステータス

[ctx: WooCommerce items number]
en: %1$s Item | %1$s Items
ja[0]: %1$s項目
ja[1]: %1$s項目

en: WordPress loads it's own WordPress emojis. Modern browsers support native emojis, making WordPress's emojis unnecessary in most cases. Removing WordPress emojis removes unneeded assets and improves performance.
ja: WordPress は独自の WordPress 絵文字を読み込みます。最近のブラウザーはネイティブ絵文字に対応しているため、多くの場合 WordPress の絵文字は不要です。WordPress 絵文字を削除すると不要なアセットが減り、パフォーマンスが向上します。

en: Words
ja: 単語

en: Write %s With AI
ja: AI で %s を作成

en: Writing Content
ja: コンテンツを作成中

en: Writing Text Content
ja: テキストコンテンツを作成中

en: X Profile Url
ja: X プロフィール URL

en: Yes
ja: はい

en: Yoga Studio
ja: ヨガスタジオ

en: Yoga Studio About Page
ja: ヨガスタジオ 会社概要ページ

en: Yoga Studio Blog Page
ja: ヨガスタジオ ブログページ

en: Yoga Studio Classes Page
ja: ヨガスタジオ クラスページ

en: Yoga Studio Contact Page
ja: ヨガスタジオ お問い合わせページ

en: Yoga Studio Home Page
ja: ヨガスタジオ ホームページ

en: Yoga Studio Landing Page
ja: ヨガスタジオ ランディングページ

en: Yoga Studio Team Page
ja: ヨガスタジオ チームページ

en: You are using outdated version of Divi. New version is
ja: 古いバージョンの Divi を使用しています。新しいバージョンは

en: You are using the latest version of Divi.
ja: 最新バージョンの Divi を使用しています。

en: You can continue to alter and improve the content that was generated by giving AI further instructions.
ja: 追加の指示を AI に与えることで、生成されたコンテンツを引き続き調整・改善できます。

en: You can disable this option if you want to remove the comments and comment form from single post pages.
ja: 個別投稿ページからコメントとコメントフォームを削除したい場合は、このオプションを無効にできます。

en: You can find your API Key <a href="%s" target="_blank">here</a>.
ja: API キーは<a href="%s" target="_blank">こちら</a>で確認できます。

en: You can generate 10 layouts
ja: レイアウトを10個生成できます

en: You can try out Divi AI 100 times
ja: Divi AI を100回お試しいただけます

en: You can visit Elegant Themes and contact our support team using the pink chat icon. Give them details about the bug, and we'll handle it from there!
ja: Elegant Themes にアクセスし、ピンクのチャットアイコンからサポートチームにお問い合わせください。バグの詳細を伝えていただければ、こちらで対応します！

en: You don't have pages
ja: ページがありません

en: You have hit your 500MB Limit. To continue to save items to your Divi Cloud, you must delete some of your existing items to free up space or upgrade your Divi Cloud storage.
ja: 500MB の上限に達しました。Divi Cloud にアイテムを保存し続けるには、既存のアイテムをいくつか削除して空き容量を確保するか、Divi Cloud ストレージをアップグレードする必要があります。

en: You have to update Divi in order to use AI.
ja: AIを使用するにはDiviを更新する必要があります。

en: You will see this warning if a page contains an un-converted Divi 4 module, of if one of your plugins uses the legacy Divi 4 framework. We built Divi 5 to be backwards compatible with Divi 4 plugins, such as modules from the Divi Marketplace. Until creators update their plugins for Divi 5, legacy plugins will continue to function using the legacy Divi 4 framework. However, loading the Divi 4 framework comes at a performance cost. The orange warning informs you that a plugin you are using is tapping into the legacy framework, and the page is not benefiting from Divi 5's performance improvements.
ja: ページに未変換の Divi 4 モジュールが含まれている場合、または使用中のプラグインのいずれかが従来の Divi 4 フレームワークを使用している場合、この警告が表示されます。私たちは Divi Marketplace のモジュールなど、Divi 4 向けプラグインと後方互換性を保てるように Divi 5 を設計しました。制作者がプラグインを Divi 5 向けに更新するまで、従来のプラグインは従来の Divi 4 フレームワークを使用したまま動作し続けます。ただし、Divi 4 フレームワークの読み込みにはパフォーマンス上のコストがかかります。オレンジ色の警告は、使用中のプラグインが従来フレームワークを利用しており、そのページが Divi 5 のパフォーマンス改善の恩恵を受けていないことを知らせるものです。

en: Your %1$s subscription has expired. In order to download Premade Layouts from the %2$s Library you must <a href="%3$s" target="_blank">renew your subscription</a>.
ja: あなたの %1$s サブスクリプションの有効期限が切れました。%2$s ライブラリから事前作成レイアウトをダウンロードするには、<a href="%3$s" target="_blank">サブスクリプションを更新</a>する必要があります。

en: Your Divi AI usage limit has been exceeded. Upgrade Divi AI membership to use Divi AI without any limits!
ja: Divi AIの利用上限を超えました。Divi AIメンバーシップをアップグレードして、Divi AIを無制限でご利用ください！

en: Your Divi Cloud Session Has Ended
ja: Divi Cloud セッションが終了しました

en: Your Divi Cloud membership has expired
ja: あなたの Divi Cloud メンバーシップの有効期限が切れました

en: Your Divi Cloud membership has expired. To access items stored on your cloud, please <a href="%s" target="_blank">renew your Divi Cloud membership</a>.
ja: Divi Cloud メンバーシップの有効期限が切れています。クラウドに保存されているアイテムにアクセスするには、<a href="%s" target="_blank">Divi Cloud メンバーシップを更新</a>してください。

en: Your Divi Cloud session has ended. Please try logging in again. If you continue to experience authorization failures, try closing Library modal and opening it again so that your authorization token can be regenerated.
ja: Divi Cloud セッションが終了しました。もう一度ログインしてください。認証エラーが続く場合は、ライブラリのモーダルを閉じて再度開き、認証トークンを再生成してみてください。

en: Your Divi is outdated
ja: Divi が古いバージョンです

en: Your Divi license key has expired
ja: Divi ライセンスキーの有効期限が切れています

en: Your Divi license key is active
ja: Divi ライセンスキーは有効です

en: Your Divi license key is invalid
ja: Divi ライセンスキーが無効です

en: Your Elegant Themes username is invalid
ja: Elegant Themes のユーザー名が無効です

en: Your Existing Pages
ja: 既存のページ

en: Your Saved Layouts
ja: 保存したレイアウト

en: Your Site Is Ready!
ja: サイトの準備ができました！

en: Your Site Is Using Modules Not Fully Supported By %s
ja: このサイトでは %s で完全にサポートされていないモジュールが使用されています

en: Your Website Doesn't require Migration. You're Ready To Go!
ja: このサイトは移行不要です。準備完了です！

en: Your free Divi AI usage limit has been exceeded. Purchase a Divi AI membership to use Divi AI without any limits!
ja: 無料のDivi AI利用上限を超えました。Divi AIメンバーシップを購入して、Divi AIを無制限でご利用ください！

en: Your image will be upscaled to the size defined here.
ja: 画像はここで指定したサイズにアップスケールされます。

en: Your license key has expired.
ja: ライセンスキーの有効期限が切れています。

en: Your site uses third party modules that are not currently supported by %s. That's ok; you can still migrate. However, these modules won't be converted and will run in backward compatibility mode. The parts of your website that use these modules will not benefit from Divi 5's performance improvements, and unconverted modules can't use Divi 5's new features. If your website relies heavily on incompatible modules, you may consider sticking with Divi 4 until the developers update the modules for Divi 5.
ja: このサイトでは、現在 %s でサポートされていないサードパーティ製モジュールが使用されています。問題ありません。移行は可能です。ただし、これらのモジュールは変換されず、後方互換モードで動作します。これらのモジュールを使用しているサイト部分は Divi 5 のパフォーマンス改善の恩恵を受けられず、未変換のモジュールは Divi 5 の新機能も利用できません。互換性のないモジュールへの依存度が高い場合は、開発者が Divi 5 向けにモジュールを更新するまで、Divi 4 のまま運用することも検討してください。

en: Your website is being created! Sit back and relax while Divi Quick Sites generates content and configures your menu, templates, styles and presets.
ja: Webサイトを作成しています！ Divi Quick Sites がコンテンツを生成し、メニュー、テンプレート、スタイル、プリセットを設定する間、リラックスしてお待ちください。

en: Your website is ready to go. Below is a list of pages and templates that were created. Next, visit your website and jump into the Divi Builder to edit your content.
ja: ウェブサイトの準備ができました。以下は作成されたページとテンプレートの一覧です。次に、ウェブサイトにアクセスして Divi Builder を開き、コンテンツを編集してください。

en: Your website's existing content will be returned to the state that it was in before converting to Divi 5. You will lose any changes you made while using Divi 5. Only posts and pages that existed before conversion will be affected.
ja: サイトの既存コンテンツは、Divi 5 への変換前の状態に戻ります。Divi 5 の使用中に行った変更は失われます。影響を受けるのは、変換前から存在していた投稿とページのみです。

en: You’re Almost There!
ja: あと少しです！

en: comments
ja: コメント

[ctx: documentation links]
en: Support
ja: サポート

en: for free. Upgrade to enjoy
ja: 無料で。アップグレードして

[ctx: general options]
en: General
ja: 一般

en: hide error message
ja: エラーメッセージを非表示

[ctx: integrate third-party code]
en: Integration
ja: 統合

[ctx: navigation menu]
en: Navigation
ja: ナビゲーション

[ctx: page/post]
en: Layout
ja: レイアウト

en: request it here
ja: こちらからリクエスト

en: settings reset.
ja: 設定をリセットしました。

en: settings saved.
ja: 設定を保存しました。

en: show error message
ja: エラーメッセージを表示

[ctx: site ads placement areas]
en: Ads
ja: 広告

[ctx: site color scheme]
en: Colorization
ja: カラー化

[ctx: theme updates]
en: Updates
ja: 更新

en: unlimited usage.
ja: 無制限でご利用ください。

en: uploaded logo
ja: アップロードしたロゴ

en: you don't have sufficient permissions to access this page
ja: このページにアクセスするための権限がありません

en: « Go Back
ja: « 戻る
