Divi 5.0.0-public-beta.2.2 - en to pt_BR translation catalogue (1492 entries)

en:  Enable custom title
pt_BR:  Ativar título personalizado

en:  Enable meta description
pt_BR:  Ativar meta descrição

en:  Enable meta keywords
pt_BR:  Ativar meta palavras-chave

en: %1$d %2$s are Incompatible with %3$s
pt_BR: %1$d %2$s São Incompatíveis com %3$s

en: %1$d %2$s is Incompatible with %3$s
pt_BR: %1$d %2$s é Incompatível com %3$s

en: %1$s Columns
pt_BR: %1$s Colunas

en: %1$s Images Used From Unsplash
pt_BR: Imagens De %1$s Usadas Do Unsplash

en: %1$s Modules Ready to be Converted to %2$s
pt_BR: %1$s Módulos Prontos Para Serem Convertidos Para %2$s

en: %1$s Widget is Incompatible with %2$s
pt_BR: O Widget %1$s é Incompatível com %2$s

en: %1$s Widgets are Incompatible with %2$s
pt_BR: Os Widgets %1$s são Incompatíveis com %2$s

en: %1$s could not be displayed.
pt_BR: Não foi possível exibir %1$s.

en: %d Items
pt_BR: %d Itens

en: %d Layout
pt_BR: Layout %d

en: %d Layout Pack
pt_BR: Pacote de Layout %d

en: %d Layout Packs
pt_BR: Pacotes de Layout %d

en: %d Layouts
pt_BR: Layouts %d

en: %d Module
pt_BR: Módulo %d

en: %d Modules
pt_BR: Módulos %d

en: %d Page
pt_BR: Página %d

en: %d Pages
pt_BR: Páginas %d

en: %d Reviews
pt_BR: %d Avaliações

en: %d Row
pt_BR: Linha %d

en: %d Rows
pt_BR: Linhas %d

en: %d Sales
pt_BR: %d Vendas

en: %d Section
pt_BR: Seção %d

en: %d Sections
pt_BR: Seções %d

en: %d Total Layouts
pt_BR: Total de Layouts %d

en: %s Name
pt_BR: Nome de %s

en: %s News And Resources
pt_BR: Notícias E Recursos Do %s

en: %s Plugin is Potentially Incompatible
pt_BR: O Plugin %s É Potencialmente Incompatível

en: %s Plugins are Potentially Incompatible
pt_BR: Os Plugins %s São Potencialmente Incompatíveis

en: %s Roadmap
pt_BR: Roteiro do %s

en: %s Theme Options
pt_BR: Opções Do Tema %s

en: %s Theme Templates Are Incompatible With %s
pt_BR: Os Modelos De Tema do %s São Incompatíveis Com %s

en: &laquo; Older Entries
pt_BR: &laquo; Entradas Mais Antigas

en: (no title)
pt_BR: (sem título)

en: + Add One More Tab
pt_BR: + Adicionar Mais Uma Aba

en: 0 Comments
pt_BR: 0 Comentários

en: 0 comments
pt_BR: 0 comentários

en: 1 Column
pt_BR: 1 Coluna

en: 1 Comment
pt_BR: 1 Comentário

en: 1 comment
pt_BR: 1 comentário

en: 3D Render
pt_BR: Renderização 3D

en: 404 Not Found
pt_BR: 404 Não Encontrado

en: <div class="updated"><p>This is a fresh installation of %1$s theme. Don't forget to go to <a href="%2$s">ePanel</a> to set it up. This message will disappear once you have clicked the Save button within the <a href="%2$s">theme's options page</a>.</p></div>
pt_BR: <div class="updated"><p>Esta é uma instalação nova do tema %1$s. Não se esqueça de acessar o <a href="%2$s">ePanel</a> para configurá-lo. Esta mensagem desaparecerá assim que você clicar no botão Salvar dentro da <a href="%2$s">página de opções do tema</a>.</p></div>

en: <em>Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key into the Updates Tab in your theme and plugin settings. To locate your API Key, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">log in</a> to your Elegant Themes account and navigate to the <strong>Account > API Key</strong> page. <a href="https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/update-divi/" target="_blank">Learn more here</a></em>. If you still get this message, please make sure that your Username and API Key have been entered correctly
pt_BR: <em>Antes de receber atualizações de produtos, você precisa primeiro autenticar sua assinatura do Elegant Themes. Para isso, você precisa inserir seu nome de usuário do Elegant Themes e sua chave da Elegant Themes API na guia Atualizações nas configurações do tema e dos plugins. Para localizar sua Chave de API, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">faça login</a> na sua conta do Elegant Themes e acesse a página <strong>Account > API Key</strong>. <a href="https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/update-divi/" target="_blank">Saiba mais aqui</a></em>. Se você ainda receber esta mensagem, verifique se seu nome de usuário e sua chave de API foram inseridos corretamente

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
pt_BR: <span class="meta-nav">&larr;</span> Comentários Mais Antigos

en: AI Default
pt_BR: Padrão da IA

en: AI Unlimited
pt_BR: IA Ilimitada

en: API Key
pt_BR: Chave de API

en: About
pt_BR: Cerca de

en: About %s seconds remaining
pt_BR: Cerca de %s segundos restantes

en: About Me
pt_BR: Sobre Mim

en: Abstract Art
pt_BR: Arte Abstrata

en: Access Your %s From Any Website
pt_BR: Acesse Seu %s De Qualquer Site

en: Activate WooCommerce Plugin
pt_BR: Ativar Plugin WooCommerce

en: Activating WooCommerce
pt_BR: Ativando o WooCommerce

en: Active Link Color
pt_BR: Cor Do Link Ativo

en: Active Primary Menu Link Color
pt_BR: Cor Do Link Ativo Do Menu Principal

en: Add A Custom Page
pt_BR: Adicionar Uma Página Personalizada

en: Add Author Bio
pt_BR: Adicionar Biografia do Autor

en: Add Background Color
pt_BR: Adicionar Cor De Fundo

en: Add Button Icon
pt_BR: Adicionar Ícone Ao Botão

en: Add ET Box
pt_BR: Adicionar Caixa Do ET

en: Add ET Button
pt_BR: Adicionar Botão Do ET

en: Add ET Learn more block
pt_BR: Adicionar bloco Saiba mais do ET

en: Add ET Tabs
pt_BR: Adicionar Abas Do ET

en: Add Element
pt_BR: Adicionar Elemento

en: Add From Library
pt_BR: Adicionar da Biblioteca

en: Add New Category
pt_BR: Adicionar Nova Categoria

en: Add New Cloud Category
pt_BR: Adicionar Nova Categoria da Nuvem

en: Add New Cloud Tag
pt_BR: Adicionar Nova Tag da Nuvem

en: Add New Layout
pt_BR: Adicionar Novo Layout

en: Add New Pack
pt_BR: Adicionar Novo Pacote

en: Add New Page
pt_BR: Adicionar Nova Página

en: Add New Tag
pt_BR: Adicionar Nova Tag

en: Add New Theme Options
pt_BR: Adicionar Novas Opções do Tema

en: Add Theme Options
pt_BR: Adicionar Opções Do Tema

en: Add To Categories
pt_BR: Adicionar às Categorias

en: Add To Divi Cloud
pt_BR: Adicionar ao Divi Cloud

en: Add To Favorites
pt_BR: Adicionar aos Favoritos

en: Add To Tags
pt_BR: Adicionar às Tags

en: Add a Tooltip Text
pt_BR: Adicionar Um Texto De Dica

en: Add code to the < body > (good for tracking codes such as google analytics)
pt_BR: Adicionar código ao < body > (bom para códigos de rastreamento, como google analytics)

en: Add code to the < head > of your blog
pt_BR: Adicionar Código Ao < head > Do Seu Blog

en: Add code to the bottom of your posts, before the comments
pt_BR: Adicionar código no final dos seus posts, antes dos comentários

en: Add code to the top of your posts
pt_BR: Adicionar código no topo dos seus posts

en: Added Context
pt_BR: Contexto Adicionado

en: Adjust Divi AI Default Styles
pt_BR: Ajustar os Estilos Padrão do Divi AI

en: Adsense Code
pt_BR: Código do Adsense

en: Advanced Settings
pt_BR: Configurações Avançadas

en: Advertisement
pt_BR: Anúncio

en: Agency About Page
pt_BR: Página Sobre da Agência

en: Agency Blog Page
pt_BR: Página do Blog da Agência

en: Agency Contact Page
pt_BR: Página de Contato da Agência

en: Agency Home Page
pt_BR: Página Inicial da Agência

en: Agency Landing Page
pt_BR: Landing Page da Agência

en: Agency Portfolio Page
pt_BR: Página de Portfólio da Agência

en: Agency Pricing Page
pt_BR: Página de Preços da Agência

en: All
pt_BR: Tudo

en: All %1$s are Compatible with %2$s
pt_BR: Todos os %1$s São Compatíveis com %2$s

en: All Active Plugins are Compatible with %s
pt_BR: Todos os Plugins Ativos São Compatíveis com %s

en: All Body Templates are Compatible with %s
pt_BR: Todos os Modelos de Conteúdo Principal São Compatíveis com %s

en: All Divi users can store up to %s items to their Divi Cloud for free. To save more items to your cloud and unlock unlimited storage, upgrade your Divi Cloud membership today. If you build Divi websites for a living, Divi Cloud is an awesome add-on and an amazing time saver. You are going to love it!
pt_BR: Todos os usuários do Divi podem armazenar até %s itens no Divi Cloud gratuitamente. Para salvar mais itens na nuvem e desbloquear armazenamento ilimitado, faça upgrade da sua assinatura do Divi Cloud hoje. Se você cria sites com Divi profissionalmente, o Divi Cloud é um complemento incrível e economiza muito tempo. Você vai adorar!

en: All Footer Templates are Compatible with %s
pt_BR: Todos os Modelos de Rodapé São Compatíveis com %s

en: All Header Templates are Compatible with %s
pt_BR: Todos os Modelos de Cabeçalho São Compatíveis com %s

en: All Plugins are Compatible with %s
pt_BR: Todos os Plugins São Compatíveis com %s

en: All Presets are Compatible with %s
pt_BR: Todas as Predefinições São Compatíveis com %s

en: All Theme Builder Templates are Compatible with %s
pt_BR: Todos os Modelos do Theme Builder São Compatíveis com %s

en: All Theme Options
pt_BR: Todas as Opções do Tema

en: All Widget Areas are Compatible with %s
pt_BR: Todas as Áreas de Widget São Compatíveis com %s

en: Any code you place here will appear in body section of all pages of your blog. This is usefull if you need to input a tracking pixel for a state counter such as Google Analytics.
pt_BR: Qualquer código que você inserir aqui aparecerá na seção body de todas as páginas do seu blog. Isso é útil se você precisar inserir um pixel de rastreamento para um contador de estatísticas, como o Google Analytics.

en: Any code you place here will appear in the head section of every page of your blog. This is useful when you need to add javascript or css to all pages.
pt_BR: Qualquer código que você inserir aqui aparecerá na seção head de todas as páginas do seu blog. Isso é útil quando você precisa adicionar JavaScript ou CSS em todas as páginas.

en: Any code you place here will be placed at the bottom of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
pt_BR: Qualquer código que você inserir aqui será colocado no final de todos os posts individuais. Isso é útil se você quiser integrar itens como links de compartilhamento social.

en: Any code you place here will be placed at the top of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
pt_BR: Qualquer código que você inserir aqui será colocado no topo de todos os posts individuais. Isso é útil se você quiser integrar itens como links de compartilhamento social.

[ctx: Apply layout to the page]
en: Use This Layout
pt_BR: Usar Este Layout

en: Archives
pt_BR: Arquivos

en: Are You Sure?
pt_BR: Tem Certeza?

en: Are you sure want to remove this page?
pt_BR: Tem certeza de que deseja remover esta página?

en: As with any major update, it's important that you back up your website and test the migration on a staging site. If something does go wrong and you forgot to back up, the Divi 5 Migrator automatically backs up your post content, and you can restore that content and roll back to Divi 4 if you choose.
pt_BR: Como em qualquer atualização importante, é essencial fazer backup do seu site e testar a migração em um site de staging. Se algo der errado e você tiver esquecido de fazer backup, o Migrador do Divi 5 faz automaticamente um backup do conteúdo dos seus posts, e você pode restaurar esse conteúdo e voltar para o Divi 4, se preferir.

en: Aspect Ratio
pt_BR: Proporção

en: At Least
pt_BR: No Mínimo

en: Authentication
pt_BR: Autenticação

en: Authentication Required
pt_BR: Autenticação Necessária

en: Author
pt_BR: Autor

en: Author Image URL
pt_BR: Imagem do Autor URL

en: Auto
pt_BR: Automático

en: Auto Speed
pt_BR: Velocidade Automática

en: Automattic slider speed (works only if Auto is set to yes)
pt_BR: Velocidade automática do slider (funciona somente se Automático estiver definido como sim)

en: Back To Top Button
pt_BR: Botão Voltar Ao Topo

en: Background
pt_BR: Fundo

en: Background Color
pt_BR: Cor De Fundo

en: Background Fill Description
pt_BR: Descrição de Preenchimento do Fundo

en: Background Image
pt_BR: Imagem De Fundo

en: Background Position
pt_BR: Posição Do Fundo

en: Background Repeat
pt_BR: Repetição Do Fundo

en: Background image URL or base64 string is required.
pt_BR: A URL da imagem de fundo ou a string base64 é obrigatória.

en: Backwards Compatibility Mode Enabled
pt_BR: Modo de Compatibilidade com Versões Anteriores Ativado

en: Before generating a new image, you must extend the image canvas using the draggable anchors.
pt_BR: Antes de gerar uma nova imagem, você deve estender a tela da imagem usando as âncoras arrastáveis.

en: Before generating a new image, you must make a rough sketch of the object you want to add.
pt_BR: Antes de gerar uma nova imagem, você deve fazer um esboço aproximado do objeto que deseja adicionar.

en: Before generating a new image, you must paint the area of the image you want to modify.
pt_BR: Antes de gerar uma nova imagem, você deve pintar a área da imagem que deseja modificar.

en: Before you can download Premade Layouts from the %1$s Library you must authenticate your %2$s subscription.
pt_BR: Antes de baixar Layouts Prontos da Biblioteca do %1$s, você precisa autenticar sua assinatura do %2$s.

en: Before you can generate Text using the Divi AI you must authenticate your Elegant Themes subscription.
pt_BR: Antes de gerar Texto usando a IA do Divi, você deve autenticar sua assinatura do Elegant Themes.

en: Blog Post
pt_BR: Post do Blog

en: Blog Style Mode
pt_BR: Modo Estilo Blog

en: Body Font
pt_BR: Fonte do Texto Principal

en: Body Font Color
pt_BR: Cor da Fonte do Texto Principal

en: Body Font Style
pt_BR: Estilo Da Fonte Do Texto Principal

en: Body Font Weight
pt_BR: Peso Da Fonte Do Texto Principal

en: Body Line Height
pt_BR: Altura Da Linha Do Texto Principal

en: Body Text Color
pt_BR: Cor Do Texto Principal

en: Body Text Size
pt_BR: Tamanho Do Texto Principal

en: Body/Link Line Height
pt_BR: Altura Da Linha Do Texto Principal/Links

en: Body/Link Text Size
pt_BR: Tamanho Do Texto Principal/Links

en: Bold
pt_BR: Negrito

en: Border Color
pt_BR: Cor Da Borda

en: Border Radius
pt_BR: Raio Da Borda

en: Border Width
pt_BR: Largura Da Borda

en: Bottom
pt_BR: Inferior

en: Bottom Bar
pt_BR: Barra Inferior

en: Bottom to Top
pt_BR: De Baixo Para Cima

en: Browse All Divi Docs
pt_BR: Ver Toda a Documentação do Divi

en: Browse The Marketplace
pt_BR: Explorar o Marketplace

en: Brush Blur
pt_BR: Desfoque do Pincel

en: Brush Color
pt_BR: Cor do Pincel

en: Brush Size
pt_BR: Tamanho do Pincel

en: Build Your Page With AI
pt_BR: Crie Sua Página Com IA

en: Building Your Website
pt_BR: Criando Seu Site

[ctx: Business]
en: Agency
pt_BR: Agência

[ctx: Business]
en: Consultant
pt_BR: Consultor

en: Button
pt_BR: Botão

en: Button Font Style
pt_BR: Estilo Da Fonte Do Botão

en: Buttons
pt_BR: Botões

en: Buttons Font
pt_BR: Fonte Dos Botões

en: Buttons Hover Style
pt_BR: Estilo De Hover Dos Botões

en: Buttons Style
pt_BR: Estilo Dos Botões

en: Buy
pt_BR: Comprar

en: By %s
pt_BR: Por %s

en: By Elegant Themes
pt_BR: Por Elegant Themes

en: By The Community
pt_BR: Pela Comunidade

en: By default comments are not placed on pages, however, if you would like to allow people to comment on your pages simply enable this option.
pt_BR: Por padrão, comentários não são exibidos nas páginas; no entanto, se você quiser permitir que as pessoas comentem nas suas páginas, basta ativar esta opção.

en: By default pages are sorted by name. However if you would rather have them sorted by ID you can adjust this setting.
pt_BR: Por padrão, as páginas são ordenadas por nome. No entanto, se você preferir ordená-las por ID, você pode ajustar esta configuração.

en: By default the navigation bar stays on top of the screen at all times. We suggest to disable this option, if you need to use a logo taller than the default one.
pt_BR: Por padrão, a barra de navegação permanece no topo da tela o tempo todo. Sugerimos desativar esta opção se você precisar usar uma logo mais alta do que a padrão.

en: By default the theme creates a Home link that, when clicked, leads back to your blog's homepage. If, however, you are using a static homepage and have already created a page called Home to use, this will result in a duplicate link. In this case you should disable this feature to remove the link.
pt_BR: Por padrão, o tema cria um link para a Página Inicial que, ao ser clicado, leva de volta à página inicial do seu blog. No entanto, se você estiver usando uma página inicial estática e já tiver criado uma página chamada Página Inicial para usá-la, isso resultará em um link duplicado. Nesse caso, você deve desativar este recurso para remover o link.

en: By default the theme creates post titles based on the title of your post and your blog name. If you would like to make your meta title different than your actual post title you can define a custom title for each post using custom fields. This option must be enabled for custom titles to work, and you must choose a custom field name for your title below.
pt_BR: Por Padrão, O Tema Cria Títulos De Post Com Base No Título Do Seu Post E No Nome Do Seu Blog. Se Você Quiser Que Seu Meta Title Seja Diferente Do Título Real Do Post, Você Pode Definir Um Título Personalizado Para Cada Post Usando Campos Personalizados. Esta Opção Deve Estar Ativada Para Que Títulos Personalizados Funcionem, E Você Deve Escolher Abaixo Um Nome De Campo Personalizado Para O Seu Título.

en: By default the theme does not add keywords to your header. Most search engines don't use keywords to rank your site anymore, but some people define them anyway just in case. If you want to add meta keywords to your header then enable this option and fill in the custom keywords field below.
pt_BR: Por padrão, o tema não adiciona palavras-chave ao seu cabeçalho. A maioria dos mecanismos de busca não usa mais palavras-chave para classificar seu site, mas algumas pessoas as definem mesmo assim, por precaução. Se você quiser adicionar meta palavras-chave ao seu cabeçalho, ative esta opção e preencha o campo de palavras-chave personalizadas abaixo.

en: By default the theme truncates your posts on index/homepages automatically to create post previews. If you would rather show your posts in full on index pages like a traditional blog then you can activate this feature.
pt_BR: Por padrão, o tema truncará seus posts nas páginas de índice/inicial automaticamente para criar prévias. Se você preferir exibir seus posts completos nas páginas de índice, como em um blog tradicional, você pode ativar este recurso.

en: By default the theme uses a combination of your blog name and your blog description, as defined when you created your blog, to create your homepage titles. However if you want to create a custom title then simply enable this option and fill in the custom title field below.
pt_BR: Por padrão, o tema usa uma combinação do nome e da descrição do seu blog, conforme definidos quando você criou seu blog, para criar os títulos da sua página inicial. No entanto, se você quiser criar um título personalizado, basta ativar esta opção e preencher o campo de título personalizado abaixo.

en: By default the theme uses your blog description, as defined when you created your blog, to fill in the meta description field. If you would like to use a different description then enable this option and fill in the custom description field below.
pt_BR: Por padrão, o tema usa a descrição do seu blog, conforme definida quando você criou seu blog, para preencher o campo de meta descrição. Se você quiser usar uma descrição diferente, ative esta opção e preencha o campo de descrição personalizada abaixo.

en: By default thumbnail images are created using custom fields. However, if you would rather use the images that are already in your post for your thumbnail (and bypass using custom fields) you can activate this option. Once activated thumbnail images will be generated automatically using the first image in your post. The image must be hosted on your own server.
pt_BR: Por padrão, as miniaturas são criadas usando campos personalizados. No entanto, se você preferir usar as imagens que já estão no seu post como miniatura (sem usar campos personalizados), você pode ativar esta opção. Quando ativada, as miniaturas serão geradas automaticamente usando a primeira imagem do seu post. A imagem deve estar hospedada no seu próprio servidor.

en: By default thumbnails are not placed on pages (they are only used on posts). However, if you want to use thumbnails on pages you can! Just enable this option.
pt_BR: Por padrão, miniaturas não são exibidas nas páginas (elas são usadas apenas em posts). No entanto, se você quiser usar miniaturas nas páginas, pode! Basta ativar esta opção.

en: By default thumbnails are placed at the beginning of your post on single post pages. If you would like to remove this initial thumbnail image to avoid repetition simply disable this option.
pt_BR: Por padrão, as miniaturas são exibidas no início do seu post nas páginas de post único. Se você quiser remover esta imagem de miniatura inicial para evitar repetição, basta desativar esta opção.

en: CSS No Selector
pt_BR: CSS Sem Seletor

en: CSS Snippet
pt_BR: Snippet de CSS

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URLs all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treated individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
pt_BR: A canonização ajuda a evitar que mecanismos de busca indexem conteúdo duplicado e, como resultado, pode ajudar a evitar penalidades por conteúdo duplicado e queda de pagerank. Algumas páginas podem ter diferentes URLs levando ao mesmo destino. Por exemplo, domain.com, domain.com/index.html e www.domain.com são URLs diferentes que levam à sua página inicial. Do ponto de vista de um mecanismo de busca, essas URLs duplicadas — que também ocorrem com frequência devido a permalinks personalizados — podem ser tratadas individualmente em vez de como um único destino. Definir uma URL canônica informa ao mecanismo de busca qual URL você gostaria de usar oficialmente. O tema baseia suas URLs canônicas nos seus permalinks e no nome de domínio definido na aba de configurações do wp-admin.

en: Canvas Size
pt_BR: Tamanho da Tela

en: Caption
pt_BR: Legenda

en: Caption goes here
pt_BR: A legenda vai aqui

en: Caption title goes here
pt_BR: O título da legenda vai aqui

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: Category
pt_BR: Categoria

en: Center
pt_BR: Centro

en: Centered
pt_BR: Centralizado

en: Centered Inline Logo
pt_BR: Logo Centralizada Inline

en: Change Image
pt_BR: Alterar Imagem

en: Change Image Style
pt_BR: Alterar Estilo da Imagem

en: Change Tone
pt_BR: Alterar Tom

en: Characters
pt_BR: Caracteres

en: Chat With An Expert
pt_BR: Conversar Com Um Especialista

en: Check this box if you want to display meta descriptions on category/archive pages. The description is based off the category description you choose when creating/edit your category in wp-admin.
pt_BR: Marque Esta Caixa Se Você Quiser Exibir Meta Descriptions Em Páginas De Categoria/Arquivo. A Descrição É Baseada Na Descrição Da Categoria Que Você Escolher Ao Criar/Editar Sua Categoria No wp-admin.

en: Checking %1$s %2$s...
pt_BR: Verificando %1$s %2$s...

en: Checking Active Plugins...
pt_BR: Verificando Plugins Ativos...

en: Checking Theme Builder Compatibility
pt_BR: Verificando Compatibilidade do Theme Builder

en: Choose A Starter Site
pt_BR: Escolha Um Site Inicial

en: Choose File
pt_BR: Escolher Arquivo

en: Choose Library
pt_BR: Escolher Biblioteca

en: Choose Style
pt_BR: Escolher Estilo

en: Choose Type
pt_BR: Escolher Tipo

en: Choose an Image
pt_BR: Escolher Uma Imagem

en: Choose button color
pt_BR: Escolher cor do botão

en: Choose button type
pt_BR: Escolher tipo de botão

en: Choose how many times bigger you want your upscaled image to be.
pt_BR: Escolha quantas vezes maior você deseja que a imagem ampliada fique.

en: Choose the aspect ratio that will be used for the generated image.
pt_BR: Escolha a proporção que será usada para a imagem gerada.

en: Choose the size of your new image. Blank areas of the canvas outside the bounds of your original image will be filled in with AI.
pt_BR: Escolha o tamanho da sua nova imagem. As áreas em branco da tela fora dos limites da imagem original serão preenchidas com IA.

en: Choose title autogeneration method
pt_BR: Escolher Método De Geração Automática De Títulos

en: Choose what style of image you would like to create. Or, select none and describe the style of image in your prompt.
pt_BR: Escolha o estilo de imagem que você gostaria de criar. Ou selecione nenhum e descreva o estilo da imagem no seu prompt.

en: Choose which items to display in the post info section
pt_BR: Escolha quais itens exibir na seção de informações do post

en: Choose yes if you want for automatic slider animation
pt_BR: Escolha sim se você quiser animação automática do slider

[ctx: Classes Page (Fitness, Training, etc)]
en: Classes
pt_BR: Aulas

en: Clear CSS Cache
pt_BR: Limpar Cache De CSS

en: Click Below To Migrate Your Site to Divi 5
pt_BR: Clique Abaixo Para Migrar Seu Site Para o Divi 5

en: Click here to learn more
pt_BR: Clique aqui para saber mais

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Close Modal
pt_BR: Fechar Modal

en: Cloud
pt_BR: Nuvem

en: Code
pt_BR: Código

en: Code Integration
pt_BR: Integração De Código

en: Code Snippet
pt_BR: Snippet de Código

en: Code Snippets Library
pt_BR: Biblioteca de Snippets de Código

en: Code With AI
pt_BR: Programar Com IA

en: Coffee Shop
pt_BR: Cafeteria

en: Coffee Shop About Page
pt_BR: Página Sobre da Cafeteria

en: Coffee Shop Blog Page
pt_BR: Página do Blog da Cafeteria

en: Coffee Shop Contact Page
pt_BR: Página de Contato da Cafeteria

en: Coffee Shop Footer Page
pt_BR: Página do Rodapé da Cafeteria

en: Coffee Shop Guide Page
pt_BR: Página de Guia da Cafeteria

en: Coffee Shop Home Page
pt_BR: Página Inicial da Cafeteria

en: Coffee Shop Landing Page
pt_BR: Landing Page da Cafeteria

en: Coffee Shop Menu Page
pt_BR: Página de Cardápio da Cafeteria

en: Coffee Shop Shop Page
pt_BR: Página de Loja da Cafeteria

en: Color
pt_BR: Cor

en: Color Schemes
pt_BR: Esquemas De Cores

en: Column Layout
pt_BR: Layout De Colunas

en: Comic Book
pt_BR: História em Quadrinhos

en: Coming Soon
pt_BR: Em Breve

en: Comments
pt_BR: Comentários

en: Community
pt_BR: Comunidade

en: Compatibility Check in Progress...
pt_BR: Verificação de Compatibilidade em Andamento...

en: Complete your purchase using the pop-up to upgrade Divi Cloud.
pt_BR: Conclua sua compra usando o pop-up para fazer upgrade do Divi Cloud.

en: Concept Art
pt_BR: Arte Conceitual

en: Configuring Theme Options
pt_BR: Configurando Opções Do Tema

en: Confirm
pt_BR: Confirmar

en: Congratulations! This site is %2$s compatible with %1$s. You can migrate your site to %1$s to take advantage of the new builder and front end page speeds. Don't forget to back up your website before migrating.
pt_BR: Parabéns! Este site é compatível com %1$s (%2$s). Você pode migrar seu site para o %1$s para aproveitar o novo construtor e as velocidades do front-end. Não se esqueça de fazer backup do seu site antes de migrar.

en: Congratulations! You migrated your website to the Divi 5 framework. You can return to this page anytime to run a new compatibility check to see if additional modules are ready for conversion. In the future, third party modules from the Divi Marketplace, may be updated to support Divi 5. At that point, you can convert them using the migrator. Most third-party modules will not be ready for conversion at this early stage.
pt_BR: Parabéns! Você migrou seu site para a estrutura do Divi 5. Você pode voltar a esta página a qualquer momento para executar uma nova verificação de compatibilidade e ver se módulos adicionais estão prontos para conversão. No futuro, módulos de terceiros do Divi Marketplace poderão ser atualizados para oferecer suporte ao Divi 5. Nesse momento, você poderá convertê-los usando o migrador. A maioria dos módulos de terceiros não estará pronta para conversão neste estágio inicial.

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Content Length
pt_BR: Comprimento do Conteúdo

en: Content Results
pt_BR: Resultados de Conteúdo

en: Content Type
pt_BR: Tipo de Conteúdo

en: Content goes here
pt_BR: O conteúdo vai aqui

en: Content text or html
pt_BR: Texto do conteúdo ou HTML

en: Continue Editing
pt_BR: Continuar Editando

en: Convert Module To Row
pt_BR: Converter Módulo em Linha

en: Convert Module To Section
pt_BR: Converter Módulo em Seção

en: Convert Row To Section
pt_BR: Converter Linha em Seção

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Copy To
pt_BR: Copiar Para

en: Copy To Divi Cloud
pt_BR: Copiar para o Divi Cloud

en: Copy To Library
pt_BR: Copiar para a Biblioteca

en: Copywriter
pt_BR: Redator

en: Copywriter About Page
pt_BR: Página Sobre do Copywriter

en: Copywriter Blog Page
pt_BR: Página do Blog do Copywriter

en: Copywriter Contact Page
pt_BR: Página de Contato do Copywriter

en: Copywriter FAQ Page
pt_BR: Página de Perguntas Frequentes do Copywriter

en: Copywriter Home Page
pt_BR: Página Inicial do Copywriter

en: Copywriter Landing Page
pt_BR: Landing Page do Copywriter

en: Copywriter Portfolio Page
pt_BR: Página de Portfólio do Copywriter

en: Copywriter Pricing Page
pt_BR: Página de Preços do Copywriter

en: Copywriter Services Page
pt_BR: Página de Serviços do Copywriter

en: Create New Category/Categories
pt_BR: Criar Nova(s) Categoria(s)

en: Create New Tag(s)
pt_BR: Criar Nova(s) Tag(s)

en: Create New Tag/Tags
pt_BR: Criar Nova(s) Tag(s)

en: Creating %1$s Page
pt_BR: Criando Página %1$s

en: Creating Imagery
pt_BR: Criando Imagens

en: Creating Your Menu
pt_BR: Criando Seu Menu

en: Creative
pt_BR: Criativo

en: Creators from the marketplace are hard at work updating their modules for Divi 5. Most third-party modules won't be ready for Divi 5 right away. You can still use these modules with Divi 5. However, pages using legacy modules will not benefit from Divi 5's performance improvements and will be more prone to quirks. You can always return to the migrator and convert them later, once they are ready.
pt_BR: Os criadores do Marketplace estão trabalhando duro para atualizar seus módulos para o Divi 5. A maioria dos módulos de terceiros não estará pronta para o Divi 5 de imediato. Você ainda pode usar esses módulos com o Divi 5. No entanto, páginas que usam módulos legados não se beneficiarão das melhorias de desempenho do Divi 5 e estarão mais propensas a apresentar comportamentos inesperados. Você sempre pode voltar ao migrador e convertê-los mais tarde, quando estiverem prontos.

en: Critical CSS
pt_BR: CSS Crítico

en: Critical CSS greatly improves website load times and Google PageSpeed scores by deferring non-critical styles and eliminating render-blocking CSS requests.
pt_BR: O CSS Crítico melhora muito o tempo de carregamento do site e as pontuações do Google PageSpeed ao adiar estilos não críticos e eliminar solicitações de CSS que bloqueiam a renderização.

en: Critical Threshold Height
pt_BR: Altura Do Limite Crítico

en: Current Color
pt_BR: Cor Atual

en: Currently viewing archives from %1$s
pt_BR: Visualizando arquivos de %1$s

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Custom CSS
pt_BR: CSS Personalizado

en: Custom Size
pt_BR: Tamanho Personalizado

en: Custom field Name to be used for description
pt_BR: Nome Do Campo Personalizado Para A Descrição

en: Custom field Name to be used for keywords
pt_BR: Nome Do Campo Personalizado Para As Palavras-Chave

en: Custom field Name to be used for title
pt_BR: Nome Do Campo Personalizado Para O Título

en: Customize Fonts and Colors
pt_BR: Personalizar Fontes e Cores

en: Customize and Select Your Pages
pt_BR: Personalize e Selecione Suas Páginas

en: Dark
pt_BR: Escuro

en: Dashboard
pt_BR: Painel

en: Dashed
pt_BR: Tracejado

en: Date
pt_BR: Data

en: Date format
pt_BR: Formato de Data

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Default Website Template
pt_BR: Modelo Padrão Do Site

en: Defer Additional Third Party Scripts
pt_BR: Adiar Scripts Adicionais De Terceiros

en: Defer Gutenberg Block CSS
pt_BR: Adiar CSS De Blocos Do Gutenberg

en: Defer jQuery And jQuery Migrate
pt_BR: Adiar jQuery E jQuery Migrate

en: Define a character to separate BlogName and Post title
pt_BR: Defina Um Caractere Para Separar O Nome Do Blog E O Título Do Post

en: Define custom fonts and colors below or leave empty to let AI choose for you
pt_BR: Defina fontes e cores personalizadas abaixo ou deixe em branco para que a IA escolha por você

en: Define how much influence your reference image has over the generated image. The less influence you give to the reference image, the more impact your image description will have.
pt_BR: Defina quanta influência sua imagem de referência terá sobre a imagem gerada. Quanto menor a influência da imagem de referência, maior será o impacto da descrição da sua imagem.

en: Define your default fonts and colors or leave empty to let AI choose for you. The settings you define here will be used by default when you generate your next layout.
pt_BR: Defina suas fontes e cores padrão ou deixe em branco para permitir que a IA escolha por você. As configurações definidas aqui serão usadas como padrão quando você gerar seu próximo layout.

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete Page
pt_BR: Excluir Página

en: Delete Permanently
pt_BR: Excluir Permanentemente

en: Delete Selected Items
pt_BR: Excluir Itens Selecionados

en: Demo
pt_BR: Demonstração

en: Describe The Page You Want Divi AI To Create
pt_BR: Descreva A Página Que Você Quer Que O Divi AI Crie

en: Describe The Section You Want Divi AI To Create
pt_BR: Descreva A Seção Que Você Quer Que o Divi AI Crie

en: Describe the page you want Divi AI to create. If there are specific sections, colors or fonts you want to use, let it know! Or, keep it simple and let Divi AI run with it.
pt_BR: Descreva a página que você quer que o Divi AI crie. Se houver seções, cores ou fontes específicas que você queira usar, avise! Ou mantenha simples e deixe o Divi AI assumir.

en: Describe the section you want Divi AI to create. If there are specific elements, colors or fonts you want to use, let it know! Or, keep it simple and let Divi AI run with it.
pt_BR: Descreva a seção que você quer que o Divi AI crie. Se houver elementos, cores ou fontes específicos que você queira usar, avise! Ou então, mantenha simples e deixe o Divi AI cuidar do resto.

en: Design Agency
pt_BR: Agência De Design

en: Design Agency About Page
pt_BR: Página Sobre da Agência de Design

en: Design Agency Blog Page
pt_BR: Página do Blog da Agência de Design

en: Design Agency Case Study Page
pt_BR: Página de Estudo de Caso da Agência de Design

en: Design Agency Contact Page
pt_BR: Página de Contato da Agência de Design

en: Design Agency Home Page
pt_BR: Página Inicial da Agência de Design

en: Design Agency Landing Page
pt_BR: Landing Page da Agência de Design

en: Design Agency Portfolio Page
pt_BR: Página de Portfólio da Agência de Design

en: Design Agency Project Page 1
pt_BR: Página de Projeto 1 da Agência de Design

en: Design Agency Project Page 2
pt_BR: Página de Projeto 2 da Agência de Design

en: Designed by %1$s | Powered by %2$s
pt_BR: Desenhado por %1$s | Desenvolvido com %2$s

en: Designing Layout
pt_BR: Criando Layout

en: Digital Painting
pt_BR: Pintura Digital

en: Digital Payments
pt_BR: Pagamentos Digitais

en: Digital Payments About Page
pt_BR: Página Sobre de Pagamentos Digitais

en: Digital Payments Blog Page
pt_BR: Página do Blog de Pagamentos Digitais

en: Digital Payments Contact Page
pt_BR: Página de Contato de Pagamentos Digitais

en: Digital Payments Features Page
pt_BR: Página de Recursos de Pagamentos Digitais

en: Digital Payments Home Page
pt_BR: Página Inicial de Pagamentos Digitais

en: Digital Payments Landing Page
pt_BR: Landing Page de Pagamentos Digitais

en: Digital Payments Pricing Page
pt_BR: Página de Preços de Pagamentos Digitais

en: Digital Payments Sign-Up Page
pt_BR: Página de Cadastro de Pagamentos Digitais

en: Disable Footer Credits
pt_BR: Desativar Créditos Do Rodapé

en: Disable Translations
pt_BR: Desativar Traduções

en: Disable WordPress Emojis
pt_BR: Desativar Emojis Do WordPress

en: Disable this option to remove the Google Fonts from your Divi Builder Pages.
pt_BR: Desative esta opção para remover o Google Fonts das suas Páginas do Divi Builder.

en: Disable this option to remove the Google Maps API script from your Divi Builder Pages. This may improve compatibility with third party plugins that also enqueue this script. Please Note: Modules that rely on the Google Maps API in order to function properly, such as the Maps and Fullwidth Maps Modules, will still be available but will not function while this option is disabled (unless you manually add Google Maps API script).
pt_BR: Desative esta opção para remover o script da Google Maps API das suas Páginas do Divi Builder. Isso pode melhorar a compatibilidade com plugins de terceiros que também carregam este script. Observação: Módulos que dependem da Google Maps API para funcionar corretamente, como os módulos Mapas e Mapas em Largura Total, ainda estarão disponíveis, mas não funcionarão enquanto esta opção estiver desativada (a menos que você adicione manualmente o script da Google Maps API).

en: Disable top tier dropdown menu links
pt_BR: Desativar Links Do Nível Superior Do Menu Suspenso

en: Disable translations if you don't want to display translated theme strings on your site.
pt_BR: Desative as traduções se você não quiser exibir strings do tema traduzidas no seu site.

en: Disabling this option will remove the body code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
pt_BR: Desativar Esta Opção Removerá O Código Do Corpo Abaixo Do Seu Blog. Isso Permite Remover O Código Mantendo-O Salvo Para Uso Posterior.

en: Disabling this option will remove the header code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
pt_BR: Desativar Esta Opção Removerá O Código Do Cabeçalho Abaixo Do Seu Blog. Isso Permite Remover O Código Mantendo-O Salvo Para Uso Posterior.

en: Disabling this option will remove the single bottom code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
pt_BR: Desativar Esta Opção Removerá O Código Inferior Do Post Abaixo Do Seu Blog. Isso Permite Remover O Código Mantendo-O Salvo Para Uso Posterior.

en: Disabling this option will remove the single top code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
pt_BR: Desativar Esta Opção Removerá O Código Superior Do Post Abaixo Do Seu Blog. Isso Permite Remover O Código Mantendo-O Salvo Para Uso Posterior.

en: Display Home link
pt_BR: Exibir Link Para A Página Inicial

en: Displays About Me Information
pt_BR: Exibe Informações Sobre Mim

en: Displays Adsense Ads
pt_BR: Exibe Anúncios do Adsense

en: Displays Advertisements
pt_BR: Exibe Anúncios

en: Divi 5 Migrator
pt_BR: Migrador do Divi 5

en: Divi 5 cannot be activated while the following plugins are active. Please deactivate these plugins and activate Divi 5 again.
pt_BR: O Divi 5 não pode ser ativado enquanto os seguintes plugins estiverem ativos. Desative esses plugins e ative o Divi 5 novamente.

en: Divi AI Default
pt_BR: Padrão do Divi AI

en: Divi AI Default Styles
pt_BR: Estilos Padrão do Divi AI

en: Divi AI Server is too busy right now. Please try again in a few minutes.
pt_BR: O servidor do Divi AI está muito ocupado no momento. Tente novamente em alguns minutos.

en: Divi AI is finalizing your images!
pt_BR: O Divi AI está finalizando suas imagens!

en: Divi AI will fill your layouts with relevant photos and images automatically. Using stock photos is the fastest and most reliable option. You can also generate completely unique images using AI, which takes longer but can result in a wider variety of unique images.
pt_BR: O Divi AI preencherá seus layouts automaticamente com fotos e imagens relevantes. Usar fotos de banco de imagens é a opção mais rápida e confiável. Você também pode gerar imagens totalmente exclusivas usando IA, o que leva mais tempo, mas pode resultar em uma maior variedade de imagens únicas.

en: Divi AI will fill your pages with relevant photos and images automatically. Using stock photos is the fastest and most reliable option. You can also generate completely unique images using AI, which takes longer.
pt_BR: O Divi AI preencherá suas páginas automaticamente com fotos e imagens relevantes. Usar fotos de banco de imagens é a opção mais rápida e confiável. Você também pode gerar imagens totalmente exclusivas usando IA, o que leva mais tempo.

en: Divi Cloud Categories
pt_BR: Categorias do Divi Cloud

en: Divi Cloud Tags
pt_BR: Tags do Divi Cloud

en: Divi Customizer Settings
pt_BR: Configurações do Personalizador Divi

en: Divi Library
pt_BR: Biblioteca Divi

[ctx: Divi Library]
en: %s Library
pt_BR: Biblioteca %s

[ctx: Divi Library]
en: View Mode
pt_BR: Modo De Visualização

[ctx: Divi Library Item Type]
en: Module
pt_BR: Módulo

[ctx: Divi Library Layout Type]
en: Row
pt_BR: Linha

[ctx: Divi Library Layout Type]
en: Section
pt_BR: Seção

en: Divi Library Snippet Name
pt_BR: Nome Do Trecho Na Biblioteca Divi

[ctx: Divi Library Title]
en: Layout Details
pt_BR: Detalhes Do Layout

[ctx: Divi Library View Mode]
en: Grid View
pt_BR: Visualização Em Grade

[ctx: Divi Library View Mode]
en: List View
pt_BR: Visualização Em Lista

[ctx: Divi Library View Mode]
en: Tag View
pt_BR: Visualização Por Tag

[ctx: Divi Library View Mode (Layout Pack)]
en: Pack View
pt_BR: Visualização Do Pacote

en: Divi Overview
pt_BR: Visão Geral do Divi

en: Divi Page Settings
pt_BR: Configurações da Página do Divi

en: Divi Theme Templates
pt_BR: Modelos do Tema Divi

en: Divi has been installed and activated. Next, you must activate your license so that your website can receive updates. Click the button below to log in to your Elegant Themes account and automatically activate this installation.
pt_BR: O Divi foi instalado e ativado. Em seguida, você precisa ativar sua licença para que seu site possa receber atualizações. Clique no botão abaixo para fazer login na sua conta do Elegant Themes e ativar automaticamente esta instalação.

en: Divi is up to date
pt_BR: O Divi está atualizado

en: Do you want to move selected items to your trash?
pt_BR: Deseja mover os itens selecionados para a lixeira?

en: Do you want to permanently delete all the items in your trash? This action cannot be undone and the items cannot be recovered.
pt_BR: Deseja excluir permanentemente todos os itens da lixeira? Esta ação não pode ser desfeita e os itens não podem ser recuperados.

en: Documentation
pt_BR: Documentação

[ctx: Documentation Page]
en: Documentation
pt_BR: Documentação

en: Dot Navigation
pt_BR: Navegação Por Pontos

en: Dotted
pt_BR: Pontilhado

en: Double
pt_BR: Duplo

en: Download Backup Before Importing
pt_BR: Baixar Backup Antes De Importar

en: Download Compatibility Report
pt_BR: Baixar Relatório De Compatibilidade

en: Download More Layouts From The Marketplace
pt_BR: Baixe Mais Layouts Do Marketplace

en: Drawing
pt_BR: Desenho

en: Dropdown Menu Animation
pt_BR: Animação Do Menu Suspenso

en: Dropdown Menu Background Color
pt_BR: Cor De Fundo Do Menu Suspenso

en: Dropdown Menu Line Color
pt_BR: Cor Da Linha Do Menu Suspenso

en: Dropdown Menu Text Color
pt_BR: Cor Do Texto Do Menu Suspenso

en: Duplicate
pt_BR: Duplicar

en: Duplicate Global Item To Cloud
pt_BR: Duplicar Item Global para a Nuvem

en: Duplicate Locally
pt_BR: Duplicar Localmente

en: Dynamic Icons
pt_BR: Ícones Dinâmicos

en: Dynamic Module Framework
pt_BR: Framework De Módulos Dinâmicos

en: ET About Me Widget
pt_BR: Widget Sobre Mim do ET

en: ET Adsense Widget
pt_BR: Widget do Adsense do ET

en: ET Advertisement
pt_BR: Anúncio do ET

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit Footer Credits
pt_BR: Editar Créditos Do Rodapé

en: Edit Image
pt_BR: Editar Imagem

en: Edit Tags & Categories
pt_BR: Editar Tags e Categorias

en: Edit Theme Options
pt_BR: Editar Opções do Tema

en: Edit With Divi
pt_BR: Editar com Divi

en: Effect
pt_BR: Efeito

en: Elegant Themes Account
pt_BR: Conta Elegant Themes

en: Email
pt_BR: E-mail

en: Empty Trash
pt_BR: Esvaziar Lixeira

en: Enable API Key
pt_BR: Ativar Chave de API

en: Enable Boxed Layout
pt_BR: Ativar Layout Em Caixa

en: Enable Divi Cloud
pt_BR: Ativar Divi Cloud

en: Enable Divi Gallery
pt_BR: Ativar Galeria Divi

en: Enable Responsive Images
pt_BR: Ativar Imagens Responsivas

en: Enable Single Post 468x60 banner
pt_BR: Ativar Banner 468x60 Em Post Individual

en: Enable Vertical Navigation
pt_BR: Ativar Navegação Vertical

en: Enable body code
pt_BR: Ativar Código Do Corpo

en: Enable caching of Google Fonts and load them inline. This reduces render-blocking requests and improves page load times.
pt_BR: Ative o cache do Google Fonts e carregue-as inline. Isso reduz solicitações que bloqueiam a renderização e melhora o tempo de carregamento da página.

en: Enable canonical URLs
pt_BR: Ativar URLs canônicas

en: Enable custom description
pt_BR: Ativar Descrição Personalizada

en: Enable custom keywords
pt_BR: Ativar Palavras-Chave Personalizadas

en: Enable custom titles
pt_BR: Ativar Títulos Personalizados

en: Enable header code
pt_BR: Ativar Código Do Cabeçalho

en: Enable meta descriptions
pt_BR: Ativar Meta Descriptions

en: Enable single bottom code
pt_BR: Ativar Código Inferior Do Post

en: Enable single top code
pt_BR: Ativar Código Superior Do Post

en: Enable this if you want to replace the WordPress default gallery with the Divi-style gallery.
pt_BR: Ative isto se você quiser substituir a galeria padrão do WordPress por uma galeria no estilo Divi.

en: Enable this option to display Back To Top Button while scrolling
pt_BR: Ative esta opção para exibir o Botão Voltar Ao Topo durante a rolagem

en: Enable this option to get responsive images size generated when uploading images and adding srcset attribute for images element.
pt_BR: Ative esta opção para gerar tamanhos de imagens responsivas ao enviar imagens e adicionar o atributo srcset ao elemento de imagem.

en: Enable this option to get the smooth scrolling effect with mouse wheel
pt_BR: Ative esta opção para obter o efeito de rolagem suave com a roda do mouse

en: Enable this option to show thumbnails on Index Pages.
pt_BR: Ative esta opção para exibir miniaturas nas Páginas de Índice.

en: Enable this to allow the Divi Framework to only load the modules that are used on the page, and process the logic for the features in use.
pt_BR: Ative para permitir que o Divi Framework carregue apenas os módulos usados na página e processe a lógica dos recursos em uso.

en: Enabling this option will display a 468x60 banner ad on the bottom of your post pages below the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
pt_BR: Ativar esta opção exibirá um banner de 468x60 no final das páginas de posts, abaixo do conteúdo do post individual. Se ativado, você deve preencher a imagem do banner e a URL de destino abaixo.

en: Enabling this option will lower the size of Google Fonts and improve load times, however it will limit Google Fonts support in some very old browsers. You can turn this off to increase support for older browsers at a slight cost to performance.
pt_BR: Ativar esta opção reduzirá o tamanho do Google Fonts e melhorará o tempo de carregamento; no entanto, limitará o suporte do Google Fonts em alguns navegadores muito antigos. Você pode desativar isso para aumentar o suporte a navegadores antigos, com um pequeno custo de desempenho.

en: Enhance
pt_BR: Aprimorar

en: Enhance Image
pt_BR: Aprimorar Imagem

en: Enhancement Strength
pt_BR: Intensidade do Aprimoramento

en: Enhancements
pt_BR: Aprimoramentos

en: Enqueue Google Maps Script
pt_BR: Carregar Script do Google Maps

en: Enqueue jQuery Compatibility Script
pt_BR: Enfileirar Script De Compatibilidade Do jQuery

en: Enter new API Key
pt_BR: Inserir Nova Chave de API

en: Enter the URL of your Facebook Profile.
pt_BR: Insira a URL do seu Perfil do Facebook.

en: Enter the URL of your Instagram Profile.
pt_BR: Insira a URL do seu Perfil do Instagram.

en: Enter the URL of your RSS feed.
pt_BR: Insira a URL do seu feed RSS.

en: Enter the URL of your X Profile.
pt_BR: Insira a URL do seu perfil do X.

en: Enter which type of page you want.
pt_BR: Informe qual tipo de página você deseja.

en: Enter your ET Account API Key.
pt_BR: Insira sua Chave de API da Conta ET.

en: Enter your ET Account Username.
pt_BR: Insira seu Nome de Usuário da Conta ET.

en: Enter your page title
pt_BR: Digite o título da sua página

en: Enter your website name, which will be used for meta titles and throughout your website content.
pt_BR: Insira o nome do seu site, que será usado em meta títulos e em todo o conteúdo do seu site.

en: Enter your website slogan, which will be used in meta descriptions and as context for Divi AI.
pt_BR: Insira o slogan do seu site, que será usado em meta descrições e como contexto para o Divi AI.

en: Error
pt_BR: Erro

en: Error loading roadmap items.
pt_BR: Erro ao carregar itens do roadmap.

[ctx: Event Details Page]
en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Exactly
pt_BR: Exatamente

en: Example: Create a services page that describes our solar installation services, including testimonials and a contact form to collect leads
pt_BR: Exemplo: Crie uma página de serviços que descreva nossos serviços de instalação solar, incluindo depoimentos e um formulário de contato para captar leads

en: Example: Create a services section that describes our solar installation services.
pt_BR: Exemplo: Crie uma seção de serviços que descreva nossos serviços de instalação solar.

en: Example: Our company, Sunset Solar, is a solar panel installation company serving the San Francisco Bay Area
pt_BR: Exemplo: Nossa empresa, Sunset Solar, é uma empresa de instalação de painéis solares que atende a região da Baía de São Francisco

en: Exclude categories from the navigation bar
pt_BR: Excluir Categorias Da Barra De Navegação

en: Exclude pages from the navigation bar
pt_BR: Excluir Páginas Da Barra De Navegação

en: Expand
pt_BR: Expandir

en: Explore Other Modules With Tag
pt_BR: Explorar Outros Módulos com a Tag

en: Explore Other Rows With Tag
pt_BR: Explorar Outras Linhas com a Tag

en: Explore Other Sections With Tag
pt_BR: Explorar Outras Seções com a Tag

en: Export
pt_BR: Exportar

en: Export %s
pt_BR: Exportar %s

en: Export %s Name
pt_BR: Nome Da Exportação de %s

en: Export Theme Options
pt_BR: Exportar Opções Do Tema

en: Exporting your %s will create a JSON file that can be imported into a different area.
pt_BR: Exportar seu %s criará um arquivo JSON que pode ser importado em uma área diferente.

en: Extend
pt_BR: Estender

en: Extend Image
pt_BR: Estender Imagem

en: Facebook Profile Url
pt_BR: URL do Perfil do Facebook

en: Fade
pt_BR: Esmaecer

en: Fade In
pt_BR: Aparecer Suavemente

en: Failed to load your existing layouts. Please try again later.
pt_BR: Falha ao carregar seus layouts existentes. Tente novamente mais tarde.

en: Farmers Market
pt_BR: Feira De Produtores

en: Farmers Market About Page
pt_BR: Página Sobre da Feira de Produtores

en: Farmers Market Blog Page
pt_BR: Página do Blog da Feira de Produtores

en: Farmers Market Contact Page
pt_BR: Página de Contato da Feira de Produtores

en: Farmers Market Donate Page
pt_BR: Página de Doação da Feira de Produtores

en: Farmers Market Events Page
pt_BR: Página de Eventos da Feira de Produtores

en: Farmers Market Home Page
pt_BR: Página Inicial da Feira de Produtores

en: Farmers Market Landing Page
pt_BR: Landing Page da Feira de Produtores

en: Farmers Market Market Page
pt_BR: Página do Mercado da Feira de Produtores

en: Fashion About Page
pt_BR: Página Sobre de Moda

en: Fashion Blog Page
pt_BR: Página do Blog de Moda

en: Fashion Contact Page
pt_BR: Página de Contato de Moda

en: Fashion Designer Page
pt_BR: Página de Designer de Moda

en: Fashion Gallery Page
pt_BR: Página de Galeria de Moda

en: Fashion Home Page
pt_BR: Página Inicial de Moda

en: Fashion Landing Page
pt_BR: Landing Page de Moda

en: Fashion Shop Page
pt_BR: Página de Loja de Moda

en: Favorites
pt_BR: Favoritos

en: Fetching Pages
pt_BR: Buscando Páginas

en: Fetching Pages...
pt_BR: Buscando Páginas...

en: Filter
pt_BR: Filtrar

en: Finalizing Migration
pt_BR: Finalizando Migração

en: Find A Layout
pt_BR: Encontrar um Layout

en: Find A Module
pt_BR: Encontrar um Módulo

en: Find A Page
pt_BR: Encontrar Uma Página

en: Find A Row
pt_BR: Encontrar Uma Linha

en: Find A Section
pt_BR: Encontrar Uma Seção

en: Find More Layouts
pt_BR: Encontre Mais Layouts

en: Fixed
pt_BR: Fixo

en: Fixed Menu Height
pt_BR: Altura Do Menu Fixo

en: Fixed Navigation Bar
pt_BR: Barra De Navegação Fixa

en: Fixed Navigation Settings
pt_BR: Configurações De Navegação Fixa

en: Flip
pt_BR: Virar

en: Florist
pt_BR: Florista

en: Florist About Page
pt_BR: Página Sobre da Floricultura

en: Florist Blog Page
pt_BR: Página do Blog da Floricultura

en: Florist Contact Page
pt_BR: Página de Contato da Floricultura

en: Florist Gallery Page
pt_BR: Página de Galeria da Floricultura

en: Florist Home Page
pt_BR: Página Inicial da Floricultura

en: Florist Landing Page
pt_BR: Landing Page da Floricultura

en: Florist Shop Page
pt_BR: Página de Loja da Floricultura

en: Folder
pt_BR: Pasta

en: Font
pt_BR: Fonte

en: Font Size
pt_BR: Tamanho Da Fonte

en: Font Style
pt_BR: Estilo Da Fonte

en: Footer
pt_BR: Rodapé

en: Footer Area
pt_BR: Área do Rodapé

en: Footer Background Color
pt_BR: Cor De Fundo Do Rodapé

en: Footer Elements
pt_BR: Elementos Do Rodapé

en: Footer Menu
pt_BR: Menu do Rodapé

en: Footer Menu Active Link Color
pt_BR: Cor Do Link Ativo Do Menu Do Rodapé

en: Footer Menu Background Color
pt_BR: Cor De Fundo Do Menu Do Rodapé

en: Footer Menu Text Color
pt_BR: Cor Do Texto Do Menu Do Rodapé

en: Forgot your <a href="%1$s" target="_blank">Username</a> or <a href="%1$s" target="_blank">Password</a>?
pt_BR: Esqueceu seu <a href="%1$s" target="_blank">Nome de Usuário</a> ou <a href="%1$s" target="_blank">Senha</a>?

en: Free Divi Cloud Limit Reached
pt_BR: Limite Gratuito do Divi Cloud Atingido

en: Free Trial
pt_BR: Teste Grátis

en: Frequently Asked Questions
pt_BR: Perguntas Frequentes

en: Fullscreen
pt_BR: Tela Cheia

en: Fullwidth
pt_BR: Largura Total

en: Funny
pt_BR: Engraçado

en: General
pt_BR: Geral

en: General Settings
pt_BR: Configurações Gerais

en: Generate
pt_BR: Gerar

en: Generate & Publish My Website
pt_BR: Gerar e Publicar Meu Site

en: Generate A New Site
pt_BR: Gerar Um Novo Site

en: Generate Code
pt_BR: Gerar Código

en: Generate Four More
pt_BR: Gerar Mais Quatro

en: Generate Image With AI
pt_BR: Gerar Imagem com IA

en: Generate Images With AI (Slower)
pt_BR: Gerar Imagens Com IA (Mais Lento)

en: Generate Layout
pt_BR: Gerar Layout

en: Generate Modified Image
pt_BR: Gerar Imagem Modificada

en: Generate More Like This One
pt_BR: Gerar Mais Como Esta

en: Generate My Website
pt_BR: Gerar Meu Site

en: Generate Page
pt_BR: Gerar Página

en: Generate Prompt With AI
pt_BR: Gerar Prompt com IA

en: Generate Section
pt_BR: Gerar Seção

en: Generate Section With AI
pt_BR: Gerar Seção Com IA

en: Generate Text
pt_BR: Gerar Texto

en: Generate Your Site With AI
pt_BR: Gerar Seu Site Com IA

en: Generating
pt_BR: Gerando

en: Generating %1$s Pages
pt_BR: Gerando Páginas %1$s

en: Generating Images
pt_BR: Gerando Imagens

en: Generating Layout
pt_BR: Gerando Layout

en: Generating Screenshot
pt_BR: Gerando Captura de Tela

en: Generating Section
pt_BR: Gerando Seção

en: Generating Site Outline
pt_BR: Gerando a Estrutura do Site

en: Generating Your %1$s Page
pt_BR: Gerando Sua Página %1$s

en: Generating Your Menu
pt_BR: Gerando Seu Menu

en: Generating...
pt_BR: Gerando...

en: Get Divi Cloud
pt_BR: Obter Divi Cloud

en: Get Divi For Life
pt_BR: Obter o Divi Para a Vida Toda

en: Get Unlimited Divi Cloud Storage
pt_BR: Obter Armazenamento Ilimitado no Divi Cloud

en: Get Unlimited Storage
pt_BR: Obter Armazenamento Ilimitado

en: Get access to hundreds of new Divi modules and thousands of additional layouts and child themes.
pt_BR: Tenha acesso a centenas de novos módulos do Divi e milhares de layouts e temas filho adicionais.

en: Get live chat support with response times under 30 minutes plus bigger discounts in the Divi Marketplace.
pt_BR: Tenha suporte por chat ao vivo com tempo de resposta abaixo de 30 minutos, além de maiores descontos no Divi Marketplace.

en: Give Divi AI general information about your website or business. The more context it has about you and your goals, the better layouts it will create and the more relevant content it will write.
pt_BR: Dê ao Divi AI informações gerais sobre seu site ou negócio. Quanto mais contexto ele tiver sobre você e seus objetivos, melhores layouts ele criará e mais relevante será o conteúdo que ele escreverá.

en: Give you content a unique spin by telling Divi AI what tone of voice to use.
pt_BR: Dê ao seu conteúdo um toque único dizendo ao Divi AI qual tom de voz usar.

en: Global items
pt_BR: Itens Globais

en: Global items cannot be added to your Divi Cloud. Would you like to save a non-global version to your Divi Cloud? The version on this website will remain a global instance
pt_BR: Itens globais não podem ser adicionados ao seu Divi Cloud. Deseja salvar uma versão não global no seu Divi Cloud? A versão neste site permanecerá como uma instância global

en: Google API Key
pt_BR: Chave Da Google API

en: Google Fonts Subsets
pt_BR: Subconjuntos do Google Fonts

en: Grab the first post image
pt_BR: Usar A Primeira Imagem Do Post

en: Green
pt_BR: Verde

en: Groove
pt_BR: Ranhura

en: Guide Me
pt_BR: Me Oriente

en: HTML/JS Snippet
pt_BR: Snippet de HTML/JS

en: Hang Tight!
pt_BR: Aguente Firme!

en: Harmonize And Remove Artifacts
pt_BR: Harmonizar E Remover Artefatos

en: Harness the power of AI and unlock unlimited text, image, code, layout and website generation.
pt_BR: Aproveite o poder da IA e desbloqueie geração ilimitada de texto, imagem, código, layout e sites.

en: Header & Navigation
pt_BR: Cabeçalho E Navegação

en: Header Elements
pt_BR: Elementos Do Cabeçalho

en: Header Font
pt_BR: Fonte Do Cabeçalho

en: Header Font Style
pt_BR: Estilo Da Fonte Do Cabeçalho

en: Header Font Weight
pt_BR: Peso Da Fonte Do Cabeçalho

en: Header Format
pt_BR: Formato Do Cabeçalho

en: Header Letter Spacing
pt_BR: Espaçamento Entre Letras Do Cabeçalho

en: Header Line Height
pt_BR: Altura Da Linha Do Cabeçalho

en: Header Style
pt_BR: Estilo Do Cabeçalho

en: Header Text Size
pt_BR: Tamanho Do Texto Do Cabeçalho

en: Heading Font
pt_BR: Fonte dos Títulos

en: Heading Font Color
pt_BR: Cor da Fonte dos Títulos

en: Heading Text Color
pt_BR: Cor Do Texto Do Título

en: Height
pt_BR: Altura

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Here you can add custom css to override or extend default styles.
pt_BR: Aqui você pode adicionar CSS personalizado para substituir ou estender os estilos padrão.

en: Here you can change which character separates your blog title and index page name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
pt_BR: Aqui Você Pode Alterar Qual Caractere Separa O Título Do Seu Blog E O Nome Da Página De Índice Ao Usar Títulos Gerados Automaticamente. Valores Comuns São | Ou -

en: Here you can change which character separates your blog title and post name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
pt_BR: Aqui Você Pode Alterar Qual Caractere Separa O Título Do Seu Blog E O Nome Do Post Ao Usar Títulos De Post Gerados Automaticamente. Valores Comuns São | Ou -

en: Here you can choose Shop Page & Category Page Layout for WooCommerce.
pt_BR: Aqui você pode escolher o layout da Página da Loja e da Página de Categoria para WooCommerce.

en: Here you can choose default sidebar layout
pt_BR: Aqui você pode escolher o layout padrão da barra lateral

en: Here you can choose how your titles on index pages are generated. You can change which order your blog name and index title are displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
pt_BR: Aqui Você Pode Escolher Como Os Títulos Nas Páginas De Índice São Gerados. Você Pode Alterar A Ordem Em Que O Nome Do Blog E O Título Do Índice São Exibidos, Ou Remover O Nome Do Blog Do Título Completamente.

en: Here you can choose to display the Facebook Icon on your homepage.
pt_BR: Aqui você pode escolher exibir o ícone do Facebook na sua página inicial.

en: Here you can choose to display the Instagram Icon on your homepage.
pt_BR: Aqui você pode escolher exibir o ícone do Instagram na sua página inicial.

en: Here you can choose to display the RSS Icon.
pt_BR: Aqui você pode escolher exibir o ícone do RSS.

en: Here you can choose to display the X Icon.
pt_BR: Aqui você pode escolher exibir o ícone do X.

en: Here you can choose to remove certain categories from the navigation menu. All categories marked with an X will not appear in your navigation bar.
pt_BR: Aqui você pode escolher remover determinadas categorias do menu de navegação. Todas as categorias marcadas com um X não aparecerão na sua barra de navegação.

en: Here you can choose to remove certain pages from the navigation menu. All pages marked with an X will not appear in your navigation bar.
pt_BR: Aqui você pode escolher remover determinadas páginas do menu de navegação. Todas as páginas marcadas com um X não aparecerão na sua barra de navegação.

en: Here you can choose to reverse the order that your categories links are displayed. You can choose between ascending and descending.
pt_BR: Aqui você pode escolher inverter a ordem em que os links das suas categorias são exibidos. Você pode escolher entre crescente e decrescente.

en: Here you can choose to reverse the order that your pages links are displayed. You can choose between ascending and descending.
pt_BR: Aqui você pode escolher inverter a ordem em que os links das suas páginas são exibidos. Você pode escolher entre crescente e decrescente.

en: Here you can choose to sort your pages links.
pt_BR: Aqui você pode escolher como ordenar os links das suas páginas.

en: Here you can choose which items appear in the post info section on pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted items shown below will appear.
pt_BR: Aqui você pode escolher quais itens aparecem na seção de informações do post nas páginas. Esta é a área, geralmente abaixo do título do post, que exibe informações básicas sobre o seu post. Os itens destacados abaixo serão exibidos.

en: Here you can choose which items appear in the post info section on single post pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted items shown below will appear.
pt_BR: Aqui você pode escolher quais itens aparecem na seção de informações do post nas páginas de post único. Esta é a área, geralmente abaixo do título do post, que exibe informações básicas sobre o seu post. Os itens destacados abaixo serão exibidos.

en: Here you can designate how many WooCommerce products are displayed on the archive page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
pt_BR: Aqui você pode definir quantos produtos do WooCommerce são exibidos na página de arquivo. Esta opção funciona de forma independente das opções em Configurações > Leitura no wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Archive pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
pt_BR: Aqui você pode definir quantos artigos recentes são exibidos nas páginas de Arquivo. Esta opção funciona de forma independente das opções em Configurações > Leitura no wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Category page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
pt_BR: Aqui você pode definir quantos artigos recentes são exibidos na página de Categoria. Esta opção funciona de forma independente das opções em Configurações > Leitura no wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Search results pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
pt_BR: Aqui você pode definir quantos artigos recentes são exibidos nas páginas de resultados de pesquisa. Esta opção funciona de forma independente das opções em Configurações > Leitura no wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Tag pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
pt_BR: Aqui você pode definir quantos artigos recentes são exibidos nas páginas de Tag. Esta opção funciona de forma independente das opções em Configurações > Leitura no wp-admin.

en: Here you can disable automatic memory limit increase.
pt_BR: Aqui você pode desativar o aumento automático do limite de memória.

en: Here you can provide 468x60 banner destination url
pt_BR: Aqui você pode informar a URL de destino do banner 468x60

en: Here you can provide 468x60 banner image url
pt_BR: Aqui você pode informar a URL da imagem do banner 468x60

en: Hex Value
pt_BR: Valor Hex

en: Hide
pt_BR: Ocultar

en: Hide Logo Image
pt_BR: Ocultar Imagem Do Logo

en: Hide Nav Before Scroll
pt_BR: Ocultar Navegação Antes Da Rolagem

en: Hide Navigation Until Scroll
pt_BR: Ocultar Navegação Até Rolar

en: Hide empty categories
pt_BR: Ocultar Categorias Vazias

en: High
pt_BR: Alta

en: Home
pt_BR: Início

en: Homepage SEO
pt_BR: SEO da Página Inicial

en: Homepage custom title (if enabled)
pt_BR: Título personalizado da página inicial (se ativado)

en: Homepage meta description (if enabled)
pt_BR: Meta descrição da página inicial (se ativado)

en: Homepage meta keywords (if enabled)
pt_BR: Meta palavras-chave da página inicial (se ativado)

en: How do I report a bug?
pt_BR: Como faço para reportar um bug?

en: How would you like to change the style of this element?
pt_BR: Como você gostaria de alterar o estilo deste elemento?

en: Humorous
pt_BR: Bem-Humorado

en: Icon
pt_BR: Ícone

en: Icon Color
pt_BR: Cor Do Ícone

en: Icon Placement
pt_BR: Posição Do Ícone

en: If a page is built with the Divi Builder, the Gutenberg block CSS file is moved from the header to the footer. Since the file is most likely not used, we can load it later. This removes a render blocking request and improving performance.
pt_BR: Se uma página for criada com o Divi Builder, o arquivo CSS de blocos do Gutenberg é movido do cabeçalho para o rodapé. Como o arquivo provavelmente não é usado, podemos carregá-lo mais tarde. Isso remove uma solicitação que bloqueia a renderização e melhora o desempenho.

en: If custom titles are disabled, choose autogeneration method
pt_BR: Se títulos personalizados estiverem desativados, escolha o método de geração automática

en: If this website contains content built with Divi 4, you can use the migrator to convert your website to the Divi 5 format. Un-migrated content will not benefit from Divi 5 performance improvements.
pt_BR: Se este site contiver conteúdo criado com o Divi 4, você pode usar o migrador para converter seu site para o formato do Divi 5. Conteúdo não migrado não se beneficiará das melhorias de desempenho do Divi 5.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over how your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
pt_BR: Se Você Não Estiver Usando Títulos Personalizados de Post, Ainda Poderá Controlar Como Seus Títulos São Gerados. Aqui Você Pode Escolher A Ordem Em Que Deseja Exibir O Título Do Post E O Nome Do Blog, Ou Remover O Nome Do Blog Do Título Completamente.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over hw your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
pt_BR: Se Você Não Estiver Usando Títulos Personalizados de Post, Ainda Poderá Controlar Como Seus Títulos São Gerados. Aqui Você Pode Escolher A Ordem Em Que Deseja Exibir O Título Do Post E O Nome Do Blog, Ou Remover O Nome Do Blog Do Título Completamente.

en: If you don't want to display some banners - leave approptiate fields blank
pt_BR: Se você não quiser exibir alguns banners, deixe os campos apropriados em branco

en: If you have enabled custom titles you can add your custom title here. Whatever you type here will be placed between the < title >< /title > tags in header.php
pt_BR: Se você ativou títulos personalizados, pode adicionar seu título personalizado aqui. O que você digitar aqui será inserido entre as tags < title >< /title > em header.php

en: If you have enabled meta descriptions you can add your custom description here.
pt_BR: Se você ativou meta descrições, pode adicionar sua descrição personalizada aqui.

en: If you have enabled meta keywords you can add your custom keywords here. Keywords should be separated by comas. For example: wordpress,themes,templates,elegant
pt_BR: Se você ativou meta palavras-chave, pode adicionar suas palavras-chave personalizadas aqui. As palavras-chave devem ser separadas por vírgulas. Por exemplo: wordpress,themes,templates,elegant

en: If you would like categories to be displayed in your navigationbar that don't have any posts in them then disable this option. By default empty categories are hidden
pt_BR: Se você quiser que categorias sem posts sejam exibidas na sua barra de navegação, desative esta opção. Por padrão, categorias vazias ficam ocultas

en: If you would like to add a meta description to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for descriptions to be displayed on post pages. You can add your meta description using custom fields based off the custom field name you define below.
pt_BR: Se Você Quiser Adicionar Uma Meta Description Ao Seu Post, Você Pode Fazer Isso Usando Campos Personalizados. Esta Opção Deve Estar Ativada Para Que As Descrições Sejam Exibidas Nas Páginas De Post. Você Pode Adicionar Sua Meta Description Usando Campos Personalizados Com Base No Nome Do Campo Personalizado Que Você Definir Abaixo.

en: If you would like to add meta keywords to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for keywords to be displayed on post pages. You can add your meta keywords using custom fields based off the custom field name you define below.
pt_BR: Se Você Quiser Adicionar Meta Keywords Ao Seu Post, Você Pode Fazer Isso Usando Campos Personalizados. Esta Opção Deve Estar Ativada Para Que As Palavras-Chave Sejam Exibidas Nas Páginas De Post. Você Pode Adicionar Suas Meta Keywords Usando Campos Personalizados Com Base No Nome Do Campo Personalizado Que Você Definir Abaixo.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the categories navigation bar disable this feature.
pt_BR: Se você quiser remover os menus suspensos da barra de navegação de categorias, desative este recurso.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the pages navigation bar disable this feature.
pt_BR: Se você quiser remover os menus suspensos da barra de navegação de páginas, desative este recurso.

en: If you would like to use your own custom logo image click the Upload Image button.
pt_BR: Se você quiser usar sua própria imagem de logo personalizada, clique no botão Enviar Imagem.

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Image Description
pt_BR: Descrição da Imagem

en: Image Dimensions
pt_BR: Dimensões da Imagem

en: Image Fill Description
pt_BR: Descrição de Preenchimento da Imagem

en: Image Height
pt_BR: Altura da Imagem

en: Image Scale
pt_BR: Escala da Imagem

en: Image Selection
pt_BR: Seleção de Imagem

en: Image Size
pt_BR: Tamanho da Imagem

en: Image Sketch
pt_BR: Esboço de Imagem

en: Image Style
pt_BR: Estilo da Imagem

en: Image Type
pt_BR: Tipo de Imagem

en: Image URL or base64 string is required.
pt_BR: A URL da imagem ou a string base64 é obrigatória.

en: Image Url
pt_BR: URL da Imagem

en: Image Width
pt_BR: Largura da Imagem

en: Image doesn't exist
pt_BR: A imagem não existe

en: Images
pt_BR: Imagens

en: Images stored on a different website cannot be used as reference. The issue can be resolved by uploading the image to the WordPress media library.
pt_BR: Imagens armazenadas em outro site não podem ser usadas como referência. O problema pode ser resolvido enviando a imagem para a biblioteca de mídia do WordPress.

en: Import
pt_BR: Importar

en: Import %s
pt_BR: Importar %s

en: Import & Export Customizer
pt_BR: Importar e Exportar Personalizador

en: Import & Export Theme Options
pt_BR: Importar E Exportar Opções Do Tema

en: Import Theme Options
pt_BR: Importar Opções Do Tema

en: Import These Templates
pt_BR: Importar Estes Modelos

en: Import To Cloud
pt_BR: Importar Para A Nuvem

en: Importing %1$s Page
pt_BR: Importando a Página %1$s

en: Importing Customizer Settings
pt_BR: Importando Configurações Do Personalizador

en: Importing Pages
pt_BR: Importando Páginas

en: Importing Presets
pt_BR: Importando Predefinições

en: Importing Theme Builder
pt_BR: Importando o Theme Builder

en: Improve Google Fonts Loading
pt_BR: Melhorar O Carregamento Do Google Fonts

en: Improve your web design workflow and collaborate together in the cloud.
pt_BR: Melhore seu fluxo de trabalho de web design e colabore na nuvem.

en: In Progress
pt_BR: Em Andamento

en: In some cases users will want to create parent categories or links as placeholders to hold a list of child links or categories. In this case it is not desirable to have the parent links lead anywhere, but instead merely serve an organizational function. Enabling this options will remove the links from all parent pages/categories so that they don't lead anywhere when clicked.
pt_BR: Em alguns casos, os usuários desejam criar categorias pai ou links como espaços reservados para conter uma lista de links ou categorias filhas. Nesse caso, não é desejável que os links pai levem a algum lugar, mas que sirvam apenas como função organizacional. Ativar esta opção removerá os links de todas as páginas/categorias pai para que não levem a lugar algum quando clicados.

en: Inactive (%s)
pt_BR: Inativo (%s)

en: Inactive Widgets
pt_BR: Widgets Inativos

en: Increase Contrast
pt_BR: Aumentar Contraste

en: Increase Detail
pt_BR: Aumentar Detalhes

en: Increase Saturation
pt_BR: Aumentar Saturação

en: Index Page SEO
pt_BR: SEO da Página de Índice

en: Informative
pt_BR: Informativo

en: Initializing Process
pt_BR: Inicializando Processo

en: Input 468x60 adsense code
pt_BR: Inserir Código Do Adsense 468x60

en: Input 468x60 advertisement banner image
pt_BR: Inserir Imagem Do Banner De Anúncio 468x60

en: Input 468x60 advertisement destination url
pt_BR: Inserir URL De Destino Do Anúncio 468x60

en: Input your website information and select which pages you want to have on your website.
pt_BR: Insira as informações do seu site e selecione quais páginas você quer ter no seu site.

en: Input your website information and tell Divi AI about your website or business. The information you provide will be used to generate content, images and make design decisions.
pt_BR: Insira as informações do seu site e conte ao Divi AI sobre seu site ou negócio. As informações fornecidas serão usadas para gerar conteúdo, imagens e tomar decisões de design.

[ctx: Insert CSS Snippet from library]
en: Use This CSS Snippet
pt_BR: Usar Este Trecho De CSS

en: Insert Code at Cursor
pt_BR: Inserir Código no Cursor

[ctx: Insert HTML/JS Snippet from library]
en: Use This HTML/JS Snippet
pt_BR: Usar Este Trecho De HTML/JS

[ctx: Insert Module from library]
en: Use This Module
pt_BR: Usar Este Módulo

[ctx: Insert Page from library]
en: Use This Page
pt_BR: Usar Esta Página

[ctx: Insert Row from library]
en: Use This Row
pt_BR: Usar Esta Linha

[ctx: Insert Section from library]
en: Use This Section
pt_BR: Usar Esta Seção

en: Inset
pt_BR: Relevo Interno

en: Instagram Profile Url
pt_BR: URL do Perfil do Instagram

en: Install WooCommerce Plugin
pt_BR: Instalar Plugin WooCommerce

en: Install and Configure WooCommerce
pt_BR: Instalar e Configurar o WooCommerce

en: Installing WooCommerce
pt_BR: Instalando o WooCommerce

en: Interior Design Company
pt_BR: Empresa De Design De Interiores

en: Interior Design Company About Page
pt_BR: Página Sobre da Empresa de Design de Interiores

en: Interior Design Company Blog Page
pt_BR: Página do Blog da Empresa de Design de Interiores

en: Interior Design Company Contact Page
pt_BR: Página de Contato da Empresa de Design de Interiores

en: Interior Design Company Home Page
pt_BR: Página Inicial da Empresa de Design de Interiores

en: Interior Design Company Landing Page
pt_BR: Landing Page da Empresa de Design de Interiores

en: Interior Design Company Portfolio Page
pt_BR: Página de Portfólio da Empresa de Design de Interiores

en: Interior Design Company Services Page
pt_BR: Página de Serviços da Empresa de Design de Interiores

en: Interior Design Company Shop Page
pt_BR: Página de Loja da Empresa de Design de Interiores

en: Invalid API Key or Username
pt_BR: Chave de API ou Nome de Usuário inválidos

en: Invalid post IDs format.
pt_BR: Formato inválido de IDs de post.

en: Invalid shortcode string.
pt_BR: String de shortcode inválida.

en: Invite your team members and clients and give them full access to your entire suite of Divi services.
pt_BR: Convide membros da sua equipe e clientes e dê a eles acesso total a todo o seu conjunto de serviços do Divi.

en: Italic
pt_BR: Itálico

en: Join Now
pt_BR: Participe Agora

en: Just another %s site
pt_BR: Apenas mais um site %s

en: Just another WordPress site
pt_BR: Apenas mais um site WordPress

en: LMS About Page
pt_BR: Página Sobre do LMS

en: LMS Blog Page
pt_BR: Página do Blog do LMS

en: LMS Contact Page
pt_BR: Página de Contato do LMS

en: LMS Course Page
pt_BR: Página de Curso do LMS

en: LMS Courses Page
pt_BR: Página De Cursos Do LMS

en: LMS Home Page
pt_BR: Página Inicial Do LMS

en: LMS Landing Page
pt_BR: Landing Page Do LMS

en: LMS Marketing Page
pt_BR: Página De Marketing Do LMS

[ctx: LMS Page]
en: Course
pt_BR: Curso

[ctx: LMS Page]
en: Courses
pt_BR: Cursos

en: LMS Pricing Page
pt_BR: Página De Preços Do LMS

en: Landscape (8:5)
pt_BR: Paisagem (8:5)

en: Language
pt_BR: Idioma

en: Language of Prompt
pt_BR: Idioma do Prompt

en: Language of Website
pt_BR: Idioma do Site

[ctx: Layout]
en: Add New
pt_BR: Adicionar Novo

[ctx: Layout Categories]
en: Manage Categories
pt_BR: Gerenciar Categorias

[ctx: Layout Categories]
en: Manage Tags
pt_BR: Gerenciar Tags

[ctx: Layout Category]
en: Art & Design
pt_BR: Arte E Design

[ctx: Layout Category]
en: Business
pt_BR: Negócios

[ctx: Layout Category]
en: Community & Non-Profit
pt_BR: Comunidade E Sem Fins Lucrativos

[ctx: Layout Category]
en: Education
pt_BR: Educação

[ctx: Layout Category]
en: Events
pt_BR: Eventos

[ctx: Layout Category]
en: Fashion & Beauty
pt_BR: Moda E Beleza

[ctx: Layout Category]
en: Food & Drink
pt_BR: Comida E Bebida

[ctx: Layout Category]
en: Health & Fitness
pt_BR: Saúde E Fitness

[ctx: Layout Category]
en: Online Store
pt_BR: Loja Online

[ctx: Layout Category]
en: Services
pt_BR: Serviços

[ctx: Layout Category]
en: Technology
pt_BR: Tecnologia

en: Layout Name
pt_BR: Nome do Layout

en: Layout Pack
pt_BR: Pacote de Layout

[ctx: Layout Pack]
en: Fashion
pt_BR: Moda

[ctx: Layout Pack]
en: Layouts In This Pack
pt_BR: Layouts Neste Pacote

[ctx: Layout Packs]
en: Manage Packs
pt_BR: Gerenciar Pacotes

en: Layout Settings
pt_BR: Configurações De Layout

en: Learn About Divi AI
pt_BR: Saiba Mais Sobre o Divi AI

en: Learn About Divi Cloud
pt_BR: Saiba Mais Sobre o Divi Cloud

en: Learn About Divi Teams
pt_BR: Saiba Mais Sobre o Divi Teams

en: Learn About Divi VIP
pt_BR: Saiba Mais Sobre o Divi VIP

en: Learn About VIP Support
pt_BR: Saiba Mais Sobre o Suporte VIP

en: Learn More
pt_BR: Saiba Mais

en: Learn More About Divi 5
pt_BR: Saiba Mais Sobre o Divi 5

en: Leave a Reply to %s
pt_BR: Deixe Uma Resposta Para %s

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Left Sidebar
pt_BR: Barra Lateral Esquerda

en: Left to Right
pt_BR: Da Esquerda Para a Direita

en: Lengthen
pt_BR: Alongar

en: Let AI Choose
pt_BR: Deixar a IA Escolher

en: Let AI Choose For Me
pt_BR: Deixe a IA Escolher Para Mim

en: Letter Spacing
pt_BR: Espaçamento Entre Letras

en: Let’s Build Your Divi Website!
pt_BR: Vamos Criar Seu Site Com Divi!

en: Level Up Your Divi Toolkit
pt_BR: Eleve Seu Kit de Ferramentas do Divi

en: Level up your efficiency with limitless AI content and image requests.
pt_BR: Aumente sua eficiência com solicitações ilimitadas de conteúdo e imagens por IA.

en: Library
pt_BR: Biblioteca

en: Light
pt_BR: Claro

en: Limit Google Fonts Support For Legacy Browsers
pt_BR: Limitar O Suporte Do Google Fonts Para Navegadores Legados

en: Link Color
pt_BR: Cor Do Link

en: Link text
pt_BR: Texto do link

en: List Items
pt_BR: Itens da Lista

en: Live Preview
pt_BR: Pré-visualização Ao Vivo

en: Load From Library
pt_BR: Carregar da Biblioteca

en: Load more
pt_BR: Carregar mais

en: Loading...
pt_BR: Carregando...

en: Locations
pt_BR: Locais

en: Log In
pt_BR: Fazer Login

en: Log In To Divi Cloud
pt_BR: Fazer Login no Divi Cloud

en: Log In to Activate Your License
pt_BR: Faça Login para Ativar Sua Licença

en: Login
pt_BR: Entrar

en: Logo Max Height
pt_BR: Altura Máxima Do Logo

en: Low
pt_BR: Baixa

en: Make Full Width
pt_BR: Tornar Em Largura Total

en: Manage Layouts
pt_BR: Gerenciar Layouts

en: Manage Pages
pt_BR: Gerenciar Páginas

en: Manage Posts
pt_BR: Gerenciar Posts

en: Manage Templates
pt_BR: Gerenciar Modelos

en: Manage Theme Templates
pt_BR: Gerenciar Modelos Do Tema

en: Manage Un-widgetized Advertisements
pt_BR: Gerenciar Anúncios Fora de Widgets

en: Manage Website Pages
pt_BR: Gerenciar Páginas Do Site

en: Manage Your Elegant Themes Account
pt_BR: Gerenciar Sua Conta Elegant Themes

en: Managing Website Styles
pt_BR: Gerenciar Estilos do Site

en: March 28, 2024
pt_BR: 28 de março de 2024

[ctx: Marketplace Page]
en: Seller
pt_BR: Vendedor

en: Maximum
pt_BR: Máximo

en: Maximum canvas size is 8192px
pt_BR: O tamanho máximo da tela é 8192px

en: Medium
pt_BR: Média

en: Member Login
pt_BR: Login De Membro

en: Memory Limit Increase
pt_BR: Aumentar Limite De Memória

en: Menu Height
pt_BR: Altura Do Menu

en: Menu Link Color
pt_BR: Cor Do Link Do Menu

en: Menu Text Size
pt_BR: Tamanho Do Texto Do Menu

en: Menu Top Margin
pt_BR: Margem Superior Do Menu

en: Menu Width
pt_BR: Largura Do Menu

en: Meta Font Style
pt_BR: Estilo Da Fonte Da Meta

en: Meta Letter Spacing
pt_BR: Espaçamento Entre Letras Da Meta

en: Meta Line Height
pt_BR: Altura Da Linha Da Meta

en: Meta Text Size
pt_BR: Tamanho Do Texto Da Meta

en: Migrate This Site to %s
pt_BR: Migrar Este Site para %s

en: Migrate This Website
pt_BR: Migrar Este Site

en: Migrate To Divi 5
pt_BR: Migrar Para Divi 5

en: Migrating Your %s
pt_BR: Migrando Seu %s

en: Migrating Your Modules
pt_BR: Migrando Seus Módulos

en: Migrating Your Pages
pt_BR: Migrando Suas Páginas

en: Migrating Your Posts
pt_BR: Migrando Seus Posts

en: Migrating Your Settings
pt_BR: Migrando Suas Configurações

en: Migrating Your Templates
pt_BR: Migrando Seus Templates

en: Migrating Your Widget Areas
pt_BR: Migrando Suas Áreas de Widget

en: Migrating your website will convert all Divi 4 modules to the Divi 5 format. Sweeping changes will be made to all Divi content throughout your website. It's important that you back up your website before migrating or test the migration on a staging site.
pt_BR: Migrar seu site converterá todos os módulos do Divi 4 para o formato do Divi 5. Serão feitas alterações abrangentes em todo o conteúdo do Divi no seu site. É importante fazer backup do seu site antes de migrar ou testar a migração em um site de staging.

en: Mobile Menu
pt_BR: Menu Para Dispositivos Móveis

en: Mobile Styles
pt_BR: Estilos Para Dispositivos Móveis

en: Modification Strength
pt_BR: Intensidade da Modificação

en: Modification Type
pt_BR: Tipo de Modificação

en: Modify
pt_BR: Modificar

en: Modify Element
pt_BR: Modificar Elemento

en: Modify Selected Image
pt_BR: Modificar Imagem Selecionada

en: Modify With AI
pt_BR: Modificar com IA

en: Modify the reference image with a loose sketch
pt_BR: Modifique a imagem de referência com um esboço livre

en: Module Name
pt_BR: Nome do Módulo

en: Module Name Prefix
pt_BR: Prefixo do Nome do Módulo

en: Module Use
pt_BR: Uso Do Módulo

en: Modules That Will Not Be Converted (%s)
pt_BR: Módulos Que Não Serão Convertidos (%s)

en: Modules That Will be Converted (%s)
pt_BR: Módulos Que Serão Convertidos (%s)

en: Mood & Lighting
pt_BR: Clima & Iluminação

en: More Options
pt_BR: Mais Opções

en: Most Used
pt_BR: Mais Usados

en: Move
pt_BR: Mover

en: Move To
pt_BR: Mover Para

en: Move To Divi Cloud
pt_BR: Mover para o Divi Cloud

en: Must Use Keywords
pt_BR: Palavras-Chave Obrigatórias

en: My Cloud
pt_BR: Minha Nuvem

en: My Divi Cloud
pt_BR: Meu Divi Cloud

en: My Library
pt_BR: Minha Biblioteca

en: Name
pt_BR: Nome

en: Need help getting started with Divi? Our support team is available around the clock to help you with anything and everything Divi related.
pt_BR: Precisa de ajuda para começar com o Divi? Nossa equipe de suporte está disponível 24 horas por dia para ajudar você com tudo relacionado ao Divi.

en: New Description
pt_BR: Nova Descrição

en: New Theme Options
pt_BR: Novas Opções do Tema

en: New To Old
pt_BR: Do Mais Novo Para o Mais Antigo

en: New items are stored into %s library.
pt_BR: Novos itens são armazenados na biblioteca %s.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt_BR: Comentários Mais Recentes <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Next Entries &raquo;
pt_BR: Próximas Entradas &raquo;

en: No
pt_BR: Não

en: No %s found
pt_BR: Nenhum %s encontrado

en: No Animation
pt_BR: Sem Animação

en: No Context
pt_BR: Sem Contexto

en: No File Selected
pt_BR: Nenhum Arquivo Selecionado

en: No Repeat
pt_BR: Sem Repetição

en: No Results
pt_BR: Nenhum Resultado

en: No Results Found
pt_BR: Nenhum Resultado Encontrado

en: No Screenshot
pt_BR: Sem Captura de Tela

en: No Sidebar
pt_BR: Sem Barra Lateral

en: No available options.
pt_BR: Nenhuma opção disponível.

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Note: Color settings set above should be applied to the Default color scheme.
pt_BR: Nota: As configurações de cores definidas acima devem ser aplicadas ao esquema de cores Padrão.

en: Nothing found
pt_BR: Nada encontrado

en: Nothing found in Trash
pt_BR: Nada encontrado na Lixeira

en: Number of Posts displayed on Archive pages
pt_BR: Número de Posts Exibidos nas Páginas de Arquivo

en: Number of Posts displayed on Category page
pt_BR: Número de Posts Exibidos na Página de Categoria

en: Number of Posts displayed on Search pages
pt_BR: Número de Posts Exibidos nas Páginas de Pesquisa

en: Number of Posts displayed on Tag pages
pt_BR: Número de Posts Exibidos nas Páginas de Tag

en: Number of Products displayed on WooCommerce archive pages
pt_BR: Número de Produtos Exibidos nas Páginas de Arquivo do WooCommerce

en: Number of dropdown tiers shown
pt_BR: Número De Níveis Do Menu Suspenso Exibidos

en: Off
pt_BR: Desativado

en: Old To New
pt_BR: Do Mais Antigo Para o Mais Novo

en: On
pt_BR: Ativado

en: On Divi Cloud
pt_BR: No Divi Cloud

en: Onboarding Primary Menu
pt_BR: Menu Principal de Integração

en: Only Show
pt_BR: Mostrar Apenas

en: Only Show Icon on Hover
pt_BR: Mostrar Ícone Apenas Ao Passar O Mouse

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
pt_BR: em

en: Open in a new window
pt_BR: Abrir em uma nova janela

en: Open link in new window
pt_BR: Abrir link em nova janela

en: Options
pt_BR: Opções

en: Orange
pt_BR: Laranja

en: Order Category Links by Ascending/Descending
pt_BR: Ordenar Links De Categorias Em Ordem Crescente/Decrescente

en: Order Pages Links by Ascending/Descending
pt_BR: Ordenar Links De Páginas Em Ordem Crescente/Decrescente

en: Outset
pt_BR: Relevo Externo

[ctx: Page]
en: About
pt_BR: Sobre

[ctx: Page]
en: Careers
pt_BR: Carreiras

[ctx: Page]
en: Case Study
pt_BR: Estudo De Caso

[ctx: Page]
en: Categories
pt_BR: Categorias

[ctx: Page]
en: Contact
pt_BR: Contato

[ctx: Page]
en: Donate
pt_BR: Doar

[ctx: Page]
en: Events
pt_BR: Eventos

[ctx: Page]
en: FAQ
pt_BR: Perguntas Frequentes

[ctx: Page]
en: Features
pt_BR: Recursos

[ctx: Page]
en: Gallery
pt_BR: Galeria

[ctx: Page]
en: Gallery 1
pt_BR: Galeria 1

[ctx: Page]
en: Gallery 2
pt_BR: Galeria 2

[ctx: Page]
en: Gallery 3
pt_BR: Galeria 3

[ctx: Page]
en: Guide
pt_BR: Guia

[ctx: Page]
en: Home
pt_BR: Início

[ctx: Page]
en: Landing
pt_BR: Landing Page

[ctx: Page]
en: Market
pt_BR: Mercado

[ctx: Page]
en: Portfolio
pt_BR: Portfólio

[ctx: Page]
en: Pricing
pt_BR: Preços

[ctx: Page]
en: Project 1
pt_BR: Projeto 1

[ctx: Page]
en: Project 2
pt_BR: Projeto 2

[ctx: Page]
en: Services
pt_BR: Serviços

[ctx: Page]
en: Shop
pt_BR: Loja

[ctx: Page]
en: Team
pt_BR: Equipe

en: Page Generated Successfully
pt_BR: Página Gerada Com Sucesso

en: Page Layout
pt_BR: Layout Da Página

en: Page Name
pt_BR: Nome Da Página

en: Page Title
pt_BR: Título Da Página

[ctx: Page layout]
en: View Live Demo
pt_BR: Ver Demonstração Ao Vivo

en: Pages
pt_BR: Páginas

en: Pages Built With Divi
pt_BR: Páginas Criadas Com Divi

en: Pages:
pt_BR: Páginas:

en: Paint Color
pt_BR: Cor da Pintura

en: Paint over the area of the image that you would like to modify
pt_BR: Pinte sobre a área da imagem que você gostaria de modificar

en: Paintbrush Size
pt_BR: Tamanho do Pincel

en: Painting
pt_BR: Pintura

en: Paragraph
pt_BR: Parágrafo

en: Paragraphs
pt_BR: Parágrafos

en: Password
pt_BR: Senha

en: Password Protected
pt_BR: Protegido por Senha

en: Password:
pt_BR: Senha:

en: Paste image url here, if you chose "images" slider type
pt_BR: Cole a imagem URL aqui, se você escolheu o tipo de slider "imagens"

en: Performance
pt_BR: Desempenho

en: Phone
pt_BR: Celular

en: Phone Number
pt_BR: Número De Telefone

en: Photo
pt_BR: Foto

en: Photo Marketplace
pt_BR: Marketplace De Fotos

en: Photo Marketplace About Page
pt_BR: Página Sobre Do Marketplace De Fotos

en: Photo Marketplace Categories Page
pt_BR: Página De Categorias Do Marketplace De Fotos

en: Photo Marketplace Contact Page
pt_BR: Página De Contato Do Marketplace De Fotos

en: Photo Marketplace Home Page
pt_BR: Página Inicial Do Marketplace De Fotos

en: Photo Marketplace Landing Page
pt_BR: Landing Page Do Marketplace De Fotos

en: Photo Marketplace Pricing Page
pt_BR: Página De Preços Do Marketplace De Fotos

en: Photo Marketplace Seller Page
pt_BR: Página Do Vendedor Do Marketplace De Fotos

en: Photographer
pt_BR: Fotógrafo

en: Pick a color for your headings, or let Divi AI choose one for you.
pt_BR: Escolha uma cor para seus títulos ou deixe o Divi AI escolher uma para você.

en: Pick a color to use for things like paragraphs, or let Divi AI choose one for you.
pt_BR: Escolha uma cor para usar em itens como parágrafos ou deixe o Divi AI escolher uma para você.

en: Pick a handcrafted Starter Site created by our team. Then, jump into your finished website and customize the content.
pt_BR: Escolha um Starter Site feito à mão criado pela nossa equipe. Em seguida, acesse seu site pronto e personalize o conteúdo.

en: Pick the starter site that best suits your website. Every Starter Site can be used for any type of website. Once your website is generated, you can easily customize the content and styles using the Divi Builder.
pt_BR: Escolha o site inicial que melhor se adapta ao seu site. Todo Site Inicial pode ser usado para qualquer tipo de site. Depois que seu site for gerado, você poderá personalizar facilmente o conteúdo e os estilos usando o Divi Builder.

en: Pink
pt_BR: Rosa

en: Place Thumbs on Pages
pt_BR: Exibir Miniaturas nas Páginas

en: Place Thumbs on Posts
pt_BR: Exibir Miniaturas nos Posts

en: Place your adsense code here.
pt_BR: Cole seu código do adsense aqui.

en: Please Log In Again
pt_BR: Faça Login Novamente

en: Plugins below use Divi hooks and may not yet be compatible with %s.
pt_BR: Os plugins abaixo usam ganchos do Divi e podem ainda não ser compatíveis com %s.

en: Plugins may be Incompatible with %s
pt_BR: Plugins Podem Ser Incompatíveis com %s

en: Portability
pt_BR: Portabilidade

en: Portrait (3:4)
pt_BR: Retrato (3:4)

en: Post Title
pt_BR: Título Do Post

en: Post content has been rolled back to Divi 4 format.
pt_BR: O conteúdo do post foi revertido para o formato do Divi 4.

en: Post info section
pt_BR: Seção de informações do post

en: Posted on
pt_BR: Publicado em

en: Posts Built With Divi
pt_BR: Posts Criados Com Divi

en: Premade Layouts
pt_BR: Layouts Pré-prontos

en: Presets
pt_BR: Predefinições

en: Preview %1$s
pt_BR: Pré-visualizar %1$s

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Primary Color
pt_BR: Cor Primária

en: Primary Menu
pt_BR: Menu Principal

en: Primary Menu Background Color
pt_BR: Cor De Fundo Do Menu Principal

en: Primary Menu Bar
pt_BR: Barra Do Menu Principal

en: Primary Menu Link Color
pt_BR: Cor Do Link Do Menu Principal

en: Processing Imagery
pt_BR: Processando Imagens

en: Product Content
pt_BR: Conteúdo Do Produto

en: Progress Update: Front-End Speed Improvements (And Much More)
pt_BR: Atualização De Progresso: Melhorias De Velocidade No Front-End (E Muito Mais)

en: Project Navigation
pt_BR: Navegação Do Projeto

en: Published
pt_BR: Publicado

en: Published (%s)
pt_BR: Publicado (%s)

en: Purchase A Divi AI Membership
pt_BR: Comprar Uma Assinatura Do Divi AI

en: Quick Actions
pt_BR: Ações Rápidas

en: RSS Icon Url
pt_BR: URL do Ícone do RSS

en: Ratings
pt_BR: Avaliações

en: Re-Run Compatibility Check
pt_BR: Executar Novamente a Verificação de Compatibilidade

en: Re-Run Divi 5 Compatibility Check
pt_BR: Executar Novamente A Verificação De Compatibilidade Do Divi 5

en: Read Divi Documentation
pt_BR: Ler Documentação do Divi

en: Red
pt_BR: Vermelho

en: Reference Content
pt_BR: Conteúdo de Referência

en: Reference Image (Optional)
pt_BR: Imagem de Referência (Opcional)

en: Reference Image Influence
pt_BR: Influência da Imagem de Referência

en: Refine Result
pt_BR: Refinar Resultado

en: Refine your prompt
pt_BR: Refine seu prompt

en: Regenerate
pt_BR: Gerar Novamente

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Remove From Cloud
pt_BR: Remover da Nuvem

en: Remove From Favorites
pt_BR: Remover dos Favoritos

en: Rename
pt_BR: Renomear

en: Renew Subscription
pt_BR: Renovar Assinatura

en: Replace Existing Code
pt_BR: Substituir Código Existente

en: Replace Existing Content
pt_BR: Substituir Conteúdo Existente

en: Reset
pt_BR: Redefinir

en: Reset to Defaults
pt_BR: Restaurar Padrões

en: Respectful
pt_BR: Respeitoso

en: Restaurant
pt_BR: Restaurante

en: Restaurant About Page
pt_BR: Página Sobre Do Restaurante

en: Restaurant Blog Page
pt_BR: Página Do Blog Do Restaurante

en: Restaurant Contact Page
pt_BR: Página De Contato Do Restaurante

en: Restaurant Gallery Page
pt_BR: Página De Galeria Do Restaurante

en: Restaurant Home Page
pt_BR: Página Inicial Do Restaurante

en: Restaurant Landing Page
pt_BR: Landing Page Do Restaurante

en: Restaurant Shop Page
pt_BR: Página Da Loja Do Restaurante

en: Restaurant Team Page
pt_BR: Página Da Equipe Do Restaurante

en: Restore
pt_BR: Restaurar

en: Restore Divi 4 Content
pt_BR: Restaurar Conteúdo do Divi 4

en: Restoring Content...
pt_BR: Restaurando Conteúdo...

en: Results
pt_BR: Resultados

en: Retry
pt_BR: Tentar Novamente

en: Retry Migration
pt_BR: Tentar Migração Novamente

en: Rewrite With AI
pt_BR: Reescrever com IA

en: Rewrite to be more engaging
pt_BR: Reescrever para ser mais envolvente

en: Ridge
pt_BR: Saliência

en: Right
pt_BR: Direita

en: Right Sidebar
pt_BR: Barra Lateral Direita

en: Right to Left
pt_BR: Da Direita Para a Esquerda

en: Role Editor
pt_BR: Editor de Funções

en: Roll Back to %s
pt_BR: Reverter para %s

en: Row Height
pt_BR: Altura Da Linha

en: Row Name
pt_BR: Nome da Linha

en: Row Name Prefix
pt_BR: Prefixo do Nome da Linha

en: SaaS Company
pt_BR: Empresa SaaS

en: SaaS Company About Page
pt_BR: Página Sobre Da Empresa SaaS

en: SaaS Company Careers Page
pt_BR: Página De Carreiras Da Empresa SaaS

en: SaaS Company Contact Page
pt_BR: Página De Contato Da Empresa SaaS

en: SaaS Company Documentation Page
pt_BR: Página De Documentação Da Empresa SaaS

en: SaaS Company Features Page
pt_BR: Página De Recursos Da Empresa SaaS

en: SaaS Company Landing Page
pt_BR: Landing Page Da Empresa SaaS

en: SaaS Company Pricing Page
pt_BR: Página De Preços Da Empresa SaaS

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save %s
pt_BR: Salvar %s

en: Save Changes
pt_BR: Salvar Alterações

en: Save Items To Divi Cloud
pt_BR: Salvar Itens No Divi Cloud

en: Save Selection Only
pt_BR: Salvar Apenas A Seleção

en: Save Theme Options
pt_BR: Salvar Opções Do Tema

en: Save To Divi Cloud
pt_BR: Salvar no Divi Cloud

en: Save To Library
pt_BR: Salvar na Biblioteca

en: Save as Global
pt_BR: Salvar como Global

en: Save items to the Divi Cloud for later use.
pt_BR: Salve itens no Divi Cloud para usar mais tarde.

en: Save this %s to the Divi Library for later use.
pt_BR: Salve este %s na Biblioteca Divi para usar mais tarde.

en: Save unlimited layouts, theme builder templates, code snippets and more to Divi Cloud.
pt_BR: Salve layouts ilimitados, modelos do construtor de temas, trechos de código e muito mais no Divi Cloud.

en: Save your Divi assets to the cloud and access them from any website. Collaborate with your team in the cloud.
pt_BR: Salve seus recursos do Divi na nuvem e acesse-os em qualquer site. Colabore com sua equipe na nuvem.

en: Saving Theme Builder
pt_BR: Salvando o Theme Builder

en: Scroll
pt_BR: Rolar

en: Search
pt_BR: Pesquisar

en: Search &hellip;
pt_BR: Pesquisar &hellip;

en: Search Bar Background Color
pt_BR: Cor De Fundo Da Barra De Pesquisa

en: Search Bar Text Color
pt_BR: Cor Do Texto Da Barra De Pesquisa

en: Search Fonts
pt_BR: Pesquisar Fontes

en: Search For Categories
pt_BR: Pesquisar Categorias

en: Search For Layouts
pt_BR: Pesquisar Layouts

en: Search For Packs
pt_BR: Pesquisar Pacotes

en: Search Results for: %s
pt_BR: Resultados da pesquisa por: %s

en: Search Theme Options
pt_BR: Pesquisar Opções do Tema

en: Search for:
pt_BR: Pesquisar por:

en: Search results for "%s"
pt_BR: Resultados da pesquisa por "%s"

en: Secondary Color
pt_BR: Cor Secundária

en: Secondary Menu
pt_BR: Menu Secundário

en: Secondary Menu Background Color
pt_BR: Cor De Fundo Do Menu Secundário

en: Secondary Menu Bar
pt_BR: Barra Do Menu Secundário

en: Secondary Menu Link Color
pt_BR: Cor Do Link Do Menu Secundário

en: Section Height
pt_BR: Altura Da Seção

en: Section Name
pt_BR: Nome da Seção

en: Section Name Prefix
pt_BR: Prefixo do Nome da Seção

en: Select
pt_BR: Selecionar

en: Select All
pt_BR: Selecionar Tudo

en: Select Animation Effect
pt_BR: Selecione o efeito de animação

en: Select Font
pt_BR: Selecionar Fonte

en: Select Icon
pt_BR: Selecionar Ícone

en: Select Mood
pt_BR: Selecionar Clima

en: Select Page
pt_BR: Selecionar Página

en: Select Slider Type here
pt_BR: Selecione o Tipo de Slider aqui

en: Select a Website Template
pt_BR: Selecionar Um Modelo de Site

en: Select a primary color, or let Divi AI choose a great color for you. The primary color is used through the layout, such as background colors, button colors, etc.
pt_BR: Selecione uma cor primária ou deixe o Divi AI escolher uma ótima cor para você. A cor primária é usada em todo o layout, como cores de fundo, cores de botões etc.

en: Select a secondary color, or let Divi AI choose a great color for you. The secondary color is used through the layout as a secondary accent color, such as for icon colors, text highlights, etc.
pt_BR: Selecione uma cor secundária ou deixe o Divi AI escolher uma ótima cor para você. A cor secundária é usada em todo o layout como uma cor de destaque secundária, como para cores de ícones, realces de texto etc.

en: Select between expanded and closed state
pt_BR: Selecione entre estado expandido e fechado

en: Select the pages that you want to add to your website. You can select from pre-build pages with custom layouts, and add your own pages that will be built using a simple template.
pt_BR: Selecione as páginas que você deseja adicionar ao seu site. Você pode selecionar páginas pré-criadas com layouts personalizados e adicionar suas próprias páginas, que serão criadas usando um modelo simples.

en: Select this option if you plan to sell products on your website. We will install WooCommerce and configure your cart and checkout pages.
pt_BR: Selecione esta opção se você pretende vender produtos no seu site. Instalaremos o WooCommerce e configuraremos as páginas do carrinho e do checkout.

en: Select yes if the link should be opened in a new window
pt_BR: Selecione sim se o link deve ser aberto em uma nova janela

en: Select your desired enhancements. Your image will be sent back through Divi AI and re-imagined to achieve the desired result.
pt_BR: Selecione os aprimoramentos desejados. Sua imagem será enviada novamente pela IA do Divi e reimaginada para alcançar o resultado desejado.

en: Sentences
pt_BR: Frases

[ctx: Services/Plans Page]
en: Packages
pt_BR: Pacotes

en: Set As Logo
pt_BR: Definir Como Logo

en: Set the height of image in pixels.
pt_BR: Defina a altura da imagem em pixels.

en: Set the width of image in pixels.
pt_BR: Defina a largura da imagem em pixels.

en: Share With Team
pt_BR: Compartilhar com a Equipe

en: Share Your Divi Cloud With Your Team
pt_BR: Compartilhe Seu Divi Cloud Com Sua Equipe

en: Shared With Me
pt_BR: Compartilhado Comigo

en: Shop (selecting this will install WooCommerce)
pt_BR: Loja (ao selecionar, o WooCommerce será instalado)

en: Shop Page & Category Page Layout for WooCommerce
pt_BR: Layout Da Página Da Loja E Da Página De Categoria Para WooCommerce

en: Shortcode Framework Constant
pt_BR: Constante do Framework de Shortcode

en: Shortcode Framework Constant Value
pt_BR: Valor da Constante do Framework de Shortcode

en: Shortcode Framework Hook
pt_BR: Hook do Framework de Shortcode

en: Shortcode Framework Option
pt_BR: Opção do Framework de Shortcode

en: Shortcodes In Widget Area Use
pt_BR: Uso De Shortcodes Na Área De Widgets

en: Shortcodes Used
pt_BR: Shortcodes Usados

en: Shorten
pt_BR: Encurtar

en: Show
pt_BR: Mostrar

en: Show Facebook Icon
pt_BR: Mostrar Ícone do Facebook

en: Show Instagram Icon
pt_BR: Mostrar Ícone do Instagram

en: Show RSS Icon
pt_BR: Mostrar Ícone do RSS

en: Show Search Icon
pt_BR: Exibir Ícone De Pesquisa

en: Show Social Icons
pt_BR: Exibir Ícones Sociais

en: Show Thumbs on Index pages
pt_BR: Exibir Miniaturas nas Páginas de Índice

en: Show Top Bar
pt_BR: Exibir Barra Superior

en: Show X Icon
pt_BR: Mostrar Ícone do X

en: Show comments on pages
pt_BR: Exibir comentários nas páginas

en: Show comments on posts
pt_BR: Exibir comentários nos posts

en: Show dropdown menus
pt_BR: Mostrar Menus Suspensos

en: Sidebar
pt_BR: Barra Lateral

en: Sidebar Layout
pt_BR: Layout Da Barra Lateral

en: Sidebar Width
pt_BR: Largura Da Barra Lateral

en: Sidebar: %1$s contains third party module(s): %2$s
pt_BR: Barra lateral: %1$s contém módulo(s) de terceiros: %2$s

en: Sidebar: %1$s, contains the following Divi WooCommerce module(s): %2$s
pt_BR: Barra lateral: %1$s, contém o(s) seguinte(s) módulo(s) Divi WooCommerce: %2$s

en: Sign In To Divi Cloud
pt_BR: Entrar no Divi Cloud

en: Sign Out Of Divi Cloud
pt_BR: Sair do Divi Cloud

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop-up to activate Divi Cloud.
pt_BR: Faça login na sua conta do Elegant Themes usando o pop-up para ativar o Divi Cloud.

en: Simplify
pt_BR: Simplificar

en: Simply describe your website, sit back, relax, and let Divi AI create your entire website for you in less than 2 minutes.
pt_BR: Basta descrever seu site, relaxar e deixar o Divi AI criar seu site inteiro para você em menos de 2 minutos.

en: Single Page Layout
pt_BR: Layout De Página Individual

en: Single Post Layout
pt_BR: Layout De Post Individual

en: Single Post Page SEO
pt_BR: SEO da Página de Post Único

en: Site Identity
pt_BR: Identidade Do Site

en: Site Name
pt_BR: Nome do Site

en: Site Slogan
pt_BR: Slogan do Site

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Skills
pt_BR: Habilidades

en: Skip This Step & Build Manually
pt_BR: Pular Esta Etapa e Criar Manualmente

en: Slide
pt_BR: Deslizar

en: Slide In
pt_BR: Deslizar Para Dentro

en: Slide In & Fullscreen Header Settings
pt_BR: Configurações Do Cabeçalho Deslizante E Em Tela Cheia

en: Slider Type
pt_BR: Tipo de Slider

en: Smooth Scrolling
pt_BR: Rolagem Suave

en: Social Icon Color
pt_BR: Cor Do Ícone Social

en: Social Icon Size
pt_BR: Tamanho Do Ícone Social

en: Social Media Post
pt_BR: Post de Rede Social

en: Solid
pt_BR: Sólido

en: Some Theme Builder Templates are Incompatible with %s
pt_BR: Alguns Modelos do Theme Builder São Incompatíveis com %s

en: Some third party scripts may be incorrectly enqueued without declaring jQuery as dependency. If jQuery is deferred, these scripts could break. If you are experiencing console errors after enabling the "Defer jQuery And jQuery Migrate" option, you can enable this option, which will load an additional compatibility script that will attempt to solve the issue. You can turn this feature off if everything is working fine without it.
pt_BR: Alguns scripts de terceiros podem ser enfileirados incorretamente sem declarar jQuery como dependência. Se o jQuery for adiado, esses scripts podem falhar. Se você estiver vendo erros no console após ativar a opção "Adiar jQuery E jQuery Migrate", você pode ativar esta opção, que carregará um script de compatibilidade adicional que tentará resolver o problema. Você pode desativar este recurso se tudo estiver funcionando bem sem ele.

en: Something Went Wrong While Migrating to Divi 5
pt_BR: Algo Deu Errado Ao Migrar Para O Divi 5

en: Something went wrong
pt_BR: Algo deu errado

en: Something went wrong. Please try again later or try different request.
pt_BR: Algo deu errado. Tente novamente mais tarde ou tente uma solicitação diferente.

en: Sort
pt_BR: Ordenar

en: Sort Categories Links by Name/ID/Slug/Count/Term Group
pt_BR: Ordenar Links De Categorias Por Nome/ID/Slug/Contagem/Grupo De Termos

en: Sort Pages Links
pt_BR: Ordenar Links De Páginas

en: Split Into Modules
pt_BR: Dividir em Módulos

en: Split Into Rows
pt_BR: Dividir em Linhas

en: Split Into Sections
pt_BR: Dividir em Seções

en: Split Layout Into Sections
pt_BR: Dividir Layout em Seções

en: Split Row Into Modules
pt_BR: Dividir Linha em Módulos

en: Split Section Into Rows
pt_BR: Dividir Seção em Linhas

en: Split Test Usage
pt_BR: Uso Do Split Test

en: Split Test usage found
pt_BR: Uso de Split Test encontrado

en: Square (1:1)
pt_BR: Quadrado (1:1)

en: Start Collaborating!
pt_BR: Comece a Colaborar!

en: Start Over
pt_BR: Começar de Novo

en: Start With %1$s
pt_BR: Começar Com %1$s

en: State
pt_BR: Estado

en: Step %1$s: %2$s Compatibility Check
pt_BR: Etapa %1$s: Verificação de Compatibilidade do %2$s

en: Step %1$s: Migrate to %2$s
pt_BR: Etapa %1$s: Migrar para %2$s

en: Stretch Background Image
pt_BR: Esticar Imagem De Fundo

en: Submit
pt_BR: Enviar

en: Submit Comment
pt_BR: Enviar Comentário

en: Submit a Comment
pt_BR: Enviar Um Comentário

en: Subscribe to Stay Up to Date
pt_BR: Assine Para Ficar em Dia

en: Supply Divi AI with a reference image. This image will be combined with your image description to create the final image. Reference images are a great way to inform Divi AI about a desired composition or style while altering the subject matter of the reference image using your image description.
pt_BR: Forneça ao Divi AI uma imagem de referência. Essa imagem será combinada com a descrição da sua imagem para criar a imagem final. Imagens de referência são uma ótima forma de informar ao Divi AI uma composição ou estilo desejado enquanto altera o assunto da imagem de referência usando a descrição da sua imagem.

en: Supply Divi AI with additional context. The chosen context will alter the results and help Divi AI create relevant content.
pt_BR: Forneça ao Divi AI contexto adicional. O contexto escolhido alterará os resultados e ajudará o Divi AI a criar conteúdo relevante.

en: Support
pt_BR: Suporte

en: Tab Content
pt_BR: Conteúdo da Aba

en: Tab Text
pt_BR: Texto da Aba

en: Team Sidebar
pt_BR: Barra Lateral da Equipe

en: Tell Divi AI About Your Website
pt_BR: Conte ao Divi AI Sobre Seu Site

en: Tell Divi AI About Your Website (Optional)
pt_BR: Conte Ao Divi AI Sobre Seu Site (Opcional)

en: Tell Divi AI about the content you would like it to write.
pt_BR: Diga ao Divi AI sobre o conteúdo que você gostaria que ele escrevesse.

en: Tell Divi AI about the image you would like it to create.
pt_BR: Diga ao Divi AI sobre a imagem que você gostaria que ele criasse.

en: Tell Divi AI how long you want the content it generates to be. The output will be close to, but not exactly equal to, the length you define.
pt_BR: Diga ao Divi AI o quão longo você quer que seja o conteúdo que ele gera. O resultado ficará próximo, mas não exatamente igual, ao tamanho que você definir.

en: Tell Divi AI how you would like it to fill in the blank area of your expanded image.
pt_BR: Diga à IA do Divi como você gostaria que ela preenchesse a área em branco da sua imagem expandida.

en: Tell Divi AI how you would like to change the image. Your changes will be applied to the area you select using the Image Selection or Image Sketch interface.
pt_BR: Diga à IA do Divi como você gostaria de alterar a imagem. As alterações serão aplicadas à área selecionada usando a interface de Seleção de Imagem ou Esboço de Imagem.

en: Tell Divi AI what kind of image you want it to create. Be as descriptive as you like!
pt_BR: Diga ao Divi AI que tipo de imagem você quer que ele crie. Seja tão descritivo quanto quiser!

en: Tell Divi AI what you want it to write about. Talk to it like you would a person.
pt_BR: Diga ao Divi AI sobre o que você quer que ele escreva. Fale com ele como você falaria com uma pessoa.

en: Tell Divi AI what you want to achieve using custom code. Divi AI will respond appropriately based on the element and code field you are editing.
pt_BR: Diga ao Divi AI o que você quer alcançar usando código personalizado. O Divi AI responderá de forma adequada com base no elemento e no campo de código que você está editando.

en: Tell Us About Your Website
pt_BR: Conte-nos Sobre Seu Site

en: Text
pt_BR: Texto

en: Text Color
pt_BR: Cor Do Texto

en: Text Size
pt_BR: Tamanho Do Texto

en: The %s below contain modules that are not yet compatible with Divi 5. These modules will not be converted, and will continue to rely on the Divi 4 framework.
pt_BR: Os %s abaixo contêm módulos que ainda não são compatíveis com o Divi 5. Esses módulos não serão convertidos e continuarão dependendo do framework do Divi 4.

en: The Divi 5 Migrator will parse all your website content and look for Divi 4 shortcodes. It will convert those shortcodes to the new Divi 5 format and update each post. Modules that do not yet support Divi 5, such as modules from the Divi Marketplace, will not be converted and will continue to function using the legacy Divi 4 framework. Pages that use such modules will not benefit from Divi 5's performance improvements.
pt_BR: O Migrador do Divi 5 vai analisar todo o conteúdo do seu site e procurar shortcodes do Divi 4. Ele converterá esses shortcodes para o novo formato do Divi 5 e atualizará cada post. Módulos que ainda não oferecem suporte ao Divi 5, como módulos do Divi Marketplace, não serão convertidos e continuarão funcionando com o framework legado do Divi 4. Páginas que usam esses módulos não se beneficiarão das melhorias de desempenho do Divi 5.

en: The Divi 5 migration process failed. You can try rerunning the migrator; it will pick up where it left off. If the process continues to fail, please get in touch with our support team for assistance or roll back to Divi 4.
pt_BR: O processo de migração do Divi 5 falhou. Você pode tentar executar o migrador novamente; ele continuará de onde parou. Se o processo continuar falhando, entre em contato com nossa equipe de suporte para obter ajuda ou volte para o Divi 4.

en: The Divi Marketplace is full of thousands of additional layouts!
pt_BR: O Divi Marketplace está repleto de milhares de layouts adicionais!

en: The Divi icon font is broken up into various subsets. These subsets are loaded only when needed based on the modules and features used on each page. If you need access to the entire icon font on all pages (for example, if you are using our icon font in your child theme), then you can disable this option and load the entire icon font library on all pages.
pt_BR: A fonte de ícones do Divi é dividida em vários subconjuntos. Esses subconjuntos são carregados apenas quando necessário, com base nos módulos e recursos usados em cada página. Se você precisa de acesso à fonte inteira de ícones em todas as páginas (por exemplo, se estiver usando nossa fonte de ícones no seu tema filho), então você pode desativar esta opção e carregar a biblioteca completa de fontes de ícones em todas as páginas.

en: The Elegant Themes API key you entered is invalid. Please make sure that your API has been entered correctly and that it is enabled in your account.
pt_BR: A chave da Elegant Themes API que você inseriu é inválida. Verifique se a sua API foi inserida corretamente e se ela está ativada na sua conta.

en: The Elegant Themes username you entered is invalid. Please enter a valid username to receive product updates. If you forgot your username you can
pt_BR: O nome de usuário do Elegant Themes que você inseriu é inválido. Insira um nome de usuário válido para receber atualizações do produto. Se você esqueceu seu nome de usuário, você pode

en: The Item couldn't be downloaded. Please try after a while.
pt_BR: Não foi possível baixar o item. Tente novamente daqui a pouco.

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key here. Learn more about how to create your Google API Key <a target="_blank" href="%1$s">here</a>.
pt_BR: O módulo de Mapas usa a Google Maps API e requer uma Chave de Google API válida para funcionar. Antes de usar o módulo de mapa, verifique se você adicionou sua chave de API aqui. Saiba mais sobre como criar sua Chave de Google API <a target="_blank" href="%1$s">aqui</a>.

en: The WooCommerce plugin failed to install during the website generation process. You must install and activate the plugin manually.
pt_BR: O plugin WooCommerce não pôde ser instalado durante o processo de geração do site. Você deve instalar e ativar o plugin manualmente.

en: The WooCommerce plugin was installed but failed to activate during the website generation process. Visit the Plugins page to activate WooCommerce manually.
pt_BR: O plugin WooCommerce foi instalado, mas não pôde ser ativado durante o processo de geração do site. Visite a página Plugins para ativar o WooCommerce manualmente.

en: The action failed in the following clouds.
pt_BR: A ação falhou nas seguintes nuvens.

en: The body font will be used for all text blocks throughout the layout. Let AI pick a great font for you, or choose one yourself.
pt_BR: A fonte do texto principal será usada para todos os blocos de texto em todo o layout. Deixe a IA escolher uma ótima fonte para você ou escolha uma você mesmo.

en: The creators of these plugins have chosen to opt out of the Divi 5 Public Alpha while they focus on creating new versions of their modules in preparation for the final release of Divi 5. 🎉
pt_BR: Os criadores desses plugins optaram por não participar do Alfa Público do Divi 5 enquanto se concentram em criar novas versões de seus módulos, em preparação para a versão final do Divi 5. 🎉

en: The following items are used on your website and are ready to be converted to the Divi 5 format.
pt_BR: Os itens a seguir são usados no seu site e estão prontos para serem convertidos para o formato do Divi 5.

en: The heading font will be used for all headings throughout the layout. Let AI pick a great font for you, or choose one yourself.
pt_BR: A fonte dos títulos será usada para todos os títulos em todo o layout. Deixe a IA escolher uma ótima fonte para você ou escolha uma você mesmo.

en: The higher the enhancement strength, the more power is given to Divi AI to re-imagine the original image. A higher strength will increase the enhancement effect, but it will also result in greater changes to the original subject matter.
pt_BR: Quanto maior a intensidade do aprimoramento, mais poder é dado à IA do Divi para reimaginar a imagem original. Uma intensidade maior aumentará o efeito do aprimoramento, mas também resultará em mudanças maiores no assunto original.

en: The higher the modification strength, the more power your prompt has to modify the original image. Reducing the strength will result in more minimal changes.
pt_BR: Quanto maior a intensidade da modificação, mais força o seu prompt terá para modificar a imagem original. Reduzir a intensidade resultará em alterações mais sutis.

en: The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.
pt_BR: A página solicitada não foi encontrada. Tente refinar sua pesquisa ou use a navegação acima para localizar o post.

en: The pages below utilize features that are not yet compatible with %s
pt_BR: As páginas abaixo utilizam recursos que ainda não são compatíveis com %s

en: The plugins listed below are using the Divi 4 framework and are not fully compatible with Divi 5. These plugins will continue to function, however, since they use the Divi 4 framework, the parts of your website that use these plugins will not benefit from Divi 5's performance improvements.
pt_BR: Os plugins listados abaixo estão usando o framework do Divi 4 e não são totalmente compatíveis com o Divi 5. Esses plugins continuarão funcionando; no entanto, como usam o framework do Divi 4, as partes do seu site que usam esses plugins não se beneficiarão das melhorias de desempenho do Divi 5.

en: The sidebars and widget areas below contain modules that are not yet compatible with Divi 5. These modules will not be converted, and will continue to rely on the Divi 4 framework.
pt_BR: As barras laterais e áreas de widget abaixo contêm módulos que ainda não são compatíveis com o Divi 5. Esses módulos não serão convertidos e continuarão dependendo do framework do Divi 4.

en: The size of the image must be less than 10MB.
pt_BR: O tamanho da imagem deve ser menor que 10MB.

en: Theme Customizer
pt_BR: Personalizador do Tema

en: Theme Option
pt_BR: Opção Do Tema

en: Theme Options
pt_BR: Opções Do Tema

en: Theme Options Library
pt_BR: Biblioteca De Opções Do Tema

en: Theme Templates
pt_BR: Modelos Do Tema

en: There are no posts to convert!
pt_BR: Não há posts para converter!

en: There are no posts to rollback!
pt_BR: Não há posts para reverter!

en: These words will be forced to appear in the content. This is useful for SEO when optimizing for specific keywords, for example.
pt_BR: Essas palavras serão forçadas a aparecer no conteúdo. Isso é útil para SEO ao otimizar para palavras-chave específicas, por exemplo.

en: Third party modules aren't expected to be ready for Divi 5 during the alpha and beta phases.
pt_BR: Não é esperado que módulos de terceiros estejam prontos para o Divi 5 durante as fases alfa e beta.

en: This Module Content
pt_BR: Conteúdo Deste Módulo

en: This Page Content
pt_BR: Conteúdo Desta Página

en: This Plugin Can't Be Activated While Using Divi 5
pt_BR: Este Plugin Não Pode Ser Ativado Ao Usar o Divi 5

en: This Section Content
pt_BR: Conteúdo Desta Seção

en: This Website
pt_BR: Este Site

en: This block will eventually be removed, so please check back again in the future. Thanks for testing Divi 5!
pt_BR: Este bloco será removido em algum momento; volte mais tarde. Obrigado por testar o Divi 5!

en: This is the username that you use to access the Members Area on elegantthemes.com.
pt_BR: Este é o nome de usuário que você usa para acessar a Área de Membros em elegantthemes.com.

en: This may take several minutes. Do not exit or refresh this page or your progress will be lost.
pt_BR: Isso pode levar vários minutos. Não saia nem atualize esta página, ou seu progresso será perdido.

en: This option allows you to change how your dates are displayed. For more information please refer to the WordPress codex here:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>
pt_BR: Esta opção permite alterar como suas datas são exibidas. Para mais informações, consulte o codex do WordPress aqui:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>

en: This options allows you to control how many teirs your pages dropdown menu has. Increasing the number allows for additional menu items to be shown.
pt_BR: Esta opção permite controlar quantos níveis o menu suspenso de páginas terá. Aumentar esse número permite exibir itens de menu adicionais.

en: This page is running in backwards compatibility mode because it contains legacy Divi 4 modules. They will continue to function, however, this page won't benefit from all of Divi 5's performance improvements. This page may still need to be converted, or you may be using modules that aren't ready for Divi 5. This notice is for information purposes and is not an error.
pt_BR: Esta página está sendo executada no modo de compatibilidade com versões anteriores porque contém módulos legados do Divi 4. Eles continuarão a funcionar; no entanto, esta página não se beneficiará de todas as melhorias de desempenho do Divi 5. Talvez esta página ainda precise ser convertida, ou você pode estar usando módulos que ainda não estão prontos para o Divi 5. Este aviso é apenas informativo e não é um erro.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
pt_BR: Este post é protegido por senha. Digite a senha para ver os comentários.

en: This website doesn't contain any Divi 4 modules requiring conversion. Your website runs on the Divi 5 framework; you can hit the ground running! You can revisit this migration page anytime to check your website for Divi 4 content. If you import content using the WordPress importer or if you import layouts that contain unsupported modules, you can use the migrator to assess the compatibility of that content and migrate it at your convenience.
pt_BR: Este site não contém nenhum módulo do Divi 4 que exija conversão. Seu site roda no framework do Divi 5; você pode começar imediatamente! Você pode voltar a esta página de migração a qualquer momento para verificar se há conteúdo do Divi 4 no seu site. Se você importar conteúdo usando o importador do WordPress ou importar layouts que contenham módulos sem suporte, você pode usar o migrador para avaliar a compatibilidade desse conteúdo e migrá-lo quando for conveniente.

en: This website is linked to your Divi subscriptions and ready to receive the latest Divi updates.
pt_BR: Este site está vinculado às suas assinaturas do Divi e pronto para receber as atualizações mais recentes do Divi.

en: This will enable Google Fonts for Non-English languages.
pt_BR: Isso ativará o Google Fonts para idiomas que não sejam inglês.

en: This will enable the use of excerpts in posts or pages.
pt_BR: Isso ativará o uso de resumos em posts ou páginas.

en: This will return all of the settings throughout the options page to their default values. <strong>Are you sure you want to do this?</strong>
pt_BR: Isso retornará todas as configurações em toda a página de opções aos seus valores padrão. <strong>Tem certeza de que deseja fazer isso?</strong>

en: Tile
pt_BR: Lado a Lado

en: Tile Horizontally
pt_BR: Repetir Horizontalmente

en: Tile Vertically
pt_BR: Repetir Verticalmente

en: Title
pt_BR: Título

en: To enable Divi Cloud on this website, log in to your Elegant Themes account
pt_BR: Para ativar o Divi Cloud neste site, faça login na sua conta do Elegant Themes

en: To modify or add to an element that already exists in the image, choose Modify Element. To add something brand new and unrelated to the original image, choose Add Element.
pt_BR: Para modificar ou acrescentar a um elemento que já existe na imagem, escolha Modificar Elemento. Para adicionar algo totalmente novo e não relacionado à imagem original, escolha Adicionar Elemento.

en: To view this protected post, enter the password below
pt_BR: Para ver este post protegido, digite a senha abaixo

en: Tone of Voice
pt_BR: Tom de Voz

en: Top
pt_BR: Topo

en: Top Bar Text Color
pt_BR: Cor Do Texto Da Barra Superior

en: Top Bar Text Size
pt_BR: Tamanho Do Texto Da Barra Superior

en: Top to Bottom
pt_BR: De Cima Para Baixo

en: Translate
pt_BR: Traduzir

en: Trash
pt_BR: Lixeira

en: Trash storage for Divi Cloud is limited to 50 items for free accounts. Once your trash exceeds 50 items, the oldest items in your trashed will be permanently deleted to make room for new items. Purchase a <a href="%s" target="_blank">Divi Cloud Membership</a> for unlimited storage.
pt_BR: O armazenamento da lixeira do Divi Cloud é limitado a 50 itens para contas gratuitas. Quando a lixeira ultrapassar 50 itens, os itens mais antigos na lixeira serão excluídos permanentemente para abrir espaço para novos itens. Compre uma <a href="%s" target="_blank">Assinatura do Divi Cloud</a> para armazenamento ilimitado.

en: Travel Agency
pt_BR: Agência De Viagens

en: Travel Agency About Page
pt_BR: Página Sobre Da Agência De Viagens

en: Travel Agency Blog Page
pt_BR: Página Do Blog Da Agência De Viagens

en: Travel Agency Contact Page
pt_BR: Página De Contato Da Agência De Viagens

en: Travel Agency Home Page
pt_BR: Página Inicial Da Agência De Viagens

en: Travel Agency Landing Page
pt_BR: Landing Page Da Agência De Viagens

en: Travel Agency Packages Page
pt_BR: Página De Pacotes Da Agência De Viagens

en: Travel Agency Shop Page
pt_BR: Página Da Loja Da Agência De Viagens

en: Travel Agency Team Page
pt_BR: Página Da Equipe Da Agência De Viagens

en: Tutorials & Documentation
pt_BR: Tutoriais E Documentação

en: Tweet
pt_BR: Tweetar

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Type of the box
pt_BR: Tipo da caixa

en: Typography
pt_BR: Tipografia

en: Uh Oh!
pt_BR: Opa!

en: Uh Oh! Something Went Wrong
pt_BR: Opa! Algo Deu Errado

en: Uh Oh! You have reached your Divi Cloud quota.
pt_BR: Ops! Você atingiu sua cota do Divi Cloud.

en: Unable to generate shortcode. Please try again later.
pt_BR: Não foi possível gerar o shortcode. Tente novamente mais tarde.

en: Underline
pt_BR: Sublinhado

en: Unlock Unlimited Divi Cloud Storage
pt_BR: Desbloqueie Armazenamento Ilimitado do Divi Cloud

en: Unsupported Plugins Detected
pt_BR: Plugins Não Compatíveis Detectados

en: Untagged
pt_BR: Sem Tags

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Updating Website Information
pt_BR: Atualizando as Informações do Site

en: Upgrade
pt_BR: Fazer Upgrade

en: Upgrade Your Divi Cloud
pt_BR: Fazer Upgrade do Seu Divi Cloud

en: Upgrade to Divi AI Unlimited
pt_BR: Faça Upgrade Para o Divi AI Unlimited

en: Upgrade to Unlimited Cloud Storage!
pt_BR: Faça Upgrade Para Armazenamento Ilimitado na Nuvem!

en: Upgrade to Unlimited Divi Cloud Storage!
pt_BR: Faça Upgrade Para Armazenamento Ilimitado do Divi Cloud!

en: Upgrade your Divi membership to Lifetime and use Divi on unlimited websites forever.
pt_BR: Faça upgrade da sua assinatura do Divi para Lifetime e use o Divi em sites ilimitados para sempre.

en: Upload
pt_BR: Enviar

en: Upload a Reference Image
pt_BR: Enviar Uma Imagem de Referência

en: Upload a logo image to be used in your website header and footer.
pt_BR: Envie uma imagem de logo para ser usada no cabeçalho e no rodapé do seu site.

en: Upload your logo (optional)
pt_BR: Enviar seu logo (opcional)

en: Uppercase
pt_BR: Maiúsculas

en: Upscale
pt_BR: Aumentar Resolução

en: Upscale Image
pt_BR: Aumentar Resolução da Imagem

en: Upscaling Images
pt_BR: Aumentando a Resolução das Imagens

en: Url
pt_BR: URL

en: Use Background Color
pt_BR: Usar Cor De Fundo

en: Use Custom Sidebar Width
pt_BR: Usar Largura Personalizada Da Barra Lateral

en: Use Divi Quick Sites to generate a new website using Divi AI or premade Divi Starter Sites. Quick Sites will set up your entire site including custom pages, menu items, Theme Builder templates and more.
pt_BR: Use o Divi Quick Sites para gerar um novo site usando o Divi AI ou Starter Sites do Divi pré-prontos. O Quick Sites vai configurar todo o seu site, incluindo páginas personalizadas, itens de menu, modelos do Theme Builder e muito mais.

en: Use Divi Quick Sites to set up your site in less than 2 minutes. We will generate pages and content, set up your website info, and configure your menu, templates, styles and presets automatically. You can build your website using AI, or pick from handcrafted Starter Sites.
pt_BR: Use o Divi Quick Sites para configurar seu site em menos de 2 minutos. Vamos gerar páginas e conteúdo, configurar as informações do seu site e ajustar automaticamente seu menu, modelos, estilos e predefinições. Você pode criar seu site com IA ou escolher entre Starter Sites feitos à mão.

en: Use Google Fonts
pt_BR: Usar Google Fonts

en: Use Placeholder Images
pt_BR: Usar Imagens de Espaço Reservado

en: Use Pre-Made Starter Site
pt_BR: Usar Starter Site Pré-Pronto

en: Use Relative Image Paths
pt_BR: Usar Caminhos Relativos de Imagem

en: Use Stock Images (Faster)
pt_BR: Usar Imagens de Banco (Mais Rápido)

en: Use This Code
pt_BR: Usar Este Código

en: Use This Image
pt_BR: Usar Esta Imagem

en: Use This Text
pt_BR: Usar Este Texto

en: Use excerpts when defined
pt_BR: Usar resumos quando definidos

en: Use resizing
pt_BR: Usar redimensionamento

en: Use selection as reference
pt_BR: Usar seleção como referência

en: Use your original image as reference in the selected area. Changes will be more seamlessly integrated into the modified image.
pt_BR: Use sua imagem original como referência na área selecionada. As alterações serão integradas de forma mais harmoniosa na imagem modificada.

en: Used for icon button type
pt_BR: Usado para o tipo de botão com ícone

en: Username
pt_BR: Nome de Usuário

en: Username:
pt_BR: Nome de usuário:

en: Using Divi AI
pt_BR: Usando o Divi AI

en: Using Divi Cloud
pt_BR: Usando O Divi Cloud

en: Using the Divi Builder
pt_BR: Usando o Divi Builder

en: Using the Divi Library
pt_BR: Usando A Biblioteca Do Divi

en: Using the Divi Theme Builder
pt_BR: Usando o Divi Theme Builder

en: Vector Graphic
pt_BR: Gráfico Vetorial

en: Vertical Menu Orientation
pt_BR: Orientação Do Menu Vertical

en: Vertically Centered
pt_BR: Centralizado Verticalmente

en: View Details
pt_BR: Ver Detalhes

en: View Full Development Roadmap
pt_BR: Ver Roteiro de Desenvolvimento Completo

en: View My Site
pt_BR: Ver Meu Site

en: View Theme Options
pt_BR: Ver Opções do Tema

en: View in Divi Marketplace
pt_BR: Ver no Divi Marketplace

en: Visit The Migrator
pt_BR: Visitar o Migrator

en: Warning: This can cause JavaScript errors in some cases and should be used with care. When enabled, scripts registered by plugins and themes will be deferred to improve performance and jQuery will always be loaded in the body.
pt_BR: Aviso: Isso pode causar erros de JavaScript em alguns casos e deve ser usado com cuidado. Quando ativado, os scripts registrados por plugins e temas serão adiados para melhorar o desempenho e o jQuery sempre será carregado no body.

en: Watch video tutorials
pt_BR: Assistir a tutoriais em vídeo

en: Watercolor
pt_BR: Aquarela

en: We are scanning your website to assess its compatibility with Divi 5. If your website is using modules that are not yet supported, we'll let you know which parts of your website will be affected so that you can decide whether or not to proceed with the migration. Unsupported modules will continue to function but won't benefit from Divi 5's performance improvements.
pt_BR: Estamos analisando seu site para avaliar a compatibilidade com o Divi 5. Se o seu site estiver usando módulos que ainda não são compatíveis, informaremos quais partes do seu site serão afetadas para que você possa decidir se deseja ou não prosseguir com a migração. Módulos não compatíveis continuarão funcionando, mas não se beneficiarão das melhorias de desempenho do Divi 5.

en: We want to provide the community with as much information as possible about the current state of Divi 5. We give monthly updates on our progress and cover various topics related to Divi 5.
pt_BR: Queremos fornecer à comunidade o máximo de informações possível sobre o estado atual do Divi 5. Publicamos atualizações mensais sobre nosso progresso e abordamos diversos tópicos relacionados ao Divi 5.

en: Web Agency
pt_BR: Agência Web

en: Web Agency Careers Page
pt_BR: Página De Carreiras Da Agência Web

en: Web Agency Contact Page
pt_BR: Página De Contato Da Agência Web

en: Web Agency Home Page
pt_BR: Página Inicial Da Agência Web

en: Web Agency Landing Page
pt_BR: Landing Page Da Agência Web

en: Web Agency Portfolio Page
pt_BR: Página De Portfólio Da Agência Web

en: Web Agency Pricing Page
pt_BR: Página De Preços Da Agência Web

en: Web Agency Services Page
pt_BR: Página De Serviços Da Agência Web

en: Website Build Complete!
pt_BR: Criação do Site Concluída!

en: Website Content Width
pt_BR: Largura Do Conteúdo Do Site

en: Website Default
pt_BR: Padrão do Site

en: Website Description (Optional)
pt_BR: Descrição do Site (Opcional)

en: Website Gutter Width
pt_BR: Largura Do Espaçamento Entre Colunas Do Site

en: Website Pages
pt_BR: Páginas Do Site

en: Wedding
pt_BR: Casamento

en: Wedding About Page
pt_BR: Página Sobre Do Casamento

en: Wedding Blog Page
pt_BR: Página Do Blog Do Casamento

en: Wedding Contact Page
pt_BR: Página De Contato Do Casamento

en: Wedding Details Page
pt_BR: Página De Detalhes Do Casamento

en: Wedding Gallery Page
pt_BR: Página De Galeria Do Casamento

en: Wedding Home Page
pt_BR: Página Inicial Do Casamento

en: Welcome to %s
pt_BR: Boas-vindas ao %s

en: Welcome to Divi!
pt_BR: Bem-vindo ao Divi!

en: Welcome to Divi! Before diving in to your new theme, please visit the <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Divi Documentation</a> page for access to dozens of in-depth tutorials.
pt_BR: Bem-vindo ao Divi! Antes de começar a usar seu novo tema, visite a página de <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Documentação do Divi</a> para acessar dezenas de tutoriais detalhados.

en: We’re Migrating Your Site to the %s Framework!
pt_BR: Estamos Migrando Seu Site para o Framework do %s!

en: What are you writing about?
pt_BR: Sobre o que você está escrevendo?

en: What happens when I run the Divi 5 migrator?
pt_BR: O que acontece quando eu executo o migrador do Divi 5?

en: What if something breaks after I run the migrator?
pt_BR: E se algo quebrar depois que eu executar o migrador?

en: What language should Divi AI write in? Divi AI can write in over 26 languages!
pt_BR: Em que idioma o Divi AI deve escrever? O Divi AI pode escrever em mais de 26 idiomas!

en: What type of content are you writing? This will help Divi AI tailor the output to your desired format.
pt_BR: Que tipo de conteúdo você está escrevendo? Isso ajudará o Divi AI a ajustar o resultado ao formato desejado.

en: What would you like to create using custom code?
pt_BR: O que você gostaria de criar usando código personalizado?

en: When Critical CSS is enabled, Divi determines an "above the fold threshold" and defers all styles for elements below the fold. However, this threshold is just a estimate and can vary on different devices. Increasing threshold height will deffer fewer styles, resulting in slightly slower load times but less of a chance for Cumulative Layout Shifts to occur. If you are experiencing CLS issues you can increase the threshold height.
pt_BR: Quando o CSS Crítico está ativado, o Divi determina um "limite acima da dobra" e adia todos os estilos dos elementos abaixo da dobra. No entanto, esse limite é apenas uma estimativa e pode variar em diferentes dispositivos. Aumentar a altura do limite adiará menos estilos, resultando em tempos de carregamento um pouco mais lentos, mas com menor chance de ocorrerem Cumulative Layout Shifts. Se você estiver enfrentando problemas de CLS, pode aumentar a altura do limite.

en: When possible, jQuery and jQuery Migrate will be moved to the body to speed up load times. If a third party plugin registers jQuery as a dependency, it will be moved back to the head.
pt_BR: Quando possível, jQuery e jQuery Migrate serão movidos para o body para acelerar o tempo de carregamento. Se um plugin de terceiros registrar jQuery como dependência, ele será movido de volta para o head.

en: When you define your keywords using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the meta keywords you would like to use, separated by comas.
pt_BR: Ao Definir Suas Palavras-Chave Usando Campos Personalizados, Você Deve Usar Este Valor Como Nome Do Campo Personalizado. O Valor Do Seu Campo Personalizado Deve Ser As Meta Keywords Que Você Deseja Usar, Separadas Por Vírgulas.

en: When you define your meta description using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom description you would like to use.
pt_BR: Ao Definir Sua Meta Description Usando Campos Personalizados, Você Deve Usar Este Valor Como Nome Do Campo Personalizado. O Valor Do Seu Campo Personalizado Deve Ser A Descrição Personalizada Que Você Deseja Usar.

en: When you define your title using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom title you would like to use.
pt_BR: Ao Definir Seu Título Usando Campos Personalizados, Você Deve Usar Este Valor Como Nome Do Campo Personalizado. O Valor Do Seu Campo Personalizado Deve Ser O Título Personalizado Que Você Deseja Usar.

en: When you save layouts to Divi Cloud, they become available on every website you build.
pt_BR: Quando você salva layouts no Divi Cloud, eles ficam disponíveis em todos os sites que você criar.

en: When you sync %s to Divi Cloud, they become available on every website you build.
pt_BR: Quando você sincroniza %s com o Divi Cloud, eles ficam disponíveis em todos os sites que você criar.

en: While Divi 5 was built to be backward compatible, the backward compatibility system is in its alpha stage. Some creators don't want to participate in the testing phase.
pt_BR: Embora o Divi 5 tenha sido criado para ser compatível com versões anteriores, o sistema de compatibilidade com versões anteriores está em fase alfa. Alguns criadores não querem participar da fase de testes.

en: While creating your site, something got hung up. Click Retry to resume where things left off, or Cancel to restore your site to its previous state.
pt_BR: Durante a criação do seu site, algo travou. Clique em Tentar Novamente para retomar de onde parou ou em Cancelar para restaurar seu site ao estado anterior.

en: Why am I getting an orange warning in the admin bar?
pt_BR: Por que estou vendo um aviso laranja na barra de administração?

en: Widget Bullet Color
pt_BR: Cor Do Marcador Do Widget

en: Widget Header Color
pt_BR: Cor Do Cabeçalho Do Widget

en: Widget Link Color
pt_BR: Cor Do Link Do Widget

en: Widget Text Color
pt_BR: Cor Do Texto Do Widget

en: Widgets are Incompatible with %s
pt_BR: Widgets São Incompatíveis com %s

en: Width
pt_BR: Largura

en: Will Divi 5 work with modules from the Divi Marketplace?
pt_BR: O Divi 5 vai funcionar com módulos do Divi Marketplace?

en: WooCommerce Plugin Status
pt_BR: Status Do Plugin WooCommerce

[ctx: WooCommerce items number]
en: %1$s Item | %1$s Items
pt_BR[0]: Item %1$s
pt_BR[1]: Itens %1$s

en: WordPress loads it's own WordPress emojis. Modern browsers support native emojis, making WordPress's emojis unnecessary in most cases. Removing WordPress emojis removes unneeded assets and improves performance.
pt_BR: O WordPress carrega seus próprios emojis do WordPress. Navegadores modernos oferecem suporte a emojis nativos, tornando os emojis do WordPress desnecessários na maioria dos casos. Remover os emojis do WordPress elimina ativos desnecessários e melhora o desempenho.

en: Words
pt_BR: Palavras

en: Write %s With AI
pt_BR: Escrever %s com IA

en: Writing Content
pt_BR: Escrevendo Conteúdo

en: Writing Text Content
pt_BR: Escrevendo Conteúdo de Texto

en: X Profile Url
pt_BR: URL do Perfil do X

en: Yes
pt_BR: Sim

en: Yoga Studio
pt_BR: Estúdio de Yoga

en: Yoga Studio About Page
pt_BR: Página Sobre Do Estúdio De Yoga

en: Yoga Studio Blog Page
pt_BR: Página Do Blog Do Estúdio De Yoga

en: Yoga Studio Classes Page
pt_BR: Página De Aulas Do Estúdio De Yoga

en: Yoga Studio Contact Page
pt_BR: Página De Contato Do Estúdio De Yoga

en: Yoga Studio Home Page
pt_BR: Página Inicial Do Estúdio De Yoga

en: Yoga Studio Landing Page
pt_BR: Landing Page Do Estúdio De Yoga

en: Yoga Studio Team Page
pt_BR: Página Da Equipe Do Estúdio De Yoga

en: You are using outdated version of Divi. New version is
pt_BR: Você está usando uma versão desatualizada do Divi. A nova versão é

en: You are using the latest version of Divi.
pt_BR: Você está usando a versão mais recente do Divi.

en: You can continue to alter and improve the content that was generated by giving AI further instructions.
pt_BR: Você pode continuar ajustando e melhorando o conteúdo gerado, dando mais instruções à IA.

en: You can disable this option if you want to remove the comments and comment form from single post pages.
pt_BR: Você pode desativar esta opção se quiser remover os comentários e o formulário de comentários das páginas de post único.

en: You can find your API Key <a href="%s" target="_blank">here</a>.
pt_BR: Você pode encontrar sua Chave de API <a href="%s" target="_blank">aqui</a>.

en: You can generate 10 layouts
pt_BR: Você pode gerar 10 layouts

en: You can try out Divi AI 100 times
pt_BR: Você pode testar o Divi AI 100 vezes

en: You can visit Elegant Themes and contact our support team using the pink chat icon. Give them details about the bug, and we'll handle it from there!
pt_BR: Você pode acessar o Elegant Themes e entrar em contato com nossa equipe de suporte usando o ícone de chat rosa. Envie os detalhes do bug, e nós cuidaremos do resto!

en: You don't have pages
pt_BR: Você não tem páginas

en: You have hit your 500MB Limit. To continue to save items to your Divi Cloud, you must delete some of your existing items to free up space or upgrade your Divi Cloud storage.
pt_BR: Você atingiu seu limite de 500MB. Para continuar salvando itens no seu Divi Cloud, você precisa excluir alguns itens existentes para liberar espaço ou fazer upgrade do seu armazenamento do Divi Cloud.

en: You have to update Divi in order to use AI.
pt_BR: Você precisa atualizar o Divi para usar a IA.

en: You will see this warning if a page contains an un-converted Divi 4 module, of if one of your plugins uses the legacy Divi 4 framework. We built Divi 5 to be backwards compatible with Divi 4 plugins, such as modules from the Divi Marketplace. Until creators update their plugins for Divi 5, legacy plugins will continue to function using the legacy Divi 4 framework. However, loading the Divi 4 framework comes at a performance cost. The orange warning informs you that a plugin you are using is tapping into the legacy framework, and the page is not benefiting from Divi 5's performance improvements.
pt_BR: Você verá esse aviso se uma página contiver um módulo do Divi 4 não convertido, ou se algum dos seus plugins usar o framework legado do Divi 4. Criamos o Divi 5 para ser retrocompatível com plugins do Divi 4, como módulos do Divi Marketplace. Até que os criadores atualizem seus plugins para o Divi 5, os plugins legados continuarão funcionando com o framework legado do Divi 4. No entanto, carregar o framework do Divi 4 tem um custo de desempenho. O aviso laranja informa que um plugin que você está usando está recorrendo ao framework legado, e a página não está se beneficiando das melhorias de desempenho do Divi 5.

en: Your %1$s subscription has expired. In order to download Premade Layouts from the %2$s Library you must <a href="%3$s" target="_blank">renew your subscription</a>.
pt_BR: Sua assinatura do %1$s expirou. Para baixar Layouts Prontos da Biblioteca do %2$s, você precisa <a href="%3$s" target="_blank">renovar sua assinatura</a>.

en: Your Divi AI usage limit has been exceeded. Upgrade Divi AI membership to use Divi AI without any limits!
pt_BR: Seu limite de uso do Divi AI foi excedido. Faça upgrade da assinatura do Divi AI para usar o Divi AI sem nenhum limite!

en: Your Divi Cloud Session Has Ended
pt_BR: Sua Sessão do Divi Cloud Terminou

en: Your Divi Cloud membership has expired
pt_BR: Sua assinatura do Divi Cloud expirou

en: Your Divi Cloud membership has expired. To access items stored on your cloud, please <a href="%s" target="_blank">renew your Divi Cloud membership</a>.
pt_BR: Sua assinatura do Divi Cloud expirou. Para acessar os itens armazenados na sua nuvem, <a href="%s" target="_blank">renove sua assinatura do Divi Cloud</a>.

en: Your Divi Cloud session has ended. Please try logging in again. If you continue to experience authorization failures, try closing Library modal and opening it again so that your authorization token can be regenerated.
pt_BR: Sua sessão do Divi Cloud foi encerrada. Tente fazer login novamente. Se você continuar tendo falhas de autorização, tente fechar o modal da Biblioteca e abri-lo novamente para que seu token de autorização possa ser regenerado.

en: Your Divi is outdated
pt_BR: Seu Divi está desatualizado

en: Your Divi license key has expired
pt_BR: Sua chave de licença do Divi expirou

en: Your Divi license key is active
pt_BR: Sua chave de licença do Divi está ativa

en: Your Divi license key is invalid
pt_BR: Sua chave de licença do Divi é inválida

en: Your Elegant Themes username is invalid
pt_BR: Seu nome de usuário do Elegant Themes é inválido

en: Your Existing Pages
pt_BR: Suas Páginas Existentes

en: Your Saved Layouts
pt_BR: Seus Layouts Salvos

en: Your Site Is Ready!
pt_BR: Seu Site Está Pronto!

en: Your Site Is Using Modules Not Fully Supported By %s
pt_BR: Seu Site Está Usando Módulos Não Totalmente Compatíveis com %s

en: Your Website Doesn't require Migration. You're Ready To Go!
pt_BR: Seu Site Não Requer Migração. Você Está Pronto Para Começar!

en: Your free Divi AI usage limit has been exceeded. Purchase a Divi AI membership to use Divi AI without any limits!
pt_BR: Seu limite de uso gratuito do Divi AI foi excedido. Compre uma assinatura do Divi AI para usar o Divi AI sem nenhum limite!

en: Your image will be upscaled to the size defined here.
pt_BR: Sua imagem terá a resolução aumentada para o tamanho definido aqui.

en: Your license key has expired.
pt_BR: Sua chave de licença expirou.

en: Your site uses third party modules that are not currently supported by %s. That's ok; you can still migrate. However, these modules won't be converted and will run in backward compatibility mode. The parts of your website that use these modules will not benefit from Divi 5's performance improvements, and unconverted modules can't use Divi 5's new features. If your website relies heavily on incompatible modules, you may consider sticking with Divi 4 until the developers update the modules for Divi 5.
pt_BR: Seu site usa módulos de terceiros que, no momento, não são compatíveis com %s. Tudo bem; você ainda pode migrar. No entanto, esses módulos não serão convertidos e serão executados no modo de compatibilidade com versões anteriores. As partes do seu site que usam esses módulos não se beneficiarão das melhorias de desempenho do Divi 5, e módulos não convertidos não podem usar os novos recursos do Divi 5. Se o seu site depende muito de módulos incompatíveis, talvez você considere permanecer no Divi 4 até que os desenvolvedores atualizem os módulos para o Divi 5.

en: Your website is being created! Sit back and relax while Divi Quick Sites generates content and configures your menu, templates, styles and presets.
pt_BR: Seu site está sendo criado! Sente-se e relaxe enquanto o Divi Quick Sites gera conteúdo e configura seu menu, modelos, estilos e predefinições.

en: Your website is ready to go. Below is a list of pages and templates that were created. Next, visit your website and jump into the Divi Builder to edit your content.
pt_BR: Seu site está pronto para uso. Abaixo está uma lista de páginas e modelos que foram criados. Em seguida, visite seu site e acesse o Divi Builder para editar seu conteúdo.

en: Your website's existing content will be returned to the state that it was in before converting to Divi 5. You will lose any changes you made while using Divi 5. Only posts and pages that existed before conversion will be affected.
pt_BR: O conteúdo existente do seu site será restaurado para o estado em que estava antes da conversão para o Divi 5. Você perderá quaisquer alterações feitas enquanto usava o Divi 5. Apenas posts e páginas que existiam antes da conversão serão afetados.

en: You’re Almost There!
pt_BR: Você Está Quase Lá!

en: comments
pt_BR: comentários

[ctx: documentation links]
en: Support
pt_BR: Suporte

en: for free. Upgrade to enjoy
pt_BR: gratuitamente. Faça upgrade para aproveitar

[ctx: general options]
en: General
pt_BR: Geral

en: hide error message
pt_BR: ocultar mensagem de erro

[ctx: integrate third-party code]
en: Integration
pt_BR: Integração

[ctx: navigation menu]
en: Navigation
pt_BR: Navegação

en: request it here
pt_BR: solicite aqui

en: settings reset.
pt_BR: configurações redefinidas.

en: settings saved.
pt_BR: configurações salvas.

en: show error message
pt_BR: mostrar mensagem de erro

[ctx: site ads placement areas]
en: Ads
pt_BR: Anúncios

[ctx: site color scheme]
en: Colorization
pt_BR: Colorização

[ctx: theme updates]
en: Updates
pt_BR: Atualizações

en: unlimited usage.
pt_BR: uso ilimitado.

en: uploaded logo
pt_BR: logo enviado

en: you don't have sufficient permissions to access this page
pt_BR: você não tem permissões suficientes para acessar esta página

en: « Go Back
pt_BR: « Voltar
