Divi 5.0.0-public-beta.2.2 - en to ro translation catalogue (1498 entries)

en:  Enable custom title
ro:  Activează titlu personalizat

en:  Enable meta description
ro:  Activează meta descrierea

en:  Enable meta keywords
ro:  Activează meta cuvinte-cheie

en: %1$d %2$s are Incompatible with %3$s
ro: %1$d %2$s Sunt Incompatibile cu %3$s

en: %1$d %2$s is Incompatible with %3$s
ro: %1$d %2$s Este Incompatibil cu %3$s

en: %1$s Columns
ro: %1$s Coloane

en: %1$s Images Used From Unsplash
ro: Imagini %1$s Folosite Din Unsplash

en: %1$s Modules Ready to be Converted to %2$s
ro: %1$s Module Gata de Convertit la %2$s

en: %1$s Widget is Incompatible with %2$s
ro: Widgetul %1$s este Incompatibil cu %2$s

en: %1$s Widgets are Incompatible with %2$s
ro: Widgeturile %1$s sunt Incompatibile cu %2$s

en: %1$s could not be displayed.
ro: %1$s nu a putut fi afișat.

en: %d Item
ro: %d Element

en: %d Items
ro: %d Elemente

en: %d Layout
ro: Aspect %d

en: %d Layout Pack
ro: Pachet De Aspecte %d

en: %d Layout Packs
ro: Pachete De Aspecte %d

en: %d Layouts
ro: Aspecte %d

en: %d Module
ro: Modul %d

en: %d Modules
ro: Module %d

en: %d Page
ro: Pagină %d

en: %d Pages
ro: Pagini %d

en: %d Reviews
ro: %d Recenzii

en: %d Row
ro: Rând %d

en: %d Rows
ro: Rânduri %d

en: %d Sales
ro: %d Vânzări

en: %d Section
ro: Secțiune %d

en: %d Sections
ro: Secțiuni %d

en: %d Total Layouts
ro: Total Aspecte %d

en: %s Name
ro: Nume %s

en: %s News And Resources
ro: Noutăți Și Resurse %s

en: %s Plugin is Potentially Incompatible
ro: Pluginul %s Este Posibil Incompatibil

en: %s Plugins are Potentially Incompatible
ro: Pluginurile %s Sunt Posibil Incompatibile

en: %s Roadmap
ro: Foaia de Parcurs %s

en: %s Theme Options
ro: Opțiuni Temă %s

en: %s Theme Templates Are Incompatible With %s
ro: Șabloanele Temă %s Sunt Incompatibile Cu %s

en: &laquo; Older Entries
ro: &laquo; Intrări Mai Vechi

en: (no title)
ro: (fără titlu)

en: + Add One More Tab
ro: + Adaugă Încă O Filă

en: 0 Comments
ro: 0 Comentarii

en: 0 comments
ro: 0 comentarii

en: 1 Column
ro: 1 Coloană

en: 1 Comment
ro: 1 Comentariu

en: 1 comment
ro: 1 comentariu

en: 3D Render
ro: Randare 3D

en: 404 Not Found
ro: 404 Nu A Fost Găsit

en: <div class="updated"><p>This is a fresh installation of %1$s theme. Don't forget to go to <a href="%2$s">ePanel</a> to set it up. This message will disappear once you have clicked the Save button within the <a href="%2$s">theme's options page</a>.</p></div>
ro: <div class="updated"><p>Aceasta este o instalare nouă a temei %1$s. Nu uita să mergi la <a href="%2$s">ePanel</a> pentru configurare. Acest mesaj va dispărea după ce ai făcut clic pe butonul Salvare din <a href="%2$s">pagina de opțiuni a temei</a>.</p></div>

en: <em>Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key into the Updates Tab in your theme and plugin settings. To locate your API Key, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">log in</a> to your Elegant Themes account and navigate to the <strong>Account > API Key</strong> page. <a href="https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/update-divi/" target="_blank">Learn more here</a></em>. If you still get this message, please make sure that your Username and API Key have been entered correctly
ro: <em>Înainte să poți primi actualizări de produs, trebuie mai întâi să autentifici abonamentul tău Elegant Themes. Pentru a face acest lucru, trebuie să introduci atât numele de utilizator Elegant Themes, cât și cheia ta Elegant Themes API în fila Actualizări din setările temei și ale modulelor. Pentru a găsi cheia API, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">conectează-te</a> la contul tău Elegant Themes și navighează la pagina <strong>Account > API Key</strong>. <a href="https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/update-divi/" target="_blank">Află mai multe aici</a></em>. Dacă încă primești acest mesaj, te rugăm să te asiguri că numele de utilizator și cheia API au fost introduse corect

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
ro: <span class="meta-nav">&larr;</span> Comentarii Mai Vechi

en: AI Default
ro: Implicit AI

en: AI Unlimited
ro: AI Nelimitat

en: API Key
ro: Cheie API

en: About
ro: Aproximativ

en: About %s seconds remaining
ro: Aproximativ %s secunde rămase

en: About Me
ro: Despre Mine

en: Abstract Art
ro: Artă Abstractă

en: Access Your %s From Any Website
ro: Accesează %s De Pe Orice Site

en: Activate WooCommerce Plugin
ro: Activează Pluginul WooCommerce

en: Activating WooCommerce
ro: Se Activează WooCommerce

en: Active Link Color
ro: Culoarea Linkului Activ

en: Active Primary Menu Link Color
ro: Culoarea Linkului Activ Din Meniul Principal

en: Add A Custom Page
ro: Adaugă O Pagină Personalizată

en: Add Author Bio
ro: Adaugă Biografia Autorului

en: Add Background Color
ro: Adaugă Culoare Fundal

en: Add Button Icon
ro: Adaugă Pictogramă La Buton

en: Add ET Box
ro: Adaugă ET Casetă

en: Add ET Button
ro: Adaugă Buton ET

en: Add ET Learn more block
ro: Adaugă blocul ET Află Mai Multe

en: Add ET Tabs
ro: Adaugă File ET

en: Add Element
ro: Adaugă Element

en: Add From Library
ro: Adaugă Din Bibliotecă

en: Add New Category
ro: Adaugă Categorie Nouă

en: Add New Cloud Category
ro: Adaugă Categorie Cloud Nouă

en: Add New Cloud Tag
ro: Adaugă Etichetă Cloud Nouă

en: Add New Layout
ro: Adaugă Aspect Nou

en: Add New Pack
ro: Adaugă Pachet Nou

en: Add New Page
ro: Adaugă Pagină Nouă

en: Add New Tag
ro: Adaugă Etichetă Nouă

en: Add New Theme Options
ro: Adaugă Opțiuni Noi Pentru Temă

en: Add Theme Options
ro: Adaugă Opțiuni de Temă

en: Add To Categories
ro: Adaugă La Categorii

en: Add To Divi Cloud
ro: Adaugă În Divi Cloud

en: Add To Favorites
ro: Adaugă La Favorite

en: Add To Tags
ro: Adaugă La Etichete

en: Add a Tooltip Text
ro: Adaugă Text pentru Indicația ecran

en: Add code to the < body > (good for tracking codes such as google analytics)
ro: Adaugă cod în < body > (util pentru coduri de urmărire precum google analytics)

en: Add code to the < head > of your blog
ro: Adaugă cod în < head >-ul blogului

en: Add code to the bottom of your posts, before the comments
ro: Adaugă cod în partea de jos a articolelor tale, înainte de comentarii

en: Add code to the top of your posts
ro: Adaugă cod în partea de sus a articolelor tale

en: Added Context
ro: Context Adăugat

en: Adjust Divi AI Default Styles
ro: Ajustează Stilurile Implicite Divi AI

en: Adsense Code
ro: Cod Adsense

en: Advanced Settings
ro: Setări Avansate

en: Advertisement
ro: Reclamă

en: Agency About Page
ro: Pagină Despre Agenție

en: Agency Blog Page
ro: Pagină Blog Agenție

en: Agency Contact Page
ro: Pagină Contact Agenție

en: Agency Home Page
ro: Pagină Principală Agenție

en: Agency Landing Page
ro: Pagină Landing Agenție

en: Agency Portfolio Page
ro: Pagină Portofoliu Agenție

en: Agency Pricing Page
ro: Pagină Prețuri Agenție

en: All
ro: Toate

en: All %1$s are Compatible with %2$s
ro: Toate %1$s Sunt Compatibile cu %2$s

en: All Active Plugins are Compatible with %s
ro: Toate Pluginurile Active Sunt Compatibile Cu %s

en: All Body Templates are Compatible with %s
ro: Toate Șabloanele De Conținut Sunt Compatibile Cu %s

en: All Divi users can store up to %s items to their Divi Cloud for free. To save more items to your cloud and unlock unlimited storage, upgrade your Divi Cloud membership today. If you build Divi websites for a living, Divi Cloud is an awesome add-on and an amazing time saver. You are going to love it!
ro: Toți utilizatorii Divi pot stoca gratuit până la %s elemente în Divi Cloud. Pentru a salva mai multe elemente în cloud și a debloca stocarea nelimitată, fă upgrade abonamentului tău Divi Cloud chiar azi. Dacă îți câștigi existența construind site-uri Divi, Divi Cloud este un add-on excelent și un mare economisitor de timp. O să-ți placă!

en: All Footer Templates are Compatible with %s
ro: Toate Șabloanele De Subsol Sunt Compatibile Cu %s

en: All Header Templates are Compatible with %s
ro: Toate Șabloanele De Antet Sunt Compatibile Cu %s

en: All Plugins are Compatible with %s
ro: Toate Pluginurile Sunt Compatibile cu %s

en: All Presets are Compatible with %s
ro: Toate Presetările Sunt Compatibile cu %s

en: All Theme Builder Templates are Compatible with %s
ro: Toate Șabloanele Theme Builder Sunt Compatibile cu %s

en: All Theme Options
ro: Toate Opțiunile Temei

en: All Widget Areas are Compatible with %s
ro: Toate Zonele de Widgeturi Sunt Compatibile cu %s

en: Any code you place here will appear in body section of all pages of your blog. This is usefull if you need to input a tracking pixel for a state counter such as Google Analytics.
ro: Orice cod pe care îl introduci aici va apărea în secțiunea body a tuturor paginilor blogului tău. Acest lucru este util dacă trebuie să introduci un pixel de urmărire pentru un contor de statistici, precum Google Analytics.

en: Any code you place here will appear in the head section of every page of your blog. This is useful when you need to add javascript or css to all pages.
ro: Orice cod pe care îl introduci aici va apărea în secțiunea head a fiecărei pagini a blogului tău. Acest lucru este util atunci când trebuie să adaugi JavaScript sau CSS pe toate paginile.

en: Any code you place here will be placed at the bottom of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
ro: Orice cod pe care îl introduci aici va fi plasat în partea de jos a tuturor articolelor individuale. Acest lucru este util dacă vrei să integrezi elemente precum linkuri de social bookmarking.

en: Any code you place here will be placed at the top of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
ro: Orice cod pe care îl introduci aici va fi plasat în partea de sus a tuturor articolelor individuale. Acest lucru este util dacă vrei să integrezi elemente precum linkuri de social bookmarking.

[ctx: Apply layout to the page]
en: Use This Layout
ro: Folosește Acest Aspect

en: Archives
ro: Arhive

en: Are You Sure?
ro: Ești Sigur?

en: Are you sure want to remove this page?
ro: Sigur vrei să elimini această pagină?

en: As with any major update, it's important that you back up your website and test the migration on a staging site. If something does go wrong and you forgot to back up, the Divi 5 Migrator automatically backs up your post content, and you can restore that content and roll back to Divi 4 if you choose.
ro: Ca în cazul oricărei actualizări majore, este important să faci backup site-ului și să testezi migrarea pe un site de staging. Dacă ceva merge prost și ai uitat să faci backup, Migratorul Divi 5 îți salvează automat conținutul articolelor, iar dacă dorești îl poți restaura și poți reveni la Divi 4.

en: Aspect Ratio
ro: Raport De Aspect

en: At Least
ro: Cel Puțin

en: Authentication
ro: Autentificare

en: Authentication Required
ro: Este Necesară Autentificarea

en: Author
ro: Autor

en: Author Image URL
ro: URL Imagine Autor

en: Auto
ro: Automat

en: Auto Speed
ro: Viteză Automată

en: Automattic slider speed (works only if Auto is set to yes)
ro: Viteză automată a sliderului (funcționează doar dacă Automat este setat la Da)

en: Back To Top Button
ro: Buton Înapoi Sus

en: Background
ro: Fundal

en: Background Color
ro: Culoare De Fundal

en: Background Fill Description
ro: Descriere Umplere Fundal

en: Background Image
ro: Imagine De Fundal

en: Background Position
ro: Poziție Fundal

en: Background Repeat
ro: Repetare Fundal

en: Background image URL or base64 string is required.
ro: Este necesar URL-ul imaginii de fundal sau un șir base64.

en: Backwards Compatibility Mode Enabled
ro: Modul De Compatibilitate Retroactivă Activat

en: Before generating a new image, you must extend the image canvas using the draggable anchors.
ro: Înainte de a genera o imagine nouă, trebuie să extinzi pânza imaginii folosind ancorele glisabile.

en: Before generating a new image, you must make a rough sketch of the object you want to add.
ro: Înainte de a genera o imagine nouă, trebuie să faci o schiță aproximativă a obiectului pe care vrei să-l adaugi.

en: Before generating a new image, you must paint the area of the image you want to modify.
ro: Înainte de a genera o imagine nouă, trebuie să pictezi zona imaginii pe care vrei să o modifici.

en: Before you can download Premade Layouts from the %1$s Library you must authenticate your %2$s subscription.
ro: Înainte să poți descărca Aspecte Predefinite din Biblioteca %1$s trebuie să autentifici abonamentul %2$s.

en: Before you can generate Text using the Divi AI you must authenticate your Elegant Themes subscription.
ro: Înainte să poți genera Text folosind AI-ul Divi, trebuie să autentifici abonamentul tău Elegant Themes.

en: Blog Post
ro: Articol De Blog

en: Blog Style Mode
ro: Mod Stil Blog

en: Body Font
ro: Font Pentru Textul Principal

en: Body Font Color
ro: Culoarea Fontului Pentru Textul Principal

en: Body Font Style
ro: Stilul Fontului Pentru Textul Principal

en: Body Font Weight
ro: Grosimea Fontului Textului Principal

en: Body Line Height
ro: Înălțime Linie Text Principal

en: Body Text Color
ro: Culoarea Textului Principal

en: Body Text Size
ro: Dimensiune Text Principal

en: Body/Link Line Height
ro: Înălțimea Liniei Pentru Text Principal/Linkuri

en: Body/Link Text Size
ro: Dimensiunea Textului Principal/Linkurilor

en: Bold
ro: Aldin

en: Border Color
ro: Culoarea Chenarului

en: Border Radius
ro: Raza Colțurilor

en: Border Width
ro: Grosimea Chenarului

en: Bottom
ro: Jos

en: Bottom Bar
ro: Bară Inferioară

en: Bottom to Top
ro: De Jos În Sus

en: Browse All Divi Docs
ro: Răsfoiește Toată Documentația Divi

en: Browse The Marketplace
ro: Răsfoiește Marketplace-ul

en: Brush Blur
ro: Estompare Pensulă

en: Brush Color
ro: Culoare Pensulă

en: Brush Size
ro: Dimensiune Pensulă

en: Build Your Page With AI
ro: Construiește-ți Pagina Cu AI

en: Building Your Website
ro: Se Construiește Site-ul Tău

[ctx: Business]
en: Agency
ro: Agenție

en: Button
ro: Buton

en: Button Font Style
ro: Stilul Fontului Butonului

en: Buttons
ro: Butoane

en: Buttons Font
ro: Fontul Butoanelor

en: Buttons Hover Style
ro: Stil Butoane La Trecerea Cu Mausul

en: Buttons Style
ro: Stil Butoane

en: Buy
ro: Cumpără

en: By %s
ro: De La %s

en: By Elegant Themes
ro: De La Elegant Themes

en: By The Community
ro: De La Comunitate

en: By default comments are not placed on pages, however, if you would like to allow people to comment on your pages simply enable this option.
ro: În mod implicit, comentariile nu sunt afișate pe pagini; totuși, dacă vrei să le permiți oamenilor să comenteze pe paginile tale, activează această opțiune.

en: By default pages are sorted by name. However if you would rather have them sorted by ID you can adjust this setting.
ro: În mod implicit, paginile sunt sortate după nume. Totuși, dacă preferați să fie sortate după ID, puteți ajusta această setare.

en: By default the navigation bar stays on top of the screen at all times. We suggest to disable this option, if you need to use a logo taller than the default one.
ro: În mod implicit, bara de navigare rămâne în partea de sus a ecranului în permanență. Îți sugerăm să dezactivezi această opțiune dacă trebuie să folosești un logo mai înalt decât cel implicit.

en: By default the theme creates a Home link that, when clicked, leads back to your blog's homepage. If, however, you are using a static homepage and have already created a page called Home to use, this will result in a duplicate link. In this case you should disable this feature to remove the link.
ro: În mod implicit, tema creează un link Acasă care, la clic, vă duce înapoi la pagina principală a blogului. Totuși, dacă folosiți o pagină principală statică și ați creat deja o pagină numită Acasă, acest lucru va duce la un link duplicat. În acest caz ar trebui să dezactivați această funcție pentru a elimina linkul.

en: By default the theme creates post titles based on the title of your post and your blog name. If you would like to make your meta title different than your actual post title you can define a custom title for each post using custom fields. This option must be enabled for custom titles to work, and you must choose a custom field name for your title below.
ro: Implicit, tema creează titluri de articol pe baza titlului articolului și a numelui blogului. Dacă vrei ca titlul meta să fie diferit de titlul real al articolului, poți defini un titlu personalizat pentru fiecare articol folosind câmpuri personalizate. Această opțiune trebuie activată pentru ca titlurile personalizate să funcționeze și trebuie să alegi mai jos un nume de câmp personalizat pentru titlu.

en: By default the theme does not add keywords to your header. Most search engines don't use keywords to rank your site anymore, but some people define them anyway just in case. If you want to add meta keywords to your header then enable this option and fill in the custom keywords field below.
ro: În mod implicit, tema nu adaugă cuvinte-cheie în header. Majoritatea motoarelor de căutare nu mai folosesc cuvintele-cheie pentru a-ți clasa site-ul, dar unii oameni le definesc oricum, pentru orice eventualitate. Dacă vrei să adaugi meta cuvinte-cheie în header, activează această opțiune și completează câmpul pentru cuvintele-cheie personalizate de mai jos.

en: By default the theme truncates your posts on index/homepages automatically to create post previews. If you would rather show your posts in full on index pages like a traditional blog then you can activate this feature.
ro: În mod implicit, tema scurtează automat articolele pe paginile index/pagina principală pentru a crea previzualizări. Dacă preferi să afișezi articolele integral pe paginile de index, ca într-un blog tradițional, poți activa această funcție.

en: By default the theme uses a combination of your blog name and your blog description, as defined when you created your blog, to create your homepage titles. However if you want to create a custom title then simply enable this option and fill in the custom title field below.
ro: În mod implicit, tema folosește o combinație între numele blogului și descrierea blogului, așa cum au fost definite când ți-ai creat blogul, pentru a crea titlurile paginii principale. Totuși, dacă vrei să creezi un titlu personalizat, activează această opțiune și completează câmpul pentru titlul personalizat de mai jos.

en: By default the theme uses your blog description, as defined when you created your blog, to fill in the meta description field. If you would like to use a different description then enable this option and fill in the custom description field below.
ro: În mod implicit, tema folosește descrierea blogului, așa cum a fost definită când ți-ai creat blogul, pentru a completa câmpul meta description. Dacă vrei să folosești o descriere diferită, activează această opțiune și completează câmpul pentru descrierea personalizată de mai jos.

en: By default thumbnail images are created using custom fields. However, if you would rather use the images that are already in your post for your thumbnail (and bypass using custom fields) you can activate this option. Once activated thumbnail images will be generated automatically using the first image in your post. The image must be hosted on your own server.
ro: În mod implicit, imaginile miniatură sunt create folosind câmpuri personalizate. Totuși, dacă preferi să folosești imaginile care există deja în articol pentru miniatură (și să eviți folosirea câmpurilor personalizate), poți activa această opțiune. Odată activată, imaginile miniatură vor fi generate automat folosind prima imagine din articol. Imaginea trebuie găzduită pe propriul tău server.

en: By default thumbnails are not placed on pages (they are only used on posts). However, if you want to use thumbnails on pages you can! Just enable this option.
ro: În mod implicit, miniaturile nu sunt afișate pe pagini (sunt folosite doar la articole). Totuși, dacă vrei să folosești miniaturi pe pagini, poți! Activează această opțiune.

en: By default thumbnails are placed at the beginning of your post on single post pages. If you would like to remove this initial thumbnail image to avoid repetition simply disable this option.
ro: În mod implicit, miniaturile sunt plasate la începutul articolului pe paginile de articol individual. Dacă vrei să elimini această miniatură inițială pentru a evita repetarea, dezactivează această opțiune.

en: CSS No Selector
ro: CSS Fără Selector

en: CSS Snippet
ro: Fragment CSS

en: Cancel
ro: Anulează

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URLs all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treated individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
ro: Canonicalizarea ajută la prevenirea indexării conținutului duplicat de către motoarele de căutare și, ca rezultat, poate ajuta la evitarea penalizărilor pentru conținut duplicat și a degradării pagerank-ului. Unele pagini pot avea URL-uri diferite, toate ducând în același loc. De exemplu, domain.com, domain.com/index.html și www.domain.com sunt toate URL-uri diferite care duc la pagina ta principală. Din perspectiva unui motor de căutare, aceste URL-uri duplicate, care apar adesea și din cauza permalink-urilor personalizate, pot fi tratate individual în loc să fie considerate o singură destinație. Definirea unui URL canonic îi spune motorului de căutare ce URL ai dori să fie folosit oficial. Tema își bazează URL-urile canonice pe permalink-urile tale și pe numele domeniului definit în fila de setări din wp-admin.

en: Canvas Size
ro: Dimensiune Pânză

en: Caption
ro: Legendă

en: Caption goes here
ro: Legenda intră aici

en: Caption title goes here
ro: Titlul legendei intră aici

en: Cartoon
ro: Desen Animat

en: Categories
ro: Categorii

en: Category
ro: Categorie

en: Center
ro: Centru

en: Centered
ro: Centrat

en: Centered Inline Logo
ro: Logo Inline Centrat

en: Change Image
ro: Schimbă Imaginea

en: Change Image Style
ro: Schimbă Stilul Imaginii

en: Change Tone
ro: Schimbă Tonul

en: Characters
ro: Caractere

en: Chat With An Expert
ro: Discută Cu Un Expert

en: Check this box if you want to display meta descriptions on category/archive pages. The description is based off the category description you choose when creating/edit your category in wp-admin.
ro: Bifează această casetă dacă vrei să afișezi descrieri meta pe paginile de categorie/arhivă. Descrierea se bazează pe descrierea categoriei pe care o alegi când creezi/editezi categoria în wp-admin.

en: Checking %1$s %2$s...
ro: Se verifică %1$s %2$s...

en: Checking Active Plugins...
ro: Se Verifică Pluginurile Active...

en: Checking Theme Builder Compatibility
ro: Verificarea Compatibilității Theme Builder

en: Choose A Starter Site
ro: Alege Un Site De Pornire

en: Choose File
ro: Alege Fișier

en: Choose Library
ro: Alege Biblioteca

en: Choose Style
ro: Alege Stilul

en: Choose Type
ro: Alege Tipul

en: Choose an Image
ro: Alege O Imagine

en: Choose button color
ro: Alegeți culoarea butonului

en: Choose button type
ro: Alegeți tipul butonului

en: Choose how many times bigger you want your upscaled image to be.
ro: Alege de câte ori mai mare vrei să fie imaginea cu rezoluție mărită.

en: Choose the aspect ratio that will be used for the generated image.
ro: Alege raportul de aspect care va fi folosit pentru imaginea generată.

en: Choose the size of your new image. Blank areas of the canvas outside the bounds of your original image will be filled in with AI.
ro: Alege dimensiunea noii imagini. Zonele goale ale pânzei din afara limitelor imaginii originale vor fi completate de AI.

en: Choose title autogeneration method
ro: Alege metoda de generare automată a titlului

en: Choose what style of image you would like to create. Or, select none and describe the style of image in your prompt.
ro: Alege stilul imaginii pe care ai vrea să o creezi. Sau selectează Niciuna și descrie stilul imaginii în promptul tău.

en: Choose which items to display in the post info section
ro: Alegeți ce elemente să fie afișate în secțiunea de informații a articolului

en: Choose yes if you want for automatic slider animation
ro: Alegeți Da dacă doriți animație automată pentru slider

[ctx: Classes Page (Fitness, Training, etc)]
en: Classes
ro: Clase

en: Clear CSS Cache
ro: Golește Cache-ul CSS

en: Click Below To Migrate Your Site to Divi 5
ro: Apasă Mai Jos Pentru A Migra Site-ul Tău La Divi 5

en: Click here to learn more
ro: Fă clic aici pentru a afla mai multe

en: Close
ro: Închide

en: Close Modal
ro: Închide Fereastra Modală

en: Code
ro: Cod

en: Code Integration
ro: Integrare Cod

en: Code Snippet
ro: Fragment De Cod

en: Code Snippets Library
ro: Bibliotecă De Fragmente De Cod

en: Code With AI
ro: Scrie Cod Cu AI

en: Coffee Shop
ro: Cafenea

en: Coffee Shop About Page
ro: Pagină Despre Pentru Cafenea

en: Coffee Shop Blog Page
ro: Pagină Blog Pentru Cafenea

en: Coffee Shop Contact Page
ro: Pagină Contact Pentru Cafenea

en: Coffee Shop Footer Page
ro: Pagină Subsol Pentru Cafenea

en: Coffee Shop Guide Page
ro: Pagină Ghid Pentru Cafenea

en: Coffee Shop Home Page
ro: Pagină Acasă Pentru Cafenea

en: Coffee Shop Landing Page
ro: Pagină De Destinație Pentru Cafenea

en: Coffee Shop Menu Page
ro: Pagină Meniu Pentru Cafenea

en: Coffee Shop Shop Page
ro: Pagină Magazin Pentru Cafenea

en: Color
ro: Culoare

en: Color Schemes
ro: Scheme De Culori

en: Column Layout
ro: Aspectul Coloanelor

en: Comic Book
ro: Benzi Desenate

en: Coming Soon
ro: În Curând

en: Comments
ro: Comentarii

en: Community
ro: Comunitate

en: Compatibility Check in Progress...
ro: Verificarea de Compatibilitate Este în Desfășurare...

en: Complete your purchase using the pop-up to upgrade Divi Cloud.
ro: Finalizează achiziția folosind fereastra pop-up pentru a face upgrade la Divi Cloud.

en: Concept Art
ro: Artă Conceptuală

en: Configuring Theme Options
ro: Se Configurează Opțiunile Temei

en: Confirm
ro: Confirmă

en: Congratulations! This site is %2$s compatible with %1$s. You can migrate your site to %1$s to take advantage of the new builder and front end page speeds. Don't forget to back up your website before migrating.
ro: Felicitări! Acest site este compatibil %2$s cu %1$s. Poți migra site-ul către %1$s pentru a profita de noul builder și de vitezele de încărcare ale paginii în front-end. Nu uita să faci o copie de siguranță a site-ului înainte de migrare.

en: Congratulations! You migrated your website to the Divi 5 framework. You can return to this page anytime to run a new compatibility check to see if additional modules are ready for conversion. In the future, third party modules from the Divi Marketplace, may be updated to support Divi 5. At that point, you can convert them using the migrator. Most third-party modules will not be ready for conversion at this early stage.
ro: Felicitări! Ai migrat site-ul tău la framework-ul Divi 5. Poți reveni la această pagină oricând pentru a rula o nouă verificare de compatibilitate și a vedea dacă sunt pregătite pentru conversie module suplimentare. În viitor, modulele terțe din Divi Marketplace pot fi actualizate pentru a accepta Divi 5. Atunci le poți converti folosind instrumentul de migrare. Majoritatea modulelor terțe nu vor fi pregătite pentru conversie în această etapă timpurie.

en: Content
ro: Conținut

en: Content Length
ro: Lungimea Conținutului

en: Content Results
ro: Rezultate Conținut

en: Content Type
ro: Tip De Conținut

en: Content goes here
ro: Conținutul intră aici

en: Content text or html
ro: Text de conținut sau HTML

en: Continue Editing
ro: Continuă Editarea

en: Convert Module To Row
ro: Convertește Modulul În Rând

en: Convert Module To Section
ro: Convertește Modulul În Secțiune

en: Convert Row To Section
ro: Convertește Rândul În Secțiune

en: Copy
ro: Copiază

en: Copy To
ro: Copiază În

en: Copy To Divi Cloud
ro: Copiază În Divi Cloud

en: Copy To Library
ro: Copiază În Bibliotecă

en: Copywriter About Page
ro: Pagină Despre Pentru Copywriter

en: Copywriter Blog Page
ro: Pagină Blog Pentru Copywriter

en: Copywriter Contact Page
ro: Pagină Contact Pentru Copywriter

en: Copywriter FAQ Page
ro: Pagină Întrebări Frecvente Pentru Copywriter

en: Copywriter Home Page
ro: Pagină Acasă Pentru Copywriter

en: Copywriter Landing Page
ro: Pagină De Destinație Pentru Copywriter

en: Copywriter Portfolio Page
ro: Pagină Portofoliu Pentru Copywriter

en: Copywriter Pricing Page
ro: Pagină Prețuri Pentru Copywriter

en: Copywriter Services Page
ro: Pagină Servicii Pentru Copywriter

en: Create New Category/Categories
ro: Creează Categorie/Categorii Noi

en: Create New Tag(s)
ro: Creează Etichetă(e) Nouă(i)

en: Create New Tag/Tags
ro: Creează Etichetă/Etichete Noi

en: Creating %1$s Page
ro: Se Creează Pagina %1$s

en: Creating Imagery
ro: Se Creează Imagini

en: Creating Your Menu
ro: Se Creează Meniul Tău

en: Creative
ro: Creativ

en: Creators from the marketplace are hard at work updating their modules for Divi 5. Most third-party modules won't be ready for Divi 5 right away. You can still use these modules with Divi 5. However, pages using legacy modules will not benefit from Divi 5's performance improvements and will be more prone to quirks. You can always return to the migrator and convert them later, once they are ready.
ro: Creatorii din marketplace lucrează intens la actualizarea modulelor lor pentru Divi 5. Majoritatea modulelor terțe nu vor fi pregătite imediat pentru Divi 5. Poți folosi în continuare aceste module cu Divi 5. Totuși, paginile care folosesc module vechi nu vor beneficia de îmbunătățirile de performanță din Divi 5 și vor fi mai predispuse la comportamente neprevăzute. Poți reveni oricând la instrumentul de migrare și să le convertești mai târziu, după ce sunt pregătite.

en: Critical CSS
ro: CSS Critic

en: Critical CSS greatly improves website load times and Google PageSpeed scores by deferring non-critical styles and eliminating render-blocking CSS requests.
ro: CSS Critic îmbunătățește considerabil timpii de încărcare ai site-ului și scorurile Google PageSpeed prin amânarea stilurilor necritice și eliminarea cererilor CSS care blochează randarea.

en: Critical Threshold Height
ro: Înălțime Prag Critic

en: Current Color
ro: Culoare Curentă

en: Currently viewing archives from %1$s
ro: Vizualizezi arhivele din %1$s

en: Custom
ro: Personalizat

en: Custom CSS
ro: CSS Personalizat

en: Custom Size
ro: Dimensiune Personalizată

en: Custom field Name to be used for description
ro: Numele câmpului personalizat folosit pentru descriere

en: Custom field Name to be used for keywords
ro: Numele câmpului personalizat folosit pentru cuvinte cheie

en: Custom field Name to be used for title
ro: Numele câmpului personalizat folosit pentru titlu

en: Customize Fonts and Colors
ro: Personalizează Fonturile Și Culorile

en: Customize and Select Your Pages
ro: Personalizează Și Selectează Paginile

en: Dark
ro: Închis

en: Dashboard
ro: Tablou De Bord

en: Dashed
ro: Întrerupt

en: Date
ro: Dată

en: Date format
ro: Format dată

en: Default
ro: Implicit

en: Default Website Template
ro: Șablon Implicit De Site

en: Defer Additional Third Party Scripts
ro: Amână Scripturi Terțe Suplimentare

en: Defer Gutenberg Block CSS
ro: Amână CSS-ul Blocurilor Gutenberg

en: Defer jQuery And jQuery Migrate
ro: Amână jQuery Și jQuery Migrate

en: Define a character to separate BlogName and Post title
ro: Definește un caracter pentru a separa Numele Blogului și Titlul Articolului

en: Define custom fonts and colors below or leave empty to let AI choose for you
ro: Definește mai jos fonturi și culori personalizate sau lasă necompletat pentru ca AI să aleagă pentru tine

en: Define how much influence your reference image has over the generated image. The less influence you give to the reference image, the more impact your image description will have.
ro: Definește câtă influență are imaginea de referință asupra imaginii generate. Cu cât oferi mai puțină influență imaginii de referință, cu atât descrierea imaginii tale va avea un impact mai mare.

en: Define your default fonts and colors or leave empty to let AI choose for you. The settings you define here will be used by default when you generate your next layout.
ro: Definește fonturile și culorile implicite sau lasă câmpurile necompletate pentru ca AI să aleagă pentru tine. Setările pe care le definești aici vor fi folosite implicit când generezi următorul layout.

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete Page
ro: Șterge Pagina

en: Delete Permanently
ro: Șterge Definitiv

en: Delete Selected Items
ro: Șterge Elementele Selectate

en: Describe The Page You Want Divi AI To Create
ro: Descrie Pagina Pe Care Vrei Să O Creeze Divi AI

en: Describe The Section You Want Divi AI To Create
ro: Descrie Secțiunea Pe Care Vrei Ca Divi AI Să O Creeze

en: Describe the page you want Divi AI to create. If there are specific sections, colors or fonts you want to use, let it know! Or, keep it simple and let Divi AI run with it.
ro: Descrie pagina pe care vrei să o creeze Divi AI. Dacă există secțiuni, culori sau fonturi specifice pe care vrei să le folosești, spune-i! Sau, păstrează lucrurile simple și lasă Divi AI să se ocupe de restul.

en: Describe the section you want Divi AI to create. If there are specific elements, colors or fonts you want to use, let it know! Or, keep it simple and let Divi AI run with it.
ro: Descrie secțiunea pe care vrei ca Divi AI să o creeze. Dacă există elemente specifice, culori sau fonturi pe care vrei să le folosești, spune-i! Sau păstrează-l simplu și lasă Divi AI să se ocupe de restul.

en: Design Agency
ro: Agenție De Design

en: Design Agency About Page
ro: Pagină Despre Pentru Agenție De Design

en: Design Agency Blog Page
ro: Pagină Blog Pentru Agenție De Design

en: Design Agency Case Study Page
ro: Pagină Studiu De Caz Pentru Agenție De Design

en: Design Agency Contact Page
ro: Pagină Contact Pentru Agenție De Design

en: Design Agency Home Page
ro: Pagină Acasă Pentru Agenție De Design

en: Design Agency Landing Page
ro: Pagină De Destinație Pentru Agenție De Design

en: Design Agency Portfolio Page
ro: Pagină Portofoliu Pentru Agenție De Design

en: Design Agency Project Page 1
ro: Pagină Proiect 1 Pentru Agenție De Design

en: Design Agency Project Page 2
ro: Pagină Proiect 2 Pentru Agenție De Design

en: Designed by %1$s | Powered by %2$s
ro: Creat de %1$s | Propulsat de %2$s

en: Designing Layout
ro: Se Creează Aspectul

en: Digital Painting
ro: Pictură Digitală

en: Digital Payments
ro: Plăți Digitale

en: Digital Payments About Page
ro: Pagină Despre Pentru Plăți Digitale

en: Digital Payments Blog Page
ro: Pagină Blog Pentru Plăți Digitale

en: Digital Payments Contact Page
ro: Pagină Contact Pentru Plăți Digitale

en: Digital Payments Features Page
ro: Pagină Funcționalități Pentru Plăți Digitale

en: Digital Payments Home Page
ro: Pagină Acasă Pentru Plăți Digitale

en: Digital Payments Landing Page
ro: Pagină De Destinație Pentru Plăți Digitale

en: Digital Payments Pricing Page
ro: Pagină Prețuri Pentru Plăți Digitale

en: Digital Payments Sign-Up Page
ro: Pagină Înregistrare Pentru Plăți Digitale

en: Disable Footer Credits
ro: Dezactivează Creditele Din Subsol

en: Disable Translations
ro: Dezactivează Traducerile

en: Disable WordPress Emojis
ro: Dezactivează Emoji-urile WordPress

en: Disable this option to remove the Google Fonts from your Divi Builder Pages.
ro: Dezactivați această opțiune pentru a elimina Google Fonts din paginile Divi Builder.

en: Disable this option to remove the Google Maps API script from your Divi Builder Pages. This may improve compatibility with third party plugins that also enqueue this script. Please Note: Modules that rely on the Google Maps API in order to function properly, such as the Maps and Fullwidth Maps Modules, will still be available but will not function while this option is disabled (unless you manually add Google Maps API script).
ro: Dezactivați această opțiune pentru a elimina scriptul Google Maps API din paginile Divi Builder. Aceasta poate îmbunătăți compatibilitatea cu pluginuri terțe care încarcă și ele acest script. Notă: Modulele care se bazează pe Google Maps API pentru a funcționa corect, precum modulele Hărți și Hărți pe Lățime Completă, vor fi în continuare disponibile, dar nu vor funcționa cât timp această opțiune este dezactivată (cu excepția cazului în care adăugați manual scriptul Google Maps API).

en: Disable top tier dropdown menu links
ro: Dezactivează linkurile meniului derulant de nivel superior

en: Disable translations if you don't want to display translated theme strings on your site.
ro: Dezactivează traducerile dacă nu vrei să afișezi pe site șirurile de text traduse ale temei.

en: Disabling this option will remove the body code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
ro: Dezactivarea acestei opțiuni va elimina codul pentru conținut de mai jos din blog. Acest lucru îți permite să elimini codul, păstrându-l pentru utilizare ulterioară.

en: Disabling this option will remove the header code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
ro: Dezactivarea acestei opțiuni va elimina codul pentru antet de mai jos din blog. Acest lucru îți permite să elimini codul, păstrându-l pentru utilizare ulterioară.

en: Disabling this option will remove the single bottom code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
ro: Dezactivarea acestei opțiuni va elimina codul de jos pentru pagină individuală de mai jos din blog. Acest lucru îți permite să elimini codul, păstrându-l pentru utilizare ulterioară.

en: Disabling this option will remove the single top code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
ro: Dezactivarea acestei opțiuni va elimina codul de sus pentru pagină individuală de mai jos din blog. Acest lucru îți permite să elimini codul, păstrându-l pentru utilizare ulterioară.

en: Display Home link
ro: Afișează linkul Acasă

en: Displays About Me Information
ro: Afișează Informațiile Despre Mine

en: Displays Adsense Ads
ro: Afișează Anunțuri Adsense

en: Displays Advertisements
ro: Afișează Reclame

en: Divi 5 Migrator
ro: Migrator Divi 5

en: Divi 5 cannot be activated while the following plugins are active. Please deactivate these plugins and activate Divi 5 again.
ro: Divi 5 nu poate fi activat cât timp următoarele pluginuri sunt active. Te rugăm să dezactivezi aceste pluginuri și să activezi din nou Divi 5.

en: Divi AI Default
ro: Implicit Divi AI

en: Divi AI Default Styles
ro: Stiluri Implicite Divi AI

en: Divi AI Server is too busy right now. Please try again in a few minutes.
ro: Serverul Divi AI este prea ocupat acum. Te rugăm să încerci din nou în câteva minute.

en: Divi AI is finalizing your images!
ro: Divi AI finalizează imaginile tale!

en: Divi AI will fill your layouts with relevant photos and images automatically. Using stock photos is the fastest and most reliable option. You can also generate completely unique images using AI, which takes longer but can result in a wider variety of unique images.
ro: Divi AI îți va completa automat layouturile cu fotografii și imagini relevante. Folosirea fotografiilor de tip stock este opțiunea cea mai rapidă și mai fiabilă. De asemenea, poți genera imagini complet unice folosind AI, ceea ce durează mai mult, dar poate oferi o varietate mai mare de imagini unice.

en: Divi AI will fill your pages with relevant photos and images automatically. Using stock photos is the fastest and most reliable option. You can also generate completely unique images using AI, which takes longer.
ro: Divi AI îți va completa automat paginile cu fotografii și imagini relevante. Folosirea fotografiilor de tip stock este cea mai rapidă și mai fiabilă opțiune. Poți genera și imagini complet unice folosind AI, ceea ce durează mai mult.

en: Divi Cloud Categories
ro: Categorii Divi Cloud

en: Divi Cloud Tags
ro: Etichete Divi Cloud

en: Divi Customizer Settings
ro: Setări Personalizator Divi

en: Divi Library
ro: Bibliotecă Divi

[ctx: Divi Library]
en: %s Library
ro: Biblioteca %s

[ctx: Divi Library]
en: View Mode
ro: Mod Vizualizare

[ctx: Divi Library Item Type]
en: Layout
ro: Aspect

[ctx: Divi Library Item Type]
en: Module
ro: Modul

[ctx: Divi Library Layout Type]
en: Row
ro: Rând

[ctx: Divi Library Layout Type]
en: Section
ro: Secțiune

en: Divi Library Snippet Name
ro: Nume Fragment Din Biblioteca Divi

[ctx: Divi Library Title]
en: Layout Details
ro: Detalii Aspect

[ctx: Divi Library View Mode]
en: Grid View
ro: Vizualizare Grilă

[ctx: Divi Library View Mode]
en: List View
ro: Vizualizare Listă

[ctx: Divi Library View Mode]
en: Tag View
ro: Vizualizare Etichete

[ctx: Divi Library View Mode (Layout Pack)]
en: Pack View
ro: Vizualizare Pachet

en: Divi Overview
ro: Prezentare Generală Divi

en: Divi Page Settings
ro: Setări Pagină Divi

en: Divi Teams
ro: Echipe Divi

en: Divi Theme Templates
ro: Șabloane De Temă Divi

en: Divi has been installed and activated. Next, you must activate your license so that your website can receive updates. Click the button below to log in to your Elegant Themes account and automatically activate this installation.
ro: Divi a fost instalat și activat. În continuare, trebuie să-ți activezi licența pentru ca site-ul tău să poată primi actualizări. Fă clic pe butonul de mai jos pentru a te autentifica în contul tău Elegant Themes și a activa automat această instalare.

en: Divi is up to date
ro: Divi Este La Zi

en: Do you want to move selected items to your trash?
ro: Vrei să muți elementele selectate în coșul de gunoi?

en: Do you want to permanently delete all the items in your trash? This action cannot be undone and the items cannot be recovered.
ro: Vrei să ștergi definitiv toate elementele din coșul de gunoi? Această acțiune nu poate fi anulată, iar elementele nu pot fi recuperate.

en: Documentation
ro: Documentație

[ctx: Documentation Page]
en: Documentation
ro: Documentație

en: Dot Navigation
ro: Navigare Cu Puncte

en: Dotted
ro: Punctat

en: Double
ro: Dublu

en: Download Backup Before Importing
ro: Descarcă Backup Înainte De Import

en: Download Compatibility Report
ro: Descarcă Raportul De Compatibilitate

en: Download More Layouts From The Marketplace
ro: Descarcă Mai Multe Layout-uri Din Marketplace

en: Drawing
ro: Desen

en: Dropdown Menu Animation
ro: Animația Meniului Derulant

en: Dropdown Menu Background Color
ro: Culoarea De Fundal A Meniului Derulant

en: Dropdown Menu Line Color
ro: Culoarea Liniei Meniului Derulant

en: Dropdown Menu Text Color
ro: Culoarea Textului Meniului Derulant

en: Duplicate
ro: Duplică

en: Duplicate Global Item To Cloud
ro: Duplichează Elementul Global În Cloud

en: Duplicate Locally
ro: Duplică Local

en: Dynamic Icons
ro: Pictograme Dinamice

en: Dynamic Module Framework
ro: Cadru Dinamic Pentru Module

en: ET About Me Widget
ro: Widget ET Despre Mine

en: ET Adsense Widget
ro: Widget ET Adsense

en: ET Advertisement
ro: Reclamă ET

en: Ecommerce
ro: E-commerce

en: Edit
ro: Editează

en: Edit Footer Credits
ro: Editează Creditele Din Subsol

en: Edit Image
ro: Editează Imaginea

en: Edit Tags & Categories
ro: Editează Etichete Și Categorii

en: Edit Theme Options
ro: Editează Opțiunile Temei

en: Edit With Divi
ro: Editează Cu Divi

en: Effect
ro: Efect

en: Elegant Themes Account
ro: Cont Elegant Themes

en: Email
ro: E-mail

en: Empty Trash
ro: Golește Coșul De Gunoi

en: Enable API Key
ro: Activează Cheia API

en: Enable Boxed Layout
ro: Activează Aspect Încadrat

en: Enable Divi Cloud
ro: Activează Divi Cloud

en: Enable Divi Gallery
ro: Activează Galeria Divi

en: Enable Responsive Images
ro: Activează Imagini Responsive

en: Enable Single Post 468x60 banner
ro: Activează bannerul 468x60 pentru Articol Individual

en: Enable Vertical Navigation
ro: Activează Navigarea Verticală

en: Enable body code
ro: Activează cod pentru conținut

en: Enable caching of Google Fonts and load them inline. This reduces render-blocking requests and improves page load times.
ro: Activează stocarea în cache a Google Fonts și încarcă-le inline. Acest lucru reduce cererile care blochează randarea și îmbunătățește timpii de încărcare a paginii.

en: Enable canonical URLs
ro: Activează URL-uri canonice

en: Enable custom description
ro: Activează descriere personalizată

en: Enable custom keywords
ro: Activează cuvinte cheie personalizate

en: Enable custom titles
ro: Activează titluri personalizate

en: Enable header code
ro: Activează cod pentru antet

en: Enable meta descriptions
ro: Activează descrieri meta

en: Enable single bottom code
ro: Activează cod de jos pentru pagină individuală

en: Enable single top code
ro: Activează cod de sus pentru pagină individuală

en: Enable this if you want to replace the WordPress default gallery with the Divi-style gallery.
ro: Activează această opțiune dacă vrei să înlocuiești galeria implicită WordPress cu o galerie în stil Divi.

en: Enable this option to display Back To Top Button while scrolling
ro: Activează această opțiune pentru a afișa Butonul Înapoi Sus în timpul derulării

en: Enable this option to get responsive images size generated when uploading images and adding srcset attribute for images element.
ro: Activează această opțiune pentru a genera dimensiuni de imagini responsive la încărcarea imaginilor și pentru a adăuga atributul srcset elementelor imagine.

en: Enable this option to get the smooth scrolling effect with mouse wheel
ro: Activează această opțiune pentru a obține efectul de derulare lină cu rotița mouse-ului

en: Enable this option to show thumbnails on Index Pages.
ro: Activează această opțiune pentru a afișa miniaturi pe Paginile Index.

en: Enable this to allow the Divi Framework to only load the modules that are used on the page, and process the logic for the features in use.
ro: Activează pentru a permite Divi Framework să încarce doar modulele folosite pe pagină și să proceseze logica pentru funcțiile utilizate.

en: Enabling this option will display a 468x60 banner ad on the bottom of your post pages below the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
ro: Activarea acestei opțiuni va afișa un banner publicitar de 468x60 în partea de jos a paginilor de articol, sub conținutul articolului individual. Dacă este activată, trebuie să completezi mai jos imaginea bannerului și URL-ul de destinație.

en: Enabling this option will lower the size of Google Fonts and improve load times, however it will limit Google Fonts support in some very old browsers. You can turn this off to increase support for older browsers at a slight cost to performance.
ro: Activarea acestei opțiuni va reduce dimensiunea Google Fonts și va îmbunătăți timpii de încărcare, însă va limita suportul Google Fonts în unele browsere foarte vechi. Poți dezactiva această opțiune pentru a crește compatibilitatea cu browserele mai vechi, cu un mic cost de performanță.

en: Enhance
ro: Îmbunătățește

en: Enhance Image
ro: Îmbunătățește Imaginea

en: Enhancement Strength
ro: Intensitatea Îmbunătățirii

en: Enhancements
ro: Îmbunătățiri

en: Enqueue Google Maps Script
ro: Încarcă Scriptul Google Maps

en: Enqueue jQuery Compatibility Script
ro: Încarcă Scriptul De Compatibilitate jQuery

en: Enter new API Key
ro: Introduceți O Cheie API Nouă

en: Enter the URL of your Facebook Profile.
ro: Introduceți URL-ul profilului dvs. Facebook.

en: Enter the URL of your Instagram Profile.
ro: Introduceți URL-ul profilului dvs. Instagram.

en: Enter the URL of your RSS feed.
ro: Introduceți URL-ul fluxului dvs. RSS.

en: Enter the URL of your X Profile.
ro: Introduceți URL-ul profilului dvs. X.

en: Enter which type of page you want.
ro: Alege tipul de pagină pe care îl vrei.

en: Enter your ET Account API Key.
ro: Introdu Cheia API a contului tău ET.

en: Enter your ET Account Username.
ro: Introdu Numele De Utilizator al contului tău ET.

en: Enter your page title
ro: Introdu titlul paginii

en: Enter your website name, which will be used for meta titles and throughout your website content.
ro: Introdu numele site-ului tău, care va fi folosit pentru titlurile meta și în întreg conținutul site-ului.

en: Enter your website slogan, which will be used in meta descriptions and as context for Divi AI.
ro: Introdu sloganul site-ului tău, care va fi folosit în descrierile meta și ca context pentru Divi AI.

en: Error
ro: Eroare

en: Error loading roadmap items.
ro: Eroare la încărcarea elementelor din planul de dezvoltare.

[ctx: Event Details Page]
en: Details
ro: Detalii

en: Exactly
ro: Exact

en: Example: Create a services page that describes our solar installation services, including testimonials and a contact form to collect leads
ro: Exemplu: Creează o pagină de servicii care descrie serviciile noastre de instalare solară, incluzând testimoniale și un formular de contact pentru a colecta lead-uri

en: Example: Create a services section that describes our solar installation services.
ro: Exemplu: Creează o secțiune de servicii care descrie serviciile noastre de instalare solară.

en: Example: Our company, Sunset Solar, is a solar panel installation company serving the San Francisco Bay Area
ro: Exemplu: Compania noastră, Sunset Solar, este o companie de instalare panouri solare care deservește zona golfului San Francisco

en: Exclude categories from the navigation bar
ro: Exclude categorii din bara de navigare

en: Exclude pages from the navigation bar
ro: Exclude pagini din bara de navigare

en: Expand
ro: Extindere

en: Explore Other Modules With Tag
ro: Explorează Alte Module Cu Eticheta

en: Explore Other Rows With Tag
ro: Explorează Alte Rânduri Cu Eticheta

en: Explore Other Sections With Tag
ro: Explorează Alte Secțiuni Cu Eticheta

en: Export
ro: Exportă

en: Export %s
ro: Exportă %s

en: Export %s Name
ro: Nume Export %s

en: Export Theme Options
ro: Exportă Opțiunile Temei

en: Exporting your %s will create a JSON file that can be imported into a different area.
ro: Exportarea %s va crea un fișier JSON care poate fi importat într-o altă zonă.

en: Extend
ro: Extinde

en: Extend Image
ro: Extinde Imaginea

en: Facebook Profile Url
ro: URL Profil Facebook

en: Fade
ro: Estompare

en: Fade In
ro: Apariție Treptată

en: Failed to load your existing layouts. Please try again later.
ro: Nu s-au putut încărca aspectele existente. Te rugăm să încerci din nou mai târziu.

en: Farmers Market
ro: Piață Agroalimentară

en: Farmers Market About Page
ro: Pagină Despre Pentru Piață Agricolă

en: Farmers Market Blog Page
ro: Pagină Blog Pentru Piață Agricolă

en: Farmers Market Contact Page
ro: Pagină Contact Pentru Piață Agricolă

en: Farmers Market Donate Page
ro: Pagină Donații Pentru Piață Agricolă

en: Farmers Market Events Page
ro: Pagină Evenimente Pentru Piață Agricolă

en: Farmers Market Home Page
ro: Pagină Acasă Pentru Piață Agricolă

en: Farmers Market Landing Page
ro: Pagină De Destinație Pentru Piață Agricolă

en: Farmers Market Market Page
ro: Pagină Piață Pentru Piață Agricolă

en: Fashion About Page
ro: Pagină Despre Pentru Modă

en: Fashion Blog Page
ro: Pagină Blog Pentru Modă

en: Fashion Contact Page
ro: Pagină Contact Pentru Modă

en: Fashion Designer Page
ro: Pagină Designer De Modă

en: Fashion Gallery Page
ro: Pagină Galerie Pentru Modă

en: Fashion Home Page
ro: Pagină Acasă Pentru Modă

en: Fashion Landing Page
ro: Pagină De Destinație Pentru Modă

en: Fashion Shop Page
ro: Pagină Magazin Pentru Modă

en: Favorites
ro: Favorite

en: Fetching Pages
ro: Se Preiau Paginile

en: Fetching Pages...
ro: Se Preiau Paginile...

en: Filter
ro: Filtru

en: Finalizing Migration
ro: Finalizare Migrare

en: Find A Layout
ro: Găsește Un Aspect

en: Find A Module
ro: Găsește Un Modul

en: Find A Page
ro: Găsește O Pagină

en: Find A Row
ro: Găsește Un Rând

en: Find A Section
ro: Găsește O Secțiune

en: Find More Layouts
ro: Găsește Mai Multe Layout-uri

en: Fixed
ro: Fix

en: Fixed Menu Height
ro: Înălțimea Meniului Fix

en: Fixed Navigation Bar
ro: Bară De Navigare Fixă

en: Fixed Navigation Settings
ro: Setări Navigare Fixă

en: Flip
ro: Răsturnare

en: Florist
ro: Florărie

en: Florist About Page
ro: Pagină Despre Pentru Florărie

en: Florist Blog Page
ro: Pagină Blog Pentru Florărie

en: Florist Contact Page
ro: Pagină Contact Pentru Florărie

en: Florist Gallery Page
ro: Pagină Galerie Pentru Florărie

en: Florist Home Page
ro: Pagină Acasă Pentru Florărie

en: Florist Landing Page
ro: Pagină De Destinație Pentru Florărie

en: Florist Shop Page
ro: Pagină Magazin Pentru Florărie

en: Font Size
ro: Dimensiunea Fontului

en: Font Style
ro: Stilul Fontului

en: Footer
ro: Subsol

en: Footer Area
ro: Zonă Subsol

en: Footer Background Color
ro: Culoarea De Fundal A Subsolului

en: Footer Elements
ro: Elemente Subsol

en: Footer Menu
ro: Meniu Subsol

en: Footer Menu Active Link Color
ro: Culoarea Linkului Activ Din Meniul Din Subsol

en: Footer Menu Background Color
ro: Culoarea De Fundal A Meniului Din Subsol

en: Footer Menu Text Color
ro: Culoarea Textului Meniului Din Subsol

en: Forgot your <a href="%1$s" target="_blank">Username</a> or <a href="%1$s" target="_blank">Password</a>?
ro: Ai uitat <a href="%1$s" target="_blank">Numele De Utilizator</a> sau <a href="%1$s" target="_blank">Parola</a>?

en: Free Divi Cloud Limit Reached
ro: S-a Atins Limita Gratuită Divi Cloud

en: Free Trial
ro: Probă Gratuită

en: Frequently Asked Questions
ro: Întrebări Frecvente

en: Fullscreen
ro: Ecran Complet

en: Fullwidth
ro: Lățime Completă

en: Funny
ro: Amuzant

en: General Settings
ro: Setări Generale

en: Generate
ro: Generează

en: Generate & Publish My Website
ro: Generează Și Publică Site-ul Meu

en: Generate A New Site
ro: Generează Un Site Nou

en: Generate Code
ro: Generează Cod

en: Generate Four More
ro: Generează Încă Patru

en: Generate Image With AI
ro: Generează Imagine Cu AI

en: Generate Images With AI (Slower)
ro: Generează Imagini Cu AI (Mai Lent)

en: Generate Layout
ro: Generează Layout

en: Generate Modified Image
ro: Generează Imaginea Modificată

en: Generate More Like This One
ro: Generează Mai Multe Ca Aceasta

en: Generate My Website
ro: Generează Site-ul Meu

en: Generate Page
ro: Generează Pagina

en: Generate Prompt With AI
ro: Generează Prompt Cu AI

en: Generate Section
ro: Generează Secțiune

en: Generate Section With AI
ro: Generează Secțiune Cu AI

en: Generate Text
ro: Generează Text

en: Generate Your Site With AI
ro: Generează-ți Site-ul Cu AI

en: Generating
ro: Se Generează

en: Generating %1$s Pages
ro: Se Generează Paginile %1$s

en: Generating Images
ro: Se Generează Imagini

en: Generating Layout
ro: Se Generează Layoutul

en: Generating Screenshot
ro: Se Generează Captura De Ecran

en: Generating Section
ro: Se Generează Secțiunea

en: Generating Site Outline
ro: Se Generează Structura Site-ului

en: Generating Your %1$s Page
ro: Se Generează Pagina Ta %1$s

en: Generating Your Menu
ro: Se Generează Meniul Tău

en: Generating...
ro: Se Generează...

en: Get Divi Cloud
ro: Obține Divi Cloud

en: Get Divi For Life
ro: Obține Divi Pe Viață

en: Get Unlimited Divi Cloud Storage
ro: Obține Spațiu De Stocare Nelimitat În Divi Cloud

en: Get Unlimited Storage
ro: Obține Stocare Nelimitată

en: Get access to hundreds of new Divi modules and thousands of additional layouts and child themes.
ro: Obțineți acces la sute de module Divi noi și mii de layout-uri și teme-copil suplimentare.

en: Get live chat support with response times under 30 minutes plus bigger discounts in the Divi Marketplace.
ro: Obține suport prin chat live cu timpi de răspuns sub 30 de minute, plus reduceri mai mari în Divi Marketplace.

en: Give Divi AI general information about your website or business. The more context it has about you and your goals, the better layouts it will create and the more relevant content it will write.
ro: Oferă-i lui Divi AI informații generale despre site-ul sau afacerea ta. Cu cât are mai mult context despre tine și obiectivele tale, cu atât va crea machete mai bune și va scrie conținut mai relevant.

en: Give you content a unique spin by telling Divi AI what tone of voice to use.
ro: Oferă conținutului tău o notă unică spunându-i lui Divi AI ce ton al vocii să folosească.

en: Global items
ro: Elemente Globale

en: Global items cannot be added to your Divi Cloud. Would you like to save a non-global version to your Divi Cloud? The version on this website will remain a global instance
ro: Elementele globale nu pot fi adăugate în Divi Cloud. Vrei să salvezi o versiune non-globală în Divi Cloud? Versiunea de pe acest site va rămâne o instanță globală

en: Google API Key
ro: Cheie Google API

en: Google Fonts Subsets
ro: Sub-seturi Google Fonts

en: Grab the first post image
ro: Preia Prima Imagine Din Articol

en: Green
ro: Verde

en: Groove
ro: Canelat

en: Guide Me
ro: Ghidează-mă

en: HTML/JS Snippet
ro: Fragment HTML/JS

en: Hang Tight!
ro: Mai Ai Puțină Răbdare!

en: Harmonize And Remove Artifacts
ro: Armonizează Și Elimină Artefactele

en: Harness the power of AI and unlock unlimited text, image, code, layout and website generation.
ro: Valorificați puterea AI și deblocați generarea nelimitată de text, imagini, cod, layout-uri și site-uri.

en: Header & Navigation
ro: Antet Și Navigare

en: Header Elements
ro: Elemente Antet

en: Header Font
ro: Font Antet

en: Header Font Style
ro: Stil Font Antet

en: Header Font Weight
ro: Grosimea Fontului Antetului

en: Header Format
ro: Format Antet

en: Header Letter Spacing
ro: Spațiere Litere Antet

en: Header Line Height
ro: Înălțime Linie Antet

en: Header Style
ro: Stil Antet

en: Header Text Size
ro: Dimensiune Text Antet

en: Heading Font
ro: Font Pentru Titluri

en: Heading Font Color
ro: Culoarea Fontului Pentru Titluri

en: Heading Text Color
ro: Culoarea Textului Titlurilor

en: Height
ro: Înălțime

en: Help
ro: Ajutor

en: Here you can add custom css to override or extend default styles.
ro: Aici poți adăuga CSS personalizat pentru a suprascrie sau extinde stilurile implicite.

en: Here you can change which character separates your blog title and index page name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
ro: Aici poți schimba caracterul care separă titlul blogului și numele paginii de index când folosești titluri generate automat. Valorile uzuale sunt | sau -

en: Here you can change which character separates your blog title and post name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
ro: Aici poți schimba caracterul care separă titlul blogului și numele articolului când folosești titluri de articol generate automat. Valorile uzuale sunt | sau -

en: Here you can choose Shop Page & Category Page Layout for WooCommerce.
ro: Aici poți alege aspectul pentru Pagina Magazin și Pagina Categorie pentru WooCommerce.

en: Here you can choose default sidebar layout
ro: Aici poți alege aspectul implicit al barei laterale

en: Here you can choose how your titles on index pages are generated. You can change which order your blog name and index title are displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
ro: Aici poți alege cum sunt generate titlurile pe paginile de index. Poți schimba ordinea în care sunt afișate numele blogului și titlul indexului sau poți elimina complet numele blogului din titlu.

en: Here you can choose to display the Facebook Icon on your homepage.
ro: Aici puteți alege să afișați pictograma Facebook pe pagina de pornire.

en: Here you can choose to display the Instagram Icon on your homepage.
ro: Aici puteți alege să afișați pictograma Instagram pe pagina de pornire.

en: Here you can choose to display the RSS Icon.
ro: Aici puteți alege să afișați pictograma RSS.

en: Here you can choose to display the X Icon.
ro: Aici puteți alege să afișați pictograma X.

en: Here you can choose to remove certain categories from the navigation menu. All categories marked with an X will not appear in your navigation bar.
ro: Aici puteți alege să eliminați anumite categorii din meniul de navigare. Toate categoriile marcate cu un X nu vor apărea în bara dvs. de navigare.

en: Here you can choose to remove certain pages from the navigation menu. All pages marked with an X will not appear in your navigation bar.
ro: Aici puteți alege să eliminați anumite pagini din meniul de navigare. Toate paginile marcate cu un X nu vor apărea în bara dvs. de navigare.

en: Here you can choose to reverse the order that your categories links are displayed. You can choose between ascending and descending.
ro: Aici puteți alege să inversați ordinea în care sunt afișate linkurile categoriilor. Puteți alege între crescător și descrescător.

en: Here you can choose to reverse the order that your pages links are displayed. You can choose between ascending and descending.
ro: Aici puteți alege să inversați ordinea în care sunt afișate linkurile paginilor. Puteți alege între crescător și descrescător.

en: Here you can choose to sort your pages links.
ro: Aici puteți alege cum să fie sortate linkurile paginilor.

en: Here you can choose which items appear in the post info section on pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted items shown below will appear.
ro: Aici poți alege ce elemente apar în secțiunea de informații ale articolului pe pagini. Aceasta este zona, de obicei sub titlul articolului, care afișează informații de bază despre articol. Elementele evidențiate mai jos vor apărea.

en: Here you can choose which items appear in the post info section on single post pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted items shown below will appear.
ro: Aici poți alege ce elemente apar în secțiunea de informații ale articolului pe paginile de articol individual. Aceasta este zona, de obicei sub titlul articolului, care afișează informații de bază despre articol. Elementele evidențiate mai jos vor apărea.

en: Here you can designate how many WooCommerce products are displayed on the archive page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ro: Aici puteți stabili câte produse WooCommerce sunt afișate pe pagina de arhivă. Această opțiune funcționează independent de opțiunile Setări > Lectură din wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Archive pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ro: Aici puteți stabili câte articole recente sunt afișate pe paginile de arhivă. Această opțiune funcționează independent de opțiunile Setări > Lectură din wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Category page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ro: Aici puteți stabili câte articole recente sunt afișate pe pagina de categorie. Această opțiune funcționează independent de opțiunile Setări > Lectură din wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Search results pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ro: Aici puteți stabili câte articole recente sunt afișate pe paginile cu rezultate de căutare. Această opțiune funcționează independent de opțiunile Setări > Lectură din wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Tag pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ro: Aici puteți stabili câte articole recente sunt afișate pe paginile de etichetă. Această opțiune funcționează independent de opțiunile Setări > Lectură din wp-admin.

en: Here you can disable automatic memory limit increase.
ro: Aici poți dezactiva mărirea automată a limitei de memorie.

en: Here you can provide 468x60 banner destination url
ro: Aici poți furniza URL-ul de destinație al bannerului 468x60

en: Here you can provide 468x60 banner image url
ro: Aici poți furniza URL-ul imaginii bannerului 468x60

en: Hex Value
ro: Valoare Hex

en: Hide
ro: Ascunde

en: Hide Logo Image
ro: Ascunde Imaginea Logo-ului

en: Hide Nav Before Scroll
ro: Ascunde Navigarea Înainte De Derulare

en: Hide Navigation Until Scroll
ro: Ascunde Navigarea Până La Derulare

en: Hide empty categories
ro: Ascunde categoriile goale

en: High
ro: Ridicat

en: Home
ro: Acasă

en: Homepage SEO
ro: SEO Pagina Principală

en: Homepage custom title (if enabled)
ro: Titlu personalizat Pagina Principală (dacă este activat)

en: Homepage meta description (if enabled)
ro: Meta descriere Pagina Principală (dacă este activată)

en: Homepage meta keywords (if enabled)
ro: Meta cuvinte-cheie Pagina Principală (dacă sunt activate)

en: How do I report a bug?
ro: Cum raportez un bug?

en: How would you like to change the style of this element?
ro: Cum ai dori să schimbi stilul acestui element?

en: Humorous
ro: Amuzant

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Icon Color
ro: Culoarea Pictogramei

en: Icon Placement
ro: Poziționarea Pictogramei

en: If a page is built with the Divi Builder, the Gutenberg block CSS file is moved from the header to the footer. Since the file is most likely not used, we can load it later. This removes a render blocking request and improving performance.
ro: Dacă o pagină este construită cu Divi Builder, fișierul CSS pentru blocurile Gutenberg este mutat din antet în subsol. Deoarece fișierul cel mai probabil nu este folosit, îl putem încărca mai târziu. Acest lucru elimină o cerere care blochează randarea și îmbunătățește performanța.

en: If custom titles are disabled, choose autogeneration method
ro: Dacă titlurile personalizate sunt dezactivate, alege metoda de autogenerare

en: If this website contains content built with Divi 4, you can use the migrator to convert your website to the Divi 5 format. Un-migrated content will not benefit from Divi 5 performance improvements.
ro: Dacă acest site conține conținut creat cu Divi 4, poți folosi instrumentul de migrare pentru a converti site-ul la formatul Divi 5. Conținutul nemigrat nu va beneficia de îmbunătățirile de performanță din Divi 5.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over how your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
ro: Dacă nu folosești titluri de articol personalizate, poți totuși controla modul în care sunt generate titlurile. Aici poți alege ordinea în care să fie afișate titlul articolului și numele blogului sau poți elimina complet numele blogului din titlu.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over hw your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
ro: Dacă nu folosești titluri de articol personalizate, poți totuși controla modul în care sunt generate titlurile. Aici poți alege ordinea în care să fie afișate titlul articolului și numele blogului sau poți elimina complet numele blogului din titlu.

en: If you don't want to display some banners - leave approptiate fields blank
ro: Dacă nu doriți să afișați anumite bannere, lăsați câmpurile corespunzătoare necompletate

en: If you have enabled custom titles you can add your custom title here. Whatever you type here will be placed between the < title >< /title > tags in header.php
ro: Dacă ai activat titlurile personalizate, poți adăuga aici titlul tău personalizat. Orice scrii aici va fi plasat între tagurile < title >< /title > în header.php

en: If you have enabled meta descriptions you can add your custom description here.
ro: Dacă ai activat meta descrierile, poți adăuga aici descrierea ta personalizată.

en: If you have enabled meta keywords you can add your custom keywords here. Keywords should be separated by comas. For example: wordpress,themes,templates,elegant
ro: Dacă ai activat meta cuvintele-cheie, poți adăuga aici cuvintele-cheie personalizate. Cuvintele-cheie trebuie separate prin virgule. De exemplu: wordpress,themes,templates,elegant

en: If you would like categories to be displayed in your navigationbar that don't have any posts in them then disable this option. By default empty categories are hidden
ro: Dacă doriți ca în bara de navigare să fie afișate categoriile care nu au articole, dezactivați această opțiune. În mod implicit, categoriile goale sunt ascunse

en: If you would like to add a meta description to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for descriptions to be displayed on post pages. You can add your meta description using custom fields based off the custom field name you define below.
ro: Dacă vrei să adaugi o descriere meta la articolul tău, poți face acest lucru folosind câmpuri personalizate. Această opțiune trebuie activată pentru ca descrierile să fie afișate pe paginile articolelor. Poți adăuga descrierea meta folosind câmpuri personalizate, pe baza numelui de câmp personalizat pe care îl definești mai jos.

en: If you would like to add meta keywords to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for keywords to be displayed on post pages. You can add your meta keywords using custom fields based off the custom field name you define below.
ro: Dacă vrei să adaugi cuvinte cheie meta la articolul tău, poți face acest lucru folosind câmpuri personalizate. Această opțiune trebuie activată pentru ca cuvintele cheie să fie afișate pe paginile articolelor. Poți adăuga cuvintele cheie meta folosind câmpuri personalizate, pe baza numelui de câmp personalizat pe care îl definești mai jos.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the categories navigation bar disable this feature.
ro: Dacă doriți să eliminați meniurile derulante din bara de navigare a categoriilor, dezactivați această funcție.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the pages navigation bar disable this feature.
ro: Dacă doriți să eliminați meniurile derulante din bara de navigare a paginilor, dezactivați această funcție.

en: If you would like to use your own custom logo image click the Upload Image button.
ro: Dacă vrei să folosești propria imagine de logo personalizată, apasă butonul Încarcă Imagine.

en: Image
ro: Imagine

en: Image Description
ro: Descrierea Imaginii

en: Image Dimensions
ro: Dimensiuni Imagine

en: Image Fill Description
ro: Descriere Umplere Imagine

en: Image Height
ro: Înălțime Imagine

en: Image Scale
ro: Scară Imagine

en: Image Selection
ro: Selecție Imagine

en: Image Size
ro: Dimensiunea Imaginii

en: Image Sketch
ro: Schiță Imagine

en: Image Style
ro: Stilul Imaginii

en: Image Type
ro: Tipul Imaginii

en: Image URL or base64 string is required.
ro: Este necesar URL-ul imaginii sau un șir base64.

en: Image Url
ro: URL Imagine

en: Image Width
ro: Lățime Imagine

en: Image doesn't exist
ro: Imaginea nu există

en: Images
ro: Imagini

en: Images stored on a different website cannot be used as reference. The issue can be resolved by uploading the image to the WordPress media library.
ro: Imaginile stocate pe un alt site nu pot fi folosite ca referință. Problema se poate rezolva încărcând imaginea în biblioteca media WordPress.

en: Import
ro: Importă

en: Import %s
ro: Importă %s

en: Import & Export Customizer
ro: Import & Export Personalizator

en: Import & Export Theme Options
ro: Importă și Exportă Opțiunile Temei

en: Import Theme Options
ro: Importă Opțiunile Temei

en: Import These Templates
ro: Importă Aceste Șabloane

en: Import To Cloud
ro: Importă În Cloud

en: Importing %1$s Page
ro: Se Importă Pagina %1$s

en: Importing Customizer Settings
ro: Se Importă Setările Personalizatorului

en: Importing Pages
ro: Se Importă Pagini

en: Importing Presets
ro: Se Importă Preconfigurări

en: Importing Theme Builder
ro: Se Importă Theme Builder

en: Improve Google Fonts Loading
ro: Îmbunătățește Încărcarea Google Fonts

en: Improve your web design workflow and collaborate together in the cloud.
ro: Îmbunătățește fluxul de lucru în web design și colaborați împreună în cloud.

en: In Progress
ro: În Desfășurare

en: In some cases users will want to create parent categories or links as placeholders to hold a list of child links or categories. In this case it is not desirable to have the parent links lead anywhere, but instead merely serve an organizational function. Enabling this options will remove the links from all parent pages/categories so that they don't lead anywhere when clicked.
ro: În unele cazuri, utilizatorii vor să creeze categorii părinte sau linkuri ca substituenți pentru a găzdui o listă de linkuri sau categorii copil. În acest caz nu este de dorit ca linkurile părinte să ducă undeva, ci doar să îndeplinească o funcție de organizare. Activarea acestei opțiuni va elimina linkurile din toate paginile/categoriile părinte astfel încât să nu ducă nicăieri la clic.

en: Inactive (%s)
ro: Inactiv (%s)

en: Inactive Widgets
ro: Widget-uri Inactive

en: Increase Contrast
ro: Crește Contrastul

en: Increase Detail
ro: Crește Detaliul

en: Increase Saturation
ro: Crește Saturația

en: Index Page SEO
ro: SEO Pagina Index

en: Informative
ro: Informativ

en: Initializing Process
ro: Inițializare Proces

en: Input 468x60 adsense code
ro: Introdu codul adsense 468x60

en: Input 468x60 advertisement banner image
ro: Introdu imaginea bannerului publicitar 468x60

en: Input 468x60 advertisement destination url
ro: Introdu URL-ul de destinație al reclamei 468x60

en: Input your website information and select which pages you want to have on your website.
ro: Introdu informațiile site-ului tău și selectează ce pagini vrei să ai pe site.

en: Input your website information and tell Divi AI about your website or business. The information you provide will be used to generate content, images and make design decisions.
ro: Introdu informațiile site-ului tău și spune-i lui Divi AI despre site-ul sau afacerea ta. Informațiile pe care le furnizezi vor fi folosite pentru a genera conținut și imagini și pentru a lua decizii de design.

[ctx: Insert CSS Snippet from library]
en: Use This CSS Snippet
ro: Folosește Acest Fragment CSS

en: Insert Code at Cursor
ro: Inserează Codul la Cursor

[ctx: Insert HTML/JS Snippet from library]
en: Use This HTML/JS Snippet
ro: Folosește Acest Fragment HTML/JS

[ctx: Insert Module from library]
en: Use This Module
ro: Folosește Acest Modul

[ctx: Insert Page from library]
en: Use This Page
ro: Folosește Această Pagină

[ctx: Insert Row from library]
en: Use This Row
ro: Folosește Acest Rând

[ctx: Insert Section from library]
en: Use This Section
ro: Folosește Această Secțiune

en: Inset
ro: Adâncit

en: Instagram Profile Url
ro: URL Profil Instagram

en: Install WooCommerce Plugin
ro: Instalează Pluginul WooCommerce

en: Install and Configure WooCommerce
ro: Instalează Și Configurează WooCommerce

en: Installing WooCommerce
ro: Se Instalează WooCommerce

en: Interior Design Company
ro: Companie De Design Interior

en: Interior Design Company About Page
ro: Pagină Despre Pentru Companie De Design Interior

en: Interior Design Company Blog Page
ro: Pagină Blog Pentru Companie De Design Interior

en: Interior Design Company Contact Page
ro: Pagină Contact Pentru Companie De Design Interior

en: Interior Design Company Home Page
ro: Pagină Acasă Pentru Companie De Design Interior

en: Interior Design Company Landing Page
ro: Pagină De Destinație Pentru Companie De Design Interior

en: Interior Design Company Portfolio Page
ro: Pagină Portofoliu Pentru Companie De Design Interior

en: Interior Design Company Services Page
ro: Pagină Servicii Pentru Companie De Design Interior

en: Interior Design Company Shop Page
ro: Pagină Magazin Pentru Companie De Design Interior

en: Invalid API Key or Username
ro: Cheie API sau Nume De Utilizator nevalid

en: Invalid post IDs format.
ro: Format nevalid pentru ID-urile articolelor.

en: Invalid shortcode string.
ro: Șir shortcode nevalid.

en: Invite your team members and clients and give them full access to your entire suite of Divi services.
ro: Invită membrii echipei și clienții și oferă-le acces complet la întreaga suită de servicii Divi.

en: Italic
ro: Cursiv

en: Join Now
ro: Alătură-te Acum

en: Just another %s site
ro: Doar încă un site %s

en: Just another WordPress site
ro: Doar încă un site WordPress

en: LMS About Page
ro: Pagină Despre Pentru LMS

en: LMS Blog Page
ro: Pagină Blog Pentru LMS

en: LMS Contact Page
ro: Pagină Contact Pentru LMS

en: LMS Course Page
ro: Pagină Curs Pentru LMS

en: LMS Courses Page
ro: Pagină Cursuri LMS

en: LMS Home Page
ro: Pagină Principală LMS

en: LMS Landing Page
ro: Pagină De Destinație LMS

en: LMS Marketing Page
ro: Pagină De Marketing LMS

[ctx: LMS Page]
en: Course
ro: Curs

[ctx: LMS Page]
en: Courses
ro: Cursuri

en: LMS Pricing Page
ro: Pagină De Prețuri LMS

en: Landscape (8:5)
ro: Peisaj (8:5)

en: Language
ro: Limbă

en: Language of Prompt
ro: Limba Promptului

en: Language of Website
ro: Limba Site-ului

en: Layout
ro: Aspect

[ctx: Layout]
en: Add New
ro: Adaugă Nou

[ctx: Layout Categories]
en: Manage Categories
ro: Gestionează Categorii

[ctx: Layout Categories]
en: Manage Tags
ro: Gestionează Etichete

[ctx: Layout Category]
en: Art & Design
ro: Artă Și Design

[ctx: Layout Category]
en: Business
ro: Afaceri

[ctx: Layout Category]
en: Community & Non-Profit
ro: Comunitate Și Non-Profit

[ctx: Layout Category]
en: Education
ro: Educație

[ctx: Layout Category]
en: Events
ro: Evenimente

[ctx: Layout Category]
en: Fashion & Beauty
ro: Modă Și Frumusețe

[ctx: Layout Category]
en: Food & Drink
ro: Mâncare Și Băutură

[ctx: Layout Category]
en: Health & Fitness
ro: Sănătate Și Fitness

[ctx: Layout Category]
en: Online Store
ro: Magazin Online

[ctx: Layout Category]
en: Services
ro: Servicii

[ctx: Layout Category]
en: Technology
ro: Tehnologie

en: Layout Name
ro: Nume Layout

en: Layout Pack
ro: Pachet De Layouturi

[ctx: Layout Pack]
en: Fashion
ro: Modă

[ctx: Layout Pack]
en: Layouts In This Pack
ro: Machete În Acest Pachet

[ctx: Layout Packs]
en: Manage Packs
ro: Gestionează Pachete

en: Layout Settings
ro: Setări Aspect

en: Learn About Divi AI
ro: Află Despre Divi AI

en: Learn About Divi Cloud
ro: Află Despre Divi Cloud

en: Learn About Divi Teams
ro: Află Despre Echipele Divi

en: Learn About Divi VIP
ro: Află Despre Divi VIP

en: Learn About VIP Support
ro: Află Despre Asistența VIP

en: Learn More
ro: Află Mai Multe

en: Learn More About Divi 5
ro: Află Mai Multe Despre Divi 5

en: Leave a Reply to %s
ro: Lasă Un Răspuns Pentru %s

en: Left
ro: Stânga

en: Left Sidebar
ro: Bară Laterală Stânga

en: Left to Right
ro: De La Stânga La Dreapta

en: Lengthen
ro: Lungește

en: Let AI Choose
ro: Lasă AI Să Aleagă

en: Let AI Choose For Me
ro: Lasă AI Să Aleagă Pentru Mine

en: Letter Spacing
ro: Spațierea Literelor

en: Let’s Build Your Divi Website!
ro: Hai Să Construim Site-ul Tău Divi!

en: Level Up Your Divi Toolkit
ro: Du-ți Trusa Divi La Următorul Nivel

en: Level up your efficiency with limitless AI content and image requests.
ro: Crește-ți eficiența cu solicitări nelimitate de conținut și imagini generate de AI.

en: Library
ro: Bibliotecă

en: Light
ro: Deschis

en: Limit Google Fonts Support For Legacy Browsers
ro: Limitează Suportul Google Fonts Pentru Browserele Vechi

en: Link Color
ro: Culoarea Linkurilor

en: Link text
ro: Text link

en: List Items
ro: Elemente Din Listă

en: Live Preview
ro: Previzualizare Live

en: Load From Library
ro: Încarcă Din Bibliotecă

en: Load more
ro: Încarcă mai mult

en: Loading...
ro: Se Încarcă...

en: Locations
ro: Locații

en: Log In
ro: Autentificare

en: Log In To Divi Cloud
ro: Autentificare În Divi Cloud

en: Log In to Activate Your License
ro: Autentifică-te Pentru A Activa Licența

en: Login
ro: Autentificare

en: Logo
ro: Siglă

en: Logo Max Height
ro: Înălțimea Maximă A Logo-ului

en: Low
ro: Scăzut

en: Make Full Width
ro: Pe Lățime Completă

en: Manage Layouts
ro: Gestionează Layouturile

en: Manage Pages
ro: Gestionează Paginile

en: Manage Posts
ro: Gestionează Articolele

en: Manage Templates
ro: Gestionează Șabloanele

en: Manage Theme Templates
ro: Gestionează Șabloanele Temei

en: Manage Un-widgetized Advertisements
ro: Gestionează Reclamele Fără Widget

en: Manage Website Pages
ro: Gestionează Paginile Site-Ului

en: Manage Your Elegant Themes Account
ro: Gestionează-Ți Contul Elegant Themes

en: Managing Website Styles
ro: Gestionarea Stilurilor Site-ului

en: March 28, 2024
ro: 28 Martie, 2024

[ctx: Marketplace Page]
en: Seller
ro: Vânzător

en: Maximum
ro: Maxim

en: Maximum canvas size is 8192px
ro: Dimensiunea maximă a pânzei este 8192px

en: Medium
ro: Mediu

en: Member Login
ro: Autentificare Membru

en: Memory Limit Increase
ro: Mărire Limită De Memorie

en: Menu Height
ro: Înălțimea Meniului

en: Menu Link Color
ro: Culoarea Linkurilor Din Meniu

en: Menu Text Size
ro: Dimensiunea Textului Meniului

en: Menu Top Margin
ro: Marginea Superioară A Meniului

en: Menu Width
ro: Lățimea Meniului

en: Meta Font Style
ro: Stil Font Meta

en: Meta Letter Spacing
ro: Spațiere Litere Meta

en: Meta Line Height
ro: Înălțime Linie Meta

en: Meta Text Size
ro: Dimensiune Text Meta

en: Migrate This Site to %s
ro: Migrează Acest Site la %s

en: Migrate This Website
ro: Migrează Acest Site

en: Migrate To Divi 5
ro: Migrează La Divi 5

en: Migrating Your %s
ro: Migrarea %s-ului Tău

en: Migrating Your Modules
ro: Migrare Module

en: Migrating Your Pages
ro: Migrare Pagini

en: Migrating Your Posts
ro: Migrarea Articolelor Tale

en: Migrating Your Settings
ro: Migrare Setări

en: Migrating Your Templates
ro: Migrare Șabloane

en: Migrating Your Widget Areas
ro: Migrarea Zonelor Tale De Widgeturi

en: Migrating your website will convert all Divi 4 modules to the Divi 5 format. Sweeping changes will be made to all Divi content throughout your website. It's important that you back up your website before migrating or test the migration on a staging site.
ro: Migrarea site-ului tău va converti toate modulele Divi 4 în formatul Divi 5. Vor fi aplicate modificări ample întregului conținut Divi de pe site-ul tău. Este important să faci o copie de siguranță a site-ului înainte de migrare sau să testezi migrarea pe un site de staging.

en: Mobile Menu
ro: Meniu Mobil

en: Mobile Styles
ro: Stiluri Mobile

en: Modification Strength
ro: Intensitatea Modificării

en: Modification Type
ro: Tip Modificare

en: Modify
ro: Modifică

en: Modify Element
ro: Modifică Elementul

en: Modify Selected Image
ro: Modifică Imaginea Selectată

en: Modify With AI
ro: Modifică Cu AI

en: Modify the reference image with a loose sketch
ro: Modifică imaginea de referință cu o schiță aproximativă

en: Module Name
ro: Nume Modul

en: Module Name Prefix
ro: Prefix Nume Modul

en: Module Use
ro: Utilizare Module

en: Modules That Will Not Be Converted (%s)
ro: Module Care Nu Vor Fi Convertite (%s)

en: Modules That Will be Converted (%s)
ro: Module Care Vor Fi Convertite (%s)

en: Mood & Lighting
ro: Atmosferă Și Iluminare

en: More Options
ro: Mai Multe Opțiuni

en: Most Used
ro: Cele Mai Folosite

en: Move
ro: Mută

en: Move To
ro: Mută În

en: Move To Divi Cloud
ro: Mută În Divi Cloud

en: Must Use Keywords
ro: Cuvinte-cheie Obligatorii

en: My Cloud
ro: Cloud-ul Meu

en: My Divi Cloud
ro: Divi Cloud-ul Meu

en: My Library
ro: Biblioteca Mea

en: Name
ro: Nume

en: Need help getting started with Divi? Our support team is available around the clock to help you with anything and everything Divi related.
ro: Aveți nevoie de ajutor pentru a începe cu Divi? Echipa noastră de asistență este disponibilă non-stop pentru a vă ajuta cu orice ține de Divi.

en: New Description
ro: Descriere Nouă

en: New Theme Options
ro: Opțiuni Noi Pentru Temă

en: New To Old
ro: De La Nou La Vechi

en: New items are stored into %s library.
ro: Elementele noi sunt salvate în biblioteca %s.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ro: Comentarii Mai Noi <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
ro: Următor

en: Next Entries &raquo;
ro: Intrări Următoare &raquo;

en: No
ro: Nu

en: No %s found
ro: Nu S-a Găsit Niciun %s

en: No Animation
ro: Fără Animație

en: No Context
ro: Fără Context

en: No File Selected
ro: Niciun Fișier Selectat

en: No Repeat
ro: Fără Repetare

en: No Results
ro: Fără Rezultate

en: No Results Found
ro: Niciun Rezultat Găsit

en: No Screenshot
ro: Fără Captură De Ecran

en: No Sidebar
ro: Fără Bară Laterală

en: No available options.
ro: Nu există opțiuni disponibile.

en: None
ro: Niciuna

en: Note: Color settings set above should be applied to the Default color scheme.
ro: Notă: Setările de culoare setate mai sus ar trebui aplicate schemei de culori Implicită.

en: Nothing found
ro: Nu s-a găsit nimic

en: Nothing found in Trash
ro: Nu s-a găsit nimic în Coșul de gunoi

en: Number of Posts displayed on Archive pages
ro: Număr de articole afișate pe paginile de arhivă

en: Number of Posts displayed on Category page
ro: Număr de articole afișate pe pagina de categorie

en: Number of Posts displayed on Search pages
ro: Număr de articole afișate pe paginile de căutare

en: Number of Posts displayed on Tag pages
ro: Număr de articole afișate pe paginile de etichetă

en: Number of Products displayed on WooCommerce archive pages
ro: Număr de produse afișate pe paginile de arhivă WooCommerce

en: Number of dropdown tiers shown
ro: Numărul de niveluri derulante afișate

en: Off
ro: Dezactivat

en: Old To New
ro: De La Vechi La Nou

en: On
ro: Activ

en: On Divi Cloud
ro: În Divi Cloud

en: Onboarding Primary Menu
ro: Meniu Principal De Onboarding

en: Only Show
ro: Afișează Doar

en: Only Show Icon on Hover
ro: Afișează Pictograma Doar La Trecerea Cu Mouse-ul

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
ro: pe

en: Open in a new window
ro: Deschide într-o fereastră nouă

en: Open link in new window
ro: Deschide linkul într-o fereastră nouă

en: Options
ro: Opțiuni

en: Orange
ro: Portocaliu

en: Order Category Links by Ascending/Descending
ro: Ordonează Linkurile Categoriilor Crescător/Descrescător

en: Order Pages Links by Ascending/Descending
ro: Ordonează Linkurile Paginilor Crescător/Descrescător

en: Outset
ro: Ieșit În Relief

[ctx: Page]
en: About
ro: Despre

[ctx: Page]
en: Careers
ro: Cariere

[ctx: Page]
en: Case Study
ro: Studiu De Caz

[ctx: Page]
en: Categories
ro: Categorii

[ctx: Page]
en: Donate
ro: Donează

[ctx: Page]
en: Events
ro: Evenimente

[ctx: Page]
en: FAQ
ro: Întrebări Frecvente

[ctx: Page]
en: Features
ro: Funcționalități

[ctx: Page]
en: Gallery
ro: Galerie

[ctx: Page]
en: Gallery 1
ro: Galerie 1

[ctx: Page]
en: Gallery 2
ro: Galerie 2

[ctx: Page]
en: Gallery 3
ro: Galerie 3

[ctx: Page]
en: Guide
ro: Ghid

[ctx: Page]
en: Home
ro: Acasă

[ctx: Page]
en: Landing
ro: Pagină De Destinație

[ctx: Page]
en: Market
ro: Piață

[ctx: Page]
en: Portfolio
ro: Portofoliu

[ctx: Page]
en: Pricing
ro: Prețuri

[ctx: Page]
en: Project 1
ro: Proiect 1

[ctx: Page]
en: Project 2
ro: Proiect 2

[ctx: Page]
en: Services
ro: Servicii

[ctx: Page]
en: Shop
ro: Magazin

[ctx: Page]
en: Team
ro: Echipă

en: Page Generated Successfully
ro: Pagina A Fost Generată Cu Succes

en: Page Layout
ro: Aspect Pagină

en: Page Name
ro: Nume Pagină

en: Page Title
ro: Titlu Pagină

[ctx: Page layout]
en: View Live Demo
ro: Vezi Demo Live

en: Pages
ro: Pagini

en: Pages Built With Divi
ro: Pagini Create Cu Divi

en: Pages:
ro: Pagini:

en: Paint Color
ro: Culoare Vopsea

en: Paint over the area of the image that you would like to modify
ro: Pictează peste zona imaginii pe care ai dori să o modifici

en: Paintbrush Size
ro: Dimensiune Pensulă

en: Painting
ro: Pictură

en: Paragraph
ro: Paragraf

en: Paragraphs
ro: Paragrafe

en: Password
ro: Parolă

en: Password Protected
ro: Protejat prin parolă

en: Password:
ro: Parolă:

en: Paste image url here, if you chose "images" slider type
ro: Lipiți aici URL-ul imaginii, dacă ați ales tipul de slider „imagini”

en: Performance
ro: Performanță

en: Phone
ro: Telefon

en: Phone Number
ro: Număr De Telefon

en: Photo
ro: Fotografie

en: Photo Marketplace
ro: Marketplace Foto

en: Photo Marketplace About Page
ro: Pagină Despre Marketplace Foto

en: Photo Marketplace Categories Page
ro: Pagină Categorii Marketplace Foto

en: Photo Marketplace Contact Page
ro: Pagină Contact Marketplace Foto

en: Photo Marketplace Home Page
ro: Pagină Principală Marketplace Foto

en: Photo Marketplace Landing Page
ro: Pagină De Destinație Marketplace Foto

en: Photo Marketplace Pricing Page
ro: Pagină De Prețuri Marketplace Foto

en: Photo Marketplace Seller Page
ro: Pagină Vânzător Marketplace Foto

en: Photographer
ro: Fotograf

en: Pick a color for your headings, or let Divi AI choose one for you.
ro: Alege o culoare pentru titluri sau lasă Divi AI să aleagă una pentru tine.

en: Pick a color to use for things like paragraphs, or let Divi AI choose one for you.
ro: Alege o culoare de folosit pentru lucruri precum paragrafele sau lasă Divi AI să aleagă una pentru tine.

en: Pick a handcrafted Starter Site created by our team. Then, jump into your finished website and customize the content.
ro: Alegeți un Starter Site realizat manual, creat de echipa noastră. Apoi, intrați în site-ul finalizat și personalizați conținutul.

en: Pick the starter site that best suits your website. Every Starter Site can be used for any type of website. Once your website is generated, you can easily customize the content and styles using the Divi Builder.
ro: Alege site-ul de pornire care se potrivește cel mai bine site-ului tău. Fiecare Site De Pornire poate fi folosit pentru orice tip de site web. După ce site-ul tău este generat, poți personaliza cu ușurință conținutul și stilurile folosind Divi Builder.

en: Pink
ro: Roz

en: Place Thumbs on Pages
ro: Afișează Miniaturi pe Pagini

en: Place Thumbs on Posts
ro: Afișează Miniaturi la Articole

en: Place your adsense code here.
ro: Plasează aici codul tău adsense.

en: Please Log In Again
ro: Te Rugăm Să Te Autentifici Din Nou

en: Plugins below use Divi hooks and may not yet be compatible with %s.
ro: Pluginurile de Mai Jos Folosesc Hook-uri Divi și Este Posibil Să Nu Fie Încă Compatibile cu %s.

en: Plugins may be Incompatible with %s
ro: Pluginurile Pot Fi Incompatibile cu %s

en: Portability
ro: Portabilitate

en: Portrait (3:4)
ro: Portret (3:4)

en: Post
ro: Articol

en: Post Title
ro: Titlu Articol

en: Post content has been rolled back to Divi 4 format.
ro: Conținutul articolului a revenit la formatul Divi 4.

en: Post info section
ro: Secțiune Informații Articol

en: Posted on
ro: Publicat pe

en: Posts Built With Divi
ro: Articole Create Cu Divi

en: Premade Layouts
ro: Layouturi Predefinite

en: Presets
ro: Presetări

en: Preview %1$s
ro: Previzualizează %1$s

en: Previous
ro: Anterior

en: Primary Color
ro: Culoare Principală

en: Primary Menu
ro: Meniu Principal

en: Primary Menu Background Color
ro: Culoarea De Fundal A Meniului Principal

en: Primary Menu Bar
ro: Bară Meniu Principal

en: Primary Menu Link Color
ro: Culoarea Linkurilor Din Meniul Principal

en: Processing Imagery
ro: Se Procesează Imaginile

en: Product Content
ro: Conținut Produs

en: Progress Update: Front-End Speed Improvements (And Much More)
ro: Actualizare Progres: Îmbunătățiri de Viteză în Front-End (Și Mult Mai Mult)

en: Project Navigation
ro: Navigare Proiect

en: Published
ro: Publicat

en: Published (%s)
ro: Publicat (%s)

en: Purchase A Divi AI Membership
ro: Cumpără Un Abonament Divi AI

en: Quick Actions
ro: Acțiuni Rapide

en: RSS Icon Url
ro: URL Pictogramă RSS

en: Ratings
ro: Evaluări

en: Re-Run Compatibility Check
ro: Rulează Din Nou Verificarea de Compatibilitate

en: Re-Run Divi 5 Compatibility Check
ro: Rulează Din Nou Verificarea de Compatibilitate Divi 5

en: Read Divi Documentation
ro: Citește Documentația Divi

en: Red
ro: Roșu

en: Reference Content
ro: Conținut De Referință

en: Reference Image (Optional)
ro: Imagine De Referință (Opțional)

en: Reference Image Influence
ro: Influența Imaginii De Referință

en: Refine Result
ro: Rafinează Rezultatul

en: Refine your prompt
ro: Rafinează-ți promptul

en: Regenerate
ro: Generează Din Nou

en: Remove
ro: Elimină

en: Remove From Cloud
ro: Elimină Din Cloud

en: Remove From Favorites
ro: Elimină Din Favorite

en: Rename
ro: Redenumește

en: Renew Subscription
ro: Reînnoiește Abonamentul

en: Replace Existing Code
ro: Înlocuiește Codul Existent

en: Replace Existing Content
ro: Înlocuiește Conținutul Existent

en: Reset
ro: Resetează

en: Reset to Defaults
ro: Resetează la Implicite

en: Respectful
ro: Respectuos

en: Restaurant About Page
ro: Pagină Despre Restaurant

en: Restaurant Blog Page
ro: Pagină Blog Restaurant

en: Restaurant Contact Page
ro: Pagină Contact Restaurant

en: Restaurant Gallery Page
ro: Pagină Galerie Restaurant

en: Restaurant Home Page
ro: Pagină Principală Restaurant

en: Restaurant Landing Page
ro: Pagină De Destinație Restaurant

[ctx: Restaurant Page]
en: Menu
ro: Meniu

en: Restaurant Shop Page
ro: Pagină Magazin Restaurant

en: Restaurant Team Page
ro: Pagină Echipă Restaurant

en: Restore
ro: Restaurează

en: Restore Divi 4 Content
ro: Restaurează Conținutul Divi 4

en: Restoring Content...
ro: Se Restaurează Conținutul...

en: Results
ro: Rezultate

en: Retry
ro: Reîncearcă

en: Retry Migration
ro: Reîncearcă Migrarea

en: Rewrite With AI
ro: Rescrie Cu AI

en: Rewrite to be more engaging
ro: Rescrie Ca Să Fie Mai Captivant

en: Ridge
ro: Striat

en: Right
ro: Dreapta

en: Right Sidebar
ro: Bară Laterală Dreapta

en: Right to Left
ro: De La Dreapta La Stânga

en: Role Editor
ro: Editor Roluri

en: Roll Back to %s
ro: Revino la %s

en: Row Height
ro: Înălțime Rând

en: Row Name
ro: Nume Rând

en: Row Name Prefix
ro: Prefix Nume Rând

en: SaaS Company
ro: Companie SaaS

en: SaaS Company About Page
ro: Pagină Despre Companie SaaS

en: SaaS Company Careers Page
ro: Pagină Cariere Companie SaaS

en: SaaS Company Contact Page
ro: Pagină Contact Companie SaaS

en: SaaS Company Documentation Page
ro: Pagină Documentație Companie SaaS

en: SaaS Company Features Page
ro: Pagină Funcționalități Companie SaaS

en: SaaS Company Landing Page
ro: Pagină De Destinație Companie SaaS

en: SaaS Company Pricing Page
ro: Pagină De Prețuri Companie SaaS

en: Save
ro: Salvează

en: Save %s
ro: Salvează %s

en: Save Changes
ro: Salvează Modificările

en: Save Items To Divi Cloud
ro: Salvează Elemente În Divi Cloud

en: Save Selection Only
ro: Salvează Doar Selecția

en: Save Theme Options
ro: Salvează Opțiunile Temei

en: Save To Divi Cloud
ro: Salvează În Divi Cloud

en: Save To Library
ro: Salvează În Bibliotecă

en: Save as Global
ro: Salvează Ca Global

en: Save items to the Divi Cloud for later use.
ro: Salvează elemente în Divi Cloud pentru utilizare ulterioară.

en: Save this %s to the Divi Library for later use.
ro: Salvează acest %s în Biblioteca Divi pentru utilizare ulterioară.

en: Save unlimited layouts, theme builder templates, code snippets and more to Divi Cloud.
ro: Salvează layout-uri nelimitate, șabloane Theme Builder, fragmente de cod și multe altele în Divi Cloud.

en: Save your Divi assets to the cloud and access them from any website. Collaborate with your team in the cloud.
ro: Salvați resursele Divi în cloud și accesați-le de pe orice site. Colaborați cu echipa dvs. în cloud.

en: Saving Theme Builder
ro: Se Salvează Theme Builder

en: Scroll
ro: Derulare

en: Search
ro: Caută

en: Search &hellip;
ro: Căutare &hellip;

en: Search Bar Background Color
ro: Culoarea De Fundal A Barei De Căutare

en: Search Bar Text Color
ro: Culoarea Textului Din Bara De Căutare

en: Search Fonts
ro: Caută Fonturi

en: Search For Categories
ro: Caută Categorii

en: Search For Layouts
ro: Caută Layouturi

en: Search For Packs
ro: Caută Pachete

en: Search Results for: %s
ro: Rezultate Căutare Pentru: %s

en: Search Theme Options
ro: Caută Opțiuni Pentru Temă

en: Search for:
ro: Caută după:

en: Search results for "%s"
ro: Rezultate de căutare pentru "%s"

en: Secondary Color
ro: Culoare Secundară

en: Secondary Menu
ro: Meniu Secundar

en: Secondary Menu Background Color
ro: Culoarea De Fundal A Meniului Secundar

en: Secondary Menu Bar
ro: Bară Meniu Secundar

en: Secondary Menu Link Color
ro: Culoarea Linkurilor Din Meniul Secundar

en: Section Height
ro: Înălțime Secțiune

en: Section Name
ro: Nume Secțiune

en: Section Name Prefix
ro: Prefix Nume Secțiune

en: Select
ro: Selectează

en: Select All
ro: Selectează Tot

en: Select Animation Effect
ro: Selectați efectul de animație

en: Select Font
ro: Selectează Fontul

en: Select Icon
ro: Selectează Pictograma

en: Select Mood
ro: Selectează Atmosfera

en: Select Page
ro: Selectați Pagina

en: Select Slider Type here
ro: Selectați aici tipul sliderului

en: Select a Website Template
ro: Selectați Un Șablon De Site

en: Select a primary color, or let Divi AI choose a great color for you. The primary color is used through the layout, such as background colors, button colors, etc.
ro: Selectează o culoare principală sau lasă Divi AI să aleagă o culoare excelentă pentru tine. Culoarea principală este folosită în toată macheta, precum culorile de fundal, culorile butoanelor etc.

en: Select a secondary color, or let Divi AI choose a great color for you. The secondary color is used through the layout as a secondary accent color, such as for icon colors, text highlights, etc.
ro: Selectează o culoare secundară sau lasă Divi AI să aleagă o culoare excelentă pentru tine. Culoarea secundară este folosită în toată macheta ca o culoare de accent secundară, de exemplu pentru culorile pictogramelor, evidențieri de text etc.

en: Select between expanded and closed state
ro: Selectați între starea extinsă și cea închisă

en: Select the pages that you want to add to your website. You can select from pre-build pages with custom layouts, and add your own pages that will be built using a simple template.
ro: Selectează paginile pe care vrei să le adaugi pe site. Poți alege dintre pagini predefinite cu layout-uri personalizate și poți adăuga propriile pagini, care vor fi create folosind un șablon simplu.

en: Select this option if you plan to sell products on your website. We will install WooCommerce and configure your cart and checkout pages.
ro: Selectează această opțiune dacă intenționezi să vinzi produse pe site-ul tău. Vom instala WooCommerce și vom configura paginile de coș și finalizare comandă.

en: Select yes if the link should be opened in a new window
ro: Selectați Da dacă linkul trebuie deschis într-o fereastră nouă

en: Select your desired enhancements. Your image will be sent back through Divi AI and re-imagined to achieve the desired result.
ro: Selectează îmbunătățirile dorite. Imaginea ta va fi retrimisă prin Divi AI și reimaginată pentru a obține rezultatul dorit.

en: Sentences
ro: Propoziții

[ctx: Services/Plans Page]
en: Packages
ro: Pachete

en: Set As Logo
ro: Setează Ca Logo

en: Set the height of image in pixels.
ro: Setează înălțimea imaginii în pixeli.

en: Set the width of image in pixels.
ro: Setează lățimea imaginii în pixeli.

en: Share With Team
ro: Partajează Cu Echipa

en: Share Your Divi Cloud With Your Team
ro: Partajează Divi Cloud Cu Echipa Ta

en: Shared With Me
ro: Partajate Cu Mine

en: Shop (selecting this will install WooCommerce)
ro: Magazin (selectarea acestei opțiuni va instala WooCommerce)

en: Shop Page & Category Page Layout for WooCommerce
ro: Aspect Pagină Magazin Și Pagină Categorie Pentru WooCommerce

en: Shortcode Framework Constant
ro: Constantă Pentru Cadrul De Lucru Pentru Coduri Scurte

en: Shortcode Framework Constant Value
ro: Valoare Constantă Pentru Cadrul De Lucru Pentru Coduri Scurte

en: Shortcode Framework Hook
ro: Hook Pentru Cadrul De Lucru Pentru Coduri Scurte

en: Shortcode Framework Option
ro: Opțiune Pentru Cadrul De Lucru Pentru Coduri Scurte

en: Shortcodes
ro: Coduri Scurte

en: Shortcodes In Widget Area Use
ro: Utilizare Shortcode-uri în Zona de Widget-uri

en: Shortcodes Used
ro: Coduri Scurte Folosite

en: Shorten
ro: Scurtează

en: Show
ro: Afișează

en: Show Facebook Icon
ro: Afișează Pictograma Facebook

en: Show Instagram Icon
ro: Afișează Pictograma Instagram

en: Show RSS Icon
ro: Afișează Pictograma RSS

en: Show Search Icon
ro: Afișează Pictograma De Căutare

en: Show Social Icons
ro: Afișează Pictogramele Sociale

en: Show Thumbs on Index pages
ro: Afișează Miniaturi pe Pagini Index

en: Show Top Bar
ro: Afișează Bara Superioară

en: Show X Icon
ro: Afișează Pictograma X

en: Show comments on pages
ro: Afișează comentariile pe pagini

en: Show comments on posts
ro: Afișează comentariile la articole

en: Show dropdown menus
ro: Afișează meniuri derulante

en: Sidebar
ro: Bară Laterală

en: Sidebar Layout
ro: Aspect Bară Laterală

en: Sidebar Width
ro: Lățime Bară Laterală

en: Sidebar: %1$s contains third party module(s): %2$s
ro: Bară laterală: %1$s conține modul(e) terțe: %2$s

en: Sidebar: %1$s, contains the following Divi WooCommerce module(s): %2$s
ro: Bară laterală: %1$s, conține următorul(le) modul(e) Divi WooCommerce: %2$s

en: Sign In To Divi Cloud
ro: Conectează-Te La Divi Cloud

en: Sign Out Of Divi Cloud
ro: Deconectează-Te Din Divi Cloud

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop-up to activate Divi Cloud.
ro: Conectează-te la contul tău Elegant Themes folosind fereastra pop-up pentru a activa Divi Cloud.

en: Simplify
ro: Simplifică

en: Simply describe your website, sit back, relax, and let Divi AI create your entire website for you in less than 2 minutes.
ro: Descrieți simplu site-ul dvs., relaxați-vă și lăsați Divi AI să vă creeze întregul site în mai puțin de 2 minute.

en: Single Page Layout
ro: Aspect Pagină Individuală

en: Single Post Layout
ro: Aspect Articol Individual

en: Single Post Page SEO
ro: SEO Pagină Articol Individual

en: Site Identity
ro: Identitate Site

en: Site Name
ro: Nume Site

en: Site Slogan
ro: Slogan Site

en: Size
ro: Dimensiune

en: Skills
ro: Competențe

en: Skip This Step & Build Manually
ro: Sari Peste Acest Pas Și Construiește Manual

en: Slide
ro: Glisare

en: Slide In
ro: Glisare La Intrare

en: Slide In & Fullscreen Header Settings
ro: Setări Antet Glisant Și Pe Tot Ecranul

en: Slider Type
ro: Tip Slider

en: Smooth Scrolling
ro: Derulare Lină

en: Social Icon Color
ro: Culoarea Pictogramelor Sociale

en: Social Icon Size
ro: Dimensiunea Pictogramelor Sociale

en: Social Media Post
ro: Postare Pe Rețele Sociale

en: Solid
ro: Continuu

en: Some Theme Builder Templates are Incompatible with %s
ro: Unele Șabloane Theme Builder Sunt Incompatibile cu %s

en: Some third party scripts may be incorrectly enqueued without declaring jQuery as dependency. If jQuery is deferred, these scripts could break. If you are experiencing console errors after enabling the "Defer jQuery And jQuery Migrate" option, you can enable this option, which will load an additional compatibility script that will attempt to solve the issue. You can turn this feature off if everything is working fine without it.
ro: Unele scripturi terțe pot fi încărcate incorect fără a declara jQuery ca dependență. Dacă jQuery este amânat, aceste scripturi se pot defecta. Dacă întâmpinați erori în consolă după activarea opțiunii „Amână jQuery Și jQuery Migrate”, puteți activa această opțiune, care va încărca un script suplimentar de compatibilitate ce va încerca să rezolve problema. Puteți dezactiva această funcție dacă totul funcționează bine fără ea.

en: Something Went Wrong While Migrating to Divi 5
ro: Ceva Nu A Mers Bine În Timpul Migrării la Divi 5

en: Something went wrong
ro: Ceva nu a mers bine

en: Something went wrong. Please try again later or try different request.
ro: Ceva nu a funcționat. Te rugăm să încerci din nou mai târziu sau să încerci o solicitare diferită.

en: Sort
ro: Sortează

en: Sort Categories Links by Name/ID/Slug/Count/Term Group
ro: Sortează Linkurile Categoriilor După Nume/ID/Slug/Număr/Grup De Termeni

en: Sort Pages Links
ro: Sortează Linkurile Paginilor

en: Split Into Modules
ro: Împarte În Module

en: Split Into Rows
ro: Împarte În Rânduri

en: Split Into Sections
ro: Împarte În Secțiuni

en: Split Layout Into Sections
ro: Împarte Aspectul În Secțiuni

en: Split Row Into Modules
ro: Împarte Rândul În Module

en: Split Section Into Rows
ro: Împarte Secțiunea În Rânduri

en: Split Test Usage
ro: Utilizare Test A/B

en: Split Test usage found
ro: S-a găsit utilizare pentru test A/B

en: Square (1:1)
ro: Pătrat (1:1)

en: Start Collaborating!
ro: Începe Colaborarea!

en: Start Over
ro: Reia De La Început

en: Start With %1$s
ro: Începe Cu %1$s

en: State
ro: Stare

en: Status
ro: Stare

en: Step %1$s: %2$s Compatibility Check
ro: Pasul %1$s: Verificare de Compatibilitate %2$s

en: Step %1$s: Migrate to %2$s
ro: Pasul %1$s: Migrează la %2$s

en: Stretch Background Image
ro: Întinde Imaginea De Fundal

en: Submit
ro: Trimite

en: Submit Comment
ro: Trimite Comentariul

en: Submit a Comment
ro: Trimite Un Comentariu

en: Subscribe to Stay Up to Date
ro: Abonează-Te Ca Să Fii La Curent

en: Supply Divi AI with a reference image. This image will be combined with your image description to create the final image. Reference images are a great way to inform Divi AI about a desired composition or style while altering the subject matter of the reference image using your image description.
ro: Furnizează Divi AI o imagine de referință. Această imagine va fi combinată cu descrierea imaginii tale pentru a crea imaginea finală. Imaginile de referință sunt o modalitate excelentă de a informa Divi AI despre o compoziție sau un stil dorit, în timp ce schimbi subiectul imaginii de referință folosind descrierea imaginii tale.

en: Supply Divi AI with additional context. The chosen context will alter the results and help Divi AI create relevant content.
ro: Oferă-i lui Divi AI context suplimentar. Contextul ales va modifica rezultatele și îl va ajuta pe Divi AI să creeze conținut relevant.

en: Support
ro: Asistență

en: Tab Content
ro: Conținut Filă

en: Tab Text
ro: Text Filă

en: Tablet
ro: Tabletă

en: Tag
ro: Etichetă

en: Tags
ro: Etichete

en: Team Sidebar
ro: Bară Laterală A Echipei

en: Tell Divi AI About Your Website
ro: Spune-i Lui Divi AI Despre Site-ul Tău

en: Tell Divi AI About Your Website (Optional)
ro: Spune-i lui Divi AI Despre Site-ul Tău (Opțional)

en: Tell Divi AI about the content you would like it to write.
ro: Spune-i lui Divi AI despre conținutul pe care ai vrea să-l scrie.

en: Tell Divi AI about the image you would like it to create.
ro: Spune-i lui Divi AI despre imaginea pe care ai vrea să o creeze.

en: Tell Divi AI how long you want the content it generates to be. The output will be close to, but not exactly equal to, the length you define.
ro: Spune-i lui Divi AI cât de lung vrei să fie conținutul generat. Rezultatul va fi aproape, dar nu exact egal cu, lungimea pe care o definești.

en: Tell Divi AI how you would like it to fill in the blank area of your expanded image.
ro: Spune-i lui Divi AI cum ai dori să completeze zona goală a imaginii extinse.

en: Tell Divi AI how you would like to change the image. Your changes will be applied to the area you select using the Image Selection or Image Sketch interface.
ro: Spune-i lui Divi AI cum ai dori să schimbi imaginea. Modificările se vor aplica zonei pe care o selectezi folosind interfața Selecție Imagine sau Schiță Imagine.

en: Tell Divi AI what kind of image you want it to create. Be as descriptive as you like!
ro: Spune-i lui Divi AI ce fel de imagine vrei să creeze. Fii cât de descriptiv vrei!

en: Tell Divi AI what you want it to write about. Talk to it like you would a person.
ro: Spune-i lui Divi AI despre ce vrei să scrie. Vorbește cu el ca și cum ai vorbi cu o persoană.

en: Tell Divi AI what you want to achieve using custom code. Divi AI will respond appropriately based on the element and code field you are editing.
ro: Spune-i lui Divi AI ce vrei să obții folosind cod personalizat. Divi AI va răspunde corespunzător în funcție de elementul și câmpul de cod pe care le editezi.

en: Tell Us About Your Website
ro: Spune-ne Despre Site-ul Tău

en: Text Color
ro: Culoare Text

en: Text Size
ro: Dimensiune Text

en: The %s below contain modules that are not yet compatible with Divi 5. These modules will not be converted, and will continue to rely on the Divi 4 framework.
ro: %s de Mai Jos Conțin Module Care Nu Sunt Încă Compatibile cu Divi 5. Aceste Module Nu Vor Fi Convertite și Vor Continua Să Se Bazeze pe Framework-ul Divi 4.

en: The Divi 5 Migrator will parse all your website content and look for Divi 4 shortcodes. It will convert those shortcodes to the new Divi 5 format and update each post. Modules that do not yet support Divi 5, such as modules from the Divi Marketplace, will not be converted and will continue to function using the legacy Divi 4 framework. Pages that use such modules will not benefit from Divi 5's performance improvements.
ro: Migratorul Divi 5 va analiza tot conținutul site-ului și va căuta shortcode-uri Divi 4. Va converti aceste shortcode-uri în noul format Divi 5 și va actualiza fiecare articol. Modulele care nu acceptă încă Divi 5, precum modulele din Divi Marketplace, nu vor fi convertite și vor continua să funcționeze folosind cadrul moștenit Divi 4. Paginile care folosesc astfel de module nu vor beneficia de îmbunătățirile de performanță din Divi 5.

en: The Divi 5 migration process failed. You can try rerunning the migrator; it will pick up where it left off. If the process continues to fail, please get in touch with our support team for assistance or roll back to Divi 4.
ro: Procesul de migrare la Divi 5 a eșuat. Poți încerca să rulezi din nou instrumentul de migrare; va continua de unde a rămas. Dacă procesul continuă să eșueze, te rugăm să contactezi echipa noastră de asistență pentru ajutor sau să revii la Divi 4.

en: The Divi Marketplace is full of thousands of additional layouts!
ro: Divi Marketplace este plin de mii de layout-uri suplimentare!

en: The Divi icon font is broken up into various subsets. These subsets are loaded only when needed based on the modules and features used on each page. If you need access to the entire icon font on all pages (for example, if you are using our icon font in your child theme), then you can disable this option and load the entire icon font library on all pages.
ro: Setul de pictograme Divi este împărțit în mai multe subseturi. Aceste subseturi sunt încărcate doar când este nevoie, în funcție de modulele și funcțiile folosite pe fiecare pagină. Dacă ai nevoie de acces la întregul set de pictograme pe toate paginile (de exemplu, dacă folosești setul nostru de pictograme în tema ta copil), atunci poți dezactiva această opțiune și încărca întreaga bibliotecă de pictograme pe toate paginile.

en: The Elegant Themes API key you entered is invalid. Please make sure that your API has been entered correctly and that it is enabled in your account.
ro: Cheia Elegant Themes API introdusă este invalidă. Asigurați-vă că API-ul a fost introdus corect și că este activat în contul dvs.

en: The Elegant Themes username you entered is invalid. Please enter a valid username to receive product updates. If you forgot your username you can
ro: Numele de utilizator Elegant Themes introdus este invalid. Introduceți un nume de utilizator valid pentru a primi actualizări de produs. Dacă v-ați uitat numele de utilizator, puteți

en: The Item couldn't be downloaded. Please try after a while.
ro: Elementul nu a putut fi descărcat. Te rugăm să încerci din nou mai târziu.

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key here. Learn more about how to create your Google API Key <a target="_blank" href="%1$s">here</a>.
ro: Modulul Hărți folosește Google Maps API și necesită o cheie validă Google API pentru a funcționa. Înainte de a folosi modulul de hărți, asigurați-vă că ați adăugat cheia API aici. Aflați mai multe despre cum să creați cheia Google API <a target="_blank" href="%1$s">aici</a>.

en: The WooCommerce plugin failed to install during the website generation process. You must install and activate the plugin manually.
ro: Pluginul WooCommerce nu s-a putut instala în timpul procesului de generare a site-ului. Trebuie să instalezi și să activezi pluginul manual.

en: The WooCommerce plugin was installed but failed to activate during the website generation process. Visit the Plugins page to activate WooCommerce manually.
ro: Pluginul WooCommerce a fost instalat, dar nu s-a putut activa în timpul procesului de generare a site-ului. Accesează pagina Pluginuri pentru a activa manual WooCommerce.

en: The action failed in the following clouds.
ro: Acțiunea a eșuat în următoarele clouduri.

en: The body font will be used for all text blocks throughout the layout. Let AI pick a great font for you, or choose one yourself.
ro: Fontul pentru textul principal va fi folosit pentru toate blocurile de text din întreaga machetă. Lasă AI să aleagă un font excelent pentru tine sau alege unul tu.

en: The creators of these plugins have chosen to opt out of the Divi 5 Public Alpha while they focus on creating new versions of their modules in preparation for the final release of Divi 5. 🎉
ro: Creatorii acestor pluginuri au ales să nu participe la Programul Public Alpha Divi 5, în timp ce se concentrează pe crearea unor versiuni noi ale modulelor lor, în pregătirea lansării finale a Divi 5. 🎉

en: The following items are used on your website and are ready to be converted to the Divi 5 format.
ro: Următoarele elemente sunt folosite pe site-ul tău și sunt gata să fie convertite în formatul Divi 5.

en: The heading font will be used for all headings throughout the layout. Let AI pick a great font for you, or choose one yourself.
ro: Fontul pentru titluri va fi folosit pentru toate titlurile din întreaga machetă. Lasă AI să aleagă un font excelent pentru tine sau alege unul tu.

en: The higher the enhancement strength, the more power is given to Divi AI to re-imagine the original image. A higher strength will increase the enhancement effect, but it will also result in greater changes to the original subject matter.
ro: Cu cât intensitatea îmbunătățirii este mai mare, cu atât Divi AI primește mai multă putere pentru a reimagina imaginea originală. O intensitate mai mare va crește efectul îmbunătățirii, dar va duce și la schimbări mai mari ale subiectului original.

en: The higher the modification strength, the more power your prompt has to modify the original image. Reducing the strength will result in more minimal changes.
ro: Cu cât intensitatea modificării este mai mare, cu atât promptul are mai multă putere să modifice imaginea originală. Reducerea intensității va duce la schimbări mai minime.

en: The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.
ro: Pagina solicitată nu a putut fi găsită. Încearcă să rafinezi căutarea sau folosește navigarea de mai sus pentru a găsi postarea.

en: The pages below utilize features that are not yet compatible with %s
ro: Paginile de mai jos utilizează funcții care nu sunt încă compatibile cu %s

en: The plugins listed below are using the Divi 4 framework and are not fully compatible with Divi 5. These plugins will continue to function, however, since they use the Divi 4 framework, the parts of your website that use these plugins will not benefit from Divi 5's performance improvements.
ro: Pluginurile enumerate mai jos folosesc framework-ul Divi 4 și nu sunt pe deplin compatibile cu Divi 5. Aceste pluginuri vor continua să funcționeze; totuși, deoarece folosesc framework-ul Divi 4, părțile site-ului tău care folosesc aceste pluginuri nu vor beneficia de îmbunătățirile de performanță ale Divi 5.

en: The sidebars and widget areas below contain modules that are not yet compatible with Divi 5. These modules will not be converted, and will continue to rely on the Divi 4 framework.
ro: Barele Laterale și Zonele de Widgeturi de Mai Jos Conțin Module Care Nu Sunt Încă Compatibile cu Divi 5. Aceste Module Nu Vor Fi Convertite și Vor Continua Să Se Bazeze pe Framework-ul Divi 4.

en: The size of the image must be less than 10MB.
ro: Dimensiunea imaginii trebuie să fie mai mică de 10MB.

en: Theme Customizer
ro: Personalizator Temă

en: Theme Option
ro: Opțiune Temă

en: Theme Options
ro: Opțiuni Temă

en: Theme Options Library
ro: Bibliotecă de Opțiuni ale Temei

en: Theme Templates
ro: Șabloane De Temă

en: There are no posts to convert!
ro: Nu există articole de convertit!

en: There are no posts to rollback!
ro: Nu există articole de revenit!

en: These words will be forced to appear in the content. This is useful for SEO when optimizing for specific keywords, for example.
ro: Aceste cuvinte vor fi forțate să apară în conținut. Acest lucru este util pentru SEO când optimizezi pentru anumite cuvinte-cheie, de exemplu.

en: Third party modules aren't expected to be ready for Divi 5 during the alpha and beta phases.
ro: Nu se așteaptă ca modulele terțe să fie pregătite pentru Divi 5 în fazele alpha și beta.

en: This Module Content
ro: Conținutul Acestui Modul

en: This Page Content
ro: Conținutul Acestei Pagini

en: This Plugin Can't Be Activated While Using Divi 5
ro: Acest Plugin Nu Poate Fi Activat În Timp Ce Folosești Divi 5

en: This Section Content
ro: Conținutul Acestei Secțiuni

en: This Website
ro: Acest Site Web

en: This block will eventually be removed, so please check back again in the future. Thanks for testing Divi 5!
ro: Acest bloc va fi eliminat în cele din urmă, așa că te rugăm să revii mai târziu. Mulțumim că testezi Divi 5!

en: This is the username that you use to access the Members Area on elegantthemes.com.
ro: Acesta este numele de utilizator pe care îl folosești pentru a accesa Zona de Membri pe elegantthemes.com.

en: This may take several minutes. Do not exit or refresh this page or your progress will be lost.
ro: Acest proces poate dura câteva minute. Nu închide și nu reîmprospăta această pagină, altfel progresul va fi pierdut.

en: This option allows you to change how your dates are displayed. For more information please refer to the WordPress codex here:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>
ro: Această opțiune îți permite să schimbi modul în care sunt afișate datele. Pentru mai multe informații, consultă codexul WordPress aici:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>

en: This options allows you to control how many teirs your pages dropdown menu has. Increasing the number allows for additional menu items to be shown.
ro: Această opțiune vă permite să controlați câte niveluri are meniul derulant al paginilor. Creșterea numărului permite afișarea unor elemente de meniu suplimentare.

en: This page is running in backwards compatibility mode because it contains legacy Divi 4 modules. They will continue to function, however, this page won't benefit from all of Divi 5's performance improvements. This page may still need to be converted, or you may be using modules that aren't ready for Divi 5. This notice is for information purposes and is not an error.
ro: Această pagină rulează în modul de compatibilitate retroactivă deoarece conține module vechi Divi 4. Acestea vor continua să funcționeze, însă această pagină nu va beneficia de toate îmbunătățirile de performanță din Divi 5. Este posibil ca această pagină să trebuiască totuși convertită sau este posibil să folosiți module care nu sunt pregătite pentru Divi 5. Această notificare are scop informativ și nu este o eroare.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
ro: Această postare este protejată cu parolă. Introdu parola pentru a vedea comentariile.

en: This website doesn't contain any Divi 4 modules requiring conversion. Your website runs on the Divi 5 framework; you can hit the ground running! You can revisit this migration page anytime to check your website for Divi 4 content. If you import content using the WordPress importer or if you import layouts that contain unsupported modules, you can use the migrator to assess the compatibility of that content and migrate it at your convenience.
ro: Acest site nu conține niciun modul Divi 4 care necesită conversie. Site-ul tău rulează pe framework-ul Divi 5; poți începe imediat! Poți reveni oricând la această pagină de migrare pentru a verifica site-ul pentru conținut Divi 4. Dacă imporți conținut folosind importatorul WordPress sau dacă imporți layout-uri care conțin module neacceptate, poți folosi instrumentul de migrare pentru a evalua compatibilitatea acelui conținut și a-l migra când îți este convenabil.

en: This website is linked to your Divi subscriptions and ready to receive the latest Divi updates.
ro: Acest site este conectat la abonamentele dvs. Divi și este pregătit să primească cele mai recente actualizări Divi.

en: This will enable Google Fonts for Non-English languages.
ro: Aceasta va activa Google Fonts pentru limbile non-engleze.

en: This will enable the use of excerpts in posts or pages.
ro: Aceasta va activa utilizarea rezumatelor în articole sau pagini.

en: This will return all of the settings throughout the options page to their default values. <strong>Are you sure you want to do this?</strong>
ro: Aceasta va readuce toate setările din pagina de opțiuni la valorile implicite. <strong>Ești sigur că vrei să faci asta?</strong>

en: Tile
ro: Mozaic

en: Tile Horizontally
ro: Mozaic Orizontal

en: Tile Vertically
ro: Mozaic Vertical

en: Title
ro: Titlu

en: To enable Divi Cloud on this website, log in to your Elegant Themes account
ro: Pentru a activa Divi Cloud pe acest site, conectează-te la contul tău Elegant Themes

en: To modify or add to an element that already exists in the image, choose Modify Element. To add something brand new and unrelated to the original image, choose Add Element.
ro: Pentru a modifica sau a adăuga la un element care există deja în imagine, alege Modifică Elementul. Pentru a adăuga ceva complet nou și fără legătură cu imaginea originală, alege Adaugă Element.

en: To view this protected post, enter the password below
ro: Pentru a vedea această postare protejată, introdu parola mai jos

en: Tone of Voice
ro: Tonul Vocii

en: Top
ro: Sus

en: Top Bar Text Color
ro: Culoarea Textului Din Bara Superioară

en: Top Bar Text Size
ro: Dimensiunea Textului Din Bara Superioară

en: Top to Bottom
ro: De Sus În Jos

en: Trackbacks/Pingbacks
ro: Trackback-uri/Pingback-uri

en: Translate
ro: Tradu

en: Trash
ro: Coș De Gunoi

en: Trash storage for Divi Cloud is limited to 50 items for free accounts. Once your trash exceeds 50 items, the oldest items in your trashed will be permanently deleted to make room for new items. Purchase a <a href="%s" target="_blank">Divi Cloud Membership</a> for unlimited storage.
ro: Stocarea coșului de gunoi pentru Divi Cloud este limitată la 50 de elemente pentru conturile gratuite. Odată ce coșul de gunoi depășește 50 de elemente, cele mai vechi elemente din coș vor fi șterse definitiv pentru a face loc elementelor noi. Achiziționează un <a href="%s" target="_blank">Abonament Divi Cloud</a> pentru stocare nelimitată.

en: Travel Agency
ro: Agenție De Turism

en: Travel Agency About Page
ro: Pagină Despre Agenție De Turism

en: Travel Agency Blog Page
ro: Pagină Blog Agenție De Turism

en: Travel Agency Contact Page
ro: Pagină Contact Agenție De Turism

en: Travel Agency Home Page
ro: Pagină Principală Agenție De Turism

en: Travel Agency Landing Page
ro: Pagină De Destinație Agenție De Turism

en: Travel Agency Packages Page
ro: Pagină Pachete Agenție De Turism

en: Travel Agency Shop Page
ro: Pagină Magazin Agenție De Turism

en: Travel Agency Team Page
ro: Pagină Echipă Agenție De Turism

en: Tutorials & Documentation
ro: Tutoriale Și Documentație

en: Tweet
ro: Postează pe X

en: Type
ro: Tip

en: Type of the box
ro: Tipul casetei

en: Typography
ro: Tipografie

en: Uh Oh!
ro: Aoleu!

en: Uh Oh! Something Went Wrong
ro: Ups! Ceva Nu A Mers Bine

en: Uh Oh! You have reached your Divi Cloud quota.
ro: Ups! Ai atins cota ta Divi Cloud.

en: Unable to generate shortcode. Please try again later.
ro: Nu se poate genera shortcode. Te rugăm să încerci din nou mai târziu.

en: Underline
ro: Subliniere

en: Unlock Unlimited Divi Cloud Storage
ro: Deblochează Stocare Nelimitată Divi Cloud

en: Unsupported Plugins Detected
ro: Pluginuri Neacceptate Detectate

en: Untagged
ro: Fără Etichete

en: Update
ro: Actualizează

en: Updating Website Information
ro: Se Actualizează Informațiile Site-ului

en: Upgrade
ro: Fă Upgrade

en: Upgrade Your Divi Cloud
ro: Fă Upgrade La Divi Cloud-ul Tău

en: Upgrade to Divi AI Unlimited
ro: Fă Upgrade La Divi AI Nelimitat

en: Upgrade to Unlimited Cloud Storage!
ro: Fă Upgrade La Stocare Cloud Nelimitată!

en: Upgrade to Unlimited Divi Cloud Storage!
ro: Fă Upgrade La Stocare Nelimitată Divi Cloud!

en: Upgrade your Divi membership to Lifetime and use Divi on unlimited websites forever.
ro: Actualizează-ți abonamentul Divi la Lifetime și folosește Divi pe un număr nelimitat de site-uri web, pentru totdeauna.

en: Upload
ro: Încarcă

en: Upload a Reference Image
ro: Încarcă O Imagine De Referință

en: Upload a logo image to be used in your website header and footer.
ro: Încarcă o imagine cu sigla care va fi folosită în antetul și subsolul site-ului tău.

en: Upload your logo (optional)
ro: Încarcă sigla (opțional)

en: Uppercase
ro: Majuscule

en: Upscale
ro: Mărește Rezoluția

en: Upscale Image
ro: Mărește Rezoluția Imaginii

en: Upscaling Images
ro: Se Mărește Rezoluția Imaginilor

en: Url
ro: URL

en: Use Background Color
ro: Folosește Culoarea De Fundal

en: Use Custom Sidebar Width
ro: Folosește Lățime Personalizată Pentru Bara Laterală

en: Use Divi Quick Sites to generate a new website using Divi AI or premade Divi Starter Sites. Quick Sites will set up your entire site including custom pages, menu items, Theme Builder templates and more.
ro: Folosiți Divi Quick Sites pentru a genera un site nou folosind Divi AI sau Starter Sites Divi prefabricate. Quick Sites vă va configura întregul site, inclusiv pagini personalizate, elemente de meniu, șabloane Theme Builder și multe altele.

en: Use Divi Quick Sites to set up your site in less than 2 minutes. We will generate pages and content, set up your website info, and configure your menu, templates, styles and presets automatically. You can build your website using AI, or pick from handcrafted Starter Sites.
ro: Folosiți Divi Quick Sites pentru a vă configura site-ul în mai puțin de 2 minute. Vom genera pagini și conținut, vom configura informațiile site-ului dvs. și vom configura automat meniul, șabloanele, stilurile și presetările. Puteți construi site-ul folosind AI sau puteți alege dintre Starter Sites realizate manual.

en: Use Google Fonts
ro: Folosește Google Fonts

en: Use Placeholder Images
ro: Folosește Imagini Placeholder

en: Use Pre-Made Starter Site
ro: Folosește Un Starter Site Prefabricat

en: Use Relative Image Paths
ro: Folosește Căi Relative Pentru Imagini

en: Use Stock Images (Faster)
ro: Folosește Imagini Stock (Mai Rapid)

en: Use This Code
ro: Folosește Acest Cod

en: Use This Image
ro: Folosește Această Imagine

en: Use This Text
ro: Folosește Acest Text

en: Use excerpts when defined
ro: Folosește rezumate când sunt definite

en: Use resizing
ro: Utilizează redimensionarea

en: Use selection as reference
ro: Folosește selecția ca referință

en: Use your original image as reference in the selected area. Changes will be more seamlessly integrated into the modified image.
ro: Folosește imaginea originală ca referință în zona selectată. Schimbările vor fi integrate mai uniform în imaginea modificată.

en: Used for icon button type
ro: Folosit pentru tipul de buton cu pictogramă

en: Username
ro: Nume De Utilizator

en: Username:
ro: Nume de utilizator:

en: Using Divi AI
ro: Utilizarea Divi AI

en: Using Divi Cloud
ro: Folosirea Divi Cloud

en: Using the Divi Builder
ro: Utilizarea Divi Builder

en: Using the Divi Library
ro: Folosirea Bibliotecii Divi

en: Using the Divi Theme Builder
ro: Utilizarea Divi Theme Builder

en: Vector Graphic
ro: Grafică Vectorială

en: Vertical Menu Orientation
ro: Orientarea Meniului Vertical

en: Vertically Centered
ro: Centrat Pe Verticală

en: View Details
ro: Vezi Detalii

en: View Full Development Roadmap
ro: Vezi Foaia de Parcurs Completă pentru Dezvoltare

en: View My Site
ro: Vezi Site-Ul Meu

en: View Theme Options
ro: Vezi Opțiunile Temei

en: View in Divi Marketplace
ro: Vezi În Divi Marketplace

en: Visit The Migrator
ro: Accesează Migratorul

en: Warning: This can cause JavaScript errors in some cases and should be used with care. When enabled, scripts registered by plugins and themes will be deferred to improve performance and jQuery will always be loaded in the body.
ro: Avertisment: Acest lucru poate provoca erori JavaScript în unele cazuri și trebuie folosit cu atenție. Când este activată, scripturile înregistrate de pluginuri și teme vor fi amânate pentru a îmbunătăți performanța, iar jQuery va fi încărcat întotdeauna în corpul paginii.

en: Watch video tutorials
ro: Urmărește tutoriale video

en: Watercolor
ro: Acuarelă

en: We are scanning your website to assess its compatibility with Divi 5. If your website is using modules that are not yet supported, we'll let you know which parts of your website will be affected so that you can decide whether or not to proceed with the migration. Unsupported modules will continue to function but won't benefit from Divi 5's performance improvements.
ro: Scanăm site-ul tău pentru a-i evalua compatibilitatea cu Divi 5. Dacă site-ul tău folosește module care nu sunt încă acceptate, îți vom spune ce părți ale site-ului vor fi afectate, astfel încât să poți decide dacă continui sau nu migrarea. Modulele neacceptate vor continua să funcționeze, dar nu vor beneficia de îmbunătățirile de performanță ale Divi 5.

en: We want to provide the community with as much information as possible about the current state of Divi 5. We give monthly updates on our progress and cover various topics related to Divi 5.
ro: Vrem să oferim comunității cât mai multe informații posibil despre stadiul actual al Divi 5. Oferim actualizări lunare despre progresul nostru și acoperim diverse subiecte legate de Divi 5.

en: Web Agency
ro: Agenție Web

en: Web Agency Careers Page
ro: Pagină Cariere Agenție Web

en: Web Agency Contact Page
ro: Pagină Contact Agenție Web

en: Web Agency Home Page
ro: Pagină Principală Agenție Web

en: Web Agency Landing Page
ro: Pagină De Destinație Agenție Web

en: Web Agency Portfolio Page
ro: Pagină Portofoliu Agenție Web

en: Web Agency Pricing Page
ro: Pagină De Prețuri Agenție Web

en: Web Agency Services Page
ro: Pagină Servicii Agenție Web

en: Website Build Complete!
ro: Construirea Site-ului A Fost Finalizată!

en: Website Content Width
ro: Lățime Conținut Site

en: Website Default
ro: Implicit Site

en: Website Description (Optional)
ro: Descrierea Site-ului (Opțional)

en: Website Gutter Width
ro: Lățime Spațiu Între Coloane

en: Website Pages
ro: Pagini Site

en: Wedding
ro: Nuntă

en: Wedding About Page
ro: Pagină Despre Nuntă

en: Wedding Blog Page
ro: Pagină Blog Nuntă

en: Wedding Contact Page
ro: Pagină Contact Nuntă

en: Wedding Details Page
ro: Pagină Detalii Nuntă

en: Wedding Gallery Page
ro: Pagină Galerie Nuntă

en: Wedding Home Page
ro: Pagină Principală Nuntă

en: Welcome to %s
ro: Bun Venit în %s

en: Welcome to Divi!
ro: Bun Venit La Divi!

en: Welcome to Divi! Before diving in to your new theme, please visit the <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Divi Documentation</a> page for access to dozens of in-depth tutorials.
ro: Bine ați venit la Divi! Înainte de a începe cu noua temă, vă rugăm să vizitați pagina <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Documentația Divi</a> pentru acces la zeci de tutoriale detaliate.

en: We’re Migrating Your Site to the %s Framework!
ro: Îți Migrăm Site-ul la Framework-ul %s!

en: What are you writing about?
ro: Despre ce scrii?

en: What happens when I run the Divi 5 migrator?
ro: Ce se întâmplă când rulez migratorul Divi 5?

en: What if something breaks after I run the migrator?
ro: Ce se întâmplă dacă ceva se strică după ce rulez migratorul?

en: What language should Divi AI write in? Divi AI can write in over 26 languages!
ro: În ce limbă ar trebui să scrie Divi AI? Divi AI poate scrie în peste 26 de limbi!

en: What type of content are you writing? This will help Divi AI tailor the output to your desired format.
ro: Ce tip de conținut scrii? Acest lucru îl va ajuta pe Divi AI să adapteze rezultatul la formatul dorit.

en: What would you like to create using custom code?
ro: Ce ai dori să creezi folosind cod personalizat?

en: When Critical CSS is enabled, Divi determines an "above the fold threshold" and defers all styles for elements below the fold. However, this threshold is just a estimate and can vary on different devices. Increasing threshold height will deffer fewer styles, resulting in slightly slower load times but less of a chance for Cumulative Layout Shifts to occur. If you are experiencing CLS issues you can increase the threshold height.
ro: Când CSS Critic este activat, Divi stabilește un „prag above the fold” și amână toate stilurile pentru elementele aflate sub fold. Totuși, acest prag este doar o estimare și poate varia pe dispozitive diferite. Creșterea înălțimii pragului va amâna mai puține stiluri, rezultând timpi de încărcare ușor mai lenți, dar cu șanse mai mici de apariție a Cumulative Layout Shifts. Dacă întâmpini probleme de CLS, poți crește înălțimea pragului.

en: When possible, jQuery and jQuery Migrate will be moved to the body to speed up load times. If a third party plugin registers jQuery as a dependency, it will be moved back to the head.
ro: Când este posibil, jQuery și jQuery Migrate vor fi mutate în corpul paginii pentru a accelera timpii de încărcare. Dacă un plugin terț înregistrează jQuery ca dependență, acesta va fi mutat înapoi în antet.

en: When you define your keywords using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the meta keywords you would like to use, separated by comas.
ro: Când îți definești cuvintele cheie folosind câmpuri personalizate, ar trebui să folosești această valoare ca Nume pentru câmpul personalizat. Valoarea câmpului personalizat ar trebui să fie cuvintele cheie meta pe care vrei să le folosești, separate prin virgule.

en: When you define your meta description using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom description you would like to use.
ro: Când îți definești descrierea meta folosind câmpuri personalizate, ar trebui să folosești această valoare ca Nume pentru câmpul personalizat. Valoarea câmpului personalizat ar trebui să fie descrierea personalizată pe care vrei să o folosești.

en: When you define your title using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom title you would like to use.
ro: Când îți definești titlul folosind câmpuri personalizate, ar trebui să folosești această valoare ca Nume pentru câmpul personalizat. Valoarea câmpului personalizat ar trebui să fie titlul personalizat pe care vrei să-l folosești.

en: When you save layouts to Divi Cloud, they become available on every website you build.
ro: Când salvezi layout-uri în Divi Cloud, acestea devin disponibile pe fiecare site pe care îl creezi.

en: When you sync %s to Divi Cloud, they become available on every website you build.
ro: Când sincronizezi %s cu Divi Cloud, acestea devin disponibile pe fiecare site pe care îl creezi.

en: While Divi 5 was built to be backward compatible, the backward compatibility system is in its alpha stage. Some creators don't want to participate in the testing phase.
ro: Deși Divi 5 a fost creat pentru compatibilitate retroactivă, sistemul de compatibilitate retroactivă este în stadiu alpha. Unii creatori nu doresc să participe la faza de testare.

en: While creating your site, something got hung up. Click Retry to resume where things left off, or Cancel to restore your site to its previous state.
ro: În timpul creării site-ului, ceva s-a blocat. Apasă Reîncearcă pentru a relua de unde a rămas, sau Anulează pentru a restaura site-ul la starea anterioară.

en: Why am I getting an orange warning in the admin bar?
ro: De ce primesc un avertisment portocaliu în bara de administrare?

en: Widget Bullet Color
ro: Culoarea Bulelor Widgeturilor

en: Widget Header Color
ro: Culoarea Antetului Widgeturilor

en: Widget Link Color
ro: Culoarea Linkurilor Din Widgeturi

en: Widget Text Color
ro: Culoarea Textului Widgeturilor

en: Widgets
ro: Widgeturi

en: Widgets are Incompatible with %s
ro: Widgeturile Sunt Incompatibile cu %s

en: Width
ro: Lățime

en: Will Divi 5 work with modules from the Divi Marketplace?
ro: Va funcționa Divi 5 cu modulele din Divi Marketplace?

en: WooCommerce Plugin Status
ro: Stare Plugin WooCommerce

[ctx: WooCommerce items number]
en: %1$s Item | %1$s Items
ro[0]: Element %1$s
ro[1]: Elemente %1$s

en: WordPress loads it's own WordPress emojis. Modern browsers support native emojis, making WordPress's emojis unnecessary in most cases. Removing WordPress emojis removes unneeded assets and improves performance.
ro: WordPress încarcă propriile emoji WordPress. Browserele moderne acceptă emoji native, ceea ce face ca emoji-urile WordPress să fie inutile în majoritatea cazurilor. Eliminarea emoji-urilor WordPress înlătură resursele nefolositoare și îmbunătățește performanța.

en: Words
ro: Cuvinte

en: Write %s With AI
ro: Scrie %s Cu AI

en: Writing Content
ro: Se Scrie Conținutul

en: Writing Text Content
ro: Se Scrie Conținutul Text

en: X Profile Url
ro: URL Profil X

en: Yes
ro: Da

en: Yoga Studio
ro: Studio De Yoga

en: Yoga Studio About Page
ro: Pagină Despre Studio De Yoga

en: Yoga Studio Blog Page
ro: Pagină Blog Studio De Yoga

en: Yoga Studio Classes Page
ro: Pagină Clase Studio De Yoga

en: Yoga Studio Contact Page
ro: Pagină Contact Studio De Yoga

en: Yoga Studio Home Page
ro: Pagină Principală Studio De Yoga

en: Yoga Studio Landing Page
ro: Pagină De Destinație Studio De Yoga

en: Yoga Studio Team Page
ro: Pagină Echipă Studio De Yoga

en: You are using outdated version of Divi. New version is
ro: Folosiți o versiune învechită de Divi. Noua versiune este

en: You are using the latest version of Divi.
ro: Folosiți cea mai recentă versiune de Divi.

en: You can continue to alter and improve the content that was generated by giving AI further instructions.
ro: Poți continua să modifici și să îmbunătățești conținutul generat oferindu-i AI-ului instrucțiuni suplimentare.

en: You can disable this option if you want to remove the comments and comment form from single post pages.
ro: Poți dezactiva această opțiune dacă vrei să elimini comentariile și formularul de comentarii de pe paginile de articol individual.

en: You can find your API Key <a href="%s" target="_blank">here</a>.
ro: Poți găsi Cheia API <a href="%s" target="_blank">aici</a>.

en: You can generate 10 layouts
ro: Poți genera 10 layouturi

en: You can try out Divi AI 100 times
ro: Poți încerca Divi AI de 100 de ori

en: You can visit Elegant Themes and contact our support team using the pink chat icon. Give them details about the bug, and we'll handle it from there!
ro: Poți vizita Elegant Themes și poți contacta echipa noastră de suport folosind pictograma roz de chat. Oferă-le detalii despre bug, iar noi ne ocupăm de acolo!

en: You don't have pages
ro: Nu ai pagini

en: You have hit your 500MB Limit. To continue to save items to your Divi Cloud, you must delete some of your existing items to free up space or upgrade your Divi Cloud storage.
ro: Ai atins limita de 500MB. Pentru a continua să salvezi elemente în Divi Cloud, trebuie să ștergi unele dintre elementele existente pentru a elibera spațiu sau să faci upgrade la stocarea Divi Cloud.

en: You have to update Divi in order to use AI.
ro: Trebuie să actualizezi Divi pentru a folosi AI.

en: You will see this warning if a page contains an un-converted Divi 4 module, of if one of your plugins uses the legacy Divi 4 framework. We built Divi 5 to be backwards compatible with Divi 4 plugins, such as modules from the Divi Marketplace. Until creators update their plugins for Divi 5, legacy plugins will continue to function using the legacy Divi 4 framework. However, loading the Divi 4 framework comes at a performance cost. The orange warning informs you that a plugin you are using is tapping into the legacy framework, and the page is not benefiting from Divi 5's performance improvements.
ro: Vei vedea acest avertisment dacă o pagină conține un modul Divi 4 neconvertit sau dacă unul dintre pluginurile tale folosește cadrul moștenit Divi 4. Am construit Divi 5 astfel încât să fie compatibil retroactiv cu pluginurile Divi 4, precum modulele din Divi Marketplace. Până când creatorii își actualizează pluginurile pentru Divi 5, pluginurile moștenite vor continua să funcționeze folosind cadrul moștenit Divi 4. Însă încărcarea cadrului Divi 4 are un cost de performanță. Avertismentul portocaliu te informează că un plugin pe care îl folosești utilizează cadrul moștenit, iar pagina nu beneficiază de îmbunătățirile de performanță din Divi 5.

en: Your %1$s subscription has expired. In order to download Premade Layouts from the %2$s Library you must <a href="%3$s" target="_blank">renew your subscription</a>.
ro: Abonamentul tău %1$s a expirat. Pentru a descărca Aspecte Predefinite din Biblioteca %2$s trebuie să <a href="%3$s" target="_blank">îți reînnoiești abonamentul</a>.

en: Your Divi AI usage limit has been exceeded. Upgrade Divi AI membership to use Divi AI without any limits!
ro: Ai depășit limita de utilizare pentru Divi AI. Fă upgrade la abonamentul Divi AI pentru a folosi Divi AI fără nicio limită!

en: Your Divi Cloud Session Has Ended
ro: Sesiunea Ta Divi Cloud S-a Încheiat

en: Your Divi Cloud membership has expired
ro: Abonamentul tău Divi Cloud a expirat

en: Your Divi Cloud membership has expired. To access items stored on your cloud, please <a href="%s" target="_blank">renew your Divi Cloud membership</a>.
ro: Abonamentul tău Divi Cloud a expirat. Pentru a accesa elementele stocate în cloud, te rugăm să <a href="%s" target="_blank">îți reînnoiești abonamentul Divi Cloud</a>.

en: Your Divi Cloud session has ended. Please try logging in again. If you continue to experience authorization failures, try closing Library modal and opening it again so that your authorization token can be regenerated.
ro: Sesiunea ta Divi Cloud s-a încheiat. Te rugăm să încerci să te conectezi din nou. Dacă în continuare întâmpini erori de autorizare, încearcă să închizi fereastra modală a Bibliotecii și să o deschizi din nou, astfel încât tokenul tău de autorizare să poată fi regenerat.

en: Your Divi is outdated
ro: Divi Este Învechit

en: Your Divi license key has expired
ro: Cheia De Licență Divi A Expirat

en: Your Divi license key is active
ro: Cheia De Licență Divi Este Activă

en: Your Divi license key is invalid
ro: Cheia De Licență Divi Este Invalidă

en: Your Elegant Themes username is invalid
ro: Numele De Utilizator Elegant Themes Este Invalid

en: Your Existing Pages
ro: Paginile Tale Existente

en: Your Saved Layouts
ro: Layouturile Tale Salvate

en: Your Site Is Ready!
ro: Site-Ul Tău Este Gata!

en: Your Site Is Using Modules Not Fully Supported By %s
ro: Site-ul Tău Folosește Module Care Nu Sunt Complet Acceptate de %s

en: Your Website Doesn't require Migration. You're Ready To Go!
ro: Site-ul Tău Nu Necesită Migrare. Ești Gata De Start!

en: Your free Divi AI usage limit has been exceeded. Purchase a Divi AI membership to use Divi AI without any limits!
ro: Ai depășit limita de utilizare gratuită pentru Divi AI. Cumpără un abonament Divi AI pentru a folosi Divi AI fără nicio limită!

en: Your image will be upscaled to the size defined here.
ro: Imaginea ta va fi mărită la dimensiunea definită aici.

en: Your license key has expired.
ro: Cheia dvs. de licență a expirat.

en: Your site uses third party modules that are not currently supported by %s. That's ok; you can still migrate. However, these modules won't be converted and will run in backward compatibility mode. The parts of your website that use these modules will not benefit from Divi 5's performance improvements, and unconverted modules can't use Divi 5's new features. If your website relies heavily on incompatible modules, you may consider sticking with Divi 4 until the developers update the modules for Divi 5.
ro: Site-ul tău folosește module terțe care nu sunt acceptate momentan de %s. Nu-i nicio problemă; poți migra în continuare. Totuși, aceste module nu vor fi convertite și vor rula în modul de compatibilitate inversă. Părțile site-ului care folosesc aceste module nu vor beneficia de îmbunătățirile de performanță din Divi 5, iar modulele neconvertite nu pot folosi noile funcții din Divi 5. Dacă site-ul tău se bazează mult pe module incompatibile, poți lua în calcul să rămâi la Divi 4 până când dezvoltatorii actualizează modulele pentru Divi 5.

en: Your website is being created! Sit back and relax while Divi Quick Sites generates content and configures your menu, templates, styles and presets.
ro: Site-ul tău este în curs de creare! Relaxează-te în timp ce Divi Quick Sites generează conținut și îți configurează meniul, șabloanele, stilurile și presetările.

en: Your website is ready to go. Below is a list of pages and templates that were created. Next, visit your website and jump into the Divi Builder to edit your content.
ro: Site-ul tău este gata. Mai jos este o listă cu paginile și șabloanele care au fost create. În continuare, vizitează site-ul și intră în Divi Builder pentru a-ți edita conținutul.

en: Your website's existing content will be returned to the state that it was in before converting to Divi 5. You will lose any changes you made while using Divi 5. Only posts and pages that existed before conversion will be affected.
ro: Conținutul existent al site-ului va fi readus la starea în care se afla înainte de conversia la Divi 5. Vei pierde orice modificări făcute în timp ce foloseai Divi 5. Vor fi afectate doar articolele și paginile care existau înainte de conversie.

en: You’re Almost There!
ro: Aproape Ai Terminant!

en: comments
ro: comentarii

[ctx: documentation links]
en: Support
ro: Asistență

en: for free. Upgrade to enjoy
ro: gratuit. Fă upgrade pentru a beneficia de

en: hide error message
ro: ascunde mesajul de eroare

[ctx: integrate third-party code]
en: Integration
ro: Integrare

[ctx: navigation menu]
en: Navigation
ro: Navigare

[ctx: page/post]
en: Layout
ro: Aspect

en: request it here
ro: solicită aici

en: settings reset.
ro: setări resetate.

en: settings saved.
ro: setări salvate.

en: show error message
ro: afișează mesajul de eroare

[ctx: site ads placement areas]
en: Ads
ro: Reclame

[ctx: site color scheme]
en: Colorization
ro: Colorizare

[ctx: theme updates]
en: Updates
ro: Actualizări

en: unlimited usage.
ro: utilizare nelimitată.

en: uploaded logo
ro: logo încărcat

en: you don't have sufficient permissions to access this page
ro: nu aveți permisiunile necesare pentru a accesa această pagină

en: « Go Back
ro: « Înapoi
