Divi 5.0.0-public-beta.2.2 - en to ru translation catalogue (1519 entries)

en:  Enable custom title
ru:  Включить пользовательский заголовок

en:  Enable meta description
ru:  Включить meta description

en:  Enable meta keywords
ru:  Включить meta keywords

en: %1$d %2$s are Incompatible with %3$s
ru: %1$d %2$s Несовместимы С %3$s

en: %1$d %2$s is Incompatible with %3$s
ru: %1$d %2$s Несовместим С %3$s

en: %1$s Columns
ru: Колонок: %1$s

en: %1$s Images Used From Unsplash
ru: Изображения %1$s Использованы Из Unsplash

en: %1$s Modules Ready to be Converted to %2$s
ru: Модули %1$s Готовы К Преобразованию В %2$s

en: %1$s Widget is Incompatible with %2$s
ru: Виджет %1$s несовместим с %2$s

en: %1$s Widgets are Incompatible with %2$s
ru: Виджеты %1$s несовместимы с %2$s

en: %1$s could not be displayed.
ru: Не удалось отобразить %1$s.

en: %d Item
ru: %d Элемент

en: %d Items
ru: %d Элементов

en: %d Layout
ru: Макет %d

en: %d Layout Pack
ru: Пакет Макетов %d

en: %d Layout Packs
ru: Пакеты Макетов %d

en: %d Layouts
ru: Макеты %d

en: %d Module
ru: Модуль %d

en: %d Modules
ru: Модули %d

en: %d Page
ru: Страница %d

en: %d Pages
ru: Страницы %d

en: %d Reviews
ru: Отзывы: %d

en: %d Row
ru: Строка %d

en: %d Rows
ru: Строки %d

en: %d Sales
ru: Продажи: %d

en: %d Section
ru: Раздел %d

en: %d Sections
ru: Разделы %d

en: %d Total Layouts
ru: Всего Макетов: %d

en: %s Name
ru: Название %s

en: %s News And Resources
ru: Новости И Ресурсы %s

en: %s Plugin is Potentially Incompatible
ru: Плагин %s Потенциально Несовместим

en: %s Plugins are Potentially Incompatible
ru: Плагины %s Потенциально Несовместимы

en: %s Roadmap
ru: Дорожная Карта %s

en: %s Theme Options
ru: Параметры Темы %s

en: %s Theme Templates Are Incompatible With %s
ru: Шаблоны Темы %s Несовместимы С %s

en: &laquo; Older Entries
ru: &laquo; Предыдущие Записи

en: (no title)
ru: (без названия)

en: + Add One More Tab
ru: + Добавить Еще Одну Вкладку

en: 0 Comments
ru: 0 Комментариев

en: 0 comments
ru: 0 комментариев

en: 1 Column
ru: 1 Колонка

en: 1 Comment
ru: 1 Комментарий

en: 1 comment
ru: 1 комментарий

en: 3D Render
ru: 3D-Рендер

en: 404 Not Found
ru: 404 Не Найдено

en: <div class="updated"><p>This is a fresh installation of %1$s theme. Don't forget to go to <a href="%2$s">ePanel</a> to set it up. This message will disappear once you have clicked the Save button within the <a href="%2$s">theme's options page</a>.</p></div>
ru: <div class="updated"><p>Это новая установка темы %1$s. Не забудьте перейти в <a href="%2$s">ePanel</a>, чтобы настроить её. Это сообщение исчезнет после того, как вы нажмёте кнопку «Сохранить» на <a href="%2$s">странице параметров темы</a>.</p></div>

en: <em>Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key into the Updates Tab in your theme and plugin settings. To locate your API Key, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">log in</a> to your Elegant Themes account and navigate to the <strong>Account > API Key</strong> page. <a href="https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/update-divi/" target="_blank">Learn more here</a></em>. If you still get this message, please make sure that your Username and API Key have been entered correctly
ru: <em>Прежде чем вы сможете получать обновления продукта, необходимо сначала авторизовать подписку Elegant Themes. Для этого нужно ввести имя пользователя Elegant Themes и ключ Elegant Themes API во вкладке Updates в настройках темы и плагинов. Чтобы найти API Key, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">войдите</a> в свою учётную запись Elegant Themes и перейдите на страницу <strong>Account > API Key</strong>. <a href="https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/update-divi/" target="_blank">Подробнее здесь</a></em>. Если вы всё ещё видите это сообщение, убедитесь, что имя пользователя и API Key введены правильно

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
ru: <span class="meta-nav">&larr;</span> Предыдущие Комментарии

en: AI Default
ru: По Умолчанию Для AI

en: API Key
ru: API-ключ

en: About
ru: Около

en: About %s seconds remaining
ru: Осталось примерно %s сек.

en: About Me
ru: Обо Мне

en: Abstract Art
ru: Абстрактное Искусство

en: Access Your %s From Any Website
ru: Получайте доступ к %s с любого сайта

en: Activate WooCommerce Plugin
ru: Активировать Плагин WooCommerce

en: Activating WooCommerce
ru: Активация WooCommerce

en: Active Link Color
ru: Цвет Активной Ссылки

en: Active Primary Menu Link Color
ru: Цвет Активной Ссылки Основного Меню

en: Add A Custom Page
ru: Добавить Пользовательскую Страницу

en: Add Author Bio
ru: Добавить Биографию Автора

en: Add Background Color
ru: Добавить Цвет Фона

en: Add Button Icon
ru: Добавить Иконку Кнопки

en: Add ET Box
ru: Добавить Блок ET

en: Add ET Button
ru: Добавить Кнопку ET

en: Add ET Learn more block
ru: Добавить блок «Узнать больше» ET

en: Add ET Tabs
ru: Добавить Вкладки ET

en: Add Element
ru: Добавить элемент

en: Add From Library
ru: Добавить Из Библиотеки

en: Add New Category
ru: Добавить Новую Категорию

en: Add New Cloud Category
ru: Добавить Новую Облачную Категорию

en: Add New Cloud Tag
ru: Добавить Новый Облачный Тег

en: Add New Layout
ru: Добавить Новый Макет

en: Add New Pack
ru: Добавить Новый Пакет

en: Add New Page
ru: Добавить Новую Страницу

en: Add New Tag
ru: Добавить Новый Тег

en: Add New Theme Options
ru: Добавить Новые Параметры Темы

en: Add Theme Options
ru: Добавить Параметры Темы

en: Add To Categories
ru: Добавить В Категории

en: Add To Divi Cloud
ru: Добавить В Divi Cloud

en: Add To Favorites
ru: Добавить В Избранное

en: Add To Tags
ru: Добавить В Теги

en: Add a Tooltip Text
ru: Добавить Текст Подсказки

en: Add code to the < body > (good for tracking codes such as google analytics)
ru: Добавить код в < body > (подходит для кодов отслеживания, например google analytics)

en: Add code to the < head > of your blog
ru: Добавить код в < head > вашего блога

en: Add code to the bottom of your posts, before the comments
ru: Добавить код в конец записей, перед комментариями

en: Add code to the top of your posts
ru: Добавить код в начало записей

en: Added Context
ru: Добавленный контекст

en: Adjust Divi AI Default Styles
ru: Настроить Стили По Умолчанию Divi AI

en: Adsense Code
ru: Код Adsense

en: Advanced Settings
ru: Расширенные настройки

en: Advertisement
ru: Реклама

en: Agency About Page
ru: Страница «О Компании» Агентства

en: Agency Blog Page
ru: Страница Блога Агентства

en: Agency Contact Page
ru: Контактная Страница Агентства

en: Agency Home Page
ru: Главная Страница Агентства

en: Agency Landing Page
ru: Лендинг Агентства

en: Agency Portfolio Page
ru: Страница Портфолио Агентства

en: Agency Pricing Page
ru: Страница Цен Агентства

en: All
ru: Все

en: All %1$s are Compatible with %2$s
ru: Все %1$s Совместимы С %2$s

en: All Active Plugins are Compatible with %s
ru: Все Активные Плагины Совместимы С %s

en: All Body Templates are Compatible with %s
ru: Все Шаблоны Основного Контента Совместимы С %s

en: All Divi users can store up to %s items to their Divi Cloud for free. To save more items to your cloud and unlock unlimited storage, upgrade your Divi Cloud membership today. If you build Divi websites for a living, Divi Cloud is an awesome add-on and an amazing time saver. You are going to love it!
ru: Все пользователи Divi могут бесплатно хранить до %s элементов в своём Divi Cloud. Чтобы сохранять больше элементов в облаке и получить неограниченное хранилище, обновите подписку Divi Cloud уже сегодня. Если вы зарабатываете на создании сайтов на Divi, Divi Cloud — отличный аддон и потрясающая экономия времени. Вам точно понравится!

en: All Footer Templates are Compatible with %s
ru: Все Шаблоны Подвала Совместимы С %s

en: All Header Templates are Compatible with %s
ru: Все Шаблоны Шапки Совместимы С %s

en: All Plugins are Compatible with %s
ru: Все Плагины Совместимы С %s

en: All Presets are Compatible with %s
ru: Все Пресеты Совместимы С %s

en: All Theme Builder Templates are Compatible with %s
ru: Все Шаблоны Theme Builder Совместимы С %s

en: All Theme Options
ru: Все Параметры Темы

en: All Widget Areas are Compatible with %s
ru: Все Области Виджетов Совместимы С %s

en: Anime
ru: Аниме

en: Any code you place here will appear in body section of all pages of your blog. This is usefull if you need to input a tracking pixel for a state counter such as Google Analytics.
ru: Любой код, который вы добавите здесь, будет отображаться в разделе body на всех страницах вашего блога. Это полезно, если нужно вставить пиксель отслеживания для счётчика статистики, например Google Analytics.

en: Any code you place here will appear in the head section of every page of your blog. This is useful when you need to add javascript or css to all pages.
ru: Любой код, который вы добавите здесь, будет отображаться в разделе head на каждой странице вашего блога. Это полезно, когда нужно добавить JavaScript или CSS на все страницы.

en: Any code you place here will be placed at the bottom of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
ru: Любой код, который вы добавите здесь, будет размещён внизу всех отдельных записей. Это полезно, если вы хотите интегрировать, например, ссылки на социальные закладки.

en: Any code you place here will be placed at the top of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
ru: Любой код, который вы добавите здесь, будет размещён вверху всех отдельных записей. Это полезно, если вы хотите интегрировать, например, ссылки на социальные закладки.

[ctx: Apply layout to the page]
en: Use This Layout
ru: Использовать Этот Макет

en: Archives
ru: Архивы

en: Are You Sure?
ru: Вы Уверены?

en: Are you sure want to remove this page?
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту страницу?

en: As with any major update, it's important that you back up your website and test the migration on a staging site. If something does go wrong and you forgot to back up, the Divi 5 Migrator automatically backs up your post content, and you can restore that content and roll back to Divi 4 if you choose.
ru: Как и при любом крупном обновлении, важно сделать резервную копию сайта и протестировать миграцию на тестовом сайте. Если что-то всё же пойдёт не так, а вы забыли сделать резервную копию, мигратор Divi 5 автоматически создаёт резервную копию содержимого ваших записей, и вы сможете восстановить этот контент и при необходимости откатиться на Divi 4.

en: Aspect Ratio
ru: Соотношение сторон

en: At Least
ru: Не менее

en: Authentication
ru: Аутентификация

en: Authentication Required
ru: Требуется аутентификация

en: Author
ru: Автор

en: Author Image URL
ru: URL Изображения Автора

en: Auto
ru: Авто

en: Auto Speed
ru: Скорость Авто

en: Automattic slider speed (works only if Auto is set to yes)
ru: Скорость автоматического слайдера (работает только если «Авто» установлено на «да»)

en: Back To Top Button
ru: Кнопка «Наверх»

en: Background
ru: Фон

en: Background Color
ru: Цвет Фона

en: Background Fill Description
ru: Описание заливки фона

en: Background Image
ru: Фоновое Изображение

en: Background Position
ru: Позиция Фона

en: Background Repeat
ru: Повтор Фона

en: Background image URL or base64 string is required.
ru: Требуется URL фонового изображения или строка base64.

en: Backwards Compatibility Mode Enabled
ru: Включен Режим Обратной Совместимости

en: Banner
ru: Баннер

en: Before generating a new image, you must extend the image canvas using the draggable anchors.
ru: Перед созданием нового изображения нужно расширить холст изображения с помощью перетаскиваемых маркеров.

en: Before generating a new image, you must make a rough sketch of the object you want to add.
ru: Перед созданием нового изображения нужно сделать грубый набросок объекта, который вы хотите добавить.

en: Before generating a new image, you must paint the area of the image you want to modify.
ru: Перед созданием нового изображения нужно закрасить область изображения, которую вы хотите изменить.

en: Before you can download Premade Layouts from the %1$s Library you must authenticate your %2$s subscription.
ru: Прежде чем вы сможете скачивать Готовые Макеты из Библиотеки %1$s, необходимо подтвердить вашу подписку %2$s.

en: Before you can generate Text using the Divi AI you must authenticate your Elegant Themes subscription.
ru: Прежде чем вы сможете генерировать текст с помощью Divi AI, необходимо подтвердить подписку Elegant Themes.

en: Blog
ru: Блог

en: Blog Post
ru: Запись Блога

en: Blog Style Mode
ru: Режим Стиля Блога

en: Body Font
ru: Шрифт Основного Текста

en: Body Font Color
ru: Цвет Шрифта Основного Текста

en: Body Font Style
ru: Стиль Шрифта Основного Текста

en: Body Font Weight
ru: Толщина Шрифта Основного Текста

en: Body Line Height
ru: Высота Строки Основного Текста

en: Body Text Color
ru: Цвет Текста Основного Текста

en: Body Text Size
ru: Размер Основного Текста

en: Body/Link Line Height
ru: Высота Строки Основного Текста/Ссылок

en: Body/Link Text Size
ru: Размер Текста Основного Текста/Ссылок

en: Bold
ru: Жирный

en: Border Color
ru: Цвет Границы

en: Border Radius
ru: Радиус Скругления

en: Border Width
ru: Ширина Границы

en: Bottom
ru: Снизу

en: Bottom Bar
ru: Нижняя Панель

en: Bottom to Top
ru: Снизу Вверх

en: Browse All Divi Docs
ru: Смотреть Все Документы Divi

en: Browse The Marketplace
ru: Перейти В Marketplace

en: Brush Blur
ru: Размытие кисти

en: Brush Color
ru: Цвет кисти

en: Brush Size
ru: Размер кисти

en: Build Your Page With AI
ru: Создайте Страницу С AI

en: Building Your Website
ru: Создание Вашего Сайта

[ctx: Business]
en: Agency
ru: Агентство

[ctx: Business]
en: Consultant
ru: Консультант

en: Button
ru: Кнопка

en: Button Font Style
ru: Стиль Шрифта Кнопки

en: Buttons
ru: Кнопки

en: Buttons Font
ru: Шрифт Кнопок

en: Buttons Hover Style
ru: Стиль Кнопок При Наведении

en: Buttons Style
ru: Стиль Кнопок

en: Buy
ru: Купить

en: By %s
ru: От %s

en: By Elegant Themes
ru: От Elegant Themes

en: By The Community
ru: От Сообщества

en: By default comments are not placed on pages, however, if you would like to allow people to comment on your pages simply enable this option.
ru: По умолчанию комментарии на страницах не отображаются, однако, если вы хотите разрешить пользователям комментировать ваши страницы, просто включите эту опцию.

en: By default pages are sorted by name. However if you would rather have them sorted by ID you can adjust this setting.
ru: По умолчанию страницы сортируются по имени. Однако если вы предпочитаете сортировку по ID, вы можете изменить этот параметр.

en: By default the navigation bar stays on top of the screen at all times. We suggest to disable this option, if you need to use a logo taller than the default one.
ru: По умолчанию панель навигации всегда остаётся в верхней части экрана. Рекомендуем отключить этот параметр, если вам нужно использовать логотип выше стандартного.

en: By default the theme creates a Home link that, when clicked, leads back to your blog's homepage. If, however, you are using a static homepage and have already created a page called Home to use, this will result in a duplicate link. In this case you should disable this feature to remove the link.
ru: По умолчанию тема создает ссылку «Главная», которая ведет на главную страницу вашего блога. Однако если вы используете статическую главную страницу и уже создали страницу с названием «Главная», появится дублирующая ссылка. В этом случае отключите эту функцию, чтобы убрать ссылку.

en: By default the theme creates post titles based on the title of your post and your blog name. If you would like to make your meta title different than your actual post title you can define a custom title for each post using custom fields. This option must be enabled for custom titles to work, and you must choose a custom field name for your title below.
ru: По умолчанию тема формирует заголовки записей на основе заголовка вашей записи и названия блога. Если вы хотите, чтобы meta title отличался от фактического заголовка записи, можно задать пользовательский заголовок для каждой записи через произвольные поля. Для работы пользовательских заголовков эту опцию нужно включить, а ниже выбрать имя произвольного поля для заголовка.

en: By default the theme does not add keywords to your header. Most search engines don't use keywords to rank your site anymore, but some people define them anyway just in case. If you want to add meta keywords to your header then enable this option and fill in the custom keywords field below.
ru: По умолчанию тема не добавляет ключевые слова в заголовок. Большинство поисковых систем больше не используют keywords для ранжирования сайта, но некоторые всё равно задают их на всякий случай. Если вы хотите добавить meta keywords в заголовок, включите эту опцию и заполните поле пользовательских ключевых слов ниже.

en: By default the theme truncates your posts on index/homepages automatically to create post previews. If you would rather show your posts in full on index pages like a traditional blog then you can activate this feature.
ru: По умолчанию тема автоматически сокращает записи на главной/страницах индекса, чтобы создать превью. Если вы хотите показывать записи полностью на страницах индекса, как в традиционном блоге, включите эту функцию.

en: By default the theme uses a combination of your blog name and your blog description, as defined when you created your blog, to create your homepage titles. However if you want to create a custom title then simply enable this option and fill in the custom title field below.
ru: По умолчанию тема использует сочетание названия и описания вашего блога, заданных при создании блога, для формирования заголовков главной страницы. Однако, если вы хотите задать пользовательский заголовок, просто включите эту опцию и заполните поле пользовательского заголовка ниже.

en: By default the theme uses your blog description, as defined when you created your blog, to fill in the meta description field. If you would like to use a different description then enable this option and fill in the custom description field below.
ru: По умолчанию тема использует описание вашего блога, заданное при создании блога, чтобы заполнить поле meta description. Если вы хотите использовать другое описание, включите эту опцию и заполните поле пользовательского описания ниже.

en: By default thumbnail images are created using custom fields. However, if you would rather use the images that are already in your post for your thumbnail (and bypass using custom fields) you can activate this option. Once activated thumbnail images will be generated automatically using the first image in your post. The image must be hosted on your own server.
ru: По умолчанию миниатюры создаются с использованием пользовательских полей. Однако, если вы хотите использовать для миниатюры изображения, уже добавленные в запись (и не использовать пользовательские поля), включите этот параметр. После включения миниатюры будут автоматически генерироваться по первому изображению в записи. Изображение должно быть размещено на вашем сервере.

en: By default thumbnails are not placed on pages (they are only used on posts). However, if you want to use thumbnails on pages you can! Just enable this option.
ru: По умолчанию миниатюры на страницах не отображаются (они используются только в записях). Однако, если вы хотите использовать миниатюры на страницах — можете! Просто включите эту опцию.

en: By default thumbnails are placed at the beginning of your post on single post pages. If you would like to remove this initial thumbnail image to avoid repetition simply disable this option.
ru: По умолчанию миниатюры размещаются в начале записи на страницах отдельных записей. Если вы хотите убрать это начальное изображение-миниатюру, чтобы избежать повторения, просто отключите эту опцию.

en: CSS No Selector
ru: CSS Без Селектора

en: CSS Snippet
ru: Фрагмент CSS

en: Cancel
ru: Отмена

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URLs all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treated individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
ru: Каноникализация помогает предотвратить индексацию дублирующегося контента поисковыми системами и, как следствие, может помочь избежать санкций за дубли и снижения pagerank. Некоторые страницы могут иметь разные URL, ведущие в одно и то же место. Например, domain.com, domain.com/index.html и www.domain.com — это разные URL, ведущие на вашу главную страницу. С точки зрения поисковой системы такие дублирующиеся URL (которые также часто возникают из-за пользовательских постоянных ссылок) могут обрабатываться по отдельности, а не как один адрес назначения. Указание канонического URL сообщает поисковой системе, какой URL вы хотите использовать в качестве официального. Тема формирует канонические URL на основе ваших постоянных ссылок и доменного имени, заданного на вкладке настроек в wp-admin.

en: Canvas Size
ru: Размер холста

en: Caption
ru: Подпись

en: Caption goes here
ru: Подпись здесь

en: Caption title goes here
ru: Заголовок подписи здесь

en: Cartoon
ru: Мультфильм

en: Categories
ru: Категории

en: Category
ru: Категория

en: Center
ru: По Центру

en: Centered
ru: По Центру

en: Centered Inline Logo
ru: Логотип По Центру В Строке

en: Change Image
ru: Изменить Изображение

en: Change Image Style
ru: Изменить стиль изображения

en: Change Tone
ru: Изменить тон

en: Characters
ru: Символы

en: Chat With An Expert
ru: Чат С Экспертом

en: Check this box if you want to display meta descriptions on category/archive pages. The description is based off the category description you choose when creating/edit your category in wp-admin.
ru: Отметьте этот флажок, если хотите отображать мета-описания на страницах категорий/архивов. Описание берётся из описания категории, которое вы задаёте при создании/редактировании категории в wp-admin.

en: Checking %1$s %2$s...
ru: Проверка %1$s %2$s...

en: Checking Active Plugins...
ru: Проверка Активных Плагинов...

en: Checking Theme Builder Compatibility
ru: Проверка Совместимости Theme Builder

en: Choose A Starter Site
ru: Выберите Стартовый Сайт

en: Choose File
ru: Выбрать Файл

en: Choose Library
ru: Выбрать Библиотеку

en: Choose Style
ru: Выбрать стиль

en: Choose Type
ru: Выбрать тип

en: Choose an Image
ru: Выбрать Изображение

en: Choose button color
ru: Выберите цвет кнопки

en: Choose button type
ru: Выберите тип кнопки

en: Choose how many times bigger you want your upscaled image to be.
ru: Выберите, во сколько раз увеличить ваше изображение с повышением разрешения.

en: Choose the aspect ratio that will be used for the generated image.
ru: Выберите соотношение сторон, которое будет использоваться для сгенерированного изображения.

en: Choose the size of your new image. Blank areas of the canvas outside the bounds of your original image will be filled in with AI.
ru: Выберите размер нового изображения. Пустые области холста за пределами исходного изображения будут заполнены с помощью ИИ.

en: Choose title autogeneration method
ru: Выберите метод автогенерации заголовков

en: Choose what style of image you would like to create. Or, select none and describe the style of image in your prompt.
ru: Выберите стиль изображения, которое вы хотите создать. Или выберите «Нет» и опишите стиль изображения в запросе.

en: Choose which items to display in the post info section
ru: Выберите, какие элементы отображать в разделе информации о записи

en: Choose yes if you want for automatic slider animation
ru: Выберите «да», если нужна автоматическая анимация слайдера

[ctx: Classes Page (Fitness, Training, etc)]
en: Classes
ru: Занятия

en: Clear CSS Cache
ru: Очистить Кэш CSS

en: Click Below To Migrate Your Site to Divi 5
ru: Нажмите Ниже, Чтобы Перенести Сайт В Divi 5

en: Click here to learn more
ru: Нажмите здесь, чтобы узнать больше

en: Close
ru: Закрыть

en: Close Modal
ru: Закрыть Модальное Окно

en: Cloud
ru: Облако

en: Code
ru: Код

en: Code Integration
ru: Интеграция Кода

en: Code Snippet
ru: Фрагмент Кода

en: Code Snippets Library
ru: Библиотека Фрагментов Кода

en: Code With AI
ru: Код С ИИ

en: Coffee Shop
ru: Кофейня

en: Coffee Shop About Page
ru: Страница «О Нас» Кофейни

en: Coffee Shop Blog Page
ru: Страница Блога Кофейни

en: Coffee Shop Contact Page
ru: Страница Контактов Кофейни

en: Coffee Shop Footer Page
ru: Страница Подвала Кофейни

en: Coffee Shop Guide Page
ru: Страница Руководства Кофейни

en: Coffee Shop Home Page
ru: Главная Страница Кофейни

en: Coffee Shop Landing Page
ru: Лендинг Кофейни

en: Coffee Shop Menu Page
ru: Страница Меню Кофейни

en: Coffee Shop Shop Page
ru: Страница Магазина Кофейни

en: Color
ru: Цвет

en: Color Schemes
ru: Цветовые Схемы

en: Column Layout
ru: Макет Колонок

en: Comic Book
ru: Комикс

en: Coming Soon
ru: Скоро

en: Comments
ru: Комментарии

en: Community
ru: Сообщество

en: Compatibility Check in Progress...
ru: Проверка Совместимости Выполняется...

en: Complete your purchase using the pop-up to upgrade Divi Cloud.
ru: Завершите покупку через всплывающее окно, чтобы обновить Divi Cloud.

en: Concept Art
ru: Концепт-арт

en: Configuring Theme Options
ru: Настройка Параметров Темы

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Congratulations! This site is %2$s compatible with %1$s. You can migrate your site to %1$s to take advantage of the new builder and front end page speeds. Don't forget to back up your website before migrating.
ru: Поздравляем! Этот сайт совместим с %2$s и %1$s. Вы можете перенести сайт на %1$s, чтобы воспользоваться новым конструктором и более высокой скоростью загрузки страниц на фронтенде. Не забудьте сделать резервную копию сайта перед миграцией.

en: Congratulations! You migrated your website to the Divi 5 framework. You can return to this page anytime to run a new compatibility check to see if additional modules are ready for conversion. In the future, third party modules from the Divi Marketplace, may be updated to support Divi 5. At that point, you can convert them using the migrator. Most third-party modules will not be ready for conversion at this early stage.
ru: Поздравляем! Вы перенесли сайт на фреймворк Divi 5. Вы можете вернуться на эту страницу в любое время, чтобы запустить новую проверку совместимости и посмотреть, готовы ли дополнительные модули к преобразованию. В будущем сторонние модули из Divi Marketplace могут быть обновлены для поддержки Divi 5. Тогда вы сможете преобразовать их с помощью мигратора. На этом раннем этапе большинство сторонних модулей не будут готовы к преобразованию.

en: Content
ru: Содержимое

en: Content Length
ru: Длина контента

en: Content Results
ru: Результаты контента

en: Content Type
ru: Тип контента

en: Content goes here
ru: Содержимое здесь

en: Content text or html
ru: Текст содержимого или HTML

en: Continue Editing
ru: Продолжить редактирование

en: Convert Module To Row
ru: Преобразовать Модуль В Строку

en: Convert Module To Section
ru: Преобразовать Модуль В Раздел

en: Convert Row To Section
ru: Преобразовать Строку В Раздел

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy To
ru: Копировать В

en: Copy To Divi Cloud
ru: Копировать В Divi Cloud

en: Copy To Library
ru: Копировать В Библиотеку

en: Copywriter
ru: Копирайтер

en: Copywriter About Page
ru: Страница «О Нас» Копирайтера

en: Copywriter Blog Page
ru: Страница Блога Копирайтера

en: Copywriter Contact Page
ru: Страница Контактов Копирайтера

en: Copywriter FAQ Page
ru: Страница FAQ Копирайтера

en: Copywriter Home Page
ru: Главная Страница Копирайтера

en: Copywriter Landing Page
ru: Лендинг Копирайтера

en: Copywriter Portfolio Page
ru: Страница Портфолио Копирайтера

en: Copywriter Pricing Page
ru: Страница Тарифов Копирайтера

en: Copywriter Services Page
ru: Страница Услуг Копирайтера

en: Create New Category/Categories
ru: Создать Новую Категорию/Категории

en: Create New Tag(s)
ru: Создать Новый Тег(и)

en: Create New Tag/Tags
ru: Создать Новый Тег/Теги

en: Creating %1$s Page
ru: Создание Страницы %1$s

en: Creating Imagery
ru: Создание Изображений

en: Creating Your Menu
ru: Создание Вашего Меню

en: Creative
ru: Креативный

en: Creators from the marketplace are hard at work updating their modules for Divi 5. Most third-party modules won't be ready for Divi 5 right away. You can still use these modules with Divi 5. However, pages using legacy modules will not benefit from Divi 5's performance improvements and will be more prone to quirks. You can always return to the migrator and convert them later, once they are ready.
ru: Авторы из маркетплейса усердно работают над обновлением своих модулей для Divi 5. Большинство сторонних модулей не будут сразу готовы для Divi 5. Вы по-прежнему можете использовать эти модули с Divi 5. Однако страницы, использующие устаревшие модули, не получат преимуществ от улучшений производительности Divi 5 и будут чаще сталкиваться с особенностями в работе. Вы всегда можете вернуться к мигратору и преобразовать их позже, когда они будут готовы.

en: Critical CSS
ru: Критический CSS

en: Critical CSS greatly improves website load times and Google PageSpeed scores by deferring non-critical styles and eliminating render-blocking CSS requests.
ru: Критический CSS значительно ускоряет загрузку сайта и повышает оценку Google PageSpeed, откладывая некритичные стили и устраняя блокирующие рендеринг запросы CSS.

en: Critical Threshold Height
ru: Высота Порога Критической Области

en: Current Color
ru: Текущий Цвет

en: Currently viewing archives from %1$s
ru: Сейчас вы просматриваете архивы за %1$s

en: Custom
ru: Пользовательский

en: Custom CSS
ru: Пользовательский CSS

en: Custom Size
ru: Пользовательский Размер

en: Custom field Name to be used for description
ru: Имя Произвольного Поля Для Описания

en: Custom field Name to be used for keywords
ru: Имя Произвольного Поля Для Ключевых Слов

en: Custom field Name to be used for title
ru: Имя Произвольного Поля Для Заголовка

en: Customize Fonts and Colors
ru: Настроить Шрифты И Цвета

en: Customize and Select Your Pages
ru: Настройте И Выберите Страницы

en: Dark
ru: Тёмная

en: Dashboard
ru: Панель Управления

en: Dashed
ru: Пунктирная

en: Date
ru: Дата

en: Date format
ru: Формат даты

en: Default
ru: По Умолчанию

en: Default Website Template
ru: Шаблон Сайта По Умолчанию

en: Defer Additional Third Party Scripts
ru: Отложить Загрузку Дополнительных Сторонних Скриптов

en: Defer Gutenberg Block CSS
ru: Отложить CSS Блоков Gutenberg

en: Defer jQuery And jQuery Migrate
ru: Отложить Загрузку jQuery И jQuery Migrate

en: Define a character to separate BlogName and Post title
ru: Укажите символ-разделитель между Названием Блога и Заголовком Записи

en: Define custom fonts and colors below or leave empty to let AI choose for you
ru: Задайте ниже пользовательские шрифты и цвета или оставьте поля пустыми, чтобы ИИ выбрал за вас

en: Define how much influence your reference image has over the generated image. The less influence you give to the reference image, the more impact your image description will have.
ru: Задайте, насколько референсное изображение влияет на результат. Чем меньше влияние референса, тем сильнее будет влиять описание изображения.

en: Define your default fonts and colors or leave empty to let AI choose for you. The settings you define here will be used by default when you generate your next layout.
ru: Задайте шрифты и цвета по умолчанию или оставьте пустым, чтобы AI выбрал их за вас. Указанные здесь настройки будут применяться по умолчанию при генерации следующего макета.

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete Page
ru: Удалить Страницу

en: Delete Permanently
ru: Удалить Навсегда

en: Delete Selected Items
ru: Удалить Выбранные Элементы

en: Demo
ru: Демо

en: Describe The Page You Want Divi AI To Create
ru: Опишите Страницу, Которую Вы Хотите, Чтобы Divi AI Создал

en: Describe The Section You Want Divi AI To Create
ru: Опишите Раздел, Который Должен Создать Divi AI

en: Describe the page you want Divi AI to create. If there are specific sections, colors or fonts you want to use, let it know! Or, keep it simple and let Divi AI run with it.
ru: Опишите страницу, которую вы хотите, чтобы Divi AI создал. Если есть конкретные разделы, цвета или шрифты, которые вы хотите использовать, сообщите об этом! Или упростите задачу и позвольте Divi AI сделать все остальное.

en: Describe the section you want Divi AI to create. If there are specific elements, colors or fonts you want to use, let it know! Or, keep it simple and let Divi AI run with it.
ru: Опишите раздел, который вы хотите, чтобы создал Divi AI. Если нужны конкретные элементы, цвета или шрифты — сообщите об этом! Или сделайте запрос проще и дайте Divi AI свободу действий.

en: Design Agency
ru: Дизайн-Агентство

en: Design Agency About Page
ru: Страница «О Нас» Дизайн-Агентства

en: Design Agency Blog Page
ru: Страница Блога Дизайн-Агентства

en: Design Agency Case Study Page
ru: Страница Кейса Дизайн-Агентства

en: Design Agency Contact Page
ru: Страница Контактов Дизайн-Агентства

en: Design Agency Home Page
ru: Главная Страница Дизайн-Агентства

en: Design Agency Landing Page
ru: Лендинг Дизайн-Агентства

en: Design Agency Portfolio Page
ru: Страница Портфолио Дизайн-Агентства

en: Design Agency Project Page 1
ru: Страница Проекта 1 Дизайн-Агентства

en: Design Agency Project Page 2
ru: Страница Проекта 2 Дизайн-Агентства

en: Designed by %1$s | Powered by %2$s
ru: Дизайн: %1$s | Работает на %2$s

en: Designing Layout
ru: Дизайн Макета

en: Digital Painting
ru: Цифровая живопись

en: Digital Payments
ru: Цифровые Платежи

en: Digital Payments About Page
ru: Страница «О Нас» Цифровых Платежей

en: Digital Payments Blog Page
ru: Страница Блога Цифровых Платежей

en: Digital Payments Contact Page
ru: Страница Контактов Цифровых Платежей

en: Digital Payments Features Page
ru: Страница Возможностей Цифровых Платежей

en: Digital Payments Home Page
ru: Главная Страница Цифровых Платежей

en: Digital Payments Landing Page
ru: Лендинг Цифровых Платежей

en: Digital Payments Pricing Page
ru: Страница Тарифов Цифровых Платежей

en: Digital Payments Sign-Up Page
ru: Страница Регистрации Цифровых Платежей

en: Disable Footer Credits
ru: Отключить Копирайт В Футере

en: Disable Translations
ru: Отключить Переводы

en: Disable WordPress Emojis
ru: Отключить Эмодзи WordPress

en: Disable this option to remove the Google Fonts from your Divi Builder Pages.
ru: Отключите эту опцию, чтобы удалить Google Fonts со страниц Divi Builder.

en: Disable this option to remove the Google Maps API script from your Divi Builder Pages. This may improve compatibility with third party plugins that also enqueue this script. Please Note: Modules that rely on the Google Maps API in order to function properly, such as the Maps and Fullwidth Maps Modules, will still be available but will not function while this option is disabled (unless you manually add Google Maps API script).
ru: Отключите эту опцию, чтобы удалить скрипт Google Maps API со страниц Divi Builder. Это может улучшить совместимость со сторонними плагинами, которые также подключают этот скрипт. Обратите внимание: модули, которым для корректной работы нужен Google Maps API, такие как «Карта» и «Карта на всю ширину», останутся доступными, но не будут работать, пока эта опция отключена (если только вы не добавите скрипт Google Maps API вручную).

en: Disable top tier dropdown menu links
ru: Отключить Ссылки Верхнего Уровня В Выпадающем Меню

en: Disable translations if you don't want to display translated theme strings on your site.
ru: Отключите переводы, если вы не хотите отображать переведенные строки темы на сайте.

en: Disabling this option will remove the body code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
ru: Отключение этой опции удалит код основного содержимого ниже из вашего блога. Это позволяет убрать код, сохранив его для дальнейшего использования.

en: Disabling this option will remove the header code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
ru: Отключение этой опции удалит код шапки ниже из вашего блога. Это позволяет убрать код, сохранив его для дальнейшего использования.

en: Disabling this option will remove the single bottom code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
ru: Отключение этой опции удалит код внизу записи ниже из вашего блога. Это позволяет убрать код, сохранив его для дальнейшего использования.

en: Disabling this option will remove the single top code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
ru: Отключение этой опции удалит код вверху записи ниже из вашего блога. Это позволяет убрать код, сохранив его для дальнейшего использования.

en: Display Home link
ru: Отображать Ссылку «Главная»

en: Displays About Me Information
ru: Отображает Информацию «Обо Мне»

en: Displays Adsense Ads
ru: Отображает Рекламу Adsense

en: Displays Advertisements
ru: Отображает Рекламу

en: Divi 5 Migrator
ru: Мигратор Divi 5

en: Divi 5 cannot be activated while the following plugins are active. Please deactivate these plugins and activate Divi 5 again.
ru: Divi 5 нельзя активировать, пока активны следующие плагины. Деактивируйте эти плагины и снова активируйте Divi 5.

en: Divi AI Default
ru: По Умолчанию Для Divi AI

en: Divi AI Default Styles
ru: Стили По Умолчанию Divi AI

en: Divi AI Server is too busy right now. Please try again in a few minutes.
ru: Сервер Divi AI сейчас слишком загружен. Повторите попытку через несколько минут.

en: Divi AI is finalizing your images!
ru: Divi AI завершает обработку ваших изображений!

en: Divi AI will fill your layouts with relevant photos and images automatically. Using stock photos is the fastest and most reliable option. You can also generate completely unique images using AI, which takes longer but can result in a wider variety of unique images.
ru: Divi AI автоматически заполнит ваши макеты релевантными фото и изображениями. Стоковые фото — самый быстрый и надёжный вариант. Также можно генерировать полностью уникальные изображения с помощью AI — это занимает больше времени, но даёт больший выбор уникальных изображений.

en: Divi AI will fill your pages with relevant photos and images automatically. Using stock photos is the fastest and most reliable option. You can also generate completely unique images using AI, which takes longer.
ru: Divi AI автоматически заполнит ваши страницы подходящими фотографиями и изображениями. Использование стоковых фото — самый быстрый и надежный вариант. Вы также можете генерировать полностью уникальные изображения с помощью ИИ, но это займет больше времени.

en: Divi Cloud Categories
ru: Категории Divi Cloud

en: Divi Cloud Tags
ru: Теги Divi Cloud

en: Divi Customizer Settings
ru: Настройки Настройщика Divi

en: Divi Library
ru: Библиотека Divi

[ctx: Divi Library]
en: %s Library
ru: Библиотека %s

[ctx: Divi Library]
en: View Mode
ru: Режим Просмотра

[ctx: Divi Library Global Module]
en: Global
ru: Глобальные

[ctx: Divi Library Item Type]
en: Layout
ru: Макет

[ctx: Divi Library Item Type]
en: Module
ru: Модуль

[ctx: Divi Library Layout Type]
en: Row
ru: Строка

[ctx: Divi Library Layout Type]
en: Section
ru: Секция

en: Divi Library Snippet Name
ru: Название Фрагмента В Библиотеке Divi

[ctx: Divi Library Title]
en: Layout Details
ru: Сведения О Макете

[ctx: Divi Library View Mode]
en: Grid View
ru: Просмотр Сеткой

[ctx: Divi Library View Mode]
en: List View
ru: Просмотр Списком

[ctx: Divi Library View Mode]
en: Tag View
ru: Просмотр По Тегам

[ctx: Divi Library View Mode (Layout Pack)]
en: Pack View
ru: Просмотр Пакета

en: Divi Lifetime
ru: Пожизненная Лицензия Divi

en: Divi Overview
ru: Обзор Divi

en: Divi Page Settings
ru: Настройки Страницы Divi

en: Divi Teams
ru: Команды Divi

en: Divi Theme Templates
ru: Шаблоны Темы Divi

en: Divi has been installed and activated. Next, you must activate your license so that your website can receive updates. Click the button below to log in to your Elegant Themes account and automatically activate this installation.
ru: Divi установлен и активирован. Далее необходимо активировать лицензию, чтобы сайт мог получать обновления. Нажмите кнопку ниже, чтобы войти в учетную запись Elegant Themes и автоматически активировать эту установку.

en: Divi is up to date
ru: Divi Обновлён

en: Do you want to move selected items to your trash?
ru: Переместить выбранные элементы в корзину?

en: Do you want to permanently delete all the items in your trash? This action cannot be undone and the items cannot be recovered.
ru: Вы хотите навсегда удалить все элементы из корзины? Это действие нельзя отменить, и элементы нельзя будет восстановить.

en: Documentation
ru: Документация

[ctx: Documentation Page]
en: Documentation
ru: Документация

en: Dot Navigation
ru: Точечная Навигация

en: Dotted
ru: Точечная

en: Double
ru: Двойная

en: Download Backup Before Importing
ru: Скачать Резервную Копию Перед Импортом

en: Download Compatibility Report
ru: Скачать Отчёт О Совместимости

en: Download More Layouts From The Marketplace
ru: Скачайте Больше Макетов Из Маркетплейса

en: Drawing
ru: Рисунок

en: Dropdown Menu Animation
ru: Анимация Выпадающего Меню

en: Dropdown Menu Background Color
ru: Цвет Фона Выпадающего Меню

en: Dropdown Menu Line Color
ru: Цвет Линии Выпадающего Меню

en: Dropdown Menu Text Color
ru: Цвет Текста Выпадающего Меню

en: Duplicate
ru: Дублировать

en: Duplicate Global Item To Cloud
ru: Дублировать Глобальный Элемент В Облако

en: Duplicate Locally
ru: Дублировать Локально

en: Dynamic Icons
ru: Динамические Иконки

en: Dynamic Module Framework
ru: Динамический Фреймворк Модулей

en: ET About Me Widget
ru: Виджет «Обо Мне» ET

en: ET Adsense Widget
ru: Виджет Adsense ET

en: ET Advertisement
ru: Реклама ET

en: Ecommerce
ru: Электронная Коммерция

en: Edit
ru: Редактировать

en: Edit Footer Credits
ru: Редактировать Копирайт В Футере

en: Edit Image
ru: Редактировать изображение

en: Edit Tags & Categories
ru: Редактировать Теги И Категории

en: Edit Theme Options
ru: Редактировать Параметры Темы

en: Edit With Divi
ru: Редактировать В Divi

en: Effect
ru: Эффект

en: Elegant Themes Account
ru: Учетная Запись Elegant Themes

en: Email
ru: Электронная Почта

en: Empty Trash
ru: Очистить Корзину

en: Enable API Key
ru: Включить API-Ключ

en: Enable Boxed Layout
ru: Включить Коробочный Макет

en: Enable Divi Cloud
ru: Включить Divi Cloud

en: Enable Divi Gallery
ru: Включить Галерею Divi

en: Enable Responsive Images
ru: Включить Адаптивные Изображения

en: Enable Single Post 468x60 banner
ru: Включить баннер 468x60 для отдельной записи

en: Enable Vertical Navigation
ru: Включить Вертикальную Навигацию

en: Enable body code
ru: Включить код в основном содержимом

en: Enable caching of Google Fonts and load them inline. This reduces render-blocking requests and improves page load times.
ru: Включите кэширование Google Fonts и загрузку их inline. Это сокращает запросы, блокирующие рендеринг, и ускоряет загрузку страниц.

en: Enable canonical URLs
ru: Включить канонические URL

en: Enable custom description
ru: Включить пользовательское описание

en: Enable custom keywords
ru: Включить пользовательские ключевые слова

en: Enable custom titles
ru: Включить пользовательские заголовки

en: Enable header code
ru: Включить код в шапке

en: Enable meta descriptions
ru: Включить мета-описания

en: Enable single bottom code
ru: Включить код внизу записи

en: Enable single top code
ru: Включить код вверху записи

en: Enable this if you want to replace the WordPress default gallery with the Divi-style gallery.
ru: Включите, если хотите заменить стандартную галерею WordPress на галерею в стиле Divi.

en: Enable this option to display Back To Top Button while scrolling
ru: Включите этот параметр, чтобы показывать кнопку «Наверх» при прокрутке

en: Enable this option to get responsive images size generated when uploading images and adding srcset attribute for images element.
ru: Включите этот параметр, чтобы при загрузке изображений создавались адаптивные размеры и к элементу изображения добавлялся атрибут srcset.

en: Enable this option to get the smooth scrolling effect with mouse wheel
ru: Включите этот параметр, чтобы получить эффект плавной прокрутки колесом мыши

en: Enable this option to show thumbnails on Index Pages.
ru: Включите эту опцию, чтобы показывать миниатюры на страницах архива.

en: Enable this to allow the Divi Framework to only load the modules that are used on the page, and process the logic for the features in use.
ru: Включите, чтобы Divi Framework загружал только те модули, которые используются на странице, и обрабатывал логику задействованных функций.

en: Enabling this option will display a 468x60 banner ad on the bottom of your post pages below the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
ru: Включение этой опции покажет баннерную рекламу 468x60 внизу страниц записей — под содержимым отдельной записи. Если опция включена, ниже необходимо указать изображение баннера и целевой URL.

en: Enabling this option will lower the size of Google Fonts and improve load times, however it will limit Google Fonts support in some very old browsers. You can turn this off to increase support for older browsers at a slight cost to performance.
ru: Включение этого параметра уменьшит размер Google Fonts и улучшит время загрузки, но ограничит поддержку Google Fonts в некоторых очень старых браузерах. Вы можете отключить его, чтобы увеличить поддержку старых браузеров ценой небольшого снижения производительности.

en: Enhance
ru: Улучшить

en: Enhance Image
ru: Улучшить изображение

en: Enhancement Strength
ru: Сила улучшения

en: Enhancements
ru: Улучшения

en: Enqueue Google Maps Script
ru: Подключать скрипт Google Maps

en: Enqueue jQuery Compatibility Script
ru: Подключить Скрипт Совместимости jQuery

en: Enter new API Key
ru: Введите Новый API-Ключ

en: Enter the URL of your Facebook Profile.
ru: Введите URL вашего профиля Facebook.

en: Enter the URL of your Instagram Profile.
ru: Введите URL вашего профиля Instagram.

en: Enter the URL of your RSS feed.
ru: Введите URL вашей RSS-ленты.

en: Enter the URL of your X Profile.
ru: Введите URL вашего профиля X.

en: Enter which type of page you want.
ru: Укажите, какой тип страницы вы хотите.

en: Enter your ET Account API Key.
ru: Введите API-ключ учетной записи ET.

en: Enter your ET Account Username.
ru: Введите имя пользователя учетной записи ET.

en: Enter your page title
ru: Введите заголовок страницы

en: Enter your website name, which will be used for meta titles and throughout your website content.
ru: Введите название сайта — оно будет использоваться для мета-заголовков и по всему контенту сайта.

en: Enter your website slogan, which will be used in meta descriptions and as context for Divi AI.
ru: Введите слоган сайта — он будет использоваться в мета-описаниях и как контекст для Divi AI.

en: Error
ru: Ошибка

en: Error loading roadmap items.
ru: Ошибка загрузки элементов дорожной карты.

[ctx: Event Details Page]
en: Details
ru: Сведения

en: Exactly
ru: Точно

en: Example: Create a services page that describes our solar installation services, including testimonials and a contact form to collect leads
ru: Пример: Создайте страницу услуг, которая описывает наши услуги по установке солнечных панелей, включая отзывы и контактную форму для сбора лидов

en: Example: Create a services section that describes our solar installation services.
ru: Пример: Создайте раздел услуг, который описывает наши услуги по установке солнечных панелей.

en: Example: Our company, Sunset Solar, is a solar panel installation company serving the San Francisco Bay Area
ru: Пример: Наша компания Sunset Solar занимается установкой солнечных панелей и обслуживает район залива Сан-Франциско

en: Exclude categories from the navigation bar
ru: Исключить Категории Из Панели Навигации

en: Exclude pages from the navigation bar
ru: Исключить Страницы Из Панели Навигации

en: Expand
ru: Развернуть

en: Explore Other Modules With Tag
ru: Посмотреть Другие Модули С Тегом

en: Explore Other Rows With Tag
ru: Посмотреть Другие Строки С Тегом

en: Explore Other Sections With Tag
ru: Посмотреть Другие Разделы С Тегом

en: Export
ru: Экспорт

en: Export %s
ru: Экспорт %s

en: Export %s Name
ru: Название Экспорта %s

en: Export Theme Options
ru: Экспорт Параметров Темы

en: Exporting your %s will create a JSON file that can be imported into a different area.
ru: Экспорт вашего %s создаст файл JSON, который можно импортировать в другую область.

en: Extend
ru: Расширить

en: Extend Image
ru: Расширить изображение

en: Facebook Profile Url
ru: URL Профиля Facebook

en: Fade
ru: Затухание

en: Fade In
ru: Появление

en: Failed to load your existing layouts. Please try again later.
ru: Не удалось загрузить ваши существующие макеты. Пожалуйста, попробуйте позже.

en: Farmers Market
ru: Фермерский Рынок

en: Farmers Market About Page
ru: Страница «О Нас» Фермерского Рынка

en: Farmers Market Blog Page
ru: Страница Блога Фермерского Рынка

en: Farmers Market Contact Page
ru: Страница Контактов Фермерского Рынка

en: Farmers Market Donate Page
ru: Страница Пожертвований Фермерского Рынка

en: Farmers Market Events Page
ru: Страница Событий Фермерского Рынка

en: Farmers Market Home Page
ru: Главная Страница Фермерского Рынка

en: Farmers Market Landing Page
ru: Лендинг Фермерского Рынка

en: Farmers Market Market Page
ru: Страница Рынка Фермерского Рынка

en: Fashion About Page
ru: Страница «О Нас» Моды

en: Fashion Blog Page
ru: Страница Блога Моды

en: Fashion Contact Page
ru: Страница Контактов Моды

en: Fashion Designer Page
ru: Страница Модного Дизайнера

en: Fashion Gallery Page
ru: Страница Галереи Моды

en: Fashion Home Page
ru: Главная Страница Моды

en: Fashion Landing Page
ru: Лендинг Моды

en: Fashion Shop Page
ru: Страница Магазина Моды

en: Favorites
ru: Избранное

en: Fetching Pages
ru: Получение Страниц

en: Fetching Pages...
ru: Получение Страниц...

en: Filter
ru: Фильтр

en: Finalizing Migration
ru: Завершение Миграции

en: Find A Layout
ru: Найти Макет

en: Find A Module
ru: Найти Модуль

en: Find A Page
ru: Найти Страницу

en: Find A Row
ru: Найти Строку

en: Find A Section
ru: Найти Раздел

en: Find More Layouts
ru: Найти Больше Макетов

en: Fixed
ru: Фиксированное

en: Fixed Menu Height
ru: Высота Закрепленного Меню

en: Fixed Navigation Bar
ru: Фиксированная Панель Навигации

en: Fixed Navigation Settings
ru: Настройки Закреплённой Навигации

en: Flip
ru: Переворот

en: Florist
ru: Флорист

en: Florist About Page
ru: Страница «О Нас» Флориста

en: Florist Blog Page
ru: Страница Блога Флориста

en: Florist Contact Page
ru: Страница Контактов Флориста

en: Florist Gallery Page
ru: Страница Галереи Флориста

en: Florist Home Page
ru: Главная Страница Флориста

en: Florist Landing Page
ru: Лендинг Флориста

en: Florist Shop Page
ru: Страница Магазина Флориста

en: Folder
ru: Папка

en: Font
ru: Шрифт

en: Font Size
ru: Размер Шрифта

en: Font Style
ru: Стиль Шрифта

en: Footer
ru: Подвал

en: Footer Area
ru: Область Подвала

en: Footer Background Color
ru: Цвет Фона Футера

en: Footer Elements
ru: Элементы Подвала

en: Footer Menu
ru: Меню Футера

en: Footer Menu Active Link Color
ru: Цвет Активной Ссылки Меню Футера

en: Footer Menu Background Color
ru: Цвет Фона Меню Футера

en: Footer Menu Text Color
ru: Цвет Текста Меню Футера

en: Forgot your <a href="%1$s" target="_blank">Username</a> or <a href="%1$s" target="_blank">Password</a>?
ru: Забыли <a href="%1$s" target="_blank">имя пользователя</a> или <a href="%1$s" target="_blank">пароль</a>?

en: Formal
ru: Формальный

en: Free Divi Cloud Limit Reached
ru: Достигнут Лимит Бесплатного Divi Cloud

en: Free Trial
ru: Бесплатная пробная версия

en: Freelancer
ru: Фрилансер

en: Frequently Asked Questions
ru: Часто Задаваемые Вопросы

en: Fullscreen
ru: Полноэкранный

en: Fullwidth
ru: Во Всю Ширину

en: Funny
ru: Забавный

en: General
ru: Общие

en: General Settings
ru: Общие Настройки

en: Generate
ru: Сгенерировать

en: Generate & Publish My Website
ru: Сгенерировать И Опубликовать Мой Сайт

en: Generate A New Site
ru: Сгенерировать Новый Сайт

en: Generate Code
ru: Сгенерировать код

en: Generate Four More
ru: Сгенерировать ещё четыре

en: Generate Image With AI
ru: Сгенерировать изображение с помощью AI

en: Generate Images With AI (Slower)
ru: Генерировать Изображения С AI (Медленнее)

en: Generate Layout
ru: Сгенерировать Макет

en: Generate Modified Image
ru: Сгенерировать измененное изображение

en: Generate More Like This One
ru: Сгенерировать ещё похожие

en: Generate My Website
ru: Сгенерировать Мой Сайт

en: Generate Page
ru: Сгенерировать Страницу

en: Generate Prompt With AI
ru: Сгенерировать промпт с помощью AI

en: Generate Section
ru: Сгенерировать Раздел

en: Generate Section With AI
ru: Сгенерировать Раздел С AI

en: Generate Text
ru: Сгенерировать текст

en: Generate Your Site With AI
ru: Сгенерировать Сайт С Помощью AI

en: Generating
ru: Генерация

en: Generating %1$s Pages
ru: Генерация Страниц %1$s

en: Generating Images
ru: Генерация изображений

en: Generating Layout
ru: Генерация Макета

en: Generating Screenshot
ru: Создание Снимка Экрана

en: Generating Section
ru: Генерация Раздела

en: Generating Site Outline
ru: Формирование Структуры Сайта

en: Generating Your %1$s Page
ru: Генерация Страницы %1$s

en: Generating Your Menu
ru: Генерация Вашего Меню

en: Generating...
ru: Генерация...

en: Get Divi Cloud
ru: Получить Divi Cloud

en: Get Divi For Life
ru: Получить Divi Навсегда

en: Get Unlimited Divi Cloud Storage
ru: Получить Неограниченное Хранилище Divi Cloud

en: Get Unlimited Storage
ru: Получить Безлимитное Хранилище

en: Get access to hundreds of new Divi modules and thousands of additional layouts and child themes.
ru: Получите доступ к сотням новых модулей Divi и тысячам дополнительных макетов и дочерних тем.

en: Get live chat support with response times under 30 minutes plus bigger discounts in the Divi Marketplace.
ru: Получите поддержку в онлайн-чате с временем ответа менее 30 минут, а также более крупные скидки в Divi Marketplace.

en: Give Divi AI general information about your website or business. The more context it has about you and your goals, the better layouts it will create and the more relevant content it will write.
ru: Дайте Divi AI общую информацию о вашем сайте или бизнесе. Чем больше контекста о вас и ваших целях у него будет, тем лучше макеты он создаст и тем более релевантный контент напишет.

en: Give you content a unique spin by telling Divi AI what tone of voice to use.
ru: Придайте контенту уникальный стиль, указав Divi AI, какой тон общения использовать.

en: Global items
ru: Глобальные Элементы

en: Global items cannot be added to your Divi Cloud. Would you like to save a non-global version to your Divi Cloud? The version on this website will remain a global instance
ru: Глобальные элементы нельзя добавить в Divi Cloud. Хотите сохранить в Divi Cloud неглобальную версию? Версия на этом сайте останется глобальным экземпляром

en: Google API Key
ru: Ключ Google API

en: Google Fonts Subsets
ru: Подмножества Google Fonts

en: Grab the first post image
ru: Брать Первое Изображение Записи

en: Green
ru: Зелёный

en: Groove
ru: С Выемкой

en: Guide Me
ru: Помочь мне

en: HTML/JS Snippet
ru: Фрагмент HTML/JS

en: Hang Tight!
ru: Подождите!

en: Harmonize And Remove Artifacts
ru: Гармонизировать и удалить артефакты

en: Harness the power of AI and unlock unlimited text, image, code, layout and website generation.
ru: Используйте мощь AI и получите безлимитную генерацию текста, изображений, кода, макетов и сайтов.

en: Header & Navigation
ru: Шапка И Навигация

en: Header Elements
ru: Элементы Шапки

en: Header Font
ru: Шрифт Заголовка

en: Header Font Style
ru: Стиль Шрифта Заголовка

en: Header Font Weight
ru: Толщина Шрифта Заголовка

en: Header Format
ru: Формат Шапки

en: Header Letter Spacing
ru: Межбуквенный Интервал Заголовка

en: Header Line Height
ru: Высота Строки Заголовка

en: Header Style
ru: Стиль Хедера

en: Header Text Size
ru: Размер Текста Заголовка

en: Heading Font
ru: Шрифт Заголовков

en: Heading Font Color
ru: Цвет Шрифта Заголовков

en: Heading Text Color
ru: Цвет Текста Заголовков

en: Height
ru: Высота

en: Help
ru: Справка

en: Here you can add custom css to override or extend default styles.
ru: Здесь вы можете добавить пользовательский CSS, чтобы переопределить или расширить стили по умолчанию.

en: Here you can change which character separates your blog title and index page name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
ru: Здесь можно изменить символ, который разделяет название блога и название индексной страницы при использовании автоматически генерируемых заголовков. Часто используют | или -

en: Here you can change which character separates your blog title and post name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
ru: Здесь можно изменить символ, который разделяет название блога и название записи при использовании автоматически генерируемых заголовков. Часто используют | или -

en: Here you can choose Shop Page & Category Page Layout for WooCommerce.
ru: Здесь вы можете выбрать макет страницы магазина и страницы категории для WooCommerce.

en: Here you can choose default sidebar layout
ru: Здесь вы можете выбрать макет боковой панели по умолчанию

en: Here you can choose how your titles on index pages are generated. You can change which order your blog name and index title are displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
ru: Здесь можно выбрать, как формируются заголовки на страницах индекса. Можно изменить порядок отображения названия блога и заголовка индекса либо полностью убрать название блога из заголовка.

en: Here you can choose to display the Facebook Icon on your homepage.
ru: Здесь вы можете выбрать, показывать ли иконку Facebook на главной странице.

en: Here you can choose to display the Instagram Icon on your homepage.
ru: Здесь вы можете выбрать, показывать ли иконку Instagram на главной странице.

en: Here you can choose to display the RSS Icon.
ru: Здесь вы можете выбрать, показывать ли иконку RSS.

en: Here you can choose to display the X Icon.
ru: Здесь вы можете выбрать, показывать ли иконку X.

en: Here you can choose to remove certain categories from the navigation menu. All categories marked with an X will not appear in your navigation bar.
ru: Здесь вы можете выбрать, какие категории убрать из меню навигации. Все категории, отмеченные X, не будут отображаться в панели навигации.

en: Here you can choose to remove certain pages from the navigation menu. All pages marked with an X will not appear in your navigation bar.
ru: Здесь вы можете выбрать, какие страницы убрать из меню навигации. Все страницы, отмеченные X, не будут отображаться в панели навигации.

en: Here you can choose to reverse the order that your categories links are displayed. You can choose between ascending and descending.
ru: Здесь вы можете выбрать обратный порядок отображения ссылок на категории. Можно выбрать по возрастанию или по убыванию.

en: Here you can choose to reverse the order that your pages links are displayed. You can choose between ascending and descending.
ru: Здесь вы можете выбрать обратный порядок отображения ссылок на страницы. Можно выбрать по возрастанию или по убыванию.

en: Here you can choose to sort your pages links.
ru: Здесь вы можете выбрать, как сортировать ссылки на страницы.

en: Here you can choose which items appear in the post info section on pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted items shown below will appear.
ru: Здесь вы можете выбрать, какие элементы будут отображаться в разделе информации о записи на страницах. Это область, обычно под заголовком записи, где показывается основная информация о вашей записи. Будут отображаться выделенные ниже элементы.

en: Here you can choose which items appear in the post info section on single post pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted items shown below will appear.
ru: Здесь вы можете выбрать, какие элементы будут отображаться в разделе информации о записи на страницах отдельных записей. Это область, обычно под заголовком записи, где показывается основная информация о вашей записи. Будут отображаться выделенные ниже элементы.

en: Here you can designate how many WooCommerce products are displayed on the archive page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ru: Здесь вы можете указать, сколько товаров WooCommerce отображается на странице архива. Эта опция работает независимо от параметров «Настройки > Чтение» в wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Archive pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ru: Здесь вы можете указать, сколько последних статей отображается на страницах архива. Эта опция работает независимо от параметров «Настройки > Чтение» в wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Category page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ru: Здесь вы можете указать, сколько последних статей отображается на странице категории. Эта опция работает независимо от параметров «Настройки > Чтение» в wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Search results pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ru: Здесь вы можете указать, сколько последних статей отображается на страницах результатов поиска. Эта опция работает независимо от параметров «Настройки > Чтение» в wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Tag pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ru: Здесь вы можете указать, сколько последних статей отображается на страницах меток. Эта опция работает независимо от параметров «Настройки > Чтение» в wp-admin.

en: Here you can disable automatic memory limit increase.
ru: Здесь вы можете отключить автоматическое увеличение лимита памяти.

en: Here you can provide 468x60 banner destination url
ru: Здесь можно указать целевой URL баннера 468x60

en: Here you can provide 468x60 banner image url
ru: Здесь можно указать URL изображения баннера 468x60

en: Hex Value
ru: Значение Hex

en: Hide
ru: Скрыть

en: Hide Logo Image
ru: Скрыть Логотип

en: Hide Nav Before Scroll
ru: Скрывать Навигацию До Прокрутки

en: Hide Navigation Until Scroll
ru: Скрывать Навигацию До Прокрутки

en: Hide empty categories
ru: Скрывать Пустые Категории

en: High
ru: Высокий

en: Home
ru: Главная

en: Homepage SEO
ru: SEO главной страницы

en: Homepage custom title (if enabled)
ru: Пользовательский заголовок главной страницы (если включено)

en: Homepage meta description (if enabled)
ru: Meta description главной страницы (если включено)

en: Homepage meta keywords (if enabled)
ru: Meta keywords главной страницы (если включено)

en: How do I report a bug?
ru: Как сообщить об ошибке?

en: How would you like to change the style of this element?
ru: Как вы хотите изменить стиль этого элемента?

en: Humorous
ru: Юмористический

en: Icon
ru: Иконка

en: Icon Color
ru: Цвет Иконки

en: Icon Placement
ru: Положение Иконки

en: If a page is built with the Divi Builder, the Gutenberg block CSS file is moved from the header to the footer. Since the file is most likely not used, we can load it later. This removes a render blocking request and improving performance.
ru: Если страница создана с помощью Divi Builder, файл CSS блоков Gutenberg перемещается из шапки в подвал. Поскольку этот файл, скорее всего, не используется, его можно загрузить позже. Это убирает запрос, блокирующий рендеринг, и повышает производительность.

en: If custom titles are disabled, choose autogeneration method
ru: Если пользовательские заголовки отключены, выберите метод автогенерации

en: If this website contains content built with Divi 4, you can use the migrator to convert your website to the Divi 5 format. Un-migrated content will not benefit from Divi 5 performance improvements.
ru: Если на этом сайте есть контент, созданный в Divi 4, вы можете использовать инструмент миграции, чтобы преобразовать сайт в формат Divi 5. Контент, не прошедший миграцию, не получит преимуществ от улучшений производительности Divi 5.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over how your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
ru: Если вы не используете пользовательские заголовки записей, вы всё равно можете управлять тем, как генерируются заголовки. Здесь можно выбрать порядок отображения заголовка записи и названия блога либо полностью убрать название блога из заголовка.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over hw your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
ru: Если вы не используете пользовательские заголовки записей, вы всё равно можете управлять тем, как генерируются заголовки. Здесь можно выбрать порядок отображения заголовка записи и названия блога либо полностью убрать название блога из заголовка.

en: If you don't want to display some banners - leave approptiate fields blank
ru: Если вы не хотите показывать некоторые баннеры, оставьте соответствующие поля пустыми

en: If you have enabled custom titles you can add your custom title here. Whatever you type here will be placed between the < title >< /title > tags in header.php
ru: Если вы включили пользовательские заголовки, вы можете добавить свой заголовок здесь. Всё, что вы введёте, будет помещено между тегами < title >< /title > в header.php

en: If you have enabled meta descriptions you can add your custom description here.
ru: Если вы включили meta description, вы можете добавить своё описание здесь.

en: If you have enabled meta keywords you can add your custom keywords here. Keywords should be separated by comas. For example: wordpress,themes,templates,elegant
ru: Если вы включили meta keywords, вы можете добавить свои ключевые слова здесь. Ключевые слова следует разделять запятыми. Например: wordpress,themes,templates,elegant

en: If you would like categories to be displayed in your navigationbar that don't have any posts in them then disable this option. By default empty categories are hidden
ru: Если вы хотите, чтобы в панели навигации отображались категории без записей, отключите эту опцию. По умолчанию пустые категории скрыты.

en: If you would like to add a meta description to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for descriptions to be displayed on post pages. You can add your meta description using custom fields based off the custom field name you define below.
ru: Если вы хотите добавить meta description к записи, это можно сделать с помощью произвольных полей. Чтобы описания отображались на страницах записей, эту опцию нужно включить. Вы можете добавить meta description через произвольные поля, используя имя поля, указанное ниже.

en: If you would like to add meta keywords to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for keywords to be displayed on post pages. You can add your meta keywords using custom fields based off the custom field name you define below.
ru: Если вы хотите добавить meta keywords к записи, это можно сделать с помощью произвольных полей. Чтобы ключевые слова отображались на страницах записей, эту опцию нужно включить. Вы можете добавить meta keywords через произвольные поля, используя имя поля, указанное ниже.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the categories navigation bar disable this feature.
ru: Если вы хотите убрать выпадающие меню из панели навигации по категориям, отключите эту функцию.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the pages navigation bar disable this feature.
ru: Если вы хотите убрать выпадающие меню из панели навигации по страницам, отключите эту функцию.

en: If you would like to use your own custom logo image click the Upload Image button.
ru: Если вы хотите использовать собственное изображение логотипа, нажмите кнопку «Загрузить изображение».

en: Image
ru: Изображение

en: Image Description
ru: Описание изображения

en: Image Dimensions
ru: Размеры изображения

en: Image Fill Description
ru: Описание заливки изображения

en: Image Height
ru: Высота Изображения

en: Image Scale
ru: Масштаб изображения

en: Image Selection
ru: Выделение изображения

en: Image Size
ru: Размер изображения

en: Image Sketch
ru: Эскиз изображения

en: Image Style
ru: Стиль изображения

en: Image Type
ru: Тип изображения

en: Image URL or base64 string is required.
ru: Требуется URL изображения или строка base64.

en: Image Url
ru: URL Изображения

en: Image Width
ru: Ширина Изображения

en: Image doesn't exist
ru: Изображение не существует

en: Images
ru: Изображения

en: Images stored on a different website cannot be used as reference. The issue can be resolved by uploading the image to the WordPress media library.
ru: Изображения, размещённые на другом сайте, нельзя использовать в качестве референса. Проблему можно решить, загрузив изображение в медиатеку WordPress.

en: Import
ru: Импорт

en: Import %s
ru: Импорт %s

en: Import & Export Customizer
ru: Импорт И Экспорт Настройщика

en: Import & Export Theme Options
ru: Импорт И Экспорт Параметров Темы

en: Import Theme Options
ru: Импорт Параметров Темы

en: Import These Templates
ru: Импортировать Эти Шаблоны

en: Import To Cloud
ru: Импорт В Облако

en: Importing %1$s Page
ru: Импорт Страницы %1$s

en: Importing Customizer Settings
ru: Импорт Настроек Кастомайзера

en: Importing Pages
ru: Импорт Страниц

en: Importing Presets
ru: Импорт Пресетов

en: Importing Theme Builder
ru: Импорт Theme Builder

en: Improve Google Fonts Loading
ru: Улучшить Загрузку Google Fonts

en: Improve your web design workflow and collaborate together in the cloud.
ru: Оптимизируйте процесс веб-дизайна и работайте вместе в облаке.

en: In Progress
ru: В Процессе

en: In some cases users will want to create parent categories or links as placeholders to hold a list of child links or categories. In this case it is not desirable to have the parent links lead anywhere, but instead merely serve an organizational function. Enabling this options will remove the links from all parent pages/categories so that they don't lead anywhere when clicked.
ru: В некоторых случаях пользователи создают родительские категории или ссылки как заполнитель для списка дочерних ссылок или категорий. В таком случае нежелательно, чтобы родительские ссылки куда-либо вели — они служат лишь для организации. Включение этой опции уберет ссылки у всех родительских страниц/категорий, чтобы при нажатии они никуда не переходили.

en: Inactive (%s)
ru: Неактивно (%s)

en: Inactive Widgets
ru: Неактивные Виджеты

en: Increase Contrast
ru: Увеличить контраст

en: Increase Detail
ru: Увеличить детализацию

en: Increase Saturation
ru: Увеличить насыщенность

en: Index Page SEO
ru: SEO страницы архива

en: Informative
ru: Информативный

en: Initializing Process
ru: Инициализация Процесса

en: Input 468x60 adsense code
ru: Указать код adsense 468x60

en: Input 468x60 advertisement banner image
ru: Указать изображение рекламного баннера 468x60

en: Input 468x60 advertisement destination url
ru: Указать целевой URL рекламы 468x60

en: Input your website information and select which pages you want to have on your website.
ru: Введите информацию о сайте и выберите, какие страницы вы хотите добавить на сайт.

en: Input your website information and tell Divi AI about your website or business. The information you provide will be used to generate content, images and make design decisions.
ru: Введите информацию о сайте и расскажите Divi AI о вашем сайте или бизнесе. Предоставленные вами данные будут использованы для генерации контента и изображений, а также для принятия решений по дизайну.

[ctx: Insert CSS Snippet from library]
en: Use This CSS Snippet
ru: Использовать Этот Фрагмент CSS

en: Insert Code at Cursor
ru: Вставить код в позицию курсора

[ctx: Insert HTML/JS Snippet from library]
en: Use This HTML/JS Snippet
ru: Использовать Этот Фрагмент HTML/JS

[ctx: Insert Module from library]
en: Use This Module
ru: Использовать Этот Модуль

[ctx: Insert Page from library]
en: Use This Page
ru: Использовать Эту Страницу

[ctx: Insert Row from library]
en: Use This Row
ru: Использовать Эту Строку

[ctx: Insert Section from library]
en: Use This Section
ru: Использовать Эту Секцию

en: Inset
ru: Внутрь

en: Instagram Profile Url
ru: URL Профиля Instagram

en: Install WooCommerce Plugin
ru: Установить Плагин WooCommerce

en: Install and Configure WooCommerce
ru: Установить И Настроить WooCommerce

en: Installing WooCommerce
ru: Установка WooCommerce

en: Interior Design Company
ru: Компания По Дизайну Интерьера

en: Interior Design Company About Page
ru: Страница «О Нас» Компании По Дизайну Интерьера

en: Interior Design Company Blog Page
ru: Страница Блога Компании По Дизайну Интерьера

en: Interior Design Company Contact Page
ru: Страница Контактов Компании По Дизайну Интерьера

en: Interior Design Company Home Page
ru: Главная Страница Компании По Дизайну Интерьера

en: Interior Design Company Landing Page
ru: Лендинг Компании По Дизайну Интерьера

en: Interior Design Company Portfolio Page
ru: Страница Портфолио Компании По Дизайну Интерьера

en: Interior Design Company Services Page
ru: Страница Услуг Компании По Дизайну Интерьера

en: Interior Design Company Shop Page
ru: Страница Магазина Компании По Дизайну Интерьера

en: Invalid API Key or Username
ru: Недействительный API-ключ или имя пользователя

en: Invalid post IDs format.
ru: Неверный формат ID записей.

en: Invalid shortcode string.
ru: Недопустимая строка shortcode.

en: Invite your team members and clients and give them full access to your entire suite of Divi services.
ru: Пригласите участников команды и клиентов и предоставьте им полный доступ ко всему набору сервисов Divi.

en: Italic
ru: Курсив

en: Join Now
ru: Присоединиться Сейчас

en: Just another %s site
ru: Просто еще один сайт %s

en: Just another WordPress site
ru: Просто еще один сайт WordPress

en: LMS About Page
ru: Страница «О Нас» LMS

en: LMS Blog Page
ru: Страница Блога LMS

en: LMS Contact Page
ru: Страница Контактов LMS

en: LMS Course Page
ru: Страница Курса LMS

en: LMS Courses Page
ru: Страница Курсов LMS

en: LMS Home Page
ru: Главная Страница LMS

en: LMS Landing Page
ru: Лендинг LMS

en: LMS Marketing Page
ru: Маркетинговая Страница LMS

[ctx: LMS Page]
en: Course
ru: Курс

[ctx: LMS Page]
en: Courses
ru: Курсы

en: LMS Pricing Page
ru: Страница Тарифов LMS

en: Landscape (8:5)
ru: Альбомная (8:5)

en: Language
ru: Язык

en: Language of Prompt
ru: Язык Запроса

en: Language of Website
ru: Язык Сайта

en: Layout
ru: Макет

[ctx: Layout]
en: Add New
ru: Добавить Новый

[ctx: Layout Categories]
en: Manage Categories
ru: Управление Рубриками

[ctx: Layout Categories]
en: Manage Tags
ru: Управление Тегами

[ctx: Layout Category]
en: Art & Design
ru: Искусство И Дизайн

[ctx: Layout Category]
en: Business
ru: Бизнес

[ctx: Layout Category]
en: Community & Non-Profit
ru: Сообщество И Некоммерческие Организации

[ctx: Layout Category]
en: Education
ru: Образование

[ctx: Layout Category]
en: Events
ru: События

[ctx: Layout Category]
en: Fashion & Beauty
ru: Мода И Красота

[ctx: Layout Category]
en: Food & Drink
ru: Еда И Напитки

[ctx: Layout Category]
en: Health & Fitness
ru: Здоровье И Фитнес

[ctx: Layout Category]
en: Online Store
ru: Интернет-Магазин

[ctx: Layout Category]
en: Services
ru: Услуги

[ctx: Layout Category]
en: Technology
ru: Технологии

en: Layout Name
ru: Название Макета

en: Layout Pack
ru: Набор Макетов

[ctx: Layout Pack]
en: Fashion
ru: Мода

[ctx: Layout Pack]
en: Layouts In This Pack
ru: Макеты В Этом Пакете

[ctx: Layout Packs]
en: Manage Packs
ru: Управление Пакетами

en: Layout Settings
ru: Настройки Макета

en: Learn About Divi AI
ru: Узнать О Divi AI

en: Learn About Divi Cloud
ru: Узнать О Divi Cloud

en: Learn About Divi Teams
ru: Узнать О Командах Divi

en: Learn About Divi VIP
ru: Узнать О Divi VIP

en: Learn About VIP Support
ru: Узнать О VIP-Поддержке

en: Learn More
ru: Подробнее

en: Learn More About Divi 5
ru: Узнать Больше О Divi 5

en: Leave a Reply to %s
ru: Оставить Ответ Для %s

en: Left
ru: Слева

en: Left Sidebar
ru: Левая Боковая Панель

en: Left to Right
ru: Слева Направо

en: Lengthen
ru: Удлинить

en: Let AI Choose
ru: Пусть Выберет ИИ

en: Let AI Choose For Me
ru: Пусть AI Выберет За Меня

en: Letter Spacing
ru: Межбуквенный Интервал

en: Let’s Build Your Divi Website!
ru: Давайте Создадим Ваш Сайт На Divi!

en: Level Up Your Divi Toolkit
ru: Прокачайте Ваш Набор Инструментов Divi

en: Level up your efficiency with limitless AI content and image requests.
ru: Повысьте эффективность с неограниченными запросами на AI-контент и изображения.

en: Library
ru: Библиотека

en: Light
ru: Светлый

en: Limit Google Fonts Support For Legacy Browsers
ru: Ограничить Поддержку Google Fonts Для Устаревших Браузеров

en: Link
ru: Ссылка

en: Link Color
ru: Цвет Ссылок

en: Link text
ru: Текст ссылки

en: List Items
ru: Элементы списка

en: Live Preview
ru: Предпросмотр В Реальном Времени

en: Load From Library
ru: Загрузить Из Библиотеки

en: Load more
ru: Загрузить ещё

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Locations
ru: Расположения

en: Log In
ru: Войти

en: Log In To Divi Cloud
ru: Войти В Divi Cloud

en: Log In to Activate Your License
ru: Войдите, Чтобы Активировать Лицензию

en: Login
ru: Войти

en: Logo
ru: Логотип

en: Logo Max Height
ru: Макс. Высота Логотипа

en: Low
ru: Низкий

en: Make Full Width
ru: Сделать На Всю Ширину

en: Manage Layouts
ru: Управление Макетами

en: Manage Pages
ru: Управление Страницами

en: Manage Posts
ru: Управление Записями

en: Manage Templates
ru: Управление Шаблонами

en: Manage Theme Templates
ru: Управление Шаблонами Темы

en: Manage Un-widgetized Advertisements
ru: Управление рекламой вне виджетов

en: Manage Website Pages
ru: Управление Страницами Сайта

en: Manage Your Elegant Themes Account
ru: Управление Учетной Записью Elegant Themes

en: Managing Website Styles
ru: Управление Стилями Сайта

en: March 28, 2024
ru: 28 Марта 2024

[ctx: Marketplace Page]
en: Seller
ru: Продавец

en: Maximum
ru: Максимум

en: Maximum canvas size is 8192px
ru: Максимальный размер холста — 8192px

en: Medium
ru: Средний

en: Member Login
ru: Вход Для Участников

en: Memory Limit Increase
ru: Увеличение Лимита Памяти

en: Menu Height
ru: Высота Меню

en: Menu Link Color
ru: Цвет Ссылок Меню

en: Menu Text Size
ru: Размер Текста Меню

en: Menu Top Margin
ru: Верхний Отступ Меню

en: Menu Width
ru: Ширина Меню

en: Meta Font Style
ru: Стиль Шрифта Мета

en: Meta Letter Spacing
ru: Межбуквенный Интервал Мета

en: Meta Line Height
ru: Высота Строки Мета

en: Meta Text Size
ru: Размер Текста Мета

en: Migrate This Site to %s
ru: Мигрировать Этот Сайт На %s

en: Migrate This Website
ru: Мигрировать Этот Сайт

en: Migrate To Divi 5
ru: Миграция На Divi 5

en: Migrating Your %s
ru: Перенос Вашего %s

en: Migrating Your Modules
ru: Миграция Модулей

en: Migrating Your Pages
ru: Миграция Страниц

en: Migrating Your Posts
ru: Миграция Ваших Записей

en: Migrating Your Settings
ru: Миграция Настроек

en: Migrating Your Templates
ru: Миграция Шаблонов

en: Migrating Your Widget Areas
ru: Перенос Ваших Областей Виджетов

en: Migrating your website will convert all Divi 4 modules to the Divi 5 format. Sweeping changes will be made to all Divi content throughout your website. It's important that you back up your website before migrating or test the migration on a staging site.
ru: Перенос сайта преобразует все модули Divi 4 в формат Divi 5. Масштабные изменения будут внесены во весь контент Divi на вашем сайте. Важно сделать резервную копию сайта перед переносом или протестировать перенос на тестовом сайте.

en: Mobile Menu
ru: Мобильное Меню

en: Mobile Styles
ru: Мобильные Стили

en: Modification Strength
ru: Сила изменения

en: Modification Type
ru: Тип изменения

en: Modify
ru: Изменить

en: Modify Element
ru: Изменить элемент

en: Modify Selected Image
ru: Изменить выбранное изображение

en: Modify With AI
ru: Изменить с помощью AI

en: Modify the reference image with a loose sketch
ru: Измените эталонное изображение с помощью грубого наброска

en: Module Name
ru: Название Модуля

en: Module Name Prefix
ru: Префикс Имени Модуля

en: Module Use
ru: Использование Модулей

en: Modules That Will Not Be Converted (%s)
ru: Модули, Которые Не Будут Преобразованы (%s)

en: Modules That Will be Converted (%s)
ru: Модули, Которые Будут Преобразованы (%s)

en: Mood & Lighting
ru: Настроение и освещение

en: More Options
ru: Дополнительные параметры

en: Most Used
ru: Часто Используемые

en: Move
ru: Переместить

en: Move To
ru: Переместить В

en: Move To Divi Cloud
ru: Переместить В Divi Cloud

en: Must Use Keywords
ru: Обязательные ключевые слова

en: My Cloud
ru: Мое Облако

en: My Divi Cloud
ru: Мой Divi Cloud

en: My Library
ru: Моя Библиотека

en: Name
ru: Имя

en: Need help getting started with Divi? Our support team is available around the clock to help you with anything and everything Divi related.
ru: Нужна помощь, чтобы начать работу с Divi? Наша служба поддержки доступна круглосуточно и поможет вам по любым вопросам, связанным с Divi.

en: New Description
ru: Новое описание

en: New Theme Options
ru: Новые Параметры Темы

en: New To Old
ru: От Новых К Старым

en: New items are stored into %s library.
ru: Новые элементы сохраняются в библиотеку %s.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ru: Следующие Комментарии <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
ru: Следующая

en: Next Entries &raquo;
ru: Следующие Записи &raquo;

en: No
ru: Нет

en: No %s found
ru: %s не найден(о)

en: No Animation
ru: Без Анимации

en: No Context
ru: Без Контекста

en: No File Selected
ru: Файл Не Выбран

en: No Repeat
ru: Без Повтора

en: No Results
ru: Нет Результатов

en: No Results Found
ru: Ничего Не Найдено

en: No Screenshot
ru: Нет Снимка Экрана

en: No Sidebar
ru: Без Боковой Панели

en: No available options.
ru: Нет доступных параметров.

en: None
ru: Нет

en: Note: Color settings set above should be applied to the Default color scheme.
ru: Примечание: настройки цветов, заданные выше, должны применяться к цветовой схеме По Умолчанию.

en: Nothing found
ru: Ничего не найдено

en: Nothing found in Trash
ru: В корзине ничего не найдено

en: Number of Posts displayed on Archive pages
ru: Количество записей, отображаемых на страницах архива

en: Number of Posts displayed on Category page
ru: Количество записей, отображаемых на странице категории

en: Number of Posts displayed on Search pages
ru: Количество записей, отображаемых на страницах поиска

en: Number of Posts displayed on Tag pages
ru: Количество записей, отображаемых на страницах меток

en: Number of Products displayed on WooCommerce archive pages
ru: Количество товаров, отображаемых на страницах архива WooCommerce

en: Number of dropdown tiers shown
ru: Количество Отображаемых Уровней Выпадающего Меню

en: Off
ru: Выкл.

en: Old To New
ru: От Старых К Новым

en: On
ru: Вкл.

en: On Divi Cloud
ru: В Divi Cloud

en: Onboarding Primary Menu
ru: Основное Меню Онбординга

en: Only Show
ru: Показывать Только

en: Only Show Icon on Hover
ru: Показывать Иконку Только При Наведении

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
ru: на

en: Open in a new window
ru: Открывать В Новом Окне

en: Open link in new window
ru: Открывать ссылку в новом окне

en: Options
ru: Параметры

en: Orange
ru: Оранжевый

en: Order Category Links by Ascending/Descending
ru: Порядок Ссылок На Категории: По Возрастанию/Убыванию

en: Order Pages Links by Ascending/Descending
ru: Порядок Ссылок На Страницы: По Возрастанию/Убыванию

en: Outset
ru: Наружу

[ctx: Page]
en: About
ru: О Нас

[ctx: Page]
en: Blog
ru: Блог

[ctx: Page]
en: Careers
ru: Карьера

[ctx: Page]
en: Case Study
ru: Кейс

[ctx: Page]
en: Categories
ru: Категории

[ctx: Page]
en: Contact
ru: Контакты

[ctx: Page]
en: Designer
ru: Дизайнер

[ctx: Page]
en: Donate
ru: Пожертвовать

[ctx: Page]
en: Events
ru: События

[ctx: Page]
en: FAQ
ru: ЧаВо

[ctx: Page]
en: Features
ru: Возможности

[ctx: Page]
en: Gallery
ru: Галерея

[ctx: Page]
en: Gallery 1
ru: Галерея 1

[ctx: Page]
en: Gallery 2
ru: Галерея 2

[ctx: Page]
en: Gallery 3
ru: Галерея 3

[ctx: Page]
en: Guide
ru: Руководство

[ctx: Page]
en: Home
ru: Главная

[ctx: Page]
en: Landing
ru: Лендинг

[ctx: Page]
en: Market
ru: Маркет

[ctx: Page]
en: Marketing
ru: Маркетинг

[ctx: Page]
en: Portfolio
ru: Портфолио

[ctx: Page]
en: Pricing
ru: Цены

[ctx: Page]
en: Project 1
ru: Проект 1

[ctx: Page]
en: Project 2
ru: Проект 2

[ctx: Page]
en: Services
ru: Услуги

[ctx: Page]
en: Shop
ru: Магазин

[ctx: Page]
en: Team
ru: Команда

en: Page Generated Successfully
ru: Страница Успешно Сгенерирована

en: Page Layout
ru: Макет Страницы

en: Page Name
ru: Название Страницы

en: Page Title
ru: Заголовок Страницы

[ctx: Page layout]
en: View Live Demo
ru: Посмотреть Живую Демонстрацию

en: Pages
ru: Страницы

en: Pages Built With Divi
ru: Страницы, Созданные В Divi

en: Pages:
ru: Страницы:

en: Paint Color
ru: Цвет заливки

en: Paint over the area of the image that you would like to modify
ru: Закрасьте область изображения, которую вы хотите изменить

en: Paintbrush Size
ru: Размер кисти

en: Painting
ru: Живопись

en: Paragraph
ru: Абзац

en: Paragraphs
ru: Абзацы

en: Password
ru: Пароль

en: Password Protected
ru: Защищено Паролем

en: Password:
ru: Пароль:

en: Paste image url here, if you chose "images" slider type
ru: Вставьте сюда URL изображения, если вы выбрали тип слайдера «images»

en: Performance
ru: Производительность

en: Phone
ru: Телефон

en: Phone Number
ru: Номер Телефона

en: Photo
ru: Фото

en: Photo Marketplace
ru: Фотомаркетплейс

en: Photo Marketplace About Page
ru: О Нас — Фотомаркетплейс

en: Photo Marketplace Categories Page
ru: Страница Категорий — Фотомаркетплейс

en: Photo Marketplace Contact Page
ru: Контакты — Фотомаркетплейс

en: Photo Marketplace Home Page
ru: Главная Страница — Фотомаркетплейс

en: Photo Marketplace Landing Page
ru: Лендинг — Фотомаркетплейс

en: Photo Marketplace Pricing Page
ru: Страница Тарифов — Фотомаркетплейс

en: Photo Marketplace Seller Page
ru: Страница Продавца — Фотомаркетплейс

en: Photographer
ru: Фотограф

en: Pick a color for your headings, or let Divi AI choose one for you.
ru: Выберите цвет для заголовков или позвольте Divi AI выбрать его за вас.

en: Pick a color to use for things like paragraphs, or let Divi AI choose one for you.
ru: Выберите цвет для элементов вроде абзацев или позвольте Divi AI выбрать его за вас.

en: Pick a handcrafted Starter Site created by our team. Then, jump into your finished website and customize the content.
ru: Выберите тщательно созданный Starter Site от нашей команды. Затем откройте готовый сайт и настройте контент.

en: Pick the starter site that best suits your website. Every Starter Site can be used for any type of website. Once your website is generated, you can easily customize the content and styles using the Divi Builder.
ru: Выберите стартовый сайт, который лучше всего подходит вашему сайту. Каждый стартовый сайт можно использовать для любого типа сайта. После генерации сайта вы сможете легко настроить контент и стили с помощью Divi Builder.

en: Pink
ru: Розовый

en: Place Thumbs on Pages
ru: Показывать миниатюры на страницах

en: Place Thumbs on Posts
ru: Показывать миниатюры в записях

en: Place your adsense code here.
ru: Разместите здесь свой код adsense.

en: Please Log In Again
ru: Пожалуйста, Войдите Снова

en: Plugins below use Divi hooks and may not yet be compatible with %s.
ru: Плагины ниже используют хуки Divi и могут быть ещё не совместимы с %s.

en: Plugins may be Incompatible with %s
ru: Плагины Могут Быть Несовместимы С %s

en: Portability
ru: Портативность

en: Portrait (3:4)
ru: Портретная (3:4)

en: Post
ru: Запись

en: Post Title
ru: Заголовок Записи

en: Post content has been rolled back to Divi 4 format.
ru: Содержимое записи откатилось к формату Divi 4.

en: Post info section
ru: Раздел информации о записи

en: Posted on
ru: Опубликовано

en: Posts Built With Divi
ru: Записи, Созданные В Divi

en: Premade Layouts
ru: Готовые Макеты

en: Presets
ru: Пресеты

en: Preview %1$s
ru: Предпросмотр %1$s

en: Previous
ru: Предыдущая

en: Primary Color
ru: Основной Цвет

en: Primary Menu
ru: Основное Меню

en: Primary Menu Background Color
ru: Цвет Фона Основного Меню

en: Primary Menu Bar
ru: Панель Основного Меню

en: Primary Menu Link Color
ru: Цвет Ссылок Основного Меню

en: Processing Imagery
ru: Обработка Изображений

en: Product Content
ru: Контент Товара

en: Progress Update: Front-End Speed Improvements (And Much More)
ru: Отчёт О Прогрессе: Улучшения Скорости На Фронтенде (И Многое Другое)

en: Project Navigation
ru: Навигация По Проектам

en: Published
ru: Опубликовано

en: Published (%s)
ru: Опубликовано (%s)

en: Purchase A Divi AI Membership
ru: Купить Подписку Divi AI

en: Quick Actions
ru: Быстрые Действия

en: RSS Icon Url
ru: URL Иконки RSS

en: Ratings
ru: Рейтинги

en: Re-Run Compatibility Check
ru: Запустить Проверку Совместимости Повторно

en: Re-Run Divi 5 Compatibility Check
ru: Повторно Запустить Проверку Совместимости Divi 5

en: Read Divi Documentation
ru: Читать Документацию Divi

en: Red
ru: Красный

en: Reference Content
ru: Эталонный контент

en: Reference Image (Optional)
ru: Референсное Изображение (Необязательно)

en: Reference Image Influence
ru: Влияние Референсного Изображения

en: Refine Result
ru: Уточнить результат

en: Refine your prompt
ru: Уточните промпт

en: Regenerate
ru: Сгенерировать заново

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove From Cloud
ru: Удалить Из Облака

en: Remove From Favorites
ru: Удалить Из Избранного

en: Rename
ru: Переименовать

en: Renew Subscription
ru: Продлить Подписку

en: Replace Existing Code
ru: Заменить существующий код

en: Replace Existing Content
ru: Заменить Существующий Контент

en: Reset
ru: Сброс

en: Reset to Defaults
ru: Сбросить К Настройкам По Умолчанию

en: Respectful
ru: Уважительный

en: Restaurant
ru: Ресторан

en: Restaurant About Page
ru: О Нас — Ресторан

en: Restaurant Blog Page
ru: Страница Блога — Ресторан

en: Restaurant Contact Page
ru: Контакты — Ресторан

en: Restaurant Gallery Page
ru: Страница Галереи — Ресторан

en: Restaurant Home Page
ru: Главная Страница — Ресторан

en: Restaurant Landing Page
ru: Лендинг — Ресторан

[ctx: Restaurant Page]
en: Menu
ru: Меню

en: Restaurant Shop Page
ru: Страница Магазина — Ресторан

en: Restaurant Team Page
ru: Команда — Ресторан

en: Restore
ru: Восстановить

en: Restore Divi 4 Content
ru: Восстановить Контент Divi 4

en: Restoring Content...
ru: Восстановление Контента...

en: Results
ru: Результаты

en: Retry
ru: Повторить

en: Retry Migration
ru: Повторить Миграцию

en: Rewrite With AI
ru: Переписать с помощью AI

en: Rewrite to be more engaging
ru: Переписать, чтобы было более увлекательно

en: Ridge
ru: С Выпуклостью

en: Right
ru: Справа

en: Right Sidebar
ru: Правая Боковая Панель

en: Right to Left
ru: Справа Налево

en: Role Editor
ru: Редактор Ролей

en: Roll Back to %s
ru: Откатиться На %s

en: Row Height
ru: Высота Ряда

en: Row Name
ru: Название Строки

en: Row Name Prefix
ru: Префикс Имени Строки

en: SaaS Company
ru: SaaS-Компания

en: SaaS Company About Page
ru: О Нас — SaaS-Компания

en: SaaS Company Careers Page
ru: Карьера — SaaS-Компания

en: SaaS Company Contact Page
ru: Контакты — SaaS-Компания

en: SaaS Company Documentation Page
ru: Документация — SaaS-Компания

en: SaaS Company Features Page
ru: Возможности — SaaS-Компания

en: SaaS Company Landing Page
ru: Лендинг — SaaS-Компания

en: SaaS Company Pricing Page
ru: Страница Тарифов — SaaS-Компания

en: Save
ru: Сохранить

en: Save %s
ru: Сохранить %s

en: Save Changes
ru: Сохранить Изменения

en: Save Items To Divi Cloud
ru: Сохранить Элементы В Divi Cloud

en: Save Selection Only
ru: Сохранить Только Выделенное

en: Save Theme Options
ru: Сохранить Параметры Темы

en: Save To Divi Cloud
ru: Сохранить В Divi Cloud

en: Save To Library
ru: Сохранить В Библиотеку

en: Save as Global
ru: Сохранить Как Глобальный

en: Save items to the Divi Cloud for later use.
ru: Сохраняйте элементы в Divi Cloud для последующего использования.

en: Save this %s to the Divi Library for later use.
ru: Сохраните этот %s в библиотеку Divi для последующего использования.

en: Save unlimited layouts, theme builder templates, code snippets and more to Divi Cloud.
ru: Сохраняйте неограниченное количество макетов, шаблонов Theme Builder, фрагментов кода и многое другое в Divi Cloud.

en: Save your Divi assets to the cloud and access them from any website. Collaborate with your team in the cloud.
ru: Сохраняйте свои ресурсы Divi в облаке и получайте к ним доступ с любого сайта. Работайте вместе с командой в облаке.

en: Saving Theme Builder
ru: Сохранение Theme Builder

en: Scroll
ru: Прокрутка

en: Search
ru: Поиск

en: Search &hellip;
ru: Поиск &hellip;

en: Search Bar Background Color
ru: Цвет Фона Строки Поиска

en: Search Bar Text Color
ru: Цвет Текста Строки Поиска

en: Search Fonts
ru: Поиск Шрифтов

en: Search For Categories
ru: Искать Категории

en: Search For Layouts
ru: Искать Макеты

en: Search For Packs
ru: Искать Наборы

en: Search Results for: %s
ru: Результаты Поиска По Запросу: %s

en: Search Theme Options
ru: Искать Параметры Темы

en: Search for:
ru: Искать:

en: Search results for "%s"
ru: Результаты поиска по запросу «%s»

en: Secondary Color
ru: Дополнительный Цвет

en: Secondary Menu
ru: Дополнительное Меню

en: Secondary Menu Background Color
ru: Цвет Фона Дополнительного Меню

en: Secondary Menu Bar
ru: Панель Дополнительного Меню

en: Secondary Menu Link Color
ru: Цвет Ссылок Дополнительного Меню

en: Section Height
ru: Высота Раздела

en: Section Name
ru: Название Раздела

en: Section Name Prefix
ru: Префикс Имени Раздела

en: Select
ru: Выбрать

en: Select All
ru: Выделить все

en: Select Animation Effect
ru: Выберите Эффект Анимации

en: Select Font
ru: Выбрать Шрифт

en: Select Icon
ru: Выбрать Иконку

en: Select Mood
ru: Выбрать настроение

en: Select Page
ru: Выбрать Страницу

en: Select Slider Type here
ru: Выберите Тип Слайдера Здесь

en: Select a Website Template
ru: Выберите Шаблон Сайта

en: Select a primary color, or let Divi AI choose a great color for you. The primary color is used through the layout, such as background colors, button colors, etc.
ru: Выберите основной цвет или позвольте Divi AI подобрать отличный цвет за вас. Основной цвет используется по всему макету, например для фона, кнопок и т. д.

en: Select a secondary color, or let Divi AI choose a great color for you. The secondary color is used through the layout as a secondary accent color, such as for icon colors, text highlights, etc.
ru: Выберите вторичный цвет или позвольте Divi AI подобрать отличный цвет за вас. Вторичный цвет используется в макете как дополнительный акцент, например для цвета иконок, выделения текста и т. д.

en: Select between expanded and closed state
ru: Выберите между развернутым и свернутым состоянием

en: Select the pages that you want to add to your website. You can select from pre-build pages with custom layouts, and add your own pages that will be built using a simple template.
ru: Выберите страницы, которые хотите добавить на сайт. Можно выбрать из готовых страниц с пользовательскими макетами и добавить свои страницы, которые будут созданы с помощью простого шаблона.

en: Select this option if you plan to sell products on your website. We will install WooCommerce and configure your cart and checkout pages.
ru: Выберите этот вариант, если планируете продавать товары на сайте. Мы установим WooCommerce и настроим страницы корзины и оформления заказа.

en: Select yes if the link should be opened in a new window
ru: Выберите «да», если ссылку нужно открывать в новом окне

en: Select your desired enhancements. Your image will be sent back through Divi AI and re-imagined to achieve the desired result.
ru: Выберите нужные улучшения. Ваше изображение будет снова отправлено в Divi AI и переосмыслено для достижения желаемого результата.

en: Sentences
ru: Предложения

[ctx: Services/Plans Page]
en: Packages
ru: Пакеты

en: Set As Logo
ru: Установить Как Логотип

en: Set the height of image in pixels.
ru: Задайте высоту изображения в пикселях.

en: Set the width of image in pixels.
ru: Задайте ширину изображения в пикселях.

en: Share With Team
ru: Поделиться С Командой

en: Share Your Divi Cloud With Your Team
ru: Делитесь Divi Cloud со своей командой

en: Shared With Me
ru: Доступно Мне

en: Shop (selecting this will install WooCommerce)
ru: Магазин (при выборе будет установлен WooCommerce)

en: Shop Page & Category Page Layout for WooCommerce
ru: Макет Страницы Магазина И Страницы Категории Для WooCommerce

en: Shortcode Framework Constant
ru: Константа Фреймворка Шорткодов

en: Shortcode Framework Constant Value
ru: Значение Константы Фреймворка Шорткодов

en: Shortcode Framework Hook
ru: Хук Фреймворка Шорткодов

en: Shortcode Framework Option
ru: Параметр Фреймворка Шорткодов

en: Shortcodes
ru: Шорткоды

en: Shortcodes In Widget Area Use
ru: Использование Шорткодов В Области Виджетов

en: Shortcodes Used
ru: Используемые Шорткоды

en: Shorten
ru: Сократить

en: Show
ru: Показать

en: Show Facebook Icon
ru: Показывать Иконку Facebook

en: Show Instagram Icon
ru: Показывать Иконку Instagram

en: Show RSS Icon
ru: Показывать Иконку RSS

en: Show Search Icon
ru: Показывать Иконку Поиска

en: Show Social Icons
ru: Показывать Иконки Соцсетей

en: Show Thumbs on Index pages
ru: Показывать миниатюры на страницах архива

en: Show Top Bar
ru: Показывать Верхнюю Панель

en: Show X Icon
ru: Показывать Иконку X

en: Show comments on pages
ru: Показывать комментарии на страницах

en: Show comments on posts
ru: Показывать комментарии в записях

en: Show dropdown menus
ru: Показывать Выпадающие Меню

en: Sidebar
ru: Боковая Панель

en: Sidebar Layout
ru: Макет Боковой Панели

en: Sidebar Width
ru: Ширина Боковой Панели

en: Sidebar: %1$s contains third party module(s): %2$s
ru: Сайдбар: %1$s содержит сторонние модули: %2$s

en: Sidebar: %1$s, contains the following Divi WooCommerce module(s): %2$s
ru: Сайдбар: %1$s, содержит следующие модули Divi WooCommerce: %2$s

en: Sign In To Divi Cloud
ru: Войти В Divi Cloud

en: Sign Out Of Divi Cloud
ru: Выйти Из Divi Cloud

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop-up to activate Divi Cloud.
ru: Войдите в свою учётную запись Elegant Themes через всплывающее окно, чтобы активировать Divi Cloud.

en: Simplify
ru: Упростить

en: Simply describe your website, sit back, relax, and let Divi AI create your entire website for you in less than 2 minutes.
ru: Просто опишите ваш сайт, расслабьтесь и позвольте Divi AI создать весь сайт за вас менее чем за 2 минуты.

en: Single Page Layout
ru: Макет Одиночной Страницы

en: Single Post Layout
ru: Макет Одиночной Записи

en: Single Post Page SEO
ru: SEO страницы отдельной записи

en: Site Identity
ru: Идентичность Сайта

en: Site Name
ru: Название Сайта

en: Site Slogan
ru: Слоган Сайта

en: Size
ru: Размер

en: Skills
ru: Навыки

en: Skip This Step & Build Manually
ru: Пропустить Этот Шаг И Собрать Вручную

en: Slide
ru: Сдвиг

en: Slide In
ru: Выезд

en: Slide In & Fullscreen Header Settings
ru: Настройки Шапки С Выездом И Во Весь Экран

en: Slider Type
ru: Тип Слайдера

en: Smooth Scrolling
ru: Плавная Прокрутка

en: Social Icon Color
ru: Цвет Иконок Соцсетей

en: Social Icon Size
ru: Размер Иконок Соцсетей

en: Social Media Post
ru: Публикация В Соцсетях

en: Solid
ru: Сплошная

en: Some Theme Builder Templates are Incompatible with %s
ru: Некоторые Шаблоны Theme Builder Несовместимы С %s

en: Some third party scripts may be incorrectly enqueued without declaring jQuery as dependency. If jQuery is deferred, these scripts could break. If you are experiencing console errors after enabling the "Defer jQuery And jQuery Migrate" option, you can enable this option, which will load an additional compatibility script that will attempt to solve the issue. You can turn this feature off if everything is working fine without it.
ru: Некоторые сторонние скрипты могут подключаться некорректно, без указания jQuery как зависимости. Если jQuery загружается отложенно, такие скрипты могут перестать работать. Если после включения опции "Отложить Загрузку jQuery И jQuery Migrate" вы видите ошибки в консоли, включите эту опцию — будет загружен дополнительный скрипт совместимости, который попытается решить проблему. Вы можете отключить эту функцию, если без нее все работает нормально.

en: Something Went Wrong While Migrating to Divi 5
ru: При миграции на Divi 5 Что-То Пошло Не Так

en: Something went wrong
ru: Что-то пошло не так

en: Something went wrong. Please try again later or try different request.
ru: Что-то пошло не так. Повторите попытку позже или попробуйте другой запрос.

en: Sort
ru: Сортировка

en: Sort Categories Links by Name/ID/Slug/Count/Term Group
ru: Сортировать Ссылки На Категории По Имени/ID/Ярлыку/Количеству/Группе Терминов

en: Sort Pages Links
ru: Сортировать Ссылки На Страницы

en: Split Into Modules
ru: Разбить На Модули

en: Split Into Rows
ru: Разбить На Строки

en: Split Into Sections
ru: Разбить На Разделы

en: Split Layout Into Sections
ru: Разбить Макет На Разделы

en: Split Row Into Modules
ru: Разбить Строку На Модули

en: Split Section Into Rows
ru: Разбить Раздел На Строки

en: Split Test Usage
ru: Использование Сплит-Тестов

en: Split Test usage found
ru: Обнаружено использование сплит-тестов

en: Square (1:1)
ru: Квадрат (1:1)

en: Start Collaborating!
ru: Начать Совместную Работу!

en: Start Over
ru: Начать заново

en: Start With %1$s
ru: Начать С %1$s

en: State
ru: Состояние

en: Status
ru: Статус

en: Step %1$s: %2$s Compatibility Check
ru: Шаг %1$s: Проверка Совместимости %2$s

en: Step %1$s: Migrate to %2$s
ru: Шаг %1$s: Миграция На %2$s

en: Stretch Background Image
ru: Растянуть Фоновое Изображение

en: Submit
ru: Отправить

en: Submit Comment
ru: Отправить Комментарий

en: Submit a Comment
ru: Оставить Комментарий

en: Subscribe to Stay Up to Date
ru: Подпишитесь, Чтобы Быть В Курсе

en: Supply Divi AI with a reference image. This image will be combined with your image description to create the final image. Reference images are a great way to inform Divi AI about a desired composition or style while altering the subject matter of the reference image using your image description.
ru: Предоставьте Divi AI референсное изображение. Это изображение будет объединено с вашим описанием, чтобы создать итоговое изображение. Референсы — отличный способ подсказать Divi AI желаемую композицию или стиль, изменяя объект на референсе с помощью вашего описания изображения.

en: Supply Divi AI with additional context. The chosen context will alter the results and help Divi AI create relevant content.
ru: Добавьте для Divi AI дополнительный контекст. Выбранный контекст изменит результат и поможет Divi AI создавать релевантный контент.

en: Support
ru: Поддержка

en: Tab Content
ru: Содержимое Вкладки

en: Tab Text
ru: Текст Вкладки

en: Tablet
ru: Планшет

en: Tag
ru: Тег

en: Tags
ru: Теги

en: Team Sidebar
ru: Боковая Панель Команды

en: Tell Divi AI About Your Website
ru: Расскажите Divi AI О Вашем Сайте

en: Tell Divi AI About Your Website (Optional)
ru: Расскажите Divi AI О Своем Сайте (Необязательно)

en: Tell Divi AI about the content you would like it to write.
ru: Расскажите Divi AI о контенте, который вы хотите, чтобы он написал.

en: Tell Divi AI about the image you would like it to create.
ru: Расскажите Divi AI об изображении, которое вы хотите, чтобы он создал.

en: Tell Divi AI how long you want the content it generates to be. The output will be close to, but not exactly equal to, the length you define.
ru: Скажите Divi AI, какой длины должен быть генерируемый контент. Результат будет близок к, но не точно равен заданной длине.

en: Tell Divi AI how you would like it to fill in the blank area of your expanded image.
ru: Сообщите Divi AI, как вы хотите заполнить пустую область расширенного изображения.

en: Tell Divi AI how you would like to change the image. Your changes will be applied to the area you select using the Image Selection or Image Sketch interface.
ru: Сообщите Divi AI, как вы хотите изменить изображение. Изменения будут применены к области, которую вы выберете с помощью интерфейса Выделение Изображения или Эскиз Изображения.

en: Tell Divi AI what kind of image you want it to create. Be as descriptive as you like!
ru: Скажите Divi AI, какое изображение вы хотите, чтобы он создал. Описывайте как можно подробнее!

en: Tell Divi AI what you want it to write about. Talk to it like you would a person.
ru: Скажите Divi AI, о чем вы хотите, чтобы он написал. Общайтесь с ним так же, как с человеком.

en: Tell Divi AI what you want to achieve using custom code. Divi AI will respond appropriately based on the element and code field you are editing.
ru: Скажите Divi AI, чего вы хотите добиться с помощью пользовательского кода. Divi AI ответит соответствующим образом, исходя из элемента и поля кода, которое вы редактируете.

en: Tell Us About Your Website
ru: Расскажите О Вашем Сайте

en: Text
ru: Текст

en: Text Color
ru: Цвет Текста

en: Text Size
ru: Размер Текста

en: The %s below contain modules that are not yet compatible with Divi 5. These modules will not be converted, and will continue to rely on the Divi 4 framework.
ru: В %s ниже содержатся модули, которые пока не совместимы с Divi 5. Эти модули не будут конвертированы и продолжат работать на основе фреймворка Divi 4.

en: The Divi 5 Migrator will parse all your website content and look for Divi 4 shortcodes. It will convert those shortcodes to the new Divi 5 format and update each post. Modules that do not yet support Divi 5, such as modules from the Divi Marketplace, will not be converted and will continue to function using the legacy Divi 4 framework. Pages that use such modules will not benefit from Divi 5's performance improvements.
ru: Мигратор Divi 5 проанализирует весь контент вашего сайта и найдёт шорткоды Divi 4. Он преобразует эти шорткоды в новый формат Divi 5 и обновит каждую запись. Модули, которые пока не поддерживают Divi 5, например модули из Divi Marketplace, не будут преобразованы и продолжат работать на устаревшем фреймворке Divi 4. Страницы, использующие такие модули, не получат преимуществ улучшений производительности Divi 5.

en: The Divi 5 migration process failed. You can try rerunning the migrator; it will pick up where it left off. If the process continues to fail, please get in touch with our support team for assistance or roll back to Divi 4.
ru: Процесс миграции на Divi 5 завершился с ошибкой. Вы можете попробовать запустить миграцию повторно — она продолжит с того места, где остановилась. Если ошибка повторяется, обратитесь в нашу службу поддержки или откатитесь до Divi 4.

en: The Divi Marketplace is full of thousands of additional layouts!
ru: В Divi Marketplace есть тысячи дополнительных макетов!

en: The Divi icon font is broken up into various subsets. These subsets are loaded only when needed based on the modules and features used on each page. If you need access to the entire icon font on all pages (for example, if you are using our icon font in your child theme), then you can disable this option and load the entire icon font library on all pages.
ru: Шрифт иконок Divi разделен на несколько поднаборов. Эти поднаборы загружаются только при необходимости — в зависимости от модулей и функций, используемых на каждой странице. Если вам нужен доступ ко всему шрифту иконок на всех страницах (например, если вы используете наш шрифт иконок в дочерней теме), отключите этот параметр, чтобы загружать всю библиотеку шрифта иконок на всех страницах.

en: The Elegant Themes API key you entered is invalid. Please make sure that your API has been entered correctly and that it is enabled in your account.
ru: Введённый вами ключ Elegant Themes API недействителен. Убедитесь, что API введён правильно и включён в вашей учётной записи.

en: The Elegant Themes username you entered is invalid. Please enter a valid username to receive product updates. If you forgot your username you can
ru: Введённое вами имя пользователя Elegant Themes недействительно. Введите корректное имя пользователя, чтобы получать обновления продуктов. Если вы забыли имя пользователя, вы можете

en: The Item couldn't be downloaded. Please try after a while.
ru: Не удалось скачать элемент. Повторите попытку позже.

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key here. Learn more about how to create your Google API Key <a target="_blank" href="%1$s">here</a>.
ru: Модуль «Карта» использует Google Maps API и для работы требует действующий ключ Google API. Перед использованием модуля карты убедитесь, что вы добавили ключ API здесь. Подробнее о том, как создать ключ Google API, читайте <a target="_blank" href="%1$s">здесь</a>.

en: The WooCommerce plugin failed to install during the website generation process. You must install and activate the plugin manually.
ru: Плагин WooCommerce не удалось установить во время генерации сайта. Вам нужно установить и активировать плагин вручную.

en: The WooCommerce plugin was installed but failed to activate during the website generation process. Visit the Plugins page to activate WooCommerce manually.
ru: Плагин WooCommerce был установлен, но не удалось активировать его во время генерации сайта. Перейдите на страницу «Плагины», чтобы активировать WooCommerce вручную.

en: The action failed in the following clouds.
ru: Действие не удалось в следующих облаках.

en: The body font will be used for all text blocks throughout the layout. Let AI pick a great font for you, or choose one yourself.
ru: Шрифт основного текста будет использоваться для всех текстовых блоков в макете. Позвольте AI подобрать отличный шрифт или выберите его сами.

en: The creators of these plugins have chosen to opt out of the Divi 5 Public Alpha while they focus on creating new versions of their modules in preparation for the final release of Divi 5. 🎉
ru: Разработчики этих плагинов решили не участвовать в Public Alpha Divi 5, пока они сосредоточены на создании новых версий своих модулей в рамках подготовки к финальному релизу Divi 5. 🎉

en: The following items are used on your website and are ready to be converted to the Divi 5 format.
ru: Следующие элементы используются на вашем сайте и готовы к преобразованию в формат Divi 5.

en: The heading font will be used for all headings throughout the layout. Let AI pick a great font for you, or choose one yourself.
ru: Шрифт заголовков будет использоваться для всех заголовков в макете. Позвольте AI подобрать отличный шрифт или выберите его сами.

en: The higher the enhancement strength, the more power is given to Divi AI to re-imagine the original image. A higher strength will increase the enhancement effect, but it will also result in greater changes to the original subject matter.
ru: Чем выше сила улучшения, тем больше возможностей получает Divi AI, чтобы переосмыслить исходное изображение. Более высокая сила усилит эффект улучшения, но также приведет к большим изменениям исходного содержимого.

en: The higher the modification strength, the more power your prompt has to modify the original image. Reducing the strength will result in more minimal changes.
ru: Чем выше сила изменения, тем сильнее ваш запрос может изменить исходное изображение. Уменьшение силы приведет к более минимальным изменениям.

en: The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.
ru: Запрошенная страница не найдена. Попробуйте уточнить поиск или используйте навигацию выше, чтобы найти запись.

en: The pages below utilize features that are not yet compatible with %s
ru: Страницы ниже используют функции, которые пока не совместимы с %s

en: The plugins listed below are using the Divi 4 framework and are not fully compatible with Divi 5. These plugins will continue to function, however, since they use the Divi 4 framework, the parts of your website that use these plugins will not benefit from Divi 5's performance improvements.
ru: Перечисленные ниже плагины используют фреймворк Divi 4 и не полностью совместимы с Divi 5. Эти плагины продолжат работать, однако, поскольку они используют фреймворк Divi 4, части вашего сайта, которые используют эти плагины, не получат преимуществ от улучшений производительности Divi 5.

en: The sidebars and widget areas below contain modules that are not yet compatible with Divi 5. These modules will not be converted, and will continue to rely on the Divi 4 framework.
ru: Боковые панели и области виджетов ниже содержат модули, которые пока не совместимы с Divi 5. Эти модули не будут конвертированы и продолжат работать на основе фреймворка Divi 4.

en: The size of the image must be less than 10MB.
ru: Размер изображения должен быть меньше 10 МБ.

en: Theme Customizer
ru: Настройщик Темы

en: Theme Option
ru: Параметр Темы

en: Theme Options
ru: Настройки Темы

en: Theme Options Library
ru: Библиотека Параметров Темы

en: Theme Templates
ru: Шаблоны Темы

en: There are no posts to convert!
ru: Нет записей для преобразования!

en: There are no posts to rollback!
ru: Нет записей для отката!

en: These words will be forced to appear in the content. This is useful for SEO when optimizing for specific keywords, for example.
ru: Эти слова будут принудительно добавлены в контент. Это полезно, например, для SEO при оптимизации под конкретные ключевые слова.

en: Third party modules aren't expected to be ready for Divi 5 during the alpha and beta phases.
ru: Ожидается, что сторонние модули не будут готовы для Divi 5 на этапах альфы и беты.

en: This Module Content
ru: Контент Этого Модуля

en: This Page Content
ru: Контент Этой Страницы

en: This Plugin Can't Be Activated While Using Divi 5
ru: Этот Плагин Нельзя Активировать При Использовании Divi 5

en: This Section Content
ru: Контент Этого Раздела

en: This Website
ru: Этот Сайт

en: This block will eventually be removed, so please check back again in the future. Thanks for testing Divi 5!
ru: Этот блок со временем будет удалён, поэтому загляните сюда позже. Спасибо за тестирование Divi 5!

en: This is the username that you use to access the Members Area on elegantthemes.com.
ru: Это имя пользователя, которое вы используете для доступа в Зону Участника на elegantthemes.com.

en: This may take several minutes. Do not exit or refresh this page or your progress will be lost.
ru: Это может занять несколько минут. Не закрывайте и не обновляйте эту страницу, иначе прогресс будет потерян.

en: This option allows you to change how your dates are displayed. For more information please refer to the WordPress codex here:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>
ru: Этот параметр позволяет изменить формат отображения дат. Подробнее см. документацию WordPress:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>

en: This options allows you to control how many teirs your pages dropdown menu has. Increasing the number allows for additional menu items to be shown.
ru: Этот параметр позволяет управлять количеством уровней в выпадающем меню страниц. Увеличение значения позволяет показывать дополнительные пункты меню.

en: This page is running in backwards compatibility mode because it contains legacy Divi 4 modules. They will continue to function, however, this page won't benefit from all of Divi 5's performance improvements. This page may still need to be converted, or you may be using modules that aren't ready for Divi 5. This notice is for information purposes and is not an error.
ru: Эта страница работает в режиме обратной совместимости, потому что содержит устаревшие модули Divi 4. Они продолжат работать, однако эта страница не сможет воспользоваться всеми улучшениями производительности Divi 5. Возможно, эту страницу все еще нужно преобразовать, или вы используете модули, которые еще не готовы для Divi 5. Это уведомление носит информационный характер и не является ошибкой.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
ru: Эта запись защищена паролем. Введите пароль, чтобы просмотреть комментарии.

en: This website doesn't contain any Divi 4 modules requiring conversion. Your website runs on the Divi 5 framework; you can hit the ground running! You can revisit this migration page anytime to check your website for Divi 4 content. If you import content using the WordPress importer or if you import layouts that contain unsupported modules, you can use the migrator to assess the compatibility of that content and migrate it at your convenience.
ru: На этом сайте нет модулей Divi 4, требующих преобразования. Ваш сайт работает на фреймворке Divi 5; можно сразу приступать! Вы можете в любое время вернуться на эту страницу переноса, чтобы проверить сайт на наличие контента Divi 4. Если вы импортируете контент с помощью импортера WordPress или импортируете макеты, содержащие неподдерживаемые модули, вы можете воспользоваться инструментом переноса, чтобы оценить совместимость этого контента и выполнить перенос в удобное время.

en: This website is linked to your Divi subscriptions and ready to receive the latest Divi updates.
ru: Этот сайт привязан к вашим подпискам Divi и готов получать последние обновления Divi.

en: This will enable Google Fonts for Non-English languages.
ru: Это включит Google Fonts для неанглийских языков.

en: This will enable the use of excerpts in posts or pages.
ru: Это включит использование выдержек в записях и на страницах.

en: This will return all of the settings throughout the options page to their default values. <strong>Are you sure you want to do this?</strong>
ru: Это вернёт все настройки на странице параметров к значениям по умолчанию. <strong>Вы уверены, что хотите это сделать?</strong>

en: Tile
ru: Замостить

en: Tile Horizontally
ru: Замостить По Горизонтали

en: Tile Vertically
ru: Замостить По Вертикали

en: Title
ru: Заголовок

en: To enable Divi Cloud on this website, log in to your Elegant Themes account
ru: Чтобы включить Divi Cloud на этом сайте, войдите в свою учётную запись Elegant Themes

en: To modify or add to an element that already exists in the image, choose Modify Element. To add something brand new and unrelated to the original image, choose Add Element.
ru: Чтобы изменить или дополнить элемент, который уже есть на изображении, выберите Изменить элемент. Чтобы добавить что-то совершенно новое и не связанное с исходным изображением, выберите Добавить элемент.

en: To view this protected post, enter the password below
ru: Чтобы просмотреть эту защищённую запись, введите пароль ниже

en: Tone of Voice
ru: Тон

en: Top
ru: Сверху

en: Top Bar Text Color
ru: Цвет Текста Верхней Панели

en: Top Bar Text Size
ru: Размер Текста Верхней Панели

en: Top to Bottom
ru: Сверху Вниз

en: Trackbacks/Pingbacks
ru: Трекбеки/Пингбеки

en: Translate
ru: Перевести

en: Trash
ru: Корзина

en: Trash storage for Divi Cloud is limited to 50 items for free accounts. Once your trash exceeds 50 items, the oldest items in your trashed will be permanently deleted to make room for new items. Purchase a <a href="%s" target="_blank">Divi Cloud Membership</a> for unlimited storage.
ru: Хранилище корзины в Divi Cloud ограничено 50 элементами для бесплатных аккаунтов. Когда в корзине становится больше 50 элементов, самые старые элементы будут удаляться безвозвратно, чтобы освободить место для новых. Приобретите <a href="%s" target="_blank">подписку Divi Cloud</a>, чтобы получить неограниченное хранилище.

en: Travel Agency
ru: Туристическое Агентство

en: Travel Agency About Page
ru: О Нас — Туристическое Агентство

en: Travel Agency Blog Page
ru: Страница Блога — Туристическое Агентство

en: Travel Agency Contact Page
ru: Контакты — Туристическое Агентство

en: Travel Agency Home Page
ru: Главная Страница — Туристическое Агентство

en: Travel Agency Landing Page
ru: Лендинг — Туристическое Агентство

en: Travel Agency Packages Page
ru: Страница Турпакетов — Туристическое Агентство

en: Travel Agency Shop Page
ru: Страница Магазина — Туристическое Агентство

en: Travel Agency Team Page
ru: Команда — Туристическое Агентство

en: Tutorials & Documentation
ru: Уроки И Документация

en: Tweet
ru: Твитнуть

en: Type
ru: Тип

en: Type of the box
ru: Тип блока

en: Typography
ru: Типографика

en: Uh Oh!
ru: Ой-ой!

en: Uh Oh! Something Went Wrong
ru: Упс! Что-То Пошло Не Так

en: Uh Oh! You have reached your Divi Cloud quota.
ru: Ой! Вы достигли лимита Divi Cloud.

en: Unable to generate shortcode. Please try again later.
ru: Не удалось сгенерировать shortcode. Повторите попытку позже.

en: Underline
ru: Подчёркивание

en: Unlock Unlimited Divi Cloud Storage
ru: Разблокировать Неограниченное Хранилище Divi Cloud

en: Unsupported Plugins Detected
ru: Обнаружены Неподдерживаемые Плагины

en: Untagged
ru: Без Тегов

en: Update
ru: Обновить

en: Updating Website Information
ru: Обновление Информации О Сайте

en: Upgrade
ru: Обновить

en: Upgrade Your Divi Cloud
ru: Обновить Divi Cloud

en: Upgrade to Divi AI Unlimited
ru: Обновиться до Divi AI Unlimited

en: Upgrade to Unlimited Cloud Storage!
ru: Перейдите на Безлимитное Облачное Хранилище!

en: Upgrade to Unlimited Divi Cloud Storage!
ru: Перейдите на Безлимитное Хранилище Divi Cloud!

en: Upgrade your Divi membership to Lifetime and use Divi on unlimited websites forever.
ru: Перейдите на пожизненное членство Divi и используйте Divi на неограниченном количестве сайтов навсегда.

en: Upload
ru: Загрузить

en: Upload a Reference Image
ru: Загрузить Референсное Изображение

en: Upload a logo image to be used in your website header and footer.
ru: Загрузите изображение логотипа, которое будет использоваться в шапке и подвале сайта.

en: Upload your logo (optional)
ru: Загрузить логотип (необязательно)

en: Uppercase
ru: Верхний Регистр

en: Upscale
ru: Увеличить разрешение

en: Upscale Image
ru: Увеличить разрешение изображения

en: Upscaling Images
ru: Повышение Разрешения Изображений

en: Url
ru: URL

en: Use Background Color
ru: Использовать Цвет Фона

en: Use Custom Sidebar Width
ru: Использовать Произвольную Ширину Боковой Панели

en: Use Divi Quick Sites to generate a new website using Divi AI or premade Divi Starter Sites. Quick Sites will set up your entire site including custom pages, menu items, Theme Builder templates and more.
ru: Используйте Divi Quick Sites, чтобы сгенерировать новый сайт с помощью Divi AI или готовых Divi Starter Sites. Quick Sites настроит весь сайт, включая пользовательские страницы, пункты меню, шаблоны Theme Builder и многое другое.

en: Use Divi Quick Sites to set up your site in less than 2 minutes. We will generate pages and content, set up your website info, and configure your menu, templates, styles and presets automatically. You can build your website using AI, or pick from handcrafted Starter Sites.
ru: Используйте Divi Quick Sites, чтобы настроить сайт менее чем за 2 минуты. Мы сгенерируем страницы и контент, настроим информацию о сайте и автоматически сконфигурируем меню, шаблоны, стили и пресеты. Вы можете создать сайт с помощью AI или выбрать один из готовых Starter Sites.

en: Use Google Fonts
ru: Использовать Google Fonts

en: Use Placeholder Images
ru: Использовать Изображения-Заполнители

en: Use Pre-Made Starter Site
ru: Использовать Готовый Starter Site

en: Use Relative Image Paths
ru: Использовать Относительные Пути К Изображениям

en: Use Stock Images (Faster)
ru: Использовать Стоковые Изображения (Быстрее)

en: Use This Code
ru: Использовать этот код

en: Use This Image
ru: Использовать это изображение

en: Use This Text
ru: Использовать этот текст

en: Use excerpts when defined
ru: Использовать выдержки, если заданы

en: Use resizing
ru: Использовать изменение размера

en: Use selection as reference
ru: Использовать выделение как образец

en: Use your original image as reference in the selected area. Changes will be more seamlessly integrated into the modified image.
ru: Используйте исходное изображение как образец в выбранной области. Изменения будут более бесшовно интегрированы в измененное изображение.

en: Used for icon button type
ru: Используется для типа кнопки «иконка»

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Username:
ru: Имя пользователя:

en: Using Divi AI
ru: Работа С Divi AI

en: Using Divi Cloud
ru: Использование Divi Cloud

en: Using the Divi Builder
ru: Работа С Divi Builder

en: Using the Divi Library
ru: Использование Библиотеки Divi

en: Using the Divi Theme Builder
ru: Работа С Divi Theme Builder

en: Vector Graphic
ru: Векторная графика

en: Vertical Menu Orientation
ru: Ориентация Вертикального Меню

en: Vertically Centered
ru: По Центру По Вертикали

en: View Details
ru: Подробнее

en: View Full Development Roadmap
ru: Посмотреть Полную Дорожную Карту Разработки

en: View My Site
ru: Открыть Мой Сайт

en: View Theme Options
ru: Просмотреть Параметры Темы

en: View in Divi Marketplace
ru: Посмотреть В Divi Marketplace

en: Visit The Migrator
ru: Перейти В Migrator

en: Warning: This can cause JavaScript errors in some cases and should be used with care. When enabled, scripts registered by plugins and themes will be deferred to improve performance and jQuery will always be loaded in the body.
ru: Предупреждение: в некоторых случаях это может вызвать ошибки JavaScript, поэтому используйте с осторожностью. Если включено, скрипты, зарегистрированные плагинами и темами, будут загружаться отложенно для повышения производительности, а jQuery всегда будет загружаться в body.

en: Watch video tutorials
ru: Смотреть Видеоуроки

en: Watercolor
ru: Акварель

en: We are scanning your website to assess its compatibility with Divi 5. If your website is using modules that are not yet supported, we'll let you know which parts of your website will be affected so that you can decide whether or not to proceed with the migration. Unsupported modules will continue to function but won't benefit from Divi 5's performance improvements.
ru: Мы сканируем ваш сайт, чтобы оценить его совместимость с Divi 5. Если на вашем сайте используются модули, которые пока не поддерживаются, мы сообщим, какие части сайта будут затронуты, чтобы вы могли решить, продолжать ли перенос. Неподдерживаемые модули продолжат работать, но не получат преимуществ улучшений производительности Divi 5.

en: We want to provide the community with as much information as possible about the current state of Divi 5. We give monthly updates on our progress and cover various topics related to Divi 5.
ru: Мы хотим предоставить сообществу как можно больше информации о текущем состоянии Divi 5. Мы ежемесячно публикуем отчёты о прогрессе и освещаем различные темы, связанные с Divi 5.

en: Web Agency
ru: Веб-Агентство

en: Web Agency Careers Page
ru: Карьера — Веб-Агентство

en: Web Agency Contact Page
ru: Контакты — Веб-Агентство

en: Web Agency Home Page
ru: Главная Страница — Веб-Агентство

en: Web Agency Landing Page
ru: Лендинг — Веб-Агентство

en: Web Agency Portfolio Page
ru: Страница Портфолио — Веб-Агентство

en: Web Agency Pricing Page
ru: Страница Тарифов — Веб-Агентство

en: Web Agency Services Page
ru: Услуги — Веб-Агентство

en: Website Build Complete!
ru: Сборка Сайта Завершена!

en: Website Content Width
ru: Ширина Контента Сайта

en: Website Default
ru: По Умолчанию Для Сайта

en: Website Description (Optional)
ru: Описание Сайта (Необязательно)

en: Website Gutter Width
ru: Ширина Полей Сайта

en: Website Pages
ru: Страницы Сайта

en: Wedding
ru: Свадьба

en: Wedding About Page
ru: О Нас — Свадьба

en: Wedding Blog Page
ru: Страница Блога — Свадьба

en: Wedding Contact Page
ru: Контакты — Свадьба

en: Wedding Details Page
ru: Страница Деталей — Свадьба

en: Wedding Gallery Page
ru: Страница Галереи — Свадьба

en: Wedding Home Page
ru: Главная Страница — Свадьба

en: Welcome to %s
ru: Добро Пожаловать В %s

en: Welcome to Divi!
ru: Добро Пожаловать В Divi!

en: Welcome to Divi! Before diving in to your new theme, please visit the <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Divi Documentation</a> page for access to dozens of in-depth tutorials.
ru: Добро пожаловать в Divi! Прежде чем приступать к работе с новой темой, посетите страницу <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Документация Divi</a>, чтобы получить доступ к десяткам подробных руководств.

en: We’re Migrating Your Site to the %s Framework!
ru: Мы Мигрируем Ваш Сайт На Фреймворк %s!

en: What are you writing about?
ru: О чём вы пишете?

en: What happens when I run the Divi 5 migrator?
ru: Что произойдёт, когда я запущу мигратор Divi 5?

en: What if something breaks after I run the migrator?
ru: Что делать, если после запуска мигратора что-то сломается?

en: What language should Divi AI write in? Divi AI can write in over 26 languages!
ru: На каком языке должен писать Divi AI? Divi AI может писать более чем на 26 языках!

en: What type of content are you writing? This will help Divi AI tailor the output to your desired format.
ru: Какой тип контента вы пишете? Это поможет Divi AI адаптировать результат под нужный формат.

en: What would you like to create using custom code?
ru: Что вы хотите создать с помощью пользовательского кода?

en: When Critical CSS is enabled, Divi determines an "above the fold threshold" and defers all styles for elements below the fold. However, this threshold is just a estimate and can vary on different devices. Increasing threshold height will deffer fewer styles, resulting in slightly slower load times but less of a chance for Cumulative Layout Shifts to occur. If you are experiencing CLS issues you can increase the threshold height.
ru: Когда включен критический CSS, Divi определяет «порог области над сгибом» и откладывает все стили для элементов ниже сгиба. Однако этот порог — лишь приблизительная оценка и может различаться на разных устройствах. Увеличение высоты порога отложит меньше стилей, что приведет к немного более медленной загрузке, но снизит вероятность возникновения Cumulative Layout Shifts. Если у вас есть проблемы с CLS, увеличьте высоту порога.

en: When possible, jQuery and jQuery Migrate will be moved to the body to speed up load times. If a third party plugin registers jQuery as a dependency, it will be moved back to the head.
ru: Когда это возможно, jQuery и jQuery Migrate будут перемещены в body, чтобы ускорить загрузку. Если сторонний плагин регистрирует jQuery как зависимость, он будет перемещен обратно в head.

en: When you define your keywords using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the meta keywords you would like to use, separated by comas.
ru: Когда вы задаёте ключевые слова через произвольные поля, используйте это значение в качестве имени произвольного поля. Значение произвольного поля должно быть meta keywords, которые вы хотите использовать, разделённые запятыми.

en: When you define your meta description using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom description you would like to use.
ru: Когда вы задаёте meta description через произвольные поля, используйте это значение в качестве имени произвольного поля. Значение произвольного поля должно быть тем пользовательским описанием, которое вы хотите использовать.

en: When you define your title using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom title you would like to use.
ru: Когда вы задаёте заголовок через произвольные поля, используйте это значение в качестве имени произвольного поля. Значение произвольного поля должно быть тем пользовательским заголовком, который вы хотите использовать.

en: When you save layouts to Divi Cloud, they become available on every website you build.
ru: Когда вы сохраняете макеты в Divi Cloud, они становятся доступными на каждом сайте, который вы создаёте.

en: When you sync %s to Divi Cloud, they become available on every website you build.
ru: Когда вы синхронизируете %s с Divi Cloud, они становятся доступными на каждом сайте, который вы создаёте.

en: While Divi 5 was built to be backward compatible, the backward compatibility system is in its alpha stage. Some creators don't want to participate in the testing phase.
ru: Хотя Divi 5 создавался с обратной совместимостью, система обратной совместимости находится на стадии альфы. Некоторые разработчики не хотят участвовать в этапе тестирования.

en: While creating your site, something got hung up. Click Retry to resume where things left off, or Cancel to restore your site to its previous state.
ru: При создании сайта возникла заминка. Нажмите «Повторить», чтобы продолжить с того места, где процесс остановился, или «Отмена», чтобы восстановить сайт до предыдущего состояния.

en: Why am I getting an orange warning in the admin bar?
ru: Почему в админ-панели я вижу оранжевое предупреждение?

en: Widget Bullet Color
ru: Цвет Маркеров Списка Виджета

en: Widget Header Color
ru: Цвет Заголовка Виджета

en: Widget Link Color
ru: Цвет Ссылок Виджетов

en: Widget Text Color
ru: Цвет Текста Виджетов

en: Widgets
ru: Виджеты

en: Widgets are Incompatible with %s
ru: Виджеты Несовместимы С %s

en: Width
ru: Ширина

en: Will Divi 5 work with modules from the Divi Marketplace?
ru: Будет ли Divi 5 работать с модулями из Divi Marketplace?

en: WooCommerce Plugin Status
ru: Статус Плагина WooCommerce

[ctx: WooCommerce items number]
en: %1$s Item | %1$s Items
ru[0]: Элемент %1$s
ru[1]: Элементы %1$s

en: WordPress loads it's own WordPress emojis. Modern browsers support native emojis, making WordPress's emojis unnecessary in most cases. Removing WordPress emojis removes unneeded assets and improves performance.
ru: WordPress загружает собственные эмодзи WordPress. Современные браузеры поддерживают встроенные эмодзи, поэтому в большинстве случаев эмодзи WordPress не нужны. Удаление эмодзи WordPress убирает лишние ресурсы и повышает производительность.

en: Words
ru: Слова

en: Write %s With AI
ru: Написать %s с помощью AI

en: Writing Content
ru: Написание Контента

en: Writing Text Content
ru: Написание Текстового Контента

en: X Profile Url
ru: URL Профиля X

en: Yes
ru: Да

en: Yoga Studio
ru: Студия Йоги

en: Yoga Studio About Page
ru: О Нас — Йога-Студия

en: Yoga Studio Blog Page
ru: Страница Блога — Йога-Студия

en: Yoga Studio Classes Page
ru: Страница Занятий — Йога-Студия

en: Yoga Studio Contact Page
ru: Контакты — Йога-Студия

en: Yoga Studio Home Page
ru: Главная Страница — Йога-Студия

en: Yoga Studio Landing Page
ru: Лендинг — Йога-Студия

en: Yoga Studio Team Page
ru: Команда — Йога-Студия

en: You are using outdated version of Divi. New version is
ru: Вы используете устаревшую версию Divi. Новая версия —

en: You are using the latest version of Divi.
ru: Вы используете последнюю версию Divi.

en: You can continue to alter and improve the content that was generated by giving AI further instructions.
ru: Вы можете продолжать изменять и улучшать сгенерированный контент, давая AI дополнительные инструкции.

en: You can disable this option if you want to remove the comments and comment form from single post pages.
ru: Вы можете отключить эту опцию, если хотите убрать комментарии и форму комментариев со страниц отдельных записей.

en: You can find your API Key <a href="%s" target="_blank">here</a>.
ru: Вы можете найти свой API-ключ <a href="%s" target="_blank">здесь</a>.

en: You can generate 10 layouts
ru: Вы можете сгенерировать 10 макетов

en: You can try out Divi AI 100 times
ru: Вы можете попробовать Divi AI 100 раз

en: You can visit Elegant Themes and contact our support team using the pink chat icon. Give them details about the bug, and we'll handle it from there!
ru: Вы можете зайти на сайт Elegant Themes и связаться с нашей службой поддержки через розовую иконку чата. Сообщите им подробности об ошибке — дальше мы разберёмся!

en: You don't have pages
ru: У вас нет страниц

en: You have hit your 500MB Limit. To continue to save items to your Divi Cloud, you must delete some of your existing items to free up space or upgrade your Divi Cloud storage.
ru: Вы достигли лимита 500 МБ. Чтобы продолжать сохранять элементы в Divi Cloud, удалите часть существующих элементов, чтобы освободить место, или увеличьте объём хранилища Divi Cloud.

en: You have to update Divi in order to use AI.
ru: Чтобы использовать AI, нужно обновить Divi.

en: You will see this warning if a page contains an un-converted Divi 4 module, of if one of your plugins uses the legacy Divi 4 framework. We built Divi 5 to be backwards compatible with Divi 4 plugins, such as modules from the Divi Marketplace. Until creators update their plugins for Divi 5, legacy plugins will continue to function using the legacy Divi 4 framework. However, loading the Divi 4 framework comes at a performance cost. The orange warning informs you that a plugin you are using is tapping into the legacy framework, and the page is not benefiting from Divi 5's performance improvements.
ru: Вы увидите это предупреждение, если страница содержит непреобразованный модуль Divi 4 или если один из ваших плагинов использует устаревший фреймворк Divi 4. Мы сделали Divi 5 обратно совместимым с плагинами Divi 4, например с модулями из Divi Marketplace. Пока создатели не обновят свои плагины для Divi 5, устаревшие плагины продолжат работать на устаревшем фреймворке Divi 4. Однако загрузка фреймворка Divi 4 снижает производительность. Оранжевое предупреждение сообщает, что используемый вами плагин задействует устаревший фреймворк, и страница не получает преимуществ улучшений производительности Divi 5.

en: Your %1$s subscription has expired. In order to download Premade Layouts from the %2$s Library you must <a href="%3$s" target="_blank">renew your subscription</a>.
ru: Срок действия вашей подписки %1$s истёк. Чтобы скачивать Готовые Макеты из Библиотеки %2$s, необходимо <a href="%3$s" target="_blank">продлить подписку</a>.

en: Your Divi AI usage limit has been exceeded. Upgrade Divi AI membership to use Divi AI without any limits!
ru: Вы превысили лимит использования Divi AI. Обновите подписку Divi AI, чтобы пользоваться Divi AI без ограничений!

en: Your Divi Cloud Session Has Ended
ru: Ваш Сеанс Divi Cloud Завершен

en: Your Divi Cloud membership has expired
ru: Срок действия вашей подписки Divi Cloud истёк

en: Your Divi Cloud membership has expired. To access items stored on your cloud, please <a href="%s" target="_blank">renew your Divi Cloud membership</a>.
ru: Срок действия вашей подписки Divi Cloud истек. Чтобы получить доступ к элементам, сохранённым в облаке, <a href="%s" target="_blank">продлите подписку Divi Cloud</a>.

en: Your Divi Cloud session has ended. Please try logging in again. If you continue to experience authorization failures, try closing Library modal and opening it again so that your authorization token can be regenerated.
ru: Ваш сеанс Divi Cloud завершён. Пожалуйста, попробуйте войти снова. Если ошибки авторизации продолжаются, попробуйте закрыть модальное окно Библиотеки и открыть его снова, чтобы можно было заново сгенерировать токен авторизации.

en: Your Divi is outdated
ru: Ваш Divi устарел

en: Your Divi license key has expired
ru: Срок действия вашего лицензионного ключа Divi истёк

en: Your Divi license key is active
ru: Ваш лицензионный ключ Divi активен

en: Your Divi license key is invalid
ru: Ваш лицензионный ключ Divi недействителен

en: Your Elegant Themes username is invalid
ru: Ваше имя пользователя Elegant Themes недействительно

en: Your Existing Pages
ru: Ваши Существующие Страницы

en: Your Saved Layouts
ru: Ваши Сохраненные Макеты

en: Your Site Is Ready!
ru: Ваш Сайт Готов!

en: Your Site Is Using Modules Not Fully Supported By %s
ru: Ваш Сайт Использует Модули, Не Полностью Поддерживаемые %s

en: Your Website Doesn't require Migration. You're Ready To Go!
ru: Вашему Сайту Не Требуется Перенос. Всё Готово К Работе!

en: Your free Divi AI usage limit has been exceeded. Purchase a Divi AI membership to use Divi AI without any limits!
ru: Вы превысили бесплатный лимит использования Divi AI. Приобретите подписку Divi AI, чтобы пользоваться Divi AI без ограничений!

en: Your image will be upscaled to the size defined here.
ru: Ваше изображение будет увеличено до размера, указанного здесь.

en: Your license key has expired.
ru: Срок действия вашего лицензионного ключа истёк.

en: Your site uses third party modules that are not currently supported by %s. That's ok; you can still migrate. However, these modules won't be converted and will run in backward compatibility mode. The parts of your website that use these modules will not benefit from Divi 5's performance improvements, and unconverted modules can't use Divi 5's new features. If your website relies heavily on incompatible modules, you may consider sticking with Divi 4 until the developers update the modules for Divi 5.
ru: Ваш сайт использует сторонние модули, которые сейчас не поддерживаются %s. Ничего страшного — вы всё равно можете выполнить миграцию. Однако эти модули не будут преобразованы и будут работать в режиме обратной совместимости. Части сайта, использующие эти модули, не получат преимуществ от улучшений производительности Divi 5, а непреобразованные модули не смогут использовать новые возможности Divi 5. Если ваш сайт сильно зависит от несовместимых модулей, возможно, стоит остаться на Divi 4, пока разработчики не обновят модули для Divi 5.

en: Your website is being created! Sit back and relax while Divi Quick Sites generates content and configures your menu, templates, styles and presets.
ru: Ваш сайт создается! Расслабьтесь, пока Divi Quick Sites генерирует контент и настраивает меню, шаблоны, стили и пресеты.

en: Your website is ready to go. Below is a list of pages and templates that were created. Next, visit your website and jump into the Divi Builder to edit your content.
ru: Ваш сайт готов к работе. Ниже приведён список созданных страниц и шаблонов. Далее перейдите на сайт и откройте Divi Builder, чтобы отредактировать контент.

en: Your website's existing content will be returned to the state that it was in before converting to Divi 5. You will lose any changes you made while using Divi 5. Only posts and pages that existed before conversion will be affected.
ru: Существующий контент вашего сайта будет возвращён к состоянию, в котором он находился до преобразования в Divi 5. Вы потеряете все изменения, внесённые при использовании Divi 5. Будут затронуты только записи и страницы, существовавшие до преобразования.

en: You’re Almost There!
ru: Почти Готово!

en: comments
ru: комментарии

[ctx: documentation links]
en: Support
ru: Поддержка

en: for free. Upgrade to enjoy
ru: бесплатно. Обновитесь, чтобы получить

[ctx: general options]
en: General
ru: Общие

en: hide error message
ru: скрыть сообщение об ошибке

[ctx: integrate third-party code]
en: Integration
ru: Интеграция

[ctx: navigation menu]
en: Navigation
ru: Навигация

[ctx: page/post]
en: Layout
ru: Макет

en: request it here
ru: запросить здесь

en: settings reset.
ru: настройки сброшены.

en: settings saved.
ru: настройки сохранены.

en: show error message
ru: показать сообщение об ошибке

[ctx: site ads placement areas]
en: Ads
ru: Реклама

[ctx: site color scheme]
en: Colorization
ru: Цветовая Настройка

[ctx: theme updates]
en: Updates
ru: Обновления

en: unlimited usage.
ru: неограниченное использование.

en: uploaded logo
ru: загруженный логотип

en: you don't have sufficient permissions to access this page
ru: у вас недостаточно прав для доступа к этой странице

en: « Go Back
ru: « Назад
