Divi 5.0.0-public-beta.2.2 - en to tr translation catalogue (1510 entries)

en:  Enable custom title
tr:  Özel başlığı etkinleştir

en:  Enable meta description
tr:  Meta açıklamayı etkinleştir

en:  Enable meta keywords
tr:  Meta anahtar kelimeleri etkinleştir

en: %1$d %2$s are Incompatible with %3$s
tr: %1$d %2$s, %3$s ile Uyumsuz

en: %1$d %2$s is Incompatible with %3$s
tr: %1$d %2$s, %3$s ile Uyumsuz

en: %1$s Columns
tr: %1$s Sütun

en: %1$s Images Used From Unsplash
tr: Unsplash'tan Kullanılan %1$s Görsel

en: %1$s Modules Ready to be Converted to %2$s
tr: %2$s'ye Dönüştürülmeye Hazır %1$s Modül

en: %1$s Widget is Incompatible with %2$s
tr: %1$s Widget'ı %2$s ile uyumsuz

en: %1$s Widgets are Incompatible with %2$s
tr: %1$s Widget'ları %2$s ile uyumsuz

en: %1$s could not be displayed.
tr: %1$s görüntülenemedi.

en: %d Item
tr: %d Öğe

en: %d Items
tr: %d Öğe

en: %d Layout
tr: %d Düzen

en: %d Layout Pack
tr: %d Düzen Paketi

en: %d Layout Packs
tr: %d Düzen Paketi

en: %d Layouts
tr: %d Düzen

en: %d Module
tr: %d Modül

en: %d Modules
tr: %d Modül

en: %d Page
tr: %d Sayfa

en: %d Pages
tr: %d Sayfa

en: %d Reviews
tr: %d İnceleme

en: %d Row
tr: %d Satır

en: %d Rows
tr: %d Satır

en: %d Sales
tr: %d Satış

en: %d Section
tr: %d Bölüm

en: %d Sections
tr: %d Bölüm

en: %d Total Layouts
tr: Toplam %d Düzen

en: %s Name
tr: %s Adı

en: %s News And Resources
tr: %s Haberler Ve Kaynaklar

en: %s Plugin is Potentially Incompatible
tr: %s Eklentisi Potansiyel Olarak Uyumsuz

en: %s Plugins are Potentially Incompatible
tr: %s Eklentisi Potansiyel Olarak Uyumsuz

en: %s Roadmap
tr: %s Yol Haritası

en: %s Theme Options
tr: %s Tema Seçenekleri

en: %s Theme Templates Are Incompatible With %s
tr: %s Tema Şablonları %s ile Uyumlu Değil

en: &laquo; Older Entries
tr: &laquo; Daha Eski Kayıtlar

en: (no title)
tr: (başlık yok)

en: + Add One More Tab
tr: + Bir Sekme Daha Ekle

en: 0 Comments
tr: 0 Yorum

en: 0 comments
tr: 0 yorum

en: 1 Column
tr: 1 Sütun

en: 1 Comment
tr: 1 Yorum

en: 1 comment
tr: 1 yorum

en: 404 Not Found
tr: 404 Bulunamadı

en: <div class="updated"><p>This is a fresh installation of %1$s theme. Don't forget to go to <a href="%2$s">ePanel</a> to set it up. This message will disappear once you have clicked the Save button within the <a href="%2$s">theme's options page</a>.</p></div>
tr: <div class="updated"><p>Bu, %1$s temasının yeni bir kurulumudur. Kurulumu yapmak için <a href="%2$s">ePanel</a>'e gitmeyi unutmayın. Bu mesaj, <a href="%2$s">temanın seçenekler sayfasında</a> Kaydet düğmesine tıkladığınızda kaybolacaktır.</p></div>

en: <em>Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key into the Updates Tab in your theme and plugin settings. To locate your API Key, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">log in</a> to your Elegant Themes account and navigate to the <strong>Account > API Key</strong> page. <a href="https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/update-divi/" target="_blank">Learn more here</a></em>. If you still get this message, please make sure that your Username and API Key have been entered correctly
tr: <em>Ürün güncellemelerini alabilmek için önce Elegant Themes aboneliğinizi doğrulamanız gerekir. Bunu yapmak için Elegant Themes Kullanıcı Adınızı ve Elegant Themes API Anahtarınızı tema ve eklenti ayarlarınızın Güncellemeler Sekmesine girmeniz gerekir. API Anahtarınızı bulmak için <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">giriş yapın</a>, Elegant Themes hesabınıza gidin ve <strong>Hesap > API Anahtarı</strong> sayfasına ilerleyin. <a href="https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/update-divi/" target="_blank">Daha fazlasını buradan öğrenin</a></em>. Bu mesajı hâlâ alıyorsanız, lütfen Kullanıcı Adınızın ve API Anahtarınızın doğru girildiğinden emin olun

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
tr: <span class="meta-nav">&larr;</span> Eski Yorumlar

en: AI Default
tr: AI Varsayılanı

en: AI Unlimited
tr: AI Sınırsız

en: API Key
tr: API Anahtarı

en: About
tr: Yaklaşık

en: About %s seconds remaining
tr: Yaklaşık %s saniye kaldı

en: About Me
tr: Hakkımda

en: Abstract Art
tr: Soyut Sanat

en: Access Your %s From Any Website
tr: %s Öğesine Herhangi Bir Web Sitesinden Erişin

en: Activate WooCommerce Plugin
tr: WooCommerce Eklentisini Etkinleştir

en: Activating WooCommerce
tr: WooCommerce Etkinleştiriliyor

en: Active Link Color
tr: Etkin Bağlantı Rengi

en: Active Primary Menu Link Color
tr: Etkin Birincil Menü Bağlantı Rengi

en: Add A Custom Page
tr: Özel Sayfa Ekle

en: Add Author Bio
tr: Yazar Biyografisi Ekle

en: Add Background Color
tr: Arka Plan Rengi Ekle

en: Add Button Icon
tr: Düğme Simgesi Ekle

en: Add ET Box
tr: ET Kutu Ekle

en: Add ET Button
tr: ET Düğme Ekle

en: Add ET Learn more block
tr: ET Daha Fazla Bilgi Bloğu Ekle

en: Add ET Tabs
tr: ET Sekmeler Ekle

en: Add Element
tr: Öge Ekle

en: Add From Library
tr: Kitaplıktan Ekle

en: Add New Category
tr: Yeni Kategori Ekle

en: Add New Cloud Category
tr: Yeni Bulut Kategorisi Ekle

en: Add New Cloud Tag
tr: Yeni Bulut Etiketi Ekle

en: Add New Layout
tr: Yeni Düzen Ekle

en: Add New Pack
tr: Yeni Paket Ekle

en: Add New Page
tr: Yeni Sayfa Ekle

en: Add New Tag
tr: Yeni Etiket Ekle

en: Add New Theme Options
tr: Yeni Tema Seçenekleri Ekle

en: Add Theme Options
tr: Tema Seçenekleri Ekle

en: Add To Categories
tr: Kategorilere Ekle

en: Add To Divi Cloud
tr: Divi Cloud'a Ekle

en: Add To Favorites
tr: Favorilere Ekle

en: Add To Tags
tr: Etiketlere Ekle

en: Add a Tooltip Text
tr: İpucu Metni Ekle

en: Add code to the < body > (good for tracking codes such as google analytics)
tr: < body > bölümüne kod ekleyin (google analytics gibi izleme kodları için idealdir)

en: Add code to the < head > of your blog
tr: Blogunuzun < head > Bölümüne Kod Ekleyin

en: Add code to the bottom of your posts, before the comments
tr: Yazılarınızın alt kısmına, yorumlardan önce kod ekleyin

en: Add code to the top of your posts
tr: Yazılarınızın üst kısmına kod ekleyin

en: Added Context
tr: Eklenen Bağlam

en: Adjust Divi AI Default Styles
tr: Divi AI Varsayılan Stillerini Ayarla

en: Adsense Code
tr: Adsense Kodu

en: Advanced Settings
tr: Gelişmiş Ayarlar

en: Advertisement
tr: Reklam

en: Agency About Page
tr: Ajans Hakkında Sayfası

en: Agency Blog Page
tr: Ajans Blog Sayfası

en: Agency Contact Page
tr: Ajans İletişim Sayfası

en: Agency Home Page
tr: Ajans Ana Sayfası

en: Agency Landing Page
tr: Ajans Açılış Sayfası

en: Agency Portfolio Page
tr: Ajans Portföy Sayfası

en: Agency Pricing Page
tr: Ajans Fiyatlandırma Sayfası

en: All
tr: Tümü

en: All %1$s are Compatible with %2$s
tr: Tüm %1$s, %2$s ile Uyumlu

en: All Active Plugins are Compatible with %s
tr: Tüm Etkin Eklentiler %s ile Uyumlu

en: All Body Templates are Compatible with %s
tr: Tüm Ana İçerik Şablonları %s ile Uyumlu

en: All Divi users can store up to %s items to their Divi Cloud for free. To save more items to your cloud and unlock unlimited storage, upgrade your Divi Cloud membership today. If you build Divi websites for a living, Divi Cloud is an awesome add-on and an amazing time saver. You are going to love it!
tr: Tüm Divi kullanıcıları, Divi Cloud'larında ücretsiz olarak en fazla %s öğe saklayabilir. Bulutunuza daha fazla öğe kaydetmek ve sınırsız depolama alanının kilidini açmak için bugün Divi Cloud üyeliğinizi yükseltin. Geçiminizi Divi web siteleri oluşturarak sağlıyorsanız, Divi Cloud harika bir eklentidir ve müthiş bir zaman kazandırır. Bayılacaksınız!

en: All Footer Templates are Compatible with %s
tr: Tüm Altbilgi Şablonları %s ile Uyumlu

en: All Header Templates are Compatible with %s
tr: Tüm Üstbilgi Şablonları %s ile Uyumlu

en: All Plugins are Compatible with %s
tr: Tüm Eklentiler %s ile Uyumlu

en: All Presets are Compatible with %s
tr: Tüm Ön Ayarlar %s ile Uyumlu

en: All Theme Builder Templates are Compatible with %s
tr: Tüm Theme Builder Şablonları %s ile Uyumlu

en: All Theme Options
tr: Tüm Tema Seçenekleri

en: All Widget Areas are Compatible with %s
tr: Tüm Bileşen Alanları %s ile Uyumlu

en: Any code you place here will appear in body section of all pages of your blog. This is usefull if you need to input a tracking pixel for a state counter such as Google Analytics.
tr: Buraya yerleştirdiğiniz tüm kodlar blogunuzun tüm sayfalarının body bölümünde görünür. Google Analytics gibi bir sayaç için izleme pikseli eklemeniz gerektiğinde kullanışlıdır.

en: Any code you place here will appear in the head section of every page of your blog. This is useful when you need to add javascript or css to all pages.
tr: Buraya yerleştirdiğiniz tüm kodlar blogunuzun her sayfasının head bölümünde görünür. Tüm sayfalara JavaScript veya CSS eklemeniz gerektiğinde kullanışlıdır.

en: Any code you place here will be placed at the bottom of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
tr: Buraya yerleştirdiğiniz tüm kodlar tüm tekil yazıların en altına eklenir. Sosyal yer imi bağlantıları gibi öğeleri entegre etmek istediğinizde kullanışlıdır.

en: Any code you place here will be placed at the top of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
tr: Buraya yerleştirdiğiniz tüm kodlar tüm tekil yazıların en üstüne eklenir. Sosyal yer imi bağlantıları gibi öğeleri entegre etmek istediğinizde kullanışlıdır.

[ctx: Apply layout to the page]
en: Use This Layout
tr: Bu Yerleşimi Kullan

en: Archives
tr: Arşivler

en: Are You Sure?
tr: Emin Misiniz?

en: Are you sure want to remove this page?
tr: Bu sayfayı kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: As with any major update, it's important that you back up your website and test the migration on a staging site. If something does go wrong and you forgot to back up, the Divi 5 Migrator automatically backs up your post content, and you can restore that content and roll back to Divi 4 if you choose.
tr: Her büyük güncellemede olduğu gibi, web sitenizi yedeklemeniz ve geçişi bir hazırlık (staging) sitesinde test etmeniz önemlidir. Bir şeyler ters giderse ve yedek almayı unuttuysanız, Divi 5 Taşıyıcı gönderi içeriğinizi otomatik olarak yedekler; isterseniz bu içeriği geri yükleyebilir ve Divi 4'e geri dönebilirsiniz.

en: Aspect Ratio
tr: En Boy Oranı

en: At Least
tr: En Az

en: Authentication
tr: Kimlik Doğrulama

en: Authentication Required
tr: Kimlik Doğrulama Gerekli

en: Author
tr: Yazar

en: Author Image URL
tr: Yazar Görseli URL

en: Auto
tr: Otomatik

en: Auto Speed
tr: Otomatik Hız

en: Automattic slider speed (works only if Auto is set to yes)
tr: Otomatik kaydırıcı hızı (yalnızca Otomatik Evet olarak ayarlandığında çalışır)

en: Back To Top Button
tr: Yukarı Çık Düğmesi

en: Background
tr: Arka Plan

en: Background Color
tr: Arka Plan Rengi

en: Background Fill Description
tr: Arka Plan Dolgu Açıklaması

en: Background Image
tr: Arka Plan Görseli

en: Background Position
tr: Arka Plan Konumu

en: Background Repeat
tr: Arka Plan Tekrarı

en: Background image URL or base64 string is required.
tr: Arka plan görseli URL'si veya base64 dizesi gerekli.

en: Backwards Compatibility Mode Enabled
tr: Geriye Dönük Uyumluluk Modu Etkin

en: Before generating a new image, you must extend the image canvas using the draggable anchors.
tr: Yeni bir görsel oluşturmadan önce, sürüklenebilir bağlantı noktalarını kullanarak görsel tuvalini genişletmelisiniz.

en: Before generating a new image, you must make a rough sketch of the object you want to add.
tr: Yeni bir görsel oluşturmadan önce, eklemek istediğiniz nesnenin kaba bir eskizini yapmalısınız.

en: Before generating a new image, you must paint the area of the image you want to modify.
tr: Yeni bir görsel oluşturmadan önce, değiştirmek istediğiniz görsel alanını boyamalısınız.

en: Before you can download Premade Layouts from the %1$s Library you must authenticate your %2$s subscription.
tr: %1$s Kitaplığı'ndan Hazır Düzenleri indirebilmek için %2$s aboneliğinizi doğrulamanız gerekir.

en: Before you can generate Text using the Divi AI you must authenticate your Elegant Themes subscription.
tr: Divi AI ile Metin oluşturabilmeniz için Elegant Themes aboneliğinizin kimliğini doğrulamanız gerekir.

en: Blog Post
tr: Blog Yazısı

en: Blog Style Mode
tr: Blog Stili Modu

en: Body Font
tr: Ana Metin Yazı Tipi

en: Body Font Color
tr: Ana Metin Yazı Tipi Rengi

en: Body Font Style
tr: Ana Metin Yazı Tipi Stili

en: Body Font Weight
tr: Ana Metin Yazı Tipi Kalınlığı

en: Body Line Height
tr: Ana Metin Satır Yüksekliği

en: Body Text Color
tr: Ana Metin Rengi

en: Body Text Size
tr: Ana Metin Boyutu

en: Body/Link Line Height
tr: Ana Metin/Bağlantı Satır Yüksekliği

en: Body/Link Text Size
tr: Ana Metin/Bağlantı Metni Boyutu

en: Bold
tr: Kalın

en: Border Color
tr: Kenar Rengi

en: Border Radius
tr: Kenar Yuvarlaklığı

en: Border Width
tr: Kenar Kalınlığı

en: Bottom
tr: Alt

en: Bottom Bar
tr: Alt Çubuk

en: Bottom to Top
tr: Aşağıdan Yukarıya

en: Browse All Divi Docs
tr: Tüm Divi Dokümanlarına Göz At

en: Browse The Marketplace
tr: Marketplace'e Göz Atın

en: Brush Blur
tr: Fırça Bulanıklığı

en: Brush Color
tr: Fırça Rengi

en: Brush Size
tr: Fırça Boyutu

en: Build Your Page With AI
tr: Sayfanızı AI Ile Oluşturun

en: Building Your Website
tr: Web Siteniz Oluşturuluyor

[ctx: Business]
en: Agency
tr: Ajans

[ctx: Business]
en: Consultant
tr: Danışman

en: Button
tr: Buton

en: Button Font Style
tr: Düğme Yazı Tipi Stili

en: Buttons
tr: Düğmeler

en: Buttons Font
tr: Düğme Yazı Tipi

en: Buttons Hover Style
tr: Düğme Üzerine Gelme Stili

en: Buttons Style
tr: Düğme Stili

en: Buy
tr: Satın Al

en: By %s
tr: %s Tarafından

en: By Elegant Themes
tr: Elegant Themes Tarafından

en: By The Community
tr: Topluluk Tarafından

en: By default comments are not placed on pages, however, if you would like to allow people to comment on your pages simply enable this option.
tr: Varsayılan olarak sayfalarda yorumlar bulunmaz; ancak sayfalarınıza yorum yapılmasına izin vermek istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirmeniz yeterlidir.

en: By default pages are sorted by name. However if you would rather have them sorted by ID you can adjust this setting.
tr: Varsayılan olarak sayfalar ada göre sıralanır. Ancak bunun yerine ID’ye göre sıralamak isterseniz bu ayarı değiştirebilirsiniz.

en: By default the navigation bar stays on top of the screen at all times. We suggest to disable this option, if you need to use a logo taller than the default one.
tr: Varsayılan olarak gezinti çubuğu her zaman ekranın üst kısmında kalır. Varsayılan logodan daha uzun bir logo kullanmanız gerekiyorsa bu seçeneği devre dışı bırakmanızı öneririz.

en: By default the theme creates a Home link that, when clicked, leads back to your blog's homepage. If, however, you are using a static homepage and have already created a page called Home to use, this will result in a duplicate link. In this case you should disable this feature to remove the link.
tr: Varsayılan olarak tema, tıklandığında blogunuzun ana sayfasına götüren bir Ana Sayfa bağlantısı oluşturur. Ancak statik bir ana sayfa kullanıyorsanız ve kullanmak üzere zaten Ana Sayfa adlı bir sayfa oluşturduysanız bu durum yinelenen bir bağlantıyla sonuçlanır. Bu durumda bağlantıyı kaldırmak için bu özelliği devre dışı bırakmalısınız.

en: By default the theme creates post titles based on the title of your post and your blog name. If you would like to make your meta title different than your actual post title you can define a custom title for each post using custom fields. This option must be enabled for custom titles to work, and you must choose a custom field name for your title below.
tr: Varsayılan olarak tema, yazı başlıklarını yazınızın başlığına ve blog adınıza göre oluşturur. Meta başlığınızın gerçek yazı başlığınızdan farklı olmasını istiyorsanız, özel alanları kullanarak her yazı için özel bir başlık tanımlayabilirsiniz. Özel başlıkların çalışması için bu seçenek etkinleştirilmelidir ve aşağıdan başlığınız için bir özel alan adı seçmelisiniz.

en: By default the theme does not add keywords to your header. Most search engines don't use keywords to rank your site anymore, but some people define them anyway just in case. If you want to add meta keywords to your header then enable this option and fill in the custom keywords field below.
tr: Varsayılan olarak tema, üst bilgiye anahtar kelime eklemez. Çoğu arama motoru artık sitenizi sıralamak için anahtar kelimeleri kullanmıyor; ancak bazı kişiler yine de ihtimale karşı tanımlar. Üst bilginize meta anahtar kelimeler eklemek istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin ve aşağıdaki özel anahtar kelimeler alanını doldurun.

en: By default the theme truncates your posts on index/homepages automatically to create post previews. If you would rather show your posts in full on index pages like a traditional blog then you can activate this feature.
tr: Varsayılan olarak tema, yazı önizlemeleri oluşturmak için dizin/anasayfalarda yazılarınızı otomatik olarak kısaltır. Yazılarınızı geleneksel bir blogdaki gibi dizin sayfalarında tam olarak göstermek isterseniz bu özelliği etkinleştirebilirsiniz.

en: By default the theme uses a combination of your blog name and your blog description, as defined when you created your blog, to create your homepage titles. However if you want to create a custom title then simply enable this option and fill in the custom title field below.
tr: Varsayılan olarak tema, blogunuzu oluştururken belirlediğiniz blog adınız ve blog açıklamanızın birleşimini ana sayfa başlıklarını oluşturmak için kullanır. Ancak özel bir başlık oluşturmak istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin ve aşağıdaki özel başlık alanını doldurun.

en: By default the theme uses your blog description, as defined when you created your blog, to fill in the meta description field. If you would like to use a different description then enable this option and fill in the custom description field below.
tr: Varsayılan olarak tema, blogunuzu oluştururken belirlediğiniz blog açıklamanızı meta açıklama alanını doldurmak için kullanır. Farklı bir açıklama kullanmak istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin ve aşağıdaki özel açıklama alanını doldurun.

en: By default thumbnail images are created using custom fields. However, if you would rather use the images that are already in your post for your thumbnail (and bypass using custom fields) you can activate this option. Once activated thumbnail images will be generated automatically using the first image in your post. The image must be hosted on your own server.
tr: Varsayılan olarak küçük görseller özel alanlar kullanılarak oluşturulur. Ancak, küçük görseliniz için yazınızda zaten bulunan görselleri kullanmak (ve özel alanları devre dışı bırakmak) isterseniz bu seçeneği etkinleştirebilirsiniz. Etkinleştirildiğinde küçük görseller, yazınızdaki ilk görsel kullanılarak otomatik olarak oluşturulur. Görsel kendi sunucunuzda barındırılmalıdır.

en: By default thumbnails are not placed on pages (they are only used on posts). However, if you want to use thumbnails on pages you can! Just enable this option.
tr: Varsayılan olarak küçük resimler sayfalarda kullanılmaz (yalnızca yazılarda kullanılır). Ancak sayfalarda da küçük resim kullanmak istiyorsanız yapabilirsiniz! Bu seçeneği etkinleştirmeniz yeterli.

en: By default thumbnails are placed at the beginning of your post on single post pages. If you would like to remove this initial thumbnail image to avoid repetition simply disable this option.
tr: Varsayılan olarak küçük resimler tekil yazı sayfalarında yazınızın başında yer alır. Tekrarı önlemek için bu ilk küçük resim görselini kaldırmak isterseniz bu seçeneği devre dışı bırakmanız yeterlidir.

en: CSS No Selector
tr: CSS Seçici Yok

en: CSS Snippet
tr: CSS Parçacığı

en: Cancel
tr: İptal

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URLs all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treated individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
tr: Kanonikleştirme, arama motorlarının yinelenen içerikleri indekslemesini önlemeye yardımcı olur ve bunun sonucunda yinelenen içerik cezalarından ve pagerank düşüşünden kaçınmaya yardımcı olabilir. Bazı sayfaların hepsi aynı yere giden farklı URL'leri olabilir. Örneğin domain.com, domain.com/index.html ve www.domain.com, ana sayfanıza giden farklı URL'lerdir. Bir arama motorunun bakış açısından, özel kalıcı bağlantılar nedeniyle de sıkça oluşan bu yinelenen URL'ler tek bir hedef yerine ayrı ayrı ele alınabilir. Kanonik bir URL tanımlamak, arama motoruna resmi olarak hangi URL'yi kullanmak istediğinizi söyler. Tema, kanonik URL'lerini kalıcı bağlantılarınıza ve wp-admin içindeki ayarlar sekmesinde tanımlanan alan adına göre oluşturur.

en: Canvas Size
tr: Tuval Boyutu

en: Caption
tr: Açıklama

en: Caption goes here
tr: Açıklama buraya gelir

en: Caption title goes here
tr: Açıklama başlığı buraya gelir

en: Cartoon
tr: Karikatür

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Category
tr: Kategori

en: Center
tr: Orta

en: Centered
tr: Ortalanmış

en: Centered Inline Logo
tr: Ortalanmış Satır İçi Logo

en: Change Image
tr: Görseli Değiştir

en: Change Image Style
tr: Görsel Stilini Değiştir

en: Change Tone
tr: Tonunu Değiştir

en: Characters
tr: Karakter

en: Chat With An Expert
tr: Bir Uzmanla Sohbet Edin

en: Check this box if you want to display meta descriptions on category/archive pages. The description is based off the category description you choose when creating/edit your category in wp-admin.
tr: Kategori/arşiv sayfalarında meta açıklamaları görüntülemek istiyorsanız bu kutuyu işaretleyin. Açıklama, wp-admin içinde kategorinizi oluştururken/düzenlerken seçtiğiniz kategori açıklamasına göre belirlenir.

en: Checking %1$s %2$s...
tr: %1$s %2$s kontrol ediliyor...

en: Checking Active Plugins...
tr: Etkin Eklentiler Kontrol Ediliyor...

en: Checking Theme Builder Compatibility
tr: Theme Builder Uyumluluğu Kontrol Ediliyor

en: Choose A Starter Site
tr: Bir Başlangıç Sitesi Seçin

en: Choose File
tr: Dosya Seç

en: Choose Library
tr: Kitaplık Seç

en: Choose Style
tr: Stil Seç

en: Choose Type
tr: Tür Seç

en: Choose an Image
tr: Görsel Seç

en: Choose button color
tr: Düğme rengini seçin

en: Choose button type
tr: Düğme türünü seçin

en: Choose how many times bigger you want your upscaled image to be.
tr: Büyütülen görselinizin kaç kat daha büyük olmasını istediğinizi seçin.

en: Choose the aspect ratio that will be used for the generated image.
tr: Oluşturulan görsel için kullanılacak en-boy oranını seçin.

en: Choose the size of your new image. Blank areas of the canvas outside the bounds of your original image will be filled in with AI.
tr: Yeni görselinizin boyutunu seçin. Orijinal görselinizin sınırları dışında kalan tuvalin boş alanları AI ile doldurulacak.

en: Choose title autogeneration method
tr: Başlık Otomatik Oluşturma Yöntemini Seçin

en: Choose what style of image you would like to create. Or, select none and describe the style of image in your prompt.
tr: Oluşturmak istediğiniz görsel stilini seçin. Ya da "Yok" seçip isteminizde görsel stilini tarif edin.

en: Choose which items to display in the post info section
tr: Yazı bilgisi bölümünde hangi öğelerin görüntüleneceğini seçin

en: Choose yes if you want for automatic slider animation
tr: Kaydırıcının otomatik animasyonu için Evet’i seçin

[ctx: Classes Page (Fitness, Training, etc)]
en: Classes
tr: Sınıflar

en: Clear CSS Cache
tr: CSS Önbelleğini Temizle

en: Click Below To Migrate Your Site to Divi 5
tr: Sitenizi Divi 5'e Taşımak İçin Aşağıya Tıklayın

en: Click here to learn more
tr: Daha fazla bilgi için buraya tıklayın

en: Close
tr: Kapat

en: Close Modal
tr: Modali Kapat

en: Cloud
tr: Bulut

en: Code
tr: Kod

en: Code Integration
tr: Kod Entegrasyonu

en: Code Snippet
tr: Kod Parçacığı

en: Code Snippets Library
tr: Kod Parçacıkları Kitaplığı

en: Code With AI
tr: Yapay Zekâ ile Kodla

en: Coffee Shop
tr: Kahve Dükkanı

en: Coffee Shop About Page
tr: Kahve Dükkanı Hakkında Sayfası

en: Coffee Shop Blog Page
tr: Kahve Dükkanı Blog Sayfası

en: Coffee Shop Contact Page
tr: Kahve Dükkanı İletişim Sayfası

en: Coffee Shop Footer Page
tr: Kahve Dükkanı Alt Bilgi Sayfası

en: Coffee Shop Guide Page
tr: Kahve Dükkanı Rehber Sayfası

en: Coffee Shop Home Page
tr: Kahve Dükkanı Ana Sayfa

en: Coffee Shop Landing Page
tr: Kahve Dükkanı Açılış Sayfası

en: Coffee Shop Menu Page
tr: Kahve Dükkanı Menü Sayfası

en: Coffee Shop Shop Page
tr: Kahve Dükkanı Mağaza Sayfası

en: Color
tr: Renk

en: Color Schemes
tr: Renk Şemaları

en: Column Layout
tr: Sütun Düzeni

en: Comic Book
tr: Çizgi Roman

en: Coming Soon
tr: Yakında

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Community
tr: Topluluk

en: Compatibility Check in Progress...
tr: Uyumluluk Kontrolü Devam Ediyor...

en: Complete your purchase using the pop-up to upgrade Divi Cloud.
tr: Divi Cloud'u yükseltmek için açılır pencereyi kullanarak satın alma işleminizi tamamlayın.

en: Concept Art
tr: Konsept Sanat

en: Configuring Theme Options
tr: Tema Seçenekleri Yapılandırılıyor

en: Confirm
tr: Onayla

en: Congratulations! This site is %2$s compatible with %1$s. You can migrate your site to %1$s to take advantage of the new builder and front end page speeds. Don't forget to back up your website before migrating.
tr: Tebrikler! Bu site %1$s ile %2$s uyumludur. Yeni oluşturucudan ve ön uç sayfa hızlarından yararlanmak için sitenizi %1$s'e taşıyabilirsiniz. Taşıma işlemi öncesinde web sitenizi yedeklemeyi unutmayın.

en: Congratulations! You migrated your website to the Divi 5 framework. You can return to this page anytime to run a new compatibility check to see if additional modules are ready for conversion. In the future, third party modules from the Divi Marketplace, may be updated to support Divi 5. At that point, you can convert them using the migrator. Most third-party modules will not be ready for conversion at this early stage.
tr: Tebrikler! Web sitenizi Divi 5 altyapısına taşıdınız. Ek modüllerin dönüştürmeye hazır olup olmadığını görmek için yeni bir uyumluluk denetimi çalıştırmak üzere istediğiniz zaman bu sayfaya geri dönebilirsiniz. İleride Divi Marketplace'teki üçüncü taraf modüller Divi 5'i destekleyecek şekilde güncellenebilir. Bu noktada migratörü kullanarak onları dönüştürebilirsiniz. Bu erken aşamada, çoğu üçüncü taraf modül dönüştürme için hazır olmayacaktır.

en: Content
tr: İçerik

en: Content Length
tr: İçerik Uzunluğu

en: Content Results
tr: İçerik Sonuçları

en: Content Type
tr: İçerik Türü

en: Content goes here
tr: İçerik buraya gelir

en: Content text or html
tr: İçerik metni veya html

en: Continue Editing
tr: Düzenlemeye Devam Et

en: Convert Module To Row
tr: Modülü Satıra Dönüştür

en: Convert Module To Section
tr: Modülü Bölüme Dönüştür

en: Convert Row To Section
tr: Satırı Bölüme Dönüştür

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy To
tr: Şuraya Kopyala

en: Copy To Divi Cloud
tr: Divi Cloud'a Kopyala

en: Copy To Library
tr: Kitaplığa Kopyala

en: Copywriter
tr: Metin Yazarı

en: Copywriter About Page
tr: Metin Yazarı Hakkında Sayfası

en: Copywriter Blog Page
tr: Metin Yazarı Blog Sayfası

en: Copywriter Contact Page
tr: Metin Yazarı İletişim Sayfası

en: Copywriter FAQ Page
tr: Metin Yazarı SSS Sayfası

en: Copywriter Home Page
tr: Metin Yazarı Ana Sayfa

en: Copywriter Landing Page
tr: Metin Yazarı Açılış Sayfası

en: Copywriter Portfolio Page
tr: Metin Yazarı Portföy Sayfası

en: Copywriter Pricing Page
tr: Metin Yazarı Fiyatlandırma Sayfası

en: Copywriter Services Page
tr: Metin Yazarı Hizmetler Sayfası

en: Create New Category/Categories
tr: Yeni Kategori/Kategoriler Oluştur

en: Create New Tag(s)
tr: Yeni Etiket(ler) Oluştur

en: Create New Tag/Tags
tr: Yeni Etiket/Etiketler Oluştur

en: Creating %1$s Page
tr: %1$s Sayfası Oluşturuluyor

en: Creating Imagery
tr: Görseller Oluşturuluyor

en: Creating Your Menu
tr: Menünüz Oluşturuluyor

en: Creative
tr: Yaratıcı

en: Creators from the marketplace are hard at work updating their modules for Divi 5. Most third-party modules won't be ready for Divi 5 right away. You can still use these modules with Divi 5. However, pages using legacy modules will not benefit from Divi 5's performance improvements and will be more prone to quirks. You can always return to the migrator and convert them later, once they are ready.
tr: Pazaryerindeki geliştiriciler, Divi 5 için modüllerini güncellemek üzere yoğun şekilde çalışıyor. Çoğu üçüncü taraf modül hemen Divi 5 için hazır olmayacak. Yine de bu modülleri Divi 5 ile kullanabilirsiniz. Ancak eski modülleri kullanan sayfalar Divi 5'in performans iyileştirmelerinden yararlanamaz ve daha fazla tutarsızlık yaşama eğiliminde olur. Hazır olduklarında her zaman migratöre geri dönüp daha sonra dönüştürebilirsiniz.

en: Critical CSS
tr: Kritik CSS

en: Critical CSS greatly improves website load times and Google PageSpeed scores by deferring non-critical styles and eliminating render-blocking CSS requests.
tr: Kritik CSS, kritik olmayan stilleri erteleyip render’ı engelleyen CSS isteklerini ortadan kaldırarak site yükleme sürelerini ve Google PageSpeed puanlarını büyük ölçüde iyileştirir.

en: Critical Threshold Height
tr: Kritik Eşik Yüksekliği

en: Current Color
tr: Geçerli Renk

en: Currently viewing archives from %1$s
tr: Şu anda %1$s arşivleri görüntüleniyor

en: Custom
tr: Özel

en: Custom CSS
tr: Özel CSS

en: Custom Size
tr: Özel Boyut

en: Custom field Name to be used for description
tr: Açıklama İçin Kullanılacak Özel Alan Adı

en: Custom field Name to be used for keywords
tr: Anahtar Kelimeler İçin Kullanılacak Özel Alan Adı

en: Custom field Name to be used for title
tr: Başlık İçin Kullanılacak Özel Alan Adı

en: Customize Fonts and Colors
tr: Yazı Tiplerini Ve Renkleri Özelleştir

en: Customize and Select Your Pages
tr: Sayfalarınızı Özelleştirin ve Seçin

en: Dark
tr: Koyu

en: Dashboard
tr: Kontrol Paneli

en: Dashed
tr: Kesikli

en: Date
tr: Tarih

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default Website Template
tr: Varsayılan Web Sitesi Şablonu

en: Defer Additional Third Party Scripts
tr: Ek Üçüncü Taraf Betiklerini Ertele

en: Defer Gutenberg Block CSS
tr: Gutenberg Blok CSS'ini Ertele

en: Defer jQuery And jQuery Migrate
tr: jQuery Ve jQuery Migrate Ertelemeyi Etkinleştir

en: Define a character to separate BlogName and Post title
tr: Blog Adı ve Yazı Başlığını Ayıracak Bir Karakter Belirleyin

en: Define custom fonts and colors below or leave empty to let AI choose for you
tr: Aşağıda özel yazı tipleri ve renkler tanımlayın veya AI'nın sizin için seçmesi için boş bırakın

en: Define how much influence your reference image has over the generated image. The less influence you give to the reference image, the more impact your image description will have.
tr: Referans görselinizin üretilen görsel üzerindeki etkisinin ne kadar olacağını belirleyin. Referans görsele ne kadar az etki verirseniz, görsel açıklamanız o kadar fazla etkili olur.

en: Define your default fonts and colors or leave empty to let AI choose for you. The settings you define here will be used by default when you generate your next layout.
tr: Varsayılan yazı tiplerinizi ve renklerinizi tanımlayın veya AI'ın sizin için seçmesi için boş bırakın. Burada tanımladığınız ayarlar, bir sonraki düzeninizi oluştururken varsayılan olarak kullanılacaktır.

en: Delete
tr: Sil

en: Delete Page
tr: Sayfayı Sil

en: Delete Permanently
tr: Kalıcı Olarak Sil

en: Delete Selected Items
tr: Seçili Öğeleri Sil

en: Describe The Page You Want Divi AI To Create
tr: Divi AI'nın Oluşturmasını İstediğiniz Sayfayı Tanımlayın

en: Describe The Section You Want Divi AI To Create
tr: Divi AI'ın Oluşturmasını İstediğiniz Bölümü Tanımlayın

en: Describe the page you want Divi AI to create. If there are specific sections, colors or fonts you want to use, let it know! Or, keep it simple and let Divi AI run with it.
tr: Divi AI'nın oluşturmasını istediğiniz sayfayı tanımlayın. Kullanmak istediğiniz belirli bölümler, renkler veya yazı tipleri varsa belirtin! Ya da basit tutun ve Divi AI'ya bırakın.

en: Describe the section you want Divi AI to create. If there are specific elements, colors or fonts you want to use, let it know! Or, keep it simple and let Divi AI run with it.
tr: Divi AI'ın oluşturmasını istediğiniz bölümü tanımlayın. Kullanmak istediğiniz belirli öğeler, renkler veya yazı tipleri varsa belirtin! Ya da basit tutun ve Divi AI'ın devam etmesine izin verin.

en: Design Agency
tr: Tasarım Ajansı

en: Design Agency About Page
tr: Tasarım Ajansı Hakkında Sayfası

en: Design Agency Blog Page
tr: Tasarım Ajansı Blog Sayfası

en: Design Agency Case Study Page
tr: Tasarım Ajansı Vaka Çalışması Sayfası

en: Design Agency Contact Page
tr: Tasarım Ajansı İletişim Sayfası

en: Design Agency Home Page
tr: Tasarım Ajansı Ana Sayfa

en: Design Agency Landing Page
tr: Tasarım Ajansı Açılış Sayfası

en: Design Agency Portfolio Page
tr: Tasarım Ajansı Portföy Sayfası

en: Design Agency Project Page 1
tr: Tasarım Ajansı Proje Sayfası 1

en: Design Agency Project Page 2
tr: Tasarım Ajansı Proje Sayfası 2

en: Designed by %1$s | Powered by %2$s
tr: Tasarım: %1$s | Altyapı: %2$s

en: Designing Layout
tr: Yerleşim Tasarlanıyor

en: Digital Painting
tr: Dijital Resim

en: Digital Payments
tr: Dijital Ödemeler

en: Digital Payments About Page
tr: Dijital Ödemeler Hakkında Sayfası

en: Digital Payments Blog Page
tr: Dijital Ödemeler Blog Sayfası

en: Digital Payments Contact Page
tr: Dijital Ödemeler İletişim Sayfası

en: Digital Payments Features Page
tr: Dijital Ödemeler Özellikler Sayfası

en: Digital Payments Home Page
tr: Dijital Ödemeler Ana Sayfa

en: Digital Payments Landing Page
tr: Dijital Ödemeler Açılış Sayfası

en: Digital Payments Pricing Page
tr: Dijital Ödemeler Fiyatlandırma Sayfası

en: Digital Payments Sign-Up Page
tr: Dijital Ödemeler Kayıt Sayfası

en: Disable Footer Credits
tr: Alt Bilgi İbâresini Devre Dışı Bırak

en: Disable Translations
tr: Çevirileri Devre Dışı Bırak

en: Disable WordPress Emojis
tr: WordPress Emojilerini Devre Dışı Bırak

en: Disable this option to remove the Google Fonts from your Divi Builder Pages.
tr: Google Fonts öğelerini Divi Builder Sayfalarınızdan kaldırmak için bu seçeneği devre dışı bırakın.

en: Disable this option to remove the Google Maps API script from your Divi Builder Pages. This may improve compatibility with third party plugins that also enqueue this script. Please Note: Modules that rely on the Google Maps API in order to function properly, such as the Maps and Fullwidth Maps Modules, will still be available but will not function while this option is disabled (unless you manually add Google Maps API script).
tr: Google Maps API betiğini Divi Builder Sayfalarınızdan kaldırmak için bu seçeneği devre dışı bırakın. Bu, bu betiği de kuyruğa alan üçüncü taraf eklentilerle uyumluluğu artırabilir. Lütfen Dikkat: Haritalar ve Tam Genişlik Haritalar Modülleri gibi düzgün çalışmak için Google Maps API gerektiren modüller yine kullanılabilir olacaktır; ancak bu seçenek devre dışıyken çalışmazlar (siz manuel olarak Google Maps API betiğini eklemediğiniz sürece).

en: Disable top tier dropdown menu links
tr: Üst seviye açılır menü bağlantılarını devre dışı bırak

en: Disable translations if you don't want to display translated theme strings on your site.
tr: Sitenizde çevrilmiş tema dizgelerini görüntülemek istemiyorsanız çevirileri devre dışı bırakın.

en: Disabling this option will remove the body code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
tr: Bu seçeneği devre dışı bırakmak, aşağıdaki gövde kodunu blogunuzdan kaldırır. Bu, kodu daha sonra kullanmak üzere kaydederken kaldırmanıza olanak tanır.

en: Disabling this option will remove the header code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
tr: Bu seçeneği devre dışı bırakmak, aşağıdaki üstbilgi kodunu blogunuzdan kaldırır. Bu, kodu daha sonra kullanmak üzere kaydederken kaldırmanıza olanak tanır.

en: Disabling this option will remove the single bottom code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
tr: Bu seçeneği devre dışı bırakmak, aşağıdaki tekil alt kodu blogunuzdan kaldırır. Bu, kodu daha sonra kullanmak üzere kaydederken kaldırmanıza olanak tanır.

en: Disabling this option will remove the single top code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
tr: Bu seçeneği devre dışı bırakmak, aşağıdaki tekil üst kodu blogunuzdan kaldırır. Bu, kodu daha sonra kullanmak üzere kaydederken kaldırmanıza olanak tanır.

en: Display Home link
tr: Ana Sayfa bağlantısını göster

en: Displays About Me Information
tr: Hakkımda Bilgilerini Gösterir

en: Displays Adsense Ads
tr: Adsense Reklamlarını Gösterir

en: Displays Advertisements
tr: Reklamları Gösterir

en: Divi 5 Migrator
tr: Divi 5 Taşıyıcı

en: Divi 5 cannot be activated while the following plugins are active. Please deactivate these plugins and activate Divi 5 again.
tr: Aşağıdaki eklentiler etkin durumdayken Divi 5 etkinleştirilemez. Lütfen bu eklentileri devre dışı bırakın ve Divi 5'i yeniden etkinleştirin.

en: Divi AI Default
tr: Divi AI Varsayılanı

en: Divi AI Default Styles
tr: Divi AI Varsayılan Stilleri

en: Divi AI Server is too busy right now. Please try again in a few minutes.
tr: Divi AI Sunucusu şu anda çok yoğun. Lütfen birkaç dakika sonra tekrar deneyin.

en: Divi AI is finalizing your images!
tr: Divi AI görsellerinizi son hâline getiriyor!

en: Divi AI will fill your layouts with relevant photos and images automatically. Using stock photos is the fastest and most reliable option. You can also generate completely unique images using AI, which takes longer but can result in a wider variety of unique images.
tr: Divi AI düzenlerinizi ilgili fotoğraflar ve görsellerle otomatik olarak doldurur. Stok fotoğrafları kullanmak en hızlı ve en güvenilir seçenektir. Ayrıca AI ile tamamen benzersiz görseller de oluşturabilirsiniz; bu daha uzun sürer ancak daha geniş çeşitlilikte benzersiz görseller elde etmenizi sağlayabilir.

en: Divi AI will fill your pages with relevant photos and images automatically. Using stock photos is the fastest and most reliable option. You can also generate completely unique images using AI, which takes longer.
tr: Divi AI sayfalarınızı ilgili fotoğraf ve görsellerle otomatik olarak doldurur. Stok fotoğraf kullanmak en hızlı ve en güvenilir seçenektir. Ayrıca yapay zeka ile tamamen benzersiz görseller de oluşturabilirsiniz; bu daha uzun sürer.

en: Divi Cloud Categories
tr: Divi Cloud Kategorileri

en: Divi Cloud Tags
tr: Divi Cloud Etiketleri

en: Divi Customizer Settings
tr: Divi Özelleştirici Ayarları

en: Divi Library
tr: Divi Kütüphanesi

[ctx: Divi Library]
en: %s Library
tr: %s Kütüphanesi

[ctx: Divi Library]
en: View Mode
tr: Görünüm Modu

[ctx: Divi Library Global Module]
en: Global
tr: Genel

[ctx: Divi Library Item Type]
en: Layout
tr: Yerleşim

[ctx: Divi Library Item Type]
en: Module
tr: Modül

[ctx: Divi Library Layout Type]
en: Row
tr: Satır

[ctx: Divi Library Layout Type]
en: Section
tr: Bölüm

en: Divi Library Snippet Name
tr: Divi Kitaplığı Kod Parçacığı Adı

[ctx: Divi Library Title]
en: Layout Details
tr: Yerleşim Ayrıntıları

[ctx: Divi Library View Mode]
en: Grid View
tr: Izgara Görünümü

[ctx: Divi Library View Mode]
en: List View
tr: Liste Görünümü

[ctx: Divi Library View Mode]
en: Tag View
tr: Etiket Görünümü

[ctx: Divi Library View Mode (Layout Pack)]
en: Pack View
tr: Paket Görünümü

en: Divi Lifetime
tr: Divi Ömür Boyu

en: Divi Overview
tr: Divi Genel Bakış

en: Divi Page Settings
tr: Divi Sayfa Ayarları

en: Divi Theme Templates
tr: Divi Tema Şablonları

en: Divi has been installed and activated. Next, you must activate your license so that your website can receive updates. Click the button below to log in to your Elegant Themes account and automatically activate this installation.
tr: Divi yüklendi ve etkinleştirildi. Sonraki adım olarak, web sitenizin güncellemeleri alabilmesi için lisansınızı etkinleştirmeniz gerekir. Elegant Themes hesabınıza giriş yapmak ve bu kurulumu otomatik olarak etkinleştirmek için aşağıdaki düğmeye tıklayın.

en: Divi is up to date
tr: Divi güncel

en: Do you want to move selected items to your trash?
tr: Seçili öğeleri çöp kutunuza taşımak istiyor musunuz?

en: Do you want to permanently delete all the items in your trash? This action cannot be undone and the items cannot be recovered.
tr: Çöp kutunuzdaki tüm öğeleri kalıcı olarak silmek istiyor musunuz? Bu işlem geri alınamaz ve öğeler kurtarılamaz.

en: Documentation
tr: Dokümantasyon

[ctx: Documentation Page]
en: Documentation
tr: Dokümantasyon

en: Dot Navigation
tr: Nokta Gezinme

en: Dotted
tr: Noktalı

en: Double
tr: Çift

en: Download Backup Before Importing
tr: İçe Aktarmadan Önce Yedek İndir

en: Download Compatibility Report
tr: Uyumluluk Raporunu İndir

en: Download More Layouts From The Marketplace
tr: Marketplace'ten Daha Fazla Düzen İndirin

en: Drawing
tr: Çizim

en: Dropdown Menu Animation
tr: Açılır Menü Animasyonu

en: Dropdown Menu Background Color
tr: Açılır Menü Arka Plan Rengi

en: Dropdown Menu Line Color
tr: Açılır Menü Çizgi Rengi

en: Dropdown Menu Text Color
tr: Açılır Menü Metin Rengi

en: Duplicate
tr: Çoğalt

en: Duplicate Global Item To Cloud
tr: Global Öğeyi Buluta Kopyala

en: Duplicate Locally
tr: Yerelde Çoğalt

en: Dynamic Icons
tr: Dinamik Simgeler

en: Dynamic Module Framework
tr: Dinamik Modül Çerçevesi

en: ET About Me Widget
tr: ET Hakkımda Bileşeni

en: ET Adsense Widget
tr: ET Adsense Bileşeni

en: ET Advertisement
tr: ET Reklam

en: Ecommerce
tr: E-Ticaret

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit Footer Credits
tr: Alt Bilgi İbâresini Düzenle

en: Edit Image
tr: Görseli Düzenle

en: Edit Tags & Categories
tr: Etiketleri ve Kategorileri Düzenle

en: Edit Theme Options
tr: Tema Seçeneklerini Düzenle

en: Edit With Divi
tr: Divi ile Düzenle

en: Effect
tr: Efekt

en: Elegant Themes Account
tr: Elegant Themes Hesabı

en: Email
tr: E-Posta

en: Empty Trash
tr: Çöp Kutusunu Boşalt

en: Enable API Key
tr: API Anahtarını Etkinleştir

en: Enable Boxed Layout
tr: Kutulu Düzeni Etkinleştir

en: Enable Divi Cloud
tr: Divi Cloud'u Etkinleştir

en: Enable Divi Gallery
tr: Divi Galerisini Etkinleştir

en: Enable Responsive Images
tr: Duyarlı Görselleri Etkinleştir

en: Enable Single Post 468x60 banner
tr: Tekil Yazı 468x60 Banner'ını Etkinleştir

en: Enable Vertical Navigation
tr: Dikey Gezinmeyi Etkinleştir

en: Enable body code
tr: Gövde Kodunu Etkinleştir

en: Enable caching of Google Fonts and load them inline. This reduces render-blocking requests and improves page load times.
tr: Google Fonts için önbelleklemeyi etkinleştirin ve yazı tiplerini satır içi yükleyin. Bu, render’ı engelleyen istekleri azaltır ve sayfa yükleme sürelerini iyileştirir.

en: Enable canonical URLs
tr: Kanonik URL'leri etkinleştir

en: Enable custom description
tr: Özel Açıklamayı Etkinleştir

en: Enable custom keywords
tr: Özel Anahtar Kelimeleri Etkinleştir

en: Enable custom titles
tr: Özel Başlıkları Etkinleştir

en: Enable header code
tr: Üstbilgi Kodunu Etkinleştir

en: Enable meta descriptions
tr: Meta Açıklamaları Etkinleştir

en: Enable single bottom code
tr: Tekil Alt Kodu Etkinleştir

en: Enable single top code
tr: Tekil Üst Kodu Etkinleştir

en: Enable this if you want to replace the WordPress default gallery with the Divi-style gallery.
tr: WordPress varsayılan galerisi yerine Divi tarzı galeriyi kullanmak istiyorsanız bunu etkinleştirin.

en: Enable this option to display Back To Top Button while scrolling
tr: Kaydırma sırasında Yukarı Çık Düğmesini görüntülemek için bu seçeneği etkinleştirin

en: Enable this option to get responsive images size generated when uploading images and adding srcset attribute for images element.
tr: Görsel yüklerken duyarlı görsel boyutlarının oluşturulmasını ve görsel öğeleri için srcset niteliğinin eklenmesini sağlamak için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable this option to get the smooth scrolling effect with mouse wheel
tr: Fare tekerleğiyle yumuşak kaydırma efekti için bu seçeneği etkinleştirin

en: Enable this option to show thumbnails on Index Pages.
tr: Dizin Sayfalarında küçük resimleri göstermek için bu seçeneği etkinleştirin.

en: Enable this to allow the Divi Framework to only load the modules that are used on the page, and process the logic for the features in use.
tr: Divi Framework'ün yalnızca sayfada kullanılan modülleri yüklemesine ve kullanımda olan özelliklerin mantığını işlemesine izin vermek için bunu etkinleştirin.

en: Enabling this option will display a 468x60 banner ad on the bottom of your post pages below the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
tr: Bu seçeneği etkinleştirmek, tekil yazı içeriğinin altında, yazı sayfalarınızın alt kısmında 468x60 banner reklamı gösterir. Etkinleştirilirse aşağıdaki banner görselini ve hedef URL'yi doldurmalısınız.

en: Enabling this option will lower the size of Google Fonts and improve load times, however it will limit Google Fonts support in some very old browsers. You can turn this off to increase support for older browsers at a slight cost to performance.
tr: Bu seçeneği etkinleştirmek Google Fonts boyutunu küçültür ve yükleme sürelerini iyileştirir; ancak bazı çok eski tarayıcılarda Google Fonts desteğini sınırlar. Performanstan küçük bir ödün vererek eski tarayıcılar için desteği artırmak istiyorsanız bunu kapatabilirsiniz.

en: Enhance
tr: İyileştir

en: Enhance Image
tr: Görseli İyileştir

en: Enhancement Strength
tr: İyileştirme Şiddeti

en: Enhancements
tr: İyileştirmeler

en: Enqueue Google Maps Script
tr: Google Maps Betiğini Kuyruğa Al

en: Enqueue jQuery Compatibility Script
tr: jQuery Uyumluluk Betiğini Kuyruğa Ekle

en: Enter new API Key
tr: Yeni API Anahtarı Gir

en: Enter the URL of your Facebook Profile.
tr: Facebook Profilinizin URL adresini girin.

en: Enter the URL of your Instagram Profile.
tr: Instagram Profilinizin URL adresini girin.

en: Enter the URL of your RSS feed.
tr: RSS akışınızın URL adresini girin.

en: Enter the URL of your X Profile.
tr: X Profilinizin URL adresini girin.

en: Enter which type of page you want.
tr: Hangi sayfa türünü istediğinizi girin.

en: Enter your ET Account API Key.
tr: ET Hesabı API Anahtarınızı Girin.

en: Enter your ET Account Username.
tr: ET Hesabı Kullanıcı Adınızı Girin.

en: Enter your page title
tr: Sayfa başlığınızı girin

en: Enter your website name, which will be used for meta titles and throughout your website content.
tr: Meta başlıklarda ve web sitenizin içeriği genelinde kullanılacak web sitesi adınızı girin.

en: Enter your website slogan, which will be used in meta descriptions and as context for Divi AI.
tr: Meta açıklamalarda ve Divi AI için bağlam olarak kullanılacak web sitesi sloganınızı girin.

en: Error
tr: Hata

en: Error loading roadmap items.
tr: Yol haritası öğeleri yüklenirken hata oluştu.

[ctx: Event Details Page]
en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Exactly
tr: Tam Olarak

en: Example: Create a services page that describes our solar installation services, including testimonials and a contact form to collect leads
tr: Örnek: Referanslar ve potansiyel müşteri toplamak için bir iletişim formu da dahil olmak üzere, güneş enerjisi kurulum hizmetlerimizi anlatan bir hizmetler sayfası oluşturun

en: Example: Create a services section that describes our solar installation services.
tr: Örnek: Güneş enerjisi kurulum hizmetlerimizi anlatan bir hizmetler bölümü oluşturun.

en: Example: Our company, Sunset Solar, is a solar panel installation company serving the San Francisco Bay Area
tr: Örnek: Şirketimiz Sunset Solar, San Francisco Bay Area bölgesine hizmet veren bir güneş paneli kurulum şirketidir

en: Exclude categories from the navigation bar
tr: Kategorileri gezinme çubuğundan hariç tut

en: Exclude pages from the navigation bar
tr: Sayfaları gezinme çubuğundan hariç tut

en: Expand
tr: Genişlet

en: Explore Other Modules With Tag
tr: Etiketli Diğer Modülleri Keşfet

en: Explore Other Rows With Tag
tr: Etiketli Diğer Satırları Keşfet

en: Explore Other Sections With Tag
tr: Etiketli Diğer Bölümleri Keşfet

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: Export %s
tr: %s Dışa Aktar

en: Export %s Name
tr: Dışa Aktarılacak %s Adı

en: Export Theme Options
tr: Tema Seçeneklerini Dışa Aktar

en: Exporting your %s will create a JSON file that can be imported into a different area.
tr: %s öğenizi dışa aktarmak, başka bir alana içe aktarılabilen bir JSON dosyası oluşturur.

en: Extend
tr: Genişlet

en: Extend Image
tr: Görseli Genişlet

en: Facebook Profile Url
tr: Facebook Profil URL

en: Fade
tr: Soluklaştır

en: Fade In
tr: Soluklaşarak Gir

en: Failed to load your existing layouts. Please try again later.
tr: Mevcut düzenleriniz yüklenemedi. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Farmers Market
tr: Çiftçi Pazarı

en: Farmers Market About Page
tr: Çiftçi Pazarı Hakkında Sayfası

en: Farmers Market Blog Page
tr: Çiftçi Pazarı Blog Sayfası

en: Farmers Market Contact Page
tr: Çiftçi Pazarı İletişim Sayfası

en: Farmers Market Donate Page
tr: Çiftçi Pazarı Bağış Sayfası

en: Farmers Market Events Page
tr: Çiftçi Pazarı Etkinlikler Sayfası

en: Farmers Market Home Page
tr: Çiftçi Pazarı Ana Sayfa

en: Farmers Market Landing Page
tr: Çiftçi Pazarı Açılış Sayfası

en: Farmers Market Market Page
tr: Çiftçi Pazarı Pazar Sayfası

en: Fashion About Page
tr: Moda Hakkında Sayfası

en: Fashion Blog Page
tr: Moda Blog Sayfası

en: Fashion Contact Page
tr: Moda İletişim Sayfası

en: Fashion Designer Page
tr: Moda Tasarımcısı Sayfası

en: Fashion Gallery Page
tr: Moda Galeri Sayfası

en: Fashion Home Page
tr: Moda Ana Sayfa

en: Fashion Landing Page
tr: Moda Açılış Sayfası

en: Fashion Shop Page
tr: Moda Mağaza Sayfası

en: Favorites
tr: Favoriler

en: Fetching Pages
tr: Sayfalar Getiriliyor

en: Fetching Pages...
tr: Sayfalar Getiriliyor...

en: Filter
tr: Filtre

en: Finalizing Migration
tr: Taşıma Tamamlanıyor

en: Find A Layout
tr: Düzen Bul

en: Find A Module
tr: Modül Bul

en: Find A Page
tr: Bir Sayfa Bul

en: Find A Row
tr: Bir Satır Bul

en: Find A Section
tr: Bir Bölüm Bul

en: Find More Layouts
tr: Daha Fazla Düzen Bul

en: Fixed
tr: Sabit

en: Fixed Menu Height
tr: Sabit Menü Yüksekliği

en: Fixed Navigation Bar
tr: Sabit Gezinti Çubuğu

en: Fixed Navigation Settings
tr: Sabit Gezinme Ayarları

en: Flip
tr: Çevir

en: Florist
tr: Çiçekçi

en: Florist About Page
tr: Çiçekçi Hakkında Sayfası

en: Florist Blog Page
tr: Çiçekçi Blog Sayfası

en: Florist Contact Page
tr: Çiçekçi İletişim Sayfası

en: Florist Gallery Page
tr: Çiçekçi Galeri Sayfası

en: Florist Home Page
tr: Çiçekçi Ana Sayfa

en: Florist Landing Page
tr: Çiçekçi Açılış Sayfası

en: Florist Shop Page
tr: Çiçekçi Mağaza Sayfası

en: Folder
tr: Klasör

en: Font
tr: Yazı Tipi

en: Font Size
tr: Yazı Boyutu

en: Font Style
tr: Yazı Tipi Stili

en: Footer
tr: Alt Bilgi

en: Footer Area
tr: Alt Bilgi Alanı

en: Footer Background Color
tr: Alt Bilgi Arka Plan Rengi

en: Footer Elements
tr: Alt Bilgi Öğeleri

en: Footer Menu
tr: Alt Bilgi Menüsü

en: Footer Menu Active Link Color
tr: Alt Bilgi Menüsü Etkin Bağlantı Rengi

en: Footer Menu Background Color
tr: Alt Bilgi Menüsü Arka Plan Rengi

en: Footer Menu Text Color
tr: Alt Bilgi Menüsü Metin Rengi

en: Forgot your <a href="%1$s" target="_blank">Username</a> or <a href="%1$s" target="_blank">Password</a>?
tr: <a href="%1$s" target="_blank">Kullanıcı adınızı</a> veya <a href="%1$s" target="_blank">Şifrenizi</a> mi unuttunuz?

en: Formal
tr: Resmi

en: Free Divi Cloud Limit Reached
tr: Ücretsiz Divi Cloud Sınırına Ulaşıldı

en: Free Trial
tr: Ücretsiz Deneme

en: Freelancer
tr: Serbest Çalışan

en: Frequently Asked Questions
tr: Sıkça Sorulan Sorular

en: Fullscreen
tr: Tam Ekran

en: Fullwidth
tr: Tam Genişlik

en: Funny
tr: Komik

en: General
tr: Genel

en: General Settings
tr: Genel Ayarlar

en: Generate
tr: Oluştur

en: Generate & Publish My Website
tr: Web Sitemi Oluştur ve Yayınla

en: Generate A New Site
tr: Yeni Bir Site Oluştur

en: Generate Code
tr: Kod Oluştur

en: Generate Four More
tr: Dört Tane Daha Oluştur

en: Generate Image With AI
tr: AI ile Görsel Oluştur

en: Generate Images With AI (Slower)
tr: AI Ile Görsel Oluştur (Daha Yavaş)

en: Generate Layout
tr: Düzen Oluştur

en: Generate Modified Image
tr: Değiştirilmiş Görsel Oluştur

en: Generate More Like This One
tr: Bunun Gibi Daha Fazlasını Oluştur

en: Generate My Website
tr: Web Sitemi Oluştur

en: Generate Page
tr: Sayfa Oluştur

en: Generate Prompt With AI
tr: AI ile İstem Oluştur

en: Generate Section
tr: Bölüm Oluştur

en: Generate Section With AI
tr: AI Ile Bölüm Oluştur

en: Generate Text
tr: Metin Oluştur

en: Generate Your Site With AI
tr: Sitenizi Yapay Zekâ İle Oluşturun

en: Generating
tr: Oluşturuluyor

en: Generating %1$s Pages
tr: %1$s Sayfaları Oluşturuluyor

en: Generating Images
tr: Görseller Oluşturuluyor

en: Generating Layout
tr: Düzen Oluşturuluyor

en: Generating Screenshot
tr: Ekran Görüntüsü Oluşturuluyor

en: Generating Section
tr: Bölüm Oluşturuluyor

en: Generating Site Outline
tr: Site Taslağı Oluşturuluyor

en: Generating Your %1$s Page
tr: %1$s Sayfanız Oluşturuluyor

en: Generating Your Menu
tr: Menünüz Oluşturuluyor

en: Generating...
tr: Oluşturuluyor...

en: Get Divi Cloud
tr: Divi Cloud Edinin

en: Get Divi For Life
tr: Ömür Boyu Divi Alın

en: Get Unlimited Divi Cloud Storage
tr: Sınırsız Divi Cloud Depolama Edinin

en: Get Unlimited Storage
tr: Sınırsız Depolama Edinin

en: Get access to hundreds of new Divi modules and thousands of additional layouts and child themes.
tr: Yüzlerce yeni Divi modülüne ve binlerce ek düzene ve alt temaya erişin.

en: Get live chat support with response times under 30 minutes plus bigger discounts in the Divi Marketplace.
tr: 30 dakikanın altında yanıt süreleriyle canlı sohbet desteği alın, ayrıca Divi Marketplace'te daha büyük indirimlerden yararlanın.

en: Give Divi AI general information about your website or business. The more context it has about you and your goals, the better layouts it will create and the more relevant content it will write.
tr: Divi AI'ya web siteniz veya işletmeniz hakkında genel bilgiler verin. Siz ve hedefleriniz hakkında ne kadar çok bağlamı olursa, o kadar iyi düzenler oluşturur ve o kadar ilgili içerik yazar.

en: Give you content a unique spin by telling Divi AI what tone of voice to use.
tr: Divi AI'ya hangi üslubu kullanacağını söyleyerek içeriğinize benzersiz bir dokunuş katın.

en: Global items
tr: Genel Ögeler

en: Global items cannot be added to your Divi Cloud. Would you like to save a non-global version to your Divi Cloud? The version on this website will remain a global instance
tr: Global öğeler Divi Cloud'a eklenemez. Global olmayan bir sürümü Divi Cloud'unuza kaydetmek ister misiniz? Bu web sitesindeki sürüm global bir örnek olarak kalacaktır

en: Google API Key
tr: Google API Anahtarı

en: Google Fonts Subsets
tr: Google Fonts Alt Kümeleri

en: Grab the first post image
tr: İlk yazı görselini al

en: Green
tr: Yeşil

en: Groove
tr: Oluk

en: Guide Me
tr: Bana Rehberlik Et

en: HTML/JS Snippet
tr: HTML/JS Parçacığı

en: Hang Tight!
tr: Biraz Bekleyin!

en: Harmonize And Remove Artifacts
tr: Uyumlandır Ve Artefaktları Kaldır

en: Harness the power of AI and unlock unlimited text, image, code, layout and website generation.
tr: Yapay zekânın gücünden yararlanın ve sınırsız metin, görsel, kod, düzen ve web sitesi oluşturmanın kilidini açın.

en: Header & Navigation
tr: Üst Bilgi ve Gezinme

en: Header Elements
tr: Üst Bilgi Öğeleri

en: Header Font
tr: Üst Bilgi Yazı Tipi

en: Header Font Style
tr: Üst Bilgi Yazı Tipi Stili

en: Header Font Weight
tr: Başlık Yazı Tipi Kalınlığı

en: Header Format
tr: Üst Bilgi Biçimi

en: Header Letter Spacing
tr: Üst Bilgi Harf Aralığı

en: Header Line Height
tr: Üst Bilgi Satır Yüksekliği

en: Header Style
tr: Başlık Stili

en: Header Text Size
tr: Üst Bilgi Metin Boyutu

en: Heading Font
tr: Başlık Yazı Tipi

en: Heading Font Color
tr: Başlık Yazı Tipi Rengi

en: Heading Text Color
tr: Başlık Metni Rengi

en: Height
tr: Yükseklik

en: Help
tr: Yardım

en: Here you can add custom css to override or extend default styles.
tr: Buraya, varsayılan stilleri geçersiz kılmak veya genişletmek için özel CSS ekleyebilirsiniz.

en: Here you can change which character separates your blog title and index page name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
tr: Otomatik oluşturulan yazı başlıklarını kullanırken blog başlığınız ile dizin sayfası adınızı hangi karakterin ayıracağını buradan değiştirebilirsiniz. Yaygın değerler | veya -

en: Here you can change which character separates your blog title and post name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
tr: Otomatik oluşturulan yazı başlıklarını kullanırken blog başlığınız ile yazı adınızı hangi karakterin ayıracağını buradan değiştirebilirsiniz. Yaygın değerler | veya -

en: Here you can choose Shop Page & Category Page Layout for WooCommerce.
tr: Buradan WooCommerce için Mağaza Sayfası ve Kategori Sayfası düzenini seçebilirsiniz.

en: Here you can choose default sidebar layout
tr: Buradan varsayılan kenar çubuğu düzenini seçebilirsiniz

en: Here you can choose how your titles on index pages are generated. You can change which order your blog name and index title are displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
tr: Buradan dizin sayfalarındaki başlıkların nasıl oluşturulacağını seçebilirsiniz. Blog adınızın ve dizin başlığının hangi sırayla görüntüleneceğini değiştirebilir veya blog adını başlıktan tamamen kaldırabilirsiniz.

en: Here you can choose to display the Facebook Icon on your homepage.
tr: Buradan ana sayfanızda Facebook Simgesini göstermeyi seçebilirsiniz.

en: Here you can choose to display the Instagram Icon on your homepage.
tr: Buradan ana sayfanızda Instagram Simgesini göstermeyi seçebilirsiniz.

en: Here you can choose to display the RSS Icon.
tr: Buradan RSS Simgesini göstermeyi seçebilirsiniz.

en: Here you can choose to display the X Icon.
tr: Buradan X Simgesini göstermeyi seçebilirsiniz.

en: Here you can choose to remove certain categories from the navigation menu. All categories marked with an X will not appear in your navigation bar.
tr: Buradan belirli kategorileri gezinme menüsünden kaldırmayı seçebilirsiniz. X ile işaretlenen tüm kategoriler gezinme çubuğunuzda görünmez.

en: Here you can choose to remove certain pages from the navigation menu. All pages marked with an X will not appear in your navigation bar.
tr: Buradan belirli sayfaları gezinme menüsünden kaldırmayı seçebilirsiniz. X ile işaretlenen tüm sayfalar gezinme çubuğunuzda görünmez.

en: Here you can choose to reverse the order that your categories links are displayed. You can choose between ascending and descending.
tr: Buradan kategori bağlantılarınızın görüntülenme sırasını tersine çevirmeyi seçebilirsiniz. Artan ve azalan arasında seçim yapabilirsiniz.

en: Here you can choose to reverse the order that your pages links are displayed. You can choose between ascending and descending.
tr: Buradan sayfa bağlantılarınızın görüntülenme sırasını tersine çevirmeyi seçebilirsiniz. Artan ve azalan arasında seçim yapabilirsiniz.

en: Here you can choose to sort your pages links.
tr: Buradan sayfa bağlantılarınızı sıralamayı seçebilirsiniz.

en: Here you can choose which items appear in the post info section on pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted items shown below will appear.
tr: Buradan, sayfalarda yazı bilgisi bölümünde hangi öğelerin görüneceğini seçebilirsiniz. Bu bölüm genellikle yazı başlığının altında yer alır ve yazınızla ilgili temel bilgileri gösterir. Aşağıda vurgulanan öğeler görüntülenecektir.

en: Here you can choose which items appear in the post info section on single post pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted items shown below will appear.
tr: Buradan, tekil yazı sayfalarında yazı bilgisi bölümünde hangi öğelerin görüneceğini seçebilirsiniz. Bu bölüm genellikle yazı başlığının altında yer alır ve yazınızla ilgili temel bilgileri gösterir. Aşağıda vurgulanan öğeler görüntülenecektir.

en: Here you can designate how many WooCommerce products are displayed on the archive page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
tr: Buradan arşiv sayfasında kaç WooCommerce ürününün gösterileceğini belirleyebilirsiniz. Bu seçenek, wp-admin içindeki Ayarlar > Okuma seçeneklerinden bağımsız çalışır.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Archive pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
tr: Buradan Arşiv sayfalarında kaç adet en yeni makalenin gösterileceğini belirleyebilirsiniz. Bu seçenek, wp-admin içindeki Ayarlar > Okuma seçeneklerinden bağımsız çalışır.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Category page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
tr: Buradan Kategori sayfasında kaç adet en yeni makalenin gösterileceğini belirleyebilirsiniz. Bu seçenek, wp-admin içindeki Ayarlar > Okuma seçeneklerinden bağımsız çalışır.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Search results pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
tr: Buradan Arama sonuçları sayfalarında kaç adet en yeni makalenin gösterileceğini belirleyebilirsiniz. Bu seçenek, wp-admin içindeki Ayarlar > Okuma seçeneklerinden bağımsız çalışır.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Tag pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
tr: Buradan Etiket sayfalarında kaç adet en yeni makalenin gösterileceğini belirleyebilirsiniz. Bu seçenek, wp-admin içindeki Ayarlar > Okuma seçeneklerinden bağımsız çalışır.

en: Here you can disable automatic memory limit increase.
tr: Buradan otomatik bellek limiti artırmayı devre dışı bırakabilirsiniz.

en: Here you can provide 468x60 banner destination url
tr: Burada 468x60 banner hedef URL'si sağlayabilirsiniz

en: Here you can provide 468x60 banner image url
tr: Burada 468x60 banner görseli URL'si sağlayabilirsiniz

en: Hex Value
tr: Onaltılık Değer

en: Hide
tr: Gizle

en: Hide Logo Image
tr: Logo Görselini Gizle

en: Hide Nav Before Scroll
tr: Kaydırmadan Önce Menüyü Gizle

en: Hide Navigation Until Scroll
tr: Kaydırana Kadar Gezinmeyi Gizle

en: Hide empty categories
tr: Boş kategorileri gizle

en: High
tr: Yüksek

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Homepage SEO
tr: Ana Sayfa SEO

en: Homepage custom title (if enabled)
tr: Ana sayfa özel başlığı (etkinse)

en: Homepage meta description (if enabled)
tr: Ana sayfa meta açıklaması (etkinse)

en: Homepage meta keywords (if enabled)
tr: Ana sayfa meta anahtar kelimeleri (etkinse)

en: How do I report a bug?
tr: Bir hatayı nasıl bildirebilirim?

en: How would you like to change the style of this element?
tr: Bu öğenin stilini nasıl değiştirmek istersiniz?

en: Humorous
tr: Mizahi

en: Icon
tr: Simge

en: Icon Color
tr: Simge Rengi

en: Icon Placement
tr: Simge Konumu

en: If a page is built with the Divi Builder, the Gutenberg block CSS file is moved from the header to the footer. Since the file is most likely not used, we can load it later. This removes a render blocking request and improving performance.
tr: Bir sayfa Divi Builder ile oluşturulduğunda, Gutenberg blok CSS dosyası üst alandan alt alana taşınır. Dosya büyük olasılıkla kullanılmadığından daha sonra yükleyebiliriz. Bu, render’ı engelleyen bir isteği kaldırır ve performansı iyileştirir.

en: If custom titles are disabled, choose autogeneration method
tr: Özel başlıklar devre dışıysa otomatik oluşturma yöntemini seçin

en: If this website contains content built with Divi 4, you can use the migrator to convert your website to the Divi 5 format. Un-migrated content will not benefit from Divi 5 performance improvements.
tr: Bu web sitesi Divi 4 ile oluşturulmuş içerik barındırıyorsa, taşıma aracını kullanarak web sitenizi Divi 5 formatına dönüştürebilirsiniz. Taşınmamış içerik, Divi 5 performans iyileştirmelerinden yararlanamaz.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over how your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
tr: Özel yazı başlıkları kullanmıyorsanız bile başlıklarınızın nasıl oluşturulacağını kontrol edebilirsiniz. Buradan yazı başlığınızın ve blog adının hangi sırayla görüntüleneceğini seçebilir veya blog adını başlıktan tamamen kaldırabilirsiniz.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over hw your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
tr: Özel yazı başlıkları kullanmıyorsanız bile başlıklarınızın nasıl oluşturulacağını kontrol edebilirsiniz. Buradan yazı başlığınızın ve blog adının hangi sırayla görüntüleneceğini seçebilir veya blog adını başlıktan tamamen kaldırabilirsiniz.

en: If you don't want to display some banners - leave approptiate fields blank
tr: Bazı banner'ları göstermek istemiyorsanız ilgili alanları boş bırakın

en: If you have enabled custom titles you can add your custom title here. Whatever you type here will be placed between the < title >< /title > tags in header.php
tr: Özel başlıkları etkinleştirdiyseniz, özel başlığınızı buraya ekleyebilirsiniz. Buraya yazdığınız her şey header.php dosyasındaki < title >< /title > etiketlerinin arasına yerleştirilecektir.

en: If you have enabled meta descriptions you can add your custom description here.
tr: Meta açıklamaları etkinleştirdiyseniz, özel açıklamanızı buraya ekleyebilirsiniz.

en: If you have enabled meta keywords you can add your custom keywords here. Keywords should be separated by comas. For example: wordpress,themes,templates,elegant
tr: Meta anahtar kelimeleri etkinleştirdiyseniz, özel anahtar kelimelerinizi buraya ekleyebilirsiniz. Anahtar kelimeler virgülle ayrılmalıdır. Örneğin: wordpress,themes,templates,elegant

en: If you would like categories to be displayed in your navigationbar that don't have any posts in them then disable this option. By default empty categories are hidden
tr: İçinde hiç yazı olmayan kategorilerin de gezinme çubuğunuzda görüntülenmesini istiyorsanız bu seçeneği devre dışı bırakın. Varsayılan olarak boş kategoriler gizlenir.

en: If you would like to add a meta description to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for descriptions to be displayed on post pages. You can add your meta description using custom fields based off the custom field name you define below.
tr: Yazınıza bir meta açıklama eklemek istiyorsanız bunu özel alanları kullanarak yapabilirsiniz. Açıklamaların yazı sayfalarında görüntülenmesi için bu seçenek etkinleştirilmelidir. Meta açıklamanızı, aşağıda tanımladığınız özel alan adına göre özel alanları kullanarak ekleyebilirsiniz.

en: If you would like to add meta keywords to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for keywords to be displayed on post pages. You can add your meta keywords using custom fields based off the custom field name you define below.
tr: Yazınıza meta anahtar kelimeler eklemek istiyorsanız bunu özel alanları kullanarak yapabilirsiniz. Anahtar kelimelerin yazı sayfalarında görüntülenmesi için bu seçenek etkinleştirilmelidir. Meta anahtar kelimelerinizi, aşağıda tanımladığınız özel alan adına göre özel alanları kullanarak ekleyebilirsiniz.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the categories navigation bar disable this feature.
tr: Kategori gezinme çubuğundan açılır menüleri kaldırmak istiyorsanız bu özelliği devre dışı bırakın.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the pages navigation bar disable this feature.
tr: Sayfa gezinme çubuğundan açılır menüleri kaldırmak istiyorsanız bu özelliği devre dışı bırakın.

en: If you would like to use your own custom logo image click the Upload Image button.
tr: Kendi özel logo görselinizi kullanmak istiyorsanız Görsel Yükle düğmesine tıklayın.

en: Image
tr: Görsel

en: Image Description
tr: Görsel Açıklaması

en: Image Dimensions
tr: Görsel Boyutları

en: Image Fill Description
tr: Görsel Dolgu Açıklaması

en: Image Height
tr: Görsel Yüksekliği

en: Image Scale
tr: Görsel Ölçeği

en: Image Selection
tr: Görsel Seçimi

en: Image Size
tr: Görsel Boyutu

en: Image Sketch
tr: Görsel Eskizi

en: Image Style
tr: Görsel Stili

en: Image Type
tr: Görsel Türü

en: Image URL or base64 string is required.
tr: Görsel URL'si veya base64 dizesi gerekli.

en: Image Url
tr: Görsel URL

en: Image Width
tr: Görsel Genişliği

en: Image doesn't exist
tr: Görsel mevcut değil

en: Images
tr: Görseller

en: Images stored on a different website cannot be used as reference. The issue can be resolved by uploading the image to the WordPress media library.
tr: Farklı bir web sitesinde depolanan görseller referans olarak kullanılamaz. Sorun, görseli WordPress medya kütüphanesine yükleyerek çözülebilir.

en: Import
tr: İçe Aktar

en: Import %s
tr: %s İçe Aktar

en: Import & Export Customizer
tr: Özelleştiriciyi İçe Aktar & Dışa Aktar

en: Import & Export Theme Options
tr: Tema Seçeneklerini İçe Aktar ve Dışa Aktar

en: Import Theme Options
tr: Tema Seçeneklerini İçe Aktar

en: Import These Templates
tr: Bu Şablonları İçe Aktar

en: Import To Cloud
tr: Buluta İçe Aktar

en: Importing %1$s Page
tr: %1$s Sayfası İçe Aktarılıyor

en: Importing Customizer Settings
tr: Özelleştirici Ayarları İçe Aktarılıyor

en: Importing Pages
tr: Sayfalar İçe Aktarılıyor

en: Importing Presets
tr: Ön Ayarlar İçe Aktarılıyor

en: Importing Theme Builder
tr: Theme Builder İçe Aktarılıyor

en: Improve Google Fonts Loading
tr: Google Fonts Yüklemesini İyileştir

en: Improve your web design workflow and collaborate together in the cloud.
tr: Web tasarım iş akışınızı geliştirin ve bulutta birlikte çalışın.

en: In Progress
tr: Devam Ediyor

en: In some cases users will want to create parent categories or links as placeholders to hold a list of child links or categories. In this case it is not desirable to have the parent links lead anywhere, but instead merely serve an organizational function. Enabling this options will remove the links from all parent pages/categories so that they don't lead anywhere when clicked.
tr: Bazı durumlarda kullanıcılar, alt bağlantıların veya kategorilerin listesini tutmak için üst kategoriler ya da bağlantıları yer tutucu olarak oluşturmak isteyebilir. Bu durumda üst bağlantıların bir yere yönlendirmesi istenmez; bunun yerine yalnızca düzenleyici bir işlev görür. Bu seçeneği etkinleştirmek, tüm üst sayfa/kategori bağlantılarını kaldırır; böylece tıklandıklarında hiçbir yere gitmezler.

en: Inactive (%s)
tr: Pasif (%s)

en: Inactive Widgets
tr: Etkin Olmayan Bileşenler

en: Increase Contrast
tr: Kontrastı Artır

en: Increase Detail
tr: Detayı Artır

en: Increase Saturation
tr: Doygunluğu Artır

en: Index Page SEO
tr: Dizin Sayfası SEO

en: Informative
tr: Bilgilendirici

en: Initializing Process
tr: İşlem Başlatılıyor

en: Input 468x60 adsense code
tr: 468x60 Adsense Kodunu Girin

en: Input 468x60 advertisement banner image
tr: 468x60 Reklam Banner Görselini Girin

en: Input 468x60 advertisement destination url
tr: 468x60 Reklam Hedef URL'sini Girin

en: Input your website information and select which pages you want to have on your website.
tr: Web sitesi bilgilerinizi girin ve web sitenizde hangi sayfaların olmasını istediğinizi seçin.

en: Input your website information and tell Divi AI about your website or business. The information you provide will be used to generate content, images and make design decisions.
tr: Web sitesi bilgilerinizi girin ve Divi AI'ya web siteniz veya işletmeniz hakkında bilgi verin. Sağladığınız bilgiler; içerik ve görsel oluşturmak ve tasarım kararları almak için kullanılacaktır.

[ctx: Insert CSS Snippet from library]
en: Use This CSS Snippet
tr: Bu CSS Parçacığını Kullan

en: Insert Code at Cursor
tr: Kodu İmleç Konumuna Ekle

[ctx: Insert HTML/JS Snippet from library]
en: Use This HTML/JS Snippet
tr: Bu HTML/JS Parçacığını Kullan

[ctx: Insert Module from library]
en: Use This Module
tr: Bu Modülü Kullan

[ctx: Insert Page from library]
en: Use This Page
tr: Bu Sayfayı Kullan

[ctx: Insert Row from library]
en: Use This Row
tr: Bu Satırı Kullan

[ctx: Insert Section from library]
en: Use This Section
tr: Bu Bölümü Kullan

en: Inset
tr: İçe Basık

en: Instagram Profile Url
tr: Instagram Profil URL

en: Install WooCommerce Plugin
tr: WooCommerce Eklentisini Yükle

en: Install and Configure WooCommerce
tr: WooCommerce'i Yükleyin ve Yapılandırın

en: Installing WooCommerce
tr: WooCommerce Yükleniyor

en: Interior Design Company
tr: İç Mekan Tasarım Şirketi

en: Interior Design Company About Page
tr: İç Mimarlık Şirketi Hakkında Sayfası

en: Interior Design Company Blog Page
tr: İç Mimarlık Şirketi Blog Sayfası

en: Interior Design Company Contact Page
tr: İç Mimarlık Şirketi İletişim Sayfası

en: Interior Design Company Home Page
tr: İç Mimarlık Şirketi Ana Sayfa

en: Interior Design Company Landing Page
tr: İç Mimarlık Şirketi Açılış Sayfası

en: Interior Design Company Portfolio Page
tr: İç Mimarlık Şirketi Portföy Sayfası

en: Interior Design Company Services Page
tr: İç Mimarlık Şirketi Hizmetler Sayfası

en: Interior Design Company Shop Page
tr: İç Mimarlık Şirketi Mağaza Sayfası

en: Invalid API Key or Username
tr: Geçersiz API Anahtarı veya Kullanıcı Adı

en: Invalid post IDs format.
tr: Geçersiz yazı kimliği biçimi.

en: Invalid shortcode string.
tr: Geçersiz shortcode dizesi.

en: Invite your team members and clients and give them full access to your entire suite of Divi services.
tr: Ekip üyelerinizi ve müşterilerinizi davet edin ve tüm Divi hizmet paketinize tam erişim verin.

en: Italic
tr: İtalik

en: Join Now
tr: Şimdi Katıl

en: Just another %s site
tr: Sadece başka bir %s sitesi

en: Just another WordPress site
tr: Sadece başka bir WordPress sitesi

en: LMS About Page
tr: LMS Hakkında Sayfası

en: LMS Blog Page
tr: LMS Blog Sayfası

en: LMS Contact Page
tr: LMS İletişim Sayfası

en: LMS Course Page
tr: LMS Kurs Sayfası

en: LMS Courses Page
tr: LMS Kurslar Sayfası

en: LMS Home Page
tr: LMS Ana Sayfa

en: LMS Landing Page
tr: LMS Açılış Sayfası

en: LMS Marketing Page
tr: LMS Pazarlama Sayfası

[ctx: LMS Page]
en: Course
tr: Kurs

[ctx: LMS Page]
en: Courses
tr: Kurslar

en: LMS Pricing Page
tr: LMS Fiyatlandırma Sayfası

en: Landscape (8:5)
tr: Yatay (8:5)

en: Language
tr: Dil

en: Language of Prompt
tr: İstem Dili

en: Language of Website
tr: Web Sitesi Dili

en: Layout
tr: Düzen

[ctx: Layout]
en: Add New
tr: Yeni Ekle

[ctx: Layout Categories]
en: Manage Categories
tr: Kategorileri Yönet

[ctx: Layout Categories]
en: Manage Tags
tr: Etiketleri Yönet

[ctx: Layout Category]
en: Art & Design
tr: Sanat ve Tasarım

[ctx: Layout Category]
en: Business
tr: İş

[ctx: Layout Category]
en: Community & Non-Profit
tr: Topluluk ve Kâr Amacı Gütmeyen

[ctx: Layout Category]
en: Education
tr: Eğitim

[ctx: Layout Category]
en: Events
tr: Etkinlikler

[ctx: Layout Category]
en: Fashion & Beauty
tr: Moda ve Güzellik

[ctx: Layout Category]
en: Food & Drink
tr: Yemek ve İçecek

[ctx: Layout Category]
en: Health & Fitness
tr: Sağlık ve Fitness

[ctx: Layout Category]
en: Online Store
tr: Online Mağaza

[ctx: Layout Category]
en: Services
tr: Hizmetler

[ctx: Layout Category]
en: Technology
tr: Teknoloji

en: Layout Name
tr: Düzen Adı

en: Layout Pack
tr: Düzen Paketi

[ctx: Layout Pack]
en: Fashion
tr: Moda

[ctx: Layout Pack]
en: Layouts In This Pack
tr: Bu Paketteki Düzenler

[ctx: Layout Packs]
en: Manage Packs
tr: Paketleri Yönet

en: Layout Settings
tr: Düzen Ayarları

en: Learn About Divi AI
tr: Divi AI Hakkında Bilgi Edinin

en: Learn About Divi Cloud
tr: Divi Cloud Hakkında Bilgi Edinin

en: Learn About Divi Teams
tr: Divi Teams Hakkında Bilgi Edinin

en: Learn About Divi VIP
tr: Divi VIP Hakkında Bilgi Edinin

en: Learn About VIP Support
tr: VIP Destek Hakkında Bilgi Alın

en: Learn More
tr: Daha Fazla Bilgi

en: Learn More About Divi 5
tr: Divi 5 Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin

en: Leave a Reply to %s
tr: %s İçin Yanıt Bırak

en: Left
tr: Sol

en: Left Sidebar
tr: Sol Kenar Çubuğu

en: Left to Right
tr: Soldan Sağa

en: Lengthen
tr: Uzat

en: Let AI Choose
tr: AI Seçsin

en: Let AI Choose For Me
tr: Bırakın AI Benim Için Seçsin

en: Letter Spacing
tr: Harf Aralığı

en: Let’s Build Your Divi Website!
tr: Divi Sitenizi Hadi Oluşturalım!

en: Level Up Your Divi Toolkit
tr: Divi Araç Setinizi Geliştirin

en: Level up your efficiency with limitless AI content and image requests.
tr: Sınırsız AI içerik ve görsel istekleriyle verimliliğinizi artırın.

en: Library
tr: Kitaplık

en: Light
tr: Açık

en: Limit Google Fonts Support For Legacy Browsers
tr: Eski Tarayıcılar İçin Google Fonts Desteğini Sınırla

en: Link
tr: Bağlantı

en: Link Color
tr: Bağlantı Rengi

en: Link text
tr: Bağlantı metni

en: List Items
tr: Liste Öğeleri

en: Live Preview
tr: Canlı Önizleme

en: Load From Library
tr: Kitaplıktan Yükle

en: Load more
tr: Daha fazla yükle

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Locations
tr: Konumlar

en: Log In
tr: Oturum Aç

en: Log In To Divi Cloud
tr: Divi Cloud'da Oturum Aç

en: Log In to Activate Your License
tr: Lisansınızı Etkinleştirmek İçin Giriş Yapın

en: Login
tr: Giriş Yap

en: Logo Max Height
tr: Logo Maks. Yüksekliği

en: Low
tr: Düşük

en: Make Full Width
tr: Tam Genişlik Yap

en: Manage Layouts
tr: Düzenleri Yönet

en: Manage Pages
tr: Sayfaları Yönet

en: Manage Posts
tr: Yazıları Yönet

en: Manage Templates
tr: Şablonları Yönet

en: Manage Theme Templates
tr: Tema Şablonlarını Yönet

en: Manage Un-widgetized Advertisements
tr: Widget Olmayan Reklamları Yönetin

en: Manage Website Pages
tr: Web Sitesi Sayfalarını Yönet

en: Manage Your Elegant Themes Account
tr: Elegant Themes Hesabınızı Yönetin

en: Managing Website Styles
tr: Site Stillerini Yönetme

en: March 28, 2024
tr: 28 Mart 2024

[ctx: Marketplace Page]
en: Seller
tr: Satıcı

en: Maximum
tr: En Fazla

en: Maximum canvas size is 8192px
tr: Maksimum tuval boyutu 8192px

en: Medium
tr: Orta

en: Member Login
tr: Üye Girişi

en: Memory Limit Increase
tr: Bellek Limitini Artırma

en: Menu Height
tr: Menü Yüksekliği

en: Menu Link Color
tr: Menü Bağlantı Rengi

en: Menu Text Size
tr: Menü Metni Boyutu

en: Menu Top Margin
tr: Menü Üst Kenar Boşluğu

en: Menu Width
tr: Menü Genişliği

en: Meta Font Style
tr: Meta Yazı Tipi Stili

en: Meta Letter Spacing
tr: Meta Harf Aralığı

en: Meta Line Height
tr: Meta Satır Yüksekliği

en: Meta Text Size
tr: Meta Metin Boyutu

en: Migrate This Site to %s
tr: Bu Siteyi %s'ye Taşı

en: Migrate This Website
tr: Bu Web Sitesini Taşı

en: Migrate To Divi 5
tr: Divi 5'e Taşı

en: Migrating Your %s
tr: %s Öğenizi Taşıma

en: Migrating Your Modules
tr: Modülleriniz Taşınıyor

en: Migrating Your Pages
tr: Sayfalarınız Taşınıyor

en: Migrating Your Posts
tr: Yazılarınızı Dönüştürme

en: Migrating Your Settings
tr: Ayarlarınız Taşınıyor

en: Migrating Your Templates
tr: Şablonlarınız Taşınıyor

en: Migrating Your Widget Areas
tr: Bileşen Alanlarınızı Taşıma

en: Migrating your website will convert all Divi 4 modules to the Divi 5 format. Sweeping changes will be made to all Divi content throughout your website. It's important that you back up your website before migrating or test the migration on a staging site.
tr: Web sitenizi taşımak, tüm Divi 4 modüllerini Divi 5 biçimine dönüştürür. Web sitenizdeki tüm Divi içeriğinde kapsamlı değişiklikler yapılacaktır. Taşıma işleminden önce web sitenizi yedeklemeniz veya taşımayı bir hazırlık (staging) sitesinde test etmeniz önemlidir.

en: Mobile Menu
tr: Mobil Menü

en: Mobile Styles
tr: Mobil Stiller

en: Modification Strength
tr: Değiştirme Şiddeti

en: Modification Type
tr: Değiştirme Türü

en: Modify
tr: Değiştir

en: Modify Element
tr: Ögeyi Değiştir

en: Modify Selected Image
tr: Seçili Görseli Değiştir

en: Modify With AI
tr: AI ile Düzenle

en: Modify the reference image with a loose sketch
tr: Referans görseli kaba bir eskizle değiştirin

en: Module Name
tr: Modül Adı

en: Module Name Prefix
tr: Modül Adı Öneki

en: Module Use
tr: Modül Kullanımı

en: Modules That Will Not Be Converted (%s)
tr: Dönüştürülmeyecek Modüller (%s)

en: Modules That Will be Converted (%s)
tr: Dönüştürülecek Modüller (%s)

en: Mood & Lighting
tr: Ruh Hali ve Işıklandırma

en: More Options
tr: Daha Fazla Seçenek

en: Most Used
tr: En Çok Kullanılan

en: Move
tr: Taşı

en: Move To
tr: Şuraya Taşı

en: Move To Divi Cloud
tr: Divi Cloud'a Taşı

en: Must Use Keywords
tr: Kullanılması Zorunlu Anahtar Kelimeler

en: My Cloud
tr: Bulutum

en: My Divi Cloud
tr: Divi Cloud'um

en: My Library
tr: Kitaplığım

en: Name
tr: Ad

en: Need help getting started with Divi? Our support team is available around the clock to help you with anything and everything Divi related.
tr: Divi ile başlamada yardıma mı ihtiyacınız var? Destek ekibimiz, Divi ile ilgili her konuda size yardımcı olmak için 7/24 hizmetinizde.

en: New Description
tr: Yeni Açıklama

en: New Theme Options
tr: Yeni Tema Seçenekleri

en: New To Old
tr: Yeniden Eskiye

en: New items are stored into %s library.
tr: Yeni öğeler %s kitaplığına kaydedilir.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: Yeni Yorumlar <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
tr: Sonraki

en: Next Entries &raquo;
tr: Sonraki Kayıtlar &raquo;

en: No
tr: Hayır

en: No %s found
tr: %s Bulunamadı

en: No Animation
tr: Animasyon Yok

en: No Context
tr: Bağlam Yok

en: No File Selected
tr: Dosya Seçilmedi

en: No Repeat
tr: Tekrarlama Yok

en: No Results
tr: Sonuç Yok

en: No Results Found
tr: Sonuç Bulunamadı

en: No Screenshot
tr: Ekran Görüntüsü Yok

en: No Sidebar
tr: Kenar Çubuğu Yok

en: No available options.
tr: Kullanılabilir seçenek yok.

en: None
tr: Yok

en: Note: Color settings set above should be applied to the Default color scheme.
tr: Not: Yukarıda ayarlanan renk ayarları Varsayılan renk şemasına uygulanmalıdır.

en: Nothing found
tr: Hiçbir şey bulunamadı

en: Nothing found in Trash
tr: Çöp Kutusunda hiçbir şey bulunamadı

en: Number of Posts displayed on Archive pages
tr: Arşiv sayfalarında gösterilen gönderi sayısı

en: Number of Posts displayed on Category page
tr: Kategori sayfasında gösterilen gönderi sayısı

en: Number of Posts displayed on Search pages
tr: Arama sayfalarında gösterilen gönderi sayısı

en: Number of Posts displayed on Tag pages
tr: Etiket sayfalarında gösterilen gönderi sayısı

en: Number of Products displayed on WooCommerce archive pages
tr: WooCommerce arşiv sayfalarında gösterilen ürün sayısı

en: Number of dropdown tiers shown
tr: Gösterilecek açılır menü seviye sayısı

en: Off
tr: Kapalı

en: Old To New
tr: Eskiden Yeniye

en: On
tr: Açık

en: On Divi Cloud
tr: Divi Cloud'da

en: Onboarding Primary Menu
tr: Oryantasyon Birincil Menüsü

en: Only Show
tr: Yalnızca Göster

en: Only Show Icon on Hover
tr: Sadece Üzerine Gelince Simgeyi Göster

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
tr: üzerinde

en: Open in a new window
tr: Yeni Bir Pencerede Aç

en: Open link in new window
tr: Bağlantıyı yeni pencerede aç

en: Options
tr: Seçenekler

en: Orange
tr: Turuncu

en: Order Category Links by Ascending/Descending
tr: Kategori Bağlantılarını Artan/Azalan Olarak Sırala

en: Order Pages Links by Ascending/Descending
tr: Sayfa Bağlantılarını Artan/Azalan Olarak Sırala

en: Outset
tr: Dışa Çıkık

[ctx: Page]
en: About
tr: Hakkında

[ctx: Page]
en: Careers
tr: Kariyer

[ctx: Page]
en: Case Study
tr: Vaka Çalışması

[ctx: Page]
en: Categories
tr: Kategoriler

[ctx: Page]
en: Contact
tr: İletişim

[ctx: Page]
en: Designer
tr: Tasarımcı

[ctx: Page]
en: Donate
tr: Bağış Yap

[ctx: Page]
en: Events
tr: Etkinlikler

[ctx: Page]
en: FAQ
tr: SSS

[ctx: Page]
en: Features
tr: Özellikler

[ctx: Page]
en: Gallery
tr: Galeri

[ctx: Page]
en: Gallery 1
tr: Galeri 1

[ctx: Page]
en: Gallery 2
tr: Galeri 2

[ctx: Page]
en: Gallery 3
tr: Galeri 3

[ctx: Page]
en: Guide
tr: Rehber

[ctx: Page]
en: Home
tr: Ana Sayfa

[ctx: Page]
en: Landing
tr: Açılış

[ctx: Page]
en: Market
tr: Pazar

[ctx: Page]
en: Marketing
tr: Pazarlama

[ctx: Page]
en: Portfolio
tr: Portföy

[ctx: Page]
en: Pricing
tr: Fiyatlandırma

[ctx: Page]
en: Project 1
tr: Proje 1

[ctx: Page]
en: Project 2
tr: Proje 2

[ctx: Page]
en: Services
tr: Hizmetler

[ctx: Page]
en: Shop
tr: Mağaza

[ctx: Page]
en: Team
tr: Ekip

en: Page Generated Successfully
tr: Sayfa Başarıyla Oluşturuldu

en: Page Layout
tr: Sayfa Düzeni

en: Page Name
tr: Sayfa Adı

en: Page Title
tr: Sayfa Başlığı

[ctx: Page layout]
en: View Live Demo
tr: Canlı Demoyu Görüntüle

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Pages Built With Divi
tr: Divi İle Oluşturulan Sayfalar

en: Pages:
tr: Sayfalar:

en: Paint Color
tr: Boya Rengi

en: Paint over the area of the image that you would like to modify
tr: Değiştirmek istediğiniz görsel alanının üzerini boyayın

en: Paintbrush Size
tr: Boya Fırçası Boyutu

en: Painting
tr: Resim

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: Paragraphs
tr: Paragraf

en: Password
tr: Parola

en: Password Protected
tr: Parola Korumalı

en: Password:
tr: Parola:

en: Paste image url here, if you chose "images" slider type
tr: "Görseller" kaydırıcı türünü seçtiyseniz görsel URL adresini buraya yapıştırın

en: Performance
tr: Performans

en: Phone
tr: Telefon

en: Phone Number
tr: Telefon Numarası

en: Photo
tr: Fotoğraf

en: Photo Marketplace
tr: Fotoğraf Pazaryeri

en: Photo Marketplace About Page
tr: Fotoğraf Pazaryeri Hakkında Sayfası

en: Photo Marketplace Categories Page
tr: Fotoğraf Pazaryeri Kategoriler Sayfası

en: Photo Marketplace Contact Page
tr: Fotoğraf Pazaryeri İletişim Sayfası

en: Photo Marketplace Home Page
tr: Fotoğraf Pazaryeri Ana Sayfa

en: Photo Marketplace Landing Page
tr: Fotoğraf Pazaryeri Açılış Sayfası

en: Photo Marketplace Pricing Page
tr: Fotoğraf Pazaryeri Fiyatlandırma Sayfası

en: Photo Marketplace Seller Page
tr: Fotoğraf Pazaryeri Satıcı Sayfası

en: Photographer
tr: Fotoğrafçı

en: Pick a color for your headings, or let Divi AI choose one for you.
tr: Başlıklarınız için bir renk seçin veya Divi AI'nın sizin için bir renk seçmesine izin verin.

en: Pick a color to use for things like paragraphs, or let Divi AI choose one for you.
tr: Paragraflar gibi öğelerde kullanılacak bir renk seçin veya Divi AI'nın sizin için bir renk seçmesine izin verin.

en: Pick a handcrafted Starter Site created by our team. Then, jump into your finished website and customize the content.
tr: Ekibimizin hazırladığı Başlangıç Sitesi'nden birini seçin. Ardından tamamlanmış sitenize geçin ve içeriği özelleştirin.

en: Pick the starter site that best suits your website. Every Starter Site can be used for any type of website. Once your website is generated, you can easily customize the content and styles using the Divi Builder.
tr: Web sitenize en uygun başlangıç sitesini seçin. Her Başlangıç Sitesi her tür web sitesi için kullanılabilir. Web siteniz oluşturulduktan sonra içerik ve stilleri Divi Builder ile kolayca özelleştirebilirsiniz.

en: Pink
tr: Pembe

en: Place Thumbs on Pages
tr: Sayfalarda küçük resimleri göster

en: Place Thumbs on Posts
tr: Yazılarda küçük resimleri göster

en: Place your adsense code here.
tr: Adsense kodunuzu buraya yerleştirin.

en: Please Log In Again
tr: Lütfen Tekrar Giriş Yapın

en: Plugins below use Divi hooks and may not yet be compatible with %s.
tr: Aşağıdaki eklentiler Divi kancalarını kullanır ve henüz %s ile uyumlu olmayabilir.

en: Plugins may be Incompatible with %s
tr: Eklentiler %s ile Uyumsuz Olabilir

en: Portability
tr: Taşınabilirlik

en: Portrait (3:4)
tr: Dikey (3:4)

en: Post
tr: Gönderi

en: Post Title
tr: Gönderi Başlığı

en: Post content has been rolled back to Divi 4 format.
tr: Yazı içeriği Divi 4 formatına geri alındı.

en: Post info section
tr: Yazı bilgisi bölümü

en: Posted on
tr: Yayın tarihi

en: Posts Built With Divi
tr: Divi İle Oluşturulan Yazılar

en: Premade Layouts
tr: Hazır Düzenler

en: Presets
tr: Ön Ayarlar

en: Preview %1$s
tr: %1$s'i Önizleyin

en: Previous
tr: Önceki

en: Primary Color
tr: Birincil Renk

en: Primary Menu
tr: Birincil Menü

en: Primary Menu Background Color
tr: Birincil Menü Arka Plan Rengi

en: Primary Menu Bar
tr: Birincil Menü Çubuğu

en: Primary Menu Link Color
tr: Birincil Menü Bağlantı Rengi

en: Processing Imagery
tr: Görseller İşleniyor

en: Product Content
tr: Ürün İçeriği

en: Progress Update: Front-End Speed Improvements (And Much More)
tr: İlerleme Güncellemesi: Ön Uç Hız İyileştirmeleri (Ve Çok Daha Fazlası)

en: Project Navigation
tr: Proje Gezinmesi

en: Published
tr: Yayınlandı

en: Published (%s)
tr: Yayında (%s)

en: Purchase A Divi AI Membership
tr: Divi AI Üyeliği Satın Al

en: Quick Actions
tr: Hızlı İşlemler

en: RSS Icon Url
tr: RSS Simgesi URL

en: Ratings
tr: Puanlar

en: Re-Run Compatibility Check
tr: Uyumluluk Kontrolünü Yeniden Çalıştır

en: Re-Run Divi 5 Compatibility Check
tr: Divi 5 Uyumluluk Kontrolünü Yeniden Çalıştır

en: Read Divi Documentation
tr: Divi Dokümantasyonunu Oku

en: Red
tr: Kırmızı

en: Reference Content
tr: Referans İçerik

en: Reference Image (Optional)
tr: Referans Görsel (İsteğe Bağlı)

en: Reference Image Influence
tr: Referans Görsel Etkisi

en: Refine Result
tr: Sonucu İyileştir

en: Refine your prompt
tr: İsteminizi iyileştirin

en: Regenerate
tr: Yeniden Oluştur

en: Remove
tr: Kaldır

en: Remove From Cloud
tr: Buluttan Kaldır

en: Remove From Favorites
tr: Favorilerden Kaldır

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: Renew Subscription
tr: Aboneliği Yenile

en: Replace Existing Code
tr: Mevcut Kodu Değiştir

en: Replace Existing Content
tr: Mevcut İçeriği Değiştir

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Reset to Defaults
tr: Varsayılanlara Sıfırla

en: Respectful
tr: Saygılı

en: Restaurant
tr: Restoran

en: Restaurant About Page
tr: Restoran Hakkında Sayfası

en: Restaurant Blog Page
tr: Restoran Blog Sayfası

en: Restaurant Contact Page
tr: Restoran İletişim Sayfası

en: Restaurant Gallery Page
tr: Restoran Galeri Sayfası

en: Restaurant Home Page
tr: Restoran Ana Sayfa

en: Restaurant Landing Page
tr: Restoran Açılış Sayfası

[ctx: Restaurant Page]
en: Menu
tr: Menü

en: Restaurant Shop Page
tr: Restoran Mağaza Sayfası

en: Restaurant Team Page
tr: Restoran Ekip Sayfası

en: Restore
tr: Geri Yükle

en: Restore Divi 4 Content
tr: Divi 4 İçeriğini Geri Yükle

en: Restoring Content...
tr: İçerik Geri Yükleniyor...

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Retry
tr: Yeniden Dene

en: Retry Migration
tr: Geçişi Yeniden Dene

en: Rewrite With AI
tr: AI ile Yeniden Yaz

en: Rewrite to be more engaging
tr: Daha ilgi çekici olacak şekilde yeniden yaz

en: Ridge
tr: Kabartma

en: Right
tr: Sağ

en: Right Sidebar
tr: Sağ Kenar Çubuğu

en: Right to Left
tr: Sağdan Sola

en: Role Editor
tr: Rol Düzenleyici

en: Roll Back to %s
tr: %s'ye Geri Al

en: Row Height
tr: Satır Yüksekliği

en: Row Name
tr: Satır Adı

en: Row Name Prefix
tr: Satır Adı Öneki

en: SaaS Company
tr: SaaS Şirketi

en: SaaS Company About Page
tr: SaaS Şirketi Hakkında Sayfası

en: SaaS Company Careers Page
tr: SaaS Şirketi Kariyer Sayfası

en: SaaS Company Contact Page
tr: SaaS Şirketi İletişim Sayfası

en: SaaS Company Documentation Page
tr: SaaS Şirketi Dokümantasyon Sayfası

en: SaaS Company Features Page
tr: SaaS Şirketi Özellikler Sayfası

en: SaaS Company Landing Page
tr: SaaS Şirketi Açılış Sayfası

en: SaaS Company Pricing Page
tr: SaaS Şirketi Fiyatlandırma Sayfası

en: Save
tr: Kaydet

en: Save %s
tr: %s Kaydet

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri Kaydet

en: Save Items To Divi Cloud
tr: Öğeleri Divi Cloud'a Kaydet

en: Save Selection Only
tr: Yalnızca Seçimi Kaydet

en: Save Theme Options
tr: Tema Seçeneklerini Kaydet

en: Save To Divi Cloud
tr: Divi Cloud'a Kaydet

en: Save To Library
tr: Kitaplığa Kaydet

en: Save as Global
tr: Genel Olarak Kaydet

en: Save items to the Divi Cloud for later use.
tr: Öğeleri daha sonra kullanmak üzere Divi Cloud'a kaydedin.

en: Save this %s to the Divi Library for later use.
tr: Bu %s öğesini daha sonra kullanmak üzere Divi Kitaplığına kaydedin.

en: Save unlimited layouts, theme builder templates, code snippets and more to Divi Cloud.
tr: Sınırsız düzen, tema oluşturucu şablonları, kod parçacıkları ve daha fazlasını Divi Cloud'a kaydedin.

en: Save your Divi assets to the cloud and access them from any website. Collaborate with your team in the cloud.
tr: Divi varlıklarınızı buluta kaydedin ve herhangi bir web sitesinden erişin. Ekibinizle bulutta birlikte çalışın.

en: Saving Theme Builder
tr: Theme Builder Kaydediliyor

en: Scroll
tr: Kaydır

en: Search
tr: Ara

en: Search &hellip;
tr: Ara &hellip;

en: Search Bar Background Color
tr: Arama Çubuğu Arka Plan Rengi

en: Search Bar Text Color
tr: Arama Çubuğu Metin Rengi

en: Search Fonts
tr: Yazı Tiplerinde Ara

en: Search For Categories
tr: Kategorilerde Ara

en: Search For Layouts
tr: Düzenlerde Ara

en: Search For Packs
tr: Paketlerde Ara

en: Search Results for: %s
tr: Arama Sonuçları: %s

en: Search Theme Options
tr: Tema Seçeneklerinde Ara

en: Search for:
tr: Ara:

en: Search results for "%s"
tr: "%s" için arama sonuçları

en: Secondary Color
tr: İkincil Renk

en: Secondary Menu
tr: İkincil Menü

en: Secondary Menu Background Color
tr: İkincil Menü Arka Plan Rengi

en: Secondary Menu Bar
tr: İkincil Menü Çubuğu

en: Secondary Menu Link Color
tr: İkincil Menü Bağlantı Rengi

en: Section Height
tr: Bölüm Yüksekliği

en: Section Name
tr: Bölüm Adı

en: Section Name Prefix
tr: Bölüm Adı Öneki

en: Select
tr: Seç

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Select Animation Effect
tr: Animasyon Efektini seçin

en: Select Font
tr: Yazı Tipi Seç

en: Select Icon
tr: Simge Seç

en: Select Mood
tr: Ruh Hali Seç

en: Select Page
tr: Sayfa Seç

en: Select Slider Type here
tr: Kaydırıcı Türünü buradan seçin

en: Select a Website Template
tr: Bir Web Sitesi Şablonu Seçin

en: Select a primary color, or let Divi AI choose a great color for you. The primary color is used through the layout, such as background colors, button colors, etc.
tr: Birincil bir renk seçin veya Divi AI'nın sizin için harika bir renk seçmesine izin verin. Birincil renk; arka plan renkleri, buton renkleri vb. gibi düzen boyunca kullanılır.

en: Select a secondary color, or let Divi AI choose a great color for you. The secondary color is used through the layout as a secondary accent color, such as for icon colors, text highlights, etc.
tr: İkincil bir renk seçin veya Divi AI'nın sizin için harika bir renk seçmesine izin verin. İkincil renk; ikon renkleri, metin vurguları vb. gibi düzen boyunca ikincil vurgu rengi olarak kullanılır.

en: Select between expanded and closed state
tr: Genişletilmiş veya kapalı durum arasında seçim yapın

en: Select the pages that you want to add to your website. You can select from pre-build pages with custom layouts, and add your own pages that will be built using a simple template.
tr: Web sitenize eklemek istediğiniz sayfaları seçin. Özel düzenlere sahip hazır sayfalardan seçim yapabilir ve basit bir şablonla oluşturulacak kendi sayfalarınızı ekleyebilirsiniz.

en: Select this option if you plan to sell products on your website. We will install WooCommerce and configure your cart and checkout pages.
tr: Web sitenizde ürün satmayı planlıyorsanız bu seçeneği seçin. WooCommerce'i yükleyip sepet ve ödeme sayfalarınızı yapılandıracağız.

en: Select yes if the link should be opened in a new window
tr: Bağlantı yeni bir pencerede açılacaksa Evet’i seçin

en: Select your desired enhancements. Your image will be sent back through Divi AI and re-imagined to achieve the desired result.
tr: İstediğiniz iyileştirmeleri seçin. Görseliniz Divi AI üzerinden tekrar işlenerek istenen sonucu elde edecek şekilde yeniden oluşturulacak.

en: Sentences
tr: Cümle

[ctx: Services/Plans Page]
en: Packages
tr: Paketler

en: Set As Logo
tr: Logo Olarak Ayarla

en: Set the height of image in pixels.
tr: Görselin yüksekliğini piksel cinsinden ayarlayın.

en: Set the width of image in pixels.
tr: Görselin genişliğini piksel cinsinden ayarlayın.

en: Share With Team
tr: Ekiple Paylaş

en: Share Your Divi Cloud With Your Team
tr: Divi Cloud'unuzu Ekibinizle Paylaşın

en: Shared With Me
tr: Benimle Paylaşılanlar

en: Shop (selecting this will install WooCommerce)
tr: Mağaza (bunu seçmek WooCommerce'i yükler)

en: Shop Page & Category Page Layout for WooCommerce
tr: WooCommerce İçin Mağaza Sayfası ve Kategori Sayfası Düzeni

en: Shortcode Framework Constant
tr: Kısa Kod Çerçevesi Sabiti

en: Shortcode Framework Constant Value
tr: Kısa Kod Çerçevesi Sabit Değeri

en: Shortcode Framework Hook
tr: Kısa Kod Çerçevesi Kancası

en: Shortcode Framework Option
tr: Kısa Kod Çerçevesi Seçeneği

en: Shortcodes
tr: Kısa Kodlar

en: Shortcodes In Widget Area Use
tr: Bileşen Alanında Kısa Kod Kullanımı

en: Shortcodes Used
tr: Kullanılan Kısa Kodlar

en: Shorten
tr: Kısalt

en: Show
tr: Göster

en: Show Facebook Icon
tr: Facebook Simgesini Göster

en: Show Instagram Icon
tr: Instagram Simgesini Göster

en: Show RSS Icon
tr: RSS Simgesini Göster

en: Show Search Icon
tr: Arama Simgesini Göster

en: Show Social Icons
tr: Sosyal Simgeleri Göster

en: Show Thumbs on Index pages
tr: Dizin sayfalarında küçük resimleri göster

en: Show Top Bar
tr: Üst Çubuğu Göster

en: Show X Icon
tr: X Simgesini Göster

en: Show comments on pages
tr: Sayfalarda yorumları göster

en: Show comments on posts
tr: Yazılarda yorumları göster

en: Show dropdown menus
tr: Açılır menüleri göster

en: Sidebar
tr: Kenar Çubuğu

en: Sidebar Layout
tr: Kenar Çubuğu Düzeni

en: Sidebar Width
tr: Kenar Çubuğu Genişliği

en: Sidebar: %1$s contains third party module(s): %2$s
tr: Kenar Çubuğu: %1$s, üçüncü taraf modül(ler)i içeriyor: %2$s

en: Sidebar: %1$s, contains the following Divi WooCommerce module(s): %2$s
tr: Kenar Çubuğu: %1$s, şu Divi WooCommerce modül(ler)ini içeriyor: %2$s

en: Sign In To Divi Cloud
tr: Divi Cloud'da Oturum Aç

en: Sign Out Of Divi Cloud
tr: Divi Cloud'dan Oturum Kapat

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop-up to activate Divi Cloud.
tr: Divi Cloud'u etkinleştirmek için açılır pencereyi kullanarak Elegant Themes hesabınıza giriş yapın.

en: Simplify
tr: Sadeleştir

en: Simply describe your website, sit back, relax, and let Divi AI create your entire website for you in less than 2 minutes.
tr: Web sitenizi kısaca tarif edin; arkanıza yaslanın, rahatlayın ve Divi AI'nin 2 dakikadan kısa sürede sizin için tüm web sitenizi oluşturmasına izin verin.

en: Single Page Layout
tr: Tek Sayfa Düzeni

en: Single Post Layout
tr: Tek Yazı Düzeni

en: Single Post Page SEO
tr: Tekil Yazı Sayfası SEO

en: Site Identity
tr: Site Kimliği

en: Site Name
tr: Site Adı

en: Site Slogan
tr: Site Sloganı

en: Size
tr: Boyut

en: Skills
tr: Yetenekler

en: Skip This Step & Build Manually
tr: Bu Adımı Atla ve Elle Oluştur

en: Slide
tr: Kaydır

en: Slide In
tr: Kayarak Gir

en: Slide In & Fullscreen Header Settings
tr: İçe Kayan ve Tam Ekran Üst Bilgi Ayarları

en: Slider Type
tr: Kaydırıcı Türü

en: Smooth Scrolling
tr: Yumuşak Kaydırma

en: Social Icon Color
tr: Sosyal Simge Rengi

en: Social Icon Size
tr: Sosyal Simge Boyutu

en: Social Media Post
tr: Sosyal Medya Gönderisi

en: Solid
tr: Düz

en: Some Theme Builder Templates are Incompatible with %s
tr: Bazı Theme Builder Şablonları %s ile Uyumsuz

en: Some third party scripts may be incorrectly enqueued without declaring jQuery as dependency. If jQuery is deferred, these scripts could break. If you are experiencing console errors after enabling the "Defer jQuery And jQuery Migrate" option, you can enable this option, which will load an additional compatibility script that will attempt to solve the issue. You can turn this feature off if everything is working fine without it.
tr: Bazı üçüncü taraf betikleri, jQuery’yi bağımlılık olarak belirtmeden hatalı şekilde kuyruğa eklenmiş olabilir. jQuery ertelenirse bu betikler bozulabilir. "jQuery Ve jQuery Migrate Ertelemeyi Etkinleştir" seçeneğini etkinleştirdikten sonra konsol hataları yaşıyorsanız, sorunu çözmeye çalışacak ek bir uyumluluk betiği yüklemek için bu seçeneği etkinleştirebilirsiniz. Her şey onsuz düzgün çalışıyorsa bu özelliği kapatabilirsiniz.

en: Something Went Wrong While Migrating to Divi 5
tr: Divi 5'e Geçiş Yapılırken Bir Şeyler Ters Gitti

en: Something went wrong
tr: Bir şeyler ters gitti

en: Something went wrong. Please try again later or try different request.
tr: Bir şeyler ters gitti. Lütfen daha sonra tekrar deneyin veya farklı bir istek deneyin.

en: Sort
tr: Sırala

en: Sort Categories Links by Name/ID/Slug/Count/Term Group
tr: Kategori Bağlantılarını Ada/ID/Kısa İsim/Sayı/Term Grubuna Göre Sırala

en: Sort Pages Links
tr: Sayfa Bağlantılarını Sırala

en: Split Into Modules
tr: Modüllere Ayır

en: Split Into Rows
tr: Satırlara Ayır

en: Split Into Sections
tr: Bölümlere Ayır

en: Split Layout Into Sections
tr: Düzeni Bölümlere Ayır

en: Split Row Into Modules
tr: Satırı Modüllere Ayır

en: Split Section Into Rows
tr: Bölümü Satırlara Ayır

en: Split Test Usage
tr: A/B Testi Kullanımı

en: Split Test usage found
tr: A/B testi kullanımı bulundu

en: Square (1:1)
tr: Kare (1:1)

en: Start Collaborating!
tr: İş Birliğine Başlayın!

en: Start Over
tr: Baştan Başla

en: Start With %1$s
tr: %1$s İle Başlayın

en: State
tr: Durum

en: Status
tr: Durum

en: Step %1$s: %2$s Compatibility Check
tr: Adım %1$s: %2$s Uyumluluk Kontrolü

en: Step %1$s: Migrate to %2$s
tr: Adım %1$s: %2$s'ye Taşı

en: Stretch Background Image
tr: Arka Plan Görselini Esnet

en: Submit
tr: Gönder

en: Submit Comment
tr: Yorumu Gönder

en: Submit a Comment
tr: Yorum Gönder

en: Subscribe to Stay Up to Date
tr: Güncel Kalmak İçin Abone Olun

en: Supply Divi AI with a reference image. This image will be combined with your image description to create the final image. Reference images are a great way to inform Divi AI about a desired composition or style while altering the subject matter of the reference image using your image description.
tr: Divi AI'a bir referans görsel sağlayın. Bu görsel, nihai görseli oluşturmak için görsel açıklamanızla birleştirilecektir. Referans görseller, görsel açıklamanızı kullanarak referans görselin konusunu değiştirirken, istenen kompozisyon veya stil hakkında Divi AI'ı bilgilendirmenin harika bir yoludur.

en: Supply Divi AI with additional context. The chosen context will alter the results and help Divi AI create relevant content.
tr: Divi AI'ya ek bağlam sağlayın. Seçilen bağlam sonuçları değiştirecek ve Divi AI'nın ilgili içerik oluşturmasına yardımcı olacaktır.

en: Support
tr: Destek

en: Tab Content
tr: Sekme İçeriği

en: Tab Text
tr: Sekme Metni

en: Tag
tr: Etiket

en: Tags
tr: Etiketler

en: Team Sidebar
tr: Ekip Kenar Çubuğu

en: Tell Divi AI About Your Website
tr: Divi AI'ya Web Siteniz Hakkında Bilgi Verin

en: Tell Divi AI About Your Website (Optional)
tr: Divi AI'ya Web Siteniz Hakkında Bilgi Verin (İsteğe Bağlı)

en: Tell Divi AI about the content you would like it to write.
tr: Yazmasını istediğiniz içerik hakkında Divi AI'ya bilgi verin.

en: Tell Divi AI about the image you would like it to create.
tr: Oluşturmasını istediğiniz görsel hakkında Divi AI'ya bilgi verin.

en: Tell Divi AI how long you want the content it generates to be. The output will be close to, but not exactly equal to, the length you define.
tr: Divi AI'ya oluşturacağı içeriğin ne kadar uzun olmasını istediğinizi söyleyin. Çıktı, belirlediğiniz uzunluğa yakın olur; ancak birebir aynı olmaz.

en: Tell Divi AI how you would like it to fill in the blank area of your expanded image.
tr: Genişletilmiş görselinizin boş alanını nasıl doldurmasını istediğinizi Divi AI'ya söyleyin.

en: Tell Divi AI how you would like to change the image. Your changes will be applied to the area you select using the Image Selection or Image Sketch interface.
tr: Görseli nasıl değiştirmek istediğinizi Divi AI'ya söyleyin. Değişiklikleriniz, Görsel Seçimi veya Görsel Eskizi arayüzünü kullanarak seçtiğiniz alana uygulanacak.

en: Tell Divi AI what kind of image you want it to create. Be as descriptive as you like!
tr: Oluşturmasını istediğiniz görselin nasıl olacağını Divi AI'ya söyleyin. İstediğiniz kadar ayrıntılı tarif edebilirsiniz!

en: Tell Divi AI what you want it to write about. Talk to it like you would a person.
tr: Divi AI'ya ne hakkında yazmasını istediğinizi söyleyin. Bir insanla konuşur gibi konuşun.

en: Tell Divi AI what you want to achieve using custom code. Divi AI will respond appropriately based on the element and code field you are editing.
tr: Özel kod kullanarak neyi başarmak istediğinizi Divi AI'ya söyleyin. Divi AI, düzenlediğiniz öğeye ve kod alanına göre uygun şekilde yanıt verecektir.

en: Tell Us About Your Website
tr: Web Siteniz Hakkında Bilgi Verin

en: Text
tr: Metin

en: Text Color
tr: Metin Rengi

en: Text Size
tr: Metin Boyutu

en: The %s below contain modules that are not yet compatible with Divi 5. These modules will not be converted, and will continue to rely on the Divi 4 framework.
tr: Aşağıdaki %s, henüz Divi 5 ile uyumlu olmayan modüller içeriyor. Bu modüller dönüştürülmeyecek ve Divi 4 altyapısına bağlı olarak çalışmaya devam edecek.

en: The Divi 5 Migrator will parse all your website content and look for Divi 4 shortcodes. It will convert those shortcodes to the new Divi 5 format and update each post. Modules that do not yet support Divi 5, such as modules from the Divi Marketplace, will not be converted and will continue to function using the legacy Divi 4 framework. Pages that use such modules will not benefit from Divi 5's performance improvements.
tr: Divi 5 Taşıyıcı, web sitenizdeki tüm içeriği ayrıştırır ve Divi 4 kısa kodlarını arar. Bu kısa kodları yeni Divi 5 biçimine dönüştürür ve her gönderiyi günceller. Divi Marketplace modülleri gibi henüz Divi 5'i desteklemeyen modüller dönüştürülmez ve eski Divi 4 altyapısını kullanarak çalışmaya devam eder. Bu tür modülleri kullanan sayfalar, Divi 5'in performans iyileştirmelerinden yararlanamaz.

en: The Divi 5 migration process failed. You can try rerunning the migrator; it will pick up where it left off. If the process continues to fail, please get in touch with our support team for assistance or roll back to Divi 4.
tr: Divi 5 geçiş işlemi başarısız oldu. Geçiş aracını yeniden çalıştırmayı deneyebilirsiniz; kaldığı yerden devam eder. İşlem başarısız olmaya devam ederse, yardım için destek ekibimizle iletişime geçin veya Divi 4'e geri dönün.

en: The Divi Marketplace is full of thousands of additional layouts!
tr: Divi Marketplace binlerce ek düzenle dolu!

en: The Divi icon font is broken up into various subsets. These subsets are loaded only when needed based on the modules and features used on each page. If you need access to the entire icon font on all pages (for example, if you are using our icon font in your child theme), then you can disable this option and load the entire icon font library on all pages.
tr: Divi simge yazı tipi çeşitli alt kümelere ayrılmıştır. Bu alt kümeler, her sayfada kullanılan modüllere ve özelliklere göre yalnızca gerektiğinde yüklenir. Tüm sayfalarda simge yazı tipinin tamamına erişmeniz gerekiyorsa (örneğin simge yazı tipimizi alt temanızda kullanıyorsanız), bu seçeneği devre dışı bırakıp tüm sayfalarda simge yazı tipi kitaplığının tamamını yükleyebilirsiniz.

en: The Elegant Themes API key you entered is invalid. Please make sure that your API has been entered correctly and that it is enabled in your account.
tr: Girdiğiniz Elegant Themes API anahtarı geçersiz. Lütfen API anahtarınızı doğru girdiğinizden ve hesabınızda etkinleştirildiğinden emin olun.

en: The Elegant Themes username you entered is invalid. Please enter a valid username to receive product updates. If you forgot your username you can
tr: Girdiğiniz Elegant Themes kullanıcı adı geçersiz. Ürün güncellemelerini almak için lütfen geçerli bir kullanıcı adı girin. Kullanıcı adınızı unuttuysanız

en: The Item couldn't be downloaded. Please try after a while.
tr: Öğe indirilemedi. Lütfen bir süre sonra tekrar deneyin.

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key here. Learn more about how to create your Google API Key <a target="_blank" href="%1$s">here</a>.
tr: Haritalar modülü Google Maps API kullanır ve çalışması için geçerli bir Google API Anahtarı gerekir. Harita modülünü kullanmadan önce lütfen API anahtarınızı buraya eklediğinizden emin olun. Google API Anahtarınızı nasıl oluşturacağınız hakkında daha fazla bilgiye <a target="_blank" href="%1$s">buradan</a> ulaşın.

en: The WooCommerce plugin failed to install during the website generation process. You must install and activate the plugin manually.
tr: Web sitesi oluşturma sürecinde WooCommerce eklentisi yüklenemedi. Eklentiyi manuel olarak yükleyip etkinleştirmeniz gerekir.

en: The WooCommerce plugin was installed but failed to activate during the website generation process. Visit the Plugins page to activate WooCommerce manually.
tr: WooCommerce eklentisi yüklendi ancak web sitesi oluşturma sürecinde etkinleştirilemedi. WooCommerce'i manuel olarak etkinleştirmek için Eklentiler sayfasını ziyaret edin.

en: The action failed in the following clouds.
tr: İşlem aşağıdaki bulutlarda başarısız oldu.

en: The body font will be used for all text blocks throughout the layout. Let AI pick a great font for you, or choose one yourself.
tr: Gövde yazı tipi, düzen boyunca tüm metin bloklarında kullanılacaktır. AI'nın sizin için harika bir yazı tipi seçmesine izin verin veya kendiniz seçin.

en: The creators of these plugins have chosen to opt out of the Divi 5 Public Alpha while they focus on creating new versions of their modules in preparation for the final release of Divi 5. 🎉
tr: Bu eklentilerin geliştiricileri, Divi 5’in nihai sürümü için modüllerinin yeni sürümlerini hazırlamaya odaklandıklarından Divi 5 Genel Alfa’sına katılmamayı seçti. 🎉

en: The following items are used on your website and are ready to be converted to the Divi 5 format.
tr: Aşağıdaki öğeler web sitenizde kullanılıyor ve Divi 5 formatına dönüştürülmeye hazır.

en: The heading font will be used for all headings throughout the layout. Let AI pick a great font for you, or choose one yourself.
tr: Başlık yazı tipi, düzen boyunca tüm başlıklarda kullanılacaktır. AI'nın sizin için harika bir yazı tipi seçmesine izin verin veya kendiniz seçin.

en: The higher the enhancement strength, the more power is given to Divi AI to re-imagine the original image. A higher strength will increase the enhancement effect, but it will also result in greater changes to the original subject matter.
tr: İyileştirme şiddeti ne kadar yüksek olursa, Divi AI'ya orijinal görseli yeniden oluşturması için o kadar fazla güç verilir. Daha yüksek bir şiddet iyileştirme etkisini artırır, ancak aynı zamanda orijinal konuyla ilgili daha büyük değişikliklere yol açar.

en: The higher the modification strength, the more power your prompt has to modify the original image. Reducing the strength will result in more minimal changes.
tr: Değiştirme şiddeti ne kadar yüksek olursa, isteminizin orijinal görseli değiştirme gücü o kadar artar. Şiddeti azaltmak daha minimal değişikliklere yol açar.

en: The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.
tr: İstediğiniz sayfa bulunamadı. Aramanızı daraltmayı deneyin veya yazıyı bulmak için yukarıdaki gezinmeyi kullanın.

en: The pages below utilize features that are not yet compatible with %s
tr: Aşağıdaki sayfalar, henüz %s ile uyumlu olmayan özellikler kullanıyor

en: The plugins listed below are using the Divi 4 framework and are not fully compatible with Divi 5. These plugins will continue to function, however, since they use the Divi 4 framework, the parts of your website that use these plugins will not benefit from Divi 5's performance improvements.
tr: Aşağıda listelenen eklentiler Divi 4 altyapısını kullanıyor ve Divi 5 ile tam uyumlu değil. Bu eklentiler çalışmaya devam edecektir; ancak Divi 4 altyapısını kullandıkları için, web sitenizde bu eklentileri kullanan bölümler Divi 5'in performans iyileştirmelerinden yararlanamayacaktır.

en: The sidebars and widget areas below contain modules that are not yet compatible with Divi 5. These modules will not be converted, and will continue to rely on the Divi 4 framework.
tr: Aşağıdaki kenar çubukları ve bileşen alanları, henüz Divi 5 ile uyumlu olmayan modüller içeriyor. Bu modüller dönüştürülmeyecek ve Divi 4 altyapısına bağlı olarak çalışmaya devam edecek.

en: The size of the image must be less than 10MB.
tr: Görsel boyutu 10MB'den küçük olmalıdır.

en: Theme Customizer
tr: Tema Özelleştirici

en: Theme Option
tr: Tema Seçeneği

en: Theme Options
tr: Tema Seçenekleri

en: Theme Options Library
tr: Tema Seçenekleri Kitaplığı

en: Theme Templates
tr: Tema Şablonları

en: There are no posts to convert!
tr: Dönüştürülecek yazı yok!

en: There are no posts to rollback!
tr: Geri alınacak yazı yok!

en: These words will be forced to appear in the content. This is useful for SEO when optimizing for specific keywords, for example.
tr: Bu kelimelerin içerikte geçmesi zorunlu olacaktır. Örneğin belirli anahtar kelimeler için SEO optimizasyonu yaparken bu faydalıdır.

en: Third party modules aren't expected to be ready for Divi 5 during the alpha and beta phases.
tr: Üçüncü taraf modüllerin, alfa ve beta aşamalarında Divi 5 için hazır olması beklenmiyor.

en: This Module Content
tr: Bu Modül İçeriği

en: This Page Content
tr: Bu Sayfa İçeriği

en: This Plugin Can't Be Activated While Using Divi 5
tr: Divi 5 Kullanılırken Bu Eklenti Etkinleştirilemez

en: This Section Content
tr: Bu Bölüm İçeriği

en: This Website
tr: Bu Web Sitesi

en: This block will eventually be removed, so please check back again in the future. Thanks for testing Divi 5!
tr: Bu blok sonunda kaldırılacaktır; lütfen daha sonra tekrar kontrol edin. Divi 5’i test ettiğiniz için teşekkürler!

en: This is the username that you use to access the Members Area on elegantthemes.com.
tr: Bu, elegantthemes.com üzerindeki Üyeler Alanı'na erişmek için kullandığınız kullanıcı adıdır.

en: This may take several minutes. Do not exit or refresh this page or your progress will be lost.
tr: Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Bu sayfadan çıkmayın veya sayfayı yenilemeyin; aksi halde ilerlemeniz kaybolur.

en: This option allows you to change how your dates are displayed. For more information please refer to the WordPress codex here:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>
tr: Bu seçenek, tarihlerin nasıl görüntüleneceğini değiştirmenizi sağlar. Daha fazla bilgi için lütfen buradaki WordPress codex’e bakın:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>

en: This options allows you to control how many teirs your pages dropdown menu has. Increasing the number allows for additional menu items to be shown.
tr: Bu seçenek, sayfa açılır menünüzün kaç seviye olacağını kontrol etmenizi sağlar. Sayıyı artırmak, daha fazla menü öğesinin gösterilmesini sağlar.

en: This page is running in backwards compatibility mode because it contains legacy Divi 4 modules. They will continue to function, however, this page won't benefit from all of Divi 5's performance improvements. This page may still need to be converted, or you may be using modules that aren't ready for Divi 5. This notice is for information purposes and is not an error.
tr: Bu sayfa, eski Divi 4 modülleri içerdiği için geriye dönük uyumluluk modunda çalışıyor. Çalışmaya devam edecekler; ancak bu sayfa, Divi 5’in tüm performans iyileştirmelerinden yararlanmayacak. Bu sayfanın yine de dönüştürülmesi gerekebilir veya Divi 5 için hazır olmayan modüller kullanıyor olabilirsiniz. Bu bildirim yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve bir hata değildir.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
tr: Bu yazı parola korumalı. Yorumları görüntülemek için parolayı girin.

en: This website doesn't contain any Divi 4 modules requiring conversion. Your website runs on the Divi 5 framework; you can hit the ground running! You can revisit this migration page anytime to check your website for Divi 4 content. If you import content using the WordPress importer or if you import layouts that contain unsupported modules, you can use the migrator to assess the compatibility of that content and migrate it at your convenience.
tr: Bu web sitesi, dönüştürme gerektiren herhangi bir Divi 4 modülü içermiyor. Web siteniz Divi 5 altyapısında çalışıyor; hemen başlayabilirsiniz! Web sitenizde Divi 4 içeriği olup olmadığını kontrol etmek için bu taşıma sayfasını istediğiniz zaman tekrar ziyaret edebilirsiniz. WordPress içe aktarıcısını kullanarak içerik içe aktarırsanız veya desteklenmeyen modüller içeren düzenler içe aktarırsanız, bu içeriğin uyumluluğunu değerlendirmek ve uygun olduğunda taşımak için taşıyıcıyı kullanabilirsiniz.

en: This website is linked to your Divi subscriptions and ready to receive the latest Divi updates.
tr: Bu web sitesi Divi aboneliklerinize bağlandı ve en son Divi güncellemelerini almaya hazır.

en: This will enable Google Fonts for Non-English languages.
tr: Bu, İngilizce dışındaki diller için Google Fonts kullanımını etkinleştirir.

en: This will enable the use of excerpts in posts or pages.
tr: Bu, yazı ve sayfalarda özetlerin kullanılmasını etkinleştirir.

en: This will return all of the settings throughout the options page to their default values. <strong>Are you sure you want to do this?</strong>
tr: Bu işlem, seçenekler sayfasındaki tüm ayarları varsayılan değerlerine döndürür. <strong>Bunu yapmak istediğinizden emin misiniz?</strong>

en: Tile
tr: Döşe

en: Tile Horizontally
tr: Yatay Döşe

en: Tile Vertically
tr: Dikey Döşe

en: Title
tr: Başlık

en: To enable Divi Cloud on this website, log in to your Elegant Themes account
tr: Bu web sitesinde Divi Cloud'u etkinleştirmek için Elegant Themes hesabınıza giriş yapın

en: To modify or add to an element that already exists in the image, choose Modify Element. To add something brand new and unrelated to the original image, choose Add Element.
tr: Görselde zaten mevcut olan bir ögeyi değiştirmek veya ona ekleme yapmak için Ögeyi Değiştir'i seçin. Orijinal görselle ilgisiz, tamamen yeni bir şey eklemek için Öge Ekle'yi seçin.

en: To view this protected post, enter the password below
tr: Bu korumalı yazıyı görüntülemek için aşağıya parolayı girin

en: Tone of Voice
tr: Ses Tonu

en: Top
tr: Üst

en: Top Bar Text Color
tr: Üst Çubuk Metni Rengi

en: Top Bar Text Size
tr: Üst Çubuk Metni Boyutu

en: Top to Bottom
tr: Yukarıdan Aşağıya

en: Trackbacks/Pingbacks
tr: Trackback'ler/Pingback'ler

en: Translate
tr: Çevir

en: Trash
tr: Çöp Kutusu

en: Trash storage for Divi Cloud is limited to 50 items for free accounts. Once your trash exceeds 50 items, the oldest items in your trashed will be permanently deleted to make room for new items. Purchase a <a href="%s" target="_blank">Divi Cloud Membership</a> for unlimited storage.
tr: Divi Cloud için çöp kutusu depolama alanı, ücretsiz hesaplarda 50 öğe ile sınırlıdır. Çöp kutunuz 50 öğeyi aştığında, yeni öğelere yer açmak için çöp kutunuzdaki en eski öğeler kalıcı olarak silinir. Sınırsız depolama alanı için <a href="%s" target="_blank">Divi Cloud Üyeliği</a> satın alın.

en: Travel Agency
tr: Seyahat Acentası

en: Travel Agency About Page
tr: Seyahat Acentası Hakkında Sayfası

en: Travel Agency Blog Page
tr: Seyahat Acentası Blog Sayfası

en: Travel Agency Contact Page
tr: Seyahat Acentası İletişim Sayfası

en: Travel Agency Home Page
tr: Seyahat Acentası Ana Sayfa

en: Travel Agency Landing Page
tr: Seyahat Acentası Açılış Sayfası

en: Travel Agency Packages Page
tr: Seyahat Acentası Paketler Sayfası

en: Travel Agency Shop Page
tr: Seyahat Acentası Mağaza Sayfası

en: Travel Agency Team Page
tr: Seyahat Acentası Ekip Sayfası

en: Tutorials & Documentation
tr: Eğitimler ve Dokümantasyon

en: Type
tr: Tür

en: Type of the box
tr: Kutunun türü

en: Typography
tr: Tipografi

en: Uh Oh!
tr: Hay Aksi!

en: Uh Oh! Something Went Wrong
tr: Hay Aksi! Bir Şeyler Ters Gitti

en: Uh Oh! You have reached your Divi Cloud quota.
tr: Hay Aksi! Divi Cloud kotanıza ulaştınız.

en: Unable to generate shortcode. Please try again later.
tr: shortcode oluşturulamıyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Underline
tr: Altı Çizili

en: Unlock Unlimited Divi Cloud Storage
tr: Sınırsız Divi Cloud Depolama Alanının Kilidini Açın

en: Unsupported Plugins Detected
tr: Desteklenmeyen Eklentiler Tespit Edildi

en: Untagged
tr: Etiketsiz

en: Update
tr: Güncelle

en: Updating Website Information
tr: Web Sitesi Bilgileri Güncelleniyor

en: Upgrade
tr: Yükselt

en: Upgrade Your Divi Cloud
tr: Divi Cloud Planınızı Yükseltin

en: Upgrade to Divi AI Unlimited
tr: Divi AI Sınırsız'a Yükselt

en: Upgrade to Unlimited Cloud Storage!
tr: Sınırsız Bulut Depolamaya Yükseltin!

en: Upgrade to Unlimited Divi Cloud Storage!
tr: Sınırsız Divi Cloud Depolamaya Yükseltin!

en: Upgrade your Divi membership to Lifetime and use Divi on unlimited websites forever.
tr: Divi üyeliğinizi Ömür Boyu'na yükseltin ve Divi'yi sonsuza dek sınırsız web sitesinde kullanın.

en: Upload
tr: Yükle

en: Upload a Reference Image
tr: Referans Görsel Yükle

en: Upload a logo image to be used in your website header and footer.
tr: Web sitenizin üst bilgisi ve alt bilgisinde kullanılacak bir logo görseli yükleyin.

en: Upload your logo (optional)
tr: Logonuzu yükleyin (isteğe bağlı)

en: Uppercase
tr: Büyük Harf

en: Upscale
tr: Büyüt

en: Upscale Image
tr: Görseli Büyüt

en: Upscaling Images
tr: Görsellerin Çözünürlüğü Artırılıyor

en: Url
tr: URL

en: Use Background Color
tr: Arka Plan Rengini Kullan

en: Use Custom Sidebar Width
tr: Özel Kenar Çubuğu Genişliği Kullan

en: Use Divi Quick Sites to generate a new website using Divi AI or premade Divi Starter Sites. Quick Sites will set up your entire site including custom pages, menu items, Theme Builder templates and more.
tr: Divi Quick Sites'ı kullanarak Divi AI veya hazır Divi Başlangıç Siteleri ile yeni bir web sitesi oluşturun. Quick Sites; özel sayfalar, menü öğeleri, Theme Builder şablonları ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm sitenizi kurar.

en: Use Divi Quick Sites to set up your site in less than 2 minutes. We will generate pages and content, set up your website info, and configure your menu, templates, styles and presets automatically. You can build your website using AI, or pick from handcrafted Starter Sites.
tr: Sitenizi 2 dakikadan kısa sürede kurmak için Divi Quick Sites'ı kullanın. Sayfaları ve içeriği oluşturacağız, site bilgilerinizi ayarlayacağız ve menünüzü, şablonları, stilleri ve ön ayarları otomatik olarak yapılandıracağız. Sitenizi yapay zekâ ile oluşturabilir veya özenle hazırlanmış Başlangıç Siteleri arasından seçim yapabilirsiniz.

en: Use Google Fonts
tr: Google Fonts Kullan

en: Use Placeholder Images
tr: Yer Tutucu Görseller Kullan

en: Use Pre-Made Starter Site
tr: Hazır Başlangıç Sitesi Kullan

en: Use Relative Image Paths
tr: Göreli Görsel Yollarını Kullan

en: Use Stock Images (Faster)
tr: Stok Görseller Kullan (Daha Hızlı)

en: Use This Code
tr: Bu Kodu Kullan

en: Use This Image
tr: Bu Görseli Kullan

en: Use This Text
tr: Bu Metni Kullan

en: Use excerpts when defined
tr: Tanımlandığında özetleri kullan

en: Use resizing
tr: Yeniden boyutlandırmayı kullan

en: Use selection as reference
tr: Seçimi referans olarak kullan

en: Use your original image as reference in the selected area. Changes will be more seamlessly integrated into the modified image.
tr: Seçili alanda orijinal görselinizi referans olarak kullanın. Değişiklikler, değiştirilmiş görsele daha kusursuz şekilde entegre edilir.

en: Used for icon button type
tr: Simge düğmesi türü için kullanılır

en: Username
tr: Kullanıcı Adı

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Using Divi AI
tr: Divi AI Kullanımı

en: Using Divi Cloud
tr: Divi Cloud Kullanma

en: Using the Divi Builder
tr: Divi Builder Kullanımı

en: Using the Divi Library
tr: Divi Kütüphanesini Kullanma

en: Using the Divi Theme Builder
tr: Divi Theme Builder Kullanımı

en: Vector Graphic
tr: Vektör Grafik

en: Vertical Menu Orientation
tr: Dikey Menü Yönü

en: Vertically Centered
tr: Dikey Ortalanmış

en: View Details
tr: Ayrıntıları Görüntüle

en: View Full Development Roadmap
tr: Geliştirme Yol Haritasının Tamamını Görüntüle

en: View My Site
tr: Sitemi Görüntüle

en: View Theme Options
tr: Tema Seçeneklerini Görüntüle

en: View in Divi Marketplace
tr: Divi Marketplace'te Görüntüle

en: Visit The Migrator
tr: Migrator’a Git

en: Warning: This can cause JavaScript errors in some cases and should be used with care. When enabled, scripts registered by plugins and themes will be deferred to improve performance and jQuery will always be loaded in the body.
tr: Uyarı: Bu, bazı durumlarda JavaScript hatalarına neden olabilir ve dikkatle kullanılmalıdır. Etkinleştirildiğinde, eklentiler ve temalar tarafından kaydedilen betikler performansı artırmak için ertelenir ve jQuery her zaman body bölümünde yüklenir.

en: Watch video tutorials
tr: Video eğitimlerini izleyin

en: Watercolor
tr: Suluboya

en: We are scanning your website to assess its compatibility with Divi 5. If your website is using modules that are not yet supported, we'll let you know which parts of your website will be affected so that you can decide whether or not to proceed with the migration. Unsupported modules will continue to function but won't benefit from Divi 5's performance improvements.
tr: Web sitenizi Divi 5 ile uyumluluğunu değerlendirmek için tarıyoruz. Web siteniz henüz desteklenmeyen modüller kullanıyorsa, geçişe devam edip etmeyeceğinize karar verebilmeniz için web sitenizin hangi bölümlerinin etkileneceğini size bildireceğiz. Desteklenmeyen modüller çalışmaya devam eder, ancak Divi 5'in performans iyileştirmelerinden yararlanamaz.

en: We want to provide the community with as much information as possible about the current state of Divi 5. We give monthly updates on our progress and cover various topics related to Divi 5.
tr: Topluluğa Divi 5'in mevcut durumu hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi sağlamak istiyoruz. İlerlememizle ilgili aylık güncellemeler paylaşıyor ve Divi 5 ile ilgili çeşitli konuları ele alıyoruz.

en: Web Agency
tr: Web Ajansı

en: Web Agency Careers Page
tr: Web Ajansı Kariyer Sayfası

en: Web Agency Contact Page
tr: Web Ajansı İletişim Sayfası

en: Web Agency Home Page
tr: Web Ajansı Ana Sayfa

en: Web Agency Landing Page
tr: Web Ajansı Açılış Sayfası

en: Web Agency Portfolio Page
tr: Web Ajansı Portföy Sayfası

en: Web Agency Pricing Page
tr: Web Ajansı Fiyatlandırma Sayfası

en: Web Agency Services Page
tr: Web Ajansı Hizmetler Sayfası

en: Website Build Complete!
tr: Web Sitesi Oluşturma Tamamlandı!

en: Website Content Width
tr: Site İçerik Genişliği

en: Website Default
tr: Web Sitesi Varsayılanı

en: Website Description (Optional)
tr: Web Sitesi Açıklaması (İsteğe Bağlı)

en: Website Gutter Width
tr: Site Oluk Genişliği

en: Website Pages
tr: Web Sitesi Sayfaları

en: Wedding
tr: Düğün

en: Wedding About Page
tr: Düğün Hakkında Sayfası

en: Wedding Blog Page
tr: Düğün Blog Sayfası

en: Wedding Contact Page
tr: Düğün İletişim Sayfası

en: Wedding Details Page
tr: Düğün Detaylar Sayfası

en: Wedding Gallery Page
tr: Düğün Galeri Sayfası

en: Wedding Home Page
tr: Düğün Ana Sayfa

en: Welcome to %s
tr: %s'ye Hoş Geldiniz

en: Welcome to Divi!
tr: Divi'ye Hoş Geldiniz!

en: Welcome to Divi! Before diving in to your new theme, please visit the <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Divi Documentation</a> page for access to dozens of in-depth tutorials.
tr: Divi’ye hoş geldiniz! Yeni temanıza başlamadan önce, onlarca ayrıntılı eğiticiye erişmek için lütfen <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Divi Dokümantasyonu</a> sayfasını ziyaret edin.

en: We’re Migrating Your Site to the %s Framework!
tr: Sitenizi %s Altyapısına Taşıyoruz!

en: What are you writing about?
tr: Ne hakkında yazıyorsunuz?

en: What happens when I run the Divi 5 migrator?
tr: Divi 5 taşıyıcıyı çalıştırdığımda ne olur?

en: What if something breaks after I run the migrator?
tr: Taşıyıcıyı çalıştırdıktan sonra bir şey bozulursa ne olur?

en: What language should Divi AI write in? Divi AI can write in over 26 languages!
tr: Divi AI hangi dilde yazmalı? Divi AI 26'dan fazla dilde yazabilir!

en: What type of content are you writing? This will help Divi AI tailor the output to your desired format.
tr: Ne tür bir içerik yazıyorsunuz? Bu, Divi AI'nın çıktıyı istediğiniz formata göre uyarlamasına yardımcı olur.

en: What would you like to create using custom code?
tr: Özel kod kullanarak ne oluşturmak istersiniz?

en: When Critical CSS is enabled, Divi determines an "above the fold threshold" and defers all styles for elements below the fold. However, this threshold is just a estimate and can vary on different devices. Increasing threshold height will deffer fewer styles, resulting in slightly slower load times but less of a chance for Cumulative Layout Shifts to occur. If you are experiencing CLS issues you can increase the threshold height.
tr: Kritik CSS etkinleştirildiğinde, Divi bir "ilk ekran eşiği" belirler ve ilk ekranın altındaki öğeler için tüm stilleri erteler. Ancak bu eşik yalnızca bir tahmindir ve farklı cihazlarda değişebilir. Eşik yüksekliğini artırmak daha az stili erteleyeceği için yükleme süreleri biraz yavaşlar, ancak Kümülatif Düzen Kaymalarının (CLS) oluşma olasılığı azalır. CLS sorunları yaşıyorsanız eşik yüksekliğini artırabilirsiniz.

en: When possible, jQuery and jQuery Migrate will be moved to the body to speed up load times. If a third party plugin registers jQuery as a dependency, it will be moved back to the head.
tr: Mümkün olduğunda, yükleme sürelerini hızlandırmak için jQuery ve jQuery Migrate body bölümüne taşınır. Bir üçüncü taraf eklenti jQuery’yi bağımlılık olarak kaydederse, head bölümüne geri taşınır.

en: When you define your keywords using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the meta keywords you would like to use, separated by comas.
tr: Anahtar kelimelerinizi özel alanları kullanarak tanımladığınızda, özel alan adı olarak bu değeri kullanmalısınız. Özel alanınızın değeri, virgülle ayrılmış kullanmak istediğiniz meta anahtar kelimeler olmalıdır.

en: When you define your meta description using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom description you would like to use.
tr: Meta açıklamanızı özel alanları kullanarak tanımladığınızda, özel alan adı olarak bu değeri kullanmalısınız. Özel alanınızın değeri, kullanmak istediğiniz özel açıklama olmalıdır.

en: When you define your title using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom title you would like to use.
tr: Başlığınızı özel alanları kullanarak tanımladığınızda, özel alan adı olarak bu değeri kullanmalısınız. Özel alanınızın değeri, kullanmak istediğiniz özel başlık olmalıdır.

en: When you save layouts to Divi Cloud, they become available on every website you build.
tr: Düzenleri Divi Cloud'a kaydettiğinizde, oluşturduğunuz her web sitesinde kullanılabilir olurlar.

en: When you sync %s to Divi Cloud, they become available on every website you build.
tr: %s öğelerini Divi Cloud ile senkronize ettiğinizde, oluşturduğunuz her web sitesinde kullanılabilir olurlar.

en: While Divi 5 was built to be backward compatible, the backward compatibility system is in its alpha stage. Some creators don't want to participate in the testing phase.
tr: Divi 5 geriye dönük uyumlu olacak şekilde geliştirilmiş olsa da, geriye dönük uyumluluk sistemi alfa aşamasındadır. Bazı geliştiriciler test aşamasına katılmak istemiyor.

en: While creating your site, something got hung up. Click Retry to resume where things left off, or Cancel to restore your site to its previous state.
tr: Sitenizi oluştururken bir şey takıldı. Kaldığınız yerden devam etmek için Yeniden Dene'ye tıklayın ya da sitenizi önceki durumuna döndürmek için İptal'i seçin.

en: Why am I getting an orange warning in the admin bar?
tr: Yönetici çubuğunda neden turuncu bir uyarı görüyorum?

en: Widget Bullet Color
tr: Bileşen Madde İmi Rengi

en: Widget Header Color
tr: Bileşen Başlık Rengi

en: Widget Link Color
tr: Bileşen Bağlantı Rengi

en: Widget Text Color
tr: Bileşen Metin Rengi

en: Widgets
tr: Bileşenler

en: Widgets are Incompatible with %s
tr: Bileşenler %s ile Uyumsuz

en: Width
tr: Genişlik

en: Will Divi 5 work with modules from the Divi Marketplace?
tr: Divi 5, Divi Marketplace modülleriyle çalışacak mı?

en: WooCommerce Plugin Status
tr: WooCommerce Eklenti Durumu

[ctx: WooCommerce items number]
en: %1$s Item | %1$s Items
tr[0]: %1$s Öğe
tr[1]: %1$s Öğe

en: WordPress loads it's own WordPress emojis. Modern browsers support native emojis, making WordPress's emojis unnecessary in most cases. Removing WordPress emojis removes unneeded assets and improves performance.
tr: WordPress kendi WordPress emojilerini yükler. Modern tarayıcılar yerel emojileri desteklediğinden, çoğu durumda WordPress emojileri gereksizdir. WordPress emojilerini kaldırmak gereksiz varlıkları kaldırır ve performansı iyileştirir.

en: Words
tr: Kelime

en: Write %s With AI
tr: AI ile %s Yaz

en: Writing Content
tr: İçerik Yazılıyor

en: Writing Text Content
tr: Metin İçeriği Yazılıyor

en: X Profile Url
tr: X Profil URL

en: Yes
tr: Evet

en: Yoga Studio
tr: Yoga Stüdyosu

en: Yoga Studio About Page
tr: Yoga Stüdyosu Hakkında Sayfası

en: Yoga Studio Blog Page
tr: Yoga Stüdyosu Blog Sayfası

en: Yoga Studio Classes Page
tr: Yoga Stüdyosu Dersler Sayfası

en: Yoga Studio Contact Page
tr: Yoga Stüdyosu İletişim Sayfası

en: Yoga Studio Home Page
tr: Yoga Stüdyosu Ana Sayfa

en: Yoga Studio Landing Page
tr: Yoga Stüdyosu Açılış Sayfası

en: Yoga Studio Team Page
tr: Yoga Stüdyosu Ekip Sayfası

en: You are using outdated version of Divi. New version is
tr: Divi'nin eski bir sürümünü kullanıyorsunuz. Yeni sürüm:

en: You are using the latest version of Divi.
tr: Divi'nin en son sürümünü kullanıyorsunuz.

en: You can continue to alter and improve the content that was generated by giving AI further instructions.
tr: AI'ya ek talimatlar vererek oluşturulan içeriği değiştirmeye ve geliştirmeye devam edebilirsiniz.

en: You can disable this option if you want to remove the comments and comment form from single post pages.
tr: Tekil yazı sayfalarından yorumları ve yorum formunu kaldırmak istiyorsanız bu seçeneği devre dışı bırakabilirsiniz.

en: You can find your API Key <a href="%s" target="_blank">here</a>.
tr: API Anahtarınızı <a href="%s" target="_blank">buradan</a> bulabilirsiniz.

en: You can generate 10 layouts
tr: 10 düzen oluşturabilirsiniz

en: You can try out Divi AI 100 times
tr: Divi AI'ı 100 kez deneyebilirsiniz

en: You can visit Elegant Themes and contact our support team using the pink chat icon. Give them details about the bug, and we'll handle it from there!
tr: Elegant Themes sitesini ziyaret edip pembe sohbet simgesini kullanarak destek ekibimizle iletişime geçebilirsiniz. Hatayla ilgili ayrıntıları paylaşın; gerisini biz hallederiz!

en: You don't have pages
tr: Sayfanız yok

en: You have hit your 500MB Limit. To continue to save items to your Divi Cloud, you must delete some of your existing items to free up space or upgrade your Divi Cloud storage.
tr: 500MB Sınırınıza ulaştınız. Divi Cloud'unuza öğe kaydetmeye devam etmek için yer açmak üzere mevcut öğelerinizden bazılarını silmeniz veya Divi Cloud depolama alanınızı yükseltmeniz gerekir.

en: You have to update Divi in order to use AI.
tr: AI'ı kullanmak için Divi'yi güncellemeniz gerekiyor.

en: You will see this warning if a page contains an un-converted Divi 4 module, of if one of your plugins uses the legacy Divi 4 framework. We built Divi 5 to be backwards compatible with Divi 4 plugins, such as modules from the Divi Marketplace. Until creators update their plugins for Divi 5, legacy plugins will continue to function using the legacy Divi 4 framework. However, loading the Divi 4 framework comes at a performance cost. The orange warning informs you that a plugin you are using is tapping into the legacy framework, and the page is not benefiting from Divi 5's performance improvements.
tr: Bir sayfada dönüştürülmemiş bir Divi 4 modülü varsa veya eklentilerinizden biri eski Divi 4 altyapısını kullanıyorsa bu uyarıyı görürsünüz. Divi 5'i, Divi Marketplace modülleri gibi Divi 4 eklentileriyle geriye dönük uyumlu olacak şekilde geliştirdik. Geliştiriciler eklentilerini Divi 5 için güncelleyene kadar, eski eklentiler eski Divi 4 altyapısını kullanarak çalışmaya devam eder. Ancak Divi 4 altyapısının yüklenmesi performans maliyeti yaratır. Turuncu uyarı, kullandığınız bir eklentinin eski altyapıyı kullandığını ve sayfanın Divi 5'in performans iyileştirmelerinden yararlanmadığını bildirir.

en: Your %1$s subscription has expired. In order to download Premade Layouts from the %2$s Library you must <a href="%3$s" target="_blank">renew your subscription</a>.
tr: %1$s aboneliğinizin süresi doldu. %2$s Kitaplığı'ndan Hazır Düzenleri indirmek için <a href="%3$s" target="_blank">aboneliğinizi yenilemeniz</a> gerekir.

en: Your Divi AI usage limit has been exceeded. Upgrade Divi AI membership to use Divi AI without any limits!
tr: Divi AI kullanım limitiniz aşıldı. Divi AI'ı limitsiz kullanmak için Divi AI üyeliğinizi yükseltin!

en: Your Divi Cloud Session Has Ended
tr: Divi Cloud Oturumunuz Sona Erdi

en: Your Divi Cloud membership has expired
tr: Divi Cloud üyeliğinizin süresi doldu

en: Your Divi Cloud membership has expired. To access items stored on your cloud, please <a href="%s" target="_blank">renew your Divi Cloud membership</a>.
tr: Divi Cloud üyeliğinizin süresi doldu. Bulutunuzda depolanan öğelere erişmek için lütfen <a href="%s" target="_blank">Divi Cloud üyeliğinizi yenileyin</a>.

en: Your Divi Cloud session has ended. Please try logging in again. If you continue to experience authorization failures, try closing Library modal and opening it again so that your authorization token can be regenerated.
tr: Divi Cloud oturumunuz sona erdi. Lütfen yeniden giriş yapmayı deneyin. Yetkilendirme hataları yaşamaya devam ederseniz, yetkilendirme belirtecinizin yeniden oluşturulabilmesi için Kitaplık modalını kapatıp tekrar açmayı deneyin.

en: Your Divi is outdated
tr: Divi sürümünüz güncel değil

en: Your Divi license key has expired
tr: Divi lisans anahtarınızın süresi doldu

en: Your Divi license key is active
tr: Divi lisans anahtarınız etkin

en: Your Divi license key is invalid
tr: Divi lisans anahtarınız geçersiz

en: Your Elegant Themes username is invalid
tr: Elegant Themes kullanıcı adınız geçersiz

en: Your Existing Pages
tr: Mevcut Sayfalarınız

en: Your Saved Layouts
tr: Kayıtlı Düzenleriniz

en: Your Site Is Ready!
tr: Siteniz Hazır!

en: Your Site Is Using Modules Not Fully Supported By %s
tr: Siteniz %s Tarafından Tam Olarak Desteklenmeyen Modüller Kullanıyor

en: Your Website Doesn't require Migration. You're Ready To Go!
tr: Web Siteniz Taşıma Gerektirmiyor. Hazırsınız!

en: Your free Divi AI usage limit has been exceeded. Purchase a Divi AI membership to use Divi AI without any limits!
tr: Ücretsiz Divi AI kullanım limitiniz aşıldı. Divi AI'ı limitsiz kullanmak için Divi AI üyeliği satın alın!

en: Your image will be upscaled to the size defined here.
tr: Görseliniz burada tanımlanan boyuta büyütülecek.

en: Your license key has expired.
tr: Lisans anahtarınızın süresi doldu.

en: Your site uses third party modules that are not currently supported by %s. That's ok; you can still migrate. However, these modules won't be converted and will run in backward compatibility mode. The parts of your website that use these modules will not benefit from Divi 5's performance improvements, and unconverted modules can't use Divi 5's new features. If your website relies heavily on incompatible modules, you may consider sticking with Divi 4 until the developers update the modules for Divi 5.
tr: Siteniz, şu anda %s tarafından desteklenmeyen üçüncü taraf modüller kullanıyor. Sorun değil; yine de taşıma yapabilirsiniz. Ancak bu modüller dönüştürülmez ve geriye dönük uyumluluk modunda çalışır. Web sitenizin bu modülleri kullanan bölümleri Divi 5'in performans iyileştirmelerinden yararlanamaz ve dönüştürülmemiş modüller Divi 5'in yeni özelliklerini kullanamaz. Web siteniz büyük ölçüde uyumsuz modüllere dayanıyorsa, geliştiriciler modülleri Divi 5 için güncelleyene kadar Divi 4 ile devam etmeyi düşünebilirsiniz.

en: Your website is being created! Sit back and relax while Divi Quick Sites generates content and configures your menu, templates, styles and presets.
tr: Web siteniz oluşturuluyor! Siz arkanıza yaslanıp rahatlayın; Divi Quick Sites içerik üretir ve menünüzü, şablonlarınızı, stillerinizi ve hazır ayarlarınızı yapılandırır.

en: Your website is ready to go. Below is a list of pages and templates that were created. Next, visit your website and jump into the Divi Builder to edit your content.
tr: Web siteniz kullanıma hazır. Aşağıda oluşturulan sayfaların ve şablonların bir listesi yer alıyor. Şimdi web sitenizi ziyaret edin ve içeriğinizi düzenlemek için Divi Builder'a geçin.

en: Your website's existing content will be returned to the state that it was in before converting to Divi 5. You will lose any changes you made while using Divi 5. Only posts and pages that existed before conversion will be affected.
tr: Web sitenizdeki mevcut içerik, Divi 5'e dönüştürmeden önceki durumuna geri döndürülür. Divi 5'i kullanırken yaptığınız tüm değişiklikleri kaybedersiniz. Yalnızca dönüştürme öncesinde var olan gönderiler ve sayfalar etkilenir.

en: You’re Almost There!
tr: Neredeyse Tamam!

en: comments
tr: yorumlar

[ctx: documentation links]
en: Support
tr: Destek

en: for free. Upgrade to enjoy
tr: ücretsiz. Keyfini sürmek için yükseltin

[ctx: general options]
en: General
tr: Genel

en: hide error message
tr: hata mesajını gizle

[ctx: integrate third-party code]
en: Integration
tr: Entegrasyon

[ctx: navigation menu]
en: Navigation
tr: Gezinme

[ctx: page/post]
en: Layout
tr: Yerleşim

en: request it here
tr: buradan isteyin

en: settings reset.
tr: ayarlar sıfırlandı.

en: settings saved.
tr: ayarlar kaydedildi.

en: show error message
tr: hata mesajını göster

[ctx: site ads placement areas]
en: Ads
tr: Reklamlar

[ctx: site color scheme]
en: Colorization
tr: Renklendirme

[ctx: theme updates]
en: Updates
tr: Güncellemeler

en: unlimited usage.
tr: sınırsız kullanım.

en: uploaded logo
tr: yüklenen logo

en: you don't have sufficient permissions to access this page
tr: bu sayfaya erişmek için yeterli izniniz yok

en: « Go Back
tr: « Geri Dön
