Divi 5.0.0-public-beta.2.2 - en to vi translation catalogue (1504 entries)

en:  Enable custom title
vi:  Bật tiêu đề tùy chỉnh

en:  Enable meta description
vi:  Bật meta description

en:  Enable meta keywords
vi:  Bật meta keywords

en: %1$d %2$s are Incompatible with %3$s
vi: %1$d %2$s Không Tương Thích Với %3$s

en: %1$d %2$s is Incompatible with %3$s
vi: %1$d %2$s Không Tương Thích Với %3$s

en: %1$s Columns
vi: %1$s Cột

en: %1$s Images Used From Unsplash
vi: Hình Ảnh %1$s Được Dùng Từ Unsplash

en: %1$s Modules Ready to be Converted to %2$s
vi: %1$s Mô-đun Sẵn Sàng Được Chuyển Đổi Sang %2$s

en: %1$s Widget is Incompatible with %2$s
vi: Widget %1$s Không Tương Thích Với %2$s

en: %1$s Widgets are Incompatible with %2$s
vi: Các Widget %1$s Không Tương Thích Với %2$s

en: %1$s could not be displayed.
vi: Không thể hiển thị %1$s.

en: %d Item
vi: %d Mục

en: %d Items
vi: %d Mục

en: %d Layout
vi: Bố Cục %d

en: %d Layout Pack
vi: Gói Bố Cục %d

en: %d Layout Packs
vi: Gói Bố Cục %d

en: %d Layouts
vi: Bố Cục %d

en: %d Module
vi: Mô-đun %d

en: %d Modules
vi: Mô-đun %d

en: %d Page
vi: Trang %d

en: %d Pages
vi: Trang %d

en: %d Reviews
vi: %d Đánh Giá

en: %d Row
vi: Hàng %d

en: %d Rows
vi: Hàng %d

en: %d Sales
vi: %d Lượt Bán

en: %d Section
vi: Phần %d

en: %d Sections
vi: Phần %d

en: %d Total Layouts
vi: Tổng Bố Cục %d

en: %s Name
vi: Tên %s

en: %s News And Resources
vi: Tin Tức Và Tài Nguyên %s

en: %s Plugin is Potentially Incompatible
vi: Plugin %s Có Thể Không Tương Thích

en: %s Plugins are Potentially Incompatible
vi: Các Plugin %s Có Thể Không Tương Thích

en: %s Roadmap
vi: Lộ Trình %s

en: %s Theme Options
vi: Tùy Chọn Giao Diện %s

en: %s Theme Templates Are Incompatible With %s
vi: Mẫu Giao Diện %s Không Tương Thích Với %s

en: &laquo; Older Entries
vi: &laquo; Bài Cũ Hơn

en: (no title)
vi: (không có tiêu đề)

en: + Add One More Tab
vi: + Thêm Một Tab Nữa

en: 0 Comments
vi: 0 Bình Luận

en: 0 comments
vi: 0 bình luận

en: 1 Column
vi: 1 Cột

en: 1 Comment
vi: 1 Bình Luận

en: 1 comment
vi: 1 bình luận

en: 3D Render
vi: Kết Xuất 3D

en: 404 Not Found
vi: 404 Không Tìm Thấy

en: <div class="updated"><p>This is a fresh installation of %1$s theme. Don't forget to go to <a href="%2$s">ePanel</a> to set it up. This message will disappear once you have clicked the Save button within the <a href="%2$s">theme's options page</a>.</p></div>
vi: <div class="updated"><p>Đây là một bản cài đặt mới của giao diện %1$s. Đừng quên vào <a href="%2$s">ePanel</a> để thiết lập. Thông báo này sẽ biến mất sau khi bạn nhấp nút Lưu trong <a href="%2$s">trang tùy chọn của giao diện</a>.</p></div>

en: <em>Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key into the Updates Tab in your theme and plugin settings. To locate your API Key, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">log in</a> to your Elegant Themes account and navigate to the <strong>Account > API Key</strong> page. <a href="https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/update-divi/" target="_blank">Learn more here</a></em>. If you still get this message, please make sure that your Username and API Key have been entered correctly
vi: <em>Trước khi bạn có thể nhận các bản cập nhật sản phẩm, trước tiên bạn phải xác thực gói đăng ký Elegant Themes của mình. Để làm việc này, bạn cần nhập cả Tên người dùng Elegant Themes và Khóa Elegant Themes API vào tab Updates trong phần cài đặt giao diện và plugin của bạn. Để tìm Khóa API, hãy <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">đăng nhập</a> vào tài khoản Elegant Themes của bạn và truy cập trang <strong>Account > API Key</strong>. <a href="https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/update-divi/" target="_blank">Tìm hiểu thêm tại đây</a></em>. Nếu bạn vẫn thấy thông báo này, vui lòng đảm bảo Tên người dùng và Khóa API của bạn đã được nhập chính xác

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
vi: <span class="meta-nav">&larr;</span> Bình Luận Cũ Hơn

en: AI Default
vi: Mặc Định Của AI

en: AI Unlimited
vi: AI Không Giới Hạn

en: About
vi: Khoảng

en: About %s seconds remaining
vi: Còn khoảng %s giây

en: About Me
vi: Giới Thiệu Về Tôi

en: Abstract Art
vi: Nghệ Thuật Trừu Tượng

en: Access Your %s From Any Website
vi: Truy Cập %s Của Bạn Từ Bất Kỳ Website Nào

en: Activate WooCommerce Plugin
vi: Kích Hoạt Plugin WooCommerce

en: Activating WooCommerce
vi: Đang Kích Hoạt WooCommerce

en: Active Link Color
vi: Màu Liên Kết Đang Hoạt Động

en: Active Primary Menu Link Color
vi: Màu Liên Kết Menu Chính Đang Hoạt Động

en: Add A Custom Page
vi: Thêm Trang Tùy Chỉnh

en: Add Author Bio
vi: Thêm Tiểu Sử Tác Giả

en: Add Background Color
vi: Thêm Màu Nền

en: Add Button Icon
vi: Thêm Biểu Tượng Nút

en: Add ET Box
vi: Thêm Hộp ET

en: Add ET Button
vi: Thêm Nút ET

en: Add ET Learn more block
vi: Thêm Khối ET Tìm Hiểu Thêm

en: Add ET Tabs
vi: Thêm Tab ET

en: Add Element
vi: Thêm Thành Phần

en: Add From Library
vi: Thêm Từ Thư Viện

en: Add New Category
vi: Thêm Danh Mục Mới

en: Add New Cloud Category
vi: Thêm Danh Mục Cloud Mới

en: Add New Cloud Tag
vi: Thêm Thẻ Cloud Mới

en: Add New Layout
vi: Thêm Bố Cục Mới

en: Add New Pack
vi: Thêm Gói Mới

en: Add New Page
vi: Thêm Trang Mới

en: Add New Tag
vi: Thêm Thẻ Mới

en: Add New Theme Options
vi: Thêm Tùy Chọn Giao Diện Mới

en: Add Theme Options
vi: Thêm Tùy Chọn Giao Diện

en: Add To Categories
vi: Thêm Vào Danh Mục

en: Add To Divi Cloud
vi: Thêm Vào Divi Cloud

en: Add To Favorites
vi: Thêm Vào Yêu Thích

en: Add To Tags
vi: Thêm Vào Thẻ

en: Add a Tooltip Text
vi: Thêm Văn Bản Tooltip

en: Add code to the < body > (good for tracking codes such as google analytics)
vi: Thêm mã vào phần < body > (phù hợp cho mã theo dõi như google analytics)

en: Add code to the < head > of your blog
vi: Thêm mã vào phần < head > của blog

en: Add code to the bottom of your posts, before the comments
vi: Thêm mã vào cuối bài viết, trước phần bình luận

en: Add code to the top of your posts
vi: Thêm mã vào đầu bài viết

en: Added Context
vi: Ngữ Cảnh Đã Thêm

en: Adjust Divi AI Default Styles
vi: Điều Chỉnh Kiểu Mặc Định Của Divi AI

en: Adsense Code
vi: Mã Adsense

en: Advanced Settings
vi: Cài Đặt Nâng Cao

en: Advertisement
vi: Quảng Cáo

en: Agency About Page
vi: Trang Giới Thiệu Agency

en: Agency Blog Page
vi: Trang Blog Agency

en: Agency Contact Page
vi: Trang Liên Hệ Agency

en: Agency Home Page
vi: Trang Chủ Agency

en: Agency Landing Page
vi: Trang Landing Agency

en: Agency Portfolio Page
vi: Trang Portfolio Agency

en: Agency Pricing Page
vi: Trang Bảng Giá Agency

en: All
vi: Tất Cả

en: All %1$s are Compatible with %2$s
vi: Tất Cả %1$s Tương Thích Với %2$s

en: All Active Plugins are Compatible with %s
vi: Tất Cả Plugin Đang Hoạt Động Đều Tương Thích Với %s

en: All Body Templates are Compatible with %s
vi: Tất Cả Mẫu Nội Dung Chính Đều Tương Thích Với %s

en: All Divi users can store up to %s items to their Divi Cloud for free. To save more items to your cloud and unlock unlimited storage, upgrade your Divi Cloud membership today. If you build Divi websites for a living, Divi Cloud is an awesome add-on and an amazing time saver. You are going to love it!
vi: Tất cả người dùng Divi có thể lưu miễn phí tối đa %s mục vào Divi Cloud của họ. Để lưu thêm mục lên cloud và mở khóa dung lượng không giới hạn, hãy nâng cấp gói thành viên Divi Cloud của bạn ngay hôm nay. Nếu bạn xây dựng website Divi để kiếm sống, Divi Cloud là một tiện ích bổ sung tuyệt vời và giúp tiết kiệm thời gian đáng kể. Bạn sẽ rất thích nó!

en: All Footer Templates are Compatible with %s
vi: Tất Cả Mẫu Footer Đều Tương Thích Với %s

en: All Header Templates are Compatible with %s
vi: Tất Cả Mẫu Header Đều Tương Thích Với %s

en: All Plugins are Compatible with %s
vi: Tất Cả Plugin Tương Thích Với %s

en: All Presets are Compatible with %s
vi: Tất Cả Preset Tương Thích Với %s

en: All Theme Builder Templates are Compatible with %s
vi: Tất Cả Mẫu Theme Builder Đều Tương Thích Với %s

en: All Theme Options
vi: Tất Cả Tùy Chọn Giao Diện

en: All Widget Areas are Compatible with %s
vi: Tất Cả Khu Vực Widget Tương Thích Với %s

en: Alt
vi: Văn Bản Thay Thế

en: Any code you place here will appear in body section of all pages of your blog. This is usefull if you need to input a tracking pixel for a state counter such as Google Analytics.
vi: Mọi đoạn mã bạn đặt tại đây sẽ xuất hiện trong phần body của tất cả các trang trên blog của bạn. Điều này hữu ích nếu bạn cần chèn pixel theo dõi cho bộ đếm thống kê như Google Analytics.

en: Any code you place here will appear in the head section of every page of your blog. This is useful when you need to add javascript or css to all pages.
vi: Mọi đoạn mã bạn đặt tại đây sẽ xuất hiện trong phần head của mọi trang trên blog của bạn. Điều này hữu ích khi bạn cần thêm JavaScript hoặc CSS vào tất cả các trang.

en: Any code you place here will be placed at the bottom of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
vi: Mọi đoạn mã bạn đặt tại đây sẽ được chèn ở cuối tất cả các bài viết đơn. Điều này hữu ích nếu bạn muốn tích hợp các thành phần như liên kết đánh dấu trang mạng xã hội.

en: Any code you place here will be placed at the top of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
vi: Mọi đoạn mã bạn đặt tại đây sẽ được chèn ở đầu tất cả các bài viết đơn. Điều này hữu ích nếu bạn muốn tích hợp các thành phần như liên kết đánh dấu trang mạng xã hội.

[ctx: Apply layout to the page]
en: Use This Layout
vi: Dùng Bố Cục Này

en: Archives
vi: Lưu Trữ

en: Are You Sure?
vi: Bạn Chắc Chứ?

en: Are you sure want to remove this page?
vi: Bạn có chắc chắn muốn xóa trang này không?

en: As with any major update, it's important that you back up your website and test the migration on a staging site. If something does go wrong and you forgot to back up, the Divi 5 Migrator automatically backs up your post content, and you can restore that content and roll back to Divi 4 if you choose.
vi: Cũng như bất kỳ bản cập nhật lớn nào, điều quan trọng là bạn phải sao lưu website và thử chuyển đổi trên một site staging. Nếu có sự cố xảy ra và bạn quên sao lưu, Trình Chuyển Đổi Divi 5 sẽ tự động sao lưu nội dung bài viết của bạn, và bạn có thể khôi phục nội dung đó cũng như hoàn tác về Divi 4 nếu muốn.

en: Aspect Ratio
vi: Tỷ Lệ Khung Hình

en: At Least
vi: Ít Nhất

en: Authentication
vi: Xác Thực

en: Authentication Required
vi: Yêu Cầu Xác Thực

en: Author
vi: Tác Giả

en: Author Image URL
vi: URL Ảnh Tác Giả

en: Auto
vi: Tự Động

en: Auto Speed
vi: Tốc Độ Tự Động

en: Automattic slider speed (works only if Auto is set to yes)
vi: Tốc độ slider tự động (chỉ hoạt động nếu Tự Động được đặt là có)

en: Back To Top Button
vi: Nút Về Đầu Trang

en: Background
vi: Nền

en: Background Color
vi: Màu Nền

en: Background Fill Description
vi: Mô Tả Vùng Tô Nền

en: Background Image
vi: Ảnh Nền

en: Background Position
vi: Vị Trí Ảnh Nền

en: Background Repeat
vi: Lặp Ảnh Nền

en: Background image URL or base64 string is required.
vi: Bắt buộc có URL ảnh nền hoặc chuỗi base64.

en: Backwards Compatibility Mode Enabled
vi: Đã Bật Chế Độ Tương Thích Ngược

en: Before generating a new image, you must extend the image canvas using the draggable anchors.
vi: Trước khi tạo ảnh mới, bạn phải mở rộng khung vẽ bằng các điểm neo có thể kéo.

en: Before generating a new image, you must make a rough sketch of the object you want to add.
vi: Trước khi tạo ảnh mới, bạn phải phác thảo thô đối tượng bạn muốn thêm.

en: Before generating a new image, you must paint the area of the image you want to modify.
vi: Trước khi tạo ảnh mới, bạn phải tô vùng ảnh bạn muốn chỉnh sửa.

en: Before you can download Premade Layouts from the %1$s Library you must authenticate your %2$s subscription.
vi: Trước khi có thể tải xuống Bố Cục Có Sẵn từ Thư Viện %1$s, bạn phải xác thực gói đăng ký %2$s của mình.

en: Before you can generate Text using the Divi AI you must authenticate your Elegant Themes subscription.
vi: Trước khi có thể tạo Văn Bản bằng AI của Divi, bạn phải xác thực gói đăng ký Elegant Themes của mình.

en: Blog Post
vi: Bài Viết Blog

en: Blog Style Mode
vi: Chế Độ Kiểu Blog

en: Body Font
vi: Phông Chữ Nội Dung Chính

en: Body Font Color
vi: Màu Phông Chữ Nội Dung Chính

en: Body Font Style
vi: Kiểu Phông Chữ Nội Dung Chính

en: Body Font Weight
vi: Độ Đậm Phông Chữ Nội Dung Chính

en: Body Line Height
vi: Chiều Cao Dòng Nội Dung Chính

en: Body Text Color
vi: Màu Chữ Nội Dung Chính

en: Body Text Size
vi: Cỡ Chữ Nội Dung Chính

en: Body/Link Line Height
vi: Chiều Cao Dòng Nội Dung Chính/Liên Kết

en: Body/Link Text Size
vi: Cỡ Chữ Nội Dung Chính/Liên Kết

en: Bold
vi: Đậm

en: Border Color
vi: Màu Viền

en: Border Radius
vi: Bo Góc

en: Border Width
vi: Độ Rộng Viền

en: Bottom
vi: Dưới

en: Bottom Bar
vi: Thanh Dưới

en: Bottom to Top
vi: Dưới Lên Trên

en: Browse All Divi Docs
vi: Xem Tất Cả Tài Liệu Divi

en: Browse The Marketplace
vi: Duyệt Marketplace

en: Brush Blur
vi: Độ Mờ Cọ

en: Brush Color
vi: Màu Cọ

en: Brush Size
vi: Kích Thước Cọ

en: Build Your Page With AI
vi: Tạo Trang Của Bạn Bằng AI

en: Building Your Website
vi: Đang Xây Dựng Website Của Bạn

[ctx: Business]
en: Consultant
vi: Chuyên Gia Tư Vấn

en: Button
vi: Nút

en: Button Font Style
vi: Kiểu Phông Chữ Nút

en: Buttons
vi: Nút

en: Buttons Font
vi: Phông Chữ Nút

en: Buttons Hover Style
vi: Kiểu Nút Khi Di Chuột

en: Buttons Style
vi: Kiểu Nút

en: Buy
vi: Mua

en: By %s
vi: Bởi %s

en: By Elegant Themes
vi: Bởi Elegant Themes

en: By The Community
vi: Bởi Cộng Đồng

en: By default comments are not placed on pages, however, if you would like to allow people to comment on your pages simply enable this option.
vi: Theo mặc định, trang không có bình luận; tuy nhiên, nếu bạn muốn cho phép mọi người bình luận trên các trang của mình, chỉ cần bật tùy chọn này.

en: By default pages are sorted by name. However if you would rather have them sorted by ID you can adjust this setting.
vi: Theo mặc định, các trang được sắp xếp theo tên. Tuy nhiên, nếu bạn muốn sắp xếp theo ID, bạn có thể điều chỉnh cài đặt này.

en: By default the navigation bar stays on top of the screen at all times. We suggest to disable this option, if you need to use a logo taller than the default one.
vi: Theo mặc định, thanh điều hướng luôn nằm ở đầu màn hình. Chúng tôi khuyên bạn tắt tùy chọn này nếu bạn cần dùng logo cao hơn logo mặc định.

en: By default the theme creates a Home link that, when clicked, leads back to your blog's homepage. If, however, you are using a static homepage and have already created a page called Home to use, this will result in a duplicate link. In this case you should disable this feature to remove the link.
vi: Theo mặc định, giao diện tạo một liên kết Trang Chủ; khi nhấp sẽ quay về trang chủ blog của bạn. Tuy nhiên, nếu bạn đang dùng trang chủ tĩnh và đã tạo sẵn một trang tên Home để sử dụng, điều này sẽ tạo ra liên kết trùng lặp. Trong trường hợp này, bạn nên tắt tính năng này để loại bỏ liên kết.

en: By default the theme creates post titles based on the title of your post and your blog name. If you would like to make your meta title different than your actual post title you can define a custom title for each post using custom fields. This option must be enabled for custom titles to work, and you must choose a custom field name for your title below.
vi: Theo mặc định, giao diện tạo tiêu đề bài viết dựa trên tiêu đề bài viết và tên blog của bạn. Nếu bạn muốn thẻ meta title khác với tiêu đề bài viết thực tế, bạn có thể đặt tiêu đề tùy chỉnh cho từng bài viết bằng trường tùy chỉnh. Tùy chọn này phải được bật để tiêu đề tùy chỉnh hoạt động, và bạn phải chọn tên trường tùy chỉnh cho tiêu đề ở bên dưới.

en: By default the theme does not add keywords to your header. Most search engines don't use keywords to rank your site anymore, but some people define them anyway just in case. If you want to add meta keywords to your header then enable this option and fill in the custom keywords field below.
vi: Theo mặc định, giao diện không thêm từ khóa vào phần header của bạn. Hầu hết công cụ tìm kiếm không còn dùng từ khóa để xếp hạng website của bạn nữa, nhưng một số người vẫn khai báo chúng để phòng khi cần. Nếu bạn muốn thêm meta keywords vào phần header thì hãy bật tùy chọn này và điền vào trường từ khóa tùy chỉnh bên dưới.

en: By default the theme truncates your posts on index/homepages automatically to create post previews. If you would rather show your posts in full on index pages like a traditional blog then you can activate this feature.
vi: Theo mặc định, giao diện tự động rút gọn bài viết trên trang chỉ mục/trang chủ để tạo bản xem trước. Nếu bạn muốn hiển thị toàn bộ bài viết trên các trang chỉ mục như blog truyền thống, bạn có thể bật tính năng này.

en: By default the theme uses a combination of your blog name and your blog description, as defined when you created your blog, to create your homepage titles. However if you want to create a custom title then simply enable this option and fill in the custom title field below.
vi: Theo mặc định, giao diện sử dụng kết hợp tên blog và mô tả blog của bạn, như đã được xác định khi bạn tạo blog, để tạo tiêu đề trang chủ. Tuy nhiên, nếu bạn muốn tạo tiêu đề tùy chỉnh thì chỉ cần bật tùy chọn này và điền vào trường tiêu đề tùy chỉnh bên dưới.

en: By default the theme uses your blog description, as defined when you created your blog, to fill in the meta description field. If you would like to use a different description then enable this option and fill in the custom description field below.
vi: Theo mặc định, giao diện sử dụng mô tả blog của bạn, như đã được xác định khi bạn tạo blog, để điền vào trường meta description. Nếu bạn muốn dùng một mô tả khác thì hãy bật tùy chọn này và điền vào trường mô tả tùy chỉnh bên dưới.

en: By default thumbnail images are created using custom fields. However, if you would rather use the images that are already in your post for your thumbnail (and bypass using custom fields) you can activate this option. Once activated thumbnail images will be generated automatically using the first image in your post. The image must be hosted on your own server.
vi: Theo mặc định, ảnh thu nhỏ được tạo bằng các trường tùy chỉnh. Tuy nhiên, nếu bạn muốn dùng các hình ảnh đã có trong bài viết làm ảnh thu nhỏ (và không dùng trường tùy chỉnh), bạn có thể bật tùy chọn này. Khi được bật, ảnh thu nhỏ sẽ tự động được tạo bằng hình ảnh đầu tiên trong bài viết của bạn. Hình ảnh phải được lưu trữ trên máy chủ của bạn.

en: By default thumbnails are not placed on pages (they are only used on posts). However, if you want to use thumbnails on pages you can! Just enable this option.
vi: Theo mặc định, ảnh đại diện không được đặt trên trang (chỉ dùng cho bài viết). Tuy nhiên, nếu bạn muốn dùng ảnh đại diện trên trang thì có thể! Chỉ cần bật tùy chọn này.

en: By default thumbnails are placed at the beginning of your post on single post pages. If you would like to remove this initial thumbnail image to avoid repetition simply disable this option.
vi: Theo mặc định, ảnh đại diện được đặt ở đầu bài viết trên trang bài viết đơn. Nếu bạn muốn loại bỏ ảnh đại diện ban đầu này để tránh lặp lại, chỉ cần tắt tùy chọn này.

en: CSS No Selector
vi: CSS Không Có Bộ Chọn

en: CSS Snippet
vi: Đoạn Mã CSS

en: Cancel
vi: Hủy

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URLs all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treated individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
vi: Chuẩn hóa (canonicalization) giúp ngăn công cụ tìm kiếm lập chỉ mục nội dung trùng lặp và vì vậy có thể giúp tránh bị phạt do nội dung trùng lặp cũng như suy giảm pagerank. Một số trang có thể có các URL khác nhau nhưng đều dẫn đến cùng một nơi. Ví dụ: domain.com, domain.com/index.html, và www.domain.com đều là các URL khác nhau dẫn đến trang chủ của bạn. Theo góc nhìn của công cụ tìm kiếm, các URL trùng lặp này—cũng thường xuất hiện do liên kết tĩnh tùy chỉnh—có thể được xử lý riêng lẻ thay vì như một đích đến duy nhất. Việc xác định một URL chuẩn sẽ cho công cụ tìm kiếm biết URL nào bạn muốn dùng chính thức. Giao diện tạo URL chuẩn dựa trên liên kết tĩnh và tên miền được xác định trong tab cài đặt của wp-admin.

en: Canvas Size
vi: Kích Thước Khung Vẽ

en: Caption
vi: Chú Thích

en: Caption goes here
vi: Chú thích ở đây

en: Caption title goes here
vi: Tiêu đề chú thích ở đây

en: Cartoon
vi: Hoạt Hình

en: Categories
vi: Danh Mục

en: Category
vi: Danh Mục

en: Center
vi: Giữa

en: Centered
vi: Căn Giữa

en: Centered Inline Logo
vi: Logo Nội Tuyến Căn Giữa

en: Change Image
vi: Đổi Ảnh

en: Change Image Style
vi: Thay Đổi Phong Cách Hình Ảnh

en: Change Tone
vi: Thay Đổi Giọng Điệu

en: Characters
vi: Ký Tự

en: Chat With An Expert
vi: Chat Với Chuyên Gia

en: Check this box if you want to display meta descriptions on category/archive pages. The description is based off the category description you choose when creating/edit your category in wp-admin.
vi: Chọn ô này nếu bạn muốn hiển thị meta description trên các trang chuyên mục/lưu trữ. Mô tả dựa trên mô tả chuyên mục bạn chọn khi tạo/chỉnh sửa chuyên mục trong wp-admin.

en: Checking %1$s %2$s...
vi: Đang kiểm tra %1$s %2$s...

en: Checking Active Plugins...
vi: Đang Kiểm Tra Các Plugin Đang Hoạt Động...

en: Checking Theme Builder Compatibility
vi: Đang Kiểm Tra Tính Tương Thích Theme Builder

en: Choose A Starter Site
vi: Chọn Một Starter Site

en: Choose File
vi: Chọn Tệp

en: Choose Library
vi: Chọn Thư Viện

en: Choose Style
vi: Chọn Phong Cách

en: Choose Type
vi: Chọn Loại

en: Choose an Image
vi: Chọn Một Hình Ảnh

en: Choose button color
vi: Chọn màu nút

en: Choose button type
vi: Chọn loại nút

en: Choose how many times bigger you want your upscaled image to be.
vi: Chọn mức độ bạn muốn ảnh sau khi tăng độ phân giải lớn hơn bao nhiêu lần.

en: Choose the aspect ratio that will be used for the generated image.
vi: Chọn tỷ lệ khung hình sẽ dùng cho ảnh được tạo.

en: Choose the size of your new image. Blank areas of the canvas outside the bounds of your original image will be filled in with AI.
vi: Chọn kích thước cho ảnh mới. Các vùng trống của khung vẽ nằm ngoài phạm vi ảnh gốc sẽ được AI lấp đầy.

en: Choose title autogeneration method
vi: Chọn Cách Tự Tạo Tiêu Đề

en: Choose what style of image you would like to create. Or, select none and describe the style of image in your prompt.
vi: Chọn phong cách hình ảnh bạn muốn tạo. Hoặc chọn không có và mô tả phong cách hình ảnh trong lời nhắc của bạn.

en: Choose which items to display in the post info section
vi: Chọn các mục muốn hiển thị trong phần thông tin bài viết

en: Choose yes if you want for automatic slider animation
vi: Chọn có nếu bạn muốn slider tự động chạy hoạt ảnh

[ctx: Classes Page (Fitness, Training, etc)]
en: Classes
vi: Lớp Học

en: Clear CSS Cache
vi: Xóa Bộ Nhớ Đệm CSS

en: Click Below To Migrate Your Site to Divi 5
vi: Nhấp Bên Dưới Để Di Chuyển Website Của Bạn Sang Divi 5

en: Click here to learn more
vi: Nhấp vào đây để tìm hiểu thêm

en: Close
vi: Đóng

en: Close Modal
vi: Đóng Hộp Thoại

en: Code
vi: Mã

en: Code Integration
vi: Tích Hợp Mã

en: Code Snippet
vi: Đoạn Mã

en: Code Snippets Library
vi: Thư Viện Đoạn Mã

en: Code With AI
vi: Viết Mã Với AI

en: Coffee Shop
vi: Quán Cà Phê

en: Coffee Shop About Page
vi: Trang Giới Thiệu Quán Cà Phê

en: Coffee Shop Blog Page
vi: Trang Blog Quán Cà Phê

en: Coffee Shop Contact Page
vi: Trang Liên Hệ Quán Cà Phê

en: Coffee Shop Footer Page
vi: Trang Chân Trang Quán Cà Phê

en: Coffee Shop Guide Page
vi: Trang Hướng Dẫn Quán Cà Phê

en: Coffee Shop Home Page
vi: Trang Chủ Quán Cà Phê

en: Coffee Shop Landing Page
vi: Trang Đích Quán Cà Phê

en: Coffee Shop Menu Page
vi: Trang Thực Đơn Quán Cà Phê

en: Coffee Shop Shop Page
vi: Trang Cửa Hàng Quán Cà Phê

en: Color
vi: Màu

en: Color Schemes
vi: Bảng Màu

en: Column Layout
vi: Bố Cục Cột

en: Comic Book
vi: Truyện Tranh

en: Coming Soon
vi: Sắp Ra Mắt

en: Comments
vi: Bình Luận

en: Community
vi: Cộng Đồng

en: Compatibility Check in Progress...
vi: Đang Kiểm Tra Tương Thích...

en: Complete your purchase using the pop-up to upgrade Divi Cloud.
vi: Hoàn tất thanh toán bằng cửa sổ bật lên để nâng cấp Divi Cloud.

en: Configuring Theme Options
vi: Đang Cấu Hình Tùy Chọn Giao Diện

en: Confirm
vi: Xác Nhận

en: Congratulations! This site is %2$s compatible with %1$s. You can migrate your site to %1$s to take advantage of the new builder and front end page speeds. Don't forget to back up your website before migrating.
vi: Chúc mừng! Trang web này tương thích %2$s với %1$s. Bạn có thể di chuyển trang web của mình sang %1$s để tận dụng trình dựng mới và tốc độ tải trang ở giao diện người dùng. Đừng quên sao lưu website trước khi di chuyển.

en: Congratulations! You migrated your website to the Divi 5 framework. You can return to this page anytime to run a new compatibility check to see if additional modules are ready for conversion. In the future, third party modules from the Divi Marketplace, may be updated to support Divi 5. At that point, you can convert them using the migrator. Most third-party modules will not be ready for conversion at this early stage.
vi: Chúc mừng! Bạn đã di chuyển website của mình sang framework Divi 5. Bạn có thể quay lại trang này bất cứ lúc nào để chạy kiểm tra tương thích mới và xem liệu đã có mô-đun bổ sung sẵn sàng để chuyển đổi hay chưa. Trong tương lai, các mô-đun bên thứ ba từ Divi Marketplace có thể được cập nhật để hỗ trợ Divi 5. Khi đó, bạn có thể chuyển đổi chúng bằng trình di chuyển. Ở giai đoạn đầu này, hầu hết mô-đun bên thứ ba sẽ chưa sẵn sàng để chuyển đổi.

en: Content
vi: Nội Dung

en: Content Length
vi: Độ Dài Nội Dung

en: Content Results
vi: Kết Quả Nội Dung

en: Content Type
vi: Loại Nội Dung

en: Content goes here
vi: Nội dung ở đây

en: Content text or html
vi: Nội dung văn bản hoặc HTML

en: Continue Editing
vi: Tiếp Tục Chỉnh Sửa

en: Convert Module To Row
vi: Chuyển Mô-đun Thành Hàng

en: Convert Module To Section
vi: Chuyển Mô-đun Thành Phần

en: Convert Row To Section
vi: Chuyển Hàng Thành Phần

en: Copy
vi: Sao Chép

en: Copy To
vi: Sao Chép Đến

en: Copy To Divi Cloud
vi: Sao Chép Vào Divi Cloud

en: Copy To Library
vi: Sao Chép Vào Thư Viện

en: Copywriter About Page
vi: Trang Giới Thiệu Copywriter

en: Copywriter Blog Page
vi: Trang Blog Copywriter

en: Copywriter Contact Page
vi: Trang Liên Hệ Copywriter

en: Copywriter FAQ Page
vi: Trang Câu Hỏi Thường Gặp Copywriter

en: Copywriter Home Page
vi: Trang Chủ Copywriter

en: Copywriter Landing Page
vi: Trang Đích Copywriter

en: Copywriter Portfolio Page
vi: Trang Portfolio Copywriter

en: Copywriter Pricing Page
vi: Trang Bảng Giá Copywriter

en: Copywriter Services Page
vi: Trang Dịch Vụ Copywriter

en: Create New Category/Categories
vi: Tạo Danh Mục Mới

en: Create New Tag(s)
vi: Tạo Thẻ Mới

en: Create New Tag/Tags
vi: Tạo Thẻ Mới

en: Creating %1$s Page
vi: Đang Tạo Trang %1$s

en: Creating Imagery
vi: Đang Tạo Hình Ảnh

en: Creating Your Menu
vi: Đang Tạo Menu Của Bạn

en: Creative
vi: Sáng Tạo

en: Creators from the marketplace are hard at work updating their modules for Divi 5. Most third-party modules won't be ready for Divi 5 right away. You can still use these modules with Divi 5. However, pages using legacy modules will not benefit from Divi 5's performance improvements and will be more prone to quirks. You can always return to the migrator and convert them later, once they are ready.
vi: Các nhà sáng tạo từ marketplace đang tích cực cập nhật mô-đun của họ cho Divi 5. Hầu hết mô-đun bên thứ ba sẽ chưa sẵn sàng cho Divi 5 ngay lập tức. Bạn vẫn có thể dùng các mô-đun này với Divi 5. Tuy nhiên, các trang dùng mô-đun cũ sẽ không được hưởng lợi từ cải thiện hiệu suất của Divi 5 và dễ gặp lỗi vặt hơn. Bạn luôn có thể quay lại trình di chuyển và chuyển đổi chúng sau, khi chúng đã sẵn sàng.

en: Critical CSS
vi: CSS Tối Quan Trọng

en: Critical CSS greatly improves website load times and Google PageSpeed scores by deferring non-critical styles and eliminating render-blocking CSS requests.
vi: CSS Tối Quan Trọng cải thiện đáng kể thời gian tải website và điểm Google PageSpeed bằng cách trì hoãn các kiểu không quan trọng và loại bỏ các yêu cầu CSS chặn hiển thị.

en: Critical Threshold Height
vi: Chiều Cao Ngưỡng Tối Quan Trọng

en: Current Color
vi: Màu Hiện Tại

en: Currently viewing archives from %1$s
vi: Hiện đang xem lưu trữ từ %1$s

en: Custom
vi: Tùy Chỉnh

en: Custom CSS
vi: CSS Tùy Chỉnh

en: Custom Size
vi: Kích Thước Tùy Chỉnh

en: Custom field Name to be used for description
vi: Tên Trường Tùy Chỉnh Dùng Cho Mô Tả

en: Custom field Name to be used for keywords
vi: Tên Trường Tùy Chỉnh Dùng Cho Từ Khóa

en: Custom field Name to be used for title
vi: Tên Trường Tùy Chỉnh Dùng Cho Tiêu Đề

en: Customize Fonts and Colors
vi: Tùy Chỉnh Phông Chữ Và Màu Sắc

en: Customize and Select Your Pages
vi: Tùy Chỉnh Và Chọn Các Trang

en: Dark
vi: Tối

en: Dashboard
vi: Bảng Điều Khiển

en: Dashed
vi: Nét Đứt

en: Date
vi: Ngày

en: Date format
vi: Định Dạng Ngày

en: Default
vi: Mặc Định

en: Default Website Template
vi: Mẫu Website Mặc Định

en: Defer Additional Third Party Scripts
vi: Trì Hoãn Các Script Bên Thứ Ba Bổ Sung

en: Defer Gutenberg Block CSS
vi: Trì Hoãn CSS Khối Gutenberg

en: Defer jQuery And jQuery Migrate
vi: Trì Hoãn jQuery Và jQuery Migrate

en: Define a character to separate BlogName and Post title
vi: Chọn ký tự phân tách Tên Blog Và Tiêu Đề Bài Viết

en: Define custom fonts and colors below or leave empty to let AI choose for you
vi: Xác định phông chữ và màu sắc tùy chỉnh bên dưới hoặc để trống để AI chọn cho bạn

en: Define how much influence your reference image has over the generated image. The less influence you give to the reference image, the more impact your image description will have.
vi: Xác định mức độ ảnh tham chiếu tác động đến hình ảnh được tạo. Bạn càng giảm ảnh hưởng của ảnh tham chiếu, mô tả hình ảnh của bạn sẽ càng có tác động lớn hơn.

en: Define your default fonts and colors or leave empty to let AI choose for you. The settings you define here will be used by default when you generate your next layout.
vi: Xác định phông chữ và màu sắc mặc định của bạn hoặc để trống để AI tự chọn. Các cài đặt bạn đặt tại đây sẽ được dùng làm mặc định khi bạn tạo bố cục tiếp theo.

en: Delete
vi: Xóa

en: Delete Page
vi: Xóa Trang

en: Delete Permanently
vi: Xóa Vĩnh Viễn

en: Delete Selected Items
vi: Xóa Các Mục Đã Chọn

en: Demo
vi: Bản Demo

en: Describe The Page You Want Divi AI To Create
vi: Mô Tả Trang Bạn Muốn Divi AI Tạo

en: Describe The Section You Want Divi AI To Create
vi: Mô Tả Mục Bạn Muốn Divi AI Tạo

en: Describe the page you want Divi AI to create. If there are specific sections, colors or fonts you want to use, let it know! Or, keep it simple and let Divi AI run with it.
vi: Mô tả trang bạn muốn Divi AI tạo. Nếu có các mục cụ thể, màu sắc hoặc phông chữ bạn muốn dùng, hãy cho nó biết! Hoặc cứ đơn giản và để Divi AI tự triển khai.

en: Describe the section you want Divi AI to create. If there are specific elements, colors or fonts you want to use, let it know! Or, keep it simple and let Divi AI run with it.
vi: Mô tả mục bạn muốn Divi AI tạo. Nếu có các thành phần, màu sắc hoặc phông chữ cụ thể bạn muốn dùng, hãy cho AI biết! Hoặc cứ đơn giản và để Divi AI tự triển khai.

en: Design Agency
vi: Agency Thiết Kế

en: Design Agency About Page
vi: Trang Giới Thiệu Agency Thiết Kế

en: Design Agency Blog Page
vi: Trang Blog Agency Thiết Kế

en: Design Agency Case Study Page
vi: Trang Case Study Agency Thiết Kế

en: Design Agency Contact Page
vi: Trang Liên Hệ Agency Thiết Kế

en: Design Agency Home Page
vi: Trang Chủ Agency Thiết Kế

en: Design Agency Landing Page
vi: Trang Đích Agency Thiết Kế

en: Design Agency Portfolio Page
vi: Trang Portfolio Agency Thiết Kế

en: Design Agency Project Page 1
vi: Trang Dự Án Agency Thiết Kế 1

en: Design Agency Project Page 2
vi: Trang Dự Án Agency Thiết Kế 2

en: Designed by %1$s | Powered by %2$s
vi: Thiết Kế Bởi %1$s | Cung Cấp Bởi %2$s

en: Designing Layout
vi: Đang Thiết Kế Bố Cục

en: Digital Painting
vi: Tranh Kỹ Thuật Số

en: Digital Payments
vi: Thanh Toán Số

en: Digital Payments About Page
vi: Trang Giới Thiệu Thanh Toán Số

en: Digital Payments Blog Page
vi: Trang Blog Thanh Toán Số

en: Digital Payments Contact Page
vi: Trang Liên Hệ Thanh Toán Số

en: Digital Payments Features Page
vi: Trang Tính Năng Thanh Toán Số

en: Digital Payments Home Page
vi: Trang Chủ Thanh Toán Số

en: Digital Payments Landing Page
vi: Trang Đích Thanh Toán Số

en: Digital Payments Pricing Page
vi: Trang Bảng Giá Thanh Toán Số

en: Digital Payments Sign-Up Page
vi: Trang Đăng Ký Thanh Toán Số

en: Disable Footer Credits
vi: Tắt Tín Dụng Chân Trang

en: Disable Translations
vi: Tắt Bản Dịch

en: Disable WordPress Emojis
vi: Tắt Emoji WordPress

en: Disable this option to remove the Google Fonts from your Divi Builder Pages.
vi: Tắt tùy chọn này để loại bỏ Google Fonts khỏi các trang Divi Builder của bạn.

en: Disable this option to remove the Google Maps API script from your Divi Builder Pages. This may improve compatibility with third party plugins that also enqueue this script. Please Note: Modules that rely on the Google Maps API in order to function properly, such as the Maps and Fullwidth Maps Modules, will still be available but will not function while this option is disabled (unless you manually add Google Maps API script).
vi: Tắt tùy chọn này để loại bỏ script Google Maps API khỏi các trang Divi Builder của bạn. Việc này có thể cải thiện khả năng tương thích với các plugin bên thứ ba cũng nạp script này. Lưu ý: Các mô-đun phụ thuộc vào Google Maps API để hoạt động đúng cách, như mô-đun Bản Đồ và Bản Đồ Toàn Chiều Rộng, vẫn sẽ hiển thị nhưng sẽ không hoạt động khi tùy chọn này bị tắt (trừ khi bạn tự thêm script Google Maps API).

en: Disable top tier dropdown menu links
vi: Tắt Liên Kết Menu Thả Xuống Cấp Trên Cùng

en: Disable translations if you don't want to display translated theme strings on your site.
vi: Tắt bản dịch nếu bạn không muốn hiển thị các chuỗi chủ đề đã được dịch trên website của mình.

en: Disabling this option will remove the body code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
vi: Tắt tùy chọn này sẽ gỡ mã nội dung chính bên dưới khỏi blog của bạn. Điều này cho phép bạn gỡ mã nhưng vẫn lưu lại để dùng sau.

en: Disabling this option will remove the header code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
vi: Tắt tùy chọn này sẽ gỡ mã header bên dưới khỏi blog của bạn. Điều này cho phép bạn gỡ mã nhưng vẫn lưu lại để dùng sau.

en: Disabling this option will remove the single bottom code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
vi: Tắt tùy chọn này sẽ gỡ mã single phía dưới bên dưới khỏi blog của bạn. Điều này cho phép bạn gỡ mã nhưng vẫn lưu lại để dùng sau.

en: Disabling this option will remove the single top code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
vi: Tắt tùy chọn này sẽ gỡ mã single phía trên bên dưới khỏi blog của bạn. Điều này cho phép bạn gỡ mã nhưng vẫn lưu lại để dùng sau.

en: Display Home link
vi: Hiển Thị Liên Kết Trang Chủ

en: Displays About Me Information
vi: Hiển Thị Thông Tin Giới Thiệu Về Tôi

en: Displays Adsense Ads
vi: Hiển Thị Quảng Cáo Adsense

en: Displays Advertisements
vi: Hiển Thị Quảng Cáo

en: Divi 5 Migrator
vi: Trình Di Chuyển Divi 5

en: Divi 5 cannot be activated while the following plugins are active. Please deactivate these plugins and activate Divi 5 again.
vi: Không thể kích hoạt Divi 5 khi các plugin sau đang hoạt động. Vui lòng tắt các plugin này và kích hoạt lại Divi 5.

en: Divi AI Default
vi: Mặc Định Của Divi AI

en: Divi AI Default Styles
vi: Kiểu Mặc Định Của Divi AI

en: Divi AI Server is too busy right now. Please try again in a few minutes.
vi: Máy chủ Divi AI đang quá tải. Vui lòng thử lại sau vài phút.

en: Divi AI is finalizing your images!
vi: Divi AI đang hoàn tất hình ảnh của bạn!

en: Divi AI will fill your layouts with relevant photos and images automatically. Using stock photos is the fastest and most reliable option. You can also generate completely unique images using AI, which takes longer but can result in a wider variety of unique images.
vi: Divi AI sẽ tự động điền vào bố cục của bạn các ảnh và hình minh họa phù hợp. Dùng ảnh stock là lựa chọn nhanh nhất và đáng tin cậy nhất. Bạn cũng có thể tạo hình ảnh hoàn toàn độc đáo bằng AI; cách này mất nhiều thời gian hơn nhưng có thể mang lại sự đa dạng hơn về hình ảnh độc nhất.

en: Divi AI will fill your pages with relevant photos and images automatically. Using stock photos is the fastest and most reliable option. You can also generate completely unique images using AI, which takes longer.
vi: Divi AI sẽ tự động lấp đầy các trang của bạn bằng ảnh và hình ảnh phù hợp. Dùng ảnh stock là lựa chọn nhanh nhất và đáng tin cậy nhất. Bạn cũng có thể tạo hình ảnh hoàn toàn độc nhất bằng AI, nhưng sẽ mất nhiều thời gian hơn.

en: Divi Cloud Categories
vi: Danh Mục Divi Cloud

en: Divi Cloud Tags
vi: Thẻ Divi Cloud

en: Divi Customizer Settings
vi: Cài Đặt Trình Tùy Biến Divi

en: Divi Library
vi: Thư Viện Divi

[ctx: Divi Library]
en: %s Library
vi: Thư Viện %s

[ctx: Divi Library]
en: View Mode
vi: Chế Độ Xem

[ctx: Divi Library Global Module]
en: Global
vi: Toàn Cục

[ctx: Divi Library Item Type]
en: Layout
vi: Bố Cục

[ctx: Divi Library Item Type]
en: Module
vi: Mô-đun

[ctx: Divi Library Layout Type]
en: Row
vi: Hàng

[ctx: Divi Library Layout Type]
en: Section
vi: Phần

en: Divi Library Snippet Name
vi: Tên Đoạn Mã Thư Viện Divi

[ctx: Divi Library Title]
en: Layout Details
vi: Chi Tiết Bố Cục

[ctx: Divi Library View Mode]
en: Grid View
vi: Xem Dạng Lưới

[ctx: Divi Library View Mode]
en: List View
vi: Xem Dạng Danh Sách

[ctx: Divi Library View Mode]
en: Tag View
vi: Xem Theo Thẻ

[ctx: Divi Library View Mode (Layout Pack)]
en: Pack View
vi: Xem Gói

en: Divi Overview
vi: Tổng Quan Divi

en: Divi Page Settings
vi: Cài Đặt Trang Divi

en: Divi Theme Templates
vi: Mẫu Giao Diện Chủ Đề Divi

en: Divi has been installed and activated. Next, you must activate your license so that your website can receive updates. Click the button below to log in to your Elegant Themes account and automatically activate this installation.
vi: Divi đã được cài đặt và kích hoạt. Tiếp theo, bạn phải kích hoạt giấy phép để website có thể nhận cập nhật. Nhấp nút bên dưới để đăng nhập vào tài khoản Elegant Themes và tự động kích hoạt bản cài đặt này.

en: Divi is up to date
vi: Divi Đã Ở Phiên Bản Mới Nhất

en: Do you want to move selected items to your trash?
vi: Bạn có muốn chuyển các mục đã chọn vào thùng rác không?

en: Do you want to permanently delete all the items in your trash? This action cannot be undone and the items cannot be recovered.
vi: Bạn có muốn xóa vĩnh viễn tất cả mục trong thùng rác không? Hành động này không thể hoàn tác và các mục sẽ không thể khôi phục.

en: Documentation
vi: Tài Liệu Hướng Dẫn

[ctx: Documentation Page]
en: Documentation
vi: Tài Liệu Hướng Dẫn

en: Dot Navigation
vi: Điều Hướng Dấu Chấm

en: Dotted
vi: Chấm

en: Double
vi: Đôi

en: Download Backup Before Importing
vi: Tải Bản Sao Lưu Trước Khi Nhập

en: Download Compatibility Report
vi: Tải Báo Cáo Tương Thích

en: Download More Layouts From The Marketplace
vi: Tải Thêm Bố Cục Từ Marketplace

en: Drawing
vi: Bản Vẽ

en: Dropdown Menu Animation
vi: Hiệu Ứng Menu Thả Xuống

en: Dropdown Menu Background Color
vi: Màu Nền Menu Thả Xuống

en: Dropdown Menu Line Color
vi: Màu Đường Kẻ Menu Thả Xuống

en: Dropdown Menu Text Color
vi: Màu Chữ Menu Thả Xuống

en: Duplicate
vi: Nhân Bản

en: Duplicate Global Item To Cloud
vi: Nhân Bản Mục Toàn Cục Lên Cloud

en: Duplicate Locally
vi: Nhân Bản Cục Bộ

en: Dynamic Icons
vi: Biểu Tượng Động

en: Dynamic Module Framework
vi: Khung Mô-đun Động

en: ET About Me Widget
vi: Widget Giới Thiệu Về Tôi ET

en: ET Adsense Widget
vi: Widget Adsense ET

en: ET Advertisement
vi: Quảng Cáo ET

en: Ecommerce
vi: Thương Mại Điện Tử

en: Edit
vi: Chỉnh Sửa

en: Edit Footer Credits
vi: Sửa Tín Dụng Chân Trang

en: Edit Image
vi: Chỉnh Sửa Ảnh

en: Edit Tags & Categories
vi: Chỉnh Sửa Thẻ & Danh Mục

en: Edit Theme Options
vi: Sửa Tùy Chọn Giao Diện

en: Edit With Divi
vi: Chỉnh Sửa Với Divi

en: Effect
vi: Hiệu Ứng

en: Elegant Themes Account
vi: Tài Khoản Elegant Themes

en: Empty Trash
vi: Dọn Thùng Rác

en: Enable API Key
vi: Bật Khóa API

en: Enable Boxed Layout
vi: Bật Bố Cục Đóng Khung

en: Enable Divi Cloud
vi: Bật Divi Cloud

en: Enable Divi Gallery
vi: Bật Thư Viện Ảnh Divi

en: Enable Responsive Images
vi: Bật Hình Ảnh Tương Thích

en: Enable Single Post 468x60 banner
vi: Bật Banner 468x60 Cho Bài Viết Đơn

en: Enable Vertical Navigation
vi: Bật Điều Hướng Dọc

en: Enable body code
vi: Bật Mã Nội Dung Chính

en: Enable caching of Google Fonts and load them inline. This reduces render-blocking requests and improves page load times.
vi: Bật bộ nhớ đệm cho Google Fonts và tải chúng theo kiểu nội tuyến. Điều này giảm các yêu cầu chặn hiển thị và cải thiện thời gian tải trang.

en: Enable canonical URLs
vi: Bật URL chuẩn (canonical)

en: Enable custom description
vi: Bật Mô Tả Tùy Chỉnh

en: Enable custom keywords
vi: Bật Từ Khóa Tùy Chỉnh

en: Enable custom titles
vi: Bật Tiêu Đề Tùy Chỉnh

en: Enable header code
vi: Bật Mã Header

en: Enable meta descriptions
vi: Bật Meta Descriptions

en: Enable single bottom code
vi: Bật Mã Single Phía Dưới

en: Enable single top code
vi: Bật Mã Single Phía Trên

en: Enable this if you want to replace the WordPress default gallery with the Divi-style gallery.
vi: Bật tùy chọn này nếu bạn muốn thay thế thư viện ảnh mặc định của WordPress bằng thư viện ảnh kiểu Divi.

en: Enable this option to display Back To Top Button while scrolling
vi: Bật tùy chọn này để hiển thị Nút Về Đầu Trang khi cuộn

en: Enable this option to get responsive images size generated when uploading images and adding srcset attribute for images element.
vi: Bật tùy chọn này để tạo các kích thước ảnh tương thích khi tải ảnh lên và thêm thuộc tính srcset cho phần tử ảnh.

en: Enable this option to get the smooth scrolling effect with mouse wheel
vi: Bật tùy chọn này để có hiệu ứng cuộn mượt với bánh xe chuột

en: Enable this option to show thumbnails on Index Pages.
vi: Bật tùy chọn này để hiển thị ảnh đại diện trên Trang Chỉ Mục.

en: Enable this to allow the Divi Framework to only load the modules that are used on the page, and process the logic for the features in use.
vi: Bật tùy chọn này để cho phép Divi Framework chỉ tải các mô-đun được dùng trên trang và xử lý logic cho các tính năng đang sử dụng.

en: Enabling this option will display a 468x60 banner ad on the bottom of your post pages below the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
vi: Bật tùy chọn này sẽ hiển thị một banner quảng cáo 468x60 ở cuối trang bài viết của bạn, bên dưới nội dung bài viết đơn. Nếu bật, bạn phải điền hình ảnh banner và URL đích bên dưới.

en: Enabling this option will lower the size of Google Fonts and improve load times, however it will limit Google Fonts support in some very old browsers. You can turn this off to increase support for older browsers at a slight cost to performance.
vi: Bật tùy chọn này sẽ giảm dung lượng của Google Fonts và cải thiện thời gian tải, tuy nhiên sẽ giới hạn hỗ trợ Google Fonts trong một số trình duyệt rất cũ. Bạn có thể tắt tùy chọn này để tăng hỗ trợ cho trình duyệt cũ, với một mức giảm hiệu năng nhỏ.

en: Enhance
vi: Nâng Cấp

en: Enhance Image
vi: Nâng Cấp Ảnh

en: Enhancement Strength
vi: Mức Độ Nâng Cấp

en: Enhancements
vi: Nâng Cấp

en: Enqueue Google Maps Script
vi: Nạp Script Google Maps

en: Enqueue jQuery Compatibility Script
vi: Thêm Script Tương Thích jQuery

en: Enter new API Key
vi: Nhập Khóa API Mới

en: Enter the URL of your Facebook Profile.
vi: Nhập URL hồ sơ Facebook của bạn.

en: Enter the URL of your Instagram Profile.
vi: Nhập URL hồ sơ Instagram của bạn.

en: Enter the URL of your RSS feed.
vi: Nhập URL nguồn cấp RSS của bạn.

en: Enter the URL of your X Profile.
vi: Nhập URL hồ sơ X của bạn.

en: Enter which type of page you want.
vi: Nhập loại trang bạn muốn.

en: Enter your ET Account API Key.
vi: Nhập API Key Tài Khoản ET của bạn.

en: Enter your ET Account Username.
vi: Nhập Tên Người Dùng Tài Khoản ET của bạn.

en: Enter your page title
vi: Nhập tiêu đề trang của bạn

en: Enter your website name, which will be used for meta titles and throughout your website content.
vi: Nhập tên website của bạn, sẽ được dùng cho tiêu đề meta và xuyên suốt nội dung website.

en: Enter your website slogan, which will be used in meta descriptions and as context for Divi AI.
vi: Nhập khẩu hiệu website của bạn, sẽ được dùng trong mô tả meta và làm ngữ cảnh cho Divi AI.

en: Error
vi: Lỗi

en: Error loading roadmap items.
vi: Lỗi khi tải các mục lộ trình.

[ctx: Event Details Page]
en: Details
vi: Chi Tiết

en: Exactly
vi: Chính Xác

en: Example: Create a services page that describes our solar installation services, including testimonials and a contact form to collect leads
vi: Ví dụ: Tạo một trang dịch vụ mô tả dịch vụ lắp đặt điện mặt trời của chúng tôi, bao gồm lời chứng thực và một biểu mẫu liên hệ để thu thập khách hàng tiềm năng

en: Example: Create a services section that describes our solar installation services.
vi: Ví dụ: Tạo một mục dịch vụ mô tả các dịch vụ lắp đặt điện mặt trời của chúng tôi.

en: Example: Our company, Sunset Solar, is a solar panel installation company serving the San Francisco Bay Area
vi: Ví dụ: Công ty chúng tôi, Sunset Solar, là công ty lắp đặt pin mặt trời phục vụ khu vực Vịnh San Francisco

en: Exclude categories from the navigation bar
vi: Loại Trừ Danh Mục Khỏi Thanh Điều Hướng

en: Exclude pages from the navigation bar
vi: Loại Trừ Trang Khỏi Thanh Điều Hướng

en: Expand
vi: Mở Rộng

en: Explore Other Modules With Tag
vi: Khám Phá Mô-đun Khác Theo Thẻ

en: Explore Other Rows With Tag
vi: Khám Phá Hàng Khác Theo Thẻ

en: Explore Other Sections With Tag
vi: Khám Phá Phần Khác Theo Thẻ

en: Export
vi: Xuất

en: Export %s
vi: Xuất %s

en: Export %s Name
vi: Tên Xuất %s

en: Export Theme Options
vi: Xuất Tùy Chọn Giao Diện

en: Exporting your %s will create a JSON file that can be imported into a different area.
vi: Việc xuất %s của bạn sẽ tạo một tệp JSON có thể được nhập vào một khu vực khác.

en: Extend
vi: Mở Rộng

en: Extend Image
vi: Mở Rộng Ảnh

en: Facebook Profile Url
vi: URL Hồ Sơ Facebook

en: Fade
vi: Mờ Dần

en: Fade In
vi: Hiện Dần

en: Failed to load your existing layouts. Please try again later.
vi: Không thể tải các bố cục hiện có của bạn. Vui lòng thử lại sau.

en: Farmers Market
vi: Chợ Nông Sản

en: Farmers Market About Page
vi: Trang Giới Thiệu Chợ Nông Sản

en: Farmers Market Blog Page
vi: Trang Blog Chợ Nông Sản

en: Farmers Market Contact Page
vi: Trang Liên Hệ Chợ Nông Sản

en: Farmers Market Donate Page
vi: Trang Quyên Góp Chợ Nông Sản

en: Farmers Market Events Page
vi: Trang Sự Kiện Chợ Nông Sản

en: Farmers Market Home Page
vi: Trang Chủ Chợ Nông Sản

en: Farmers Market Landing Page
vi: Trang Đích Chợ Nông Sản

en: Farmers Market Market Page
vi: Trang Chợ Chợ Nông Sản

en: Fashion About Page
vi: Trang Giới Thiệu Thời Trang

en: Fashion Blog Page
vi: Trang Blog Thời Trang

en: Fashion Contact Page
vi: Trang Liên Hệ Thời Trang

en: Fashion Designer Page
vi: Trang Nhà Thiết Kế Thời Trang

en: Fashion Gallery Page
vi: Trang Thư Viện Ảnh Thời Trang

en: Fashion Home Page
vi: Trang Chủ Thời Trang

en: Fashion Landing Page
vi: Trang Đích Thời Trang

en: Fashion Shop Page
vi: Trang Cửa Hàng Thời Trang

en: Favorites
vi: Yêu Thích

en: Fetching Pages
vi: Đang Tải Danh Sách Trang

en: Fetching Pages...
vi: Đang Tải Danh Sách Trang...

en: Filter
vi: Bộ Lọc

en: Finalizing Migration
vi: Đang Hoàn Tất Di Chuyển

en: Find A Layout
vi: Tìm Bố Cục

en: Find A Module
vi: Tìm Mô-đun

en: Find A Page
vi: Tìm Trang

en: Find A Row
vi: Tìm Hàng

en: Find A Section
vi: Tìm Mục

en: Find More Layouts
vi: Tìm Thêm Bố Cục

en: Fixed
vi: Cố Định

en: Fixed Menu Height
vi: Chiều Cao Menu Cố Định

en: Fixed Navigation Bar
vi: Thanh Điều Hướng Cố Định

en: Fixed Navigation Settings
vi: Cài Đặt Điều Hướng Cố Định

en: Flip
vi: Lật

en: Florist
vi: Cửa Hàng Hoa

en: Florist About Page
vi: Trang Giới Thiệu Cửa Hàng Hoa

en: Florist Blog Page
vi: Trang Blog Cửa Hàng Hoa

en: Florist Contact Page
vi: Trang Liên Hệ Cửa Hàng Hoa

en: Florist Gallery Page
vi: Trang Thư Viện Ảnh Cửa Hàng Hoa

en: Florist Home Page
vi: Trang Chủ Cửa Hàng Hoa

en: Florist Landing Page
vi: Trang Đích Cửa Hàng Hoa

en: Florist Shop Page
vi: Trang Cửa Hàng Cửa Hàng Hoa

en: Folder
vi: Thư Mục

en: Font
vi: Phông Chữ

en: Font Size
vi: Cỡ Phông Chữ

en: Font Style
vi: Kiểu Phông Chữ

en: Footer
vi: Chân Trang

en: Footer Area
vi: Khu Vực Chân Trang

en: Footer Background Color
vi: Màu Nền Chân Trang

en: Footer Elements
vi: Thành Phần Chân Trang

en: Footer Menu
vi: Menu Chân Trang

en: Footer Menu Active Link Color
vi: Màu Liên Kết Đang Hoạt Động Menu Chân Trang

en: Footer Menu Background Color
vi: Màu Nền Menu Chân Trang

en: Footer Menu Text Color
vi: Màu Chữ Menu Chân Trang

en: Forgot your <a href="%1$s" target="_blank">Username</a> or <a href="%1$s" target="_blank">Password</a>?
vi: Quên <a href="%1$s" target="_blank">Tên Người Dùng</a> hoặc <a href="%1$s" target="_blank">Mật Khẩu</a>?

en: Formal
vi: Trang Trọng

en: Free Divi Cloud Limit Reached
vi: Đã Đạt Giới Hạn Divi Cloud Miễn Phí

en: Free Trial
vi: Dùng Thử Miễn Phí

en: Frequently Asked Questions
vi: Câu Hỏi Thường Gặp

en: Fullscreen
vi: Toàn Màn Hình

en: Fullwidth
vi: Toàn Chiều Rộng

en: Funny
vi: Hài Hước

en: General
vi: Chung

en: General Settings
vi: Cài Đặt Chung

en: Generate
vi: Tạo

en: Generate & Publish My Website
vi: Tạo & Xuất Bản Website Của Tôi

en: Generate A New Site
vi: Tạo Một Trang Web Mới

en: Generate Code
vi: Tạo Mã

en: Generate Four More
vi: Tạo Thêm Bốn Kết Quả

en: Generate Image With AI
vi: Tạo Hình Ảnh Bằng AI

en: Generate Images With AI (Slower)
vi: Tạo Ảnh Bằng AI (Chậm Hơn)

en: Generate Layout
vi: Tạo Bố Cục

en: Generate Modified Image
vi: Tạo Ảnh Đã Chỉnh Sửa

en: Generate More Like This One
vi: Tạo Thêm Tương Tự Hình Này

en: Generate My Website
vi: Tạo Website Của Tôi

en: Generate Page
vi: Tạo Trang

en: Generate Prompt With AI
vi: Tạo Prompt Bằng AI

en: Generate Section
vi: Tạo Mục

en: Generate Section With AI
vi: Tạo Mục Bằng AI

en: Generate Text
vi: Tạo Văn Bản

en: Generate Your Site With AI
vi: Tạo Trang Web Bằng AI

en: Generating
vi: Đang Tạo

en: Generating %1$s Pages
vi: Đang Tạo Các Trang %1$s

en: Generating Images
vi: Đang Tạo Hình Ảnh

en: Generating Layout
vi: Đang Tạo Bố Cục

en: Generating Screenshot
vi: Đang Tạo Ảnh Chụp

en: Generating Section
vi: Đang Tạo Mục

en: Generating Site Outline
vi: Đang Tạo Dàn Ý Website

en: Generating Your %1$s Page
vi: Đang Tạo Trang %1$s Của Bạn

en: Generating Your Menu
vi: Đang Tạo Menu Của Bạn

en: Generating...
vi: Đang Tạo...

en: Get Divi Cloud
vi: Nhận Divi Cloud

en: Get Divi For Life
vi: Nhận Divi Trọn Đời

en: Get Unlimited Divi Cloud Storage
vi: Nhận Dung Lượng Lưu Trữ Divi Cloud Không Giới Hạn

en: Get Unlimited Storage
vi: Nhận Dung Lượng Lưu Trữ Không Giới Hạn

en: Get access to hundreds of new Divi modules and thousands of additional layouts and child themes.
vi: Truy cập hàng trăm module Divi mới và hàng nghìn bố cục cùng child theme bổ sung.

en: Get live chat support with response times under 30 minutes plus bigger discounts in the Divi Marketplace.
vi: Nhận hỗ trợ chat trực tiếp với thời gian phản hồi dưới 30 phút, cùng chiết khấu lớn hơn trong Divi Marketplace.

en: Give Divi AI general information about your website or business. The more context it has about you and your goals, the better layouts it will create and the more relevant content it will write.
vi: Cung cấp cho Divi AI thông tin chung về website hoặc doanh nghiệp của bạn. Càng có nhiều ngữ cảnh về bạn và mục tiêu của bạn, nó càng tạo bố cục tốt hơn và viết nội dung phù hợp hơn.

en: Give you content a unique spin by telling Divi AI what tone of voice to use.
vi: Tạo nét riêng cho nội dung của bạn bằng cách cho Divi AI biết bạn muốn dùng giọng điệu nào.

en: Global items
vi: Mục Toàn Cục

en: Global items cannot be added to your Divi Cloud. Would you like to save a non-global version to your Divi Cloud? The version on this website will remain a global instance
vi: Không thể thêm các mục toàn cục vào Divi Cloud của bạn. Bạn có muốn lưu một phiên bản không toàn cục vào Divi Cloud không? Phiên bản trên website này sẽ vẫn là một thể hiện toàn cục

en: Google API Key
vi: Khóa Google API

en: Google Fonts Subsets
vi: Tập Con Google Fonts

en: Grab the first post image
vi: Lấy hình ảnh đầu tiên của bài viết

en: Green
vi: Xanh Lá

en: Groove
vi: Rãnh

en: Guide Me
vi: Hướng Dẫn Tôi

en: HTML/JS Snippet
vi: Đoạn Mã HTML/JS

en: Hang Tight!
vi: Vui Lòng Đợi!

en: Harmonize And Remove Artifacts
vi: Hài Hòa Và Loại Bỏ Lỗi

en: Harness the power of AI and unlock unlimited text, image, code, layout and website generation.
vi: Tận dụng sức mạnh của AI và mở khóa khả năng tạo văn bản, hình ảnh, mã, bố cục và tạo trang web không giới hạn.

en: Header & Navigation
vi: Đầu Trang & Điều Hướng

en: Header Elements
vi: Thành Phần Đầu Trang

en: Header Font
vi: Phông Chữ Đầu Trang

en: Header Font Style
vi: Kiểu Chữ Đầu Trang

en: Header Font Weight
vi: Độ Đậm Phông Chữ Đầu Trang

en: Header Format
vi: Định Dạng Đầu Trang

en: Header Letter Spacing
vi: Khoảng Cách Chữ Đầu Trang

en: Header Line Height
vi: Chiều Cao Dòng Đầu Trang

en: Header Style
vi: Kiểu Đầu Trang

en: Header Text Size
vi: Cỡ Chữ Đầu Trang

en: Heading Font
vi: Phông Chữ Tiêu Đề

en: Heading Font Color
vi: Màu Phông Chữ Tiêu Đề

en: Heading Text Color
vi: Màu Chữ Tiêu Đề

en: Height
vi: Chiều Cao

en: Help
vi: Trợ Giúp

en: Here you can add custom css to override or extend default styles.
vi: Tại đây bạn có thể thêm CSS tùy chỉnh để ghi đè hoặc mở rộng các kiểu mặc định.

en: Here you can change which character separates your blog title and index page name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
vi: Tại đây bạn có thể thay đổi ký tự phân tách tiêu đề blog và tên trang chỉ mục khi dùng tiêu đề tự tạo. Giá trị thường dùng là | hoặc -

en: Here you can change which character separates your blog title and post name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
vi: Tại đây bạn có thể thay đổi ký tự phân tách tiêu đề blog và tên bài viết khi dùng tiêu đề tự tạo. Giá trị thường dùng là | hoặc -

en: Here you can choose Shop Page & Category Page Layout for WooCommerce.
vi: Tại đây bạn có thể chọn Bố Cục Trang Cửa Hàng & Trang Danh Mục cho WooCommerce.

en: Here you can choose default sidebar layout
vi: Tại đây bạn có thể chọn bố cục thanh bên mặc định

en: Here you can choose how your titles on index pages are generated. You can change which order your blog name and index title are displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
vi: Tại đây bạn có thể chọn cách tạo tiêu đề trên các trang chỉ mục. Bạn có thể thay đổi thứ tự hiển thị tên blog và tiêu đề chỉ mục, hoặc có thể loại bỏ hoàn toàn tên blog khỏi tiêu đề.

en: Here you can choose to display the Facebook Icon on your homepage.
vi: Tại đây bạn có thể chọn hiển thị Biểu tượng Facebook trên trang chủ của mình.

en: Here you can choose to display the Instagram Icon on your homepage.
vi: Tại đây bạn có thể chọn hiển thị Biểu tượng Instagram trên trang chủ của mình.

en: Here you can choose to display the RSS Icon.
vi: Tại đây bạn có thể chọn hiển thị Biểu tượng RSS.

en: Here you can choose to display the X Icon.
vi: Tại đây bạn có thể chọn hiển thị Biểu tượng X.

en: Here you can choose to remove certain categories from the navigation menu. All categories marked with an X will not appear in your navigation bar.
vi: Tại đây bạn có thể chọn loại bỏ một số danh mục khỏi menu điều hướng. Tất cả các danh mục được đánh dấu bằng X sẽ không xuất hiện trên thanh điều hướng của bạn.

en: Here you can choose to remove certain pages from the navigation menu. All pages marked with an X will not appear in your navigation bar.
vi: Tại đây bạn có thể chọn loại bỏ một số trang khỏi menu điều hướng. Tất cả các trang được đánh dấu bằng X sẽ không xuất hiện trên thanh điều hướng của bạn.

en: Here you can choose to reverse the order that your categories links are displayed. You can choose between ascending and descending.
vi: Tại đây bạn có thể chọn đảo thứ tự hiển thị các liên kết danh mục. Bạn có thể chọn giữa tăng dần và giảm dần.

en: Here you can choose to reverse the order that your pages links are displayed. You can choose between ascending and descending.
vi: Tại đây bạn có thể chọn đảo thứ tự hiển thị các liên kết trang. Bạn có thể chọn giữa tăng dần và giảm dần.

en: Here you can choose to sort your pages links.
vi: Tại đây bạn có thể chọn cách sắp xếp các liên kết trang.

en: Here you can choose which items appear in the post info section on pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted items shown below will appear.
vi: Tại đây bạn có thể chọn những mục sẽ hiển thị trong phần thông tin bài viết trên các trang. Đây là khu vực, thường nằm bên dưới tiêu đề bài viết, hiển thị thông tin cơ bản về bài viết của bạn. Những mục được tô sáng bên dưới sẽ được hiển thị.

en: Here you can choose which items appear in the post info section on single post pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted items shown below will appear.
vi: Tại đây bạn có thể chọn những mục sẽ hiển thị trong phần thông tin bài viết trên trang bài viết đơn. Đây là khu vực, thường nằm bên dưới tiêu đề bài viết, hiển thị thông tin cơ bản về bài viết của bạn. Những mục được tô sáng bên dưới sẽ được hiển thị.

en: Here you can designate how many WooCommerce products are displayed on the archive page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
vi: Tại đây bạn có thể chỉ định có bao nhiêu sản phẩm WooCommerce được hiển thị trên trang lưu trữ. Tùy chọn này hoạt động độc lập với các tùy chọn Cài đặt > Đọc trong wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Archive pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
vi: Tại đây bạn có thể chỉ định có bao nhiêu bài viết mới nhất được hiển thị trên các trang Lưu trữ. Tùy chọn này hoạt động độc lập với các tùy chọn Cài đặt > Đọc trong wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Category page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
vi: Tại đây bạn có thể chỉ định có bao nhiêu bài viết mới nhất được hiển thị trên trang Danh mục. Tùy chọn này hoạt động độc lập với các tùy chọn Cài đặt > Đọc trong wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Search results pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
vi: Tại đây bạn có thể chỉ định có bao nhiêu bài viết mới nhất được hiển thị trên các trang kết quả tìm kiếm. Tùy chọn này hoạt động độc lập với các tùy chọn Cài đặt > Đọc trong wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Tag pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
vi: Tại đây bạn có thể chỉ định có bao nhiêu bài viết mới nhất được hiển thị trên các trang Thẻ. Tùy chọn này hoạt động độc lập với các tùy chọn Cài đặt > Đọc trong wp-admin.

en: Here you can disable automatic memory limit increase.
vi: Tại đây bạn có thể tắt việc tự động tăng giới hạn bộ nhớ.

en: Here you can provide 468x60 banner destination url
vi: Tại đây bạn có thể cung cấp URL đích của banner 468x60

en: Here you can provide 468x60 banner image url
vi: Tại đây bạn có thể cung cấp URL ảnh banner 468x60

en: Hex Value
vi: Giá Trị Hex

en: Hide
vi: Ẩn

en: Hide Logo Image
vi: Ẩn Ảnh Logo

en: Hide Nav Before Scroll
vi: Ẩn Điều Hướng Trước Khi Cuộn

en: Hide Navigation Until Scroll
vi: Ẩn Điều Hướng Cho Đến Khi Cuộn

en: Hide empty categories
vi: Ẩn Danh Mục Trống

en: High
vi: Cao

en: Home
vi: Trang Chủ

en: Homepage SEO
vi: SEO Trang Chủ

en: Homepage custom title (if enabled)
vi: Tiêu đề tùy chỉnh trang chủ (nếu đã bật)

en: Homepage meta description (if enabled)
vi: Meta description trang chủ (nếu đã bật)

en: Homepage meta keywords (if enabled)
vi: Meta keywords trang chủ (nếu đã bật)

en: How do I report a bug?
vi: Tôi báo lỗi (bug) bằng cách nào?

en: How would you like to change the style of this element?
vi: Bạn muốn thay đổi phong cách của phần tử này như thế nào?

en: Humorous
vi: Hài Hước

en: Icon
vi: Biểu Tượng

en: Icon Color
vi: Màu Biểu Tượng

en: Icon Placement
vi: Vị Trí Biểu Tượng

en: If a page is built with the Divi Builder, the Gutenberg block CSS file is moved from the header to the footer. Since the file is most likely not used, we can load it later. This removes a render blocking request and improving performance.
vi: Nếu một trang được xây dựng bằng Divi Builder, tệp CSS khối Gutenberg sẽ được chuyển từ phần đầu trang xuống chân trang. Vì nhiều khả năng tệp này không được dùng, chúng ta có thể tải nó muộn hơn. Điều này loại bỏ một yêu cầu chặn hiển thị và cải thiện hiệu năng.

en: If custom titles are disabled, choose autogeneration method
vi: Nếu tiêu đề tùy chỉnh bị tắt, hãy chọn phương thức tự tạo

en: If this website contains content built with Divi 4, you can use the migrator to convert your website to the Divi 5 format. Un-migrated content will not benefit from Divi 5 performance improvements.
vi: Nếu website này có nội dung được tạo bằng Divi 4, bạn có thể dùng công cụ di chuyển để chuyển đổi website sang định dạng Divi 5. Nội dung chưa được di chuyển sẽ không được hưởng các cải thiện hiệu năng của Divi 5.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over how your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
vi: Nếu bạn không dùng tiêu đề bài viết tùy chỉnh, bạn vẫn có thể kiểm soát cách tạo tiêu đề. Tại đây bạn có thể chọn thứ tự hiển thị tiêu đề bài viết và tên blog, hoặc có thể loại bỏ hoàn toàn tên blog khỏi tiêu đề.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over hw your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
vi: Nếu bạn không dùng tiêu đề bài viết tùy chỉnh, bạn vẫn có thể kiểm soát cách tạo tiêu đề. Tại đây bạn có thể chọn thứ tự hiển thị tiêu đề bài viết và tên blog, hoặc có thể loại bỏ hoàn toàn tên blog khỏi tiêu đề.

en: If you don't want to display some banners - leave approptiate fields blank
vi: Nếu bạn không muốn hiển thị một số banner, hãy để trống các trường tương ứng

en: If you have enabled custom titles you can add your custom title here. Whatever you type here will be placed between the < title >< /title > tags in header.php
vi: Nếu bạn đã bật tiêu đề tùy chỉnh, bạn có thể thêm tiêu đề tùy chỉnh tại đây. Bất cứ nội dung nào bạn nhập sẽ được đặt giữa thẻ < title >< /title > trong header.php

en: If you have enabled meta descriptions you can add your custom description here.
vi: Nếu bạn đã bật meta description, bạn có thể thêm mô tả tùy chỉnh tại đây.

en: If you have enabled meta keywords you can add your custom keywords here. Keywords should be separated by comas. For example: wordpress,themes,templates,elegant
vi: Nếu bạn đã bật meta keywords, bạn có thể thêm từ khóa tùy chỉnh tại đây. Từ khóa nên được phân tách bằng dấu phẩy. Ví dụ: wordpress,themes,templates,elegant

en: If you would like categories to be displayed in your navigationbar that don't have any posts in them then disable this option. By default empty categories are hidden
vi: Nếu bạn muốn các danh mục không có bài viết vẫn được hiển thị trên thanh điều hướng, hãy tắt tùy chọn này. Theo mặc định, các danh mục trống sẽ bị ẩn

en: If you would like to add a meta description to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for descriptions to be displayed on post pages. You can add your meta description using custom fields based off the custom field name you define below.
vi: Nếu bạn muốn thêm meta description cho bài viết, bạn có thể thực hiện bằng trường tùy chỉnh. Tùy chọn này phải được bật để mô tả hiển thị trên trang bài viết. Bạn có thể thêm meta description bằng trường tùy chỉnh dựa trên tên trường tùy chỉnh mà bạn xác định bên dưới.

en: If you would like to add meta keywords to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for keywords to be displayed on post pages. You can add your meta keywords using custom fields based off the custom field name you define below.
vi: Nếu bạn muốn thêm meta keywords cho bài viết, bạn có thể thực hiện bằng trường tùy chỉnh. Tùy chọn này phải được bật để từ khóa hiển thị trên trang bài viết. Bạn có thể thêm meta keywords bằng trường tùy chỉnh dựa trên tên trường tùy chỉnh mà bạn xác định bên dưới.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the categories navigation bar disable this feature.
vi: Nếu bạn muốn loại bỏ menu thả xuống khỏi thanh điều hướng danh mục, hãy tắt tính năng này.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the pages navigation bar disable this feature.
vi: Nếu bạn muốn loại bỏ menu thả xuống khỏi thanh điều hướng trang, hãy tắt tính năng này.

en: If you would like to use your own custom logo image click the Upload Image button.
vi: Nếu bạn muốn dùng hình logo tùy chỉnh của riêng mình, hãy nhấp nút Tải Lên Hình Ảnh.

en: Image
vi: Hình Ảnh

en: Image Description
vi: Mô Tả Hình Ảnh

en: Image Dimensions
vi: Kích Thước Ảnh

en: Image Fill Description
vi: Mô Tả Vùng Tô Ảnh

en: Image Height
vi: Chiều Cao Hình Ảnh

en: Image Scale
vi: Tỷ Lệ Ảnh

en: Image Selection
vi: Chọn Vùng Ảnh

en: Image Size
vi: Kích Thước Hình Ảnh

en: Image Sketch
vi: Phác Thảo Ảnh

en: Image Style
vi: Phong Cách Hình Ảnh

en: Image Type
vi: Loại Hình Ảnh

en: Image URL or base64 string is required.
vi: Bắt buộc có URL ảnh hoặc chuỗi base64.

en: Image Url
vi: URL Hình Ảnh

en: Image Width
vi: Chiều Rộng Hình Ảnh

en: Image doesn't exist
vi: Hình ảnh không tồn tại

en: Images
vi: Hình Ảnh

en: Images stored on a different website cannot be used as reference. The issue can be resolved by uploading the image to the WordPress media library.
vi: Không thể dùng hình ảnh được lưu trên một trang web khác làm ảnh tham chiếu. Bạn có thể khắc phục bằng cách tải ảnh lên thư viện phương tiện của WordPress.

en: Import
vi: Nhập

en: Import %s
vi: Nhập %s

en: Import & Export Customizer
vi: Nhập & Xuất Trình Tùy Biến

en: Import & Export Theme Options
vi: Nhập & Xuất Tùy Chọn Giao Diện

en: Import Theme Options
vi: Nhập Tùy Chọn Giao Diện

en: Import These Templates
vi: Nhập Các Mẫu Này

en: Import To Cloud
vi: Nhập Lên Đám Mây

en: Importing %1$s Page
vi: Đang Nhập Trang %1$s

en: Importing Customizer Settings
vi: Đang Nhập Cài Đặt Tùy Biến

en: Importing Pages
vi: Đang Nhập Trang

en: Importing Presets
vi: Đang Nhập Preset

en: Importing Theme Builder
vi: Đang Nhập Theme Builder

en: Improve Google Fonts Loading
vi: Cải Thiện Tải Google Fonts

en: Improve your web design workflow and collaborate together in the cloud.
vi: Cải thiện quy trình thiết kế web và cộng tác cùng nhau trên đám mây.

en: In Progress
vi: Đang Thực Hiện

en: In some cases users will want to create parent categories or links as placeholders to hold a list of child links or categories. In this case it is not desirable to have the parent links lead anywhere, but instead merely serve an organizational function. Enabling this options will remove the links from all parent pages/categories so that they don't lead anywhere when clicked.
vi: Trong một số trường hợp, người dùng muốn tạo danh mục cha hoặc liên kết làm phần giữ chỗ để chứa danh sách các liên kết hoặc danh mục con. Khi đó, không nên để liên kết cha dẫn đến bất kỳ đâu mà chỉ phục vụ mục đích tổ chức. Bật tùy chọn này sẽ loại bỏ liên kết khỏi tất cả trang/danh mục cha để khi nhấp sẽ không điều hướng đến đâu cả.

en: Inactive (%s)
vi: Không Hoạt Động (%s)

en: Inactive Widgets
vi: Widget Không Hoạt Động

en: Increase Contrast
vi: Tăng Độ Tương Phản

en: Increase Detail
vi: Tăng Chi Tiết

en: Increase Saturation
vi: Tăng Độ Bão Hòa

en: Index Page SEO
vi: SEO Trang Chỉ Mục

en: Informative
vi: Giàu Thông Tin

en: Initializing Process
vi: Đang Khởi Tạo Quy Trình

en: Input 468x60 adsense code
vi: Nhập Mã Adsense 468x60

en: Input 468x60 advertisement banner image
vi: Nhập Ảnh Banner Quảng Cáo 468x60

en: Input 468x60 advertisement destination url
vi: Nhập URL Đích Của Quảng Cáo 468x60

en: Input your website information and select which pages you want to have on your website.
vi: Nhập thông tin website của bạn và chọn những trang bạn muốn có trên website.

en: Input your website information and tell Divi AI about your website or business. The information you provide will be used to generate content, images and make design decisions.
vi: Nhập thông tin website và cho Divi AI biết về website hoặc doanh nghiệp của bạn. Thông tin bạn cung cấp sẽ được dùng để tạo nội dung, hình ảnh và đưa ra quyết định thiết kế.

[ctx: Insert CSS Snippet from library]
en: Use This CSS Snippet
vi: Dùng Đoạn Trích CSS Này

en: Insert Code at Cursor
vi: Chèn Mã Tại Con Trỏ

[ctx: Insert HTML/JS Snippet from library]
en: Use This HTML/JS Snippet
vi: Dùng Đoạn Trích HTML/JS Này

[ctx: Insert Module from library]
en: Use This Module
vi: Dùng Mô-đun Này

[ctx: Insert Page from library]
en: Use This Page
vi: Dùng Trang Này

[ctx: Insert Row from library]
en: Use This Row
vi: Dùng Hàng Này

[ctx: Insert Section from library]
en: Use This Section
vi: Dùng Phần Này

en: Inset
vi: Lõm

en: Instagram Profile Url
vi: URL Hồ Sơ Instagram

en: Install WooCommerce Plugin
vi: Cài Đặt Plugin WooCommerce

en: Install and Configure WooCommerce
vi: Cài Đặt Và Cấu Hình WooCommerce

en: Installing WooCommerce
vi: Đang Cài Đặt WooCommerce

en: Interior Design Company
vi: Công Ty Thiết Kế Nội Thất

en: Interior Design Company About Page
vi: Trang Giới Thiệu Công Ty Thiết Kế Nội Thất

en: Interior Design Company Blog Page
vi: Trang Blog Công Ty Thiết Kế Nội Thất

en: Interior Design Company Contact Page
vi: Trang Liên Hệ Công Ty Thiết Kế Nội Thất

en: Interior Design Company Home Page
vi: Trang Chủ Công Ty Thiết Kế Nội Thất

en: Interior Design Company Landing Page
vi: Trang Đích Công Ty Thiết Kế Nội Thất

en: Interior Design Company Portfolio Page
vi: Trang Portfolio Công Ty Thiết Kế Nội Thất

en: Interior Design Company Services Page
vi: Trang Dịch Vụ Công Ty Thiết Kế Nội Thất

en: Interior Design Company Shop Page
vi: Trang Cửa Hàng Công Ty Thiết Kế Nội Thất

en: Invalid API Key or Username
vi: API Key hoặc Tên Người Dùng không hợp lệ

en: Invalid post IDs format.
vi: Định dạng ID bài viết không hợp lệ.

en: Invalid shortcode string.
vi: Chuỗi shortcode không hợp lệ.

en: Invite your team members and clients and give them full access to your entire suite of Divi services.
vi: Mời các thành viên nhóm và khách hàng của bạn, đồng thời cấp cho họ quyền truy cập đầy đủ vào toàn bộ bộ dịch vụ Divi của bạn.

en: Italic
vi: Nghiêng

en: Join Now
vi: Tham Gia Ngay

en: Just another %s site
vi: Chỉ là một trang %s nữa

en: Just another WordPress site
vi: Chỉ là một trang WordPress nữa

en: LMS About Page
vi: Trang Giới Thiệu LMS

en: LMS Blog Page
vi: Trang Blog LMS

en: LMS Contact Page
vi: Trang Liên Hệ LMS

en: LMS Course Page
vi: Trang Khóa Học LMS

en: LMS Courses Page
vi: Trang Khóa Học LMS

en: LMS Home Page
vi: Trang Chủ LMS

en: LMS Landing Page
vi: Trang Đích LMS

en: LMS Marketing Page
vi: Trang Marketing LMS

[ctx: LMS Page]
en: Course
vi: Khóa Học

[ctx: LMS Page]
en: Courses
vi: Các Khóa Học

en: LMS Pricing Page
vi: Trang Bảng Giá LMS

en: Landscape (8:5)
vi: Ngang (8:5)

en: Language
vi: Ngôn Ngữ

en: Language of Prompt
vi: Ngôn Ngữ Lời Nhắc

en: Language of Website
vi: Ngôn Ngữ Website

en: Layout
vi: Bố Cục

[ctx: Layout]
en: Add New
vi: Thêm Mới

[ctx: Layout Categories]
en: Manage Categories
vi: Quản Lý Danh Mục

[ctx: Layout Categories]
en: Manage Tags
vi: Quản Lý Thẻ

[ctx: Layout Category]
en: Art & Design
vi: Nghệ Thuật & Thiết Kế

[ctx: Layout Category]
en: Business
vi: Kinh Doanh

[ctx: Layout Category]
en: Community & Non-Profit
vi: Cộng Đồng & Phi Lợi Nhuận

[ctx: Layout Category]
en: Education
vi: Giáo Dục

[ctx: Layout Category]
en: Events
vi: Sự Kiện

[ctx: Layout Category]
en: Fashion & Beauty
vi: Thời Trang & Làm Đẹp

[ctx: Layout Category]
en: Food & Drink
vi: Ẩm Thực & Đồ Uống

[ctx: Layout Category]
en: Health & Fitness
vi: Sức Khỏe & Thể Hình

[ctx: Layout Category]
en: Online Store
vi: Cửa Hàng Trực Tuyến

[ctx: Layout Category]
en: Services
vi: Dịch Vụ

[ctx: Layout Category]
en: Technology
vi: Công Nghệ

en: Layout Name
vi: Tên Bố Cục

en: Layout Pack
vi: Gói Bố Cục

[ctx: Layout Pack]
en: Fashion
vi: Thời Trang

[ctx: Layout Pack]
en: Layouts In This Pack
vi: Bố Cục Trong Gói Này

[ctx: Layout Packs]
en: Manage Packs
vi: Quản Lý Gói

en: Layout Settings
vi: Cài Đặt Bố Cục

en: Learn About Divi AI
vi: Tìm Hiểu Về Divi AI

en: Learn About Divi Cloud
vi: Tìm Hiểu Về Divi Cloud

en: Learn About Divi Teams
vi: Tìm Hiểu Về Divi Teams

en: Learn About Divi VIP
vi: Tìm Hiểu Về Divi VIP

en: Learn About VIP Support
vi: Tìm Hiểu Về Hỗ Trợ VIP

en: Learn More
vi: Tìm Hiểu Thêm

en: Learn More About Divi 5
vi: Tìm Hiểu Thêm Về Divi 5

en: Leave a Reply to %s
vi: Để Lại Phản Hồi Cho %s

en: Left
vi: Trái

en: Left Sidebar
vi: Thanh Bên Trái

en: Left to Right
vi: Trái Sang Phải

en: Lengthen
vi: Kéo Dài

en: Let AI Choose
vi: Để AI Chọn

en: Let AI Choose For Me
vi: Để AI Chọn Cho Tôi

en: Letter Spacing
vi: Khoảng Cách Ký Tự

en: Let’s Build Your Divi Website!
vi: Hãy Xây Dựng Trang Web Divi Của Bạn!

en: Level Up Your Divi Toolkit
vi: Nâng Cấp Bộ Công Cụ Divi Của Bạn

en: Level up your efficiency with limitless AI content and image requests.
vi: Tăng hiệu suất với các yêu cầu nội dung và hình ảnh AI không giới hạn.

en: Library
vi: Thư Viện

en: Light
vi: Sáng

en: Limit Google Fonts Support For Legacy Browsers
vi: Giới Hạn Hỗ Trợ Google Fonts Cho Trình Duyệt Cũ

en: Link
vi: Liên Kết

en: Link Color
vi: Màu Liên Kết

en: Link text
vi: Văn bản liên kết

en: List Items
vi: Mục Danh Sách

en: Live Preview
vi: Xem Trước Trực Tiếp

en: Load From Library
vi: Tải Từ Thư Viện

en: Load more
vi: Tải thêm

en: Loading...
vi: Đang Tải...

en: Locations
vi: Vị Trí

en: Log In
vi: Đăng Nhập

en: Log In To Divi Cloud
vi: Đăng Nhập Vào Divi Cloud

en: Log In to Activate Your License
vi: Đăng Nhập Để Kích Hoạt Giấy Phép

en: Login
vi: Đăng Nhập

en: Logo Max Height
vi: Chiều Cao Tối Đa Logo

en: Low
vi: Thấp

en: Make Full Width
vi: Đặt Toàn Chiều Rộng

en: Manage Layouts
vi: Quản Lý Bố Cục

en: Manage Pages
vi: Quản Lý Trang

en: Manage Posts
vi: Quản Lý Bài Viết

en: Manage Templates
vi: Quản Lý Mẫu

en: Manage Theme Templates
vi: Quản Lý Mẫu Giao Diện

en: Manage Un-widgetized Advertisements
vi: Quản Lý Quảng Cáo Không Dùng Widget

en: Manage Website Pages
vi: Quản Lý Trang Website

en: Manage Your Elegant Themes Account
vi: Quản Lý Tài Khoản Elegant Themes Của Bạn

en: Managing Website Styles
vi: Quản Lý Kiểu Dáng Trang Web

en: March 28, 2024
vi: Ngày 28 Tháng 3, 2024

[ctx: Marketplace Page]
en: Seller
vi: Người Bán

en: Maximum
vi: Tối Đa

en: Maximum canvas size is 8192px
vi: Kích thước khung vẽ tối đa là 8192px

en: Medium
vi: Trung Bình

en: Member Login
vi: Đăng Nhập Thành Viên

en: Memory Limit Increase
vi: Tăng Giới Hạn Bộ Nhớ

en: Menu Height
vi: Chiều Cao Menu

en: Menu Link Color
vi: Màu Liên Kết Menu

en: Menu Text Size
vi: Cỡ Chữ Menu

en: Menu Top Margin
vi: Lề Trên Menu

en: Menu Width
vi: Chiều Rộng Menu

en: Meta Font Style
vi: Kiểu Chữ Meta

en: Meta Letter Spacing
vi: Khoảng Cách Chữ Meta

en: Meta Line Height
vi: Chiều Cao Dòng Meta

en: Meta Text Size
vi: Cỡ Chữ Meta

en: Migrate This Site to %s
vi: Di Chuyển Website Này Sang %s

en: Migrate This Website
vi: Di Chuyển Website Này

en: Migrate To Divi 5
vi: Di Chuyển Sang Divi 5

en: Migrating Your %s
vi: Đang Di Chuyển %s Của Bạn

en: Migrating Your Modules
vi: Đang Di Chuyển Module

en: Migrating Your Pages
vi: Đang Di Chuyển Trang

en: Migrating Your Posts
vi: Đang Di Chuyển Bài Viết Của Bạn

en: Migrating Your Settings
vi: Đang Di Chuyển Cài Đặt

en: Migrating Your Templates
vi: Đang Di Chuyển Template

en: Migrating Your Widget Areas
vi: Đang Di Chuyển Các Khu Vực Widget Của Bạn

en: Migrating your website will convert all Divi 4 modules to the Divi 5 format. Sweeping changes will be made to all Divi content throughout your website. It's important that you back up your website before migrating or test the migration on a staging site.
vi: Việc di chuyển website sẽ chuyển đổi tất cả module Divi 4 sang định dạng Divi 5. Những thay đổi diện rộng sẽ được áp dụng cho toàn bộ nội dung Divi trên website của bạn. Điều quan trọng là bạn phải sao lưu website trước khi di chuyển hoặc thử di chuyển trên site staging.

en: Mobile Menu
vi: Menu Di Động

en: Mobile Styles
vi: Kiểu Dáng Trên Di Động

en: Modification Strength
vi: Mức Độ Chỉnh Sửa

en: Modification Type
vi: Loại Chỉnh Sửa

en: Modify
vi: Chỉnh Sửa

en: Modify Element
vi: Chỉnh Sửa Thành Phần

en: Modify Selected Image
vi: Chỉnh Sửa Hình Ảnh Đã Chọn

en: Modify With AI
vi: Chỉnh Sửa Bằng AI

en: Modify the reference image with a loose sketch
vi: Chỉnh sửa ảnh tham chiếu bằng một bản phác thảo đơn giản

en: Module Name
vi: Tên Mô-đun

en: Module Name Prefix
vi: Tiền Tố Tên Mô-đun

en: Module Use
vi: Mức Sử Dụng Mô-đun

en: Modules That Will Not Be Converted (%s)
vi: Mô-đun Sẽ Không Được Chuyển Đổi (%s)

en: Modules That Will be Converted (%s)
vi: Mô-đun Sẽ Được Chuyển Đổi (%s)

en: Mood & Lighting
vi: Tâm Trạng & Ánh Sáng

en: More Options
vi: Tùy Chọn Khác

en: Most Used
vi: Dùng Nhiều Nhất

en: Move
vi: Di Chuyển

en: Move To
vi: Di Chuyển Đến

en: Move To Divi Cloud
vi: Chuyển Sang Divi Cloud

en: Must Use Keywords
vi: Từ Khóa Bắt Buộc

en: My Cloud
vi: Cloud Của Tôi

en: My Divi Cloud
vi: Divi Cloud Của Tôi

en: My Library
vi: Thư Viện Của Tôi

en: Name
vi: Tên

en: Need help getting started with Divi? Our support team is available around the clock to help you with anything and everything Divi related.
vi: Cần trợ giúp để bắt đầu với Divi? Đội ngũ hỗ trợ của chúng tôi luôn sẵn sàng 24/7 để giúp bạn mọi vấn đề liên quan đến Divi.

en: New Description
vi: Mô Tả Mới

en: New Theme Options
vi: Tùy Chọn Giao Diện Mới

en: New To Old
vi: Mới Đến Cũ

en: New items are stored into %s library.
vi: Các mục mới được lưu vào thư viện %s.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
vi: Bình Luận Mới Hơn <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
vi: Tiếp

en: Next Entries &raquo;
vi: Bài Mới Hơn &raquo;

en: No
vi: Không

en: No %s found
vi: Không Tìm Thấy %s

en: No Animation
vi: Không Hiệu Ứng

en: No Context
vi: Không Có Ngữ Cảnh

en: No File Selected
vi: Chưa Chọn Tệp

en: No Repeat
vi: Không Lặp Lại

en: No Results
vi: Không Có Kết Quả

en: No Results Found
vi: Không Tìm Thấy Kết Quả

en: No Screenshot
vi: Không Có Ảnh Chụp

en: No Sidebar
vi: Không Có Thanh Bên

en: No available options.
vi: Không có tùy chọn khả dụng.

en: None
vi: Không Có

en: Note: Color settings set above should be applied to the Default color scheme.
vi: Lưu ý: Các cài đặt màu ở trên sẽ được áp dụng cho bảng màu Mặc Định.

en: Nothing found
vi: Không tìm thấy gì

en: Nothing found in Trash
vi: Không tìm thấy gì trong Thùng rác

en: Number of Posts displayed on Archive pages
vi: Số Bài Viết Hiển Thị Trên Trang Lưu Trữ

en: Number of Posts displayed on Category page
vi: Số Bài Viết Hiển Thị Trên Trang Danh Mục

en: Number of Posts displayed on Search pages
vi: Số Bài Viết Hiển Thị Trên Trang Tìm Kiếm

en: Number of Posts displayed on Tag pages
vi: Số Bài Viết Hiển Thị Trên Trang Thẻ

en: Number of Products displayed on WooCommerce archive pages
vi: Số Sản Phẩm Hiển Thị Trên Trang Lưu Trữ WooCommerce

en: Number of dropdown tiers shown
vi: Số Tầng Thả Xuống Được Hiển Thị

en: Off
vi: Tắt

en: Old To New
vi: Cũ Đến Mới

en: On
vi: Bật

en: On Divi Cloud
vi: Trên Divi Cloud

en: Onboarding Primary Menu
vi: Menu Chính Onboarding

en: Only Show
vi: Chỉ Hiển Thị

en: Only Show Icon on Hover
vi: Chỉ Hiển Thị Biểu Tượng Khi Di Chuột

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
vi: trên

en: Open in a new window
vi: Mở Trong Cửa Sổ Mới

en: Open link in new window
vi: Mở liên kết trong cửa sổ mới

en: Options
vi: Tùy Chọn

en: Orange
vi: Cam

en: Order Category Links by Ascending/Descending
vi: Sắp Xếp Liên Kết Danh Mục Theo Tăng Dần/Giảm Dần

en: Order Pages Links by Ascending/Descending
vi: Sắp Xếp Liên Kết Trang Theo Tăng Dần/Giảm Dần

en: Outset
vi: Nổi

[ctx: Page]
en: About
vi: Giới Thiệu

[ctx: Page]
en: Careers
vi: Tuyển Dụng

[ctx: Page]
en: Case Study
vi: Nghiên Cứu Tình Huống

[ctx: Page]
en: Categories
vi: Danh Mục

[ctx: Page]
en: Contact
vi: Liên Hệ

[ctx: Page]
en: Designer
vi: Nhà Thiết Kế

[ctx: Page]
en: Donate
vi: Quyên Góp

[ctx: Page]
en: Events
vi: Sự Kiện

[ctx: Page]
en: FAQ
vi: Câu Hỏi Thường Gặp

[ctx: Page]
en: Features
vi: Tính Năng

[ctx: Page]
en: Gallery
vi: Thư Viện Ảnh

[ctx: Page]
en: Gallery 1
vi: Thư Viện Ảnh 1

[ctx: Page]
en: Gallery 2
vi: Thư Viện Ảnh 2

[ctx: Page]
en: Gallery 3
vi: Thư Viện Ảnh 3

[ctx: Page]
en: Guide
vi: Hướng Dẫn

[ctx: Page]
en: Home
vi: Trang Chủ

[ctx: Page]
en: Market
vi: Thị Trường

[ctx: Page]
en: Marketing
vi: Tiếp Thị

[ctx: Page]
en: Portfolio
vi: Hồ Sơ Năng Lực

[ctx: Page]
en: Pricing
vi: Bảng Giá

[ctx: Page]
en: Project 1
vi: Dự Án 1

[ctx: Page]
en: Project 2
vi: Dự Án 2

[ctx: Page]
en: Services
vi: Dịch Vụ

[ctx: Page]
en: Shop
vi: Cửa Hàng

[ctx: Page]
en: Team
vi: Đội Ngũ

en: Page Generated Successfully
vi: Tạo Trang Thành Công

en: Page Layout
vi: Bố Cục Trang

en: Page Name
vi: Tên Trang

en: Page Title
vi: Tiêu Đề Trang

[ctx: Page layout]
en: View Live Demo
vi: Xem Bản Demo Trực Tiếp

en: Pages
vi: Trang

en: Pages Built With Divi
vi: Trang Được Xây Dựng Bằng Divi

en: Pages:
vi: Trang:

en: Paint Color
vi: Màu Vẽ

en: Paint over the area of the image that you would like to modify
vi: Tô lên vùng ảnh bạn muốn chỉnh sửa

en: Paintbrush Size
vi: Kích Thước Cọ Vẽ

en: Painting
vi: Tranh Vẽ

en: Paragraph
vi: Đoạn Văn

en: Paragraphs
vi: Đoạn

en: Password
vi: Mật Khẩu

en: Password Protected
vi: Được Bảo Vệ Bằng Mật Khẩu

en: Password:
vi: Mật Khẩu:

en: Paste image url here, if you chose "images" slider type
vi: Dán URL hình ảnh vào đây nếu bạn chọn loại slider "images"

en: Performance
vi: Hiệu Năng

en: Phone
vi: Điện Thoại

en: Phone Number
vi: Số Điện Thoại

en: Photo
vi: Ảnh

en: Photo Marketplace
vi: Chợ Ảnh

en: Photo Marketplace About Page
vi: Trang Giới Thiệu Chợ Ảnh

en: Photo Marketplace Categories Page
vi: Trang Danh Mục Chợ Ảnh

en: Photo Marketplace Contact Page
vi: Trang Liên Hệ Chợ Ảnh

en: Photo Marketplace Home Page
vi: Trang Chủ Chợ Ảnh

en: Photo Marketplace Landing Page
vi: Trang Đích Chợ Ảnh

en: Photo Marketplace Pricing Page
vi: Trang Bảng Giá Chợ Ảnh

en: Photo Marketplace Seller Page
vi: Trang Người Bán Chợ Ảnh

en: Photographer
vi: Nhiếp Ảnh Gia

en: Pick a color for your headings, or let Divi AI choose one for you.
vi: Chọn một màu cho các tiêu đề, hoặc để Divi AI chọn giúp bạn.

en: Pick a color to use for things like paragraphs, or let Divi AI choose one for you.
vi: Chọn một màu để dùng cho những thứ như đoạn văn, hoặc để Divi AI chọn giúp bạn.

en: Pick a handcrafted Starter Site created by our team. Then, jump into your finished website and customize the content.
vi: Chọn một Starter Site được đội ngũ của chúng tôi thiết kế thủ công. Sau đó, vào ngay trang web đã hoàn thiện và tùy biến nội dung.

en: Pick the starter site that best suits your website. Every Starter Site can be used for any type of website. Once your website is generated, you can easily customize the content and styles using the Divi Builder.
vi: Chọn starter site phù hợp nhất với website của bạn. Mọi Starter Site đều có thể dùng cho bất kỳ loại website nào. Khi website được tạo xong, bạn có thể dễ dàng tùy chỉnh nội dung và kiểu dáng bằng Divi Builder.

en: Pink
vi: Hồng

en: Place Thumbs on Pages
vi: Đặt Ảnh Đại Diện Trên Trang

en: Place Thumbs on Posts
vi: Đặt Ảnh Đại Diện Trên Bài Viết

en: Place your adsense code here.
vi: Đặt mã adsense của bạn tại đây.

en: Please Log In Again
vi: Vui Lòng Đăng Nhập Lại

en: Plugins below use Divi hooks and may not yet be compatible with %s.
vi: Các plugin bên dưới sử dụng hook của Divi và có thể chưa tương thích với %s.

en: Plugins may be Incompatible with %s
vi: Plugin Có Thể Không Tương Thích Với %s

en: Portability
vi: Di Chuyển Dữ Liệu

en: Portrait (3:4)
vi: Dọc (3:4)

en: Post
vi: Bài Viết

en: Post Title
vi: Tiêu Đề Bài Viết

en: Post content has been rolled back to Divi 4 format.
vi: Nội dung bài viết đã được hoàn tác về định dạng Divi 4.

en: Post info section
vi: Phần thông tin bài viết

en: Posted on
vi: Đăng vào

en: Posts Built With Divi
vi: Bài Viết Được Xây Dựng Bằng Divi

en: Premade Layouts
vi: Bố Cục Soạn Sẵn

en: Presets
vi: Preset

en: Preview %1$s
vi: Xem Trước %1$s

en: Previous
vi: Trước

en: Primary Color
vi: Màu Chính

en: Primary Menu
vi: Menu Chính

en: Primary Menu Background Color
vi: Màu Nền Menu Chính

en: Primary Menu Bar
vi: Thanh Menu Chính

en: Primary Menu Link Color
vi: Màu Liên Kết Menu Chính

en: Processing Imagery
vi: Đang Xử Lý Hình Ảnh

en: Product Content
vi: Nội Dung Sản Phẩm

en: Progress Update: Front-End Speed Improvements (And Much More)
vi: Cập Nhật Tiến Độ: Cải Thiện Tốc Độ Front-End (Và Nhiều Hơn Nữa)

en: Project Navigation
vi: Điều Hướng Dự Án

en: Published
vi: Đã Xuất Bản

en: Published (%s)
vi: Đã Xuất Bản (%s)

en: Purchase A Divi AI Membership
vi: Mua Gói Thành Viên Divi AI

en: Quick Actions
vi: Thao Tác Nhanh

en: RSS Icon Url
vi: URL Biểu Tượng RSS

en: Ratings
vi: Xếp Hạng

en: Re-Run Compatibility Check
vi: Chạy Lại Kiểm Tra Tương Thích

en: Re-Run Divi 5 Compatibility Check
vi: Chạy Lại Kiểm Tra Tương Thích Divi 5

en: Read Divi Documentation
vi: Đọc Tài Liệu Divi

en: Red
vi: Đỏ

en: Reference Content
vi: Nội Dung Tham Chiếu

en: Reference Image (Optional)
vi: Ảnh Tham Chiếu (Tùy Chọn)

en: Reference Image Influence
vi: Mức Ảnh Hưởng Của Ảnh Tham Chiếu

en: Refine Result
vi: Tinh Chỉnh Kết Quả

en: Refine your prompt
vi: Tinh chỉnh prompt của bạn

en: Regenerate
vi: Tạo Lại

en: Remove
vi: Xóa

en: Remove From Cloud
vi: Xóa Khỏi Cloud

en: Remove From Favorites
vi: Xóa Khỏi Yêu Thích

en: Rename
vi: Đổi Tên

en: Renew Subscription
vi: Gia Hạn Gói Đăng Ký

en: Replace Existing Code
vi: Thay Thế Mã Hiện Có

en: Replace Existing Content
vi: Thay Thế Nội Dung Hiện Có

en: Reset
vi: Đặt Lại

en: Reset to Defaults
vi: Đặt Lại Về Mặc Định

en: Respectful
vi: Tôn Trọng

en: Restaurant
vi: Nhà Hàng

en: Restaurant About Page
vi: Trang Giới Thiệu Nhà Hàng

en: Restaurant Blog Page
vi: Trang Blog Nhà Hàng

en: Restaurant Contact Page
vi: Trang Liên Hệ Nhà Hàng

en: Restaurant Gallery Page
vi: Trang Thư Viện Ảnh Nhà Hàng

en: Restaurant Home Page
vi: Trang Chủ Nhà Hàng

en: Restaurant Landing Page
vi: Trang Đích Nhà Hàng

en: Restaurant Shop Page
vi: Trang Cửa Hàng Nhà Hàng

en: Restaurant Team Page
vi: Trang Đội Ngũ Nhà Hàng

en: Restore
vi: Khôi Phục

en: Restore Divi 4 Content
vi: Khôi Phục Nội Dung Divi 4

en: Restoring Content...
vi: Đang Khôi Phục Nội Dung...

en: Results
vi: Kết Quả

en: Retry
vi: Thử Lại

en: Retry Migration
vi: Thử Lại Di Chuyển

en: Rewrite With AI
vi: Viết Lại Bằng AI

en: Rewrite to be more engaging
vi: Viết Lại Hấp Dẫn Hơn

en: Ridge
vi: Gờ

en: Right
vi: Phải

en: Right Sidebar
vi: Thanh Bên Phải

en: Right to Left
vi: Phải Sang Trái

en: Role Editor
vi: Trình Chỉnh Sửa Vai Trò

en: Roll Back to %s
vi: Hoàn Tác Về %s

en: Row Height
vi: Chiều Cao Hàng

en: Row Name
vi: Tên Hàng

en: Row Name Prefix
vi: Tiền Tố Tên Hàng

en: SaaS Company
vi: Công Ty SaaS

en: SaaS Company About Page
vi: Trang Giới Thiệu Công Ty SaaS

en: SaaS Company Careers Page
vi: Trang Tuyển Dụng Công Ty SaaS

en: SaaS Company Contact Page
vi: Trang Liên Hệ Công Ty SaaS

en: SaaS Company Documentation Page
vi: Trang Tài Liệu Công Ty SaaS

en: SaaS Company Features Page
vi: Trang Tính Năng Công Ty SaaS

en: SaaS Company Landing Page
vi: Trang Đích Công Ty SaaS

en: SaaS Company Pricing Page
vi: Trang Bảng Giá Công Ty SaaS

en: Save
vi: Lưu

en: Save %s
vi: Lưu %s

en: Save Changes
vi: Lưu Thay Đổi

en: Save Items To Divi Cloud
vi: Lưu Mục Vào Divi Cloud

en: Save Selection Only
vi: Chỉ Lưu Phần Đã Chọn

en: Save Theme Options
vi: Lưu Tùy Chọn Giao Diện

en: Save To Divi Cloud
vi: Lưu Vào Divi Cloud

en: Save To Library
vi: Lưu Vào Thư Viện

en: Save as Global
vi: Lưu Làm Toàn Cục

en: Save items to the Divi Cloud for later use.
vi: Lưu các mục vào Divi Cloud để dùng sau.

en: Save this %s to the Divi Library for later use.
vi: Lưu %s này vào Thư Viện Divi để dùng sau.

en: Save unlimited layouts, theme builder templates, code snippets and more to Divi Cloud.
vi: Lưu không giới hạn bố cục, mẫu Trình tạo giao diện, đoạn mã và nhiều hơn nữa lên Divi Cloud.

en: Save your Divi assets to the cloud and access them from any website. Collaborate with your team in the cloud.
vi: Lưu tài nguyên Divi của bạn lên đám mây và truy cập từ bất kỳ trang web nào. Cộng tác với nhóm của bạn trên đám mây.

en: Saving Theme Builder
vi: Đang Lưu Theme Builder

en: Scroll
vi: Cuộn

en: Search
vi: Tìm Kiếm

en: Search &hellip;
vi: Tìm kiếm &hellip;

en: Search Bar Background Color
vi: Màu Nền Thanh Tìm Kiếm

en: Search Bar Text Color
vi: Màu Chữ Thanh Tìm Kiếm

en: Search Fonts
vi: Tìm Phông Chữ

en: Search For Categories
vi: Tìm Danh Mục

en: Search For Layouts
vi: Tìm Bố Cục

en: Search For Packs
vi: Tìm Gói

en: Search Results for: %s
vi: Kết Quả Tìm Kiếm Cho: %s

en: Search Theme Options
vi: Tìm Kiếm Tùy Chọn Giao Diện

en: Search for:
vi: Tìm kiếm:

en: Search results for "%s"
vi: Kết quả tìm kiếm cho "%s"

en: Secondary Color
vi: Màu Phụ

en: Secondary Menu
vi: Menu Phụ

en: Secondary Menu Background Color
vi: Màu Nền Menu Phụ

en: Secondary Menu Bar
vi: Thanh Menu Phụ

en: Secondary Menu Link Color
vi: Màu Liên Kết Menu Phụ

en: Section Height
vi: Chiều Cao Mục

en: Section Name
vi: Tên Mục

en: Section Name Prefix
vi: Tiền Tố Tên Phần

en: Select
vi: Chọn

en: Select All
vi: Chọn Tất Cả

en: Select Animation Effect
vi: Chọn Hiệu Ứng Hoạt Ảnh

en: Select Font
vi: Chọn Phông Chữ

en: Select Icon
vi: Chọn Biểu Tượng

en: Select Mood
vi: Chọn Tâm Trạng

en: Select Page
vi: Chọn Trang

en: Select Slider Type here
vi: Chọn Loại Slider ở đây

en: Select a Website Template
vi: Chọn Mẫu Trang Web

en: Select a primary color, or let Divi AI choose a great color for you. The primary color is used through the layout, such as background colors, button colors, etc.
vi: Chọn màu chủ đạo, hoặc để Divi AI chọn một màu phù hợp cho bạn. Màu chủ đạo được dùng xuyên suốt bố cục, như màu nền, màu nút, v.v.

en: Select a secondary color, or let Divi AI choose a great color for you. The secondary color is used through the layout as a secondary accent color, such as for icon colors, text highlights, etc.
vi: Chọn màu phụ, hoặc để Divi AI chọn một màu phù hợp cho bạn. Màu phụ được dùng xuyên suốt bố cục như một màu nhấn phụ, chẳng hạn màu biểu tượng, tô nổi văn bản, v.v.

en: Select between expanded and closed state
vi: Chọn giữa trạng thái mở rộng và thu gọn

en: Select the pages that you want to add to your website. You can select from pre-build pages with custom layouts, and add your own pages that will be built using a simple template.
vi: Chọn các trang bạn muốn thêm vào website. Bạn có thể chọn từ các trang dựng sẵn với bố cục tùy chỉnh, và thêm các trang của riêng bạn sẽ được tạo bằng một mẫu đơn giản.

en: Select this option if you plan to sell products on your website. We will install WooCommerce and configure your cart and checkout pages.
vi: Chọn tùy chọn này nếu bạn dự định bán sản phẩm trên website. Chúng tôi sẽ cài đặt WooCommerce và cấu hình các trang giỏ hàng và thanh toán của bạn.

en: Select yes if the link should be opened in a new window
vi: Chọn có nếu liên kết cần được mở trong cửa sổ mới

en: Select your desired enhancements. Your image will be sent back through Divi AI and re-imagined to achieve the desired result.
vi: Chọn các nâng cấp bạn muốn. Ảnh của bạn sẽ được gửi lại qua Divi AI và được tái tạo để đạt kết quả mong muốn.

en: Sentences
vi: Câu

[ctx: Services/Plans Page]
en: Packages
vi: Gói

en: Set As Logo
vi: Đặt Làm Logo

en: Set the height of image in pixels.
vi: Đặt chiều cao ảnh theo pixel.

en: Set the width of image in pixels.
vi: Đặt chiều rộng ảnh theo pixel.

en: Share With Team
vi: Chia Sẻ Với Nhóm

en: Share Your Divi Cloud With Your Team
vi: Chia Sẻ Divi Cloud Của Bạn Với Nhóm

en: Shared With Me
vi: Được Chia Sẻ Với Tôi

en: Shop (selecting this will install WooCommerce)
vi: Cửa Hàng (chọn mục này sẽ cài đặt WooCommerce)

en: Shop Page & Category Page Layout for WooCommerce
vi: Bố Cục Trang Cửa Hàng & Trang Danh Mục Cho WooCommerce

en: Shortcode Framework Constant
vi: Hằng Số Framework Shortcode

en: Shortcode Framework Constant Value
vi: Giá Trị Hằng Số Framework Shortcode

en: Shortcode Framework Hook
vi: Hook Framework Shortcode

en: Shortcode Framework Option
vi: Tùy Chọn Framework Shortcode

en: Shortcodes
vi: Shortcode

en: Shortcodes In Widget Area Use
vi: Mức Sử Dụng Shortcode Trong Khu Vực Widget

en: Shortcodes Used
vi: Shortcode Đã Dùng

en: Shorten
vi: Rút Ngắn

en: Show
vi: Hiện

en: Show Facebook Icon
vi: Hiển Thị Biểu Tượng Facebook

en: Show Instagram Icon
vi: Hiển Thị Biểu Tượng Instagram

en: Show RSS Icon
vi: Hiển Thị Biểu Tượng RSS

en: Show Search Icon
vi: Hiển Thị Biểu Tượng Tìm Kiếm

en: Show Social Icons
vi: Hiển Thị Biểu Tượng Mạng Xã Hội

en: Show Thumbs on Index pages
vi: Hiển Thị Ảnh Đại Diện Trên Trang Chỉ Mục

en: Show Top Bar
vi: Hiển Thị Thanh Trên Cùng

en: Show X Icon
vi: Hiển Thị Biểu Tượng X

en: Show comments on pages
vi: Hiển thị bình luận trên trang

en: Show comments on posts
vi: Hiển thị bình luận trên bài viết

en: Show dropdown menus
vi: Hiển Thị Menu Thả Xuống

en: Sidebar
vi: Thanh Bên

en: Sidebar Layout
vi: Bố Cục Thanh Bên

en: Sidebar Width
vi: Chiều Rộng Thanh Bên

en: Sidebar: %1$s contains third party module(s): %2$s
vi: Thanh bên: %1$s chứa (các) mô-đun bên thứ ba: %2$s

en: Sidebar: %1$s, contains the following Divi WooCommerce module(s): %2$s
vi: Thanh bên: %1$s, chứa (các) mô-đun Divi WooCommerce sau: %2$s

en: Sign In To Divi Cloud
vi: Đăng Nhập Vào Divi Cloud

en: Sign Out Of Divi Cloud
vi: Đăng Xuất Khỏi Divi Cloud

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop-up to activate Divi Cloud.
vi: Đăng nhập vào tài khoản Elegant Themes của bạn bằng cửa sổ bật lên để kích hoạt Divi Cloud.

en: Simplify
vi: Đơn Giản Hóa

en: Simply describe your website, sit back, relax, and let Divi AI create your entire website for you in less than 2 minutes.
vi: Chỉ cần mô tả trang web của bạn, ngồi lại, thư giãn và để Divi AI tạo toàn bộ trang web cho bạn trong chưa đến 2 phút.

en: Single Page Layout
vi: Bố Cục Trang Đơn

en: Single Post Layout
vi: Bố Cục Bài Viết Đơn

en: Single Post Page SEO
vi: SEO Trang Bài Viết Đơn

en: Site Identity
vi: Nhận Diện Trang Web

en: Site Name
vi: Tên Website

en: Site Slogan
vi: Khẩu Hiệu Website

en: Size
vi: Kích Thước

en: Skills
vi: Kỹ Năng

en: Skip This Step & Build Manually
vi: Bỏ Qua Bước Này & Tự Xây Dựng

en: Slide
vi: Trượt

en: Slide In
vi: Trượt Vào

en: Slide In & Fullscreen Header Settings
vi: Cài Đặt Đầu Trang Trượt Vào & Toàn Màn Hình

en: Slider Type
vi: Loại Slider

en: Smooth Scrolling
vi: Cuộn Mượt

en: Social Icon Color
vi: Màu Biểu Tượng Mạng Xã Hội

en: Social Icon Size
vi: Cỡ Biểu Tượng Mạng Xã Hội

en: Social Media Post
vi: Bài Đăng Mạng Xã Hội

en: Solid
vi: Liền

en: Some Theme Builder Templates are Incompatible with %s
vi: Một Số Mẫu Theme Builder Không Tương Thích Với %s

en: Some third party scripts may be incorrectly enqueued without declaring jQuery as dependency. If jQuery is deferred, these scripts could break. If you are experiencing console errors after enabling the "Defer jQuery And jQuery Migrate" option, you can enable this option, which will load an additional compatibility script that will attempt to solve the issue. You can turn this feature off if everything is working fine without it.
vi: Một số script bên thứ ba có thể được thêm (enqueue) sai cách mà không khai báo jQuery là phần phụ thuộc. Nếu jQuery bị trì hoãn, các script này có thể bị lỗi. Nếu bạn gặp lỗi console sau khi bật tùy chọn "Trì Hoãn jQuery Và jQuery Migrate", bạn có thể bật tùy chọn này để tải thêm một script tương thích nhằm cố gắng khắc phục vấn đề. Bạn có thể tắt tính năng này nếu mọi thứ vẫn hoạt động tốt mà không cần nó.

en: Something Went Wrong While Migrating to Divi 5
vi: Đã Xảy Ra Lỗi Khi Di Chuyển Lên Divi 5

en: Something went wrong
vi: Có lỗi xảy ra

en: Something went wrong. Please try again later or try different request.
vi: Đã xảy ra lỗi. Vui lòng thử lại sau hoặc thử yêu cầu khác.

en: Sort
vi: Sắp Xếp

en: Sort Categories Links by Name/ID/Slug/Count/Term Group
vi: Sắp Xếp Liên Kết Danh Mục Theo Tên/ID/Slug/Số Lượng/Nhóm Term

en: Sort Pages Links
vi: Sắp Xếp Liên Kết Trang

en: Split Into Modules
vi: Tách Thành Các Mô-đun

en: Split Into Rows
vi: Tách Thành Các Hàng

en: Split Into Sections
vi: Tách Thành Các Phần

en: Split Layout Into Sections
vi: Tách Bố Cục Thành Các Phần

en: Split Row Into Modules
vi: Tách Hàng Thành Các Mô-đun

en: Split Section Into Rows
vi: Tách Phần Thành Các Hàng

en: Split Test Usage
vi: Mức Sử Dụng Split Test

en: Split Test usage found
vi: Đã phát hiện sử dụng Split Test

en: Square (1:1)
vi: Vuông (1:1)

en: Start Collaborating!
vi: Bắt Đầu Cộng Tác!

en: Start Over
vi: Bắt Đầu Lại

en: Start With %1$s
vi: Bắt Đầu Với %1$s

en: State
vi: Trạng Thái

en: Status
vi: Trạng Thái

en: Step %1$s: %2$s Compatibility Check
vi: Bước %1$s: Kiểm Tra Tương Thích %2$s

en: Step %1$s: Migrate to %2$s
vi: Bước %1$s: Di Chuyển Sang %2$s

en: Stretch Background Image
vi: Kéo Giãn Ảnh Nền

en: Submit
vi: Gửi

en: Submit Comment
vi: Gửi Bình Luận

en: Submit a Comment
vi: Gửi Một Bình Luận

en: Subscribe to Stay Up to Date
vi: Đăng Ký Để Luôn Cập Nhật

en: Supply Divi AI with a reference image. This image will be combined with your image description to create the final image. Reference images are a great way to inform Divi AI about a desired composition or style while altering the subject matter of the reference image using your image description.
vi: Cung cấp cho Divi AI một ảnh tham chiếu. Ảnh này sẽ được kết hợp với mô tả hình ảnh của bạn để tạo ra ảnh cuối cùng. Ảnh tham chiếu là cách tuyệt vời để giúp Divi AI hiểu bố cục hoặc phong cách mong muốn, đồng thời thay đổi chủ thể của ảnh tham chiếu dựa trên mô tả hình ảnh của bạn.

en: Supply Divi AI with additional context. The chosen context will alter the results and help Divi AI create relevant content.
vi: Cung cấp thêm ngữ cảnh cho Divi AI. Ngữ cảnh đã chọn sẽ thay đổi kết quả và giúp Divi AI tạo nội dung phù hợp.

en: Support
vi: Hỗ Trợ

en: Tab Content
vi: Nội Dung Tab

en: Tab Text
vi: Văn Bản Tab

en: Tablet
vi: Máy Tính Bảng

en: Tag
vi: Thẻ

en: Tags
vi: Thẻ

en: Team Sidebar
vi: Thanh Bên Nhóm

en: Tell Divi AI About Your Website
vi: Cho Divi AI Biết Về Website Của Bạn

en: Tell Divi AI About Your Website (Optional)
vi: Cho Divi AI Biết Về Website Của Bạn (Tùy Chọn)

en: Tell Divi AI about the content you would like it to write.
vi: Hãy cho Divi AI biết về nội dung bạn muốn nó viết.

en: Tell Divi AI about the image you would like it to create.
vi: Hãy cho Divi AI biết về hình ảnh bạn muốn nó tạo.

en: Tell Divi AI how long you want the content it generates to be. The output will be close to, but not exactly equal to, the length you define.
vi: Hãy cho Divi AI biết bạn muốn nội dung nó tạo dài bao nhiêu. Đầu ra sẽ gần bằng, nhưng không hoàn toàn đúng bằng, độ dài bạn đặt.

en: Tell Divi AI how you would like it to fill in the blank area of your expanded image.
vi: Cho Divi AI biết bạn muốn nó lấp đầy vùng trống của ảnh đã mở rộng như thế nào.

en: Tell Divi AI how you would like to change the image. Your changes will be applied to the area you select using the Image Selection or Image Sketch interface.
vi: Cho Divi AI biết bạn muốn thay đổi hình ảnh như thế nào. Các thay đổi sẽ được áp dụng cho vùng bạn chọn bằng giao diện Chọn Vùng Ảnh hoặc Phác Thảo Ảnh.

en: Tell Divi AI what kind of image you want it to create. Be as descriptive as you like!
vi: Hãy cho Divi AI biết bạn muốn nó tạo loại hình ảnh nào. Cứ mô tả chi tiết tùy thích!

en: Tell Divi AI what you want it to write about. Talk to it like you would a person.
vi: Hãy cho Divi AI biết bạn muốn nó viết về điều gì. Trò chuyện với nó như bạn đang nói chuyện với một người.

en: Tell Divi AI what you want to achieve using custom code. Divi AI will respond appropriately based on the element and code field you are editing.
vi: Hãy cho Divi AI biết bạn muốn đạt được điều gì khi dùng mã tùy chỉnh. Divi AI sẽ phản hồi phù hợp dựa trên phần tử và trường mã bạn đang chỉnh sửa.

en: Tell Us About Your Website
vi: Hãy Cho Chúng Tôi Biết Về Website Của Bạn

en: Text
vi: Văn Bản

en: Text Color
vi: Màu Chữ

en: Text Size
vi: Cỡ Chữ

en: The %s below contain modules that are not yet compatible with Divi 5. These modules will not be converted, and will continue to rely on the Divi 4 framework.
vi: %s bên dưới chứa các module chưa tương thích với Divi 5. Các module này sẽ không được chuyển đổi và sẽ tiếp tục dựa trên framework Divi 4.

en: The Divi 5 Migrator will parse all your website content and look for Divi 4 shortcodes. It will convert those shortcodes to the new Divi 5 format and update each post. Modules that do not yet support Divi 5, such as modules from the Divi Marketplace, will not be converted and will continue to function using the legacy Divi 4 framework. Pages that use such modules will not benefit from Divi 5's performance improvements.
vi: Trình Chuyển Đổi Divi 5 sẽ phân tích toàn bộ nội dung website của bạn và tìm các shortcode Divi 4. Nó sẽ chuyển các shortcode đó sang định dạng Divi 5 mới và cập nhật từng bài viết. Các mô-đun chưa hỗ trợ Divi 5, chẳng hạn như mô-đun từ Divi Marketplace, sẽ không được chuyển đổi và sẽ tiếp tục hoạt động bằng framework Divi 4 cũ. Các trang sử dụng những mô-đun như vậy sẽ không được hưởng lợi từ các cải thiện hiệu năng của Divi 5.

en: The Divi 5 migration process failed. You can try rerunning the migrator; it will pick up where it left off. If the process continues to fail, please get in touch with our support team for assistance or roll back to Divi 4.
vi: Quy trình di chuyển lên Divi 5 đã thất bại. Bạn có thể thử chạy lại trình di chuyển; nó sẽ tiếp tục từ nơi đã dừng. Nếu quy trình vẫn tiếp tục thất bại, vui lòng liên hệ đội ngũ hỗ trợ của chúng tôi để được trợ giúp hoặc hoàn tác về Divi 4.

en: The Divi Marketplace is full of thousands of additional layouts!
vi: Divi Marketplace có hàng nghìn bố cục bổ sung!

en: The Divi icon font is broken up into various subsets. These subsets are loaded only when needed based on the modules and features used on each page. If you need access to the entire icon font on all pages (for example, if you are using our icon font in your child theme), then you can disable this option and load the entire icon font library on all pages.
vi: Phông biểu tượng Divi được chia thành nhiều tập con. Các tập con này chỉ được tải khi cần dựa trên các mô-đun và tính năng được dùng trên từng trang. Nếu bạn cần truy cập toàn bộ phông biểu tượng trên mọi trang (ví dụ: nếu bạn đang dùng phông biểu tượng của chúng tôi trong giao diện con), thì bạn có thể tắt tùy chọn này và tải toàn bộ thư viện phông biểu tượng trên mọi trang.

en: The Elegant Themes API key you entered is invalid. Please make sure that your API has been entered correctly and that it is enabled in your account.
vi: Khóa Elegant Themes API bạn đã nhập không hợp lệ. Vui lòng đảm bảo bạn đã nhập API chính xác và API đã được bật trong tài khoản của bạn.

en: The Elegant Themes username you entered is invalid. Please enter a valid username to receive product updates. If you forgot your username you can
vi: Tên người dùng Elegant Themes bạn đã nhập không hợp lệ. Vui lòng nhập tên người dùng hợp lệ để nhận cập nhật sản phẩm. Nếu bạn quên tên người dùng, bạn có thể

en: The Item couldn't be downloaded. Please try after a while.
vi: Không thể tải xuống mục này. Vui lòng thử lại sau.

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key here. Learn more about how to create your Google API Key <a target="_blank" href="%1$s">here</a>.
vi: Mô-đun Bản Đồ sử dụng Google Maps API và yêu cầu Khóa Google API hợp lệ để hoạt động. Trước khi dùng mô-đun bản đồ, vui lòng đảm bảo bạn đã thêm khóa API tại đây. Tìm hiểu thêm về cách tạo Khóa Google API <a target="_blank" href="%1$s">tại đây</a>.

en: The WooCommerce plugin failed to install during the website generation process. You must install and activate the plugin manually.
vi: Plugin WooCommerce không cài đặt được trong quá trình tạo website. Bạn phải cài đặt và kích hoạt plugin thủ công.

en: The WooCommerce plugin was installed but failed to activate during the website generation process. Visit the Plugins page to activate WooCommerce manually.
vi: Plugin WooCommerce đã được cài đặt nhưng không kích hoạt được trong quá trình tạo website. Truy cập trang Plugin để kích hoạt WooCommerce thủ công.

en: The action failed in the following clouds.
vi: Thao tác thất bại trên các đám mây sau.

en: The body font will be used for all text blocks throughout the layout. Let AI pick a great font for you, or choose one yourself.
vi: Phông chữ nội dung chính sẽ được dùng cho mọi khối văn bản trong toàn bộ bố cục. Hãy để AI chọn một phông chữ phù hợp cho bạn, hoặc tự chọn.

en: The creators of these plugins have chosen to opt out of the Divi 5 Public Alpha while they focus on creating new versions of their modules in preparation for the final release of Divi 5. 🎉
vi: Tác giả của các plugin này đã chọn không tham gia Divi 5 Public Alpha trong khi họ tập trung tạo các phiên bản mới cho module của mình để chuẩn bị cho bản phát hành chính thức của Divi 5. 🎉

en: The following items are used on your website and are ready to be converted to the Divi 5 format.
vi: Các mục sau đang được sử dụng trên website của bạn và đã sẵn sàng để chuyển đổi sang định dạng Divi 5.

en: The heading font will be used for all headings throughout the layout. Let AI pick a great font for you, or choose one yourself.
vi: Phông chữ tiêu đề sẽ được dùng cho mọi tiêu đề trong toàn bộ bố cục. Hãy để AI chọn một phông chữ phù hợp cho bạn, hoặc tự chọn.

en: The higher the enhancement strength, the more power is given to Divi AI to re-imagine the original image. A higher strength will increase the enhancement effect, but it will also result in greater changes to the original subject matter.
vi: Mức độ nâng cấp càng cao, Divi AI càng có nhiều khả năng tái tạo ảnh gốc. Mức cao sẽ tăng hiệu ứng nâng cấp, nhưng cũng sẽ dẫn đến thay đổi lớn hơn đối với chủ thể ban đầu.

en: The higher the modification strength, the more power your prompt has to modify the original image. Reducing the strength will result in more minimal changes.
vi: Mức độ chỉnh sửa càng cao, prompt của bạn càng có nhiều khả năng chỉnh sửa ảnh gốc. Giảm mức độ sẽ cho ra những thay đổi tối thiểu hơn.

en: The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.
vi: Không tìm thấy trang bạn yêu cầu. Hãy thử tinh chỉnh tìm kiếm hoặc dùng điều hướng bên trên để tìm bài viết.

en: The pages below utilize features that are not yet compatible with %s
vi: Các trang bên dưới sử dụng các tính năng chưa tương thích với %s

en: The plugins listed below are using the Divi 4 framework and are not fully compatible with Divi 5. These plugins will continue to function, however, since they use the Divi 4 framework, the parts of your website that use these plugins will not benefit from Divi 5's performance improvements.
vi: Các plugin được liệt kê bên dưới đang sử dụng framework Divi 4 và chưa tương thích hoàn toàn với Divi 5. Tuy các plugin này vẫn sẽ tiếp tục hoạt động, nhưng do dùng framework Divi 4, các phần trên website của bạn sử dụng các plugin này sẽ không được hưởng lợi từ những cải tiến hiệu năng của Divi 5.

en: The sidebars and widget areas below contain modules that are not yet compatible with Divi 5. These modules will not be converted, and will continue to rely on the Divi 4 framework.
vi: Các thanh bên và khu vực widget bên dưới chứa các module chưa tương thích với Divi 5. Các module này sẽ không được chuyển đổi và sẽ tiếp tục dựa trên framework Divi 4.

en: The size of the image must be less than 10MB.
vi: Kích thước hình ảnh phải nhỏ hơn 10MB.

en: Theme Customizer
vi: Trình Tùy Biến Giao Diện

en: Theme Option
vi: Tùy Chọn Giao Diện

en: Theme Options
vi: Tùy Chọn Giao Diện

en: Theme Options Library
vi: Thư Viện Tùy Chọn Giao Diện

en: Theme Templates
vi: Mẫu Giao Diện

en: There are no posts to convert!
vi: Không có bài viết nào để chuyển đổi!

en: There are no posts to rollback!
vi: Không có bài viết nào để hoàn tác!

en: These words will be forced to appear in the content. This is useful for SEO when optimizing for specific keywords, for example.
vi: Những từ này sẽ được bắt buộc xuất hiện trong nội dung. Ví dụ, điều này hữu ích cho SEO khi tối ưu theo các từ khóa cụ thể.

en: Third party modules aren't expected to be ready for Divi 5 during the alpha and beta phases.
vi: Các module bên thứ ba dự kiến sẽ chưa sẵn sàng cho Divi 5 trong các giai đoạn alpha và beta.

en: This Module Content
vi: Nội Dung Mô-đun Này

en: This Page Content
vi: Nội Dung Trang Này

en: This Plugin Can't Be Activated While Using Divi 5
vi: Không Thể Kích Hoạt Plugin Này Khi Đang Dùng Divi 5

en: This Section Content
vi: Nội Dung Mục Này

en: This Website
vi: Website Này

en: This block will eventually be removed, so please check back again in the future. Thanks for testing Divi 5!
vi: Khối này cuối cùng sẽ được gỡ bỏ, vì vậy vui lòng quay lại kiểm tra trong tương lai. Cảm ơn bạn đã thử nghiệm Divi 5!

en: This is the username that you use to access the Members Area on elegantthemes.com.
vi: Đây là tên người dùng bạn dùng để truy cập Khu Vực Thành Viên trên elegantthemes.com.

en: This may take several minutes. Do not exit or refresh this page or your progress will be lost.
vi: Quá trình này có thể mất vài phút. Đừng thoát hoặc tải lại trang này, nếu không tiến trình của bạn sẽ bị mất.

en: This option allows you to change how your dates are displayed. For more information please refer to the WordPress codex here:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>
vi: Tùy chọn này cho phép bạn thay đổi cách hiển thị ngày tháng. Để biết thêm thông tin, vui lòng tham khảo codex của WordPress tại đây:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>

en: This options allows you to control how many teirs your pages dropdown menu has. Increasing the number allows for additional menu items to be shown.
vi: Tùy chọn này cho phép bạn kiểm soát menu thả xuống trang có bao nhiêu tầng. Tăng số lượng sẽ cho phép hiển thị thêm các mục menu.

en: This page is running in backwards compatibility mode because it contains legacy Divi 4 modules. They will continue to function, however, this page won't benefit from all of Divi 5's performance improvements. This page may still need to be converted, or you may be using modules that aren't ready for Divi 5. This notice is for information purposes and is not an error.
vi: Trang này đang chạy ở chế độ tương thích ngược vì nó chứa các module Divi 4 đời cũ. Chúng vẫn sẽ tiếp tục hoạt động, tuy nhiên trang này sẽ không được hưởng tất cả các cải tiến hiệu năng của Divi 5. Trang này có thể vẫn cần được chuyển đổi, hoặc bạn đang dùng các module chưa sẵn sàng cho Divi 5. Thông báo này chỉ nhằm cung cấp thông tin và không phải là lỗi.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
vi: Bài viết này được bảo vệ bằng mật khẩu. Nhập mật khẩu để xem bình luận.

en: This website doesn't contain any Divi 4 modules requiring conversion. Your website runs on the Divi 5 framework; you can hit the ground running! You can revisit this migration page anytime to check your website for Divi 4 content. If you import content using the WordPress importer or if you import layouts that contain unsupported modules, you can use the migrator to assess the compatibility of that content and migrate it at your convenience.
vi: Website này không chứa bất kỳ module Divi 4 nào cần chuyển đổi. Website của bạn đang chạy trên framework Divi 5; bạn có thể bắt đầu ngay! Bạn có thể quay lại trang di chuyển này bất cứ lúc nào để kiểm tra website có nội dung Divi 4 hay không. Nếu bạn nhập nội dung bằng công cụ nhập WordPress hoặc nhập các bố cục có chứa module không được hỗ trợ, bạn có thể dùng công cụ di chuyển để đánh giá khả năng tương thích của nội dung đó và di chuyển khi thuận tiện.

en: This website is linked to your Divi subscriptions and ready to receive the latest Divi updates.
vi: Trang web này đã được liên kết với gói đăng ký Divi của bạn và sẵn sàng nhận các bản cập nhật Divi mới nhất.

en: This will enable Google Fonts for Non-English languages.
vi: Tùy chọn này sẽ bật Google Fonts cho các ngôn ngữ không phải tiếng Anh.

en: This will enable the use of excerpts in posts or pages.
vi: Tùy chọn này sẽ bật việc sử dụng đoạn trích trong bài viết hoặc trang.

en: This will return all of the settings throughout the options page to their default values. <strong>Are you sure you want to do this?</strong>
vi: Thao tác này sẽ đưa tất cả cài đặt trên trang tùy chọn về giá trị mặc định. <strong>Bạn có chắc chắn muốn làm điều này?</strong>

en: Tile
vi: Lặp

en: Tile Horizontally
vi: Lặp Theo Chiều Ngang

en: Tile Vertically
vi: Lặp Theo Chiều Dọc

en: Title
vi: Tiêu Đề

en: To enable Divi Cloud on this website, log in to your Elegant Themes account
vi: Để bật Divi Cloud trên website này, hãy đăng nhập vào tài khoản Elegant Themes của bạn

en: To modify or add to an element that already exists in the image, choose Modify Element. To add something brand new and unrelated to the original image, choose Add Element.
vi: Để chỉnh sửa hoặc thêm vào một thành phần đã có trong ảnh, chọn Chỉnh Sửa Thành Phần. Để thêm một thứ hoàn toàn mới và không liên quan đến ảnh gốc, chọn Thêm Thành Phần.

en: To view this protected post, enter the password below
vi: Để xem bài viết được bảo vệ này, hãy nhập mật khẩu bên dưới

en: Tone of Voice
vi: Giọng Văn

en: Top
vi: Trên

en: Top Bar Text Color
vi: Màu Chữ Thanh Trên Cùng

en: Top Bar Text Size
vi: Cỡ Chữ Thanh Trên Cùng

en: Top to Bottom
vi: Trên Xuống Dưới

en: Trackbacks/Pingbacks
vi: Trackback/Pingback

en: Translate
vi: Dịch

en: Trash
vi: Thùng Rác

en: Trash storage for Divi Cloud is limited to 50 items for free accounts. Once your trash exceeds 50 items, the oldest items in your trashed will be permanently deleted to make room for new items. Purchase a <a href="%s" target="_blank">Divi Cloud Membership</a> for unlimited storage.
vi: Dung lượng thùng rác của Divi Cloud bị giới hạn 50 mục đối với tài khoản miễn phí. Khi thùng rác của bạn vượt quá 50 mục, các mục cũ nhất trong thùng rác sẽ bị xóa vĩnh viễn để nhường chỗ cho các mục mới. Mua <a href="%s" target="_blank">Gói Thành Viên Divi Cloud</a> để có dung lượng lưu trữ không giới hạn.

en: Travel Agency
vi: Công Ty Du Lịch

en: Travel Agency About Page
vi: Trang Giới Thiệu Công Ty Du Lịch

en: Travel Agency Blog Page
vi: Trang Blog Công Ty Du Lịch

en: Travel Agency Contact Page
vi: Trang Liên Hệ Công Ty Du Lịch

en: Travel Agency Home Page
vi: Trang Chủ Công Ty Du Lịch

en: Travel Agency Landing Page
vi: Trang Đích Công Ty Du Lịch

en: Travel Agency Packages Page
vi: Trang Gói Du Lịch Công Ty Du Lịch

en: Travel Agency Shop Page
vi: Trang Cửa Hàng Công Ty Du Lịch

en: Travel Agency Team Page
vi: Trang Đội Ngũ Công Ty Du Lịch

en: Tutorials & Documentation
vi: Hướng Dẫn & Tài Liệu

en: Type
vi: Loại

en: Type of the box
vi: Loại hộp

en: Typography
vi: Kiểu Chữ

en: Uh Oh!
vi: Ôi Không!

en: Uh Oh! Something Went Wrong
vi: Ối! Có Lỗi Xảy Ra

en: Uh Oh! You have reached your Divi Cloud quota.
vi: Ôi Không! Bạn đã đạt hạn mức Divi Cloud.

en: Unable to generate shortcode. Please try again later.
vi: Không thể tạo shortcode. Vui lòng thử lại sau.

en: Underline
vi: Gạch Chân

en: Unlock Unlimited Divi Cloud Storage
vi: Mở Khóa Dung Lượng Lưu Trữ Divi Cloud Không Giới Hạn

en: Unsupported Plugins Detected
vi: Đã Phát Hiện Plugin Không Được Hỗ Trợ

en: Untagged
vi: Chưa Gắn Thẻ

en: Update
vi: Cập Nhật

en: Updating Website Information
vi: Đang Cập Nhật Thông Tin Website

en: Upgrade
vi: Nâng Cấp

en: Upgrade Your Divi Cloud
vi: Nâng Cấp Divi Cloud Của Bạn

en: Upgrade to Divi AI Unlimited
vi: Nâng Cấp Lên Divi AI Không Giới Hạn

en: Upgrade to Unlimited Cloud Storage!
vi: Nâng Cấp Lên Dung Lượng Lưu Trữ Đám Mây Không Giới Hạn!

en: Upgrade to Unlimited Divi Cloud Storage!
vi: Nâng Cấp Lên Dung Lượng Lưu Trữ Divi Cloud Không Giới Hạn!

en: Upgrade your Divi membership to Lifetime and use Divi on unlimited websites forever.
vi: Nâng cấp gói thành viên Divi của bạn lên Lifetime và dùng Divi trên không giới hạn website mãi mãi.

en: Upload
vi: Tải Lên

en: Upload a Reference Image
vi: Tải Lên Ảnh Tham Chiếu

en: Upload a logo image to be used in your website header and footer.
vi: Tải lên một ảnh logo để dùng ở đầu trang và chân trang của website.

en: Upload your logo (optional)
vi: Tải lên logo của bạn (tùy chọn)

en: Uppercase
vi: Chữ Hoa

en: Upscale
vi: Tăng Độ Phân Giải

en: Upscale Image
vi: Tăng Độ Phân Giải Ảnh

en: Upscaling Images
vi: Đang Nâng Cấp Độ Phân Giải Ảnh

en: Url
vi: URL

en: Use Background Color
vi: Dùng Màu Nền

en: Use Custom Sidebar Width
vi: Dùng Chiều Rộng Thanh Bên Tùy Chỉnh

en: Use Divi Quick Sites to generate a new website using Divi AI or premade Divi Starter Sites. Quick Sites will set up your entire site including custom pages, menu items, Theme Builder templates and more.
vi: Dùng Divi Quick Sites để tạo một trang web mới bằng Divi AI hoặc các Divi Starter Site có sẵn. Quick Sites sẽ thiết lập toàn bộ trang của bạn, bao gồm các trang tùy chỉnh, mục menu, mẫu Theme Builder và nhiều hơn nữa.

en: Use Divi Quick Sites to set up your site in less than 2 minutes. We will generate pages and content, set up your website info, and configure your menu, templates, styles and presets automatically. You can build your website using AI, or pick from handcrafted Starter Sites.
vi: Dùng Divi Quick Sites để thiết lập trang của bạn trong chưa đến 2 phút. Chúng tôi sẽ tạo trang và nội dung, thiết lập thông tin trang web, đồng thời tự động cấu hình menu, mẫu, kiểu dáng và preset. Bạn có thể xây dựng trang web bằng AI hoặc chọn từ các Starter Site được thiết kế thủ công.

en: Use Google Fonts
vi: Dùng Google Fonts

en: Use Placeholder Images
vi: Dùng Ảnh Giữ Chỗ

en: Use Pre-Made Starter Site
vi: Dùng Starter Site Có Sẵn

en: Use Relative Image Paths
vi: Dùng Đường Dẫn Hình Ảnh Tương Đối

en: Use Stock Images (Faster)
vi: Dùng Ảnh Stock (Nhanh Hơn)

en: Use This Code
vi: Dùng Mã Này

en: Use This Image
vi: Dùng Hình Ảnh Này

en: Use This Text
vi: Dùng Văn Bản Này

en: Use excerpts when defined
vi: Dùng đoạn trích khi được xác định

en: Use resizing
vi: Dùng thay đổi kích thước

en: Use selection as reference
vi: Dùng vùng chọn làm tham chiếu

en: Use your original image as reference in the selected area. Changes will be more seamlessly integrated into the modified image.
vi: Dùng ảnh gốc làm tham chiếu trong vùng đã chọn. Các thay đổi sẽ được tích hợp liền mạch hơn vào ảnh đã chỉnh sửa.

en: Used for icon button type
vi: Dùng cho loại nút biểu tượng

en: Username
vi: Tên Người Dùng

en: Username:
vi: Tên Người Dùng:

en: Using Divi AI
vi: Sử Dụng Divi AI

en: Using Divi Cloud
vi: Sử Dụng Divi Cloud

en: Using the Divi Builder
vi: Sử Dụng Divi Builder

en: Using the Divi Library
vi: Sử Dụng Thư Viện Divi

en: Using the Divi Theme Builder
vi: Sử Dụng Divi Theme Builder

en: Vector Graphic
vi: Đồ Họa Vector

en: Vertical Menu Orientation
vi: Hướng Menu Dọc

en: Vertically Centered
vi: Căn Giữa Theo Chiều Dọc

en: View Details
vi: Xem Chi Tiết

en: View Full Development Roadmap
vi: Xem Lộ Trình Phát Triển Đầy Đủ

en: View My Site
vi: Xem Website Của Tôi

en: View Theme Options
vi: Xem Tùy Chọn Giao Diện

en: View in Divi Marketplace
vi: Xem Trên Divi Marketplace

en: Visit The Migrator
vi: Truy Cập Trình Di Chuyển

en: Warning: This can cause JavaScript errors in some cases and should be used with care. When enabled, scripts registered by plugins and themes will be deferred to improve performance and jQuery will always be loaded in the body.
vi: Cảnh báo: Trong một số trường hợp, tùy chọn này có thể gây lỗi JavaScript và cần được dùng cẩn thận. Khi bật, các script do plugin và giao diện đăng ký sẽ được trì hoãn để cải thiện hiệu năng và jQuery sẽ luôn được tải trong phần thân trang.

en: Watch video tutorials
vi: Xem video hướng dẫn

en: Watercolor
vi: Màu Nước

en: We are scanning your website to assess its compatibility with Divi 5. If your website is using modules that are not yet supported, we'll let you know which parts of your website will be affected so that you can decide whether or not to proceed with the migration. Unsupported modules will continue to function but won't benefit from Divi 5's performance improvements.
vi: Chúng tôi đang quét website của bạn để đánh giá mức độ tương thích với Divi 5. Nếu website của bạn đang sử dụng các mô-đun chưa được hỗ trợ, chúng tôi sẽ cho bạn biết những phần nào của website sẽ bị ảnh hưởng để bạn quyết định có tiếp tục di chuyển hay không. Các mô-đun không được hỗ trợ vẫn sẽ hoạt động nhưng sẽ không được hưởng lợi từ các cải tiến hiệu suất của Divi 5.

en: We want to provide the community with as much information as possible about the current state of Divi 5. We give monthly updates on our progress and cover various topics related to Divi 5.
vi: Chúng tôi muốn cung cấp cho cộng đồng nhiều thông tin nhất có thể về trạng thái hiện tại của Divi 5. Chúng tôi cập nhật tiến độ hằng tháng và đề cập nhiều chủ đề liên quan đến Divi 5.

en: Web Agency
vi: Agency Web

en: Web Agency Careers Page
vi: Trang Tuyển Dụng Agency Web

en: Web Agency Contact Page
vi: Trang Liên Hệ Agency Web

en: Web Agency Home Page
vi: Trang Chủ Agency Web

en: Web Agency Landing Page
vi: Trang Đích Agency Web

en: Web Agency Portfolio Page
vi: Trang Portfolio Agency Web

en: Web Agency Pricing Page
vi: Trang Bảng Giá Agency Web

en: Web Agency Services Page
vi: Trang Dịch Vụ Agency Web

en: Website Build Complete!
vi: Hoàn Tất Xây Dựng Website!

en: Website Content Width
vi: Chiều Rộng Nội Dung Website

en: Website Default
vi: Mặc Định Của Website

en: Website Description (Optional)
vi: Mô Tả Website (Tùy Chọn)

en: Website Gutter Width
vi: Chiều Rộng Khoảng Cách Cột Website

en: Website Pages
vi: Trang Website

en: Wedding
vi: Đám Cưới

en: Wedding About Page
vi: Trang Giới Thiệu Đám Cưới

en: Wedding Blog Page
vi: Trang Blog Đám Cưới

en: Wedding Contact Page
vi: Trang Liên Hệ Đám Cưới

en: Wedding Details Page
vi: Trang Chi Tiết Đám Cưới

en: Wedding Gallery Page
vi: Trang Thư Viện Ảnh Đám Cưới

en: Wedding Home Page
vi: Trang Chủ Đám Cưới

en: Welcome to %s
vi: Chào Mừng Đến Với %s

en: Welcome to Divi!
vi: Chào Mừng Đến Với Divi!

en: Welcome to Divi! Before diving in to your new theme, please visit the <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Divi Documentation</a> page for access to dozens of in-depth tutorials.
vi: Chào mừng đến với Divi! Trước khi bắt đầu với giao diện mới của bạn, vui lòng truy cập trang <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Tài liệu Divi</a> để xem hàng chục hướng dẫn chuyên sâu.

en: We’re Migrating Your Site to the %s Framework!
vi: Chúng Tôi Đang Di Chuyển Website Của Bạn Sang Framework %s!

en: What are you writing about?
vi: Bạn đang viết về điều gì?

en: What happens when I run the Divi 5 migrator?
vi: Điều gì xảy ra khi tôi chạy trình chuyển đổi Divi 5?

en: What if something breaks after I run the migrator?
vi: Nếu có gì đó bị lỗi sau khi tôi chạy trình chuyển đổi thì sao?

en: What language should Divi AI write in? Divi AI can write in over 26 languages!
vi: Divi AI nên viết bằng ngôn ngữ nào? Divi AI có thể viết bằng hơn 26 ngôn ngữ!

en: What type of content are you writing? This will help Divi AI tailor the output to your desired format.
vi: Bạn đang viết loại nội dung nào? Điều này sẽ giúp Divi AI điều chỉnh đầu ra theo định dạng bạn muốn.

en: What would you like to create using custom code?
vi: Bạn muốn tạo gì bằng mã tùy chỉnh?

en: When Critical CSS is enabled, Divi determines an "above the fold threshold" and defers all styles for elements below the fold. However, this threshold is just a estimate and can vary on different devices. Increasing threshold height will deffer fewer styles, resulting in slightly slower load times but less of a chance for Cumulative Layout Shifts to occur. If you are experiencing CLS issues you can increase the threshold height.
vi: Khi bật CSS Tối Quan Trọng, Divi xác định một "ngưỡng phần hiển thị đầu trang" và trì hoãn tất cả kiểu cho các phần tử bên dưới vùng hiển thị ban đầu. Tuy nhiên, ngưỡng này chỉ là ước tính và có thể khác nhau trên các thiết bị. Tăng chiều cao ngưỡng sẽ trì hoãn ít kiểu hơn, dẫn đến thời gian tải chậm hơn một chút nhưng giảm khả năng xảy ra Cumulative Layout Shifts. Nếu bạn đang gặp vấn đề CLS, bạn có thể tăng chiều cao ngưỡng.

en: When possible, jQuery and jQuery Migrate will be moved to the body to speed up load times. If a third party plugin registers jQuery as a dependency, it will be moved back to the head.
vi: Khi có thể, jQuery và jQuery Migrate sẽ được chuyển xuống phần thân trang để tăng tốc thời gian tải. Nếu một plugin bên thứ ba đăng ký jQuery làm phần phụ thuộc, nó sẽ được chuyển lại lên phần đầu trang.

en: When you define your keywords using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the meta keywords you would like to use, separated by comas.
vi: Khi bạn đặt từ khóa bằng trường tùy chỉnh, hãy dùng giá trị này làm Tên cho trường tùy chỉnh. Giá trị của trường tùy chỉnh sẽ là các meta keywords bạn muốn sử dụng, được phân tách bằng dấu phẩy.

en: When you define your meta description using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom description you would like to use.
vi: Khi bạn đặt meta description bằng trường tùy chỉnh, hãy dùng giá trị này làm Tên cho trường tùy chỉnh. Giá trị của trường tùy chỉnh sẽ là mô tả tùy chỉnh bạn muốn sử dụng.

en: When you define your title using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom title you would like to use.
vi: Khi bạn đặt tiêu đề bằng trường tùy chỉnh, hãy dùng giá trị này làm Tên cho trường tùy chỉnh. Giá trị của trường tùy chỉnh sẽ là tiêu đề tùy chỉnh bạn muốn sử dụng.

en: When you save layouts to Divi Cloud, they become available on every website you build.
vi: Khi bạn lưu bố cục lên Divi Cloud, chúng sẽ khả dụng trên mọi website bạn xây dựng.

en: When you sync %s to Divi Cloud, they become available on every website you build.
vi: Khi bạn đồng bộ %s lên Divi Cloud, chúng sẽ khả dụng trên mọi website bạn xây dựng.

en: While Divi 5 was built to be backward compatible, the backward compatibility system is in its alpha stage. Some creators don't want to participate in the testing phase.
vi: Mặc dù Divi 5 được xây dựng để tương thích ngược, hệ thống tương thích ngược hiện đang ở giai đoạn alpha. Một số tác giả không muốn tham gia giai đoạn thử nghiệm.

en: While creating your site, something got hung up. Click Retry to resume where things left off, or Cancel to restore your site to its previous state.
vi: Trong khi tạo website, đã có sự cố khiến quá trình bị gián đoạn. Nhấp Thử Lại để tiếp tục từ nơi đã dừng, hoặc Hủy để khôi phục website về trạng thái trước đó.

en: Why am I getting an orange warning in the admin bar?
vi: Vì sao tôi nhận được cảnh báo màu cam trên thanh quản trị?

en: Widget Bullet Color
vi: Màu Dấu Đầu Dòng Widget

en: Widget Header Color
vi: Màu Tiêu Đề Widget

en: Widget Link Color
vi: Màu Liên Kết Widget

en: Widget Text Color
vi: Màu Chữ Widget

en: Widgets
vi: Widget

en: Widgets are Incompatible with %s
vi: Widget Không Tương Thích Với %s

en: Width
vi: Chiều Rộng

en: Will Divi 5 work with modules from the Divi Marketplace?
vi: Divi 5 có hoạt động với các mô-đun từ Divi Marketplace không?

en: WooCommerce Plugin Status
vi: Trạng Thái Plugin WooCommerce

[ctx: WooCommerce items number]
en: %1$s Item | %1$s Items
vi[0]: Mục %1$s
vi[1]: Các Mục %1$s

en: WordPress loads it's own WordPress emojis. Modern browsers support native emojis, making WordPress's emojis unnecessary in most cases. Removing WordPress emojis removes unneeded assets and improves performance.
vi: WordPress tải các emoji WordPress của riêng nó. Trình duyệt hiện đại hỗ trợ emoji gốc, khiến emoji của WordPress không cần thiết trong hầu hết trường hợp. Việc loại bỏ emoji WordPress sẽ bỏ các tài nguyên không cần thiết và cải thiện hiệu năng.

en: Words
vi: Từ

en: Write %s With AI
vi: Viết %s Bằng AI

en: Writing Content
vi: Đang Viết Nội Dung

en: Writing Text Content
vi: Đang Viết Nội Dung Văn Bản

en: X Profile Url
vi: URL Hồ Sơ X

en: Yes
vi: Có

en: Yoga Studio
vi: Studio Yoga

en: Yoga Studio About Page
vi: Trang Giới Thiệu Studio Yoga

en: Yoga Studio Blog Page
vi: Trang Blog Studio Yoga

en: Yoga Studio Classes Page
vi: Trang Lớp Học Studio Yoga

en: Yoga Studio Contact Page
vi: Trang Liên Hệ Studio Yoga

en: Yoga Studio Home Page
vi: Trang Chủ Studio Yoga

en: Yoga Studio Landing Page
vi: Trang Đích Studio Yoga

en: Yoga Studio Team Page
vi: Trang Đội Ngũ Studio Yoga

en: You are using outdated version of Divi. New version is
vi: Bạn đang dùng phiên bản cũ của Divi. Phiên bản mới là

en: You are using the latest version of Divi.
vi: Bạn đang dùng phiên bản mới nhất của Divi.

en: You can continue to alter and improve the content that was generated by giving AI further instructions.
vi: Bạn có thể tiếp tục chỉnh sửa và cải thiện nội dung đã được tạo bằng cách đưa thêm hướng dẫn cho AI.

en: You can disable this option if you want to remove the comments and comment form from single post pages.
vi: Bạn có thể tắt tùy chọn này nếu muốn xóa phần bình luận và biểu mẫu bình luận khỏi trang bài viết đơn.

en: You can find your API Key <a href="%s" target="_blank">here</a>.
vi: Bạn có thể tìm Khóa API của mình <a href="%s" target="_blank">tại đây</a>.

en: You can generate 10 layouts
vi: Bạn có thể tạo 10 bố cục

en: You can try out Divi AI 100 times
vi: Bạn có thể dùng thử Divi AI 100 lần

en: You can visit Elegant Themes and contact our support team using the pink chat icon. Give them details about the bug, and we'll handle it from there!
vi: Bạn có thể truy cập Elegant Themes và liên hệ đội ngũ hỗ trợ của chúng tôi bằng biểu tượng chat màu hồng. Hãy cung cấp chi tiết về lỗi, và chúng tôi sẽ xử lý từ đó!

en: You don't have pages
vi: Bạn không có trang nào

en: You have hit your 500MB Limit. To continue to save items to your Divi Cloud, you must delete some of your existing items to free up space or upgrade your Divi Cloud storage.
vi: Bạn đã chạm giới hạn 500MB. Để tiếp tục lưu mục vào Divi Cloud của bạn, bạn phải xóa một số mục hiện có để giải phóng dung lượng hoặc nâng cấp bộ nhớ Divi Cloud.

en: You have to update Divi in order to use AI.
vi: Bạn phải cập nhật Divi để sử dụng AI.

en: You will see this warning if a page contains an un-converted Divi 4 module, of if one of your plugins uses the legacy Divi 4 framework. We built Divi 5 to be backwards compatible with Divi 4 plugins, such as modules from the Divi Marketplace. Until creators update their plugins for Divi 5, legacy plugins will continue to function using the legacy Divi 4 framework. However, loading the Divi 4 framework comes at a performance cost. The orange warning informs you that a plugin you are using is tapping into the legacy framework, and the page is not benefiting from Divi 5's performance improvements.
vi: Bạn sẽ thấy cảnh báo này nếu một trang chứa mô-đun Divi 4 chưa được chuyển đổi, hoặc nếu một trong các plugin của bạn sử dụng framework Divi 4 cũ. Chúng tôi xây dựng Divi 5 để tương thích ngược với các plugin Divi 4, chẳng hạn như mô-đun từ Divi Marketplace. Cho đến khi các nhà phát triển cập nhật plugin của họ cho Divi 5, các plugin cũ sẽ tiếp tục hoạt động bằng framework Divi 4 cũ. Tuy nhiên, việc tải framework Divi 4 sẽ làm giảm hiệu năng. Cảnh báo màu cam cho bạn biết rằng một plugin bạn đang dùng đang sử dụng framework cũ, và trang đó không được hưởng lợi từ các cải thiện hiệu năng của Divi 5.

en: Your %1$s subscription has expired. In order to download Premade Layouts from the %2$s Library you must <a href="%3$s" target="_blank">renew your subscription</a>.
vi: Gói đăng ký %1$s của bạn đã hết hạn. Để tải xuống Bố Cục Có Sẵn từ Thư Viện %2$s, bạn phải <a href="%3$s" target="_blank">gia hạn gói đăng ký</a>.

en: Your Divi AI usage limit has been exceeded. Upgrade Divi AI membership to use Divi AI without any limits!
vi: Bạn đã vượt quá giới hạn sử dụng Divi AI. Hãy nâng cấp gói thành viên Divi AI để dùng Divi AI không giới hạn!

en: Your Divi Cloud Session Has Ended
vi: Phiên Divi Cloud Của Bạn Đã Kết Thúc

en: Your Divi Cloud membership has expired
vi: Gói thành viên Divi Cloud của bạn đã hết hạn

en: Your Divi Cloud membership has expired. To access items stored on your cloud, please <a href="%s" target="_blank">renew your Divi Cloud membership</a>.
vi: Gói thành viên Divi Cloud của bạn đã hết hạn. Để truy cập các mục được lưu trên đám mây, vui lòng <a href="%s" target="_blank">gia hạn gói thành viên Divi Cloud</a>.

en: Your Divi Cloud session has ended. Please try logging in again. If you continue to experience authorization failures, try closing Library modal and opening it again so that your authorization token can be regenerated.
vi: Phiên Divi Cloud của bạn đã kết thúc. Vui lòng thử đăng nhập lại. Nếu bạn vẫn gặp lỗi ủy quyền, hãy thử đóng hộp thoại Thư Viện và mở lại để mã thông báo ủy quyền có thể được tạo lại.

en: Your Divi is outdated
vi: Divi Của Bạn Đã Lỗi Thời

en: Your Divi license key has expired
vi: Khóa bản quyền Divi của bạn đã hết hạn

en: Your Divi license key is active
vi: Khóa bản quyền Divi của bạn đang hoạt động

en: Your Divi license key is invalid
vi: Khóa bản quyền Divi của bạn không hợp lệ

en: Your Elegant Themes username is invalid
vi: Tên người dùng Elegant Themes của bạn không hợp lệ

en: Your Existing Pages
vi: Các Trang Hiện Có Của Bạn

en: Your Saved Layouts
vi: Các Bố Cục Đã Lưu Của Bạn

en: Your Site Is Ready!
vi: Website Của Bạn Đã Sẵn Sàng!

en: Your Site Is Using Modules Not Fully Supported By %s
vi: Website Của Bạn Đang Dùng Các Module Chưa Được %s Hỗ Trợ Đầy Đủ

en: Your Website Doesn't require Migration. You're Ready To Go!
vi: Website Của Bạn Không Cần Di Chuyển. Bạn Đã Sẵn Sàng!

en: Your free Divi AI usage limit has been exceeded. Purchase a Divi AI membership to use Divi AI without any limits!
vi: Bạn đã vượt quá giới hạn sử dụng Divi AI miễn phí. Hãy mua gói thành viên Divi AI để dùng Divi AI không giới hạn!

en: Your image will be upscaled to the size defined here.
vi: Ảnh của bạn sẽ được tăng độ phân giải lên kích thước được xác định tại đây.

en: Your license key has expired.
vi: Khóa bản quyền của bạn đã hết hạn.

en: Your site uses third party modules that are not currently supported by %s. That's ok; you can still migrate. However, these modules won't be converted and will run in backward compatibility mode. The parts of your website that use these modules will not benefit from Divi 5's performance improvements, and unconverted modules can't use Divi 5's new features. If your website relies heavily on incompatible modules, you may consider sticking with Divi 4 until the developers update the modules for Divi 5.
vi: Trang web của bạn đang dùng các mô-đun bên thứ ba hiện chưa được %s hỗ trợ. Không sao; bạn vẫn có thể di chuyển. Tuy nhiên, các mô-đun này sẽ không được chuyển đổi và sẽ chạy ở chế độ tương thích ngược. Những phần website sử dụng các mô-đun này sẽ không được hưởng lợi từ cải thiện hiệu suất của Divi 5, và các mô-đun chưa chuyển đổi cũng không thể dùng các tính năng mới của Divi 5. Nếu website của bạn phụ thuộc nhiều vào các mô-đun không tương thích, bạn có thể cân nhắc tiếp tục dùng Divi 4 cho đến khi nhà phát triển cập nhật mô-đun cho Divi 5.

en: Your website is being created! Sit back and relax while Divi Quick Sites generates content and configures your menu, templates, styles and presets.
vi: Website của bạn đang được tạo! Hãy thư giãn trong khi Divi Quick Sites tạo nội dung và cấu hình menu, mẫu, kiểu dáng và preset của bạn.

en: Your website is ready to go. Below is a list of pages and templates that were created. Next, visit your website and jump into the Divi Builder to edit your content.
vi: Website của bạn đã sẵn sàng. Bên dưới là danh sách các trang và mẫu đã được tạo. Tiếp theo, hãy truy cập website của bạn và vào Divi Builder để chỉnh sửa nội dung.

en: Your website's existing content will be returned to the state that it was in before converting to Divi 5. You will lose any changes you made while using Divi 5. Only posts and pages that existed before conversion will be affected.
vi: Nội dung hiện có trên website của bạn sẽ được đưa về trạng thái trước khi chuyển đổi sang Divi 5. Bạn sẽ mất mọi thay đổi đã thực hiện trong khi dùng Divi 5. Chỉ các bài viết và trang đã tồn tại trước khi chuyển đổi mới bị ảnh hưởng.

en: You’re Almost There!
vi: Bạn Sắp Hoàn Tất!

en: comments
vi: bình luận

[ctx: documentation links]
en: Support
vi: Hỗ Trợ

en: for free. Upgrade to enjoy
vi: miễn phí. Nâng cấp để tận hưởng

[ctx: general options]
en: General
vi: Chung

en: hide error message
vi: ẩn thông báo lỗi

[ctx: integrate third-party code]
en: Integration
vi: Tích Hợp

[ctx: navigation menu]
en: Navigation
vi: Điều Hướng

[ctx: page/post]
en: Layout
vi: Bố Cục

en: request it here
vi: yêu cầu tại đây

en: settings reset.
vi: đã đặt lại cài đặt.

en: settings saved.
vi: đã lưu cài đặt.

en: show error message
vi: hiện thông báo lỗi

[ctx: site ads placement areas]
en: Ads
vi: Quảng Cáo

[ctx: site color scheme]
en: Colorization
vi: Tô Màu

[ctx: theme updates]
en: Updates
vi: Cập Nhật

en: unlimited usage.
vi: sử dụng không giới hạn.

en: uploaded logo
vi: đã tải lên logo

en: you don't have sufficient permissions to access this page
vi: bạn không có đủ quyền để truy cập trang này

en: « Go Back
vi: « Quay Lại
